N°. 16313 Maandag 2S April, A0. 1313. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wraak. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1O regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17J. Grootere lettere naai plaatsruimte. - Kleine edrertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents,- Voor het inoasseeren wordtf 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTs Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn t 1.30. Franco per post 1.65. Leiuert, 20 Apr<l# ^Gistermorgen herdacht ds. W. Briët, pred. bij d? Ned.-ïïerv. Gem. alhier, in de jpieterskerk zijn veertigjarige Evangelie-be- 'diening, ter gelegenheid waarvan hij, zooals twij reeds meldden, Zaterdag vele blijken ,van belangstelling mocht ondervinden^ ook In den vorm van schriftelijke gelukwen- fiohen, telegrammen en bloemen. Zijneerw. hield een predikatie naar aan leiding vau Efeze 3 i 8 en sprak daarna behalve inzonderheid de Gem., die hij Jdankte voor de geschenken toe den bur gemeester, den mede aanwezigen wethou- Ider mr. Van der Lip, Raadsleden, ambtge- 'ïiooten, met een groet uit de verte aan 'ds. De Wolff, em.-predikant zijn mede leden van het classicaal bestuur de predi kanten Nierstrasz, van Leiderdorp, en •Bollee, van Katwijk, den kerkeraad en ^verdere kerkelijke colleges. Voorts hoof- den van Chr. scholen met het oud-hoofd Üen heer F. Littenbroek, hierbij er aan herinnerende, dat zijneerw. 22 jaren reeds bestuurslid is van de Vereeniging voor iChr. Onderwijs aan On- en Minvermogen den alhier, en sedert het aftreden van ds. De Wolff voorzitter er van; met hem sa- jmenwerkenden van het Diakonessenhuis en de wijkvereeniging ,,Bethesda". Ka de godsdienstoefening werd den leeraar door de groote schare toegezongen iPsalm 134 3 en daarna aangeheven, op 1 verzoek vaji den jubileerenden predikant Psalm 72 11. Ds. Briët, wiens gezondheid thans beter is dan een paar jaren terug, hoopt nog leenigen tijd zijn ambt te kunnen blijven jwaaraemen. In de vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, alhier, is Utofc opzichter ten burèèle van den ingenieur Iran Rijnland benoemd de heer A. JMul der, thans Bchrijver-teekenaar aldaar. In de rubriek „Kunst en Letteren" jwerd in de vorige week de bijzondere aan dacht gevestigd op een voordrachtavond, uitgeschreven dbor de Friesche vereeni ging „S tanfries", waarin de gevierde Friesche tooneelschrijver, de heer Schuit maker, fragmenten zou voordragen uit „Maerte blom", de Friesche naam voor Madeliefje, een zijner beste tooneelwerken. Wij voorspelden den leden en hun gasten een avond van kunstgenot. En wij hebben niet te veel gezegd. Wie Zaterdagavond naar de door de goedé zorgen van den heer Backer feeste lijk aangekleede „Graanbeurs" is opge gaan en dat waren er velen hebben oprecht kunnen genieten. Het tooneelstuk waaruit hij de meest spannende tooneelen voordroeg, is een brok leven vol tragiek en humor. Elk daarin gegeven karakter is een type. En nu verstaat de heer Schuitmaker de zeld zame kunst, om elk dier karakters uit te beelden alsof men ze zelf voor zich ziet. Daardoor konden ook de aanwezigen, dio de Friesche taal niet machtig waren, er van genieten. Het was onder de voordracht muisstil in de zaal. Bij elk tooneel werden do hoorders in spanning gebracht, die tel kens aan het slot haar hoogtepunt bereikte Geen wonder, dat de talentvolle schrijver en voordrager herhaaldelijk werd terug geroepen. Zoo vormde deze voordracht het hoofd moment van den avond, maar ook de zang van een kwartet en de Friesche liederen, aangeheven door al de aanwezigen, en niet minder de grappige voordracht van Evert en Tsjamke" aan het slot werkten mee tot het welslagen. De aanwezigen, waaronder ook een twin tig Friezen uit Den Haag, hebben oprecht genoten Dat een ,,effernei doansjon'' (bal) den avond besloot, behoeft nauwelijks gezegd. Geslaagd is te Utrecht voor het theo retisch Tandheelkundig examen de heer T, H. M. de Graaf, van Leiden. Woensdag 7 Mei a. s. -zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de haven- reohercheur de heer J. van der Zeeuw, in dienst dezer gemeente trad. De uitslag der heden door B. en Ws. alhier gehouden openbare aanbesteding van het verbouwen van de Zijlpoortsbrug, door het wegbreken van een pijler met twee vasto overspanningen het versterken van den onderbouw en het maken van een hou ten ophaalbrug, is, dat werd ingeschreven door de heeren Th. Smeulers, te Dordrecht, voor f17,942; L. F. Kruijt, te Bodegraven, voor f 14,100; W. A. Verbrugge, té Gouda, voor f 13.300; Jac. Verstoep, te Gouderak, voor f12,973; J. Saras? te Oude-Wetering, voor f11,400; J. Zitman, te Leiiden, voor f10,990; C. de Vries, te Purmerend, voor f 10.935; C. de Ruiter, te Leiden, voor f9279, en H. van Dalen, ook te Leiden, voor f 7990. Het ia heden vijf en twintig jaar ge leden, dat de heer P. Mazurel in dienst kwam als lantaarnopsteker bij de Sted. Gasfabriek, alhier. Het werklokaal in het gebouw -der- fabriek aan de Hooigracht was voor deze gelegenheid eenigszins feestelijk uitgedost. In dit lokaal werd de jubilaris toegesproken, namens zijn kameraden, door den heer Planken, onder aanbieding van een zilveren horloge met inscriptie. Vérvolgens voerde de inspecteur der straatverlichting het woord, die den heer Mazurel nog vele jaren toewenschte. Het controleerend personeel bood den jubilaris een zilveren horlogeketting aan, waarna hij op de gasfabriek van den Di recteur een gelukwensch met daarbij ge voegde gratificatie, ontving. Nadat de jubilaris ieder had bedankt voor de betoonde belangstelling, werd hem de gelegenheid geboden, dezen dag verder in huiselijken kring door te bren gen. De Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid heeft aan verschillende Ra den van gemeenten, die nog niet bij haar zijn aangesloten, een adres gezonden, waar in zij hun verzoekt tot haar Vereeniging toe te treden. Tot die gemeenten behoort ook Leiden. Bij het overgangsexamen van de 1ste naar de 2de klasse aan de Rijks-Tuinbouw- winterschool te Boskoop zijn o. a. ge- geslaagd: A. van Nes en H. van der Hoorn, van Boskoop, en A. d. Kloot, van Leiden. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, strekkende om aan Re gemeente Katwijk een bijdrage van f 5000 te verleenen in de kosten van verbetering van de vaart KatwijkIJmuiden en het maken van een berghaven te Katwijk- aan-Zee. We ontvingen een brochure van het bestuur van den Algemeenen Nederland schen Opzichters- en teekenaarsbond geti teld: „Het ontslag van een opzichter hij den bouw van het Vredespaleis te 7s-Gra- venhage en wat daarmee verband houdt." Wat in deze brochure verteld wordt, geeft 'n zeer ongunstige Iruk van de wijze waarop bij de uitvoering van dat werk door den aannemer en door de leveranciers is omgesprongen met het geld. Er wordt met overlegging van brieven en documenten te kennen gegeven, dat de- architect, de heer Van de Steur, t.e 'aaime- nemers onjuist had ingelicht omtrent den prijs van steenen en leien, in de hoop blijkbaar dat zij te hoog zouden inschrijven. De laagste inschrijver verzekerde zich ech ter van de juiste prijzen en kon daardoor bijna f 50,0C0 lager insohrijven dan de Haagsehe firma H. F. Boersma, aan wie het werk toch werd gegund. De verhouding van den ontslagen op zichter De Vriea tot den architect Van der Steur wordt uitstekend genoemd gedurende de eerste anderhalf jaar. Zij veranderde na een waarschuwing, die de heer Van der Steur zeide gekregen te hebben en die hem het vertrouwen in den opzichter had doen verliezen. Sedert dien kon de opzichter geen goed meer doen, heet het in de brochure, weruen hem fouten verweten waaraan hij niet schuldig was, werden de aannemers tegenover hem in het gelijk ge steld enz., allo dingen- waarvan een- aan- tal voorbeelden worden aangehaald. Ook van onreohtmatige bevoordeeling van aan nemers door de directie worden eenige staaltjes gegeven. Tóch de opzichter door den architect ontslagen was trachtten deze het bestuur der Carnegie-stichting te spre ken te krijgen, doch te vergeefs. Alvorens de brochure, te publiceeren heeft het be stuur van den bond dat eveneens tever geefs beproefd. De ziektetoestand van dr. Bolten, te Scheveningen, die te Velsen door een krankzinnige werd gewond, heeft geen on gunstige wending genomen. De gekwetste, die aanvankelijk niet slapen kon, geniet thans door de werking van stoombaden 's nachts eenige uren slaap. De Ned. Federatieve Bond van Ge meentewerklieden houdt te Rotterdam zijn tweejaarlijksch congres. Het ledental blijkt toegenomen te zijn met 709 leden en bedraagt 3024. De eteunkas bevatte 31 Dec. f 226.19$. Na breedvoerige discussie werd besloten tot aanstelling van een bezoldigd bestuur der, met 17 tegen 2 stemmen. Evenals hij in 1910 verscheidene groe pen schoolkinderen in de gelegenheid stel de een bezoek aan de Brusselsche tentoon stelling te brengen, heeft, het Haagsehe gemeente-raadslid, de heer E. Deen, het voornemen, op zijn kosten dit jaar derge lijk leerzaam uitstapje naar de wereldten- lingen zoowel van de openbare als bijzon dere scholen en instellingen voor vakonder wijs. In de vergadering van de Delftsch© Studenten-Debating-Club is een motie aan genomen „om het bestuur te verzoeken een commissie te willen benoemen, die het be- zuinigingsvraagstuk in studie zal nemen/' Deze motie is aangenomen, omdat men meende, dat van het voornemen van den Senaat van het Delftsche Studentenkorps, die de zaak van zoodanig belang achtte, dat hij die zelf in studie wilde nemen, maar dit moest uitstellen tot n& de lus trumfeesten, door dit uitstel niet veel zou komen. Te Rotterdam heeft zich een comité van 46 heeren gevormd, hetwelk de oprich ting van een Nederlandsche Handelshooge- sehool daar ter stede beoogt. De directeur van den Landbouw in Ned.-Indië, de heer H. J. Lovink, die eenige maanden in Nederland met verlof komt doorbrengen, is per Staatsspoor in do Residentie aangekomen. Aan het station vond de heer Lovink te zijner begroeting aanwezig, behalve familieleden, onderschei dene autoriteiten voornamelijk op land bouwkundig gebied. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens, 2 Mei, des avonds, de Residentie te verlaten en van 3 tot 9 Mei te Heidelberg te verblijven, om een bezoek te brengen aan de Koningin-Weduwe, tante van de Koningin-Moeder. Op de heenreis naar Heidelberg zal zij tevens een kort bezoek afleggen bij de groothertogin-weduwe van Luxemburg. Op 9 Mei zal zij zich tot het doen van een kuur naar Wildbad begeven. Zij denkt omstreeks half Juni in het vaderland terug te keeren. Naar ,,De Tel." verneémt is de komst van H. M. de Koningin en gevolg op Het Loo voor onbeperkten tijd uitgesteld. Het heerschen van de ma-zeleD m de on middellijke nabijheid van het Koninklijk paleis, nl. in verschillende gezinnen in het Koninklijk Park woonachtig, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Een der hoofdpunten van de onafhan- V.elijkheidfeesten te Zutfen is een optocht, ilie (vermoedelijk 3 Juli) overdag en 's avonds gehouden zal worden. Het allegorische gedeelte is vervallen; daarentegen belooft de historische optocht zeer schitterend te worden. Niet minder dan een kleine 300 personen zullen daaraan deel nemen, verdeeld over vijf groepen. De tweede groep is de voornaamsto. Zij stelt voor den intocht van Karei den Stoute in Zutphen op 4 Augustus 1473. Karei de Stoute, te paard, wordt voorge steld door mr. H. B. VerLoren r. The- maat, met gevolg, en zijn gemalin, hertogin Margaretha van York te paard, voorgesteld door mevr. VerLoren van Themaat, barones van La wick, met pages, hofdames, enz. Het goede voorbeeld van mr. VerLoren van Themaat en zijn echtgenoote om in eigen persoon mede te werken aan het welslagen van den optocht ie door vele dames uit de eerste families te Zutphen na^ gevolgd. Gisteren vierde ds. L. R. Olderaan, toonstelling te Gent te bereiden aan leer- predikant bij de Remonstrantsch-Geref. Gem. van Rotterdam, zijn veertigjarigen Evangeliedienst. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat ds. Oldeman in die 40 jaar nog nooit een preekbeurt heeft ver zuimd, hetgeen voor zijn toewijding niet minder pleit dan voor zijn gezondheid. Men schrijft aan „De Rotterdammer" uit Hoogvliet: De Ned.-Herv. predikant, da L. J. Lam me rink, die circa 2 jaar reeds de gemeente hier diende is sinds Woensdag j. 1. ver trokken, na in brieven aan den Kerkeraad en zijn familie enz. te hebben geschreven, dat hij zijn ambt neerlegt, en de verdere regeling zijner zaken overdraagt. Deze onverwachte gebeurtenis wekt hier groot opzien, te meer omdat ds. Lamme- rink, zeer gezien en bemind is. Verschil lende geruchten doen de ronde; zelfs dat de reden moet gezocht worden in het \v..af blijven van enkele gemeenteleden, die geen gunstige critiek uitoefenden. H. M. de Koningin-Moeder 6chonk een gift van f 200 ten behoeve van de ne gende kerk der Ned.-Hery. Gem. in Den Haag. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempjes te Amsterdam bedraagt f 6245.881, d.i. bijna f 1CO0 mèer dan verle den jaar. Voor de administratieve ambtenaren der gemeente Amsterdam werd verleden jaar, voor zoover de dienst zulks toeliet, bijwijze van proef, de Engelsche Zaterdag ingevoerd. De proeftijd loopt deze maand af. B. en Ws. hebben echter naar het „Hbl.1' meldt besloten, de proef voor- loopig voor onbepaalden tijd te verlengen. Het studentencorps „Vindicat Atque Polit", te Groningen, heeft in beginsel be sloten tot het houden in 1914 van een mas kerade, voorstellende het opkomen van de Hollandsche en Spaansohe gezanten voor de onderteekening van den vrede van Mun ster in 1648. 's Avonds zal een openlucht spel worden gegeven, waar vertoond zal worden de Leeuwendalers, van Vondel. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag a. s. niet- plaats hebben. BODEGRAVEN. Mej. A. J. van Baclium de Boer, alhier, deed te Zutphen met goed. gevolg examen in de nuttige handwerken. Tot tijdelijk hoofd der openbare lagere school in De Mejje is aangesteld mej. J^ Wouters. HAARLEMMERMEER. Het ligt in dc bé- doeling van B. en Ws. dezer gemeente*, aan den Raad voorstellen te doen tot de in voering van een straat- en riool bel as ting. Naar wij vernemen, zal aan hot bestuur van Ren Haarlemmermeerpolder een adres werden gericht door belanghebbenden, om! de verordening van genoemden polder gewij zigd te krijgen, voor wat betreft de bepa lingen omtrent de snelheid, waarmede mag worden gevaren. Er wordt "betoogd, dat met de aangegeven snelheid bijna niet kan worden gevaren, zoodat de gezagvoerders bijna steeda in overtreding zijn. Algemeen wordt ge hoopt op inwilliging van liet verzoek. HILLEGOM. Zaterdagavond heeft Hiile- goms Zangkoor onder leiding van den heer P. dp Nobel in de zaal van Jen heer Feun een goed geslaagde soiréo musicalo' Nadruk verboden). 82 Hij was vreeselijk opgewonden. Wat zou hij doen '1 Hjj wist het niet; hij was te verward om geregeld te denken. Hij zette zijn masker weer voor, toen hij een weinig kalmer was geworden. Hij verliet het kleine salon, waar ver- •c-heidene dames kwamen uitrusten. Hij zocht Bertignolles op. Hij gevoelde er behoefte aan, zijn mees ter te zien, hem te spreken, zijn toorn op te wekken, hem opnieuw te doen begrijpen hoe doodelijk hij hem haatte. Weldra had hij hem gevonden. Hij nam hem bij den arm. Bertignolles beefde en keerde zich om. Beide mannen zagen elkaar een o ogen blik aan. Het cowboy-kostuum, die forsche gestal te, breede borst en schouders en het rossig haar, dat van onder zijn hoed uit kwaan, verraadden duidelijk Romain Goux. Bertignolles heeft hem dan ook, hoewel hij gemaskerd is, terstond herkend. Gii, Romain? Ja. Ik had het u toch verboden? Romain haalde minachtend de schouders op. kunt u in het verderf storten, de minste onvoorzichtigheid... Het is mij onverschillig. Wat wilt gij U spreken. Daar hebt gij al een zeer ongeschikt oogenblik voor uitgezocht. Later, na het bal. Neen, terstond. Gij beveelt, geloof ik. Daar heb ik het recht toe en ik waar schuw u niet langer te aarzelen of met een enkel woord 6tort ik u en mij-zelven in het verderf. Zijn stem trilde van woede, toen hij die woorden sprak. Hij balde de vuisten. Bertignolles, die zag in welk een opge wondenheid hij verkeerde, durfde hem niet "weerstaan. Op dit oogenblik had hij inder daad alles van hem te weezen. Romain had zijn arm niet losgelaten. Hij nam hem mee naar het kleine salon, waar weder niemand was. Romain wees naar de planten, die voor de deur stonden. Zooeven, zeide hij, toen gij mejuf frouw Jenny hier hadt gebracht, heb ik alles gehoord, en eenige minuten later, toen mijnheer Laurent de Soulaimes met uw dochter alleen was, stond ik nog altijd op dezelfde plaats, en niets van het ge beurde is mij ontgaan. Bertignolles werd een weinig ongerust, maar weldra had hij zich weer bedwongen en zeide met gefronste wenkbrauwen: Romain, ik heb u somtijds gebezigd om anderen te bespieden, maar ik wil niet dat gij mij bespieden zult. Gij zult morgen mijn huis verlaten en er nimmer meer een voet in zetten. Goed, zeide Romain, maaT luister eerst naar hetgeen ik van n verlang. Gij hebt mij laaghartig bedrogen. Ik zal mij wreken. Ik wil, dlat gij terstond naar mijn heer De Soulaimes gaat en hem zegt, dat zijn huwelijk met Jenny onmogelijk is ge worden. Gij zijt krankzinnig. Ik wil het, of andere... Anders? Ga ik naar Jenny en vertel haar, door welke laagheden dat huwelijk is tot stand gebracht. Ik zal haar zeggen, dat Laurent De Soulaimes, om zijn broeder van schande en ondergang te redden, welke schande en ondergang uw werk zijn, gedwongen word haar te trouwen, hoewel hij een ander bemint, een ander, met wie hij haar zeker den dag na haar huwelijk zal bedriegen. Ik zal haar zeggen, dat ik een misdadiger, een falsaris, een dief en een moordenaar ben géwordén, om te ge hoorzamen aan haar vader. Dat haar va der, dde mijn liefde had ontdekt, daar mis bruik van gemaakt heeft, om mij tot zijn m€deplichtige te maken. Ten slotte zal ik haar zeggen, dat ik haar bemin, dat ik met vreugde voor haar zou willen sterven en dat ik niet geaarzeld heb te stelen en te moorden, alleen om in haar nabijheid te kunnen blijven. Ja, eindelijk zal ik mijn hart ontlasten. Ik zal haar zeggen, dat ik haar bemin, en dat, als zij de mijne niet kan zijn, ik ook niet wil, dat zij aan een ander zal toebehoor en. Zult gij haar dat alles zeggen! - Ik zweer het u. Ellendeling. Romain Goux lachte. Gehoorzaam thans op uw beurt; gi) hebt al te lang bevolen. Bertignolles, die een oogenblik bevreesd was, had nu zijn kalmte herwonnen. Mijnheer Romain Goux, zei hij, gij zult uw bedreiging niet ten uitvoer brengen. Wanneer gij over vijf minuten uw woord niet aan mijnheer den graaf De Soulaimes hebt teruggevraagd, ga ik naar Jenny. Gij zult het niet durven. Moor nog, gij zult dat huwelijk voor uw oogen laten voltrekken, zonder het iets in den weg te leggen. Weer lachte Romain Goux. Bertignolles wees naar de planten. Gij waart zooeven daar verborgen, metwaar? vroeg hjj. Ja. En gij hebt elk woord verstaan, dat hier gesproken is? De breede hand van Romain Goux druk te zwaar op zijn hart. Die woorden zijn met brandende let ters hier gegrift, zei hij. Dan zal ik er u eenige van herhalen, sprak Bertignolles. Romain zag hem verbaasd aan en ant woordde niet. Hij wachtte. Wanneer gij zoo aandachtig hebt ge luisterd, dan moet gij gehoord hebbeD, dat Jenny mij verzekerde, dat zij het ver dwijnen van haar hoop niet overleefd zou hebben. Zij heeft gezegd: „Wanneer gij mij hem niet gegeven hadt, wanneer hij aan een ander toebehoorde, dan zou uw dochter gestorven zijn, vader; ik zweer u, dat uw dochter gestorven zou zijn. Ik heb het u niet gezegd, omdat ik u niet be vreesd wilde maken. Ik zou gestorven zijn, vader, ik zou mij gedood hebben." Hij zweeg, opnieuw verschrikt, dat hij het kind, dat hij zoo liefhad, bijna had verloren. Romain was even verschrikt als hij. Hij had dat ook gehoord, maar in de verblinding van zijn hartstocht, van zijn woede, in den verwarden toestand zijner hersens, had hij er niet aan gedacht. Langzaam streek hij de hand over het voorhoofd, waarop dikke zweetdroppels parelden. Het beeld van Jenny stond hem voor do oogen; maar niet meer een Jenny, die blaakte van jeugd, schoonheid, geluk en levensgeest, maar een Jenny met lijk kleurig gelaat, met gesloten oogen, met half geopendien mond: een doodo. Bertignolles begreep, dat hij weer zege praalde. Than3 is Jenny gelukkig en denkt niet meer aan sterven, zei hij. Integen deel, het leven lacht haar toe; zij is ge lukkig en vol hoop. Het ligt slechts aan U* Romain, om die hoop te vernietigen, en gij kunt het, inderdaad, wanneer gij wilt; gij behoeft slechts één woord te spreken^ en alles is verwoe-st. Ja, zei Romain dof, slechts één woord. Maar vergeet niet, dat, wanneer gij dat woord uitspreekt, gij Jenny even zeker zult dood en, als wanneer gij haar een dolk in het hartsteekt. Romain balde zijn vuisten met onbeschrij felijke woede. (Wotdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1