N®. 16310 Donderdag; 34 ApriL A®. 1913. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieeie Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEK ADVERTENTIEN Van 1ti regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettere naar plaatsrnimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor h9t incaeseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oentei per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn Franco per post 1.10. 1.30. 1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Onbvanger der Directe Belastingen is ter hand go- ©teld het kohier der Personeele belasting No. 9 van den dienst 1913, executoir ver klaard den 23sten April jl. en herin, nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR. Leiden, 24 April 1913. I>S*ANKWET. Burgemeester erf^Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door CORNELIS ABRI ANUS VAN SOHIE, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in den win kei van het perceel Morschstraat No. 10. Burgemeester en Wethouders voornc..imd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 April 1913. Leaden, 24 ApriL Benoemd is tot voorzitter voor de lichting der militie van 1914 in het derde militiedistrict cLe heer W. Pera, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsvervanger de heer W. F. van Wijk Thz., ook lid der Prov. Ötaten. Tot leden zijn benoemd de heeren J. P. J. Driesscn, lid van den Gemeenteraad van Leiden, en J. van der Scheer, majoor bij het 4de reg. infanterie en tot him plaatsver vangers de heeren mr. P. E. Briët, lid van den Gemeenteraad van Leiden, en P. A. A. Olrée, majoor bij het 4de reg. inf. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën zijn dr. O. Snouck Hurgronje en Oh. A. van Ophuysen, hoogleeraren aan de uni versiteit alliier, benoemd, resp. tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der com missie tot het afnemen in 1913 van de exa mens voor den Ned.-Lndi&chen administra. tieven dienst, en mr. J. H. Carpentier Al- ting, mr. J. E. Heeres, mr. dr. J. O. G Jonker, dr. A. W. Nieuwenliuis en mr. O. van Vollenhoven, mede allen hoogleeraren alhier, tot lid dier oommissie. Bij ucn Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland is het diploma voor Waterbouwkundig opzichter behaald door den heer I. H. Eggink, alhier. De Nedorlandsche Natuur-hist. Ver- eeniging, afdeeling Leiden, hield gister avond een vergadering in .Plaats Royal", alhier. De voorzitter opende deze met een wel komstwoord, daarbij zijn bijzonderen dank brengend aan dr. Dietz, die de groote be reldwilligheid had gehad zich bereid te ver klaren tot het houden van een voordracht. Verscheidene leden demonstreerden daar na een en ander op natuurhistorisch gebied. Na de pauze kreeg dr. Dietz het woord, tot het houden eener voordracht over Nar pels en cmgeving. Beelden, door middel van een micro90oop der Chr. Kweekschool voor Onderwijzers alhier, van prentbrief kaarten op doek geprojecteerd, verduide lijkten de levendige voordracht. Een krachtig applaus en eenige woorden van harteliiken dank, gesproken door den voorzitter, beloonden -den spreker voor zijn aangename en uitmuntend opgestelde voor dracht. Ook den heer Tein Kate, die gedu rende den ganschen avond het projectie toestel belangloos bediend had, zoide de voorzitter, namens het bestuur der afdee ling, hartelijk dank. Van goed ingelichte zijde wordt aan „Heb Vaderland" meegedeeld, dat dr. De Visser, diie volgens acooord niet meer voor Leiden (waarvoor hij thans zit), maar wel voor Ommen mag worden candidaat gesteld, zich uitdrukkelijk moet verbinden, dat de afstand van dat district aan de Ohr.- Historieche Partij slechts voor vier jaren geldt. Daarna komen de anti-revolution- nairen weer in het bezit er van. De op Ommen betrekking hebbende zin snede in het door de rechtscho bladen ge publiceerde aocoord luidt: terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamenlijk een Chriatelijk-Historiech candidaat zal aanbe velen, die thans volgens de in 1909 tusschen de drie districts-besturen gemaakte af spraak elders uitvalt." De pointe schijnt dus te zitten in de woorden „voor ditmaal", merkt het blad op. De „Sta.-Crt." bevat de statuten van de R.-K. Tuinderspatroons-vereeniging ,,St.-Isddorus", te Leidsohendam. Donderdagavond 22 Mei zal des avonds in de Groote Kerk te 's-Gravonhage de in zegening en afvaardiging door het Sangi- en Talaud-oomité plaats hebben van de dienaren des Woorda E. M. M. Ruysch van Dugteren en Joh. Tuiten en van den zendeliug-onderwijizer B. Rerendte ten Kate, deze laatste uit Leiden. De afvaardiging geschiedt door den voor zitter dr. J. R. CaHenbaoh, te Rotterdam, terwijl als sprekers zullen optreden prof. dr. H. M. van Nes, te Leiden, en ds. J. H. Ruysch van Dugteren, te Hoek-van-Hol- land. Men meldt uit Voorburg aan Voor uit", dat de burgemeester dier gemeente ongesteld is, zoomede dat van hoogerhand misnoegen ia te kennen gegeven over hst gebeurde bij de secretaris-installatie. Naar Vooruit" verneemt, zal de ge meente s-Gravenhage in hooger beroep gaan van de beslissing der rechtbank, waarbij de Hofvijver aan den Staat als eigendom is toegekend. Z. K. H. de Prins zal in den avond van 7 Mei in Den Haag terugkeeren, ten einde den volgenden dag aldaar als voorzitter van het hoofdcomitó de algemeene vergadering van „Het Roode Kruis" te leiden en bij de daarmee gepaard gaande huldiging der uit den Balkan teruggekeerde ambulance tegen woordig te zijn. Des avonds hoopt Z. K. H. de liefdadig- heidskunstuitvoering ten bate van „Het Roode Kruis'' bij-te wonen. Met het oog op de omstandigheid, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft goedgevonden zijn verblijf te Ober-Ursel nog met eenigen tijd te verlengen, zal de Ridderdag van de Commenderij Nederland der Johanniter-Orde, die 15 Mei a.s. zou plaats hebben versohoven en op een nader aan te wijzen dag in de tweede helft van Juni d.a.v. samengeroepen worden. De heeren Reinier Siegmund, te Am sterdam. ds. A. D. Wempe, te 's-Gravenha ge, en da. J. H. Heck man, te Maastricht, hebben zich vereenigd tot een commissie, welke zich ten doel stelt, een eenvoudig ge- denkteeken te doen verrijzen op het graf van den in Augustus 1911 overleden ds. J. A. Böhringer, laatst em.-predikant bij de Evang.-Luth. Gem. te 's-Gravenhage. Het plan wordt gesteund en aanbevolen door mej. A. Meyer, te Baam, en de hee ren prof. v. Bakel, te Amsterdam, ds. Van Loenen Martinet, te Bussum, ds. J. C. Maus- sen te Nijmegen en Julius Schmidt, te Maastricht. Er heeft zich ook een comité gevormd om een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen op het graf van prof. dr. P. H. Ritter, te "Utrecht, en voorts, mocht het bijeenge brachte geld dit toelaten, een herinnerings plaat aan te brengen in de op initiatief van dr. Ritter gebouwde Remonstrantsohe kerk te Utrecht. De Raad van Haarlem vergaderde gisteren onder leiding van den wethouder dr. H. D. Kruseman, die mededeelde, dat de heer Nagtzaam wegens ernstige onge steldheid afwezig was en den burgemeester een .ziekte-verlof van een maand is toege staan. De voorzatter deelde mede, dJat de burgemeester een operatie had ondergaan en sprak den wensch uit, dat de burgemees ter „weer 6poedig in staat zou zijn om met zijn gewone opgewektheid, ijver en voort varendheid de leiding van het gemeente bestuur op zich te nemen." Jhr mi. F. W. van Styrum voegde 'daaraan toe de beste wenschen van den Raad en deed dit in voor den burgemeester vleiende bewoordingen. Ook ten opzichte van den heer Nagtzaam uitte de heer Van Styrum zijn beste wen schen. De Raad betuigde door applaus zijn in stemming. Na eenige discussie werd vastgesteld een verordening omtrent het geneeskundig toezicht van gemeentewege bij het lager onderwijs. Daardoor is tevens bepaald, dat zal worden aangesteld een schoolarts op een jaarweddo van f 3000 met 2 jaarlïjksche verhoogingen tot f 4000 (B. en Ws. hadden voorgesteld f 3000). Tot gemeente-archivaris werd benoemd jhr. A. H. H. Rocll, adjunct-archivaris. Aan het einde der godsdienstoefening in de Geref. Kerk te Gouda is Zondag ds. J. W. A. Notten, em.-predikant van Velp, die den dienst leidde, door een ernstige ongesteldheid getroffen. De toestand is ernstig. Ten huize van den gastheer, dr. Broekhuyzen, wordt de oude leeraar ver pleegd. Prof. Van Hamel, te Amsterdam, geeft weder college. Gistermiddag is een vergadering van juri dische studenten gehouden, waarin het ge val-Van Hamel is besproken en ook de vraag is te berde gebracht, welke houding die studenten daartegenover hadden aan te nemen. De slotsom was, dat de zaak als in der minne geschikt kan worden geacht. Naar ,.De Msbode" verneemt, is Z. D. H. Mgr. Michael Gregorius Vuylsteke, tit Bisschop van Charadras en Apostolisch Ti- oaria van Curasao, op weg naar ons land, om aldaar bij zijn familie te Rotterdam, een zestal maanden met verlof door te brengen. Z. D. H. vertrok 13 April uit Curasao, gaat 26 April te Now-York aan boord en zal begin Mei in Rotterdam arriveeren. Door de arrondissementsrechtbank te Amsterdam is ter vervulling eener vacature van rechter in haar college de volgende al- phabetisohe lijst van aanbeveling opge maakt: mr. T. B. Enthoven, advocaat en procureur, rechter-plaatsvervanger in ge melde rechtbank te Amsterdammr. B. M. Taverne, rechter in de rechtbank te Rot terdam 1 jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, rechter in de rechtbank te Dordrecht. Te Wieringerwaard is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer J. L. T. Grone- man, wiens naam op landbouwgebied in ons land overal bekend is. HILLEGOM. Gisteren heeft een veiling van tulpen, narcissen en andere bijgewas sen plaats gehad onder directie van de heeren Van Zanten Co., en Ge'or. van Zanten. Goede prijzen werden vooral voor tulpen betaald. Besteed werd per 10 bed E. T. Witte Zwaan f 47, l bed E. N. Bicc- lor Victoria f3.50, 1 bed E. W. T. Potte- bakker f 16, 1 bed E. T. Proserpine f20— f 25, 1 bed E. N. Pink Beauty f 29, 1 bed E. V. T. Van der Neer f 33f 38,, 1 bed E. T. Witte Valk f8—f9, 2 bed E. V. T. Mon Trésor f 11, 16 bed E. V. T. Rose gris de lin f 19, 3 bed E. T. Gele Prins f4, 1 bed E. V. T. Vermillion Brillant f 15f 26, 11 bed E. T. Prins v. Oostenrijk f 105, 1 bed E. T. President Lincoln f 12, 1 bed E. W. Victoria f 5.50, 1 bed D. T. Tournesoll f 16. 6 bed D. T. Imp. Rubroram f 100, 1 bed E. V. T. Kon. d. Nederl. f 12, 1 bedj E. V. T, Pink Beauty f28, 1 bed Darwin tulp Clara But f 18. KATWIJK. Na heropening der openba re Raadsvergadering werd zonder eenige discussie of bespreking aan B. en Ws. op gedragen alle stappen te doen, welke kun nen strekken om de uitvoering der werken Vaartverb&tering IJmuidënKatwijk-aan- Zeo" te verzekeren, waaronder het in eigendom verkrijgen van de noodige gron den, hetzij bij minnenlijke schikking, hetzij door middel van onteigening, in één woord alles te doen, wat zal blijken in het belang der zaak te moeten geechieden. Verder werd aan B. en Ws. opgedragen om d!e verbreeding der Badstraat met alle kracht ter hand te nemen door aankoop van de aan de oostzijde gelegen panden en erven. Mocht onderling overleg niet tot het gewenschte resultaat voeren, dan zal ook daar onteigening worden toegepast. KATWIJK-AAN-ZEE. De zangvereeni- ging „Halleluja" gaf gisteravond haar tweede uitvoering met het programma van verleden week. De volgende week zullen weer eenigo visschersvaartuigen der Katwijkscke vloot ter haringvangst uitgaan. NOORDWIJKERHOUT. In café „Hens- bergen" werden gisteravond de nieuwe le den van de pas opgerichte onderafdeeliug van den R.-K. Volksbond, alhier, op plech tige wijze geïnstalleerd door den Centralon President, den heer Smits, van Amster dam. Als geestelijk adviseur zal optreden de heer L. Th. Mulder, alhier. OUBEWETERING. In hot kerkgebouw der Rem. Ger. Gem. hield ds. N. Blokker gisteravond zijn aangekondigde lezing over: „Orthodox of modern". Het aantal aan wezigen was slechts klein Zij, die niet wa ren opgekomen, hebben ongelijk gehad, want op duidelijke en onderhoudende wijze besprak de spreker dit vraagstuk. Aan het einde werd een collecte gehouden ten bate der armenkas. VOORHOUT. In café „Boerhaave" ver gaderde gisteravond de R.-K. Bloemist- land en tuinbauNvarbeiders-vereenigins „St.-Urbanus". Uit den meesten aandrang was den arheï- dera verzocht deze vergadering bij te wo nen, die hoogst belangrijk zijn zou met bet oog op te voeren actie. Be heer Angcvooro (C.), opende de ver gadering en gaf na een korte inleiding hec wcord aan den heer B. N. Loerakker, van Hillegom, die als spreker optrad. Deze spreker schetste het niet in de kracht van het vereenigingsleven en achtte do ge wenschte verbeteringen het best te verkrij gen bij goede organisatie, doch, ten grónd- slag aan alles moest liggen liefde en recht vaardigheid. 't Was ongetwijfeld een lezing, welke door allen ter harte kan genomen warden, en oen ongemotiveerd vooruitschuiven van „rechten voor plichten" ging van dez°n spreker niet uit. Doch de rechtvaardigheid verlangt ook, dat allen meestrijden om verbetering en niet enkelen, die ten slotte het werk doen voor hen, die zich van de actie niets aan trekken. De tweede spreker was de heer P. de Haas, van Leiden, inspecteur der „E. R. K." die volgens de circulaire over de be doelde Levensverzekering-inrichting /ou spreken in verband met de belangen van veler huisgezinnen. Er werd echter metlc- deeling gedaan, dat dit op een abuis be rustte daar deze spreker over de loonactie het woord voeren zou. Dit moet ongetwijfeld een teleurstelling geweest zijn voor de vertegenwoordigers van de „Utrecht" en de „Piëtas" (resp. van Warmond en Oegstgeest) die deza ver gadering bijwoonden, en er waarschijnlijk een aangenamen debatavond van gemaakt zouden hebben. De heer De Haas behandelde dan, zooals gezegd, de loonactie, doch in zeer algemee ne beschouwingen, wat niet direct van toe passing kon genoemd worden op de toestan den in arbeid en loonuitkeering in hut blo embol 1 e n di strict Aan het einde der vergadering sprak de zeereerw. heer Wiemers nog een kort woord en gaf daarbij zijn genoegen te kennen, dab de eerste spreker over liefde en rechtvaar digheid had gesproken. Hij durfde hier vragen: Is die in de eerste plaats wel over al waar z© zijn moest? Mag de patroon hier en elders falen, ook Nadruk verboden). 79) Toen hij gekleed was, bond hij een mas ker voor het gelaat. Thans, geheel gereed, begaf hij zich naar de salons, -dlie schitterden in een zee van licht en waar een bonte menigte zich ver drong. Hij volgde Bertignolles en Jenny als hun schaduw. Gelukkig voor hem waren er onder de gasten twee of drie, die gekleed waren zoo- aLs hijanders zou Bertignolles hem zeker herkend hebben. Het eerste uur van het bal ging voorbij, zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Jenny was door vele bewonderaars om geven. Zij danste veel en scheen bedwelmd van geluk. Romain beschouwde en bewonderde haar Van verre. Hij mompelde, terwijl hij de hand op het hart drukte: Wat is zij schoon! Hoe bemin ik haar Hij benijdde de jonge mannen, wier uit- iiooddging zij aannam en die haar aan hun borst drukten en met haar op de maat der muziek door de danszaal zweefden. Hij benijdde hen, hij leed en tranen •tonden hem in de oogen. Vooral één van hen, die reeds tweemaal met haar gedanst had en vervölgens in de menigte was verdwenen. Wie was die man? Hij was groot en slank gebouwd en zag er sierlijk uit in zijn kostuum van Spaan&ch edelman uit de veertiende eeuw. Het scheen Romain toe, dat Jenny vertrouwelijker op zijn arm leunde dan op dien van andere dansers; dat zij hem voorrechten 6chonk, die aan de anderen onthouden werden. Daar zij, evenals haar vader, ongemas kerd was, viel het Romain gemakkelijk de uitdrukking van haar gelaat waar te ne men, te meer, daar zij nooit geleerd had te veinzen. En waarlijk, haar oogen schitterden met •zooveel glans, alles duidde zooveel geluk aan, zooveel hoop op de naaste toekomst, waarin al haar droomen verwezenlijkt zou den worden, dat er voor Romain geen twij fel meer overbleef. Hij is het, dien zij bemint. Ziedaar wat zijn toorD, zijn emart, zijn ijverzucht hem toefluisterden. En hij bedroog zich niet. Het was inderdaad Laurent, die in ge zelschap van zijn broeder was gekomen. Michel had aan Bertignolles beloofd, dit feest te zullen bijwonen. Trouwens, er moesten ernstige belangen besproken wor den, zoodat hij wel moest besluiten op het bal te komen. Den vorigen dag had hij een gesprek met Laurent gehad. Laurent, had hij gezegd, wat moet ik aan mijnheer Bertignolles antwoorden? Gij weet hoe ik er over denkgij weet, dat ik Jenny niet bemin, hoewel ik moet toegeven, dab zij schoon en van een edel karakter ie. Maar daar dat huwelijk ons allen kan redden, en aan den anderen kant voegde hij er zachter bij Marie-Rose met mij gebroken heeft, zal ik de echtge noot van dat meisje worden. Dank u, broeder, had Michel diep ontroerd! gezegd, en gij zult niet van uw besluit terugkomen? Omdat het u geldt en onze moeder. En onze eer, Laurent. Ga dan en doe wat gij wilt. Bertignolles had een oogenblik geaarzeld alvorens den markies onder het bal aan te spreken. Wat s:ou hij hem te zeggen heb ben? Zou hij zegevieren? Of zou de familie De Soulaimes liever geheel ten onder gaan, dan zijn dochter in hun kring op te ne men Maar hij schepte moed, door de gedach te, dat Michel, wanneer hij weigerde, niet zou gekomen zijn. Hij zou zich tevreden gesteld hebben met hem te schrijven. Toch wachtte hij met angstig ongeduld. H|j ontroerde hevig, toen de markies hem, te midden van de bonte, vroolijke en echitterende menigte, staande hield en hem vriendschappelijk bij den arm nam. Mijnheer Bertignolles, zeido Michel, zonder een verdere inleiding, ik heb u iets ernstigs te zeggen. Bertignolles veinsde verbaasd te zijn, Wat dan? vroeg hij, alsof hij zich niets herinnerde. Het betreft Laurent en mejuffrouw Jenny. O, zoo, maar, mijn waarde markiee, wat ik u gezegd heb, was maar zeer ter loops. En edelmoedig voegde hij er bij1: Gij hebt toch niet verondersteld, hoop ik, dab het bij mij opgekomen is, u eenige voorwaarde te stellen? Dan zoudt .gij mijn karakter onrecht aandoen, en vooral mijn dochter. Spreek dus gerust, miju waarde markies. Uw broeder bemint mijn dochter niet en wil haar dus niet trouwen. Niet waar, dat hebt gy mij te zeggen Welnu, wij zullen er niet meer over spreken. Ze- &er, Laurent is moeilijk in zijn keus; maar ik zal wel zorgen, dat Jenny zich weet te troosten. Geloof echter wel, dat hierdoor niets aan mijn goede voornemens ten uwen opzichte wordt veranderd. Of Jenny al dan niet gravin De Soulaimes wordt, ik blijf geheel tot uw dienst. Beschik over mij. De markies had hem laten uitspreken, zonder hem in de rede te vallen. Zeker, indien er al eenige vermoedens bij hem bestaan hadden, dan zou Bertig nolles ze door die eenvoudige, goedhartige woorden hebben verdreven. Waarlijk, hij was een braaf en eerlijk man. Hij lokte vriendschap en vertrouwen uit, die hij ten vollo verdiende. Michel glimlachte en drukte hem harte- lijk de hand. Dab is het juist niet, wat ik u heb mede te deelen, mijnheer Bertignolles, zei- de hij. Hij voeldo, dat de ruwe hand van den vader van Jenny in die zijne beefde. Zou Laurent dan bijgeval Jenny be minnen? De markies vermeed, hierop een recht- «treeksch antwoord te geven. Mijn broeder heeft mij opgedragen, u om de hand van uw dochter te vragen sedert lang heeft hij opgemerkt, hoe schoon cn goed zij ia. Bertignolles herademde. Heb kostte hem moeite, zich te bedwin gen. Ja, ja, zeide hij, uw broeder is een gelukkige schalk, en men moet wei zoo onafhankelijk zijn als ik, om hem nog als schoonzoon aan te nemen, na die onge lukkige on opzienbarende gebeurtenis op de club. Ge weet, dat het slechts een lage wraakneming was. Ja, ja, dat wil ik wel gelooven, maar het schandaal was er niet minder groot door. Maar dat daargelaten. Wij zullen or niet over spreken. Jenny bemint Laurent, zi; bemint hem grenzeloos, dat verberg ik u niet. Zij zal zeer, zeer gelukkig zijn, mijnheer Do Soulaimes. Ik ben dus veel aan u verplicht en daar dank ik u voorik dank u met ge heel mijn hart. Tranen kwamen hem in de oogen, en ditmaal waren het geen geveinsde tranen. Wanneer hij van zijn dochter sprak, dan wa6 zijn aandoening altijd oprecht. Gij moot Laurent aanstonds hieT bren gen, zeide hij. Sta mij toe, dat ik met Jenny ga spreken; zij is nog zoo weinig voorbereid op die tijding. Ik moet haar spreken, al ware het slechts, om te verhin deren, dat zij haar vreugde te duidelijk deed blijken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1