N*. 16308 Dinsdag 33 ApriL A0. 1913. <£leze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. PRIJS DKR ADTERTENTIEN: Vaa 10 rebels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 09nts.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por week 9 Oenta per 3 maanden J f 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn 1,30. Franco per post 1.65. UINUBUVVET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de Firma GEBRS. BOEKKOOI en rechtverkrijgonuen tot het oprichten an een kleederenververij in het peroeel Ga- renmarkt Nos. 25/2öa, Sectie O No. 266. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze tor algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. P. A. VAN CLEEF en recht verkrijgenden tot uitbreiding van de sme derij in het perceel Haarlemmerstraat No. 202, Sectie H No. 2253. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1913. B1NOERWE P. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste aline-a der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de firma Wed. F. M. BOEKKOOI en -rechtverkrijgenden tot liet uitbreiden van de kleeren verve rij in het peroeel Oude Vest No. 189, Sectie H No. 3155. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij 'eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan A. LA MB RECHTS en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de fa- briek voor houtbewerking, in het perceel Heerenstraat No. 57, Sectie M No. 458. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES ALBERTUS VOORTMAN, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor ge- 1 bruik ter plaatse van v rkoop, in den win kel, de alcoof en de benedcD-aohterkamer van het perceel Morechstraat No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 April 1913. Leiden, 22 >4ppiL Ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwijs is bij Kon. besluit een pen sioen van duizend gulden 's jaaxs verleend aan den beer R. Adama, oud-onderwijzer en pla&tey. hoofd aan een op. lag. school alhier. Bij het alhier gehouden examen voor hoofdonderwijzer in het schermen op alle wapens, slaagden van de tien candidaten de serg.-mai.-instr. K. v. Zanen en de serg. lste klasse H. W. Marks, beiden van het vierde reg. inf., alhier. Hun opleiding ge noten zij van den eersten luit.-adj. Diemont. De eerste luitenant M. W. de Wit, van het 2de reg. veld-art., is overgeplaatst van hier naar VGravenhage. Het e. v. te houden wetenschappelijk toe latingsexamen voer het reservekader bij do infanterie en de vesting-artillerie wordt ge houden op 15 Juli e.k. en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen. Het examen wordt o. a. gehouden te Leiden. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Juli e.k. heb ben aangemeld bij den hoofdofficier voor het reservekader (bureel .Willemstraat 4, te 's-Gravenhage). Onder leiding van dr. W. II. Nolend hield de Prov. Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen in Zuid-Holland, te 's-Gravenha.ge zijn jaarvergadering. Bij den bond zijn aangesloten 7 centraio en 62 locale kiesvereenigingen. De rekening wees aan inkomsten aan f 431.537suitgaven f 154.18; saldo- f 277.3572. Dr. Nolens werd herkozen als voorzitter ön tot bestuurslid werden gekozen do hoe ren Max Graai le Grolle, van Delft, en J. Lambers, van Gorkum. Besloten werd aan de aangesloten kiesver eenigingen t« adviseeren: a. omtrent do Ka merverkiezingen af te wachten het besluit, te nemen op de vergadering van den Alg. Bond en zich bij dat besluit aan to sluiten; b. omtrent do Statenverkiezingen do aftre dende leden der drie rechteche partijen onder voorwaarde van wederkeerigh-eid te steunen en zoo vcor linksche zetels candidaten wor den gesteld, te bewerkstelligen, dat de drie partijen gezamenlijk één candidaat stellen. Een en ander, wanneer tot voortzetting der coalitie wordt besloten. Dr.. Nolens sprak vervolgens het slotwoord. Na te hebben betoogd, dat de concentratie alleen geen meerderheid zal verwerven en een zuiver zaken-kabinet niet wel kan bestaan, achtte spreker de ©enige mogelijkheid, dat de concentratie steun zoekt bij de sociaal democraten. In dat geval komt er practisch niets van het concentratie-program terecht, wijl rekening moet worden gehouden met de eischen der socialisten. Het gevolg zal zijn intrekking der Invaliditeitswet, welke wordt vervangen door het Staatspensioen. Daar ook de Tariefwcfc dan van de baan zal zijn, moet het geld daarvoor komen uit verhooging der directe belastingen. Wat het onderwijs be treft, zal de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs achterwege blijven. Spr. acht het wenschelijk, dat het huidige kabinet aanblijft, om de gelegenheid te heb ben zijn werk voort te zetten en te beëin digen. Wordt dat niet bereikt, dan gaat het land, volgens spreker, avonturen tegemoet, een onzekere toekomst, waarin de socialisti sche eischen overwegend zullen zijn. Naar de Haagsche redacteur van ,,De Tijd" verneemt, zal, "bij de eerstdaags te ver wachten vervulling van de vacature in don Hoogcn Raad, als candidaat der rechterzijde in do Tweede Kamer worden aangewezen mr. H. M. A. Savelberg, rechter in do recht bank te Maastricht. Door den heer Deen werd in do zitting1 van den Haagschen Raad voorgesteld om B. en Ws. uit te noodigen, praeadvies uit te brengen over de vraag', 'of aankoop van het gedeelte van „Zorgvliet", thans in bezit van mr. Goekoop, in het belang der ge meente is. Na bestrijding van de heeren Jurriaan Kok, wethouder Lely en Ven Zuylen, dio aankoop niet gewenscht achtten, noch voor Paleis- bouw, noch voor eenig ander doel, werd hot voorstel verworpen met 22 togen 13 stemmen. In den loop van Mei zal naar Amster dam en Den Haag een studiereis worden ondernomen door Engelsch© ingenieurs, ver gezeld van hun .-dames. Het gezelschap zal 9 Mei via Harwich te Amsterdahi aankomen. Uitstapjes zullen worden gemaakt naar Marken, haar Leiden on 's-Gravenkago. Do terugtocht zal 14 Mei via Harwich onder nomen worden. Naar „De Nieuwe CL" verneemt gaan er onder dc leden van de R.-K. Kiesver- eeniging te Voorburg stemmen op tegen het houden van 'n protest vergadering in verband met do houding van den burgem. bij do instal latie van den gemeente-secretaris. Men acht het ongewenscht de gemoedoren, die door de rede van den burgemeester in sterke mate zijn opgezweept, nog meer in bevoering to brengen. De griffier der Prov. Staten van Zuid- Holland, mr. Tavenraafc, wiens verzoek om ontslag uit doze betrekking in do zomer vergadering der Staten zal inkomen, zal eerst in September zijn ambt neerleggen. Naar do „Goudsche Courant" vernoemt, zal het Kamerlid voor Gouda, jhr. mr. Wj. Th. C. van Doorn, die thans in IncLië ver blijf houdt, 24 April a.s. per stoomschip „Ophir" de terugreis naar Nederland aan vaarden. Naar aanleiding van het bericht in „Do Tel." ten opzichte van prof. J. A. van Ha mel, to Amsterdam, 'schrijft deze o. a. aan genoemd' blad: „Laat rnij verklaren, dat van ontevreden heid mijnerzijds over gebrek aan belang stelling bij mijn studenten goen sprake is, en gelukkig niet behoeft te zijn. Ook be staan tusschen hen en mij geen andere ge voelens en verhoudingen, dan van zeer aan- genamen aard. Aan staking van mijn colleges is de gedachte dan pok niot bij ipjj opge komen. Ik zou het dus betreuren, indien uit uw bericht vorkeerde gevolgtrekkingen go- maakt werden. Wat nu het eigenlijke geval is, dab ligt uitsluitend bij den academischen leermeester On zijn leerlingen, en ik hecht te zoor aani de vertrouwelijkheid van dezo sfeer, om er de publiciteit in te mengen." Op 1 Mei a.s>. hoopt do heer P. J. Gijsman, hoofd der Ohr. school te Uithoorn, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in functie trad, waarvan hij bijna 18 jaar te Uithoorn en 7 jaar te Woubrugg© ala zoodanig is werkzaam geweest. Aan „D© Necl. Jager" wordt medege deeld, dat nog vóór de verkiezingen minister Talma een gewijzigd ontwcrp-Jachtwet zal indienen. Het soc.-dem. blad „De Wekker" liooidt tegenover den tegenspraak van dr. Marcus, directeur van het St.-Joris-gasthuis, to Delft, inzake de behandeling van wijlen zuster Leni- persz tijdens haar ziekte, zijn beschuldigin gen staande. - Het Kamerlid voor Leeuwarden kapi tein Thomson, die van omstreeks het begin van den Balkanoorlog als militair attaché de krijgsverrichtingen van het Grieksche leger volgde, en pas in cle Residentie was terug gekeerd, maakte gistermiddag zijn opwach ting bij den Minister van Buitenlandsche Zaken. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op Donderdag en die van de Ministers van Waterstaat en van Koloniën op Vrijdag a.s. zullen niet plaats hebben. HILLEGOM. Pc afd. Hillegom van dc Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft onlangs aan de directie van de H. IJ.-' S.-M. verzocht in den zomerdienst meer trei nen alhier te laten stoppen. Op dit verzoek is .afwijzend beschikt. KATWIJK-AAN-ZEE. Het bouwen van een etoomsmederij cil wagenmakerij voor do firma Gesink en Zonen alhier, is gegund aan kben laagsten inschrijver den lieer G. Haasnoot, voor f 2408. De veertienjarige L. v. D., alhier, werd door een anderen jongen zoodanig met eon mes bewerkt, dat hij vier wonden aan heb hoofd opliep en de zaak in handen der politie is gegeven. LEIMUIDEN. Niet de heer E. Metz, zooals gisteren verkeerdelijk gemeld werd maar do lieer Ant. Kennis is met ingang van 1 Mei tot postbode benoemd. RIJNSBURG.. Aan een vergelijkende sta tistiek over den loop dor zaken der Coöp. - Vooi'schotb. en Spaarkas, alhier, over do eerste tien jaren (31 Dec. 190231 Dec. 1912) ontlecncn wij het volgende: Op 31 Dcc. 1902 bedroeg het aantal aandeelhouders 43; op 31 Dec. 1912 was dit getal 152; het reserve fonds kwam van f 4-1 op f 850.807»de spaar boekjes klommen van 25 op tot 261, terwijl het spaargeld steeg van f1393.6472 tot do som van f 47,951.997* Ook het aantal voorschotnemers vermeer derde. Op 31 Dcc. 1902 bedroeg dit 9; op 31 Dec. 1912 was het aantal 81. Hier mode ging natuurlijk ook een stijging gepaard van het bedrag der totale voorschotten; dit steeg van f 1882.4472 tot f 20,165. Het divi dend varieerde tusschen 5 en 8 pOt. Dei cijfers wijzen op een geleidelijken vooruit gang dezer nuttig werkende Vereeniging. VALKENBURG. Ook hier is een steentje bijgebracht tot opbouw van het goede doel: „De bestrijding van do Tuberculose". Een notabel ingezetene kocht ineens een vol doosje en deed dit toekomen aan het hoofd der school. Een honderd kinderen en het personeel prijkten gisteren bij heb verlaten der school met eon „Emmabloempje". VOORHOUT. De zeercerw. heer W. J. A. Bots, pastoor alhier, zal ontslag vragen uit den H. Dienst en rust gaan nemen. Reeds is bepaald, dat do pastoor de woning zal gaan betrekken, vroeger bewoond door den keïH P. Berbee, {recht tegenover de kerk. („N. Haarl. CL") WARMOND. In verband met het gewij zigd bijz. reglement van de Vereerigde Hof-» Groot- en ELlein-IIenmeerpolders in deze gtn meente had gisteren een verkiezing plaats van het bestuur. Herkozen werden voor den Gr.- en KJ.-Henmeerpolder de hoeren J. Hóógs- straten en J. J. de Haas, terwijl voor den Hof polder werd gekozen de heer A. Ouds hoorn. WASSENAAR. Hedenmorgen had dd plechtige ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Th. Juf fermans, in leven kerkmeester dezer parochie,. Aan de groeve bevonden zich, behalve dd kerkmeesters, ook do hoeren Vinoentianen. Van deze stichting was de heer Juf ferm and steeds een ijverig lid. ZOETERWOUDE. Gisteren had bij liet nazien van don zuiggasmotor op de fabriek bij -den heer Goedhart cn Co. ccn benzine ontploffing plaats, waarbij do heer Goed hart en de meesterknecht de heer Zwanen burg, aan het gelaat werden verwond. Dd heer G. kwam er nog al goed af, doch de heer Z. had zulke brandwonden aan het ge laat, dat hij zich terstond onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Andere p-ar- sonen in do omgeving kwamen met den- schrik vrij. He staking in België. Behalve door -die desertie te Forchies ia de achtste dag van de shaking door geen bijzonder voorval gekenmerkt. In alle cen tra van staking heerscht rust. De bond in de grafische vakken, om vatten de letterzetters, lithografen, enz. zal deze- week vergaderen om zijn houding te bepar len, met name ten aanzien der dagbladen. De ministerraad heeft vandaag beraad slaagd over den politiekon toestand en de motie-Masson. Het verbond van kleinhandelaren heeft vandaag namens 120,000 kleinhandelaren aan de Kamer een petitie gezonden, waar in zijl den leden van het parlement op het hart drukken, een oplossing te vinden, die het land een duurza-men vrede zal schen ken. De uittocht der kinderen van stakers duurt voort. Volgens de dagbladen hebben de lan taarnopstekers te Brussel besloten te sta ken. Er zijn maatregelen getroffen om do1 openbare verlichting te verzekeren. In de inrichting voor vuilverbranding te' Brussel is een daad van sabotage bedre ven. Er zijn machines onbruikbaar go- maakt. De beltwerkers en werklieden der vuilverbranding zullen den arh-^d neerleg gen. Ook de diamantbewerkers te Antwerpen! gaan in staking. Voor zoover is na te gaan zijn er nog steeds meerderen, die het werk neerleggen dan die den arbeid her vatten. I>© Emiua-üdoeni. De verkoop yan de Lnuiuvbloem heeft rl hier, te Leiden, gisteren opgebraoJ f 1000.60. De opbrengst iri de buitengemeenten wordt geschat op f 300. Ruw geschat is de opbrengst in Den Haag f6500. (Nadruk verboden). It) Ge hebt gelijk, vertrouwen in mij te stellen. Waarom zegt ge dat, vader? Stil, ik kan er u nog niets meer van zoggen. O, vader, ik bid u, spreek I Neen, zei hij glimlachend. Vader, u doet mij verdriet aan. Ik kan u nog niets zeggen. Dan houdt u niet van mij. Foei I Spreek, spreek, of ik ga schreien. Welnu, er wacht u vanavond een groot geluk. O, vader, wat ia u toch goed Jenny kuste haar vader hartelijk:. Wat zullen de uren mij lang vallen! Tot vanavond, zei zij. Zij snelde heen. Bertignolles bleef midden in de kamer •taan; hij glimlachte en keek naar de deur, waardoor zij was heengegaan. Ja, alles werkte mee om zijn pannen te doen slagen! Zijn haat en zijn eerzucht werd^a bevre digd. Bovenal zou zijn dochter gelukkig zijn. Daarom glimlachte hij. Eensklaps deed een licht gedruisch hein de oogen naar de kamer van Romam Goux wenden; een geluid als een pijnlijks adem- haling, een diepe zucht. Met doodsbleek gelaat stond Roraain Goux aan den ingang van zijn kamer. Zijn borst zwoegde geweldig. Het was als een dreigenden storm, dien men in de verte hoort aankomen. Wat doet gij daar? vroeg Bertig nolles. Ik wilde deze deur sluiten. Hij zweeg en drukte zijn hand tegen het hart. Welnu, wat wilt gij? Wat scheelt gij Ik zweer u, dat ik u niet bespiedde, ik had geen vermoedens, ik luisterde niet, en toch heb ik alles gehoord. Bertignolles wendde zich met misnoegd gelaat af. Alles? Ja, zei Remain Goux met schokkend© stem. Sedert wanneer staat gij daar? Sedert mejuffrouw Jenny hier kwam. Bertignolles balde de vuisten. Hij voorzag een heftig tooneel Het geheim, dat hij had willen verber gen, was door een toeval aan dien man verraden. Wat zou hij doen, de man, met wiens leven, geweten en eer hij drie maanden lang had gespeeld? Bertignolles wilde er ineens een eind aan maken. Ga naar uw kamer terug, zei hjj ruw. Romain schudde het hoofd. Neen. Wat verlangt gij dan? Ik heb nu geen tijd om u aan te hooren. Ik heb zooeven alles begrepen; gij sprak zooeven met uw doohter over een man, dien zij bemint. Het kwam niet in Bertignolles op om te liegen. Ja. Wat gaat u dat aan? Ik wil den naam van dien man ken nen. En wat zoudt gij dan doen? Zijn naam, mijnheer Bertignolles, _Ijn naam! De vader van Jenny haalde de schouders op en antwoordde niet. Hij had een uitbarsting verwacht; maar nu hij zag, hoe kalm Romain Goux was, vatte hij weer moed. Maar de stem van Romain klonk zoo zonderling, en er schitterde zulk een vreem de glans in zijn oogen. Mijnheer Bertignolles, ik heb zooeven begrepen, dat het niet aJleen liefde be treft, maar ook een huwelijk. En wanneer het zoo eens was? Een huwelijk, dat door u wordt goed gekeurd, dat u toelacht en dat gij zelf hebt bewerkstelligd. Ik geloof, dat gij mij ondervraagt. Ja, en ik beveel u, mij te antwoorden. Bertignolles lachte vol minachting. Romain Goux had- zich voor do schrijf tafel geplaatst-, waaraan Bertignolles zat, en had de armen over elkaar geslagen. Het ko6tte hem zichtbaar moeite kalm te blijven. Mijnheer Bertignolles, gij hebt onge lijk u niet om mij te bekommeren; ge hebt ongel Ijk, dat gij mij niet vreest. Aan de wijze, waarop ik uw bevelen ten uitvoer heb gebracht, hebt gjj wel gezien, dat ik tot heel wat in staat ben, want op een ■wenk van u, om u te dienen, heb ik gesto len en gemoord. Welnu, werk mij niet te zeer tegen, drijf mij met tot het uiterste, want ik zweer u, dat ik in uw plaats zou vreezen. Voor mijzelf? vroeg hij met verach ting. Voor u zoowel als voor haar. Bertignolles sprong van zijn stoel op. Zijn liooge gestalte scheen nog grooter, zijn breede schouders nog breeder te wor den. Zijn oogen waren met bloed doorlo>> pen en fonkelden als die van een roofdier. Langzaam naderde hij en kwam recht voor Romain Goux te staan. Deze wachtte hem kalm af. Hij scheen gereed, den sohok te door- staan. De zware hand van Bertignolles daalde i met kracht op den schouder van den jongen man neer. Een ander zou gewankeld heb- j ben, een zwak man ware zelfs ineengestort, j maar Romain Goux bewoog zich niet. Zijn oogen waren op die van zijn mees- ter gericht. Zij bleven een oogenblik tegenover elkaar j staan, zagen elkaar strak in de oogen en i geen van beiden sloeg den blik neer. Hun krachten stonden gelijk. Wat hebt gij daar gezegd, ellendeling, vroeg de meester. Ik heb gezegd, dat, wanneer dit hu welijk zal voltrokken worden, er een onge luk zal gebeuren. Wanneer gij mijn dochter aanraakt, wanneer gij baar zelfs één traan doet stor ten, dan zal ik u dooden als een hond. Ik zou mij. niet laten dooden. Zij bleven tegenover elkaar staan, als twee doodsvijanden, die op het punt- staan j elkaar aan te vallen. Gij hebt mij bedrogen, m tignolles. Waarmee? Door mij te doen gelooven, dat gij li niet tegen mijn liefde voor Jenny zoudü verzetten. Ik heb mij daaj niet tegen verzet. Maar gij scheent mij zelfs aan te moe digen, terwijl gij wist, dat het hart uwer dochter niet meer vrij was. Ja, dat wist ik. En door het misbruik maken van mijn geheim, dat mij tegen u ontwapende, hebt gij van mij gemaakt wat ik nu ben, een dief en een moordenaar. Weineen. Ik Leb u een voorstel ge daan, en gij hebt het aangenomen. Heb ik u er toe gedwongen? Kon ik dat? OIk herhaal u, wee u I Hij drukte de beide handen voor zijii oogen, waarin tranen van woede opwelden.- Ik ken hem zeker, den man, dien zij bemint? Ik heb hem gezien? Hij komt hier. aan huis? Wie is hij? Bertignolles antwoordde niets. Oik zal het weldra weten. En wanneer gij het weet, wat zult gij dan doen? Bedenk," dat Jenny hem bemint, en wanneer gij Jenny liefhebt, dan zult gij haar geen leed willen berokkenen. Oik zal mij wreken op haar, zooall op hem, zooals op u. Ik zal treffen zondeï iets te zien of te hooren. Mijn oogen en mijn hart zullen gesloten zijn. In den blik van Bertignolles was slecht* mma'b' g ie -lezen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1