N°. 16307 31 a an (lag 21 April. A". 1913. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. "W ï'aak. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTBNTIEN: V»n 1b regel» ^1.05. lexers regal meer /0.17j. Groolere letter» naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën Tas 30 woorden 40 OentB contant; eli tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het inoaueeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd eijn 1.30. Franco per post1-65. Vergadering; Tan den Gemeenteraad Tan loeiden, op Donderdag 24 April iyi3, dt» namiddag* te twee uren. De vergadering zal zoo noo dig( de» avonds te acut uur worden voortgezet!. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een onderwijzer met .verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 6. (122) 2. Verzoek van J. Smit om eervol ont slag als onderwijzer aan de school dor 3de klasse JNo. 4. U-AI) 3. Rekening, dienst 1912, van de Gezond heidscommissie. U09) 4. Rekening, dienst 1912, van het Leidsoh. Muziekkorps. (109) 5. Staat van ai- en overschrijving op de begrooting, dienst ""912, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (109) 6. Rekening, dienst 1912t van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (109) 7. Verzoek van de L. G.- en S.-V. „Her cules" c«n het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht. (99) 8. Verzoek van «-'e dames A. van der Haas e. a. om het gebruik van het gymnastiek lokaal der Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (120) 9. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en on erhoud bij de gemeente Ifftn een gedeelte van de Stadhouders'aan en van de Valdezatraat. "(118) 10. V ooi-ste I t-.i i. aaakoftR van deperceel en Lammermarkt No. 46 en Korte Scheistraat Nia 4 en 12 en tot vaststelling van den desbetreffenden suppletoiren begrootings- afcaat. (119) 11. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de perceeten Lombardsteeg Nis. 7, 9, 11 en 13 en Schagensteeg No. 18. (115) 12. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst in zake de uitbreiding van den Leid8chen Keuringsdienst van eet- en drink waren over de gemeente Noordwijk. (112) 13. Verordening, houdende wijziging der verordening van 7 December 1911 (Gem.- blad No. 41), bepalende het getal der soho- len voor openbaar lager onderwijs te Lei den, den omvang van het onderwijs op. eïke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te verleenen en de bezoldiging van het onderwijzend personeel. (114). 14. Voorstel in zake de demping van een gedeelte sloot gelegen achter de openbare school aan den Maresingel en de in-gebruik- geving van 't gedempte slootgedeelte. (ilö) 15. Praeadvies op de verzoeken van J. W. Wiggers e.a. in zake de bevolen dem ping der sloot langs de voormalige Witte- Rozen-laan. (111) 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw eener nieuwe Hoo gere Burgerschool voor Jongens. (113) 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting en meubifteering van het hulpkantoor der Ge meentelijke Bank-van-Leening aan de Hee- rengraoht No. 15. (117) 18. Verordening, houdende wijziging der verordening van 29 April 1909 op de Brand weer (Gem.-blad No. 6. (116) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 "er Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES ADRIANUS FRANK, wonen de te Leiden, een verzoekschrift is inge diend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in het bene denlokaal van het perceel Maredijk No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1913. Leiden, 23 UpraL Bij besluit van dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland is benoemd tot op zichter van Rijnland, standplaats Leiden, de heer O. Koets, thans assistent-leeraar in de waterbouwkunde aan de Middelbare Technische School te Utrecht. De uitslag der heden door B. en Ws. van Leiden gehouden openbare aanbeste ding is als volgt: Perceel 1: het verbeteren der ventilatie in twee leerlokalen en het maken van een nieu wen scheidingsmuur in de school Mare; per ceel 2: het rioleeren van de Haarlemmer straat, van Vrouw esteeg tot Ursulasteeg, en perceel 3: het rioleeren van de St.-Ja- oobsgracht: de heeren (alten te Leiden) P. L. Neuteboom 2. f2320; 3. f1480; J. de Cler, 2. f2030 3. f1389; A. G. Boekwijt, 1. f514; J. van Leeuwen, 3. f1279; H. I. de Heijder, 2. f 1785; 3. f 1627; H. Korswagen, 3 f1436- A. Hartevelt en A. de Vriihd, 1. 1 560; P. Kooreman Jr. en G. v. Meygaar- den, 2. f1910, 3. f1615; Th. G. Barthen en W. Oudshoorn, 3. f 1298. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeni- ging „Litteris Sacrum" haar jaarlijksch bal in den Foyer van de Stadszaal. Niettegenstaande de werkende leden een week te voren, na ernstige studie, „Het Zedelijk Bewustzijn" hadden opgevoerd, was er toch ook voor dezen avond voot een gezellig programma zorg gedragen. Het bekende Leidsohe trio zette met eenige zeer welgekozen nummers den avond in en liet daarna het „Wilhelmus'' hooren, dat door de stampvolle zaal staande werd aangehoord en meegezongen. Precies op tijd werd gehaald en het eer ste nummer op het tooneel „Nazomer", een zeer geestig Fransch blijspel, werd zoo juistgevoeld gespeeld, dat het den veelzeg- genden glimlach tooverde op het gelaat der vele aansohouwers, die slechts nu en dan hun meeleven iets luider lieten blij ken. Maar nu was het met den glimlach ge daan. De rest van den avond werd er luid gelachen. Ja, de optredenden werden vaak zóó met lach-salvo's bekogeld, dat zij zichzelf tijdelijk buiten gevecht moesten stellen; zelfs de veelbelovende recruut (wat 'n type bezweek herhaaldelijk voor de aanvallende massa-. Het laatste nummer, een kostschool scène met zang voor zeven dames, sloeg ook zóó in, dat het publiek aan het slot het zevental geestdriftig toejuichte. Het vóórprogramma, dat uit twaalf nummers bestond, was op de bekende vlug ge Scala-manier" afgewerkt, en een woord van hulde zij nog gebracht aan den be kenden Leidschen grimeur, den heer A. Kouwenbe-rg, die de werkende leden „Lit teris Sacrum'' reeds zoovele malen heeft verjongd, veroud, verflenst, verfrischt, ja, wat al niet! En zijn werk is altijd goed! Een belangrijk deel in het succes van een geslaagde voorstelling komt hem steeds toe Na zoo'n gezelligen avond, moest heb bal onder de leiding van den heer Van Leeu wen wel zeer geanimeerd, een aanvang ne men. Heb bal begon niet alleen, doch het bleef en eindigde in de juiste stemming en den goeden toon 1 „Litteris Sacrum", de krasse 57-jarige gaetvrouw, heeft haar gasten weder op een waardige wijze ont vangen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier (Nieuwe Rijn) door ds. H. Makkenze, van Tholen. In den hoogen ouderdom van bijna 93 jaren is in Den Haag overleden de gepen- sionneerde luitenant-generaal der artille rie J. H. Kretzer. De Duitsche Keizer heeft benoemd tot ridder 3de kl. der Pruisische Kroon orde de heeren: B. Rauwenhoff, chef van beweging der Holl. IJzeren-Spoorweg- Maatschappij te Amsterdam, en J. F. G. van Goeckingh, afdeel in gschef bij de Staatsspoorweg-Maatschappij te Utrecht. De B. v. N. O. zal rechtskundigen bijstand verleenen aan mej. F., te J., die als onderwijzeres aan een bijzondere school werd ontslagen, omdat zij bij het open baar onderwijs- wilde solliciteeren. Te Haarlem is als onderwijzeres ge slaagd mej. H. A. Bollee, te Katwijk aan den Rijn. Naar „Het Volk" verneemt, bestaat het voornemen, de Tweede Kamer op Vrij dag 9 Mei te doen uiteengaan. De Amsterdamsche com missie voor het Plan 1913 besloot de feestweek in de hoofdstad in den loop van September te or- ganiseeren. Getracht zal worden, uit alle dteelen des lands, gedurende de feestweek, te Amster dam een visschersschip gestationneerd te krijgen, waarvan de bemanning gekleed zou zijn in de locale kleederdracht. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke vissohers- vloot, zoowel voor dón landgenoot als voor de vele vreemdelingen, zeer interessant zal zijn. De Algemeene Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft in het American- Hótel te Amsterdam zijn jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. De Bond telde op 31 December 1913 1362 gewon© en 54 adspirant-leden, totaal 1416 leden, tegen 1440 op 31 Deo. 1912. De ont vangsten en uitgaven hebben bedragen f 13,822. Er is een klein batig saldo. Gedu rende 1912 werd van de contributies f 2769 afgezonderd voor de uitkeeringskas bij werkloosheid, voor de weerstands- en de ziekenkas. De uitkeeringskas had op 31 Deo. 1912 een saldo van f 530 de weerstands- kas een saldo van f 991. De door het bonds- bestuur ingediende begrooting sluit in in komsten en uitgaven met een bedrag van f 15.345. Z. K. H. de Prins heeft aan de firma'9 C. F. Utermöhlen, Koninklijke fabriek van verbandstoffen te Amsterdam, E. H. Kre- lage en Zoon, te Haarlem, O. G. van Tu- bergen, te Haarlem, en P. L. Steenhuizen, praeparateur van het Kon. Zoölogisch Ge nootschap „Natura Artis Magistra" te Am sterdam, toestemming verleend tot heb voe ren van zijn wapen. De leden van de Tweede Kamer zullen 29 dezer in Hotel „De Twee Steden" in Den Haag een gastmaal aanbieden aan hun oud-voorzitter, den heer Van Bylandt, en aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Nispen tot Sevenaer. Na kortstondige ziekte is overleden dr. P. J. Wyminga, predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam. Mr. J. A. van Hamel, hoogleeraar in het strafrecht aan <te gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, was de laatste weken onaangenaam getroffen door het feit, dat zijn colleges'over het algemeen zeer slecht werden bezocht. Toen eenige dagen geleden ook op die voor het gevangeniswezen niet meer dan negen studenten verschenen, deelde hij mee, voor zulk een klein aantal toehoorders geen college te willen geven. Hij deed het ook niet en liet aan de poort der universiteit bekend maken, voor de eerstvolgende weken zijn ooileges te hebben gestaakt. Het gebeurde wordt in universi teitskringen druk besproken. B. on Ws. van Zaandam hebben goed gevonden, dat de Belgische kinderen, te Zaandam gehuisvest, tot de openbare scho len toegelaten zullen worden. Men vreest echter, dat slechts weinigen in het bezit van een vaooine-bewijs zullen zijn, en dit is verplichtend, Te Zaandam werd gisteren de vijfde jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Centralen Bond van Trans port- en Havenarbeiders. Het bleek, dat begin 1912 de Bond 1301 leden telde; begin 1913 2048 en thans reeds meer dan 2500. De financieele toestand is goed, want uit de kas van het hoofdbestuur kon f 350 gestort worden in de kas der stakende sigaren makers. Te Oostburg zal op 1 Mei in de Ned.- Herv. Kerk herdacht worden, dat het 200 jaren geleden is, dat de Hugenoten naar Westelijk Staatsvlaanderen zijn uitgewe ken. Als redenaars zullen optreden prof. Pijper, van Leiden, en dr. J. de Hullu, rijksarchivaris te 's-Gravenhage. Te Groningen is overleden prof. dr. P. H. Schoute, hoogleeraar in de wiskun de aan de Universiteit aldaar. Na een korte, lichte ongesteldheid overleed hij vrij onverwacht op 67-jarigen leeftijd. Men meldt ons van Texel: met in trekking van het indertijd genomen besluit om de zeevaartschool te Oudeschild te vestigen, is thans door den Raad bepaald, dat deze te Den Burg zal gevestigd blij ven. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag a.s. niet plaati hebben. AARLAN DERVEEN. Woensdagmorgen a. s. vergadert de Raad. ALPHEN. Gistermorgen maakte ds. Veld hoen in de Ned.Herv. kerk bekend, dat van buiten de gemeente voor een wees- en armenhuis alhier weder een legaat van f 1500 was ontvangen. HAARLEMMERMEER. De Raad verga dert Donderdagmorgen te elf uren. HILLEGOM. De leerlingen van het Hil- legomsohe Kinderzangkoor hebben Zater dagavond in de zaal van den heer Feim onder leiding van mej. D. Blooker, een wèlgeslaagde openbare les gegeven. Da jongens en meisjes zongen heel aardig; de cantate van S. van Millingcn, getiteld „Vaders verjaardag" sloeg in. Welwillende medewerking werd verleend door mej ea den heer De Grauw, piano, en cte jo-igo dames G. en M. Wiegman, solis:en. Alle nummers van het programma werde rven hartelijk met een luid applaus ontvangen. De zaal was tot in alle hoeken bezet. De balans van het gemeente-gasbedrijf over 1912 wijst als totaal cijfer aan f239,296,15. De netto winst bedror-; f 9,849.36L De aankoop van gaskolen ost- te f31,305. 51, de diverse afschrijvingen be liepen f 10.280.66. De ontvangsten b*>_roe- gen aan cokes f 10,870!37, lichtgas f 3o,02..01, werkgas f 742,39, muntgas f 14,662,35, me- terhuur f 1,112.63, kloploon f1,013,20 kool- teer f 1,808,80. De winst- en verliesrekening sloot met f71,401.03. Er werd in het afge- loopen jaar 739.843 kub. M. gas geprocx, ceerd, kostende f 43,582.381 of f 58.90 per 1000 kub. M. De gasproductie per H.L. len was 23.80 kub. M., tegen 24.17 kub. in 1911, door mindere kwaliiteit gaskolen- Het gasverbruik door particulieren is met meer dan 10 pCfc. toegenomen, KATWIJK. De Raad komt a. s. Woens dagmorgen om halfelf bijeen. Op de agen da komen o. m. voorvoorstellen van B. en Ws. om 't uitdiepen van het P.-H.-Kanaal voorloopig aan te houden; wijziging veror dening op het baden en het strand, in ver band met ter zake ingediende voorstellen; voorstel van B. en Ws. tot het uitschrijven van een gevel-wedstrijd voor woningen aan de Noordzijde der Jan-Toorop-6^aat. KATWIJK-AAN-ZEE. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. alhier heeft besloten, po gingen in het werk te stellen tot stichting van een derde Hervormde 6chool. Zaterdagnamiddag had hier plaats do aanbesteding van het bouwen van een stoomsmederij en wagenmakerij voor de fir ma Gesink en Zn., alhier. Ingekomen waren tien biljetten, van de heeren: J. Verloop Az., f 2990; L. Kruyt, f 2920; L. van Dui- venboden, f 2830; Kr. v. d. Plas, f 2852; A.> Parlevliet, f 2838; L. de Best, f 2798; P.; van Duivenboden, f 2574; M. v. d. Bent en A. F. Zwanenburg, f 2560; wed. K. de! Best, f 2550; G. Haasnoot, f 2108. De gunning is nog aangehouden. LEIMUIDEN. Met ingang van 1 Mei is tot postbode benoemd de heer E. Metz.i (Nadruk verboden). 76) - Neen, neen, mijnheer Bertignolles heeft niets gezegd, waaruit wij zouden kun nen opmaken, dat hij aan zoo iote denkt. Hij heeft zijn kind lief, hij wil haar geluk kig zien; hij weet, dat zij u en ons waardig is. Uw weigering zou haar ziek maken, ze ker; van zulke teedere gestellen is het erg ste te vreezen. Mijnheer Bertignolles zou .er veel onder lijden, en hij zou misschien minder vriendschappelijk tegenover ons gestemd zijn, daar gij de aanleiding tot de smart zijner dochter zoudt zijn. Mogelijk zou hij zelfs de handen geheel van on9 aftrekken. Dat is niet zeker, maar het is toch te vreezen. En wanneer het zoo was, Laurent, dan zou uw broeder verloren Zijn. Een koop; het is wel een koopl Zij antwoordde ditmaal niet. Zeker, in haar hart moest zij toestem men, dat die wreedte uitdrukking de waar- beid was. Ja, het was inderdaad een koop. Bertignolles was zoo behendig te werk gegaan, dat deze koop zeker moest aange nomen worden. Laurent zweeg en de markiezin durfdie dok het stilzwijgen niet te verbreken. Geruimen tijd verliep er voordat zij •acht en vreesachtig stamelde In naam van uw broeder, in naam T&n uw moede^ Laurent. Moeder, gij weet, dat mijn hart niet vrij is. Ik weet het, mijn zoon, en wanneer ons niet zulk een onheil dreigde, wanneer wij niet zulk een moeilijken tijd doorleef den, dan zou ik er ook niet op aandringen. Ik zou u de inspraak van uw hart laten volgen, want thans geloof ik ook, dat Mo- rie-Rose waardig was uw vrouw te worden. Hij boog het hoofd. Tranen, bittere trar nen welden in zijn oogen op by de ge dachte aan zijn lentefee. Antwoord mij, Laurent. Gij weigert? Helaas, moeder, ik zou het willen. Dus gij neemt het aan, zeide zij vol vreugde. Omdat gij het beveelt, moeder. Neen, mijn zoon, neen, ik heb het u niet bevolen; ik heb u slechts gesmeekt, in naam van uw broeder, in naam van het gevaar, dat ons bedreigt. De wil van Michel zal ook de mijne zijn. Zij trok hem aan haar hart en kuste hem innig. O! wanneer Marie-Ro&e niet mek hem gebroken had, wanneer hij, zooals vroeger, van haar liefde verzekerd was geweest, dan zou hij weerstand hebben geboden, maar zijn moeder overviel hem in den staat van terneergedruktheid en ontmoediging, waarin hij verkeerde. Dus, zeide de markiezin, ik kan aan Miohel zeggen, dat hij morgen aan mijnheer Bertignolles de hand van zijn dochter voor u kan vragen? Morgen, moeder, zoo spoedig? Hefc moet, Laurent. -— Het zij dan zoo. Hij droogde de tranen, die hem langs do wangen vloeiden. Zy begreep, dat hij weende. Vergiffenis mijn zoon, stamelde de moeder. Het bal-masquó. Den volgenden dag was het feest ten huize van Bertignolles. Den geheelen dag was de Amerikaan zeer zenuwachtig geweest. Hij naderde het doel van zijn pogingen, van zijn listen, van zijn misdadlen. Sedert maanden vervolgde hij een her senschim en alles wao zoo behendig aan gelegd, dat hij zeker was haar verwezen lijkt te zullen zien. Hij verwachtte dien avond den markies De Soulaimes, den bemiddelaar tusschen Laurent en Jenny. Hij had over dit onderwerp zich duide lijk genoeg uitgedrukt, om zeker te kunnen zijn, dat men hem had begrepen. Hoewel onder allerlei mooie woorden en beleefdheidsvormen verscholen, was hot toch niets anders dan een koop, welken hij dter familie De Soulaimes voorsloeg. Hij zou Miohel van, een bankroet redden, wanneer Laurent mot Jenny trouwde. En werkelijk, Laurent deed lang geen slechten koop. Hij wordt volstrekt niet opgeofferd, dacht Bertignolles, terwijl hij met verach ting zijn breede schouderB ophaalde. Een schooner, zachtzinniger en bekoorlij ker meisje dan Jenny bestond er niet. Daarbij beminde zij haar Laurent onuit sprekelijk. En ten slotte bracht zij hem als bruids schat eenige millioenen aan. Zij zijn niet te beklagen, die Soulai mes, zeide Bertignolles, terwijl hij in zijn kamer heen en weer liep. Hier had hij zijn schuilplaats gezocht voor de d'ecorateurs, die zich van het ge- heele huie hadden meester gemaakt en, on der leiding van Jenny, de toebereidselen voor het feest maakten. Hij fronste de wenkbrauwen, toen hij aan zijn dochter dacht. Zij zou het besterven, wanneer ik haar dien Laurent niet gaf, mompelde hij. Zij zou zioh dooden, zonder medelijden voor mij. Hij huiverde en streek de hand over het hoofd. Ja, ja, zij zou sterven! Hij ging zien of Romain Goux in het aangrenzend vertrek was. De secretaris zat daar te werken. Mijnheer Romain, zei zijn patroon, u heeft wellicht het voornemen ons feest bij to wonen? Ja, mijnheer. Welnu, u moet dan maar van dat voor nemen afzien. Waarom? Omdat het van uw kant een groote onvoorzichtigheid zou zijn. Ik zal immers gemaskerd wezen, zoo* als iodiereen. Ja, maar vergeet niet, dat uw stem voldoende is om u in het vörderf te storten. U heeft vroeger bewëerd, geen woord te hebben gesproken. Dat was een leugen. Wees dus uiterst voorzichtig. Ik zal niet spreken, Wie kan er voor instaan niet te zullen spreken? En wanneer zij u eens hoorden? Komen mijnheer De Soulaimes en dei markiezin dan op het feest? De markiezin niet, maar wel Laurent en zijn broeder. Ik herhaal u, dat het een onvoorzichtigheid zou zijn; zie er dus lieveï van af. Zooals u wil. Hij ging weer aan zijn werk. Bertignolles keerde naar zijn kameï, terug. Op hetzelfde oogenblik trad Jenny binnen., Zy was zeer opgewekt en vroolijk. Haar; oogen straalden. Welnu, Jenny, hoe staat het met d<| toebereidselen? Zeer goed, vader; over een uur zal alles gereed zijn. De bloemen worden ge* bracht. De salons zijn klaar. Er blijven nog slechts over de groote zaal, de galerij ea de trappen. Zijt gij niet vermoeid? Weineen, vader. Waarom zijt go zoo gelukkig? O, vader, vraagt u dat nog? Zij leunde met haar lieve kopje tegen! de borst van haar vader. Ik zal hem weerzien, een geheelen! avond bij hem zijn, met hem dansen, ziï«j stam hooren, en nog vraagt u mij waaroaft ik zoo gelukkig ben Eisoht ge dan niets meerl O, vader, u heeft mij beloofd, dat htfj eenmaal de mijne zou worden: Nog nooi|v hebt go een belofte gebroken. Ik wacht vol vertrouwen.; (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1