J. J. HAKKAART, Eigengemaakte Heeren en Jongeheeren-Kleeding. *0TS s. n. c. sits. HUIS op de Breestraat. Ger. School voor M.ïï. L. 0. Tefgunsf andters 4 Haarlemmers!!*. t|o. ils Prinssssekade. Is liet goedkoopste en beste adres. BEBRS. H0GEN900RN, Botermarkt 23. Oud-Leid@n. TE HUURT De Leidsche Begrafenis-Onderneming. Kruiwagens, BANDEN. BANDEN. No. 16304. LEICSGH DAGBLAD, Donderdag- 17 April. Tweede Blad. Anno !9i3, Buitenlandsch Overzicht Tweede Kamer. Faillissementen. MAGAZiJN VAN: HH. Grondeigenaars en Landbouwers, Wed. J. STEENHAUERZoneh, Vereeniging Rijpweteritig. Hoogl. Kerkgr&cht ZOa, Leiden. W. VROS. Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GOEDELJEE Sr. J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. De TARIEFWET schaadt den Burger A. FAAS, Janvos sensteeg 63. 't It in den Rijksdag levendig toegegaan gisteren. Allerlei kwestiet waren er te be redderen. Het geschil tusschen den keizer en zijn pachter Sohst, het incident te Nancy, do behandeling van den Franechen socialist Compère Morel, te Brunswijk, en uitlatingen van den keizer, die kennelijk gericht waren tegen do socialisten. Als dat alles geen stof levert voor zeer geanimeer de discussies, dan weten we niet, waarmee dat dan wel het geval zal zijn. De sociaal-democraat Ledebour oefende critiek op 's keizers beleid in de zaak- Sohsfc. Hij deed het niet malsch, en Kampf, de voorzitter, oordeelde het nood zakelijk den afgevaardigde tot de orde te roepen. De rijkskanselier heeft uitvoerig over het geschil gesproken. Hij zeido ten slotte, van oordeel te zijn, dat de groote meerder heid van den Rijksdag en ook de openbare meening overtuigd is dat die keizer dat voorval tot een goed einde heeft gebracht. De meerderheid in den Rijksdag hechtte door een „zeer juist!" haar goedkeuring aan de houding van den keizer, maar de socialisten protesteerden hiertegen. Hetzelfde was het geval met de hiervoor gereleveerde uitspraak van den keizer, toen ook de meerderheid juichtte, terwijl de socialisten heftig protesteer den door gefluit.- Een der sprekers had er zich over be klaagd, dat de keizer in een toespraak aan een feestmaal alle goede vaderlanders had opgeroepen tot den strijd tegen de duistere machten van ongeloof en „vad'erlandsloos- heid". De rijkskanselier, hierop antwoordende, richtte zich tot de sociaal-democraten met de vraag: Wilt gij betwisten dat zulke machten bij ons inderdaad werkzaam zijn?, wat de sociaal-democraten beantwoordden met geroep: Bewijs dat!" Zoo smaalt gij ging von Bethmann voort ook aldoor op de vaderlandsliefde, die de groote meerderheid van hefc Duitsche volk in zich heeft. De keizer heeft naar het hart van het Duitsche volk gesproken en wij zullen zijn woorden ter harte nemen, ondanks de aanvallen die gij daartegen richt. In hefc derde geval kwamen de sociaal democraten te 6taan tegenover de andere partijen in den Rijksdag. De rijkskanselier heeft over het feit, dat den FranscheD afgevaardigde Compère Mo rel belet is te Brunswijk te spreken over de legeruitb rei ding in Frankrijk en Duitsch- land, heden de volgende verklaring afge legd: Wanneer de sociaal-democraten meenen tegen de legerontwerpen der re geering te moeten protesteeren, wanneer rij de verantwoordelijkheid op zich willen nomen ons de versterking van ons leger te onthouden, moeten zij voor zioh zelf uit maken, maar wanneer zij daarbij nog vreemde hulp inroepen, raag het hun niet verwonderen, dat wij daarover ons vete uitspreken. Als Compère Morel alleen tegen het Fran- eche eh an vinisme wóu spreken, dan ware dat inderdaad verdienstelijk werk, maar wat wij voor ons leger willen doen, dat zul ten wij zelf, en wij alleen bepalen. Wij kun nen daarin geen inmenging van buiten toe staan, de buitenlandsche heeren mogen dan tot oordeelen bekwaam zijn of niet." Rechte en linke klonken onder deze rede voering eenige malen bravo's. Toch heeft de kanselier ongelijk. Wanneer Compère Morel iets had gezegd, dat niet in den haak was, dan zou dit de zaak heel anders ma ken. De Franschman heeft evenwel geen woord gesproken, is bij voorbaat vervolgd en gehinderd door de politie. En dan de uitlating over het chauvinisme in Frankrijk. Maken de Duitschers zich soms daaraan niet schuldig? Overal zijn chauvinisten, ook in Frankrijk, en hun op treden is ten allen tijde, waar dit ook ge schieden moge, gevaarlijk. Maar wanneer Duitechers.zich in een vreemd land, ten op zichte der bewoners, zooals te Nancy ge schiedde, blijkens de thans bekend ge maakte feiten, onbehoorlijk gedragen, dan zullen ze de gevolgen moeten dragen. De regeering zal dan goed doen niet onmid dellijk te reageeren op wat chauvinistische bladen schrijven. Waar zou dat heen moe ten? Nu b.v. komen er weer berichten over een nieuw incident te Grenoble. Als daarvan te veel notitie wpl'dfc genomen, worden de gemoederen maar opgezweept en de verbittering in de hand gewerkt. Volgens de ,,Echo de Paris" had eergis teren in de zaal van een particulier tooneel te Grenoble vóór het opgaan van het scherm voor een opvoering van ,,Coeur de Fran- (jaise" aan de controle een vreeselijk ge drang plaats. Verscheidene toeschouwers, t onder wie eenige Duitschers, zouden er van afgezien hebben de opvoering bij te wonen. Volgens een andere lezing manifesteerden eenige tegenwoordig zijnde Duitschers, die om de protesten van het publiek de zaal moesten verlaten. De minister van binnenlandsche zaken ontkent, dat zdoh hier eenig inoidtent heeft voorgedaan. In den Rijksdag heeft de minister van buitenlandsche zaken von Jagow over het gebeurde te Nancy medegedeeld, dat d8 Fransche minister van buitenlandsche za ken den Duitschen gezant te kennen heeft gegeven, dat de rapporten van de autoritei ten te Nancy nog geen voldoende opheldering geven over de feiten en dat de Fransche regeering daarom een hooggeplaatst Fransch staatsambtenaar be last heeft met hefc instellen van een onder zoek. Daarvan dient men hefc resultaat af te wachten. Voorts heeft de etadhouder te Straats burg toegezegd het protocol, door de auto riteiten te Metz opgemaakt, en de verkla ringen van de betrokken personen te zullen opzenden. Zoodra deze stukken zijn aange komen, zullen zij aan den gezant te Parijs worden toegezonden, om daar bij het onder zoek te kuDnen dienen. De Fransche bladen veroordeelen de hou ding van Duitschland, en betoogen dat het toch wel nood zake lijk blijkt den driejarigen ■diensttijd weer in te voeren. De verhou ding, die gaandeweg verbeterde, wordt er dus niet hartelijker op. Over. het onderzoek, dat te Nancy wordt ingesteld, wordt het vólgende, geméld: De staatsraad Ogier heeft op fo prefec tuur te Nancy een onderhoud gehad met den commissaris van politie in het derde arrondissement, die het onderzoek naar- hefc voorgevallene heeft geleid. Hij hoorde voorts verscheidene getuigen, wier verkla ringen met elkaar overeenkwamen. Daaruit volgt dat drie Duitschers, vergezeld door twee dames, in het bierhuis Lorraine" aan een tafeltje zaten, toen een troepje Fran sche jongelui dicht bij hen ging zitten en grappen en stekelige opmerkingen over de vreemdelingen maakte. De jongelui reikten hun zelfs een papier over, waarop iets met potlood was geschreven. Het was een vierregelig versje, waarin de Duitschers een beetje er tusschen wer den genomen en waarom men hoogstens eens kan lachen. Dit rijmpje luidde* Ihr Deutschen seid ein groszes Volk So simpel und so begabet Man aieht euch wahrhaflig nicht an Dasz ilhr das Pulver erfunden habet. De eigenaar van het bierhuis vroeg wat er op stond. De Duitschers antwoordden ,,het is slecht Duitsch." Men weet niet of zij wilden zeggen dat er taalfouten in ston den of dat zij verontwaardigd waren. Zoo bleef de zaak. Toen het 6luithng9uur kwam gingen de vreemdelingen naar het station, gevolgd door de jongelui en een vijftigtal andere menschen. Aan he.t station gekomen, drongen allen tot het perron door Men hoorde schelden en schreeuwen Pruisen". Het stafcionspersoneel behoefde echter niet daadwerkelijk op te treden, daar niemand handtastelijk werd. Van de mishandeling zou dus geen woord waar zijn. De trouwplechtigheid van de dochter van den Duitschen keizer schijnt een groote vorstenontmoeting te zulten wor den. Welingelichte kringen te Weenen mee nen, dat de aartehertog Frans Ferdinand bij het huwelijk van prinses Vikteria Louise tegenwoordig zal zijn als vertegenwoordi ger van den Keizer en dan keizer Wilhelm, den Tsaar en den koning van Ehgéland zal ontmoeten. Officieele bevestiging van dit bericht is eèhter niet'te krijgen. Nu de bruiloft nadert begint men zich af te vragen, wanneer de Brunswijksche kwestie geregeld zal worden en prins Ernst August als hertog van Brunswijk den troon zal kunnen beklimmen Öffif^"«»us geeft men toe, dat te Homberg over die aangelegen heid is gesprokenmaar geheel geregeld is zij nog niet. Daarom is er voorloopig nog geen voorstel van Pruisen aan den Bonds raad te verwachten. Zitting van gisteren. Ziektewet Het Regéeringsarfcikel 77o werd z. Ïl. a. goéd gekeurd. Alsnu verdedigde de hoeir DeVisser een amendement, strekkende om in te lasschen een nieuw artikel 77oI. Volgens dit artikel zullen ook kassen, al of niet bij de invoering der verzekering reeds bestaande, worden er kend, wanneer con gxooter lichaam zich mede aansprakelijk stelt voor de naleving van alle wettelijke verplichtingen, aan de bijzon dere kas opgelegd. Dit geval zettè spreker o.a. tesr toe lichting uiteen. zal zich uifcteraard met name voordoen bij over een groot gebied werkende instellingen die plaatselijke aidoe- lingen hebben. Overigens verdedigd* spreker het in het belang van" het particulier initia tief. Do heer Duys bestreed hob, or met klem tegen opkomende, dat do heer De Visser de uitvoering der Ziekteverzekering op deze wijao in handen wil geven van allerlei „snert-kasjes" en „pruts-fondjes". De Minister beval het amendement eohter aan, oordeelende, dat er inderdaad geen bezwaar tegen bestaan kan kleine fondsfen toe te laten, indien oön groote cen trale kas waarborgen biedt voor de nako ming van allo verplichtingen door die kleine kas. Even later nam de Minister het amen dement over, alsmede eenige daarmede ver band houdende amendementen-Do Visser. Eenige amendemjenben-Duys op meer on dergeschikte punten, werden overgenomen of ingetrokken. Een amendement-Duys, om te bepalen, dat de plaatselijke kas niet anders optreedt dan als bijkantoor van do ziekenkas van den Raad van Arbeid, en zulks ten einde te voorkomen, dat de plaatselijke kas zelfstan dig optreedt, werd na debat verworpen mot 51 tegen 4 stemmen. Het debat werd verdaagd tot heden. Regeling van werkzaamheden. Aan de ordo was de regeling van werk zaamheden. De Voorzitter deelde mede, dat d« Centrale Sectie besloten heeft Donderdag 24 April om 11 uren verschillende wetsontwer pen in de afdeelingen to onderzoekeno. a. het wetsontwerp tot toevoeging van den Hoek-van-Hoiland aan Rotterdam, en het soc.- dem. voorstel tot wijziging der Kieswet, om n.l. de stembureaux tot 's avonds 8 uren open te stellen. De Voorzitter deelde mede heden een regeling van werkzaamheden te zullen voor stellen betreffende nog in openbare verga dering te behandelen wetsontwerpen. Gemeenteraad Tan Hazersvroade. Aanwezeg tien leden. Afwezig de heer Chrl de Bruin, met ken- nisgeving. Voorzitter: de burgemeester mr. C. S. van Dobben do Bruyn. Opening met gebed. 1. Ingekomen stukken, o, a. goedkeuring kohier schoolgelden; 2o. een jaarlijlcsche bijdrage van 150 gulden bij het pensioen voor den gemeente-veldwachter Pont, aan den Rijndijk; 3o. uitslag van het onderzoek van hefc leidingwater, dat nog altijd aan de eischen van zuiver drinkwater voldoet; 4o. E. v. Aalst voor rekening van de ge meente opgenomen in hefc krankzinnigen gesticht to Loosduinen. Alle genoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. 2. Geelofcen-verklaring van den Laag Bos- koopschen weg voor motorrijtuigen. Ingekomen was een brief van B. en Ws. van Boskoop, waarin verzocht werd den weg" van de achterkade tot do dwarszijde, van de gemeente Hazerswoude, voor motor rijtuigen met meer dan twee wielen geslo ten te mogen houden. Daar d!e weg zeer smal is, en er aan weerszijden een diepo wetering loopt, levert hij veel gevaar op. B. en Ws. erkennen dit, en willen, vooral met het oog op de tentoonstelling, die dezen zomer in Boskoop zal gehouden worden, ook gaarne aan dien maatregel hun mede werking verleenen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 3. Plaatsing van een transformatoren- huisje aan den Gemeeneweg. Door het leggen van een kabel voor elec- triciteifc, die nu reedh langs den geheelen Rijksstraatweg ligt, en die voor het polder gemaal verder zal worden doorgetrokken, moet er een huisje langs den Gemeeneweg geplaatst worden. Bij den tol is de geschikt ste plaats. Daar wordt dan een ijzeren zuil geplaatst, voorloopig zonder transforma tor. Hij zal geplaatst worden tegen het huia van Sohrier, en juist daar, waar de laatste boom staat, zijnde dit gemeentegrond. Het overpad voor den tol blijft dan vrij. Dit voorstel wordt ook door alle heeren goed gekeurd. 4. VoorBtel tot hefc maken van een gelegen heid tot overschepen aan den Oostzijde-weg. Die overscheping geschiedt door do tuin ders langs dien weg en over dien weg. Hefc gevolg is morsen, en zoodoende krijgt men daar een onhoudbaren toestand. Enkel# kweekers wilden dien zelf verbeteren, ea den weg verharden, maar dan zouden er ook andere kweekers gebruik van maken. B. en Ws. zijn van gevoelen, dat de ge meente hefc voor haar rekening behoort to doen en wei het aanbrengen van twee schoeiingen aan weerskanten en verharding van den weg. Dan zijn er twee overschèep^elegeniieden te gelijk, nl. écn voor de pi uiten ©n een voor aarde en mest. De kosten rijn niet hoog, slechts f 220. De heer Wezelenburg. Als dit op kos ten van de gemeente gaat, zal er spoedig van een andere zijde dergelijke aanvrag» komen. Er wordt toch langs den geheelen Voorweg overgescheept. Als men hefc eene verzoek inwilligt, kan men het andere niet afslaan; of moet de polider dit dan beta len De Voorzitter: De polder staat er buiten. De tuinderij is een belangrijke industrie. Deze zaak is voor het algemeen belang. De overscheping op den Voorweg betreft slechts enkele personen, terwijï het hier de verzending betreft van de producten naar Boskoop. De heer Wezelenburg: Dan moest er slechts één plaats voor overscheping langs den Voorweg zijn. De heer Veelenturf: Oyer deze zaak ia wel degelijk gedacht, maar het water langs den Voorweg is nog geen algemeene door vaart op het oogenblik. Het ia alles par ticulier eigendom. Later kunnen we nog zien. De Voorzitter: Dit ie een zaak voor later, dan kunnen we altijd nog een verordening maken. De heer Korteweg kan met dit afles me degaan, want hier geldt het toch een cen traalpunt voor de gemeente. De Voorzitter: Komen er moeilijkheden, dan zullen wij een verordening maken. De heer Korteweg: Het was beter, als we nu maar dadelijk een verordening maakten, dan waren we klaar. De Voorzitter: Dit is een tweede kwestie. Deze moet eerst nog overwogen worden. De heer Veelenturf: Moet de gemeente zich er nu voorspannen, of is het een zaak voor het polderbestuur? De heer D. de Bruin: Niet voor het pol derbestuur, maar voor de gemeente, want het is de weg van de gemeente. De Voorzitter: Dit is zeer duidelijk, en het is een zaak voor het algemeen belangd Dit voorstel werd aangenomen. 5. Oomptabiliteit dienst 1912 en 1913. Van 1913 kan voorloopig teruggehouden worden, daar het de verpleging betreft van nieuw opgenomen krankzinnigen. Van 1912 f 525. Die kunnen bij verschillende posten af en overgeschreven worden. f». Kohier hondenbelasting. Hondenbelas ting f 304 vastgesteld en goedgevonden. Rondvraag. Niets aan de orde zijnde, sluit dé Voorzitter de vergadering, waarna in geheime zitting wordt overgegaan. N. Oh. Corneliese, broodbezorger, to Am sterdam. M. H. B. Bergman, weduwe L. F. Sohai- lin, hotel- en koffiehuishoudster, te Amsteiv dam. G. J. M. Drabbe, te Amsterdam. S. A. Goudvis, diamanthandelaar i-J koopman in diamant), te Amsterdam. De naamlooze venn. Van de Wal'g na» tuursteenhandel, gevestigd te Rotterdam. N. Burgeredijk, timmerman en aannemer, te 's-Gravenzande. 1 f 6210 so NIEUWE ZENDING Prinssssekade 3. Lage Prijzen. Te huupi een HlliS, dat ook tot Winkelhuis kan worden ingericht. Te bevragen bij 5219 20 dis Terreinen of Water eni. willen ophoogen of dempen, worden uitga- noodlgd hun adres op te geren aan bot Bar. ran dit Blad onder No. 6162. 8 Wlandenmakerssteeg 4 bij dsn Waag. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, Goudsche Leidsche en wette Edammerkaas. ma 9 Teer, Aephaltpapier, Carbolineum en Vaarboomen steeds voorhanden bil SCHUITEMAKER, voor- been KOREVAAR DE LANGE, Houthandel, Morschweg by Leiden. Telef. 957 intere. 6216 8 Algemeene Ledenvergade ring op Vrijdag 18 April 1913, te 4 uren, In den Vergulden Turk. Vorkiesing van Bestuursleden. 6139 10 HET BESTUUR. ongeveer ÏOOO R. It. zware Grond, voor Aardappelen, Erwten ef Boonen, by h. VAN I,EEUWEN A ZOON, Sassenhelin. sum a Houtveiling op Donderdag 34 April 1913, voorm. 10 uur by Café „Zoetemelk" te RtJp- wetering. Notaris VEEN5TRA, 6207 8 Oudewetering, j Begin van den nieuwen Cursus 1 Mei a. s. Voorbereiding voor ver- nchillende ezamena. Kleine klassen. Biliyke schoolgeldregeling. Gelegenheid voor overblyven tusschen de schooltyden. Aangifte van nieuwe leerlingen en nadere inlichtingen by het hoofd der school. 1916 26 F. 3. Schoolgaande kinderen kunnen ten allen t|]de toegelaten worden. Directeur: Kantoor TELEFOON 4,52. 3133 13 Kiest in Juni alleen van de Tarief wet. door hooger invoerrecht op aardewerk. 6192 80 Anti-Tariefwet-Comité. Dunlop, de nieuwe Engelscho, met blokjes, overal 7.by my f 3.70; Binnenbanden ƒ2.25; Buitenbanden, met een halfjaar garantie, 2.75, met 1 jaar 8.75; Wielen per stel 1.76; Voetpompen 0 16; Handpompen ƒ0.86; Zadels ƒ1.60; Spatborden 0.16; Zadeldekjes 0 21Jasbeschormers ƒ095; Lastdragers 0.65; Bagagedragers ƒ0.45; Kettingkasten ƒ1.60; 011e ƒ0.08; Vasseline ƒ0.08; Carbid ƒ0.23; Bellen 0.21Oonusstangen ƒ0 30; Hendels ƒ0.15; Engelsche Sleutels 0.16; Schroevendraaiers 0.06; Hamers ƒ0.16; Kettingen 0.95; Duimstokken 0 09; Bloksohaslbeitels ƒ0.16; Lak ƒ0.20; Booromslagen ƒ0.35; Hakbylen ƒ0.66; Batson 0.26; Bankschroeven 0.25; Nijptangen 0.16. 4567 28

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5