A®. 1913. N°. 16301 Maandag 14 April. $eze nOoiirant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leidsche Schouwburg. De Kamerverkiezingen Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. "W raak. PRIJS DHR ADVEHTE5TIBN: Van 1b regel, f 1-05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Qrootere lettere nee» plaatsruimte. - Kleine advertenties van SO woorden 40 Osnts contant; elk tiental woorden meor 10 Oentt. Voor het inoaeeeeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1,30. Franco per post 1.65. Leiden, 84 ^.ppiL Door den burgemeester, als hoofd der politie, ia de agent van politie Wee-de klae»e, Zilverenfcant, alhier, aangesteld als agent eerste klaese. De Nederl. Orthopaedisohe Vereeni ging te Amsterdam houdt ter herdenking van het vijftienjarig bestaan der Yereeni- ging op 24 en 25 Mei in een der zalen van het universiteitsgebouw te Amsterdam een samenkomst. Op een der vergaderingen zal dr. Murk Jansen, te Leiden, spreken over de kwets baarheid van snelgroeiende cellen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Rijssen ds. 8. van Dorp, to Bodegraven. Te Utrecht slaagde voor onderwijzer heer D. C. Bakkenes, van Hoevelaken. De bij Kon. bestuit van 13 October 1010 ingestelde Staatscommissie tot voorbe reiding van een reorganisatie en zelfstan- digmaking van de Protestantsche Kerk in Nederlandsch-Indië hield haar laatste ver gadering in pleno. Dos avonds bood de voorzitter, jhr. J. D. Six, te zijnen huize, in Den Haag, een maaltijd aan, waarbij aan zaten de heeren J. H. de Waal Malefijt, Minister van Koloniën, G. J. Staal, secre taris-generaal bij het departement van Ko loniën, bonevens de leden der Staatscom missie, de heeren J. Hulisifofï Pol, admi nistrateur bij het Dep. van Koloniën, lid en secretaris, ds. W. F. Breyer. Oost-Indisch predikant, ds. J. W. Gunning, sendelings- dïrector, mr. H. G. Hagen, administrateur bij het Dep. van Koloniën, prof. dr. H. H. Kuyper, prof. dr. J. W. Pont, prof. dr. F. Pijper, ds. J. Rooker, O.-I. predikant, C. Ch. J. Schroder, oud-zendeling, ds. VV. L. Welker, hervormd predikant te 's-Gra- venhage, benevens J. Moorman, adjunct commies bij het Dep. van Koloniën. Voor de weduwe De Ruyter, geb. De Mare, de honderdjarige, die de Residentie in haar midden telt, heeft het op haar merk- waardigen feestdag niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Een groot aan tal bloemstukken, ook van buiten de stad en zelfs uit het buitenland werden aan haar woning aan de Loosduinsche kade, waar de vlag was uitgestoken, bezorgd. Be halve van de zijde van haar familie en naaste omgeving, van haar buren, gewer den haar ook nog uit breeder kring vele hartelijke blijken van vriendschap en deel neming, ook van B. en Ws. De honderdjarige mag zich over het al gemeen in een goede gezondheid verheu- n. Ds. Posthumus Meyjes, te 's-Graven- hage, heeft, meldt ,,De Ned.' deze week f 1000 ontvangen voor de negende kerk al daar. Voor het bouwen van een nieuwe kerk met pastorie voor de Herst. Evang.-Luth. Gem, te Den Helder is, naar ,,De Stand aard" meldt, een gift van f 5000 toegezegd, op voorwaarde, dat vóór September f 3000 bijeengebracht moet zijn. De Commissaris der Koningin in Zuid- Hollfcnd, baron Sweerts, vertrok voor ge- ruimen tijd met verlof naar Zwitserland. Bij testamentaire beschikking Yan wij len den heer Z. Middelkoop, in leven ont vanger der registratie te Haarlem, ia te Almkerk opgericht een stichting voor oude mannen en vrouwen. Aan deze etiohting is gelegateerd een prachtig huis met terrein, alsmede een belangrijke hoeveelheid onroe rende goederen. B. en Ws. van Haarlem stel'lon voor, een schoolarts aan te stellen voor het hygië nisch en medisch toezicht op de leerlingen der openbare ïagere scholen en op do ge bouwen en meubilair dier scholen, op een wedde van f 3000, en die van zijn plaatsver vanger op f 300. Naar het „Hbl." verneemt, hebben B. en Ws. van Diemèn aan Ged. Staten van Noord-Holland berioht gezonden, dat zij geen bezwaar hebben tegen de annexatie plannen van Amsterdam. Zij gaven echteT in overweging, aan het te annexeeren deel een stuk toe te voegen, zoodat de grens zou worden gevormd door het MerwedcvKanaal en de Diem. Heb toe te voegen stuk is een strook tusschen het Kanaal en den zeedijk. Naar aan de. Leeuw. Ct." van be trouwbare zijde wordt medegedeeld, zal het met September e.k. aftredend lid der Eer ste Kamer, r W. J. van Weideren baron Rengers, zich niet opnieuw voor dat lid maatschap herkiesbaar stellen. Naar aanleiding van het aangenomen wetsartikel, waarbij de apotheker in de ge legenheid gesteld wordt, 's Zondags zijn apotheek te sluiten, mits gezorgd worde, dat het publiek zich van pharroaceub.sche hulp kan voorzien, hebben de apothekers te Arnhem besloten het noodige verlof hier voor aan te vragen. De bedoeling is, dat op Zondag drie apo theken zullen openblijven. Dit zal geschie den volgens .een telkens voor een jaar vast te stelten rooster. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag 16 April niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. De Raad zal verga deren a.s. Woensdag, 's morgens te tien uren. HOOFDDORP. Door do liberale kies- vcreeniging „De Grondwet" is Zaterdag avond in Hotel „De Landbouw", alhier, een ledenvergadering gehouden, waarin o.m. aan de orde kwam het stellen van candidaten voor de verkiezing van Prov. Staten en Gemeenteraad. Yoor do Prov. Staten in dit district is aftredende de heer J. H. van Meetelen (A.-R.). Door de kiesvereeniging werd candidaat gesteld do heer J. H. M. van Evelein, (lib.), oud-lid der Prov. Staten, wethouder dezer gemeente. Yoor den Gemeenteraad zijn in Distr. I aftredende de heeren .T. H. M. Evelein en O. Eijken (beide lib.). Laatstgenoemde wenschte geen nieuwe candidatuur te aan vaarden. Door -de Vereeniging werden ge steld het aftredend lid J. H. M. Evelein en in de vacature L. van Reeuwijk. Deze, ter vergadering aanwezig, nam de candi datuur aan. In Distr. II zijn aftredende de heeren J. van Zijverden (lib.) en B. Biesheuvel (A.-R.). In plaats van het aftredend lid van Zijverden werd door de Vereeniging gesteld de heer W. Plaisier, terwijl beslo ten werd tegenover den heer Biesheuvel geen candidaat te stollen. De heeT Plaisier, ter vergadering aanwe zig, verklaarde de candidatuur in beraad te willen houden. In distr. III -zijn Rftredendo de heeren J. Kooy (lib.) en L. van Andel (A.-R Besloten werd het aftredend lid J. Kooy opnieuw weer candidaat te stellen en te genover het aftredend lid L. van Andel geen candidaat te stellen. LISSE. Te Mill Sill, in Engeland, ont ving de heer Th. Lefeber, van hier, giste ren de eerste wijdingen van het H. Pries terschap. WARMOND. De Raad vergadert Donder dag a.s. des morgens te tien uren. ZWAMMERDAM. Ged.. Staten van Zuid- Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van A. van der Haar, alhier, om het zand-voetpad, genaamd Uitweg, in de Broekvelden, van den legger der wegen en voetpaden dier gemeente af te voeren of althaDs de daarop aangeduide breedte te verminderen. Op grond, dat het voetpad nog steeds voorziet in de verkeersbehoeften der locali. teit, bestaat er, volgens het oordeel van Ged Staten, bezwaar om het pad van den legger af te voeren. En voor inwilliging van het seoundair verzoek bestaat h. i. geen aanleiding, omdat de breedte is aangeduid ala slechts 2 Meter en deze zóó gering is, dat elke versmalling daarvan in het alge meen belang niet toelaatbaar moet word on geacht eji zulks nog te meer spreekt door de wijze, waaróp de Rijkstelegraaf pal en op het pad zijn geplaatst. „Fijne Beschuiten." Als Justus van Maurik iets ha'di, 'dat met z'n gevoelens niet strookte of dat hij af-r keurenswaardig achtte, dart gaf hij z'n ge moed, lucht, door dat zekere iet3 belache lijk te maken. Met het belang van 't onder, werp hieldi hij dan wel eens geen rekening en er kwam dan soms iets tot stand, waar. van do lengte omgekeerd evenredig was aan de belangrijkheid. Aan dit euvel lijdt „Fijne Beschuiten" ook. Maar toch wist van Maurik het auditorium bezig te hom den en die verdienste heeft „Fijne Beschui-: ten" weer., 't Is een geestig blijspel en gis teravond hebben zich de schouwburgbezoe- kers weer goed vermaakt. Het zeer goede spel was daar in niet geringe mate de oor-, zaak van. Dit heeft het applaus bewe zen; herhaaldelijk is er bij open doek ge applaudisseerd. Voor Phil, van Kerdchoven.Jonkers, die Lize Hamel verving, was 't vooral een suocesavond. Een prachttype heeft ze ge-- gemaakt van Sophie van Balen, geb. freule Van. Hagenbeek van Stamvoort. Het par- venuïge lag er zoo heerlijk dik op. 't Was zoo geheel de vrouw, die bij gebrek aan beter, door wat uiterlijk vertoon zich tot een beteekenisvol persoon wil verheffen. Ook Betsy de Vriesvan Berkel had een goeden avond als freula Stéfanie van Ha genbeek van Stamvoort, de spichtige oüwe vrijster. Truus Post was de gouvernante Mathilde. Een beetje vreemd. Niet haar schuld, doch van den schrijver, die dit geheele persoontje een groot raadsel doet zijn. Als de beide meisjes waren Mïentje Kling en Annie Nagtegaal alleraardigst. Vooral het tooneeltje op de bank ging haar heel goed af. Mien Vermeulen heeft wat te ondeugen de oogen voor Marie van Dalen. Een schalks rolletje is beter voor haat', 't Is onbegrijpelijk dat iemand, die zoo ondeu gend de wereld inkijkt een zenielknooper als Nicodemus tot man nemen wil. Alleen denkbaar, wanneer »c de veertig gepas seerd is. Die Nicodemus Klingclman van Van Hoven was een goede figuur. Een Hahn- teekeningetje. Voor Kelly en Lageman wa, ren er een paar rollen, waarvoor ze ge knipt zijn. Beiden waren hoogst vermake lijk, respectievelijk als de bode Abraham Blom en mijnheer Klingclman, de con- scientieuse loterijen-administrateur. Mevrouw Klingclman was aan Marie Faassen toevertrouwd. In zeer genuanceerd spel heeft ze reeds veel goeds gegeven b.v. als juffrouw Ricaudin in „Het „Zevende Gebod" hier had ze daarvoor weer overvloedig gelegenheid. Resten, nog E. Erfman als Van Balen, Frits Bouwmeester als zijn zoon Frits, Piet Bron als do schatrijke planter Willem Bosch en Willy van Rheenen als de dienst bode bij Klingelman. Allen heel gewoon, zonder iets te geven, wat bijzonder de aan dacht vroeg. Hesje van Rijk had een heel aardige dienstbode bij Van Balen gemaakt vooral het tooneeltje met Abraham Blom was verdienstelijk en Timrott speelde jhr. Montijn van Bergen. Niet on aardig, maar toch is dit niet zijn genre. De schouwburg was tamelijk bezet. Het eind van het seizoen belooft nog te druk te worden, dan dat we nog volle zalen mogen verwachten. Vrijdagavond heeft do christelijk-hiatori- sche kiesvereeniging tö Leiden vergaderd ter bespreking o. m. van de verkiezingen. Ten opzichte hiervan werd besloten om de anti-revolutionnaire candidaat to steunen bij de verkiezingen, tenzij de algemeene ver gadering der christelijk-historisohe Unie, op April a. s. te Amsterdam te houden, anders mocht besluiten. De kiesvereeniging „Algemeen belang" te Nieuwerkerk a/d. IJsel (distriet Gouda) heeft wederom voorloopig candidaat gesteld mr. jhr. A. Th. O. van Doorn. „Het Levende Lijk". Maandag 21 April geeft het gezelschap van de N. V. „Het Tooneel", Directeur Willem Royaards, hare eerste voorstelling alhier, van Graaf Leo Tolstoi's „Het Le vende Lijk' drama uit do Russische sa menleving, in twaalf tafeteelen, in de ge autoriseerde vertaling van Willem Roy aards. In dit stuk, waarin bijna het ge heele. gezelschap optreedt, worden do voor naamste rollen vervult door do dame at Anna Sahlairolles, O. Spcor-Carclscn, Pine Bolder, J. Rojmards-Sandberg, Marie Holtrop, Henriétte Demmink, Fïo Carei- sen, e. a. en de Herben: Willem Royaards, Jan Musch, Hermann Schwab, Co Bal- foort, Rienk Brouwer, Daan van Ollefen, O. Bachigaloupi Tourniaire, Ko Arnoldi» E. van Praag, Alex Frank, Mari van War- melo, Charles Mögle, Louis Saalborn, Willem Westerman o. a. De in net Rus sisch gezongen zigcuuerlr-deren zijn inge studeerd onder leiding van Henrictte Roll, Jan Musch en Louis Saalborn. Geheel nieuwe decors en kostumes van de N. V „Het Tooneel". De regie is in handen va^ Willem Royaards. In dit jaar zal er op de scholen geen] gebrek bestaan aan boekjes, die voor uiri deeling zijn bestemd. De firma Daamen, in Den Haag, stuurf ons zulk een boekje ter inzage, van La Penning: „In naam van Oranje." "*t Heeft een aardig gekleurd omslagf het beschrijft natuurlijk den tocht vanj Napoleon naar Rusland cn wordt geïk lustreerd door tal van plaatjes. Van de firma C. M. B. Dixon Co.; te Apeldoorn, ontvingen wij een werk: ,,Dq Theosophic in hoofdtrekken uiteengezet"; door J. de Jager. Wij zullen met dc aankondiging voU staan, want wij willen eerlijk bekennen het werk niet geheel gelezen te hebben, oiïu datwij niet van de Theosophie houden* Maar wie er over lezen wil, die weet nua dat cr een boek over verschenen is, waan door hij zich op de hoogte kan stellenj wat Theosophie is. Telegrafisch weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 14 April Medegedeeld door het Kon. Ned. Molcor. Instituut te Uo Bilt Hoogste barometerstand 770.5 te Horta* Laugsto 737.5 te Vestman oer. Verwachting tot den avond van 15 Aprilt Meest matig!© zuidelijke tot zuidwestelijk ken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Mo* gelijk enkele regenbuien. Hoogere nacht* temperatuur. Hollander* op het Vaticnan. Reuter seint uit Rome, dd. 13 Aprili Tachtig Hollandsche pelgrims werden! hedenmiddag door kardinaal Merry dei' Val in audiëntie ontvangen. De kardinaal was door Z. H. den Paus belast den apos< tolischen zegen te geven. De leider der pelgrims, de heer Zieckens'; gaf in een korte toespraak uiting, aan de gevoelens van aanhankelijkheid! jegens den Paus en zeide, dat zij baden] voor de gezondheid van Zijne Heiligheid.. Kardinaal Merry del Val antwoordde] en dankte, daarbij opmerkende, dat de] Paus .overtuigd was van de aanhankelijk* heid der Hollandsche Katholieken en een; vaderlijke genegenheid voor hen gevoelt; waarvan Z. II. een krachtig blijk gaf dood de verheffing van kardinaal Van Rossum, Z.Em. eindigde met het geven van den] apostolischen zegen. (Nadruk verboden). 68) O! hij heeft het slim aangelegd. Die Lazare Beerman schijnt mij een geslepen schelm te zïju. Gelukkig heb ik nu een draad in handen en u kan gerust geloovên, dat ik dien niet los .zal laten. Op hetzelfde oogenblik hief Bertignolles het hoofd op. Zijn oogen rolden onrustig door him kassen. Voor detweedo maal was hij bevreeed. Vol haat rustte zijn blik een oogwenk op het gelaat van Gaume. Daartoe plaatste hij zich op zijn weg, dio onbekende, dien hij nog nooit had ge zien en die zoo hardnekkig poogde zijn ge heimen te doorgronden, en op het spoor van zijn lage misdaden te komen? Zou het dien man gelukken de verborgen hand te vinden, die den naam van Laureiit de Sou- laimes had onteerd, die den diefstal en den moord op Jactel had gepleegd en de familie De Soulaimes had doen vallen Hij haalde zijn brcede schouders op. Och kom, zou hij zich zoo spoedig be vreesd maken? Hoe kort zijn woedende, blik ook op Gaume was gericht geweest, deze had hem niettemin opgemerkt. Verwonderd vroeg hij zich af: Wat scheelt dien Amerikaan? Ik heb hem toch niet beleedigd? Maar hij vermoedde, dat Bertignolles mis- •ohien ongeduldig werd, daar het gesprek xoo lang duurde. Hij haastte zich er een einde aan te ma ken. Nu heb ik u niets meer te vragen, zeide hij tegen den markies. O ja, zou u mij ook kunnen zeggen, waar Lazare Beer- tnan op het oogenblik is? Ik weet het niet. Welnu, als u hem toevallig vandaag of morgen ontmoet, aarzel dan niet een paar politieagenten te roepen en hem in hechtenis te laten nemen. Wij zullen dan wel verder zien, en blijkt het, dat hij on schuldig is, welnu, dan zullen wij hem on ze verontschuldigingen maken. Gaume groette en verwijderde zich met den graaf De Soulaimes. De duivel haal mij, als ik weet hoe wij onzen mah zullen vinden, zeide de agent. Heeft hij ook Parijs verlaten, evenals die Balmadon? Of wel zijn Balmadon en Lazare Beerman beiden nog hier? Ol als ik hun portretten maar had! Wat "helpt het mij nu al, of ik de inspecteurs naar alle logemen ten zend om hem te zoekenZij zullen toch niets vinden. Als zij Frankrijk verlaten heb ben en naar Amerika zijn gegaan, dan zul len zij op de boot zeker valsche namen heb ben opgegeven, 't Is niet gemakkelijk, 't is niet gemakkelijk. Toch blijft mij nog iets te hopen over ten opziohte van Lazare Beerman. Wat dan? Eenige dagen geleden was liij nog te Parijs, want uw moeder heeft op het Plein van het Chatelet zijn stem herkend. Hij verbergt zich dus niet en waant zich in vei ligheid, en in twee of drie dagen zal er wel niets gebeuren om hem te waarschuwen; laten wij dua óp het toeval rekenen. Zij waren de straatdeur reeds genaderd, toen zij voetstappen achter zich hoorden. Zij keerden zich om. Het was Jenny. Laurent kwam haar haastig te gemoefc. Met een glimlach om de lippen zeide het meisje Mijnheer, gij hebt toch mijn uitnoo- diging niet vergeten voor het feest, dat mijn vader over drie dagen geeft? Neen, zeker niet, juffrouw. Miju vader zal ook een uitnoodiging zenden aan mijnheer -den markies De Sou laimes, uw broeder, en juffrouw Gilber ts, met wie ik zeer verlang kennis te ma ken. Ik hoop, dat u allen zal komen. Wat mijn broeder betreft,, kan ik het u niet beloven. Hij is nog zoozeer onder den indruk van de slagen, die hem getrof fen hebben. Maar door de hulp van mijn vader wordt toch al dat ongeluk hersteld Ik zal er hem toe trachten over te halen, mejuffrouw. Zij stak hem de hand toe en zag hem daarbij teeder aan. Het maakte haar zoo onuitsprekelijk gelukkig, dat hij beloofde te zullen komen. De blik van Jenny was aan Gaumo niet ontgaan. Toen zij op straat waren, zeide de agent eensklaps, terwijl hij Laurent met een glimlach aanzag: Gij hebt mij niet alles verteld, mijn heer Do Soulaimes. Wat heb ik dan voor u verborgen, Gaume? Nu, houd u nu maar niet zoo verwon derd. Dat meisje bemint u. Wanneer vie ren wij do bruiloft? Nooit. Kijk, kijk, u is niet gemakkelijk in uw keus. Dat meisje is toch schoon en zij moet een aanzienlijke bruidsschat hebben. Laat ons over iets anders spreken, Gaumo, zéide Laurent. Goed. Maar zij spraken niet en liepen zwij gend naast elkaar voort. Laurent was mis noegd op zichzelf, hij wist niet waarom, en Gaume beraamde middelen om Lazare Beerman op te sporon. Liefde on plicht. Toen Marie-Rose uit haar bewusteloos heid ontwaakte, dacht zij mot schrik aan het gesprek, dat zij met de markiezin ge had had. Wat had zij beloofd? Hoe had zij-er in kunnen toestemmen zulk-een offer te brengen, waartoe zij zich niet in staat achtte? Zij begon verscheidene brieven, maar verscheurde ze telkens weer. Do woorden der blindo klonken haar nog voortdurend in de ooren. Het is heb grootste bewijs van liefde, dat gij hem kunt geven. Ja, dat was zoo; maar zou hij het ooit weten En, onverdraaglijk denkbeeld, zou hij haar niet een trouweloos, behaagziek schep sel noemen? Welnu, heb zij zooDe edelste zelfop offering is meestal die, welke onbekend blijft. En kon zij zich niet troosten in haar smart over cüe wreedle scheiding, dat zij een heldin, een martelares der liefde was'? Al dergelijke denkbeelden doorkruisten haar brein. Zij was afgemat. Laurent moest denzelfden dag nog bij haar komen; allo Zondagen bracht hij den namiddag bij haar door. Anders verwachtte Marie-Rose hem metl ongeduld, keek gedurig uit het venster,; of zij hem nog niet zag aankomen, en wan neer zij hem zag, snelde zij naar beneden,; hem to gcraoeb. Soms was hij den vorigen dag nog bij haar geweest, en toch zei hij, als hij haar weerzag Wat heeft de tijd mij lang geduurd, Marie-Rose. Ook ik verlangde zoo naar u, Lau-i rent. Dan gingen zij naar binnen en zaten hand aan hand op de canapé en spraken over hun geluk en maakten allerlei plan" nen voor de toekomst. Welke heerlijko Uren brachten zij zoo' door Maar heden verwachtte Marie-Rose hem- met vrees. Telkens zag zij naar de pendule, welker, wijzers met onverbiddelijke snelheid h©fl vreeselijke uur naderden. Wanneer hij eens niet kwam? Wanneer het een of andere toeval heml, verhinderde en hem noodzaakte zijn be* zoek tot morgen uit te stellen? Zij bad. dat hetr gebeuren zou. (Wordt v^rvolgdk i

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1