N°. 163011 Zaterdag 13 April. A0. 1813. (Lleze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH M&BLAB PRIJS DUE ADVERTENTIES Van 1b rsgsls 1.06. Iedere regel meer 0.17 j. Grootera letter» naar plaateruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woerden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het Inoaeaeeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poet1.65. ■3 HUtOBBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. A. BOTS, om ver gunning tot uitbreiding van de banketbakke rij in het perceel Hoogowoerd No. 123. Sectie D No. 1080, door plaatsing van een electromotor van 14/10 p.k. tot het in bewe ging brengen van een amandelmaohino en .en eiwitmachine; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 26 April a.e. des ivoormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden gijn verschenen, ten einde hun oezwaren mondeling boe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Beiden, 12 April 1913. HINDERWET. Burgemeester en WethouderB van Leiden; Gezien het adres van de Firma J. SCHEL- TEMA Jansz., om vergunning tot uitbrei ding van de wollen-deken-fabriek in het per ceel Oude Singel No. 56, Sectie B No. 2679, door plaatsing van een electromotor van 12 jp.k, op de eerste verdiepng tot het in bewe ging brengen van spinmachines; Gelet op dè artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag 26 April a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven bm bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd sijn öi. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een rijner leden zijn Verschenen, ten einde hun becwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, «i N. C DE GTJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 April 1913. Leiden, 12 April. De heer K. K. Brink, adjunct-inspec teur aan de Gasfabriek alhier, is tegen 15 'April benoemd tot directeur der gasfabriek 'te Klundert (N.-B.). Gisteravond werd door de Vereeniging tran bezoldigde agenten van politie #,D. E. S.", na afloop van den dienst te halfelf, een algemeene vergadering gehou den in het vergaderlokaal van het gebouw ^.Hermandad", aan de Pieterskerkgracht, alhier. De vergadering, welke, voor zoo verre zij niet door dienst waren verhin derd, nagenoeg door alle leden was be- izocht, waa door het bestuur voorgesteld, omdat het fedt, dat het telken jare groo- ter worden getal vreemdelingen, hetwelk deze stad bezoekt, voornamelijk Engelsch sprekenden, de noodzakelijkheid meebrengt, dat de dienaren der politie zich de kennis der Engelsche taal ^enigszins eigen maken. Om tot dit doel te geraken, stelde het be stuur voor, over te gaan tot de oprichting van een cursus in de Engelsche taal. Do vergadering ontveinsde zich echter niet de groote bezwaren, zoowel van finan- cieelen aard, als wat den zeer weinig be schikbaren tijd betreft, daar deze cursus, evenals de vak en taalcursus, door de deel nemers na afloop van den dienst, des nachts van halfelf tot half één zal moeten worden gehouden. Niettegenstaande deze bezwaren, besloot de vergadering bij acclamatie tot oprichting van dezen cursus, er op reke nende, dat de voor haar zoo noodzakelijke steun tot bereiking van dit doel, haar niet zal worden onthouden. Op 20 April a. s. herdenkt onze vroe gere stadgenoot, de heer W. F. Landzaat, bewaarder eerste rang in de Rijkswerkin richting te Hoorn, den dag, dat hij vóór 25 jaren in dienst werd gesteld als bewaar der in -de Militaire en Correctioneele Straf gevangenis te Leiden. Bij de opheffing van deze strafinrichting op 1 Januari 1890, werd hij bij Ministerieele missive van 8 Januari 1890 als zoodanig overgeplaatst naar de R. W.-T. te Hoorn, alwaar hij op 1 September 1907 in boven- genoemden rang is bevorderd. Te Haarlem zijn als onderwijzer ge slaagd onze stadgenoot de heer A. J. Anes en de heer H. van den Berg, te Zeven hoven. Te Breda is geslaagd voor de akte L. O. onze vroegere stadgenoot© mej. P. A. Ber gers- leerlinge van het pensionaat St.-^Anna (zusters Franciscanessen) te Oudenbosch (N.-Brab.). Op 22 Mei wordt te 's-Gravenha.ge de jaarvergadering gehouden van den Neder- landschen Bond "Vrede <ioor Recht'7. In de ochten-d-vergadering zullen, zegt ,,De Tel.", de huishoudelijke zaken en andere voorstellen worden afgedaan, terwijl 'a middags prof. mr. C. van Vollenhoven zijn bekend plan inzake het vormen van een internationale politie-macht zal toelichten. .Op de jaarvergadering .zal ook een voor stel worden behandeld van de afd. 's-Gra- venhage, ten doel hebbende voortaan ieder jaar hier te lande een nationaal vredes congres te organiseeren. Prof. Van Vollenhoven zal mede over zijn denkbeeld spreken op het internatio naal vredes-congre-s, dat van 18 tot 23 Augustus in Den Haag gehouden worden. H. M. de Koningin-Moeder wordt te gen half Juni ten paleize Soestdijk ver wacht voor Haar gewoon zomerverblijf. Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Waterstaat betreffende de door den Raad van Den Haag gevraagde verbetering van de buitenhaven der Vis- schershaven te Scheveningen en in verband met het advies van den Raad van Defensie, geven B. on We. den Raad in overweging een adres te richten tot H. M. de Koningin. In dat adres geeft de Raad zijn groot leedwezen te kennen over de afwijzing van zijn Verzoek om medewerking te verleenen voor het tot-stand-komen eener wijziging van de web van 24 Juni 1899 en worden op merkingen gemaakt omtrent het advies van den Raad van Defensie. Het bestuur van het Congres voor Kin derbescherming, dat in October in Den Haag wordt gehouden, heeft aan den Raad aldaar een subsidie van f 1000 gevraagd. Mej. de wed. De Ruyter, geboren De Mare, Loosduinsche kade, te 's-Graven- hage, is vandaag 100 jaar geworden. Zij is voor haar leeftijd nog heel kras en is goed gezond. Gisterochtend zijn in den Koninklijken grafkelder te Delft nieuwe bronzen kisten aangebracht voor het stoffelijk overschot van Z. K H Prins Willem Frederik Nico- laas Karei, zoon van Willem Frederik Karei, geb. in 1833 en overleden in 1834, en voor dat van Willem Frederik Nieolaas Albert, eveneens een zoon van Wilem Fre derik Karei, geb. 1836 en overleden in 1846. In de te Haarlem gehouden vergade ring van de Christ. Yereeniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekten" werd het jaarverslag uitgebracht door ds. Barger. Daaruit bleek, dat het ledenaantal in 1912 was gestegen van 16,516 tot 17,746 en het aantal af deelingen van 285 tot 314. Er zijn in de gestichten te Haarlem en te Heemstede 54 zusters en 105 broeders werk zaam. In Nederlandsch-Indië zijn voorts 18 zusters en 44 broeders op de buiten posten werkzaam. Het financieel verslag! van den heer P. BieTens de Haan wees een tekort aan van f 8585, voornamelijk veroorzaakt doordat de bouw van het nieuwe gesticht „Bethes- da" f 75,000 in plaats van f 60,000 heeft ge vorderd. De uitgaven stegen met f 5000 en de inkomsten met f 20QO. Het broeder- en zusterfonds steeg met 3700. Aan het medisch verslag van dr. O. J. 0. Burkens is ontleend, dat 469 patiënten wer den verpleegd. Op 31 December waren 400 patiënten in de inrichtingen. De oud-minster van marine A. G. Ellis, gep. vioe-admiraal, heeft zich om gezond heidsredenen genoodzaakt gezien het voor zitterschap van de Ned. Yereeniging „Ona© Vloot" neer te leggen op den datum, waar op zijn opvolger zal zijn benoemd. Het orgaan der Yereeniging deelt mee, dat de heer Ellis ernstig ziek ia. Ds heer L. C. Dudok de Wit heeft, volgens het „U. D.", aan de Ne<L-Herv. Kerk te Breukelen f 1000 vermaakt. 8500 heeft hij geschonken voor de stich ting van ee>n „L. C. Dudok de Wit7s fonds" met het doel om van de renten aan de .schoolgaande kinderen te Breukelen-Nijen- Tode op 3 October, zijn geboortedag, een feestdag te bereiden. Volgens de „Midd. Ct." zal er te Ril landBatb een nonnenklooster opgericht worden. Naar ,,De Tel." verneemt, heeft de bekende rechtsgeleerde, mr. J. A, Levy, eenigen tijd geleden voor het lidmaatschap der vrijzinnige kiesvereeniging ^Vooruit gang", te Amsteram, bedankt, omdat hij bet niet eens was met het punt van het concentratie-program, inzake de invoering van het algemeen kiesrecht, waarmede Vooruitgang" zich vereenigd heeft. Het bestuur der Unie „Een school met den Bijbel" heeft in zijn bestuursvergade ring besloten, overwegende, dab heb door de Regeering ingediende wetsontwerp tot wij ziging van artikel 192 der Grondwet de mo gelijkheid opent tot verwezenlijking van het gewijzigde Unie-rapport, de locale comdté's op te wekken tot actie en tot orga niseering dier actie in gewestelijke en pro vinciale Unie-dagen, ter bespreking van de geschiedenis en den inhoud van dat Unie- Tapport. („Stand.") De Raad van 'a-Hertogenbosch heeft aangenomen een voorstel van B. en Ws. tot heffing en invordering eener belasting op bioscoop- of cinema-voorstellingen. AARLANDERVEEN. Door rijksveldwach ters is tegen M. V., koopman, wonende te Nieuwveen, prooes-verbaal opgemaakt we gens het op pijnlijke of kwellende wijze vervoeren van kalveren op zijn voertuig. BODEGRAVEN. Het Anti-Tariefwet- Comité heeft alhier een openbare vergade ring gehouden, waarin als spreker optrad, de heer K. Reijne, oud-lid van de Tweede Kamer. De zaal van het hotel „Van Haaf- ten" was stampvol met toehoorders, aan wie do heer Reyne de groote nadeelen ont vouwde, die er voor landbouw, handel en nijverheid te wachten zijn, wanneer de voor gestelde Tariefwet aangenomen mocht wor den. Spreker zou het daarom een geluk voor ons land achten, wanneer de Regeering, die gedwaald heeft met de indiening van dit wetsontwerp, dit terugtrekt. Van de gele genheid tot debat werd door niemand ge bruik gemaakt. HAARLEMMERMEER. Een zeej'arig meisje van den arbeider B. aan den Slóter- weg, had het ongeluk, bij het afstappen van een wagen te vallen, waardoor zij* zoodanig inwendig letsel bekwam, dat het kind on middellijk naar het Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. HAZERSWOUDE. De algemeene ver gadering van „Ziekenverpleging" werd ge presideerd door dr. H. J. F. Mayer. Aan wezig waren 41 leden. Aan de orde was: lo. een nieuw ontwerp van statuten. Een voorstel van den heer D. de Bruyn, om „wijkverpleging" op tc nemen onder do doeleinden, die de Vereeniging nastreeft, werd verworpen. Het geheele concept werd daarop met algemeene stemmen aangeno, men en daarmede werd tevens besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen. In do tweede plaats kwam aan de orde hef concept huishoudelijk reglement. Het geheele ontwerp werd met enkele kleine wijzigingen aangenomen. Volgens het nieuwe reglement moest het bestuur wor den uitgebreid. Gekozen werden de hee-. rends. Bouma en T. Wezelenburg K.zn. voor het Dorp, pastoor J. T. Verhoeve en do heeren T. H. Wesselingh en C. Filippo voor den Rijndijk. Allen namen hun benoe ming aan, doch ds. Bouma en pastoor Ver- hoeve waren niet ter vergadering aanwezig. In plaats van mr. C. S. van Dobben de Bruyn, die als voorzitter bedankt had, werd tot die functie verkozen de heer T. Weze- lenburg Kzn., die zich deze benoeming liet welgevallen. De vergadering, die zee* geanimeerd was, duurde tot ruim halftwaalf en werd toen door den voorzitter gesloten* De algemeene vergadering der vereen niging „Werkverschaffing" werd gehou* den in café „Rodenburg" en geleid door den voorzitter, den heer J. Gaarkeuken,- die met een hartelijk welkomstwoord open, de. De secretaris, de heer J. Vellekooprf las de notulen en het jaarverslag en oogstte; daarvoor den dank der aanwezigen. De rekening van den penningmeester, den heer J. Dekker, nagezien door de heeren! H. Hortensius en A. Francken, werd by monde van den laatste uitstekend in orde; verklaard en daarop goedgekeurd mei; dankzegging voor betoonden ijver en ac* curatesse. Ontvangen was f 593.527a en uit-i gegeven f405.87, zoodat er een batig saldo is van f 187.6572- Als bronnen van inkomst! werden genoemdcontributie f 358.75, bij* dragen of giften f26—, houtverkoopi f 175.227», bagger f 20.80 en diverse kleine! inkomsten f 12.75. Als uitga\en waren genoteerd: houtaarv* koop f 54.arbeidsloon f 266.40 en ven dere uitgaven samen f 85.47. De penningmeester deelde mede, dat dit de 23ste rekening was, welke hij uitbracht en dat in dien tijd was ontvangen f 6922.45. en verwerkt een bedrag van f 33908.287*; zoodat iedere gulden, aan de Vereeniging geschonken, ongeveer f5 loon voor den arbeider bcteekende. In dien tijd waa 21,6827? kub. Meter modder aan vaarten en slooten onttrokken, wat aan (le schip* perij en aan de volksgezondheid ten goedje! was gekomen. De commissaris, de heer C. Kerkt vliet ontving een bijzondere dankbetuiging voor de vele moeiten en opofferingen, wel* ke hij zich in het belang der Vereeniging had getroost. De provinciale propaganda-commissiej voor „Volksonderwijs" hield een vergaden ring in café „Van Egmond," te Koude» kerk, onder voorzitterschap van den heer, J. Beyen, van Bodegraven, die den sprea ker, den heer C. G. Roos, van Vlaardingenj inleidde. De heer: Roos deed uitkomen* hoe het openbaar onderwijs tegenwoordig met gevaren wordt bedreigd en hoe dej vereeniging „Volksonderwijs" met haar 200. afdeelingen en duizenden leden zich bo* ijvert om die gevaren af tc wenden. Grondwetsvoorstellen, die zijn ingediend^ zullen, als zij worden aangenomen, dat om derwijs totaal vernietigen. Het streven vanj „Volksonderwijs" is alle eerlijke middelen aan te wenden, om voor Nederland eemj instituut te bewaren, waarin de kinderen! des volks een onderwijs ontvangen, dat in[ de eerste plaats ontwikkelend is en feu veris opleidt tot Christelijke en maatschap* pelijke deugden, terwijl de krenking dei? overtuiging van andersdenkenden geheel 13 uitgesloten. Alles wat op liet gebied deij wetgeving voor en tegen dat onderwijs i$ gedaan, passeerde in korte trekken de' re* vue. Een schande noemde spreker het, dat! er thans in Amsterdam nog 11 éénmans* schooltjes en in Den Haag 7 van zullofi inrichtingen kunnen bestaan. Hij wekte ten slotte alle aanwezigen op, zich te scha-, ren rondom de openbare school en tea* barer verdediging de handen ineen te' slaan. Staande de vergadering traden ruim 25! aanwezigen tot de Vereeniging toe, tot vor^ ming van een afdeeling „Hazerswoudc— Koudekerk." Nadruk verboden). •7) Het burgerlijk voorkomen van Gaume, rijn goedig en onnoozel gelaat schenen hem gerust te 6tellen. Maar hij was op zijn hoede. Trouwens had hij voor 't oogenblik weinig tie vreezen. Al wa9 Laurent ook op het fpoor van Romain Goux, dan zou het ge vaar eerst ontstaan, wanneer deze zich ver toonde. Dat zou hem in het verderf storten. Maar Romain Goux was afwezig. Bertig nolles herademde. zeide: Gij zijt hier thuis, Laurent, en daar re uw broeder moet spreken, zal ik u met em alleen laten. Hij stond op en wilde heengaan. Laurent en Michel hielden hem met een ipebaar tegen. Neen, neen, mijnheer Bertignolles, icide Laurent. U is van alles op de Loogtevoor u heb ik geen geheimen. Zo0als ge wilt. Hij ging met onverschillig gelaat aan zijn schrijftafel zitten, bladerde in eenige pa pieren, maakte aanteekeningen met potlood £n scheen niet de minste acht te slaan op Üe drie mannen en niets te hooren van het geen rij spraken. Laurent vroeg aan zijn broeder: Is er een onder uw kantoorbedienden, die Lazare Beerman heet? Ja, maar hij was slechts korten tijd bij mij in betrekking, toen ik hem ontsloeg. Hoe lang? Op het oogenblik van den moord op Jactel was hij ongeveer zes weken op mijn kantoor werkzaam. Als wat'? Als buitenland3eh correspondent. La zare Beerman was een vreemdeling. Toen hij zich bij mij aanmeldde, had hij aanbe velingsbrieven uit New-York, Philadelphia en Chicago. Hij sprak en schreef zeer goed Fransoh, Engelsch en Duitsoh. Hij was van Fransche afkomst, maar in Amerika ge boren. Eensklaps riep Gaume uit. Sprak hij Engelsoh? Zooala ik u zeide, mijnheer. En wanneer hij een andere taal sprak, was er dan niet een lichte, Engelsche tong val bij hem waar te nemen? De markies antwoordde niet. Hij dacht na. Geen der drie mannen lette op Bertignol- les, die zijn potlood had neergelegd en nu, met het hoofd in de hand aandachtig scheen te lezen. De vraag van den agent had een menigte denkbeelden bij Michel doen opkomen. Had inen dien tongval niet meermalen opgemerkt? Eerst Laurent, bij den man, die hem de valsche wissels had gebracht. Daarna de markiezin t© Nogent, in den naoht van den moord en later, te gelijk met Gilberte, op bet Plein van het ChAtelet. Ja, zeide hij ontroerd, dat is waar, nu herinneT ik het my. Het gelaat van Gaume helderde op. Zeer goed, mompelde, hij. Hij glimlachte, boog zich tot Laurent en fluisterde hem in het oor: Nu geloof ik, dat ik het naadje van de kous weet. Bertignolles stond op, nam een doo9 uit de kast, ging daarmee naar de kamer van zijn secretaris, en sloot de deur zorgvuldig achter hem dicht. Op hetzelfde oogenblik kwam Romain Goux binnen. Bertignolles naderde hem driftig. Blijf niet hier, ga naar uw kamer en vertoon u niet, of wij zijn verloren. Zonder hem verdere ophelderingen te ge ven, ging hij zeer kalm naar zijn kamer terug, waar hij zich weer aan zijn schrijf tafel zette, zonder acht te slaan op de an deren. Gaume hernam: Vergun mij, mijnheer De Soulaimes, tl in verhoor te nemen. Uw broeder zal u wel zeggen, hoeveel belang ik in uw zaak stel. Ik verzoek u zoo goed te willen rijn kort en duidelijk op mijn vragen te ant woorden en bedenk vooral, dat uw antwoor den van veel belang rijn. Spreek, mijnheer, ik ben bereid u in te lichten, zooveel ale maar in mijn ver mogen is. Hebt gij geen verdenking tegen dien man? Volstrekt niet. Waarom ën waarvan zou ik hem verdenken? Herinnert ge u goed rijn gelaat P Zeker. Geef dan "eens een signalement van hem 'op, maar zoo nauwkeurig mogelijk. Hij waa groot en zwaar gebouwd, met breed© schouders, rossig haar ©n een schranderen, eenigszins norschen blik. Welke kleur hadden zijn oogen, mijn heer De Soulaimes, want het gelaat kan men veranderen, maar die oogen niet. Dat zou ik niet met zekerheid durven zeggen. Denk er over na, ik bid u, roep uw geheugen te hulp. Gaume had op zenuwachtigen, zeer ge- jaagden toon gesproken. Laurent scheen trouwens niet minder op gewonden te zijn. Ik geloof blauwe oogen, zeide de mar kies, na eenige aarzeling. Gaume loosde een zucht van verlichting Daarna glimlachte hij en mompelde: Ik had wel gelijk. Daarna bleef hij stil, in gedachten ver zonken, ritten. Het was alsof hij in ziohzelf sprak en zich iete trachtte te herinneren. Eensklaps zeide hy-: Maar ik heb dien man, die Lazare Beerman, ook gezien. Hoe heb ik daar niet eer aan gedacht? Ja, ja, en ik heb zijn stem gehoord ook. Hij was het, die de ver denking op Mirador wierp. Hij heeft aan den rechter van instructie, den heer Lé- ment, en aan mij verteld, dat de boekhou der Jactel den vorigen dag met Mirador afspraak had gemaakt, dat deze om tien uren 7s avonds op het kantoor zou komen. Inderdaad, zeide de markies, dat herinner ik mij ook. Hij was het ook, die ons vertelde, dat Jactel aan Mirador het cijfer van het slbt der brandkast had toevertrouwd. Dat herinner ik mij niet, mijnheer, zeide de markies. Gij hebt het niet gehoord, want g.'j waart, op verzoek van mijnheer Lérnent, mevrouw uw moeder gaan halen. Ja, ja, die Lazare Beerman heeft ons verschalkt en wij zijn, als jonge honden, die voor het eerst op jacht gaan, door de eerste list van het wild het spoor bijster geworden. Gij zult moeten erkennen mijnheer, zeide de markies, dat ik altijd volgehouden heb, dat Mirador onschuldig was. Ik begin het nu ook te gelooven. Maar nog een weinig geduld. Laten we ons niet overhaasten. De zaken van Mirador staan goed, maar we moeten ze niet bederven.; Wie heeft dien Lazare Beerman bij u aan bevolen, mijnheer De Soulaimes? Niemand. En heeft u een vreemdeling, een on bekende, zoo maar op goed vertrouwen in dienst genomen? Ik beken, het was onvoorziohtig, rnaaï het is nu eenmaal gebeurd. Daarbij had ik juist iemand noodig, die Engelsch en Duitsch kende. Hebt gij hem zijn aanbcvelingbrieven teruggegeven Natuurlijk. Maar u herinnert u misschien nog wel, van wie hij die aanbevelingsbrieven hadl Ja, ik zal u de namen dier firma noemen. Dank u. Ik ben er zeker van, dat di. aanbevelingen valsch waren. Daar kunnen wij ons gemakkelijk van overtuigen door, naar New-York, Philadelphia en Chicago t® schrijven. Hij wreef zich vergenoegd de handen. (Wordt Vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1