N°. 16295 Maandag 7 April. A®. 1913. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieleele Kennisgeving. FEUILLETON. "W raak. PRIJS DKR ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootera lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordtƒ0.05 berekond. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Pranco per post1.65. Vergadering van deii Gemeenteraad van Leidon, op Donderdag 1U April 1913, des namiddag» i» twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Verzoek van M. J. H. van den Bergk om eervol ontslag als Regent van de R,-K. Armen en van het Wees- en Oudelieden- huis. (104). 2. Verzoek van S. P. Perdijk om eervol 'ontslag ala onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Jongensschool 1ste klasse. (105). 3. Benoeming van een Regent van de R.-K. Armen en van het Wees- en Oudelie- denhuis. (104). 4. Benoeming van een Sohoolarts. (88). 5. Benoeming- van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 3 (89). 6. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de 6ckool der 3de klasse No. 5. (89). 7. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 2. (83). 8. Voorstel om een gedeelte van het Vo gelstraatje en de Westvolmolensteeg aan den openbaren diienst te onttrekken en te iverheelen aan het terrein der Stedelijke (Fabrieken van Gas en Elecbriciteit. (84). 9. Verzoek van de dames-gymnastiekver- feeniging „Brunhilde" om het- gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk gracht. (98). 10. Verzoek van de L. G. en S.-V. ^Her cules'' om het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht. (99). 11. Voorstel tot bestendiging van de huur van hét perceel Lokhorststraat No. 18, aan G. M.-'van Halderen. (85). 12. Idem als voren van het perceel Lok horst-straat No. 22, aan A. Raar. (90). 13. Idem als voren van het perceel Oude Singel No. 34, aan J. N. M. Harbwijk. (90). 14. Idem als voren van het perceel Nieu we Rijn No. 20, c. a. aan J. J van Leeu wen. (91). 15. Verordeniug, houdende wijziging der verordening van 7 Decemb. 1911 (Gem. Blad No. 41), bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs te Leiden, 'den omvang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan dc hoofden der scholen to verleenen en de bezoldiging van het onderwijzend personeel. (101). 16. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1913. (102). 17. Voorstel tot aankoop van de perceelen {Lammermarkt No. 36 en Korte Scheistraat INo.JiL en tot vaststelling van den desbe treffenden begrootingsstaat. (87). 18. "Voorstel tot aankoop van de percee len Speksteeg Nos. 17, 13 en 11 en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo- ijnngsstaat. (92). 19. Voorstel tot aanvulling van het Uit- ibreidings- en Vernieuwingsfonds der Elec- triciteitsfabriek met f 175,000 en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo tingsstaat (93). 20. Voorstel: a. tot verhooging van het bedrijfskapitaal der Stedelijke Gasfabriek; b. tot verstrekking van een bedrijfska pitaal aan de E1 ectriciteitsfabriek; c. tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. (94). 21. Voorstel tot verpachting van de invor dering der tolgelden aan het Zijlhek, aan W. Ramp. (86). 22. Voorstel tot beechikbaarst-elling van gelden ten behoeve van de uitvoering van eenige werken in verband met den bouw van het Invalidenhuis op het Raamland aan den Hoogen Rijndijk. (100). 23. Voorstel inzake het maken van een verbinding tusschen den Witten Singel en de binnenstad en tot beschikbaarstelling van dc daarvoor benoodigde gelden. (103). 24. Voorstel tot vaststelling van het ml- nimuni-Ioon voor den waschknecht van het krankzinnigengesticht „Endegeest". (95). 25. Voorstel: a. tot be schikbaar stelling van gelden voor den bouw van een viertal verplegerswonin gen, nabij het gesticht Endegeest'' b. tot afstand aan de gestichten Ende geest", Voorgeest" en ,,Rhijngeest", voor heb sub a genoemde doeleinde, van de per ceelen weiland en bosch, Sectie B Nos. 590, 591, 592, 1027, 411 en 412, gemeente Oegst- geest. (96). 26. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 27 Juli 1911 (Gem. Blad No. 24), houdende huishoudelijk reglement voor het krankzinnigengesticht Ende geest", do afdeeling voor jeugdige idioten Voorgeest" en het sanatorium voor zenuw lijders „Rhijngeest". (97). III3DKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van de firma J. C. ZAALBERG en ZOON, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van wollen de kens in het perceel Veetestraat No. 22, Sectie I No. 2517, door het bijplaatsen van een electromotor van 3 pk. tot het aandrij ven van een pluismackine Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Maandag 21 April a. s,, 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 April 1913. IIINDËIIWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. H. J. VREE BURG, om verguning tot uitbreiding van de varkensslachterij in het perceel Leven daal No. 165, Sectie D No. 686, door plaat sing van een electromotor van 1 pk. tot het aandrijven van een gehakt-machine. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dab genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 21 April aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dab niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Aprill9l3. Leiden, 7 £4pri9. De tooneclvereenigdng „Lcidsche Di- lettantencluh" gaf Zaterdagavond in do meer en meer in trok komende „Graanbeurs" al hier een uitvoering met introductie. De op komst was niot groot. In zijn goed gesproken openingswoord heette do voorzitter, de heer Joh. \V„ Har- ting Jr., o.m. welkom de vertegenwoordigers van de Politievereeniging en van do kor poraals vereeni gang ,,Do Driekleur" en wijd de hij aan deze laatste in 't bijzonder eenige waarde eren de afscheidswoorden, waar het is ie verwachten, dat, door opheffing van den korporaalsrang, ook deze Veroeniging het niet lang meer zal maken. Dank bracht hij aan dc donateurs en hij verzocht de attentie voor een circulaire, waaruit blijkt, dat be sloten werd in te voeren een'.categorie kunst lievende leden. Verder vestigde hij de aan dacht er op, dat dezen avond in tegenstel ling met de vorige uitvoering de humor aan 't woord zou zijn, waari twee blijspelen gegeven zonden worden. Zóó huldigt de Olub het ,,clk wat wils". Den heer Backer, van ,,Do Graanbeurs", werd dank gebracht voor zijn bemoeiingen en opgemerkt, dat nu niet do heer P. Mazurel Sr. hot bal zou leiden, aangezien hij ongesteld is, maar de heer P. Mazurel Jr. De twee oorspronkelijke blijspelen met zang waren: .Nummer 33", twoe-bedrijvig, door dr. Br. B. Jr., on „Naar het gemaskerd bal", door M. J. Gillissen. Hoewel wij met het oog op den tijd. slechte het eerste bijwoonden, zagen wij toch alle dozen avond werkendo leden optreden, 't Spijt ons voor hen te moeten zeggen, dat wij van deze Club dikwijls veel beter spel heb ben gezien dan nu, en wij meenen haar inder daad een dienst te bewijzen door het dit maal bij deze uitspraak in 't algemeen, zon der in bijzonderheden af te dalen, te laten. De voordracht ,,De Woningwet" door een duo, dat volgens liet programma ook geven zou ..De Straatzangers", kwam er vrij goed af. Het orkest, twee man sterk, was ijverig1 en best te genieten, de plan ten versiering frischde banier stond er goed bijhot publiek was ordelijk en bijzonder dankbaar. In de op 19 April a. 0. te houden alge meen© vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Grofsmederij alhier zal worden voorgesteld over het boekjaar 1912 een di vidend uit t© keeren van 10 pCt., evenals in 1911. De balanswaarde der terreinen, gebou wen, werktuigen, enz., op uit. 1911 bedra gende f 467,139.68, vermeerderde door aan- sohaffing ad 50,756.51 tot 517,896.19, ter wijl voor een bal anew aarde van 1094 werd opgeruimd. Voorgesteld wordt een bedrag van f 49,526.65 af te sohrijven, waardoor de balanswaarde per uit. 1912 wordt gebracht op f 467*275.54. Zaterdagavond was altijd de avond dat de muziek- en tooneelvereeniging „Kunst naar Gave" haar uitvoeringen gaf doch nu had het bestuur gemeend haar uit voering eens te moeten zetten op Zondag. Dat was zeker de reden dat de concert zaal van ,,De Graanbeurs", met planten groepen en verschillende vlaggen was ver sierd, niet overvol was. Het was evenwel een belangstellend en dankbaar publiek. De leden der muziekvereeniging kweten zich goed van hun taak, dank zij den ijverigen directeur, den hee>r L. C. Veerman, die zijn mannetjes goed onder den duim had. Het programma werd afgewisseld door voordrachten door het duo Carels, te Lei den geen onbekenden, die de vroolijkheid onder de aanwezigen zeer verhoogden en dan ook veel applaus verwierven. Een ge zellig bal onder leiding van den heer H. Plantfeber, besloot dezen avond. Het be stuur mag zich dan ook verheugen in een welgeslaagde uitvoering. Naar de op 24 April te Utrecht samen geroepen Deputatenvergadering zijn o.a. afgevaardigd door de Antirev. Kiesvereeni- ging te Leiden de heeren J. Bosch (stemg.), mr. P. E. Briët (plaatsv.), R. J. W. Ru dolph, \V. Vros, W. Pera, mr. P. S. Ger- brandj'-, C. de Graaf, A. Vrolijk, A. L. Bui tenhuis, J. P. Vergouwen, D. Braaksma, R. Lubach, D. Pander, A. Mulder, A. B. Mul der, A. B. Breebaart C.Thz., G. Mizée en G. Appelo; te Katwijk-aan-Zee, N. Parlevliet Lzn. (stenig.); te Zwammerdam, C. v. Muis winkel Mzn. (stemg.y, ds. H. v. Dijk, F. Fopma, W. A. Schippers, Tj. Dam, A. Sprey, J. v. Leeuwen en H. v. d. Breggen; te Alphen aan den Rijn, G. M. Herngreen (stenig.), Joh. van Leeuwen (pUaatsv.), J. P. Leene, G. W. Domburg, J. Doruitfcer, H. v. d. Pel, J. Basie. In „Coroordüa" te Amsterdam is het vierde jaarverslag der Sociaal-Democrati sche Partij, onder voorzitterschap van den heer D. Wijnkoop, gehouden. Uit de financieelie verslagen bleek, dat de balans sluit in actief en passief met f 549.55^; het verlies en de winst sluiten met een bedrag van £892.93. ,,De Tribune" leverde een verlies op van f 266.51. Na een langdurige huishoudelijke zitting werd besloten het bestuursvoorstel inzake het oprichten eener drukkerij aan te nemen. De voorritter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, in de op te richten drukkerij „De Tribune" en andere geschriften der partij te drukken. Door de offervaardig heid van eenige afdeeïingen is van de be noodigde gelden reeds zooveel volteekend, dat zij zoo goed als zeker bijeen zullen ko men. Het besluit moet nog aan het refe rendum worden onderworpen. Men hoopt, dat de nieuwe drukkerij in heb najaar in werking zal treden. De af tL Leiden meende, dat de ervaring van de colportage met „Het Socialisme" sl'echt is. De heer Van Ravesteyn leidde de motie van het partijbestuur in inzake de verkiezin gen 1913. Deze motie luidt: „Het congres der S. D.-P. in Nederland, handhavende haar motie inzake algemeen kiesrecht aangenomen door het stichtings-; congres der partij, 14 Maart 1909, te Am sterdam; derhalve van oordeel, dat tegen over de schijnmanoeuvres der burgerlijk© partijen van alle gading, wier streven ge richt is op de invoering van een vorm van algemeen kiesrecht, waarbij de arbeiders klasse in ieder geval tegenover andere klas sen der maatschappij in een ongunstige positie zal worden geplaatst, het- de taak van de arbeidersklasse is, deze schijnma noeuvres im hun wezen te onthullen en zo krachtig te bestrijden; Besluit: lo. bij de aanstaande verkiezin gen alléén den eisch van algemeen en gelijk kiesrecht voor mannen en vrouwen, als voor waarde voor de verovering van alle demo cratische en sociale hervormingen, die al leen de arbeidersklasse nastreeft en die in het strijdprogram der partij zijn geformu leerd, op haar verkiezingsprogram te plaat sen; 2o. ook bij de herstemmingen de poli tieke macht der partij in dezen geest t© gebruiken, en derhalve bij den tegenwoor- digen stand der staatkundige verhoudingen in Nederland, die gekenmerkt wordt door de tegenstelling yan vrijzinnige concentratie en kerkelijke coalitie, wier programma's en daden géén van beide een waarborg ge ven, dat zij het rechtstreeksche en gclijko onverzwakte algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen zullen invoeren, aan geen van bei/de politieken verbonden den steun der S. D.-P. te doen toekomen; 3o. aan de oandidaten der S.-D. A.-P., even-; tueel ook aan die van burgerlijke partijen, die buiten de vrijzinnige concentratie en d© kerkelijke coalitie staan, voor zoover di© burgerlijke partijen de urgentie van het onverzwakt algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen in haar program mooht op nemen bij de herstemmingen den steun der S. D.-P. te verleenen. De motie werd met algemeene stemmsn aanvaard. Het volgend jaar zal het congres plaats hebben te Leiden. Er heeft zioh in Den Haag een oom> missie gevormd uit de kerkelijke colleges! om de tot-stand-koming te bevorderen van' een negende ketrk voor de Ned.-Herv. Geanw aldaar. Deze kerk zal verrijzen in de uit> gebreide arbeiderswijk Hobbomastraat-Tran^ vaalbuurt. Kerkvoogden wenschen met den' bouw te doen beginnen, als nog f 20,000 vak' de zijde der Gemeente wordt bijgedragen* Naaa- aanleiding van critiek, in enkele bladen uitgeoefend op de administratie van' hot Leger des Heils, heeft mr. Korthals Alt-es, advocaat en procureur, tevens president van het Instituut van Accountante, een onderzoek ingesteld en daaromtrent een rapport uitga- bracht, waarin hij tot de slotsom komt, dat de tegen het Leger des Heils geuite grieven, voor zoover zij de administratie betreffen; en de besteding der ingekomen giften, vol komen ongegrond zijn, moge het ook al waar. zijn, dat bij openbaarmaking van duidelijker verslagen tot het uiten dezer grieven Web licht geen aanleiding zou hebben bestaan. Naar men aan de „N. R. Ct." mededeelt, komt naast dr. A. H. de Hartog, te Haar lem, dr. B. H. J. Ovink, leeraar aan het gymnasium alhier, ernstig in aanmerking om.; Nadruk verboden). CO) Maric-Rose had, zooals men weet, toen rij te Parijs terugkwam, haar oude leer lingen weer opgezocht. Sommigen hadden een nieuwe onderwijze res genomen, wilden nu niet meer veran deren en bedankten haar. Anderen namen fcchter weer les bij haar en brachten haar nieuwe leerlingen aan. 'a Morgéns ging zij vroeg heen en zwierf JdooT de straten van Parijs. Om twaalf uren kwam zij thuis, ontbeet met de oude Mar tin e, en ging dan om twee uren weer les geven. Tusschen twaalf en twee uren schreef zij meestal aan Laurent, want zij schreef hem keer dikwijls. Soms kwam hij bij haar en kleef dan een korten tijd. Beiden schepten moed en kracht uit hun ftfederzijdsche liefde. Toen Bertignolles, den dag na zijn ge- jprek met Laurent in den schouwburg Odeon, 's morgens om negen uren bij Marie- Jtoee kwam, en haar te spreken vroeg, ant- Ëordde Martin© hem, dat het meisje was gegaan en eerst om twaalf uren thuis i komen. Dan kom ik tegen dien tijd terug, zei- 'de Bertignolles. Klokslag twaalf uren schelde hij opnieuw bij haar aan. Marie-Rose was juist thuis gekomen en martin e liet den bezoeker in de huiskamer, Het meisje ontving hem niet zonder vrees. Wat kwam de vader van Jenny bij haar doen?' Hij groette haar beleefd en nam plaats op den stoel, dien zij hem aanbood. U wilde mij spreken, mijnheer? be gon zy. Ja, juffrouw. U heeft aan mijn doch ter geschreven? Ja, mijnheer, om haar te verzoeken, weer pianoles van mij te nemen, wanneer zij ten minste nog geen andere onderwijze res heeft genomen. U kan terugkomen, juffrouw. Ik dank u. Op dezelfde uren als voorheen, is dat goed? Ik zal het met juffrouw Jenny wel bespreken. Echter wen echte ik u te vragen, waar om u ons verlaten heeft en wij eenigen tijd niets meer van u gehoord hebben. Vergeef mij mijn onbescheidenheid, maar die is wel eenigszins gerechtigd, daar het mijn doch ter betreft. Zeker, mijnheer, u hebt het volste recht mij dat te vragen. Welnu? Ik had een betrekking aangenomen als gezelschapsjuffrouw Bij mevrouw de mar kiezin De Soulaimes, die blind is en wier kleindochter binnenkort zou gaan trouwen. En ik zie, dat u die betrekking nu weer verlaten heeft. Marie-R-oee bloosde een weinig, en ant woordde zeer zacht: Ja, mijnheer. En mag ik de reden daarvan weten? Tegenspoed in zaken noodzaakte den tnarkies De Soulaimes bezuinigingen te ma ken. Ook was het huwelijk van rijn doch ter uitgesteld en mijn tegenwoordigheid btf de markiezin was overbodig geworden. Ia dat de eenige reden? Ja, mijnheer, antwoordde zij, een wei nig aarzelend., Ik weet inderdaad, dat de markies zich op het oogenblik in moeilijkheden be vindt. Meer dan dat, mijnheer, hij is tot armoede gebracht. Ho, ho, tot armoede. Dat is wel wat veel gezegd. Het ie waar, mijnheer, ik overdrijf niet. Maar kunnen zijn vrienden hem dan niet helpen? Vrienden, helaas,* mijnheer, die zijn zoo zeldzaam in het ongeluk. Maar de familie is talrijk. Er rijn Soulaimes in het Noorden, in Bretagne, overal. Zij zijn arm. Iemand, die zulk een naam draagt, juffrouw, kan gemakkelijk een rijk huwe lijk doen. De markiezin heeft twee zoons. Laurent is nog jong. Hij zal wel een erf dochter vinden. In den wanhopigen toe stand, waarin de familie nu verkeert, is dit, mijns inziens, het eenige redmiddel. Trouwen! Laurent! Mijnheer Laurent de Soulaimes getrouwd 1 Ja, of is hij Teeds getrouwd Neen. Zij was doodsbleek geworden en beefde over haar geheele lichaam. Zij deed alle moeite om kalm te blijven en haar ent-roe ring voor haar. bezoeker te verbergen. Zij zag Bertignolles verschrikt aan. Het was alsof zij in hem een ongeluks bode zag. Een oogenblik meende rij, dat die man het geheim barer liefde kende, maar zij bedacht spoedig, dat dit onmogelijk was. Hoe zou hy het vernomen hebben? Van wien? Laurent bewaarde dit geheim in het diepst van zijn binnenste. Bertignolles ken de den markies en de markiezin De Soulai mes niet. Jenny wist wel, dat Marie-Roee beminde, maar rij kende den naam niet van den man, die door haar muziek-onderwij- zecres werd bemind. Zij wist niet, dat zij in Marie-Rose een mededingster had. Bertignolles begreep dez© omtroering zeer goed. Ja, hernam hij, die arme menschen beleven zware tijden. Ik weet waarlijk niet, hoe zij rich zullen redden. Er zou een won der moeten gebeuren, ten minste, wanneer het huwelijk geen plaats had, want een hu welijk van graaf Laurent zou alles in orde brengen, en de familie van armoede en el lende redden. Armoede is nog niets, wan neer men het hoofd maar trotech omhoog kan houden; maar bij de armoede worden zij met schande bedreigd. Schande? mompelde Marie-Rose ver schrikt. Welzeker. Over weinj_-0 dagen zal het den markies De onmogelijk zijn, verder aan zi^ geldelijke verplichtingen te voldoenv ifet kan niet anders of hij zal in van faillissement verklaard worden. Zijn boeken zullen onderzocht worden en dan zullen er onregelmatigheden in de ad ministratie ontdekt worden Hoe weet u dat? vroeg zij wantrou wig. Iedereen weet het. Overal wordto er over gesproken. Dan zullen de schuld- eischers worden opgeroepen, en daar de markies zijn zaak drijft met het geld van anderen, zal hij rekening en verantwoor ding moeten doen. Er zal een aanklacht tegen hem worden ingediend en dan wacht hem het gerechtshof en de gevangenis. Bertignolles stond op om heen te gaan. Ja, tot dat huwelijk zal spoedig be sloten moeten worden, want wanneer bet geld er niet binnen korten tijd is, dan ia de markies verloren. Hij bracht het gesprek op een ander on derwerp, zonder op het woord huwelijk te rug te komen, dat Marie-Rose zoo had doen ontstellen. Dus, juffrouw, dat blijft afgesproken., U kan de lessen van mijn dochter her/^. ten, wanneer u wil. Hij ging heen en liet haar besteld, bijna verpletterd, achteT. Laurent kan familie redden door een rijk huwe^k. Di© Warden klonken haar nog steeds in Goren en dat denkbeeld pijnigde haar ge e st onbe sch ri j fel ijk. Het was haar alsof een geheime stem haar toefluisterde, dat Laurent voor haar verloren wae. Zij verborg het gelaat in de handen en weende. Toen Martine zag, dat de bezoeker was heengegaan, kwam zij binnen om de tafel voor het ontbijt te dekken. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1