N°. 16291 Woensdag 2 April A0. 1913. tgeze 'Courant wordt dagelijks, Met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. „Buiten de beschaafde wereld" VRIJDAG eii Z iTEBDAG LEIDSC PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yin 1b regelt ƒ1.05. Were rogel moor ƒ0.171. Orootera letters naar plaatsruimte. Kleine idrertentiën ran 30 woorden 40 Oentacontantelk tiental woorden meer 10 Oente.- Voor het inoaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT.- Voor leiden per week 9 Centsper 3 maanden 1 i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eljn 1.30.' Franco per post 1.05. Wij hebben voor onze Abonné's nog een roman beschikbaar en wel: MARCUS CLARKE. Een van begin tot het einde boeiende roman, die zeker menig spannend en aan genaam uurtje zal geven. wordt deze roman, dlie in de Vestibule 'ligt, aan ons Bureel afgegeven tegen beta ling' van 50 Cents bij den Portier, en tegen overlegging van het daarvoor bestemd be wijs, dat Donderdag wordt afgedrukt. Leicsen, 2 üprii. Ten bate der Leidsche Vereeniging ivoor Kinderherstellingskolomes zal Woens dag 30 April, Julianadag, in den Schouw burg alhier, een opvoering van de operette „De TooverriDg'' plaats hebben door de leerlingen van de Burgerzangschool on der leiding van den heer C. B. Duyster. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 April jl. bij het Rijksbureau tot onder- eoek van handelswaren alhier benoemd tot afdeelingschef dr J. J. Polak en tot hoofd assistente mej. C. Bakker, beiden thans [tijdelijk resp. als hoofdassistent en assis tente bij dit bureau werkzaam. Bij beschikking van den Minister van [Landbouw, Nijverheid en Handel is met ingang van 1 April'Bij dit''Rijksbureau be noemd tot analist M. Wessels, thans- labo- fa nt bü genoemd bureau. De bij het 4de Teg. inf. benoemde kapitein J. A. Maas komt alhier in garni zoen. Aan het postkantoor Leiden en de 'daaronder ressorteerende hulppoatkantoren werd gedurende de maand Maart 1913, in gelegd f 81,491,80} en terugbet. f 81,620.89}. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer f 36,449. De jaarlijksche vergadering van de Ned.-Herv. Predikanten-Vereeniging zal 82 en 23 dezer worden gehouden te Utrecht. I Prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden, sal spreken over: ,,De vervreemding veler 'Ontwikkelden van de Kerk." r Dr. D. Plooy, van Leiden, over: ,,De beteekenis der Sacramenten in de Oud- - Christelijke Kerk." In het bericht, waarbij werd mede gedeeld, dat de firma J. M. van Kem pen en Zn., te Voorschoten, het praedi- oaat Koninklijke" mag blijven voeren, werd deze firma een „naamlooze vennoot schap" genoemd, hetgeen niet juist ia. In de vacature-jhr. Den Beer Poortu- gael ie tot lid van den Raad van State benoemd de gep. luit.-generaal W. Cool, 'oud-minister van oorlog. Naar de op 24 April te Utrecht saam- geroepen Deputatenvergadering zijn o. m. afgevaardigd door de Anti-rev. Kiesver- Seeniging te Boskoop, E. Guldemond v (stemg.), F. J. Grootendorst (plaatsv.), ds. O. D. Eerdmans, M. v. Tol Pzn., P. v. Tol Jr., A. v. d. Berg, T. v. d. Berg, G. Luyendijk ,Adr. Boer Bzn., D. Ramp, D. C Jongejan, J. v. Eyk, G. Fussel, Adr. >Walraad en M. Ramp; te Aalsmeer F. iRoosjen (stemg.), P. v. d. Meer Pzn., (plaatsv.), J. v. d. Linden Czn., ds. J. Fok- kinga, J. Pik Jz., F. Kortschot, W. Har- ting Azn., J. N. Berghoef, E. Everleina Gz., W. H. M- Faber, D. Fook en J. D. v. Iperen; door de Centr. Antirev. Kiesver- «eniging te Bodegraven, J. van Andel Jzn. (stemg.), B. van 't Riet Azn., (plaatsv.), H. Rillman, P. Batelaan, Bs. Batelaan en O. van Muiswinkel Mzn. De heer M. E. de Koningh, evangelist te Stadsknaal is beroepen tot Evangelist bij de Evangelisatie Vereen, te Grijpskerk, en mede als godsdienstonderwijzer bij de Ned.-Herv, Gem. te H ill ego m. B. en Ws. van Den Haag benoemden meb ingang van 15 April a. s. als opzichter eerste klaese den heer J. H. Visser, vroe ger alhier. In Den Haag is bij de visscherij- examens geslaagd als schipper op zeilzee- visschersvaartuigen C. Hoek, van Katwijk. Voor de nuttige handwerken zijn in Den Haag geslaagd de dames C. M. fiohoonbeek, van Voorburg, en H. P. Beyen, van Rijswijk. In den ouderdom van 83 jaar is te Breda overleden de gepensionneerde luite nant-kolonel der infanterie O.-I. leger de heer H. J. van Lith, ridder Militaire Wil lemsorde, begiftigd met de eeresabel met het daarop zioh bevindende opschrift voor betoonden moed. Bij de Tweede Kamer io een voorstel tot onteigening ingediend ten behoeve van den park- en boschaanleg bij den Kraling- schen plas te Rotterdam. Na korte ongesteldheid is op 53-jari- gen leeftijd overleden dr. Ch. H. Ali Co- hen, directeur van het Rijks-Centraal lar boratorium ten behoeve van de Volksge zondheid te Utrecht. Naar wij vernemen, zal kapitein Thomson, -diie als attaché der Nederland- eche regeering bij het Grieksche leger den Balkan-oorlog volgt, in den loop van deze maand in het vaderland terugkeeren. („Tel.") Een enorme menschenmassa had zich Maandagavond verzameld aan het station H. IJ.-S.-M., te Deventer, ten einde dr. H. K. Offerhaus, met de Hollandsoh- Griekeche ambulance, eenige dagen geleden van het oorlogsterrein teruggekeerd, te verwelkomen. Op het perron werden de heer en me vrouw Offerhaus, na aankomst van den trein van 5.10 uit Den Haag, begroet na mens de af deeling Deventer van heb Roode Kruis, door -den voorzitter, den heer A. J- Oost Buddee, terwijl een dochtertje van den heer dr. G. Leignes Bakhoven, secretaris van den Deventer Geneeskundigen Kring, mevrouw Offerhaus een fraaien bloemrui ker aanbood. Begeleid door den voorzitter van genoem den Kring, dr. Le Rütte, geneesheer-direc teur aan dó Brinkgreve, en den heer Bak hoven, werd hierop per landauer naar ho tel ,,De Keizer" gereden. Aan weerszijden van den weg hadden zich de belangstellen den in rijen geschaard. In het Hotel bevondien zich de collega's van dr. Offerhaus, uit Deventer en omstre ken, leden van-den Geneeskundigen Kring. Nadat champagne waa aangeboden, voer de dr. Le Rütte het woord, waarna dr. Of- ferfiaus een woord van dank sprak voor de warme ontvangst. De Leeuw. Ct." schrijft: Toen Zondagmorgen bij de godsdienst oefening in -de Galileërkerk te Leeuwarden dr. R. Vorenkamp het gebed had uitge sproken en tekst en inleiding tot zijn preek had gezegd, wilde hij vóór het gezang de gelegenheid te baat nemen, afscheid te ne men van een man, die meer dan 50 jaren tot stiohbing der godsdienstoefening had bijgedragen. Hij bedoelde den organist der kerk den heer Joh. C. Hill ebrand, die voor het laatst zijn dienst waarnam. Hij be- dankbe -dezen voor hetgeen hij gedaan had en hoopte, dat hij nog een genotvollen leveneavond mocht hebben, daarbij Gods besten ®egen hem toebiddende. De heer Hillebrand is van 1842 tot 1856 organist geweest te Engelum; van 1856 tot 1862 van de Fransdie kerk en van 1862 tot 1 April 1913 van de Galileërkerk te Leeuwarden. De audiëntie van den Minister van Waterstaat op Vrijdag 4 dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag 5 dezer, zullen niet plaats heb ben. HAARLEMMERMEER. Door de verecni- ging „Vooruit" is besloten het jaarlijksche Concours Hippique, hetwelk georganiseerd wordt door die Veroen iging, dit jaar te doen plaats hebben op 16 Juli a.s. Het sportterrein, dat daarvoor steeds ge bruikt werd, is nu het eigendom der gemeen te, zoodat oen adres aan het bestuur der ge meente zal worden gericht om hier weer ge bruik te mogen maken van genoemd terrein. Het ligt in de bedoeling, zoo mogelijk dit jaar aan dit concours hippique ook een spring concours te verbinden. Na een vacature van 2l/j maand is tot veldwachter dezer gemeente benoemd de agent van politie A. van Rooijen, te Alk maar. Den benoemde zal Hoofddorp tot standplaats worden aangewezen. De in dienstj treding zal zoo spoedig mogelijk geschieden. HAZERSWOUDE. De vergadering der „Boeren Spaar- en Leenbank" „Hazerswoude- Koudekerk" werd geopend door den voorzit ter, den heer J. B. Wesselingh. Als leden der oommissie tot heb nazien der rekening 1913 werden benoemd de lreercn J. Dekker, Ph. Qualm en P. F. Verkley. Uit het jaar verslag bleek, dat het ledental op 31 Deo. 1912 bedroeg 121T in omloop waren 386 spaar bankboekjes, saldo tegoed bij het begin van het jaar bedroeg f 187,850.32, ontvangen spaargelden gedurende het jaar f 227,500.02, totaal f 415,350.34, de terugbetaalde spaar gelden f 163,260.67, saldo tegoed der inleg gers op het einde van het jaar f252,089.67, uitstaande voorschotten op het einde van het vorige jaar f 90.965. Nieuwe voorschot ten, gegeven in 1912, bedragen f 46,680, to taal f 137.645, terugbetaalde voorschotten f47,665. bedrag der uitstaande voorschot ten op 31 December 1912 f 89,980, uitstaande hypotheek op 31 December 1911 tót een be drag van f 37,500. hypotheek, gegeven gedu rende het jaar 1912,. f 84,"000, zoodat op 31 December 1912 wasgeplaatst op hypotheek f 121,500, in rekening-courant met de leden op 31 December 1911 f 5620.201/*, uitgege ven gedurende het jaar 1912 f 8b,251.59V2« totaal f 85,871.80 en terugbetaald f 71,600, saldo 31 December .1912 f 14,271.80. In re kening-courant met de Centrale Bank, depo sito's op 31 December 1911 f 46,826.83, ge deponeerd bij de Centrale Bank gedurende het jaar 1912 f235,855.14, totaal f282,681.97 en terug ontvangen f 254,227.03, saldo tegoed f 28,454.94. Winst over het jaar 1912 f 631,ÏO1/*» gevoegd bij het reservefonds 1911 ad f 4540,21, zoodat het reservekapitaal op heden bedraagt f 5171,31 l/s- De oommissie tot liet nazien der statuten der 'vereeniging „Ziekenverpleging"" heeft die taak breed ongevat en man kan wel zeggen, dat zij een concept heeft opgemaakt van bijna geheel nieuwe statuten en tevens van een nieuw Huishoudelijk Reglement. Alvo rens die reglementen ter bespreking in de algemeene ledenvergadering te brengen, zul len zij eenige dagen bij de leden dor com missie ter visie liggen. Wij raden aan, van die gelegenheid gebruik te ma-ken en nu "reeds een kijkje te gaan nemen, ten einde met kennis van zaken in de vergadering heb woord to kunnen voeren, -waartoo men de volgende week zal worden -geconvoceerd. HILLEGOM. De werkstaking onder de zandarbeiders alhier is gisteren belangrijk toegenomen. Do he?r Baron van Hardenbroek verlangde volvoering van werk, dat een 25- tal arbeiders als besmet beschouwde; zij weigerden en kregen onmiddellijk ontslag. Het getal stakers is daarmee tot ongeveer 100 gestegen. Slechts door twee menschcn wordt zgn. onderkruipo'rswerk verricht. Van wege het N. A. S. wordt deze week voor het eerst, .steun uitgekeerd. De -orde werd tot nu toe op geenecl-i wijze verstoord. Gistermiddag lieert het, bestuur der Hil- legorasclie Fröbelschool de. tentoonstelling van de te verloten voorwerpen geopend. Twee schoollokalen waren voor deze tentoonstel ling ingericht. De ongeveer 400 prijzen, waar onder sierlijke en kostbare, waren met smaak uitgestald. De veflotnig wordt- ten voor- de-ele der schooi gehouden; verscheidene da mes stonden belangloos prijzen af, terwijl de handwerkjes en fröbels-tukken van „de kleine leerlingen zelf een bijzonder goedein indruk maakten. Bovendien zijn er verras- pingen en wordt er oen theetafel gehouden. Alles is op touw gezet om de kas der school te versterken. HOOGMADE. Door Ged. Staten is inge willigd het verzoek omtrent de instandhou ding van de openbare school alhier, zoodat het Raadsbesluit tot opheffing dier school niet tot uitvoering zal komen. Heden werd door een oommissie uit de ingezetenen alhier een flink bedrag aan ónzen nachtwacht Willem Hoogenboom bij gelegenheid van zijn vijf-en-twintigjarige ambtsvervulling ter hand gesteld. KATWIJK-AAN-ZEE. De hear W. Kout- staal, onderwijzer aan de openb. lag. school (hoofd de heer D. Bakker) alhier, komt als nummer één voor op een voordracht voor onderwijzer aan een openbare school te Scho ten, hij Haarlem. LISSE. In plaats van wijlen den heer M. Veldhuizen van Zanten Sr. is gekozen als kerkvoogd van de Ned.-Herv. Kerk de heer J. C. Veldhuizen van Zanten. NOORDWIJK. Vrijdagnamiddag om twee uur, komt de Raad bijeen. Op de agenda staat o.a.aanschaffing sproeiwagenver ordening in verband met art. 7 Drankwet; idem op keuring van eet- en drinkwaren; overeenkomst keuring eet- en drinkwaren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. n Gisteravond vergaderde de „Vereeniging tegen Drankmis bruik te Noord wijk" in de zaal van „Ons Huis." De voorzitteir, dr. C. II. Hermanides, opende de vergadering en vond het jam mer, dat zoo'n klein getal was opgekomen ter jaarvergadering. De heer Doorneveld, secretaris, las het jaarverslag. De rekening en verantwoording sloot met een nadeelig saldo van f24. In plaats van de heeren J. Over en D. v. d. Niet, die aftreden als bestuursleden, en overeenkomstig het reglement niet her kiesbaar waren, koos men de heeren L. v. .Wijk en C. Krug, (Als men weet, dat deze naam wordt uitgesproken „Kroeg", mag even gewezen worden op de eigenaardigheid, dat iemand met zoo'n naam gekozen wordt in een dr a n k weer ve rgaderi n g) In vetrband met het tekort in kas, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voor nemens is, bij de ingezebenen, die daarvoor dn aanmerking komen, een lijst te presen teeren, waarop zij kunnen teekenen voor een bijdrage als donateur, begunstiger, enz. De heeren L. van Wijk, L. van Beveren en D. yan der Niet werden benoemd tob leden van de regelingscommissie voor die feestvergadering. Bij monde van den heer H. de Boer, werd rapport uitgfehrachb door de commissie, indertijd ingesteld, om te onderroeken, of er mogelijkheid zou zijn. een spaarkas op te richten, waaraan vooral door de visschers- bevolking in breeden kring zou kunnen wor den deelgenomen. De slotsom van het rap port was, dat een dergelijke spaarkas wei nig levensvatbaarheid zou hebben, wijl er groote moeilijkheden aan verbonden zijn. ten eerste wat betreft de omvangrijke administra tie, ten tweede wat betreft de draagkracht van de leden van zoo'n kas. NOORDWIJKERHOÜT. Gisteren werden verkocht 49 schapen ten bate der R.-Iv. ar men. De gemiddelde, opbrengst bedroeg f31. RIJNSBURG. De afdeeling „Rijnsburg" van het H. B.-G. hield gisteravond verga dering bij den heer H. Coster. De penning meester, de heer K. van Delft, had gezorgd voor een collectie prijzen, die werkelijk prach tig was te noemen; daarbij had hij gezorgd, dat ieder lid wat mee naar huis kon nemen. Do vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer S. Schoneveld, waarna cle notulen der vorige werden gelezen en goed gekeurd. Er waren enkele ingekomen stuk ken. die echter niet voor behandeling vat baar waren. Bij de rondvraag had alleen de heer De Hollander een vraag, betrekking hebbende op de kosten, verschuldigd bij het incassec- ren van rekeningen door denadvocaat der Vereeniging. Hierover zou nader gecorres pondeerd worden. Verder werd niets behandeld en ging men over tot de groote verloting. WADDINXVEEN. Gistermorgen geraakte de petroleumwagen der „Americ. Comp.", door te verre uitwijking voor een op den weg geplaatste heimachine in de Kcrkweg- sloot. Het gevaarte plofte op verschrikke lijke wijze in het water on sleepte de beide paarden mede. Terstond dacht men er aan de dieren te redden, zoodat. zij weldra be houden aan den wal werden gebracht. Met.' geen mogelijkheid kon men den wagen lich ten, zoodat deze heden met behulp der hei machine en de uit Gouda aangebrachte ma terialen uit zijn neteligcn toestand zal wor den gered. In den wagen warén cifca 2500 L. petroleum geborgen: het water zal dus geruimen tijd voor alles onbruikbaar zijn- Mej. Oosterling, tijdelijk onderwijzeres aan de openb. school (Dorp) staat op de voordracht ter benoeming als zoodanig aan de openb. school te Bergambacht. WASSENAAR. Door den korten vasten avond en de vroege Paschen, was de laat ste uitvoering van „Onderling Kunstgenot" uitgesteld tot gisteravond. En toen begon de uitvoering pog zoo laat, dat, om tijd 'te winnen, No. 1 van het programma werd af- gevoerd. De leden hebben zooals gewoonlijk weer een genoeglijken avond in de zaal „Schrama" doorgebracht. De stukken „De Erfgenaam" en, „Kolonel Poerpot" zijn er wel op bere kend een vroolijke stemming onder de hoor ders te brengen. Beide stukken werden dan ook goed gespeeld. De leden hadden hun 'rollen goed ingestudeerd en ieder gaf zijn „karakter" zeer goed weer. Toch blijven in die kluchten de rollen der knechts het meest aantrekkelijk. Zij werden in beidé stukken goed weergegeven. De barbiers bedien de was o.a. heel goed aan het diner hij „baas Janus." Ook het broekje van den recruut Ganshoren, wekte nogal lachlust. De ontknooping van het laatste stuk viel wel wat onverwacht. Tot slotnummer werd door alle leden g? geven „De gouden Bruiloft in Kleidorp," ZOETERWOUDE. Bij de heden alhier, door den Boerenbond gehóuden stierenkeu- ring, waren aangevoerd elf éénjarige en vijf tweejarige stieren. De prijzen vielen ten deel voor eenjarige stieren: lste prijs f25, den heer Schenkeveld, 2de pr. f 15, aan den heer O. Doesdijk, 3de pr. f 7.50, aan den heer M. Th. Kampier. Voor tweejarige stie ren lste pr. f30, aan den heer G. Belt; 2de prijs, f 15, aan den heer H. Buijs; 3de pr. aan den heer C. v. d. Krogt. De stichting „Het Leidsche Volkshuis/' Het verslag over deze stichting, dat loopt van 1 Sept. 1911 tot 31 Aug. 1912. bestaat uit twee gedeelten: Eerst is het bestuur aan het woord, daarna de direc trice. Het bestuur zegt o. a. Ja r op jaar leert de rekening van den penningmeester dat onze stichting, in weerwil van het zuinigste beheer, te wor stelen heeft met tekorten. "VVel worden zij op den duur aange-uiverd. Maar steeds op een manier, dia niet den minsten waar borg biedt voor de toekomst; met giften ineens, die duizenden beloopen, geheimzin nig ons toegezonden door één of enkelen, aan het bestuur onbekend. De Leidsche burgerij, nu dertien jaar geleden - door een milden, naamloozen gever gesteld in het bezit van deze waardevolle stichting, betoont haar dank door van het totale bedrag, voor het Volkshuis-werk jaarlijks benoodigd, nog niet een tiende gedeelte bij te dragen. Is zij zoo arm? Men verge lijke eens met die offervaardigheid voor een instelling van doorwerkende verbroe dering, de eerste twintig bijdragen op cH onlangs rondgegane inteekenlijst voor een feest: het „rouwfeest van Neerland's afhankelijkheid". En verder. Het verslag betreffende de financiën der stichting kan ditmaal aanvangen met een verblijdende mededeeling. Niet lang na de-.! verschijning van het vorig verslag werd bij •den penningmeester een couvert bezorgd, een drag inhoudend van vijf duizend twee honderd gul-den, toereikend om het bestaan de tekort geheel te doen verdwijnen. Wij spreken hier onzen warmen dank aam den, onbekenden schenker uit l Wel doet het ons leed er te moeten bijvoegen, dat do door dezen uitgesproken verwachting, da tl. door zuinig beheer heb bestuur in staat zou zijn, het opnieuw ontstaan van een tekort te vermijden, reeds dit jaar niet is verwe zenlijkt. Het tekort bedroeg op 31 Aug. 1912 weder f 1112.22. Het bestuur eindigt met de belangstel lenden in het Volkshuis ten dringendste aan te bevelen het met meerdere bij-dra-,, gen te steunen en ieder in zijn kring an deren daartoe op te wekken. De directrice gaat in een mooi geschre ven verslag de werkzaamheden in het Volkshuis na. Van do methode van werken zegt zij o.to Meer en meer wordt echter één lijn getrokken in zeer voorname pimten. Er varing is ook in de-zen de meeste; een er varing, die te eerder de gewenschte vruch ten afwerpt, naarmate men meer elkan der als vrienden beschouwt, meester en leerling, clubleider en clublid zich meer van céncn bloede voelen, naar gelang men dichter tot eikaars leven nadert; hier ■voorrechten niet als rechten gevend, maar als plichten opleggend gevoeld worden, dfbtr verdenking en achterdocht wijken en plaats maken voor de zekerheid, dat het uitgesproken doel inderdaad het doel is. Er blijkt 'uit, dat van de bibliotheken De Blauwe, de Grauwe en do Werkers bi bliotheek een vrij druk gebruik gemaakt wordt. Boekgeschenken voor de-zo biblio thekeh zijn immer welkom. Het aantal ledien, die telkens om de veertien dagen een photographie in lijst komen uitkiezen, klom dit jaar van 29 tot 53. Afbeeldingen van middeleeuwsche kerken werden van elders aangevraagd, béi nevens die portefeuille met reproductiea[ naar Jan Steen. Onder de leden zijn - erii die de photographieen begeeren om er hun schoollokaal mede te versieren. Veel meer dan vorige jaren werden door club leiders portefeuilles aangevraagd ten ge- bruike op hun clubs. En steeds meer komt deze verzameling het Volkshuis zelf ten goede. Enkele leden brengen hun Vrijdag avond door in onze „Kunstkamer" met het bezichtigen van platen, prenten, boe' ken en wat niet al. Tot -zelfs schelpen en kevers worden mede naar huis gegeven, en komen gaaf terug. Het aantal lessen van zeer uiteenloo- per.den aard is zeer groot. Het is een algemeene ervaring, dat het grootst aantal leerlingen na een poos ver dwijnt van c1" 1 1 ^"aarvan zij zich het minst een voorstelling konden maken: zóó van cle lessen in vreemde talen, in fröbelen. Met het laatste volharden al leen zij, die als kindermeisje een kinder juffrouw door de proctijk gedwongen worden; slechts zij begrijpen waarom het te doen is en welke waarde het werk heeft. Het aantal cursuseen was dit jaar weder grooter dan het vorige. Wij noemen hier een enkele, n.l. die over sterren, door mr. C. W. v. cl. Pot gegeven. Op het hooge platte dak van het Volks huis wercl do les, op het bord gegeven, aan den hemel overgedaan. Sleohts twee maal was do hemel helder: behalve de wintel-sterrenbeelden, blonken Mars en Saturnus in vollen luister, dicht bij el kaar. De volgende maal was duidelijk cle westelijke verplaatsing van Mars, terwijl Saturnus nagenoeg op dezelfde plaats stond. Het aantal deelnemers daalde van 22 tot 16. Jeugdige knapen, jonge mannen, mannen van middelbaren leeftijd en vol wassen meisjes vormden hot publiek. Do belangstelling overtrof zeer cle verwach ting. Van de vele clubs wordt met warme be langstelling melcUng gemaakt. Dit jaar wa ren en 19 jongens-, 15 meisjes- en 23 kinder clubs. Ook de zanglessen werden met vrucht ge volgd. Het aantal werkers en werksters bedroeg 85; het aantal vaste wekelijksche bezoekers 857. Begin Juli wachtten nog 783 jongens en meisjes op plaatsing. Het aantal kostelooze adviezen bedroeg in 1912 <130. De dorpen uit den omtrek blij ven hun contingent leveren van raadzoe^ kenden. Verschillende voordrachten werden ge houden, alle toegelicht m«t lichtbeelden,

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1