rv N°. 16290 Dinsdag X April. A0. 1913. Seze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on~ en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. W raak. LEIDSCH DAGBLAD «1VERTENTIEN: 71. Grootara lattors nan Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.1.- Hants contantelk plaateruimte. - Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 4u "5 berekend, tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasseeren wor&t/'O.Üii PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden p io. Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post65 Kiezerslijst 1913/1914. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 31 der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de ver zoeken om verbetering van de kiezerslijst voor den dienst 1913/1914 met de bewijsstuk ken, tot en met 21 April a.s. op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift te gen betaling der kosten verkrijgbaar ge steld. 1 De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 April 1913. Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den staat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en eoliatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bij de artt. 15 en 23 der wet van den 20sten Mei 1870 (Staats blad No. 82), betrekkelijk de Grondbelas- Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die staat gedurende dertig dagen ter •Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 April 1913. Leiden, I April. In de gisternamiddag in het Nutege- gebouw alhier onder voorzitterschap van prof. dr. W. Nolen gehouden j aarlijkaohe ledienvergadering van de Vereeniging tot 'bestrijding van de tuberculose te Leiden, heeft de secretaris, dr. J. Bruining, het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat het aantal donateurs bedroeg 12, dat der leden 196 en dat der 'begunstigers 76 dat 't consultatiebureau in het afgeloopen jaar 244 personen voor het (eerab heeft ingeschreven, van wie 235 uit i(Leiden. In het Academisch Ziekenhuis wer den verpleegd 24 patiënten, in. het Diaco- neeeenhuifl 7 en in het Elisabethgestioht 2. In de Sanatoria voor tuberculoselijders Werden opgenomen 9 patiënten, 5 geheel ivoor rekening der YereenigiDg, 2 met bij- 'idirage in de verplegingskosten. In het Zee- hospitium te Katwijk werden voor rekening van de Vereeniging 2 patientjes opgeno men; 7 patiëntjes werden op advies der me- ■'died van het bureau naar vacantiekolonies gezonden. De rekening sluit met een batig saldo van ,ff 530.17i. "Van het Rijk werd ontvangen feeii subsidie van f 2S90, van de provincie een van f 300, van de gemeente als in vo rige jaren f 1250. Tot bestuursleden werden herbenoemd <3r. G. S. Lechner en mej. Van Wensen, en iïn de plaats van den aftredenden, de hee l/ren, dr. J. Bruining en dr. G. M. Kruimel, werden benoemd dr. C. J. van Iterson en mevrouw De RanitzVan Iterson. "Vle aan de aftre- - De voorzitter bracht hu. - ^n dr. Brui denden en in het bijzonder <w nauw- ning, ddé met zoo grooten yver «riaat gezetheid sedert jaren het secret*», waarnam. Mej. M. F. Menning, alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres te Utrecht. De bij het 1ste reg. inf. benoemde ka^ pitedn B. E. Stover wordt overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Leiden, doch blijft tij delijk werkzaam te 's-Gravenhage. Volgens „De Avp." is de gezondheids toestand van dr. J. A. Cramer, perd. bij die Ned.-Herv. Gem. in Den Haag zoozeer vooruitgaande, dat hij voornemens is, 27 April wederom voor de Gem. op te tre den. Ter gelegenheid van de splitsing van het reg. grenadiers en jagers in een reg. grenadiers en een reg. jagers, hebben de officieren van dit regiment zich gisteren ia de „Witte Sociëteit" in Den Haag aan een feestmaaltijd vereenigd. Klokslag twaalf uren werd dit gebeuren door kolonel Weber met een toespraak herdacht. De regimentsmuziek zette aan dit bij eenzijn luister bij. Gisternamiddag had, in het gebouw van het Permanente Hóf van Arbitrage in Den Haag de openingszitting plaats van het Scheidsgerecht inzake het geschil tus- schen Frankrijk en Italië betreffende de aanhouding dóór de ItaUoansche marine- autoriteiten van de Fransche paketbooten Carthage'' en „Manouba", waarbij ge voegd is het geschil over het aanhouden van de Fransche paketboot „Tavignano" en de kanonschoten, gelost op dte Tunesi sche kustvaarders „Kamouna" en „Gau- lois" door Italiaansche torpedobooten. In de jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders in de Exploi tatie-Maatschappij Park Groot Haese- broe-k", bleek uit het jaarverslag van den directeur, dat verkocht is eon oppervlakte van 9 H.A., 92 A. en 95 c.A. De opper vlakte van de nog te verkoopen terreinen bedraagt "landgoed „Groot-Haesebroek" 28 H.A., 52 A. en 41 c.A. landgoed „Oud- Wassenaar" 21 H.A., 27 A. en 76 c. A. Van de Terrein-Maatschappij „Wasse naar" in het kapitaal, waarvan de Maat schappij voor ongeveer de helft aandeel houdster is, werd een dividend ontvangen van 33li pC't. Hiervan was reeds 25 pCt. als interim-dividend uitgekeerd. De balans werd goedgekeurd, evenals de verlies- en winstrekening. Besloten werd over 1912 een dividend uit te keeren van 15 pCt„ waarvan 5 pCt. te betalen in con tanten; de 10 pCt. superdividend zal wor den voldaan in 5 pCt. obligatiën, uit te geven door de N. V. Mij tot Exploitatie van het Kasteel „Oud-Wassenaar". Hier mede is verdw.enen de vordering op ge noemde vennootschap, die ten slotte nog voor een bedrag van f 112,000 in de boeken voorkwam. Deze wijze van verdeeling heeft men het beête geoordeeld, daar men deze vordering uit den aard der zaak bij liqui datie niet tot terugbetaling van kapitaal wenschfce aan te wenden en men zich met het oog op de verplichtingen tegenover de Terrein-Maatschappij „Wassenaar" en eenige vorderingen op debiteuren die eerst over e enigen tijd binnenkomen, niet van kasmiddelen meende te mogen ontblooten. Ten slotte werd cle heer H. D. Pierson, die aan dte beurt van aftreden was, als commissaris herkozen. In cle vergadering van aandeelhouders .Kasteel Oud-Wassenaar" werd de bo- n winst- en verliesrekening goedge- lans e, tot commissaris herkozen de keurd en ,n Om-meren Jr. heer Phs. v»». m ri a8e is de gewone jaarhjk- - Te s-Graven.. der Vereeni- sche algemeene ve. V£m ]let Groenwozen gmg tot bestrijding ^€rsch van jhr gehouden, onder voorzit mr. A. F. de Savornin Lohi. Holthe tot In pl^fcs van mevrouw Va,. werd Echten-Kuyper van Harpen, prof secretaresse benoemd mevrouw ^jaa^ Valckenier Gips-Molmberg, in wier 1- prof. C .P. Holst Gzn„ te Delft, ak pen ningmeester werd aangewezen. Het ledental der Vereèniging stijgt en de stand der kas is gunstig. Besloten werd rechtspersoonlijkheid aan te vragen, waarbij nog eens uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat het doel, hetwelk de Vereeniging nastreeft, is afschaffing, niet zoogenaamde verbetering van clen groen tijd. De voorzitter constateerde, dat reeds in direct door de Vereeniging gunstige resul taten zijn bereikt, in zooverre -de studenten korpsen zich meer in acht beginnen te ne men. Naar aanleiding van een schrijven van den voorzitter der Unie van Studentenbon- dlen, waarin gevraagd werd om aansluiting der Vereeniging bij de Unie, werd eenpa rig besloten, dat de Vereeniging zich tus- schen korpsen, )£>nden, chz. geen partij zal stellen, maar zich zal blijven beperken tot bestrijding van den groentijd, er daarbij wel op wijzende, dat ook zonder groentijd een bloeiend studentenvereenigingsleven mogelijk is. Besloten werd ook dit jaar weder een circulaire tot de ouders der aanstaande studenten te richten. De Raad van Den Haag heeft giste ren nog geen beslissing omtrent den Schouwburg genomen. Misschien zal dit geschieden a.s. Maan dag of Dinsdag, daar die voorzitter voor zag, dat de Raad over deze kwestie voor eerst nog niet uitgepraat zou zijn. Bij het overgangsexamen op <l>e Rijks- t-uinbouwwinterschool te Aalsmeer zijn o.a. bevorderd tot de eerste kl. A. v. d. Boon, te WoubruggeD. Hansen en A. Heeren, te Aalsmeer; C. Jongejan, te Nieuw-Vennep. Uit Soerabaia is bericht ontvangen van het overlijden van den heer C. Nobel, tot voor weinig jaren oudste adjunct-di recteur van plaatselijke werken te Rotter dam. Hem viel toen die eervolle onder scheiding ten deel, benoemd te worden tot adviseur voor het havenbeheer in Ned.- Indië. Later werd hij benoemd tot direc teur der havenwerken te Soerabaia. Sedert d'e laatste opgave heeft H. M. de Koningin de onderscheiding tot het mo gen voeren van het Koninklijk Wapen o.a. verleend aan de firma M. J. Guldemond, bloembollenkweekerij te Lisse. Eenige vroeger verleende onderscheidin gen tot het mogen voeren van het praedi- caat „Koninklijke" zijn, bij den inbreng der onderneming in een naamlooze ven nootschap of wegens andere omstandigheid, bestendigd o. a. voor de Naamlooze Ven nootschap Koninklijke Nederlandsche fa briek van gouden en zilveren werken te Voorschoten. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Ezinge door (is. H. Humme- len, te Haarlemmermeer. Ds. H. Hummelen komt voor op het drietal voor pred. te Koog-Zaandijk. Naar de op 24 April te Utrecht samen geroepen Deputatenvergadering zijn o.a. afgevaardigd door de Antirev. Kiesvereeni- g'iug te Aarlanderveen de heeren D. van Leeuwen Rzn. (stemg.), C. van Egmond (plaatsv.), P. Pasma, B. van 't Riet, L. Schuller, J. van der Bijl en J. van Vliet Nzn., te Sassenheim, F. Boomsma (stemg. jj v. ^Zonneveld (pllaatsv.), J. W. Koning, J. dé Jong, Westerbeek, D. van Ginho- ven, ds. J.' Thife G- Krösschell, en J. Wijntjes; te Bodt5raven> Batelaan (stemg.), Bn. BatelaaT .(pl&atsv.), Bs. Ba telaan, C. B. Batelaan, R. T:lrl^nburg. B. van 't Riet, J. J. Veerman, P. J» Voorbergen, J. Burggraaf Phzn., H. Tu ning, J. de Koning, B. Kemp, A. C. Hoo^ gendijk, A-. den Dikken, W. IJdo, D. A. de Jongh, G. Kooy, B. van Muiswüinkel, J. van Andel. H Rollman. C. Spoor, Joh. v. d. Boon, D. Domburg, T. Stigter Tzn., J. Pfauth, Ja-c. Veerman, C. Bal, J. Bos, W. Hoogendoorn, Cor Zaal, Iz. de Y'ieger, J. Bierhorst, G. Bekker, J. den Boer, J. de Bruin, P. van Dam Pz.. W. Karssen, C. Kooy, W. Kapteyn, M. Nagtegaal; te Ter- Aar, ds. D. Fleurke (stenig.), P. Es^eld (plaatsv.), J. van Vliet Wzn., H. v. Vliet, H. van Wijk, C. Kroon, J. van Vliet Jzn. in het Statendistrict Zoeternv 1', G. Ho- geweg (stemg.), ds. H. R. Nieborg (ptaatsv.)door de Antirev. Kiesvereeni- ging te Oudshoorn, A. Verduyn Sr., (stemg.), ds. F. A. v. d. Heyden, F. d.~ Rooy, H.Verduyn, C. Ketel, J. Kerkhoven, A. Verduyn Jr., D. van Duin en A. P. Clïar- don; door de Centr. Antirev. Kiesvereeni- ging in het Statendistrict Alphen, C. v- d. Linden (stemg.). Heb bestuur van den Ned. Journalis tenkring heeft de tot de Internationale Pers-associatie gerichte uitnoodiging, 0111 liet internationaal perscongres, ter gelegen heid Van de opening van liet Vredespaleis, hier te lande te houden, teruggenomen. De „Sts.-Crt." bevat de statuten der Reederij „Dc IJsel" v/h. C. G. van der Gaarden, te Gouda. Kap. f 150,000, in aand. van f 1000, alle gepl. en volgestort. 76 aand worden uitge geven aan toonder aan de Kon. Stearine- kaarsenfabriek. Dir. H. P. van Reedt Dort- land. Comm. L. W. C. G. van der Garden, dr A. C. Geitel, W. A. Hoyng, H. J. Ne- derhorst Sr., P. van der Pol, G. Prince, I. A. van Rijn van Alkemade, I. IJssel de Schepper (voorz.), allen te Gouda; accoun tant H. Burgmans Cz„ Rotterdam. De kansen voor een actie ter verkrij ging van een gedeeltelijke wijziging van de verordening op de winkelsluiting te Am sterdam moeten niet slecht staan. Men is er in geslaagd de medewerking te verkrijgen van eenige liberale Raadsleden, die steun hebben toegezegd bij een poging althans voor koek- en banketbakkers, in afwijking van de gcneraliseerende verordening, een later sluitingsuur te doen vaststellen. Is eenmaal deze concessie verkregen, dan, zoo wordt gezegd, zal de weg daartoe ook voor <lte sigarenwinkeliers wellioht openstaan- Anderen blijven echter vasthouden aan het idee van een gemeenschappelijke actie van alle getroffen winkeliers. In „Parkzicht", te Amsterdam heeft gistermiddag de directeur der Geref. Kweekschool aldaar, de heer H. Bijlevcld, afscheid genomen van bestuur, leeraren en leerlingen dezer inrichting, waaraan hij ge durende 28 jaren als directeur verbonden is geweest. De kerke raad der Ned.-Herv. Gem. te Utrecht formeerde gisteravond een drietal ter voorziening in de vacature-dr. Gunning, naar Haarlem vertrokken als directeur van het Diakonessenhuis. Voor deze keuze was groote belangstelling, waar de ethisch en hoopten op een opvolger van denzelfden geest als dr. J. H. Gunning, terwijl de ge reformeerden werkten voor de versterking van hun aantal predikanten. Bij stemming werd het volgende, alphabctisoh- gestelde, drietal gevormd: dr. J. F. Beerens (Does burg), M. J, A. de Vrijer (Od'ijk, prov.i Utrecht), en dr, G. P. Marang (Meppel). Het beroep woidt over veertien dagen uitkebracht. Naar ,,De Ned." meldt, heeft de thans moderne kei'keraad der Ned.-Herv. Gem. te Alkmaar besloten, om de sinds tal van jaren gehóuden collecte voor de Chr. School op den laatsten Zondag van elke drie maanden in alle beurten, te doen staken. Op zijn buiten „Slangevecht", te Kreu kelen, is- overleden de heer L. C. Dudok de Wit-, die door zijn wereldreizen, maar bovenal door de grooto vriendelijkheid, waarmee hij ieder, die hem bezocht, ont ving. in heel ons land bekend is. Zijn mu seum was-een aantrekkelijkheid voor Breu- kele-n. De armen verliezen in den heer De Wit een warm vriend. („Hbl.") De Raad van Arnhem heeft behandeld' de bepaling van de plaats, waar eventueel do vaste brug over den Rijn zal worden ge bouwd. B. en Ws. stelden voor om het Roermondsplein als plaats voor de brug aan te wijzen. De Raad heeft zich met 20 tegen 10 stem men uitgesproken voor het plan eener over brugging bij de Lauriergracht (oostzijde). De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op Donderdag 3 April, die van den Minister van Koloniën op Vrijdag 4 April en die van <Den Minister van Justitie ad interim op Zaterdag 5- April zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Met het contrac teeren van suikerbieten is men in dezen pol der zoo goed als geëindigd. Het aantal H. A„ welke gecontracteerd zijn ter bete- ling van suikerbieten, bedraagt evenwel slechts 80 procent van het aantal H. A., dat het vorige jaar met suikerbieten werd bezaaid. Voornamelijk met het oog op heb transport zal dit reeds aanmerkelijk ver schillen. 'Naar schatting wel 400 H. A. KATWIJK-AAN-ZEEDe heer W. Kout- staal, onderwijzer aan de eerste openb. Nadruk verboden). 64) Wij weten niets met zekerheid, mijn Boon evenmin als ik, mijnheer. Het is ons onmogelijk, d© onschuld van dien armen '(Mirador te bewijzen, door een ander als iden schuldige te noemen. En zachter voegde zij er bij: Geheel onmogelijk, ten miste op dit fo ogenblik. De rechter ha-d het verstaan. Op dit oogenblik, ziet u? U ziet het, fer bestaat dus een vermoeden bij u. Wat dan"? Spreek 1 Ik bid het u, mevrouw, ik beveel het u. Zij schudde het hoofd. Niets, zei zij, ik kan u niets zeg gen, omdat ik niet-s weet. Zij verliet de kamer van den rechter tran instructie. In de wachtkamer bevonden zich de mar kies, die eveneens opgeroepen was, en Gilberte, die was meegegaan, om haar grootmoeder naar Nogent terug te gelei den, voor het geval Michel door het ver hoor te lang zou wordten opgehouden. De markies trad terstoAd bij den rech ter binnen. Wees zoo goed mij te zeggen, mijn heer, sprak hij, of mijn verhoor lang !zal duren. Vergeef mij die vraag, welke Sk niet doe uit ongeduld, maar omdat mijn moeder op mij wacht om haar naar huis te brengen. Moet ik haar zeggen, dat zij op mij wachten kan, of is het beter, dat zij alleen met mijn dochter naar Nogent terugkeert? Het laatste zal het beste zijn, sprak de rechter. Michel keerde naar de wachtkamer te rug, waar de markiezin en Gilberte op een bank zaten. Ge behoeft niet op mij te wachten, zei hij tegen zijn dochte-r. Hij kuste zijn moeder op het voorhoofd en trad de kamer van den rechter weer binnen. De blinde ging langzaam heen, geleund op den arm van haar kleindocher. Een deurwaarder liet de dames uit. Toen zij buiten kwamen, zag Gilberte rond naar een rijtuig, om hen naar het station te brengen. Er was er geen. Maar het wa3 mooi weer, de zon 6cheen helder en het was niet koud. Ik kan wel loopen, zei de blinde, ik gevoel mij heden veel beter. Zal het u niet te veel vermoeien, grootmoeder 1 Och, het is niet ver van hier. Zij liepen den boulevard ten einde, sta ken de brug over en kwamen op het plein van het Chatelet. Daar bleven zij staan en Gilberte zag rond, of er geen rijtuig was. Zij stonden op de stoep voor den echouw- burg van het Chatelet. Verscheidene wan delaars gingen langs hen heen. Geen en kel rijtuig wa-s er beschikbaar. Zij wachtten eenige oogenblikken, toen Gilberte eensklaps voelde, dat de hand', waarmee haar grootmoeder op haar arm leunde, begon te beven. Het meisje zag de blinde vol verbazing aan. Grootmoeder, wat scheelt er aan? vroeg zij. De markiezin was doodsbleek; zij scheen zeer ontsteld. Zij liet den arm van haar kleindochter los en keerde zich eensklaps oiu. Gilberte, Gilberte, zei zij hijgend. Grootmoeder! Wat gebeurt er toch? Heb je niets gehoord? Wat dan? De stem, de stem van den man, van den moordenaar Maar ik weet,- niet, grootmoeder, ik weet niet... Neen, dat is waar, ge kunt het ook niet weten. Zij strekte de handen uit in de richting der rivier de Seine. Hij liep ons voorbij, dicht langs ons heen. Ik ben er zeker van, hij ging dezen kant uit. Hij sprak. Ik heb het geluid van zijn stem gehoord. Dat is de moordenaar, zeg-ik ie. Ziet ge niets? Er zijn hier zooveel menschen. Zij wrong zich de handen. Kom tot uzelve, grootmoeder. Ga, zoek dien man op. Laat mij maar staan. Ik wacht hier op je. Grootmoeder, hoe zou ik... Ik weet heb niet. Luister naar de stemmen der voorbijgangers. De stem van ■dien moordenaar is zwaar en diep met een lichten Engelschen tongval. Ik bid je, mijn kind, verlies geen oogenblik. Ga, ga, dien kant op. Hij moet lange de kade zijn ge gaan. O, ik bedrieg mij niet. God zelf heeft dien man in mijn nabijheid gezonden. Haar opgewondenheid was zóó groot, haar overtuiging zóó vast, dat Gilberte niet meer aarzelde. Wacht mij hier, grootmoeder. Zij bracht haar in het portaal van den schouwburg, waar zij geen gevaren te vree zen had. Daarna snelde Gilberte in de aangewe zen richting voort. Maar waarheen zou zij gaan? Had zij wel eenige kans van slagen? De voorbijgangers zagen het meisje ver baasd na, dat als een waanzinnige voort snelde, alle mannen ter zijde kwam, naar hun stemmen luisterde, en dan weer door liep naar anderen, om den vreemden tong val te hooren, waarvan haar grootmoeder had gesproken. Maar haar pogingen bleven vruchteloos. Helaa-s, hetgeen de markiezin haar had opgedragen, kon zij onmogelijk ten uitvoer brengen. Zij keerde terug. De blinde wachtte haar in den grooteten angst. Zij stond nog op dezelfde plaats in het portaal van den schouwburg tegen den muur geleund. Gilberte nam haar hand. Ik ben het, grootmoeder, zei zij. Welnu? Ik heb hem niet gevonden. - Helaas! Het was reeds te laat. De man is zeker reeds ver weg. Ja. ge hebt gelijk. Daarbij, hoe zoudt ge hem herkend hebben. Ik heb aan dat alles niet gedacht. Vergeef het mij. miin kind- Men lette op haar. De voortbijgangers bleven staan en zagen haar nieuwsgierig aan. Kom, grootmoeder, we trekken de aan dacht. Wij kunnen hier niet blijven staan. Er ging een rijtuig voorbij. Gilberte wenkte den koetsier en deze hield zijn paard in. Het meisje hielp haar grootmoeder instappen, beval den koetsier naar het station van Vincennes te rijden en stapte toen zelf itL Juist op het oogenblik dat de koetsier het portier -dichtsloeg, hoorde de markiezin in haar onmiddellijke nabijheid een man nenstem, die zei Dat is de markiezin De Soulaimes, die te Nogent woont, met haar kleindoch ter, mejuffrouw Gilberte. De blinde greep Gilberte bij den arm. Hebt ge dat gehoord Ja, grootmoeder. Ge ziet wel, dat ik mij niet vergist hebt. Hij was daar, <lichö bij ons, want ge hebt den tongval ook geboord, nietwaar? Ja grootmoeder, ja, zei Gilberte out* roerd. Wat te doen? Het meisje beproefde het portier te ope nen, maar haar zwakke handen waren daartoe niet in staat. Zij riep den koetsier toe stil te houden, maar hij hoorde haar niet door het rumoer van de straat. Het rijtuig reed pijlsnel voort. Het was dus weer te laat. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1