N®. 16289 Maandag 31 Maart, A®. 1913. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. "Wraak. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer /0.17}. Qrootero letters naar plaatsruimte. Kleine edrertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. I'RIJS DEZER OOÜRAHTs Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden i.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet1.65. Leiden, 31 Kaart, Met intrekking van het Kon. besluit van 11 Maart is benoemd tot gedelegeerde van de Ned. regeermg bij het in 1913 te (Rome te houden tiende Intern. Aardrijks kundig Oongres dr. A. W. Nieuwenhuis, boogie er aar alhier. Gisteren had onder veel belangstel ling de bevestiging en de intrede plaats .van dm eerw. heer A_ E. V. Hoogenraad, van Leiden, als predikant der Ned.-Herv. Gem. te Hoogeloon. Na des voormiddags tot zijn ambt te zijn I ingeleid door zijn vader, ds. J. Hoogenraad, pred. te Leiden, met een prédikilng over 1 [Kor 15 58, hield de bevestigde des na middags zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van 1 Petr. 1 35. De heer R van der Laan, onderwijzer alhier, komt voor op een voordracht voor onderwijzer te Amsterdam. De Leidsehe voetbal-vereeniging ,.L. V. V." vierde Zaterdagavond in de Groote zaal van ,,Zomerzorg" haar jaar feest met een soiree. De met groen en vlaggendoek versierde «aal wae goed bezet en onder de aanwezi gen waren ook een aantal afgevaardig den van Zustervereenigdngen. Nadat de muziek zich reeds eenige ma len had laten hooren, opende de voorzit ter, de heer J. C. Bolderdijk, <Ie bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord. GEI ij kon na de vorige jaarfeestviering een flinke vooruitgang oonstateeren van dona- {teurs en... van donatrices. "Vooral het laatste de toetreding van donatrices (jvermeldde hij met veel genoegen. Hij Iwekbe de aanwezigen, voor zoover zij apor tliefhebbers zijn en nog niet aange- eloten, op om lid van „L. "V. V." te wor den. Het ia vooral van voorzitters van gym nastiekverenigingen tegenwoordig ge- iwoonte om als een voordeelvan de be oefening der gymnastiek te wijzen op het ^examen van voorgeoefendbedd. Spr. meent -dat hij met evenveel recht de voetbalsport kan aanbevelen. Ook voetbal wordt bij dit examen vereischt, en voetbal is nog een iyeelzijdiger sport dan gymnastiek. Na inzonderheid nog de afgevaardigden IVan zusterverenigingen verwelkomd te ihebben, besloot de voorzitter zijn warm toe gejuicht openingswoord, dat deze ontraoe- 5ting zonder scheidsrechter moge eindigen, toonder protest. Hierna kreeg het duoHellman en Van [Leeuwen het woord, dat door zang en jvoordracht de aanwezigen aangenaam wist bezig te houden. De concert polka voor sylophon, voorge dragen door den heer M. Bolderdijk, was iffcussohen al de komische voordrachten der (beeren Hellman en Van Leeuwen een aan- j jge name afwisseling. Dat de feestviering met een opgewekt bal I (werd beeloten laat zioh wel denken, i Door onduidelijkheid van het tele gram meldden we in ons vorig nummer dat kolonel W. H. van Terwisga, comman dant van het 4de reg. inf., bevorderd was tot generaal-majoor. Kolonel Van Terwisga ie benoemd tot commandant van de IVde brigade, welke bevordering ver band houdt met de nieuwe legerorgani- satie. De tot brigade-commandant bij de infanterie benoemde kolonels, thane oom- ma ndajit van het gelijknamige regiment blijven hun tegenwoordig garnizoen be houden. Het bedrag van het pensioen voor ka pitein Versfeit, die den dienst gaat ver laten, is vastgesteld op f 1562. Ten gevolge van het verminderd aantal leerlingen en in verband daarmede vermindering van het benoodigd aantal leerkrachten is met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres, aan de openbare school te Harmeien aan Mej. Fl. C. O. Mingelen, met toekenning van recht op wachtgeld. Naar de op 24 April te Utrecht saam geroepen Deputatenvergadering zijn o.m. afgevaardigd door de Antirev. Kieevereeni- ging te Leiderdorp, de heeren L. W. van Giessen (stemg.), J. Moraal (plaatsv.), A. v. Leeuwen, J. van Leeuwen Sr., H. Ko ning, els. T. H. Woudstra, T. P. Kleijn, J. van JL.eeuwen Jr. en W. Samsondoor Anti rev. Kiesvereeniging te Lisse, C. H. Steen winkel (stemg.), W. Segers (plaatsv.)door de Antirev. Kiesvereeniging te Voorscho ten, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort (stemg.), G. Eggink Sr. (plaatsv.), P. J. H. Pieron en P. an Kooy; door do Antflrev. Kiesvereeniging te Alkemade, J. Plooy, J. W. Lagerwey, J. Verwey, P. y. d. Knijf, A. van Kalken, C. Verduin, J. v. Iterson, H. van Dommelen, H. de Jong, C. v. d. Lip, J. Horsman, ds. J. Brouwer, P. Roeloffs, J. v. Ilerk, Jac. Vreeken, J. Boven, G. Meier, P. Meier, T. Los, R. Los en M. Meier; door de Antirev. Kies vereeniging te Koudekerk, ds. Joh. H. Riet berg (stemg.), J. G. Ketel, N. P. Slegten- horst, J. van den Berg, K. v. d. Veer, M. Schenkeveld en N. Francken. Het eindexamen van de Rijkstuinbouw- winterschool te Aalsmeer is met gunstig ge volg afgelegd o.a. door de leerlingen: E. G. C. Croiset, Aid. Eveleens Azn., Jac. Hage, Alb. Keessen, C. Spaargaren Jbzn., W. Tas Dzn., alleü te Aalsmeer. Voor enkele vakken door mej. M. Baard- se, mej. G. Kèessen en mej. M. G. Kees- aen, mede te Aalsmeer. Bij resolutie van den Min. van Finan ciën is W. A. K. F. H. de Leeuw, te 'sGra- venhage, met ingang van 29 Maart 1913 ont slagen uit zijn betrekking van collecteur der Staatsloterij aldaar. De Minister van Oorlog ad interim Minister van Marine heeft met ingang van 1 April benoemd tot lichtwacliter-monteur bij 's Rijks kustverlichting, met standplaats Scheveningen, den lichtwaehter bij 's Rijks kustverlichting te Scheveningen, J. Wit lam, en met ingang van 1 Mei den licht- wac.hter-stoker bij 's Rijks kustverlichting te IJmuiden J. G. Schorsij in geljjke be trekking overgeplaatst naar Scheveningen. Men meldt uit Rotterdam, dat de toe stand van het Kamerlid kolonel Verhey van dien aard is, dat de geneesheeren niet tot het verrichten der operatie hebben durven overgaan. De vereeniging ,,Naardens Belang"- belegde voor twee weken een vergadering, om te bespreken, wat Naarden in 1913 te doen stond. De belangstelling was zeer ge ring. Slechts vijf personen (waaronder het bestuur) kwamen ter vergadering. Men e- sloot toen een openbare vergadering te be leggen, waarop ieder toegang zou hebben en aan de discussies kon deelnemen. Of schoon deze vergadering door' uitnoodigin- gen en advertenties voldoende was aange kondigd, verschenen ter" vergadering... acht personen (waaronder het bestuur en twee vertegenwoordigers van (le pers). Geen won der, dat de voorzitter, gezien de weilnige belangstelling, het voorstel deed, iti 1913 niets te doen. (,,Hbld.") Met ingang van 22; Maart is eervol ontslagen als rijkskeurmeester in bijzonde ren dienst alhier de paardenarts 2de kl. dr. J. Eggünk, te Milligen, gem. Apel doorn, en ie tot wederopzegging benoemd tot rijks-keurmeester in bijz. dienst alhier de heer J. Goedhart, adjuncbdirecteur van het gem. slachthuis, onder toekenning var- gelijktijdig eervol ontslag als rijkskeurmees ter in bijz. dienst te Groningen. De Raad van Tiel sprak, in afwachting van een nadere regeling, de wenschelijkheid uit van steun van gemeentewege bij werk loosheid. Onder voorzitterschap van dr. H. J. Kieviet de Jonge had in hotel Ponsen te Dordrecht de jaarvergadering plaats van het Alg. Ned. Verbond. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat groep NederJand, volgens het vorige jaarverslag 7501 jeden telde binnen de grenzen van het koninkrijk, wat met buitenlandsche leden een t-otaal geeft van 8698 leden. Het aantal afdeelingert verminderde met 2 en vermeerderde met 7, zoodat het thans 53 bedraagt. De rekening en verantwoording over 1912 sloot in ontvangst en uitgaaf op f 16,468.67. Aan de orde kwam de motie-Den Haag met die van de Stud.-afdeeling Leiden. De eerste verlangde, dat het hoofdbestuur zich zou wenden tot de Regeering met het ver zoek in ernstige overweging te nemen het denkbeeld door prof. Van Vollenhoven, ont wikkeld in zijn boek ,,De Eendracht van het Land", tot het in het leven roepen eener internationale politie, waarmee de beslui ten van het Hof van Arbitrage tot uitvoe ring zouden kunnen worden gebracht. De tweede luidde: ,,De vergadering van groep Nederland van het A. N. V. is van oordeel, dat het voorstel van prof. Van Vollenhoven in zijn brochure ,,De Eendracht van het Land" een nationaal belang is en verzoekt het groepsbestuur zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de afdeelingen van groep Nederland zich in haar eerstvolgen de vergaderingen over het voorstel uitspre ken en dat- deze uitspraken itn Neerlandia worden afgedrukt. Verder verzoekt de vergadering van groep Nederland van het A. N. V. het groepsbestuur na te willen gaan, welke ver dere maatregelen kunnen genomen worden om het voorstel Van Vollenhoven in rui meren kring bekendheid te geven." Dr. Bakhuizen v. d. Brink, dr. Schepers, prof. Te Winkel, de voorzitter, en nog een paar sprekers voerden hierover het woord. Prof. Te Winkel vreesde, dat het Verbond het nationale pad zou verlaten en komen op internationaal gebied, als men een der mo ties aannam. Goedgekeurd werd eindelijk de kwestie, in de moties vervat, aan het groepsbestuur ter overweging te laten. De burgemeester van Zaandam, jhr. mr. C. A. Elias, heeft iki het oomité-gene- raal van den Zaandamschen Raad meege deeld, dat hij, als de loopende termijn van zijn burgemeesterschap is verstreken, niet meer voor het ambt wenscht in aanmerking te komen. Deze mededeeling werd met leedwezen vernomen, zelfs aan de zijde van hen, die eertijds het felst tegenover den burgemeester stonden. Het laatste halfjaar moet veel misver stand tusschen jhr. Elias en de oppositie uit den weg zijn geruimd en heeft er relfs een hoffelijke, zakelijke samenwerking plaats, die de gemeente ten goede komt. De Raad van Apeldoorn heeft besloten tot heffing van een progressief schoolgeld voor het gymnasium. Het zal loopen van f 60 tot f180. (Bij een inkomen beneden f 2000 is het f 60, bij een inkomen boven f7000 is het f 180.) Het schoolgeld zal met 25 pCt. worden verhoogd voor leerlingen wier ouders of verzorgers buiten de ge meente wonen. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag a.s. niet plaats hebben. HOOFDDORP. De Antirevolutionnaire kiesvereeniging alhier heeft benoemd lot stemgerechtigd afgevaardigde naar de De putatenvergadering te Utrecht op 24 April a.s., den heer G. van Wijk. HILLEGOM. De St.-Elisabethvereeni- ging heeft over het gepasseerde jaar aan 56 zieken en 28 kraamvrouwen steun ver leend. Uitgereikt werden 2SS3 eieren, 521 porties soep, 66 porties biefstuk. 643£ C. melk en 166 porties gerookt vleesch, samen tot een bedrag van f829.91. Het bezoek aan onze bloembollenvel- den is gisteren niet groot geweest. De mor genuren zetten daarvoor te triest in, maar wüe. 's middags nog een kijkje kwam nemen, heeft "vol op genoten. De hyacinten deden het prachtig, evenzoo de laten narcissen, terwijl enkele tuinen vroege tulpen zeer mooi waren. Deze geheele week belooft de mooiste van den bloementijd te worden. K AT WIJK-A AN-ZEE. De Paaschcollecte voor de Herv. Scholen in de Ned.-Herv. Kerk gehouden, heeft f 133.66 opgebracht. NGORDWIJKERHOUT. Nu de bloemen zich "beginnen te ontwikkelen, blijkt het, dat de bloei niet zoo mooi is, als andere jaren. De bollen hebben veel geleden van de vorst en den hagel. Reeds is men bezig de slechts half ontwikkelde bloemen af te snijden, wijl men vreest, dat zij door be derf ook de nog niet aangetaste planten met het z. g. n. vuur zullen besmetten, waardoor de bollen te vroeg afsterven. VOORSGHOTEN. Woensdag a.s. des na middags te 8 uur, vergadert de Raad dezer gemeente. O. m. komt in behandeling een voorstel tot het overnemen van de St.-Ni- colaasbrug, benoemingen en wijziging van de verordening op de schoolgeldheiiing. WASSENAAR. De landbouwer Th. v. d.. H. aan den Schouwweg kwam Zaterdag tet de ontdekking, dat eenige levensmiddelen bestaande uit een schaal met eieren, stuk ken vleesch, spek en kaas uit zijn achter huis verdAvenen waren. Hij deed aangifte bij de politie. Men vermoedde, dat de dieL stal gepleegd was door een paar schippers, die om melk waren geweest. Veldwachter P. de Jong wist de schippers, die met oen, schuit in de Schulpsloot lagen, tot bekenten nis te brengen. Een deel der ontvreemde levensmiddelen bevond zich nog aan boord. Van een en ander werd proces-vorbaal op gemaakt. Onder het vee van mej. cïe wed. Den H., hi 't Oostdorp heeft zich een geval van. mond- en klauwzeer voorgedaan. ZOETERWOUDE. Door de respectieve besturen van den Oostvlietpolder en den Hofpolder, onder deze gemeente, is bet be sluit genomen, om voor gezamenlijke reke ning die tegenwoordige bemaling te vervan gen door een electrische, en wel zoodanig, dat de beweegkracht zal worden geplaatst in den thans bestaanden Avindwatermolen van den Oostvlietpolder; met dien verston- de, dat de wateroverzetting zelfs bij den hoogsten boezemstand zal bedragen 30 kub. M. per minuut, en dat verder elke pol der zijn eigen beheer behoudt over de ove rige zaken betreffende de huishouding dier- polders. Alweer een stap in de goede richting. De Vlietbewoners alhier zullen ook de eleotriciteib als drijfkracht en a'oor verlich ting kunnen aanwenden, doordien dan de kabel zal werden gelegd tob aan de grens der gemeente Stomp wijk. Stoomschepen. Stoomvaar t-M ij. Nederland. „Oranje" vertrok 29 Maart van Am- sterdam naar Batavia. „Koning Wil lem I" (thuisreis) arriv. 29 Maart te Genua. Rotterdamse he Lloyd. „Ka wi" (uitreis) vertrok 28 Maart van Lissabon. „Medan" vertrok 29 Maart van Rotterdam naar Batavia via Hamburg. „D el i" (uitreis) arriv. 29 Maart te Port- Said. -f o 11 a n d-A m e r i k a-I ij n ,,A m s t e 1 dij k" arriv. 28 Maart van - otterdam te Philadeplbia. ,,Rijnda) vertrok 29 Maart van Rotterdam naar New-York. ,,S o e s t d ij k" arriv. 29 Maart van Newport News te Rotterdam. Telegraliack weerbericht» naar waarnemingen in den morgen van 31 Maart Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut le De Bilt. Hoogste barometerstand 768.4 te Raga. Laagste 741.4 te Yestmanoer Verwachting tot den avond van 1 April: Eerst zwakke veranderlijke, daarna meest zuidwestelijke tot zuidolijke>n wind. Zwaar bewolkte lucht. Wellicht regen of onweer.. Dezelfde temperatuur. {Nadruk verboden). r 63' Morgen dan, zei zij, maar ook niet later. Laat zij niet trachten mij weer te zien. Het doet mij reeds te veel leed, bijna, Wat ik haar een weinig heb liefgehad. De blinde verwijderde zich aan den arm yan Michel. Marie viel bijna machteloos in de armen (van Laurent. Zij heeft gezegd: Nooit 1 Ween niet, Marie-Rose, verlies den moed niet. Vertrouw op mij. De toekomst (behoort ons cn wij zullen moeder wel tot andere gedachten Aveten te brengen. Helaas j Ge moet nu naar Parijs terugkeeren, (Marie. Morgen zal ik u om tien uren aan het station wachten. Ge.hebt nog altijd uw woning aangehouden in d*e straat Vin- itiinille. Ga daarheen. Ge hebt er gelukkig en onafhankelijk geleefd. Ge zult er het geluk en de vrijheid terugvinden. Het geluk, herhaalde zij moedeloos, helaas, de dagen van beproeving zijn aangebroken. Zij leunde met haar hoofd tegen zijn Behouder. Hij kuste haar en ze.i daarop ernstig, bijna plechtig: Ik zal u 'blijven beminnen, zoolang ik leef! Ja, ik weet het, ik geloof u, zei zij 'doodsbleek; en nochtans... Nochtans? De vrouwen hebben bijna altijd een voorgevoel van hetgeen haar bedreigt. Wel nu, ondanks alles ben ik bevreesd. Zij ging naar haar kamer en Laurent keerde naar Parijs terug. Den volgenden morgen wachtte zij, tot de markiezin haar dagelijksche wandeling in den tuin zou doen. Zij had haar nog Avillen spreken, niet om haar te smeeken haar fierheid ver bood haar dat, maar om haar te bedan ken voor de goedheid, die zij haar steeds bewezen had. Zij wachtte echter tevergeefs. De mar kiezin ging dien morgen niet uit. De kamenier kwam haar zeggen, dat het rijtuig wachtte, om haar naar het station te brengen. Zij looede een diepen zucht. Die schoone droom was dan wel spoedig vervlogen. Ook Michel vertoonde zich niet. Men ontweek haar, dat was aan alles duidelijk merkbaar. Zij verliet haar kamer en ging naar be neden. In de gang voelde zij eensklaps, dat er een hand op haar schouder werd gelegd, en een zachte stem fluisterde haar toe: Marie-Rose, lieve Marie Zij keerde zioh om. Het was Gilberte, die sehreaend voor haar stond. Marie-Rose, zei zij, ik heb u verge ven, omdat ik u begrepen heb. Bemin hem altijd. Ge laat hier een vriendin achter, die u niet zal vergeten en die u altijd zal ver dedigen. O, Gilberte, Avat zijt ge toch goed. Hoeveel moed boezemt ge mij in. Zij omhelsden elkaar teeder. Toen het hek werd geopend, keeide Ma rie-Rose zich om en wierp een laateten blik op het huis, waar zij zooveel droefheidi achterliet en waar zij zooveel geluk ge hoopt had te zullen vinden. Achter een venster bewoog zich een schaduw. Het gordijn werd zacht opgetrokken en het lieflijk gelaat van Gilberte verscheen, dat tegen haar glimlachte en haar vrien delijk toeknikte. Zij wisselden van verre een kushand. Het gordijn bleef opgehaald, zoolang Marie-Rose in het gedicht was. Te Parijs vond het meisje Laurent, die haar wachtte. In de straat Vintimille vond zij" Mar- tine, die overgelukkig was, haar weer te tzien. Den volgenden morgen ging zij haar ge wezen leerlingen bezoeken, verzocht haar, weer les te mogen geven en zocht nieuwe leerlingen voor die, welke zij verloren had. Thans was zij weer te Parije, blootge steld- aan alle gevaren. Zoo had Bertignolles het gewild en hij had zijn doel bereikt. De stem vanden moordenaar. Op denzelfden dag, dat de lieve Marie- Rose het huis te Nogent verliet, waaruit men haar zoo onrechtvaardig verjaagd had, kwam er een oproeping van den rechter van instructie te Parijs, die aan de mar kiezin en Michel beval, voor hem te ver-^ schijnen. Moeder en zoon waren reeds vroeger door den rechter van instructie in verhoor genomen. Vooral van de moeder hoopte de justitie een spoor, zij het dan ook nog zoo gering, te vernemen, dat tot ontdekking van den moordenaar kon leiden. Want al Avas Mirad<or gevangen, al be stonden er zware verdenkingen tegen hem, toch had de justitie geen bewijzen genoeg tegen hem om den armen kerel naar de openbare terechtzitting te verwijzen. De arerklaring, die de markiezin voor den rechter van in6tuctie aflegde, was niet volkomen. Zij A^erborg iets. Gedurende het verhoor, dat de rechter van instructie haar deed ondergaan met een voorzichtigheid vol eerbied voor haar leeftijd en haar ongeluk, vroeg hij eens klaps: Maar heeft de moordenaar dan vol strekt niet gesproken'! Het komt mij toch zeer onwaarschijnlijk voer, dat de misda diger, toen u hem vasthieldt, zich in zijn woedle of schrik geen enkel woord heeft laten ontvallen. Dat zou een spoor zijn, mevrouw, dat, hoe gering ook, toch veel waarde voot ons zou hebben. Bedenk u due goed, en roep uw geheugen omtrent dat vreeselijke oogenblik te hulp. Mijn geheugen is zeer gced, mijnheer, en ik behoef geen moeite te doen om mij alles te herinneren. Welnu De man heeft niets gezegd. Zij boog het hoofd. Die leugen stuitte haar tegen de borst. Zij wilde echter den naam van Laurent niet noemen, uit vrees van vermoedens op te wekken, die aandacht der justitie op hem te vestigen. Zeker, hij Avas onschuldig, daar twijfel de zij niet aan, maar Avie anders dan een moeder en een broeder zou, op zulke be wijzen als hij gegeven had, aan zijn on schuld geloof hechten! De tranen van Laurent zouden de rech ters niet overtuigd hebben, zooale zij het de markiezin en Michel hadden gedaan. Laurent zou door de justitie verdacht kunnen Avorden. Zij wilde de hand niet leenen tot die schande. Zij zweeg en verborg dio bijzondheid, waarop zij en haar zoons al hun hoop ge vestigd hadden den Engelschen tongval van den onbekende, die eenmaal was op gemerkt. Maar de markiezin was te weinig ge wend te liegen, en het viel den rechter op, hoe verward zij was. Daarop drong hij er eerbiedig op aan. Dus Diets, mevrouw, niets? Neen, niets. Dat is toch zonderling. De markiezin begreep, dat hij twijfelde. Maar, mevrouw, ging hij voort, daar u en uw zoon zoo vast overtuigd zijn, dat Mirador onschuldig ie, zeg mij dan ten minste, waarop die verklaring is gegrond. Wanneer u een ander verdenkt, dan ia het uw plicht behoef ik u dat nog te zeggen de justitie daarvan in te lichten,- (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1