Dit noramer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wraak. PRIJS DEK ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: t M&e (Courant wordt dagelijks, met uitzondering 7an 1b regels /"1.05. Ienere regel meer O.I7J. Qrootore lettere naar Voor Leiden per week 9 Oentij per 3 maanden f 1.10. plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk VflJI rZ0n~ en (F,eeStdUgenUitgegevenBuiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn 1.30. tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. Franco per post 1.65. Leiden, 28 ft*aart. Do Vrijzinnig-Hervormden zuilen wreder deelnemen aan de -kerkelijke ver kiezingen alhier. De VrijzinnigrHervormde LKiesvereeniging „Geloof en Vrijheid heeft reeds candidaten gesteld voor de in April a.s. te houden verkiezing van le den van het Kiescollege. Het voornemen bestaat een openbare vergadering te beleggen, waarin een of meer sprekers het goed. recht der vrijzin nigen en ev-angelischen in de Ned.-Herv. 'Kerk zullen bepleiten. Aan de vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdin gelanden van Rijnland is ter goedkeuring aangeboden de rèkening en verantwoor ding van het Hoogheemraadschap over den dienst 1912. Zij wijst aan in ontvangst if 244,161.39, in uitgaaf f 217,538.22, sluiten de alzoo met een batig saldo van 26,623.17. De kosten van huishoudelijk bestuur be droegen f 49,665.80; aan omslagen over lan derijen in het Hoogheemraadschap werd ontvangen f 120,385.25. In de Vereeniging voor Wijsbegeerte heeft prof. dr. H. IJ. Groenewegen, uit Leiden, gisteravond in Den Haag een rede gehoudenover Gustav Theodor Fechner en zijn filosofie. Op het te Groningen gehouden Philo- logen-congrcs is besloten het volgend con gres, over drie jaren, te Utrecht te hou den. Tot - voorzitter van dat congres werd benoemd prof. dr. Volgraff. Door de algemeene vergadering eter Internationale Vereeniging van Postzegel verzamelaars „Philatelica", gehouden te 's-Gravcnbage werd besloten zoo mogelijk, te Leiden een afdeeling op te richten. Het doei dezer Vereeniging is o. a. de leden in de gelegenheid te stellen hun ver zameling op zoo billijk mogelijke wijze te vermeerderen en hun doubletten tegen goe de prijzen van de hand te doen. Men schijft ons. Hoe overal in den lande de beweging tegen een wijziging yan art. 182 van de Grondwet, zooals die door clo Regeering wordt voorgesteld, toe neemt, moge zeker blijken uit het feit-, dat in de laatste twee maanden de Yer- 'eeniging Volksonderwijs'' haar ledental tot over de 17.000 zag stijgen. Tal van nieuwe afdeelingen werden opgericht, o.a. te Woubrugge, Woerden en Boskoop, ter wijl nog verscheidene in wording zijn. Dagelijks treden bekende onderwijsman nen, die overal in openbare vergaderingen met vrij debat, het huns inziens goed recht der openbare school en liet karakter daar van in het licht stellen, in alle deelen des lands als sprekers van deze Vereeni ging op. Bij tien duizenden vinden in deze dagen propagandablaadj es van „Volkson derwijs" aftrek. H. M. de Koningin heeft den lieer P. H. Sterkenburg, hoffourier, wegens het volbrengen van zijn 25-jarigon diensttijd ten Nadruk verboden). 60 Wanneer hij Laurent behendig uithoor- de, zou hij alles wel te weteu komen. Do graaf koesterde geen wantrouwen je gens Bertignolles. Misschien zou hij zijn hart voor hem uitstorten. Bertignolles besloot* er hem naar te vragen. Het toeval verschafte hem nog denzelf den dag do gelegenheid daartoe, want hij ontmoette Laurent voor het station Saint- Lazare. De beide mannen drukten elkaar de hand. Daarna liep Bertignolles met den graaf mee. Hebt ge al ontbeten Neen, het is pas elf uur; ik kom zoo van huis. Ga dan nyet mij mee. Goed., maar ik heb om twee uur op het politicbureau een bijeenkomst met den geheimen agent Gaumc. Om twee uur laat ik u weer vrij. Zij traden een restaurant binnen. Toen zij aan een tafeltje zaten en de spijskaart ter hand genomen hadden, zei Bertignolles: Ik zie met genoegen, dat gij den tijd niet verloren laat gaan. Ieder uur, dat nutteloos voorbijgaat, verzwakt de kans om hem te ontdekken, dien ik zeek. Ik begrijp, dat ge u met hart en ziel Paleize, begiftigd met het eerekruis in zil ver der Huisorde van Oranje. Het onderscheidingsteeken werd hem gis tervoormiddag persoonlijk met een toe spraak uitgereikt door Hr. Ms. hofmaar schalk, jhr. Boreel, in tegenwoordigheid van het dienstpersoneel der Koninklijke hofhouding. De Raad van Heemstede heeft giste ren besloten voor f 318^000 aan te koopen het landgoed Boschbeek" en voor betaling van kooppenningen, overdrachtskosten, taxatieloón, enz f 330,000 toe te Btaan Zoowel ^de heer Honing als de heer Van Houten brachten den burgemeester jhr. mr. D. E. van Lennep, onder applaus van den Raad, dank voor hetgeen hij te dezer zake had gedaan. Naar de op 24 April te Utrecht saam- geroepen Deputatenvergadering zijn afge vaardigd door de Antirev. Kiesvereeniging te Wassenaar, de heeren J. Mansvelt (stenig.) en D. Kraay. Ds. J. J. van Noort, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, zal 27 Mei a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar door ds. A. J. Eijkman bij tie Ned.-Herv. Gem. aldaar werd bevestigd. De bemanning van de sleepboot „IJmuiden", die met levensgevaar de op varenden van de „Eastwell" heeft gered, is gisteravond te Haarlem gehuldigd. De vijf mannen werden op het Stations plein begroet door duizenden, terwijl op den rit in open landauers door de stad, begeleid door het muziekkorps „Crescen do", ook duizenden hen toejuichten. Het ging naar den Jansweg, waar alle huizen vlagden en waar de niaDnen in den Schoiwburg een eere-voorstelling werd aangeboden. De Schouwburg was nagenoeg geheel bezet; de aanwezigen verhieven zich bij hun binnenkomen van hun zetels en juichten de mannen toe. terwijl de-mtt- ■ziek fanfares inzette. In de pauze bood de beer Van Gasteren namens de burgerij, een enveloppe met in houd en een zilveren medaille aan het dappere vijftal aan. Naar „De Tel." uit goede bron ver neemt, is de heer H. J. Lovink, directeur van den Landbouw in Ned.-Indüc, op reis naar Nederland, wegens ziekte zijner yrouw. Het voornemen is, om drie maanden hier te lande te blijven. Verschenen is heb praeadvies op het adres van de afd. Dordrecht van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin verzocht werd bij het inrichten der nieuwe gemeen te,school No. 3 te Dordrecht, een begin te maken met het afschaffen van het ambulan te hoofdschap. Voorgesteld wordt aan adressanten te be richten, dat de Raad geen tennen vindt op het verzoek in te gaan. Toezegging van beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Sybekarspel is ont vangen door ds. F. J. Los, te Laren (Geld). In een middag- en avondzitting be handelde de Raad van Rotterdam het voorstel tot oprichting van een gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en ondeAvijzcressen. Het debat liep hoofdza kelijk over de vraag, of in het leerplan lessen in Bijbelsche geschiedenis zouden worden opgenomen. De heer Van Bleek (ant. rev.) had in een vorige vergadering een motie ingediend, verklarende, dat die scholen zioh niet leenen voot dat onder wijs. Gistermiddag bleëk echter, dat deze motie slechte weinig instemming vond, want door alle partijen werd sympathie betuigd met het voorstel van B. en Ws. In de avondzitting sprak wethouder Van der Molen daarover zijn vreugde uit en zag daarin een gunstig teeken des tijds. Te meer verbaasde hem dan ook de motie-Van Bleek. Spr. betreurde het, bestrijding te moeten ondervinden, juist van dë zijde, die hem het naast staat. De treurige onwetendheid bij vele candidaat- on der wijzers, op het gebied van Bijbel kennis ondervonden, doet do noodzake lijkheid gevoelen, -daarinonderwijs te ge- -ven. Ook de burgemeester erkende de hooge waarde van Bijbelkennis bij het onderwijs. Wie aanspraak wil maken op kennis en beschaving, die in kunst en geschiedenis thuis wil zijn, behoeft Bij belkennis. Spreker is overtuigd, dat zij, die met dit onderwijs zullen worden be last, zeer goed zullen weten hoever zij gaan kunnen, Daarom bestreed hij ook een motie-Thijssen, om bijwoning dezer lessen facultatief te stellen. De motie- Van Beek, in stemming gebracht, werd met 33 tegen 7 stemmen verworpen en heb voorstel van B. en Ws. aangenomen. KATWIJK-AAN-ZEE. Donderdagavond werd in de Gemeentezaal de derde leden vergadering belegd der Christelijk-Histo- risehe Kiesvereeniging. Nadat de vergadering door den voorzit ter met gebed geopend was, deed cle secre taris voorlezing der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Aan de orde- was nu een voorstel yan het bestuur tot aansluiting aan de Christelijk-Historische Ur.ic. Alvorens tot stemming over te gaan, hield de voorzitter een korte, kernachtig© rede, om de genoemde aansluiting aan te bevelen. Hierna werd de discussie geopend en werd het voorstel tot aansluiting aan genomen. De vereeniging zal -dus voortaan deel uitmaken van de Christelijk-Histori- sc.he Unie. Vervolgens kwam aan de orde een be stuursvoorstel tot wijziging van art. 6 van het Huishoudelijk Reglement, regelende het lidmaatschap, welk vooretel bij acclama tie aangenomen werd. In verband met de aanneming van het eerstgenoemde voorstel moest nog plaats hebben de verkiezing van twee afgevaardig den voor de districtsvergadering. De uit slag dezer verkiezing was, dat gekozen wer den de heeren W. i an den Akker en J. R- Bloob Jr. De voorzitter deelde nog mee, dat wa§ ingekomen een schrijven van het bestuur der Chr.-Hist Kiesvereeniging te Voor schoten, behelzende, dat de candidatuur- Van Wassenaer van Catwijck door die Ver eeniging met algemeene stemmen was over genomen. Na rondvraag werd de vergadering op verzoek van den voorzitter door den heer B. met dankgebed gesloten. LISSE. Gisteravond vergaderde de afd. Lisso van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur in Hobel „De Witte Zwaan", on deer voorzitterschap van den heer A. Gul- demond. Met algemeene stemmen werd be sloten om aan Kaak en Van de Wetering, die indertijd twee z.g. bollen dieven op hee- terdaad hebben betrapt, en die oen betrek- lijk hoogo straf hebben gekregen, een be drag van f25 als belooning toe te kennen. In plaats van don heer A. Guldemond, die als Vjoorzitter had bedankt, werd als zoodanig gekozen de heer M. Veldhuizen van Zanten. Daarna kwam aan de orde de beschrij vingsbrief voor do eerstvolgende algem. ver gadering. Inzake punt 6, het vooretel Yan de afd. Westelijk Schouwen, om f 1000 beschikbaar te stellen voor het uitloven van een prijs vraag voor de uitvinding van een bruikbare bollenrooimachine, werd besloten dit te steu nen. Punt 7 was een voorstel van de afd. Noord wijk om vcor 5 jaren, te beginnen in 1914, f300 beschikbaar te stellen voor perkbeplanting in enkele plaatsen van Ne- dcrland, ten einde ook onze bloembollen in Nederland zelf wat moer beleend te doen maken. De vergadering ging mede met het praeadvies van hot Hoofdbestuur, waarin ge zegd wordt, dat eerstens het bedrag veel te gering is en twoedens, dat de laatstgehou den vollegrondslentoonstelling, die meerdere bekendheid reeds hebben bewerkstelligd, waarom de aanneming van dit voorstel ont raden wordt. Over punt 8, een motie van de afd. Noord- wijk inzake de aanstelliug van beëedigde mon sternemers, werd lies loten Om ook in dezo met liet Hoofdbestuur mede te gaan. Daarna werd door den penningmeester re kening en verantwoording gedaan over zijn beheer gedurende 1912. De gezamenlijke ont vangsten bedroegen f 698, de uitgaven f 666.48, con saldo dus van f31.52. Door de hoeren G. v. d. Veld en C. Driehuizen werd de rekening nagezien en in orde be vonden. Dientengevolge -werd de rekening conform vastgesteld en den penningmeester dank gebracht voor zijn zuinig bekeer. Heb bezit van de Vereeniging bedroog op 1 Jan. 1913 f315.1Sl/2. Bij de rondvraag werd op voorstel van den lieer G. van dor Veld besloten om een request to richten aan den Gemeenteraad inzake ligplaats voor het lossen van mest- Bohopen. NOORDWIJK. In heb café van den heer L. J. v. d. Berg, hiteld de Noordwijksehe afd, van den Ned. Bond tob bescherming van den trekhond haar jaarvergadering, welke geleid werd door den voorzitter, den heer A. Caspers Pz., die in zijn openings woord een weemoedige huïde bracht aan de pas overleden leden van de afd., de lieeren Heins en E. Zoetendaal, waarvan vooral eerstgenoemde veel voor de afd. heeft ge daan. De opkomst was zeer goed. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Bert. Caspers, sloot met een kas saldo van f 17. In plaats van wijlen den heer Heins werd tot bestuurslid gekozen de heer J. van Leeuwen. Er werd met nadruk op gewe zen, dat er tegenwoordig streng wordt toe gezien, of de bestuurder van een honden kar zijn rijbewijs bij zich heeft. Wie zijn rijbewijs verliest, of er nog geen heeft, kan er gratis een op het Raadhuis bekomen. met zekerheid te weten, dat de liefdesbe trekkingen van Laurent met het meisje nog een geheim waren voor de markiezin. Dus, liet huwelijk was nog niet vast be paald, als hij gevreesd had. Hij had dus nog den tijd. Hij herademde, als bevrijd van een zwa- ren last, en glimlachte met voldoening. Ik benijd u van ganseher harte, Lau rent, zei hij, zoo te beminnen en be mind te worden. Ik heb in mijn avontuur lijk, veelbewogen leven nooit veel tijd voor liefde gehad. Thans, nu ik oud begin te worden, heb ik daar soms wel eens spijt van; dat moet ik bekennen. Zij spraken over iets anders. Om hal ft wee verlieten zij, met een si gaar in den mond, den restaurant en wan delden den boulevard op. Vervolgens begaf Laurent zich naar het politiebureau. In de kamer, waar Romain Goux ge woonlijk zat te werken, stond een schrijf machine, die in den laatsten tijd zeer veel gebruikt werd. Bertignolles schoof er een vel papier in en drukte op de knoppen. Hij schreef het volgende briefje: „Mevrouw Het meisje, dat u als gezelschapsjuf frouw in uw huis genomen heeft, is de minnares van uw jongste zoon." Dezen brief vouwde hij, stak hem in een enveloppe en schreef daar, eveneens met de machine, het volgende adres op: A an Mevrouw de Markiezin De Sóülaimes, te Nogent." De hond der afdeeling, die bij E. Zoeten daal gestationneerd was, zal voortaan bij den heer B. Zonneveld zijn. De vijf jonge honden, afkomstig van laatstgenoemden af- deelftngshond, werden onder alle leden van de afd. verloot. De gelukkige winners wa ren de heeren G. v. Went Jz., J. B. Zon neveld, G. v. d. Meer Chr.zn., B. Zonne veld! en A. v. Rijn Pz. NOORDWIJKERHOUT. De heer C. A. den Beer Portugael Barendregt, te 'e-Gra- venhage, werd voor f 7000 eigenaar van een partij wei- of hooiland in den Zwetterpol- der; en de heer H. A. Barendregt van Charlois, mede te 's-Gravenhage, werd eigenaar van wei- of hooiland aan de Lei.t- sche Trekvaart, voor f 8450. OEGSTGEEST. De vastgestelde kiezers lijst alhier, bevat de namen van 660 kiezei's voor de Tweede Kamer, 653 voor de Prov. Staten en 607 voor den Gemeenteraad. OUDEWETERING. Ten nadeele van den landbouwer R. is uit of bij het pakhuis van R., agent der Oarjensboot, aan den Ring dijk bij Oude wetering, op onverklaarbare wijze een drietal zakken boonen ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld om den da- dor hiervan op te sporen. SASSENHEIM. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer W. Warnaar oandü- daat gesteld voor hoofdingeland-plaatsver vanger van Rijnland. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat 610 namen van kiezers, die van -t vorige jaar bevatte 557. VOORHOUT. Bij de gisteren gehouden verkooping van schapen ten voordeelo van de R.-K. Kerk en Armen werd kooper dc lieer J. Heemskerk te Aarlanderveen. Do 40 stuks gingen voor f 1318 of ongeveer f33 per stuk. De afd. Voorhout van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, vergaderde gis teravond in het Café „Do Bonte Koe". De voorzitter, de heer C. Colijn, opende de vergadering, die minder dan middelma tig bezocht was, en gaf daarover dan ook zijn spijt te kennen. De secretaris, de heer S. Warmerdam, las de notulen voor, waarna tot het ver kiezen van een afgevaardigde werd overge gaan, waarvoor gekozen werd de heer W. van der Laan. Alsnu wordt overgegaan tob het behandelen van den beschrijvingsbrief. Het bekende voorstel westolijk-schouwen (Zie het verslag uit Lisse) zal door den af gevaardigde gesteund worden. Bij het voorstel \an Noordwijk om meer bekendheid aan de bloembollen te geven zegt de heer Van der Laan, ditzelfde reeds vroeger in de afdeeling ter sprake ge bracht te hebben, en daarom doet het hem genoegen, dat door Noordwijk dit voorstel gedaan wordt. Niettegenstaande het Hoofd bestuur de aanneming yan het voorstel ont raadt, zou hij toch voor steunen zijn. Spreker noemt o.m. Apeldoorn en de om geving van Het Loo, dat zich daar bijzon der voor leent, en waar succes te behalen was; 's-Hertogenbosch van het station tob den Janssingel oin en bij het gedenkteeken daar ter plaatse; terwijl ook Breda een Stadspark bezit, waar het op zijn plaats was. Spreker meende ook, dat er wel firma's voor te vinden zouden zijn, die met het ge meentebestuur van zoo'n plaats een billijke Besloten deze zaken zelf te behand'elen en Romain Goux hieromtrent niet in heb geheim te nemen, ging hij den brief zelf op de post bezorgen. Hij had alle vermoedens, zoo die al kon den bestaan, van zteh afgewend. Het handschrift kon nooit herkend wor den, daar de schrijfmachine slechts druk letters voortbrengt, en ook do machinei zelf kon geen aanwijzing geven, want dui zenden mensehen bezitten tegenwoordig zulk een toestel. Met welk doel belaster-I de hij Marie-Rose? Hij bekommerde er zich weinig om, of zij al dan niet do minnares van den graaf De Soulaimes was, maar zoolang heb meisje zich ten huize der markiezin be vond, was zij veilig en buiten het bereik van zijn aanslagen. Was zij eenmaal weer te Parijs, alleen en onbeschermd, dan kon hij haar allerlei strikken spannen. Zij was dan in zijn macht, weerloos aan hem overgeleverd, en het gevaar werd zoo veel te grooter voor haar, daar zij niet wist, dat het bestond. Hij hoopte diis, dat het meisje ten ge volge van zijn naamloozen brief uit het huis der markiezin zou verjaagd worden* Laster. Laurent kwam mr schier dagelijks bij zijn broeder. Bijna alle avonden bracht hij er dooi'. Trok niet alles hem daarheen? Zijn broeder Michel, wiens hart hij te ruggewonnen had, di© weer vertrouwen ioi hem stelde, maar clie vol droefheid en wanhoop het onvermijdelijke fadllissemonH te gemoet ging. (Wordt vervolgd.) j aan die opsporingen wijdt. Gij zult wel veel geleden hebben onder de verdenking cüie op u rustte? Ja, vreeselijk. Het ontbijt werd besteld en stond wel dra vooi' hen gereed. Toen de bediende zich- weer verwijderd had, ging Bertignolles voort: Maar men beschuldigt toch niet op lossen grond? Dan moeten er toch sporen bestaan hebben? Waarop berustte die beschuldiging dan toch P Er waren meer dan sporenbewijzen zelfs Bewijzen? Och kom! Wat kon men tegen u bewijzen? Laurent antwoordde niet. Hij fronste de wenkbrauwen. De nieuwsgierigheid van Bertignolles hinderde hem, kwam hem misplaatst voor, hoewel hij zich geen rekenschap kon geven van zijn misnoegdheid. U zou mij een genoegen doen, wan neer u daar niet verder op aandrong, mijnheer Bertignolles, zei hij gemelijk. 't Is goed, mijn jongen. Wees ver zekerd, dat mijn nieuwsgierigheid slechts voortkomt uit de vriendschap, die ik voor u gevoel, en vooral uit den wensch, om u van dienst te zijn, waar ik maar kan. Hij zei dit met. merkbare ontroering. Laurent haastte zich er bij te voegen: Vergeef mij mijn drift. Bertignolles was een gezonde eter en Laurent had op dit oogenblik ook goeden eetlust. Beiden deden de keuken der re stauratie alle eer aan. Trouwens, zei Bertignolles met een vaderlijken glimlach, er ia wel een be ter en liefelijker ondërwerp, waarover wij spreken kunnen. Verliefden zijn gaarne vertrouwelijk. Bij uw ongelukken blijft er altijd nog een straal van hoop, in uw leed een verstroosting bestaan. Dat is waar, zei Laurent, terwijl hij het vriendelijke, lieftallige gelaat van Marie-Rose voor zich waande te zien. Wanneer vieren wij de bruiloft, mijn waarde Dat weet ik, helaas, nog niet. De betrekking, die ik u heb aangebo den, stelt u toch wel in staat om in het 'huwelijk te treden?" Dank zij uw goedheid, bestaat er van dien kant geen hinderpaal maar ik vrees er andere te zullen ontmoeten. Zullen uw moeder en uw broeder zich tegen dat huwelijk verzetten? Ik vrees het Kennen .zij haar? Zij kennen haar wel, maar weten niet, dat ik haar en dat zij mij bemint. Dat ik haar beloofde mijn naam te zullen geven, wa6, omdat ik overtuigd ben, dat zij voor mij de deugdzaamste .en trouwste eehtge- nooto ter wereld zal zijn. Laurent had nog lang op die wijze kun nen voortgaan. De verliefden weten niet van ophouden, wanneer men hun over het voorwerp hunner liefde spreekt, maar Bertignolles luisterde nu niet meer naar hem. Hij had vernomen, wat hij wilde weten. Door welke list was het Laurent gelukt, Marie-Rose den toegang tot het huis van zijn broeder te verschaffen? Hij wist het niet; maar hii bekommerde er zich ook weinig om. Hij stelde er alleen belang in

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1