N®. 16286 (Ssze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. Donderdag 27 Maart« A*. 1913. PRIJS DliR ADVERTENTIES .- Van 16 regels 1.05. Mere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden psr weck 9 Oents; pér 3 maanden Buiten Leiden, per looper envaar agenten gevestigd eijn Franco per post f 1.10. 1.30. 1.65. Oflicieele fiounisgeviiig. MILITIE. InschHjvings register en Alphabetiscia-regisier. De Burgemeester der Gemeente Leiden maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister .voor de lichfcmg 1911, met het daaruit op gemaakte Alphabetisch Register, geduren de acht dagen, yan. den 26sten Maart tot en met den 3den April a. 6., ter Gémeen- tesecretarie afdeeling Militaire zaken, ka mer no. 9» voor een ieder ter lejzing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op. lo» dat binnen den tijd, hierboven ver meld, tegen deze registers bezwaren kun nen worden ingebracht bij den Commissa ris der Koningin in dc Provincie Zuid- Hoïland. 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op on gezegeld papier kan worden gesteld; 3o. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doeh dat ondertee- kening door een ander persoon is toegela ten, zoo bij het bezwaarschrift een behoor lijke volmacht wordt overgelegd. 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester op de vorenbedoelde afdeeling der Gemeente secretarie moet worden ingeleverd. 5o. dat een bezwaarschrift, dat niet vol doet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6o. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard tot clat hijof zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis is ge steld met dc uitspraak van den Commis saris der Koningin. Do Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 26 Maart, 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van A. LAMBRECHTS om vergunning tot uitbreiding van de fa briek voor houtbewerking ia het perceel Heerenstraat No. 57, Sectie M No. 453, door het bijplaatsen van een electromotor van 2 p.k. tot het in beweging brengen van feen kortzaagmachine; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 10 April a.s. des ivoormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet- voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Maart 1913. Leiden, 27 Rüaapt. Beroepen is bij de Geref. Kerk (Nieu we Rijn) alhier, ds. A Makkenze, van Tholen. Bij de Geref. Kerk te Tienhoven i3 be roepen ds. D. Fleurke, te Ter-Aar. Te Zegwaard is bij de Geref.Kerk be roepen ds. A. P. Lanting, te Oud-Loos- drecht, Mej. A. M. Zaayer, alhier, ie te Rotterdam geslaagd voor de nuttige hand werken. De geslaagde was leerlinge van mej. E. Aewerdonk. Zang en muziek hebben gisteren in het wij'kgebouw Levendaal alhier velen aangenamen avond verschaft. Zang van het vrij sterke gemengde koor eter C'hr. zangvereeniging Zingt den Heer" (dir. de heer A. J. dc Lange) en van onae stadgenoote mej. M. C. Christiaanse, so praan muziek van het mandolinen- gezelschap Resident-ia'van de Haagsehe Chr. Jongemannen-vereeniging (dir. de heer A. P. Murkens), van mej. Van Dam, die den zang der soliste begeleidde, en van den heer L. Kooien, dio dit de liederen, door de Zangvereeniging ten gehoore ge bracht, deed. Over al het gehoorde bleek men zeer tevreden: op elk nummer volgde een krachtig applaus en mej. C'-hrietiaanse, wie evenals haar begeleidster bloemen werden vereerd, werd genoopt een lied, haar slotnummer voor dezen avond, te her halen. Het samenzijn was met een woord van welkom en met gebed geopend door den heer De Lange en werd gesloten met dank zegging door ds. Punselie, nadat deze woorden van dank had gericht tot allen, die hadden medegewerkt, ook tot hot man- dol inen-gezelschap, dat echter reeds was vertrokken, maar welks leden dio dank nog wel bereiken zal. De ,,Leidsche Jonge Verkenners", de afdeeLijng van den Nederlandschen Padvin ders Bond heeft gisteren haar tweejarig bestaan gevierd met een feestavond in ,,Zo- merzorg'. De zaal was_geheel bezet. Na een kort woord van den voorzitter der feestcommissie kon de heer Steyn, hoofd leider, namens de jongens de aanwezigen een welkom toeroepen. Namens de jongens want zij alleen organiseerden dezen feest avond. Verschillende autoriteiten werden in 't bijzonder welkom geheeten en even zoo de padvinders en meisjesgezellen uit Den Haag, Dordrecht, Rotterdam, Alk maar Breda en Hilversum. De heer Steyn sprak daarna over de moeilijkheden, die de vereeniging vooral het laatste jaar had, en waarvan de voor naamste wel is: waar halen we onze lei ders vandaan. Wie zich daartoe geroepen gevoelt, zal het bestuur en den jongens veel genoegen -doen zich daarvoor aan te meloen. Aan den vertrokken vriend Hazen berg werden eenige hartelijke woorden ge wijd. Hierna werden een aantal jongens als jDadvinders geïnstalleerd. Nadat Vaandrig Ouwerkerk de wet had voorgelezen en de jo1 -ens trouw aan dié wet hadden be loofd, wenschte hun de heer Steyn geluk. De offieieele plechtigheid wérd ver volgd met de uitreiking der insignes aan de voor derde en tweede klas padvinder geslaagde jongelui. De heer Steyn eindigde met de mededee- ling, dat een gedeelte van het sportterrein aan den Zoeterwoudsohen Singel was ge huurd en dat daar jongens met toestem ming hunner ouders onder leiding de sport zulten kunnen beoefenen. Hierop volgde de uitvoering van het programma. Voor de noodige afwisseling, was zorg gedragen. Er was voor ieders smaak wat. 't Begon met floretschermen, daarna een voordracht. Mèt de vertooning van een menigte projectieplaatjes, voor stellingen uit hst padvindersleven, werd de uitvoering vervolgd en als laatste nummer voor de pauze gaf de padvinder Oh. Koster op lang nSet onverdienstelijke wijze twee nummers voor piano. We hadden hem gaarne wat meer stilte onder do aanwezi gen toegewenscht. Na de pauze eerst een tooneelstukje, ,,Een uurtje in het spreekvertrek van dr. Vermeer", daarna 'n drietal nummers voor viool en piano, een voordracht, gymnasti sche standen en eem drietal episodes uit het padvindersleven. Het herhaalde applaus bewees wel, dat de aanwezigen zksh goed amuseerden. D-a lste luit. O. J. G. Kraft, van het 2de xeg. veld.-art. alhier, wordt bevorj derd tot kapitein bij de vesting-art. te Beverwijk. Tot schoolopziener in het arrondisse ment Leiden is opnieuw benoemd de heer T. Kielstra-, te Oegstgeest; in heb arr. Haarlemmerméér de heer JM. van Mee leren, te Uithoorn. De „Sts.-Gt."..bevat de statuten van de Postduivcn-vereenigiug ,,De Telegraaf" te Aalsmeer. De heer D. van Duin, hoofd dei' 6chool met den Bijbel te Oudshoorn, die eervol ontslag krijgt, «al op 31 Mei a. s. van ouders en leerlingen afscheid nemen, waarna het nieuwbenoemde hoofd, de heer P. Westerbrink, van Meeden, als op volger zal worden geïnstalleerd. Het stoffelijk oversohot van wijlen dr. G. F. J. Blooker, te Voorburg, is aldaar opgegraven en per begrafenis-automobiel naar Haarlem vervoegd om daar in een fo- miiliegraf te worden bijgezet. Ingekomen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp, houdende regeling in za ke elektriciteitsvoorziening'. Het wetsontwerp beoogt, in afwachting van een meer algemeene regeling bij de wet van heb electrteiteitsbedrijf, den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en van werken tob heb voortbrengen, geleiden, t-ransformeeren, verdoelen of léveren van electriciteit bij de wet te regelen. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond heb eerst-e gedeelte van het Diligentio-conce-rt in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag, bij. In de Raadszitting te Delft werd het voorstel van B. en Ws., om geen ver ordening op de winkelsluiting vast te stellen, aangenomen. Aan ,,Do Standaard" wordt uit Gor- kun. bericht, dat do antirev. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" heeft beslo ten aan de Centrale Antirev. kiesvereeni- ging van het Staten-districb te advisee- ren, dat zij tot overeenstemming trachte te komen met de vrijzinnige partijen in het district inzake de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten (vac. De Gijse- laar), daar het nieuw te kiezen lid toch in Juni a.s. zich aan een herkiezing zal moeten onderwerpen. Te Utrecht werd een vergadering ge houden van de Vereeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen. Ds. Ru dolph opende de bijeenkomst met een kort woord, naar aanleiding van Matth. XVI 24 tot het eind. Ds. Rudolph deed enkele mededeelingcn, waaruit blijkt, dat het bestuur tob hiertoe met zegen werkzaam is geweest. Van de uit geschreven leening is een ruim deel reed» geplaatst. Het bestuur vond dan ook vrij moedigheid tot de aanbesteding over te gaan. In heb- Militair Tehuis te Utrecht kwamen uit verschillende deelen des lands 36 oud-weezen van Neerboeoh bijeen, ten einde maatregelen te bespreken, om, wanneer in Juni a. 6. do weesinrichting haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan van den kant van hen, die, thans in de maatschappij, op Neerbosch hun opvoe ding hebben ontvangen. Mot algemeene stemmen werd besloten de weeeinrichting op haar gouden feest een huldeblijk te overhandigen, waarbij tevens de stichter, do heer Joh. van 't Lindcnhout, gehuldigd wordt. Ten eindle dit plan nader uit te werken en inzamelin gen onder de honderden oud-weezen in ons va-der land en daar buiten to doen, werd 'een comité van uitvoering gekozen. Gistermiddag is door heb zoontje van den heer Eltzbaoher, president-commissa ris van de Zandvoorteche Terrein- en Hobelmaatschappij, de eerste steen gelegd voor heb nieuwe Kurhaus te ZandVoort. Aanwezig was ook het dagelijksch bestuur der gemeente. De Vereeniging Nederlandsch Met- •tray op ltijsselt bij Zutphen, heeft van een oud kweekeling een gift van f 15,000 ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voor de opleiding, die de soheuker in de stichting gedurende zes jaren heeft geno ten. De toestand yan kolonel J. B. Vcr- hey, te Amsterdam, was gisteravond na de operatie zeer ernstig. Z. E. Kardinaal W. Van Rossum, te Rome, is door dc Directeuren van liet Provinciaal Utrechtsch Genootschap be noemd tot buitonlandsch lid van dat Ge nootschap. Naar wij vernemen, zal ds. Wüsten- hoff, Ned.-Herv. pred. te Sassenheim a. s. Zondag weer voor heb eerst na zijn langdurige ongesteldheid (oogziekte) op tieden. („Ned."). --- Bij <te stemming voor de verkiezing van een lid "an cie Provinciale Staten van Groningen werd rnr. H. E. Oving (liberaal) gekozen met J609 stemmen. Do heer N. A de Vries (soc.-dem.) kroeg 1067 stemmen. De Staten van Overijsel zullen in buitengewone zitting op Maandag 14 April bijeenkomen, ten einde voor do verkiezing van een lid van de Eerst© Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van 11. Th»- baron van Pallandt. De Raad van Velsen besloot kapi tein Van der Wiele en zijn helpers, <lie de bemanning van de „Eaetwell" hobben gered, officieel hulde te betuigen. Te Doetinchem zal dit jaar weder een conferentie worden gehouden voor. Inwen dige Zending. De beide vorige conferenties aldaar mochten zich verheugen in zeer groo-^ te belangstelling, en het comité verwacht, dat ook voör deze conferentie niet minder belangstelling zal zijn. De oonferentiedagen zijn bepaald op 14-» 17 Juli. De 27ste algemeene Nederlandsche zen ding-conferentie is dit jaar gesteld op 21— 26 November. IIILLEGOM. Dc heer D. Wcutholt is Kei', benoemd tot burgemeester. De afdeeling „Hillcgom" van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft gisteravond in .Hotel Sistermans", alhier; een betrekkelijk goed bezochte vergadering gehouden. Dc notulen der vorige werden gearresteerd, waarna dc secretaris zijn jaar verslag over 1912 uitbracht. Er bleek, dati de afd. telde 1 donatrice, 301 leden en IS lid-leerlingen. Volgens de rekening en ver» antwoording van den penningmeester bedroe gen dc ontvangsten f 928.04, de uitgaven' f922.01; het batig saldo alzoo f5.73. Aid afgevaardigden naar de alg. vergadering wor den benoemd de hoeren H. G. Hopman t>n O. Geitenbeek, als secundi do hoeren 0. van. Bourgondiëir on B. H. Topper. Vervolgerisi kwam do beschrijvingsbrief* aan de ordet- Bij de rondvraag werd besproken on bo« sloten tot het verzenden van offieioeïo be richten omtrent den besten tijd voor het! bezoeken der bloembollen velden. Het bestuur zal pogingen aanwenden om een lozing té verkrijgen over do Arbeidswet. Inzake dei zomerdienst der Holl. Spoor zal gcrekwcS- treerd worden. Ten slotte had een verloting van drid kamerplanten plaats. KATWLJK-AAN-ZEE. De gemengde zan^j vereeniging .Excelsior", alhier, directeur dei lieer N. van Bee Ion, gaf gisteravond in dé goed bezette Gemeentozaal eon uitvoering1; Na kort openingswoord cn gebod van ó&j Rutgers begon het koor aan dc afwerking) van liet programma, 't Was toen over achten*. Op het toegangsbewijs stond: aanvang half- acht. Bij liet eerste nummer Eendracht" was do' inzet niet geheel zuiver; blijkbaar was heli koor nog niot op dreef; want later hobben.; we dat niet- meer gemerkt. Het twoode num mer, Psalm 97 in .den ooarspr. rhythmus, klonk mooi. Eon der mooiste nummers van het pro gramma was „Vaste rots van mijn behoud,",' een öolo, dio door mej. B. v. d. Star go. zongen werd. Haar zang was schoon cn ook' Nadruk verboden). 48) Vooreerst door u al den tijd te laten, 'dien gij noodig hebben kunt. Ik geef u uw betrekicing terug, zooals ik reeds gezegd heb, maar bovendien geef ik u een onbe paald verlof. Ik dank u, mijnheer Bertignolles, ik had niets minder van uw edel hart ver wacht. Het verheugt mij, dat gij mij goed hebt beoordeeld. Maar dat is nog niet alles. Ik heb daarstraks gezegd, dat ik u niet vernederen wilde door u geld aan te bieden. Evenwel, daar hetgeen gij wilt on dernemen, u tot groot uitgaven zal dwin gen, verre, kostbare reizen, agenten te be talen, enz,, zal uw geld spoedig op zijn. Uw traktement bedraagt twintig duizend francs per jaar, vergeet dat niet, en ik kan u een voorschot geven, zoo ruim als gij1 zelf maar wilt. Op een toon van innige overtuiging voegde hij er bij: Ik ben dubbel gelukkig, u mijn hulp te kunnen aanbieden, niet alleen omdat gij sedert lang mijn volle sympathie bezit, maar ook omdat het mij genoegen doet u de behulpzame hand to verleencn bij het straffen van den geheimzinnigen vijand uw familie. Hebt ge al vermoedens op iemand 1 Nog nietv .Wie weet of gij u niet Vergist Mij vergissen? Reeds driemaal is mijn familie door die verborgen hand getroffen. Driemaal vroeg Bertignolles met le vendige belangstelling. De laatste maal was door den moord. Do vorige maal zond men mij eenige. wis sels, met de handteekening van mijn broe der, die meesterlijk was nagemaakt. En do eerste maal? Dat was door hetgeen voorviel op de club. De verborgen hand, die mijn naam in den grooten salon ophing, heeft ook die valsche wissels gemaakt en den moord ge pleegd. Ik ben er zeker van. Oho, het is wel wat romantisch, wat gij mij daar vertelt, mijn beste jongen. Die hand is misschien niet meer dan een werktuig, dat kan wel. Heb doet er trouwens weinig toe. Ik zal de hand vin den, die getroffen, en het hoofd, dat be volen heeft. Geduld. Ik ben geheel bereid, u te helpen. Bertignolles stond óp en wilde afscheid nemen. Het zal mij aangenaam zijn, mijn waarde Laurent, u van tijd tot tijd bij mij te zien, zeide hij. Gij moet mij op de hoogte houden van uw naeporingen Ik ben een oude speurhond, die al heel wat avonturen heeft meegemaakt. Vroeger ontbrak het mij niet aan slimheid. Misschien is daar nog wel wat yan overgebleven. Ik zou u wellicht goeden raad kunnen geven. Ik dank u nogmaals. Maar daarom moet gij mij op de hoogte houden. He beloof het Meer yraaf ik g niet, mijn yrieücL Reeda sedert geruimen tijd had hij, ter wijl hij met Laurent aprak, het portret op gemerkt van Marie-Rose, dat in een lijst van bloemen op de schrijftafel stond. Toen hij Laurent do hand tot afscheid drukte, veinsde hij dat portret voor het eerst te zien. O! wat een lief gezichtje, zeide hij. Hij nam heb portret op, om het beter te bekijken. Welk een- zachte blik. Zeker uw zus ter? vroeg hij. Ik heb geen zuster, antwoordde Lau rent verstrooid. 't Is waar, dat- vergat ik. Uw nicht dan, de dochter van den markies'? Neen. O! dan...? vroeg hij met een veelbe- teekenenden glimlach. 1 J a. Laurent nam hem het portret bijna hef tig uit de hand en zette het weer op dc schrijftafel. Vreemd! Het was hem alsof zijn hart beklemd werd, toen Bertignolles heb por tret van zijn lieve lentefee bezichtigde. Waarom Hij wist het zelf niet en evenmin waar om hij het Bertignolles zoo woest uit de hand had gerukt. Deze werd er niet boos om. Hij scheen het zelfs niet eens opgemerkt te hebben. Ik geloof, dat gij gelijk hebt, haar te beminnen, mijn joDgen, zeide hij. Zij schijnt inderdaad uw liefde waardig te zijn. Hij had den tijd gehad om onder het portret het *drea van den photograaf te lezen*; Langoivin, te Compicgne. Nu wist hij genoeg. Hij wist, dat Laurent officier te Com picgne was geweest. Daar had hij zeker dat meisje leeren kennen. Daar woonde -zij cn Bertignolles zou haar daar wel weten te vinden. Hij had dus het doel bereikt, dat hij zich met dit bezoek bij Laurent had voorge steld. Hij ging heen, na opnieuw zijn hulp aan Laurent toegezegd tc hebben, cn hem nog maals te hebben doen beloven, dat liij hem op de hoogte van zijn nasporingen zou houden. In plaats van naar huis tc gaan, begaf hij zich naar het Noorder-station en nam een kaartje voor Compiègne. Zonder veol moeite vond hij het atelier yan den photograaf Langoivin, dat dicht bij het station was. Hij trad de wachtkamer binnen. Mijnheer, sprak hij tot den photo graaf, u houdt waarschijnlijk afdrukken van al uw portretten Altijd, mijnheer, dat is de gewoonte. De platen blijven bewaard in het geval van nabestelling. En wanneer het een mooi portret is, dan bedient ge u er ook van... Als reclame, ia, zoide de photograaf lachend. Zie maar eens om u heen. De wachtkamer hing inderdaad vol por tretten, de meeste van mooie vrouwen. Ook lagen er verscheidene portretalbums. Mag ik zo eens bekijken? yroeg Ber tignolles. Welzeker, mijnheer, ga uw gang. Maar ik moet u alleen laten; er wachteiï cliënten op mij in het atelier. Houd u voor mij niet op. Bertignolles begon zijn nasporingen. Na een halfuur gezocht te hebben, vond hij een portret, gelijk aan dat, wat hij bij Laurent had gezien. Zonderling, mompelde hij. Daai» stroke bij Laurent en nu weer komt het mij voor, dat meisje meer gezien te heb ben. Het is mij of ik haar ken; maar waar kan ik haar ontmoet hebben 1 Hij dacht er over na, maar herinnerde heb -zich niet. Ik vergis mij, mompelde hij, misi sclücn de een of andero gelijkenis. De photograaf kwam juist terug. Welnu, mijnheer, heeft u gevonden: wat u zocht? Och, ik zocht eigenlijk niet. Ik wilde uw verzameling maar eens doorzien. Er zijn zeer mooie proeven bij, ware kunst werken. Langoivin boog, zeer gevleid met dezen lof. Deze vooral, zeide hij, terwijl hij het potret van Marie-Rose liet zien. Het komt mij voor, dat ik die dame ken, maar ik herinner mij niet, waar ik haar ont moet heb. Misschien kan ik nw geheugen te hulp komen, zeide Langoivin gedienstig. Ik behoef daartoe slechts mijn register op te slaan. Hij zag naar het nummer van het portret en opende zijn register. (Wórdt ySrvolg-dd

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1