PERSOVERZICHT. Velen hebben een nieraandoening Kinderen Spelen Ingezonden. Eerste Kamer. „B e Hotter <lam me r" bespreekt den strijd tusschen „S t a n d a a r'd" en „N ederlande r" over de vraag, vrat de maatstaf behoort te zijn in zake de v e r- d e o I i n g der districten bij cventuee- le samenwerking rechts. Het blad mengt zich niet in het debat: „het zit wederzijds in goede handen." Toch, zegt „DeRott e r da m me r", ïnaken wij één opmerking over een p t, door „De Nederlander" te berde ge bracht. Naar aanleiding van d bewering van j,D e Standaar d", dat zeer vele libe rale kiezers hun ste: uitbrengen op den Christelijk-Historischen candidaat, zegt f,D eNederlande r", dat dit niet juist is. Bedoelde kiezers zijn geen liberalen, maar menschen, die tot geenerlei partij be- hooren en die meerendeels geen tegenstan der zijn van de Christelijke school. Wij wenschen hier op te merken, dat onze •rvariDg in dezen niet met de stelling van f ,D e Nederlander" overeenstemt. De door „D eNederlande r'; bedoel de kiezers bestaan wel, maar vormen slechts een klein deel van de onregelmatige hulp troepen der Christelijk-Historische unie. Het overgroote deel bestaat uit kiezers, die onder normale omstandigheden zouden stemmen op een vrij-liberaal of een meer conservatief getint Unie-liberaal, maar dit thans niet doen. nu die beide groepen hoe langer hoe meer in het kielzog van de so cialisten raken. Het zijn portemonnaie-mo- tieven, die hen daartoe brengen. Voor de Christelijke school voelen ze minder dan niets, maar die nemen ze desnoods liever in den koop, dan gevaar te loopen voor on aangenaamheden op financieel gebied ten gevolge der linksolie politiek. Het zijn du» gewone liberalen, maar die politiek onont wikkeld of minder ontwikkeld zijn, en wier stem daardoor enkel naar belangen-motie- ven wordt bepaald. In ons voorlaatste Overzicht hebben wij opgenomen een driestar uit „De Stand aard", getiteld Heil in jool, gewijd aan een feest der vrijzinnigen te Bode graven, hetgeen Boskoop moest zijn. Bij die driestar teekent de „G ou ds ch e Courant" in een artikel Heil in kool! het volgende aan Ziehier nu Kuyper op zijn malst. Ruim een halve maand na dato vindt Zijne Excellentie het noodig en nuttig om de vrijzinnige feestavonden te Boekoop te gaan exploiteeren. Men leze deze driestar nu eens goed, ■woord voor woord, en vrage zich dan af, wat er nu eigenlijk misdaan werd in Bos koop (Bodegraven is natuurlijk een ver schrijving, als gevolg van de strubbelingen in dit district, die dr. Kuyper dwarszit ten). „H e i 1 in jool!" Echt Kuyperiaansch Nederlandsoh, klei neerend, minachtend en toch, hoe dikwijls lezen wij van feestavonden in r echtsche kringen. Ja, maar daar wordt niet gedanst, lult ge zeggen. Met uw verlof, bij de Ka tholieken, sterkste partij in de coalitie, wordt zeker het dansen niet geschuwd; men richt daar zelfs allerwegen Roomschen dans clubs op en wat het andere deel der ooalfitie betreft, zoo lang het bekend is, dat zelfs dr. Kuyper's afschuw van den dans meer in theorie dan in practijk betaat en Chris telijke hoogwaardigheidsbelkeeders gere geld bezoekers zijn van de Hofbals, is ieder protest van die zijde tegen een onschuldige dorpsdanspartij voor ons „kool". Moreel »taan de personen en hun gesprekken van het Boskoopsche bal zeker veel hooger dan die in de Haagsche milieu's, waarin ook de heer Kuyper een geziene ga6t is. Voor het overige onzerzijds nog slechts enkele kantteekeningen. 1. Een „electorale" feestavond was het niet, wèl een gezellig samenzijn van geestverwanten, een onderscheiding, die den „Stand aar d"-driestarwichelaar niet ontgaan kan, al is electoraal niet van Cze ch ische herkomst. 2. „De verpleegster van dr. Kuyper". Dit onbeduidende rolletje wordt naar voren gebracht, alsof de vrijzinnigen zich vroolijk hadden gemaakt over dr. Kuyper's ziekte (oorlijden). Wij stellen er bijzonderen prijs op, te verklaren, dat hiervan geen sprake is geweest. Het was een onschuldige, volko men geoorloofde toespeling op de Ommer- tragedEc, welke dr. K. zich had gemaakt, en waartegen nu een verpleegster baat kwam vragen. Ziedaar alles. 3. Dr. Kvrper noemt het programma „alles even laf en pseudo-komïsch." Maar hij was er niet en is dus tot oordeelen on bevoegd. Critiek, alléén op een program- mededeeling gebaseerd, is scheurpapier. 4. De passage over het kindergebed is moeilijk te qualificeeren. Alleen zal een ieder inzien, dat het verband tusschen dien Boskoopschen avond en het kindergebed ontbreekt en schijnt uit dit gauwigheid - je af te leiden, dat de Protestant Kuyper dit echt-Roorasch e exploiteeren van kinderen óók al voor zijn rekening neemt. 5. Let er vervolgens op, hoe het vrouwen- kies- "sht er bijgesleept wordt: „In Enge land razen en woelen de Suffragettes. In Boskoop tracteert men de dames op een Polonaise met Polka...." Wie snapt daar nu iets van? 6. En herlees vooral het slot van de drie- ttar nog eens! Pulka beduidt in het Cze- chisch een halve, pas en dit heet dan geen kwaad woord om zulk „bedrijf" te „brand merken". We begrijpen er niets vanEn vinden het niet mooi, dat. dr. Kuyper alleen de „halve pas" als afleiding vermeldt, terwijl ▼olgens Anderen „polka" van „Polen" Btamt, waar deze dans vandaan kwam. Erg is het niet en, eerlijk gezegd, wij mo De eenste avond had zoo'n toeloop, dat éen tweede noodig was, die zoo mogelijk nog beter slaagde. gen zulken internationalen danspolitieken poespas wel lijden, de politiek is vaak zoo droog! 7: Maar eerlfijk is het laatste zinnetje, dat een totaal onbewezen en loshangende be schuldiging inhoudt, te leelijkcr uit de pen van den man, die van „onzen Talma" ge tuigde, dat hij met tal van ontwerpen op den sociaÜstisohen weg was afgedoold. En ten slotte. Wij vinden een prettigen avond voor onze geestverwanten iets volko men geoorloofds, evenals voor onze tegen standers. Ook de vrienden van dr. Kuyper zoeken meermalen „heil" in „jool", zooals hij het schamper uitdrukt. En per slot van rekening is dit wél zoo crkieslijk als het heilzoeken in.... kool, of wil men „apen- kool", een „bedrijf" waarvan de „Stand aards-redacteur het monopolie bezit en dat als boerenbedrog niet genoeg kan wor den „gebrandmerkt." Mr. S. van Houten bespreekt in zijn jongsten Brief de aanneming van de Invaliditeitswet door de Twee de Kamer. 't Verwondert den schrijver geenszins, dat na en wegens de voortgezette studie van het onderwerp de geheele linkerzijde ten slotte tegen heeft gestemd. „Wel zijn velen ondier haar zrg nesmet geweest met de aanvankelijke sympathie voor de Duitsche dwangverzekering, door mij in No. 11 dezer Brieven de Kerdijksche ziekte genoemd, maar zdj zijn genezen. De rechterzijde is eerst later aangetast en heeft moeten stemmen, vóór dat bij haar het genezingsproces is afgeloopen. De laatst aangetaste is De Savornin Lohman; hij is in de hevigste ziekteperiode, nog ver ergerd -door verkiezingskoorts. Want met Kuyper en de Roomschen zette de Regee ring alle* op haren en snaren; Blaakte de stemming tot een zuivere maohtskwestie en partij stelling voor de aanstaande ver kiezingen." Schrijver bespreekt dan de overneming van het amendement-Duys door de Regee ring en noemt dat een unicum op wetge vend gebiod. ,,M. i. brengt de lichtvaardige overne ming door Talma van een amendement, dat Duys met voor de wet in haar geheel destructieve bedoelingen voorstelde, de zaak erg in de war, tenzij binnen een half jaar na de verkondiging alles in orde kan zijn voor de invoering van zakelijk de ge heele wet. Maar juist omdat dit onmogelijk ■werd geacht, weid het amendement-Duys voorgesteld. Voorshands moeten wij eens afwachten, wat de Eerste Kamer van het ontwerp en speciaal ook van dit sociaal democratisch toevoegsel denkt." Er is een zekere meening bij de pers, dat met dit toevoegsel de Staatspensionnee- ring haar intrede heeft gedaan. De heer Van Houten kan die meening niet be amen, reeds wijl de werking van artikel 367 een afloopende is. „Als de daar bedoelde menschen van 70 jaar of ouder dood zijn, is de zaak afge loopen en worden de renten krachtens an dere artikelen verleend, als deze dan in werkiüg zijn getreden, wat natuurlijk kwestieus blijft, daar hiervoor een Ko ninklijk Besluit moet worden genomen ter verantwoording van het ministerie, dat er zal zijn als alles is voorbereid. De invoe ringsbepaling op zichzelf doet, gelijk bo ven is aangetoond, niets. Het bedrag der rente is onbepaald; er is geen autoriteit, die over de aanvragen beslist; en er is geen kas, waaruit betaald kan worden. Inmiddels zou men wel goed doen in ver- echillende omgevingen eens na te gaan, wie er al zoo in het geval van art. 357 ver- keeren. Ik heb een sterk vermoeden, dat het een geldverkwisting is, die voorname- liik voordeel geeft aan menschen, die het niet noodig hebben Zoo allereerst aan oude loontrekkenden, die hun schaapjes op het droge hebben of een pensioen uit een private kas trekken, dat hun niet ontno men kan worden. Het artikel zondert in een volgend lid alleen de aan ge slagenen in de vermogensbelasting uit. Verder zijn er ook menschen boven de 70 nog geregeld in loondienst werkzaam; het hangt van hun gezondheid en den aard van het werk af. Voor wie nog goed is voor zijm werk zal de Tente als het ware een uit de lucht vallend buitenkansje zijn. Voor wie zoo op de grens staat ie het een gevaarlijk geschenk, dat zijn ontslag vermoedelijk zal verhaas ten. Menschen, die in hun laatste tien levensjaren niet hebben kunnen werken, krijgen alvast niets; die voor eigen reke ning wat heeft trachten te verdienen en geen 156 weken loondienst kan bewijzen, evenmin; wie ongeregeld wat in loondienst werkzaam is geweest, zal eerst land en zand moeten afdraven, om zijn 156 weken loondienst aannemelijk te bewijzen. Onder de gerechtigden zullen een groot aantal bedeelden zijnhet buitenkansje zal na tuurlijk him bedeeling vervangen en alzoo aan de armenkassen ten deel vallen. Dit 6taat wel reeds zonder opzettelijk onderzoek vast, dat de millioenen, die art. 357 kost, de toekomstige verzekeringsreke- ning met heel wat onnoodige en onnutte uitgaven bezwaren terwijl de baten moeten komen uit de loonbelasting en uit de ta rief sverhooging, twee bronnen, welke de loontrekkenden zeer bezwaren." Schrijver hoopt, dat de Eerste Kamer, en in elk geval de uitslag der verkiezin gen, ons van die geheele Talma-nachtmer- rie bevrijden en ons land eindelijk ge bracht wordt op den weg, dien hij sedert jaren wees: openstelling der staatskas voor bepaalde categorieën van. hulpbehoe venden, in de eerste plaats voor ouden en gebrekkigen, volgens een regeling op den grondslag der armenwet en zoo moge lijk in overleg met -de daarbij tot onder houd aangewezenen. „De hoofdmannen der concentratie de den een stap in de goede richting door hun voorstel om art. 357 te vervangen door een uitkeering, alleen aan hulpbehoevenden maar ook aan alle hulpbehoevenden boven de 70 jaren, wier levensgedrag hun zulk ecu gunst niet onwaardig maakte. Wat natuurlijk niet in het stelsel van Tal ma paste, die zich slechts met menschen in loondienst wil ophouden, maar des te meer ook dat stelsel veroordeelt, dat bij hulpbe toon niet naar hulpbehoevendheid, maar naar maatschappeiijken stand gedurende een willekeurig aantal weken in een wille keurig aantal jaren vraagt. Duys c.s. juichen, niet zoozeer wegen6 de uitkeeringen zelf, als wegens de bres, die zij in het rechtsstelsel geschoten heb ben, dat slechts armenzorg, geen vrije giften uit een openbare kas geoorloofd acht. Hoe minder de uitdeelingen van art. 357 aan hulpbehoevenden gaan cn hoe moeilijker de gelden geïnd worden voor de kas, die ze betaalt, hoe willekeuriger en onredelijker dus het ingrijpen van de wet is, des te omvangrijker in die bres en des te gevaarlijker het precedent. Begrijpelijk is dus hun juichen, maar wat de rechterzijde en ten slotte ook een Lob man met deze juichttonen doet instemmen en Talma als acteur bij het slottooneel doet bewonderen, begrijp ik niet en kan ik dus ook mijn lezers niet verklaren. Mis schien zal de behandeling bij de Eerste Kamer daarop eenig licht werpen RECLAMES, 40 Cents per regel dacii weien hat niet. Yelen hebben een nieraanaoening, doch weten het niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zioh verder ontwikkeld. Uiter lijk schijnt de patiënt een goede gezond heid te genieten, behalve dat hij nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar dof gevoel. Doch reeds spoedig en plot seling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt z'jn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voort durend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorta kunnen zijn ledematen opzwellen door water, (waterzucht) het hart schijnt aangedaan, de handen en voe ten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerkt heid der nieren op te heffen, en de na tuurlijke werking der nieren en blaas te herstellen. Dit geneesmiddel werkt spoe dig en rechtstreeks op de nieren en her stelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, ten ge volge waarvan de oorzaak van uw lijden wordt weggenomen. 4117 46 Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Krui- singa. Nieuwe Rijn 33, Reyst Krak, Steenstr. 41. en D. W. E F. de Waal, Ma.re 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 voor écn, of f10 voor zee doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren.Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van v e venstaand handels- steeds r&arm in «1o open lucht, zonder om ver koudheid of haar onaangename ge volgen te denken. Vele ouder» meenen goed t» doen, hen binnenshuis te laten spelen, 'L geen de kin deren nog vatbaarder maakt voor aandoeningen der luchtpijpen of iets dergelijks. Als voor behoedmiddel g«ve men hun, bij ongunstig weer, e*nige Wybert-Tabletten, daar de ademhalingsorganen hierdoor versterkt worden. Vei krijgvaar bij Apothekers en de meeste Drogisten 60 cent per doos, te Leiden bij de Fa. Qebr. Cbristiaanse, Hoogowoerd 3 en Haar lemmerstraat 6; J. Elainga,(Fa. J. H. Dijkhuis) Hoogstraat 5. 4118 23 Bond van Christen-socialisten. De Bond van Christen-socialisten heeft ook zijn jaarlijksche vergadering gehouden en wel to Haarlem, onder voorzitterschap van den heer Daan van der Zee. In de eerste plaars weid behandeld een voorstel-Leeuwarden, om allereerst aan de' orde te stellen de behandeling van de „ver bijsterende" Opwaarts-circulaire, waarin 'n nadeelig saldo van f 1300 ter kennis van de leden wordt gebracht. De urgentie daarvan werd met alge- meene stemmen aanvaard en daarop aan den administrateur van het Bondsorgaan gelegenheid gegeven den stand van zaken uiteen te zetten. Hierbij bleek, dat op het orgaan een schuld rust van f 1095.7772, waaronder f300, die indertijd van Enka zijn geleend. Naar aanleiding hiervan ont spon zich een zeer uitvoerige discussie, waarbij een afgevaardigde van Leeuwarden zei, dat het hoofdbestuur in deze onverant woordelijk heeft gehandeld. Een der bondsbestuurders verdedigde *t bondsbestuur. Na heel wat discussie en na verwerping van een motie-Leeuwarden, beo ogende dat het tegenwoordig hoofdbestuur zich voor deze schuld verantwoordelijk zal stellen werd aangenomen het voorstel-Kruyt, dat de Bond als zoodanig de verantwoordelijk heid der schuld op zich neemt. Een groot aantal afgevaardigden verlie ten daarop de vergadering doch keerden later terug. Daarna werd behandeld het volgends voorstel van het bondsbestuur: De Bond besluite, ter gelegenheid van de algemeens verkiezingen voor de Twee de Kamer in een drietal districten eigen candidaten te stellen en in de overige dis tricten te steunen de candjdaten der S.-D. A.-P. Voorts bij herstemming tusschen can didaten der burgerlijke partijen aan geen enkele partij als zoodanig voorkeur te schenken, doch slechts die candidaten te steunen, die persoonlijk verklaren voor stander te zijn van het onverzwakte alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Als toelichting zei liet bestuur, dat dit voorstel een direct uitvloeisel is van de bondsvergadering, in 1912 te .Apeldoorn gehouden. De afdeelingen Groningen, Haarlem en Leeuwarden en het verspreide lid B. Hooyenga hadden in verband met dit voor stel van het hoofdbestuur voorgesteld de besluiten te herroepen in 1909 te 's-Gra- venhage en in 1912 te Apeldoorn geno men, en wenschten bepaald te zien, dat het doel van den bond voortaan zou zijn: de organisatie, die alle christen-socialisten sa menbindt, en door den bond propaganda te voeren voor het socialisme overal, waar de S.-D. A.-P. door christelijke vooroor- deeïen bemoeilijkt wordt. De voorzitter zette het standpunt van het bondsbestuur uiteen en verklaarde zich namens dat bestuur pertinent tegen het voorstel-Groningen c. s., bij aanneming waanran het bestuur zou aftreden. Hij deelde voorts mee, dat de heer Menno Hui- zir.ga Jr. een amendement had ingediend, dat meer overeenkwam met het voorstel van het hoofdbestuur, doch dat aanvulde en verder nog een voorstel Rotterdam, beoogende niet-deelneming aan de alge- meene verkiezingen, en een vo /rstel van Amsterdam, dat de bedoeling had candida ten te stellen in een of meer diistricten, wanneer het bondsbestuur daarvan de mo gelijkheid inziet. Er werd over deze voorstellen een zeer uitvoerige discussie gevoerd. Daarbij zeide de heer Den Broeder, dat het doel van de Christen-Socialisten moet zijn het kwee ken van een hooger staand proletariaat dan het tegenwoordige. Dit kon de S.-D. A.-P. niet brengen. De voorzitter zeide, dat als de voorstel lers van het voorstel-Groningen c.s. niet mee kunnen doen aan de verdediging van het zuiver christelijk 6ocialisme, die hee- ren dan thuis behooren bij de S.-D. A.-P. Het voorstel-Groningen c. s. werd daar op verworpen met 107 tegen 34 stemmen en 9 stemmen blanco. Evenals in de ochtendvergadering ver liet nu een groot deel van de aanwezigen op vrij geruchtmakende wijze de zaal. De gevreesde scheuring in den Bond schijnt er nu te zijn. Hierop werd gestemd over sub 1 van het amen dement-Huizin ga, dat werd aangeno men met 78 stemmen; 39 stemmen werden in blanoo uitgebracht. Dit amendement werd nu gevoegd bij -de motie-Rotterdain en daarna aangenomen met op één na algemeene etc mm en en 1 stem in blanco. Het voorstel van het hoofdbestuur was daardoor vervallen. De heer M. Koomstra, propagandist van den Bond, bracht nu zijn jaarverslag uit; hij sprak daarin als zijn meeniDg uit, dat de Bond geen strijd mag voeren tegen de S.-D. A.-P. Daar dit wel het geval was geweest, wae het hem onmogelijk gemaakt goed1© propaganda te maken voor den hond, en meende hij niet bij den bond te kunnen blijven. Hij nam dus als bondslid en als propagandist rijn ontslag. Tot bondsvoorzitter werd herkozen de heer Daen van der Zee, en tot bondssecre- tares8e mevrouw Tr. Kruyt-Hogerzeil. Eindelijk kwam aan de orde het voorstel inzake de bondsbeginselen door het be stuur voorgesteld en werd dit na uitvoeri ge besprekingen aangenomen. Een nieuwe Ohriste n-8 o o i ar listische groep. Naar aanleiding van de beslissing, geno men dloor den Bond van Christen-socialis ten inzake de politieke actie, heeft rich in een bijeenkomst, 4e Haarlem gehouden, een groep van Christen-socialisten ge vormd, die gebaseerd is op den grondslag van de erkenning, dat de S.-D. A.-P. is d e politieke vertegenwoordigster der arbei dersklasse. De nieuwe groep zal in Chris telijke kringen propaganda maken voor de socialistische beginselen. Toegetreden zijn de afdeelingen Groningen, Leeuwarden, Haarlem, Leiden en Doetiohem. Het uitvoerend comité wordt gevormd door Enka, te Schiedam, en de heeren Koom stra, te Haarlem, en Wylenga, te Leeuwar den. Vrülieidslaan 1813-1913. Het zoo sympathieke denkbeeld, voor het eerst uiteengezet in „Floralia", om ter her innering aan onze bevrijding van het Fran- sche juk een gedenktecken op te richten van levend hout in den vorm van een hreede laan naar het model van de beroemde Mid- daohter Allee, heeft een inzender in heli „Leidsoh Dagblad" aanleiding gegeven om de aandacht te vestigen op den te maken weg langs den Vliet van den Hoogen Rijn dijk naar den Zoeterwoudschen weg hij de voormalige Lammersohans. Zonder iets op dit plan te willen afdin gen, is het misschien wel gewenscht, dat men een keus kon doen tusschen mesrdero projecten en alleen om die reden wordt er gewezen op een anderen te maken weg, n.1. van de "Wouterenbrug bij de villa van prof. Nieuwenhuis in één rechte lijn naar „De Vink." Deze laatste weg heeft het voor deel, dat die aansluit aan den door het» Rijk te verbroeden weg naar het Haagsche Sohouw. Leaden zou hiermede een nieuwen toogangsweg van uit Voorschoten en Den Haag krijgen. Een krachtige actie van „Vreemdelingenverkeer" en ruime subsidies van de gemeentebesturen van Deaden en Voorschoten zijn er slechts noodig, om ook in on zo omgeving een tweede Middaohter Alice tc bezitten ten gerieve van arm sa rijkcm bezitting, die met de jaren waarde voller wordt. H. Geachte Redacteur H-et zij mij vergund naar aanleiding van het ingezonden stuk betreffende den aanleg van een monumentale allee langs het te graven kanaal van den Hoogen Rijndijk naar de Lamsmeschans, de vraag te stellen of het niet op den weg van B. en We. ligt daartoe een voorstel te doen bij den Gemeenteraad deze wijze zoude meer kans van slagen hebben, dan wanneer men het plan aan het particulier initiatief overlaat. Wanneer men Leiden vergelijkt met Heem stede, alwaar B. en Ws. het voorstel heb ben gedaan om het landgoed van jlir. J. B. van Merlen, groot 86 H.A., voor f318,000 ten behoeve der gemeente aan te koopen en dit in te richten als wandelboscli, dan zou voor Leaden een uitgaaf voor den aanleg van een monumentale laan ter herinnering aan onze bevrijding van de Fransche heer schappij, stellig niet roekeloos kunnen ge noemd worden. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Een W andelaar. Geachte Redacteur! In het nummer van Zaterdag j.l. betuigt B. zijn instemming met het denkbeeld een schoone allee in de nabijheid van onze ge meente aan to leggen. Een ieder zal daar mede aeooord gaan, nu men steeds voortgaat de eentonige omstreken zorgvuldig van hout gewas te berooven, en de gemeentebesturen tiatuurschoon niet tot hun bemoeienis rekenen te behooren. Dooh de inzender heeft één zaak over het hoofd gezien: de boomvermin king op groote schaal, die hier jaar in jaar uit voortwoedt, tot verbeten ergernis van duizenden; zelfs de parken loopen niet vrij, en tevergeefs balde Van der Werff de mie- talen vuist tegen degenen, die de aardige boomgroep achter hem in een partij staken, met eenige sohaarsohe knuppels voorzien, ver anderd hebben. Hoe gelukkig, dat de Middaohter-laan bui ten Leadens jurisdictie ligt! Och, moohtl Poelgeest maar lang in handen blijven van een particulier, die voor het onderhoud zorg draagt! Beter wandelen om het bosoh van dat landgoed, dan er door met de bekende bo omoari oaturen Nu weet ik wel, dat men aan dio zooge naamde „snoei"-methode allerlei misschien denkbeeldige voordeden toasohrijft, maar die wegen niet op togen de oogenkwelling gedurende de helft van het jaar began mis handelde hoornen te moeten aankijkenén in de overige maanden, als de zomer dri arme slachtoffers met den groenen mantel der liefde bedekt, wat modellen vertoonen ze dan nog! Het is m. i. dus beter, de aanplanting var die laan uit te stellen, tot het begrip toeer is doorgedrongen, dat een boom nog ietd anders is dan uitsluitend een leverancier van hout en schaduw. Met beleefden dank voor do plaatsing, Hoogachtend, Uw Dienstw., G. J. F- BIEGMAN, Leiden, 24 Maart 1913. De nieuwe Indische peitseseli. Hen meldt ons uit Den Haag: Naar wl) vernemen, zijn nieuwe Indisch» poetzegel» in aanmaak Op de plaafdrukzegels ia H. M. da Koningin afgabeeld, geflankeerd door twee palmen; op de boekdruk zegels k(|kt H. M. op zee naar een koopvaardijschip. Op de zegels met groot waardecijfer zUn de stlp- peltjea vervallen, zoodat zfl in een witten ondergrond staan, juist alt op da Bollandache zegels. (Heb.) De „Staatfioourant" van 30 Jamuari bevatl'J de médedeeling, dat besloten was tot invoe ring van dienstzegele voor een bepaalden tak van openharen dienst. In „Confidentia" deelt de heer S. J. WeW- ning mede, dat de koerseerende frankeöiV zegels van Vt» 1, U/s. 2, 27* 3» en 10! oents met den overdruk .Armenwet" voor zien worden en uitsluitend aan de oommiasie- leden dier wet voor de frankeering van cor respondentie, betrekking hebbende op dié wet, verstrekt worden. Deze zegels zullen iïi on gebruikten staat niet aan het publiek wor den afgegeven. Hetzelfde nummer van „Confidentia" ver telt, dat de nieuwe Chineesche regeering, ter. herinnering aan de jongste politieke gebeur tenis, twee serieën postzegels heeft uitgege ven. Deze bestaan uit twee verschillende tcekeningen, de cene tot aandenken aan dé revolutie en de andere ter herinnering aaiu' de oprichting der Republiek. De Wilkelminatop bereiktI Naar „De Ned." verneemt, is bericht ont vangen, dat de expeditie-Franssen Herder schee er in geslaagd is, den Wilhelminatop tot de spits te beklimmen. Slechts weinige dagen komend na hurt bericht der beklimming van den slechts wei nige meters hoogeren Carstenztop door de Engclsche Wollaston-expeditie, zal schrijft het blad deze tijding hier te lande ïnet groote en begrijpelijke voldoening wo/den ontvangen. De beklimming van dezen pl.m. 4700 M. hoogen bergreus werd reeds in 1909 tijden* de tweede Oranje-gebergte-expeditie door mir. Lorentz beproefd. Deze bereikte echter", slechts de sneeuwgrens, en bracht er ternau wernood het leven af. De derde expeditie is gelukkiger geweest; ér is alle reden de stoute pioniers, die dit resultaat van Oudhollandsohen durf en vol harding bereikten, van harte geluk ie wen schen. De loden der Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Maandag SI Maart des avonda te halfnegen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 10