No. 16284. LeidSGS DAGBLAD, Dinsdag* 25 2®aart. Tweede Blad. Anno 1913. Telegrammen. Uit de „Staatscourant". Oe Balkankwestie. Ben ultimatum van Oostenrijk. LONDEN, 23 Maart. (R. O.). Reuter's kontschap heeft een telegram uit Cïttinje ontvangen, meldende, dat gistermorgen to at uren Oostenrijk een. ultimatum tot Mon tenegro heeft gericht, waarbij geëischt wordt de militaire operaties rondom Skoetari te staken, totdat de burgerbevolking de stad geheel verlaten zal hebben. Wordt aan dezen fedscb niet voldaan, dan zal Oostenrijk-Hoa- garije gewapenderhand tegen Montenegro op treden. CETTINJE, 24 Maart. (R. O.). I>e gezant van Rusland heeft op bevel zijner regeering ier bij den minister van buitenlandsche zaken op aangedrongen de burgerbevolking van Skoetari te machtigen de stad te verlaten. Hij heeft tevens gevraagd het bombardement to staken tot de burgerbevolking is wegge trokken. De gezant van Italië heeft een dergelijken. gtap gedaan. De minister zal het antwoord heden na lafloop van. den ministerraad mcdedeelen. "WEENEK, 24 Maart. (R. 0.). De „Mon- tags Rundschau" zegt, dat alle maatregelen zijn getroffen, om., ingeval Montenegro mocht blijven weigeren de eischen van Oostenrijk in to willigen, deze op afdoende wijze kracht bij te zetten. PARIJS, 24 Maart. (R. 0.). Aan de Temps" wordt gemold uit St.-Peters-burg: De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Rus land nopens de grensafbakening van Albanië maakt volgens de hier hoerschende overtui ging, dat er geen gevaar bestaat voor oen conflict tusschen Oostenrijk en Montenegro. ROME, 24 Maart. (R. O.). Men acht het zeker, dat Italië er door zijn houding in geslaagd is Oostenrijk te doen afzien van leen krachtdadige vlootbetooging. CETTINJE, 24 Maart. (R. O.1). Monte negro zal heden op de nota van Oostenrijk Antwoorden. V redesonderhand el ingen. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben gezamenlijk den verbonden Balkan- Sta ten de grondslagen voor den vrede, gelijk die zijn uitgewerkt door do gezanten-bijeen komst te Londen, overhandigd. Zij houden in: de grens van Turkije zal loopen van Midi.a' naar Enos. Het geheolo gebied ten Westen van dezo grens zal aan de bondgenooten worden afgestaan, behalve Albanië, welks grenzen de mogendheden zul len afbakenen. Turlcijo geeft zijn rechten op Kreta prijs. De bestemming van do Egoïschc eilanden wordt toevertrouwd aan de mogend heden. Do mogendheden kunnen niet gunstig be schikken op den eisch der bondgenooten no- pens een oorlogsschatting. Afgevaardigden der Bal kan-Staten zullen mogen deelnemen aan de beraadslagingen der financvieele com missie, die te Parijs zal vergaderen voor de (regeling der Turkscho openbare sohuld en andere financieel» vraagstukken. In de nota wordt verklaard, dat, zoodra de bondgenooten de daarin omschreven grond slagen voor vredesonderhandelingen hebben aanvaard, de vijandelijkheden moeten ein digen. KONSTANTINOPEL, 23 Maart. (R. O.). Enkele gezanten hebben instructies ontvan gen, do Porto een mededeeling te doen no pens de vredesvoorwaarden. De ministerraad heeft beraadslaagd over het taan de mogendheden te geven antwoord. De Porte moet bereid zijn genoegen te nemen i nuet de grenslijn Midia-Enos, maar, volgens geruchten, alleen indien Loele Boergas in liet -bezit blijft van Turkije. Voorts zou Turkije godsdienstige voorrech ten voor de moslims te Adrianopel verlangen. CETTINJE, 23 Maart. (R. O.). De gezan ten der mogendheden hebben den minister van buitenlandsche zaken een nota overhan digd, waarin wordt gezegd, dat do bondge nooten op den steun der mogendheden bij de regeling van financieel© en andere aan gelegenheden niét behoeven te rekenen, indien zij zich niet schikken naar de zienswijze der mogendheden. PARIJS, 24 Maart. (R. O.). Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de „Gau- lois", bevestigen Turksche politieke kringen, dat do vrede aanstaande is. Zij. vermoeden zelfs, dat deze binnen enkele dagen zal wor den geteekend. Bij de Toh a tal dj a-linie. PARIJS, 23 Maart. (R. O.). Aan de „Ma- tin" wordt uit Konstantinopel geseind: De Turken namen een Bulgaarschen trein met levensmiddelen en munitie. Een Turksch offi- oier bevestigt, dat de Turken bij Kadekeui do overwinning behaalden, Skoetari. ROME, 23 Maart. (R. O.). Naar uit Skoe tari wordt geseind, zijn thans meer dan 1100 granaten door de belegeraars in de stad geworpen. Verscheidene daarvan zijn in de christenwijk gevallen. De Italiaansche en de Oostenrijksche consul hebben gisteren het consulaire eorpa bijeengeroepen om over' den toestand te beraadslagen. Zij stelden voor om de gezanten der mogendheden te Cettinje mede te doelen, dat het bombardement vooral de christelijke bevolking in gevaar brengt, die, in tegenstelling met de moslimsobe be volking, geen deel neemt aan den strijd en geen invloed heeft op do militaire overheid. De consuls van Rusland en Frankrijk ver wierpen dit voorstel, als zijnde in strijd met do onzijdigheid. Do consul van Italië heeft daarop, mot het oog op het gevaar, dat de bevolking zou loopen, indien de stad bij bestorming genomen werd, uit naam van het consulaire corps aan Easad pasja gevraagd of het niet mogelijk is maatregelen to nemen om dit ge vaar te ontgaan op het oogenblik, dat ver dere verdediging der vesting onmogelijk wordt. E&sad pasja antwoordde, dat de vesting zich nog zeer krachtig kan verdedigen. Hij gelooft niet, dat zij gewapenderhand geno men kan worden. Op de opmerking van den consul, dat de bevolking lijdt onder gebrek aan levensmid delen, antwoordde Ersod, dat hij zou be- -proeven levensmiddelen te doen uitreiken. Hij kon echter jiiefc aan de voorraden, die voor de troepen bestemd zijn, komen. -Vandaag hebben tal van granaten de Ita liaan sche school, waarop de ïtaliaanschc vlag wapperde, vrij ernstig beschadigd, en even eens het gebouw der roode halve maan, waar do gewonde Turksohe soldaten worden ver pleegd. Ook zijn granaten gericht togen andere gebouwen, waar de Italiaan sche vlag en de vlag van de roode halve maan waait. Zes granaten- zijn gevallen op het gods dienstige gesticht, dat onder bescherming van Oostenrijk staat. Verscheidene aan Italianen toebehoorende gebouwen zijn beschadigd. Dj avid pasja geeft zich met 15,000 man over. MONTENEGRO, 24 Maart (R. O.). Dja- vid pasja, die na den nederlaag van Monas-tir de vlucht nam naai* Janina en vervolgens naar Valona, heeft zich gisteren in de nabij heid van de rivier de Skourbi met 15,000 man aan de Serviërs overgegeven. Montenegro. CETTINJE, 23 Maart (R. O.) De be richten, betreffende de gedwongen bekee ringen in Ipek en Djakova gepubliceerd, zijn onjuist. Men zegt, dat de Katholieke priester Palic te Djakova gedood werd, terwij'l hij vluchtte, nadat hij geweigerd had, stifl te blijven staan. A 1 b n ië. LONDEN, 24 Maart (R. O.) Reuter ver neemt, dat tusschen de mogendheden een van het parlement, om te beslissen, of En geland aan den oorlog dteel zal nemen of niet, zouden belemmeren. Het is duidelijk, dat van te voren in het publiek niet uit eengezet kan worden, welk gebruik men zal maken van de maritieme en militaire macht, wanneer de regeering en het par lement beeluiten, aan den oorlog deel te nemen. De Italianen in Tripolis. TRIPOLI, 24 Maart (R. O.) De Italianen ondernamen een operatie, ten ©inde de rebellen en plunderaars, die zich voor Ga- riau hebben genesteld, uit die stelling te verdrijven. Na een levendig gevecht werd de vijand uteen gejaagd met achterlating van 200 1 dood'en en-talrijke gewonden. De Italianen kregen 24 dooden en 133 ge wonden. Hst ultimatum van Oostenrijk aan Montenegro. Het onweer is nog niet van de lucht De vredesgeruchten, die al reods eenige dagen loopen en die ons hebben willen doen ge- looven, dat nu eindelijk de lang gewenschte vrede zal komen, worden opnieuw vertoond door het ultimatum van Oostenrijk aan Montenegro. Maar wat heeft Oostenrijk te maken met Skoetari? zal men vragen en wat bekommert het rioh om do bevolking van die stad Daar steekt echter meer achter dan men oorspronkelijk zou denken. Oostenrijk moet n.l. zorg dragen, dat het de oppermacht ter zee van de Adriatisehe Zee behoudt; heb kan niet hebben, dat de Balkan-staten zich aan de Adriatisehe Zee al te zeer versterken, dat Montenegro Skoetari in palmt. En bovendien heeft Montenegro dingen gedaan, waardoor ze Oostenrijk gekrenkt heeft. Het vroeger reeds gedaan verzoek om aan de bevolking van Skoetari uittocht te verschaffen, is geweigerd; naar den moord op den pater Palits wordt geen on derzoek ingesteld, de mishandeling yan den kapitein van het schip ,,Skodra" wordt een voudig genegeerd. Dat gaat Oostenrijk te ver. En een stemmig zijn alle bladen, behalve een enkel socialistisch blad, het er over eens, dat het nu de spuigaten uitloopt en krachtige maat regelen moeten worden genomen. Nu zou dit alles niet zoo slim zijn, om dat Montenegro tegen Oostenrijk niet veel zal kunnen doen; het zou een gevecht wor den van den reus tegen den dwerg! Maar men is er niet zeker van, dat de Balkan- staten niet onderling een verbond hebben, waarbij zij zich hebben verbonden niet alleen zooals nu tegen Turkije, maar voor elk geval elkander bijstand te verleenen. Nu is wel waar, dat Bulgarije en Servië vrij wel uitgeput rijn en zeer zeker niet naar een nieuwen oorlog zullen verlangen, en zou men, wat deze landen betreft ge rust kunnen zijn; maar er is nog een land, dat roet in het eten kan werpen en dat is Rusland. Montenegro weet heel goed, dat het Rusland op rijn hand heeft, en daarom haaet het zich niets niemendal om Oosten rijk voldoening to geven! Nu is heb maar de vraag of Oostenrijk van Rusland toe stemming heeft gekregen, om aldus hande lend op te treden, en men zou geneigd zijn deze vraag bevestigend te beantwoorden, want Oostenrijk zou in het tegenoverge stelde geval er wis en zeker op kunnen rekenen, dat Rusland zou zeggen: „Han den thuis, Oostenrijk, of ge krijgt met mij te doenEenige dagen geledlen heeft in de pers een gerucht de ronde gedaan, dat Italië, Oostenrijk en Rusland het eens (rijn geworden over hetgeen met Albanië moet gebeuren. Dat lijkt ons nu wel ju:st, omdat Oostenrijk niet zoo bout zou optre den, wanneer het wiet dat. Rusland zich daartegen zou verzetten. Wij moeten maar afwachten wat er gaat gebeuren Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener in het arrond. Rheden 0. J. Keurenaer, te Nijmegen; in het district Middelburg F. Eringa, te Am sterdam is aan H. Yijn, op verzoek, met ingang van 1 pril, eervol ontslag verleend ah burgemeester van Twisk; is benoemd buiten bezwaar van 's Rijks schatkist tot gedelegeerde van de Neder- landsche regoerrig bij het in 1913 te Toron to te houden 12de Internationaal Geolo gisch Congres, dr. G. A. F. Molengraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoo ge school te Delft; is aan J. ten Cate, op verzoek eervol ontslag verleend ah commies bij de Algo- meene Rekenkamer, met bepaling, dat be doeld ontslag zal gerekend worden als te zijn ingegaan 16 Maart; is aan L. N. Heyl op verzoek, met- ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als ont vanger der successierechten te Amsterdam met dankbetuiging; h de benoeming van A. A. Th. Bloemarts tot ontvanger der registratie voor de ge rechtelijke akten en der domeinen te 's-Gravenhage, op verzoek ingetrokken en is hij bevestigd iin zijn tegenwoordige be trekking van ontvanger der registratie en domeinen te Breda; is benoemd tot ontvanger der registra tie voor de gerechtelijke akten en der do meinen te 's-Gravenhage A. W. Jolies, thans ontvanger der registratie van de ge rechtelijke akten en der domeinen te Rot terdam; is met ingang van 1 April benoemd tot binder-portier bij het Pr. Archief in Noord-Brabant H. Wagenaar, thans con- cierge-binder bij die instelling; is aan den ontvanger der dir. bel. P. Heetjans te Rotterdam op verzoek met in gang van 1 Mei eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; is aan den ontvanger der dir. bel. E. W. Beth te Rotterdam op ver zoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; is met ingang ran 28 Maart eervol ont slag verleend uit zijn betrekking bij het personeel van den geneesk. dienst dei landmacht, op zijn aanvrage aan den reser- ve-cfficier van gez. 2de kl. J. L. Looach, die als zoodanig bij K. B. van 28 Novem ber 1908 voor den tijd van vijf jaren werd benoemd is met ingang van l April aan jhr. mr. A. F. L. Hora Siocama, op verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (O.) te Groningen, ond'er dank betuiging is benoemd tot plaatsvervan gend griffier bij gemelden raad, mr. W. J. M. Weersma, advocaat en procureur te' Groningen ia benoemd tot substituut-griffier bij den Centralen Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) te Utrecht, mr. D. Ragay Jz., adjunct-commies 1ste kl. van Noord- Holland te Haarlem; is benoemd tot heemraad van den pol der Charlois, provincie Zuid-Holland A. N. Vaandrager, te Rotterdam; zijn S. Keuning, te IJmuiden, A. van Oosterom te Tilburg, en W. A. P. Hoogwa ter te 's-Gravenhage met ingang van 1 April benoemd tot opzichter van den rijkswaterstaat 4de kl. is met ingang van 1 April bij den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank eervol ontslag verleend als lid aan mr, G. H. M. Delprat, onder dankbetuiging, en benoemd tot lid mr. J. G. Schölvinek, directeur van Wiegman's Bank te Am sterdam. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. De vennootschap, die zich ten doel stelfc in 1920 te Antwerpen een wereldtentoon stelling te houden, is zoo goed als samen gesteld. Het kapitaal bedraagt S millioon. Tot nu toe zijn 27 Inschrijvingen van 100,000 fr. elk ingezameld onder de bankiers en koop lieden. FEUILLETON. ^VVi-aals. (Nadruk verboden). 40» Hij ging terstond naar het station en vertrok naar Nogent, waar hij op het ge wone uur het kantoor binnentrad. Nauwelijks was Romain heengegaan, of Bertignolles drukte op den knop van eea electrische schel. Een lakei kwam binnen. Zeg aan mejurfrouw Jenny, dat ik vanmorgen niet uitga. Hij moest over alles nadenken en een plan maken, waarnaar hij zich nu in het vervolg te gedragen had. Laurent de Soul ai mes was niet terug gekomen. Men zal zich herinneren, dat het jonge mensch in het laatste gesprek, dat hij met Bertignolles had, hem vroeg of hij, on danks het ongelukkige geval op de club, zijn betrekking mocht blijven bekleeden. Hij was, naar men weet, directeur over een mijn, waarvan Bertignolles eigenaar was. Bertignolles had de vraag ontwijkend beantwoord. Vervolgens was hij diep getroffen door de besliste weigering van de-n graaf, toen hij hem zijdelings de hand van zijn doch ter aanbood. Ik zal er over nadenken, had bij op de vraag van Laurent geantwoord. Ik eal u wel sohruven. Daarna hadden Bertignolle* en de graaf elkaar niet meer ontmoet. Meermalen had Bertignolles zicli afge vraagd, wie toch het meisje wel kon zijn, dat den graaf De Soulaimes er van terug hield, de hand der sohoone, schatrijke Jenny aan te nemen. Toch had hij nog geen poging in het werk gesteld, om dit te vernemen. Hij overhaastte zich nooit. Bij hem ging alles geleidelijk, na rijp overleg. Zijn eerste werk was geweest,, de fami lie De Soulaimes ten val te brengen. Dat was nu volbracht, en goed volbracht ook De markies werd bedreigd door een fail lissement, erger nog, een frauduleus ban kroet, door schande dus, wanneer hem geen behulpzame hand tot redding /ou worden uitgestoken. Het plan van Bertignolles was, hem die hand te reiken. Op dat punt ging allee naar wensch. Maar nu werd het tijd eens te onder zoeken, welke geheimzinnige liefde zich van het hart van Laurent had meester gemaakt. Daarover dacht Bertignolles na, ioen zijn medeplichtige zich had verwijderd. Met Romain had hij daarover niet ge sproken. Deze moest zoo lang mogelijk onbekend blijven met de plannen van zijn meester. Hij wiet, hoe Bertignolles de familie De Soulaimes haatte, maar hij kon diens eer zucht niet vermoeden, Jenny in de familie te zien opgenomen. Thans had Lij zich van Romain bediend; maar verder kon hij slechts alleen han delen. Wie was de vrouw, die Laurent be minde t overeenkomst tot stand gekomen is betref fende do vaststelling der Noordelijke en Noord-Oostelijke grenzen van Albanië, van af Diakova tot aan het meer van Oehriia De overeenkomst betreft onder andere plaatsen ook Skoetari. Een Griekseh-Italiaangch incident, ATHENE, 24 Maart (R. O.) Volgens do bladen zou op het kerkhof van Carpathos, waar een lijkdienst werd gecelebreerd tot nagedachtenis van de in Epirus gevallen Grieksche soldaten, een incident hebben plaats gehad. Een Italiaansc.h officier zou getracht hebben de Grieksche vlag neer te halen, waartegen de bevolking zich verzet te. In den loop van het tumult, dat daarop ontstond, werelen de voorwerpen, die bij de godsdienstoefening gebruikt werden, op den grond geworpen. Koning Constant ij n van Grie kenland te Saloniki. ATHENE, 23 Maart. (R. O.) Na een ver traging va:. 24 uur, ten gevolge van den mist, is het koninklijk ja-cht, aan boord waarvan zich de Koning, de prinsen en do minister-president Venizelos bevinden, te Saloniki aangekomen. De begrafenis van koning Geo r ge ATHENE, 23 Maart. Het lijk van koning George zalliii de kathedraal.te Athene wor den tentoongesteld. De hertog van Teek zal den Koning van Engeland bij de begrafenis vertegenwoordi gen. SALONIKI, 24 Maart. (R. O.) Het'lijk van den. overleden koning, die 30 Maart be graven wordt, zal1 morgenochtend om 9 uren vervoerd worden. Saloniki. SALONIKI, 24 Maart (R. O.) Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft Venizelos bevestigd, dat Saloniki Grieksch wordt. De Bulgaren, die na den slag bij Tsja- taldzja 50 K.M. terug moesten, hebben het Grieksche leger om medewerking verzocht. Er zijn vijf divisies toegestaan op voor waarde, dat koning Conetantijn opperbe velhebber van het leger der bondgenootén wordt. Een aanslag. PARIJS, 23 Maart (R. O.) Volgens de ,,Gil Bias" wierp eenige dagen geleden een Albanees op een plein te Janina een bom naar een groep personen, gevormd door den kroonprins van Griekenland, diens zo nen en broeders. De bom ontplofte niet. De Albanees kon de vlucht nemen. De financ i n wa n T u r k ij e. KONSTANTINOPEL, 22 Maart (R. O.) Volgens een definitieve overeenkomst tus- Gchon de regeering en den minister van Financiën, is de som, aan de Porte ge ge ven, in verband mot de Italiaansche scha deloosstelling voor de Tripolitaansche staatsschuld, vastgesteld op 270,000 Turk sche ponden. Daar de regeering reeds in December een voorschot van 300,000 Turk sche ponden heeft ontvangen, zal zij het surplus moeten terugbetalen. De buitenlandsche politiek van Engeland. LONDEN, 24 Maart (R. O.) In ant woord op desbetreffende vragen, verklaar de minister-president Asquith in het La- geihuis, dat, zooals reeds meermalen ver zekerd is, Engeland geen enkele geheime en niet aan het parlement bekende ver plichting heeft aangegaan, welko het dwingt, aan eenigen oorlog deel te nemen. Met andere woorden, aldus vervolgde Asguith wanneer er tusschen l^iropee- sehe mogendheden een oorlog zou uitbre ken, bestaan cr geen geheime overeen komsten, die de vrijheid der regeering en Tot welken stand behoorde zij? Hoe zou hij haar opsporen 1 Het eerste, wat hij nu doen moest, waa met Laurent vrede te sluiten. Dat was gemakkelijk genoeg. Er had eigenlijk geen verwijdering of twist tusschen hen plaats gehad. x^Ileen hadden zij hun betrekkingen tijdelijk af gebroken. Hij behoefde Laurent slechts te schrijven en dëze zou dan terstond bij hem komen; hij zou hem zeggen, dat hij zijn betrekking als directeur over de mijn kon blijven be kleden en daarna was alles weer bij het oude. Bertignolles wilde echter nog eenige dagen wachten, vóór hij aan den graaf zou schrijven. Eerst wilde hij weten, hoe de zaak te Nogent zou loopen. Zou Romain Goux, ondanks zijn verzekeringen, niet de een of andiere onvoorzichtigheid begaan hebben? Zou hij niet verdacht, in hechte nis genomen worden Hij ging niet uit, maar wachtte met ongeduld op den terugkeer van zijn mede plichtige. Begeerig las hij de avondbladen. Eensklaps schrikte hij geweldig. De bladen berichtten de gevangenneming van een der kantoorbedienden, tegen wien ernstige verdenkingen waren gerezen. De naam van dien bediende werd niet ver meld, maar Bertignolles twijfelde niet, of het moest Romain Goux wezen. Weldra echter bewees de terugkeer van Romain hem liet tegendeel. Romain vertelde hem, wat er dien dag gebeurd was, en hoe hij met een enkel wóórd, de justitie op een dwaalspoor ge leid en vermoedens op Mirador had geves tigd. Nu kon hij gerust zijn. Vóór Mirador zijn onschuld had bewe zen, zouden er wel eenige dagen verloopen. En zou het hem wel eens gelukken, zich van die verdenking te zuiveren? BertignoPes maakte een beweging van tevredenheid. Het ia lang niet slecht, wat ge ge daan hebt, mijnheer Romain, zei hij glim lachend. Een hert, dat in het nauw gebracht wordt, grijpt elk middiel aan om aan do handen van rijn vervolgers te ontsnappen, zei Romain. Den volgenden dag bekleedde hij weer zijn betrekking als secretaris van Bertig nolles, die hij alleen verlaten had om op het kantoor van den markies De Soulaimes werkzaam te zijn. De weldoener. Twee dagen later 6chreef Bertignolles het volgende briefje aan Laurent: „Waarde Heerl „Zou u mij morgen tegen tien uren wil len ontvangen ten uw ent in de Brusselsche straat, ten einde ons gesprek, ten opzichte van de betrekking, die ik u had opgedra gen, weer op te vatten? Bertignolles." Het antwoord van Laurent luidde: „Mijnheer I „Het zal mij hoogst aangenaam zijn, u morgen op het bepaalde uur te ontvangen. „L. de S." Den volgenden morgen hield het rijtuig van Bertignolles in dë Brusselsche straat sti en de Amerikaan stapte er uit. Het was de eerste maal, dat hij bij den graaf De Soulaimes kwam. Het was niet zonder bedoeling, dat Ber tignolles zelf bij Laurent kwam, in plaats van dezen te verzoeken bij hem te komen. Hij wilde het geheim doorgronden, waar mee de jonge man zijn liefdesgeschiedenis omhulde, en daartoe hoopte hij bij dit be- tzoek de gelegenheid te zullen vinden. Laurent ontving Bertignolles in dezelfde kamer waar hij kort geleden zelfmoord had willen plegen, hetgeen op 't laatste oogen blik -door Marie-Rose was belet geworden. Destijds was dit vertrek nog met groote weelde gemeubileerd; er stonden bevallige meubelen, de wanden waren met kostbare schilderijen versierd, benevens wapentro peeën en harnachementen, men zag er beelden van marmer en brons en voor do deuren hingen zware, prachtige gordijnen en portières. Van die weelde was weinig meer over gebleven. De meeste schilderijen, beelden en wa pens, waren stuk voor stuk in de handen van uitdragers overgegaan. Ook verschei dene meubelstukken waren verdwenen. Er waren nog wel overblijfselen van die vroe gere grootheid, maar ook die wachtten op hun beurt, om eveneens te gelde gemaakt te worden. Dit had Bertignolles met den eersten oogopslag gezien. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5