N9. 16277 Vrijdag 14 Maartg A°. 1913. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Troede Vaderen. FEUILLETON. W raak. PRIJS DBR ADT*8TENTIE!f: Van 16 regelj 1.05. Iedere regel «eer /0.17J. Grootera lettere naar plaateruimte. Kleine eiTerteatiën Tan 20 weerden 40 Oenta oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voer bat isnseseerenwordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURAJiTj Voor Leiden per week 9 Oenta per 3 maanden 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn w 1,30. Eranco per post1.65. H1KDERWEÏ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de Firma GEBRS. BOEKKOOI, om vergunning tot opriohting .van een kleederenververij in het perceel Garenmarkt Nos. 2ö/25a, Sectie C No. 296, gedreven door een electromotor van 3 p.k. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op d® Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 23 Maart a. s. des ivoormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden sijn verschenen, ten einde hun bezwaren gnondeling boe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van F. G. C. BURSAL «Dm vergunning tot uitbreiding van de sij£ renfabriek in het perceel Steenstraat No. ÏO, Sectie B No. 2391, door plaatsing van teen gasmotor van 2£ p.k., tot het in bewe ging brengen van een eestmachine, een snij machine en een messenslijpmachine. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het. publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 28 Maart aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven 4>m bezwaren teeen dit verzoek in tó brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- (Wet voor 't. gemeentebestuur of een zijner le llen zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van de Firma M. BIESIOT, om vergunning tot uitbreiding fvan de koekfabriek in de perceelen Haar lemmerstraat No. 166 en Korte Paradijs steeg Nos. 49 en 51, Sectie H No. 3184, door het plaatsen van een electromotor van 20 p.k., tot het aandrijven van diverse machi nes en ter vervanging van den bestaanden gasmotor. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek ésA genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alanede dat op Vrijdag 28 Maart ft. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in ta brengen, terwijl zij er de aandacht op re», tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een aijner leden zijn verschenen, ten einde hun btfcwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris. Leiden, 14 Maart 1913. Er valt voor ons over de 26 punten der agenda van gisteren niet veel te vertellen. Zij gingen fluks onder den hamer door. Als er niet een on ander aan ware voorafgegaan, waartoe ouder gewoonte, zouden wij haast zeggen ook weder oen geheime zitting be hoorde, ditmaal door prof. Carpentier Alting in verband met het voorstel tot benoeming van een tijdelijk loeraar in het teokenen aan do Kweekschool aangevraagd, en als men er dopr de beantwoording van enkele vragen door den wethouder Fischer niet een staartje aan gehecht had, was alles in oen uurtje af geloop en geweest. De voornaamste der ingekomen stukken, de scheidsrechterlijke beslissing over het ge schil tusschen de gemeente en do L. D.-W.-M. en de ontwerp-verordening, regelende het hy giënisch en geneeskundig toezicht op de scholen, van mr. A. van der Eist, zijn reeds vooraf in het Dagblad medegedeeld. Wij kunnen ze hier dus voorbijgaan. Omtrent het eerste deelde de Voorzitter nog mede, dat do gemeente in hoofdzaak gelijk hoeft gekregen en dat hot stuk in de Leeskamer zal worden neergelegd. Daar kunnen de Raadslederi-juristen eens aan smul len. Een zéér verontwaardigd protest tegen een uitlating van den lieer Hoogenboom in do vorige zitting was ingekomen van de Ge zondheidscommissie. De heeir IT., zich blijk baar van geen kwaad, bewust, keek of hij het in Keulen hoorde donderen. Het geval kreeg nog een komisch tintje, toen de lieer Van Gruting, zelf lid der Gez.Gommissie, het protest nog aandikte door met van ver ontwaardiging trillende stem te verklaren, dat het toch niet aanging de veronderstel ling uit te spreken, dat mannen, door den' Commissaris der Koningin benoemd, in staat zouden zijn iet-s krachtens hun ambt te doen onder invloed van derden. Laat ons ter juiste beoordeeling van deze kwestie, even de uitdrukking vermelden, waarover de Gczondheidscominissie schijnt te zijn gevallen. „Als ik nu goed ben inge licht, ik hob in kwaliteit van ingenieur van Rijnland destijds een bouwer hij mij gehad, die aan den overkant de straat moest maken dan geloof ik toch wel, dat het dempen van die sloot volstrekt niet vreemd is aan den wensch van den bouwondernemer, om in verband met dien straataanleg de sloot gedempt te krijgen." Nu gelooven wij allerminst, dat de Gezond heids-Commissie zich rechtstreeks heeft laten beïnvloeden door een bouwondernemer of wien ook, maar haar aandacht is zeer waar schijnlijk op de sloot gevestigd door een adres 'van omwonenden, en het is nu de! vraag of dat adres niet tot stand is ge komen door invloeden, die ni*fc rechtstreeks met den onhygiënischen toestand der sloot in vörband staan. Bij toepassing van den stelregel, dat eerst de eirgst vervuilde en dan de minder erge aan de beurt moeten komen, zijn wij overtuigd,., dat die aan de Witto-Rozenlaan nog wel wat met rust zou zijn gelaten. Enfin, daar is gisteren nog weer eten uit voerig adres der belanghebbenden ingeko men en wij krijgen ook nog heb praeadvio van B. en Ws. Het zaakje is dus nog niet uit. Wat de punten dér agenda betreft: men is weer druk aan het huizen kcopen ge weest in den omtrek der veemarkt.. Eerst een voorstel tob den aankoop van een vier tal perceelen Voor een totaal bedrag van f9464 en aan liefc slot der zitting als spocd- eischend voorstel, om nog weer drie aan te kcopen, die te zamen zullen kosten f6198. Verder werd nog besloten tot den aankoop van een perceel aan de St.-Jacobsgraclit, dat zal worden ingericht voor een posthuisje ton behoeve der gemeente-reiniging, waar ook f 9000 aan besteed zal worden. Wanneer wij nu nog opmerken, dat het besluit inzake de invoering van afsluitbare vuilnisemmers van uniform model, voor den nieuwen ophaaldienst in de gemeente bij algeheele toepassing aan de gemeente f12,600 zou kosten, dan mogen we toch wel consta- toeren, dat deze oogenscliijnlijk onbeduidende vergadering de gemeente nog al duur te staan komt.» Trouwens, de toepassing1 van uniforme af sluitbare vuilnisemmers, die zich geheel aan passen hij do nieuw in te voeren ophaal wagen, lijkt ons uit het oogpunt van zinde lijkheid en van hygiëne alleszins aanbeve lenswaardig. Wij hebben het genoegen ge had deze emmers te bezichtigen en zij Tijken ons hijzonder doelmatig en sterlc. Voor iemand, dio het goed betalen kan, is zoo'n emmer den kóstenden prijs van f2.50 wel waard, en wie het milder convenieert, kan zonder zich cr over te schamen de reductie van f 1 genieten. Men hoeft dan in ieder geval een koopje. Wij verwachten -dan ook toepassing er van op grooto schaal, vooral wanneer voortaan aan de bepaling in de ver ordening op de straatpolilie, dat open vuil nisbakken, dcozen of emmers niet huitan mogen staan, strenger dan tot dusver de hand werdt gehouden. Tegenover de punten, die ons herinneren aan verhoogde uitgaven, zijn er ook voor stellen behandeld, welke aan vermeerdering- van inkomsten doen denken. En dan wijzen wij allereerst op de aanvraag aan de Re geering, om vergunning tot het gebruik van de houten hulppaviljoens voor de verple ging van krankzinnigen tot 31 December 1914. Dat dezo paviljoens niet kunnen ge mist worden, ondanks de uitbreiding, door heb in-gebruik-nemen van de vroegere wo ning van den directeur In het kasteel, be wijst dat het patiënten-aantal neg weer steeds toenemende is en dat Loteekent voordeeliger exploitatie. Eindelijk lijkt, ons de verhuring van de veilingloods aan de Leiidsche Tuindters-Pfa- trconsvereemgdng ook in het belang der ge meente. Met den jaarlijkschen huurprijs van f 750 is de gemeente voordeeliger uit, dan hij eigen exploitatie en het lijkt ons toe, dat de zaak nu door het initiatief der Ver eeniging beter zal floreeren, wat naast de indirecte voordeelen ten slotte ook wéér do gemeente ten goede zal komen. Nemen, zoo als wordt verwacht, de veilingen belangrijk toe, dan kan na afloop van het contract de gemeente een hcoger bedrag bedingen. Over de verschillende besproken punten zou, als de heeren op hun praatstoelt jo had den gezeten, nog al heel wat kunnen gezegd zijn. Het was echter zoo maai- heter, omdat het vooraf wel was te bezien, dat die pun ten cr toch zouden doorgaan. Omtrent de rondvraag, waarbij heel wat ia heen en weer gepraat, waarin de lieer Po termans een belangrijk aandeel in het debat heeft genomen, verwijzen wij naar het ver slag, to meer, omdat het vóór en tegen van de .aansluiting van straten tegen de gren» onzer gemeente op de Leidsehe rioleering voor een paar weken reeds uitvoerig door den schrijver van do „Brieven van een Lei- denaar" in ons Blad is behandeld. s-esties?, 14 art Sinds enkele dogen is men bezig aan het station alhier te breken on te bou wen. Het bestelgoederenbureau der Staats spoorwegen is op 15 Febr. j.l. in beheer overgegaan van de Holl. Spoor en op 1 April a. s. zal de administratie van het reizigersvervoer der S.-S. eveneens over gaan in handen van de H. S.-M., waartoe de thans uitgevoerde verbouwing noodza kelijk was. In de vestibule wordt een hulo- kantoor gemaakt voor den verkoop van plaatskaarten, kilometerboekjes, enz., tot dat het nieuwe plaatskaartenbureau ge reed zal zijn. In verband hiermede worden de S.-S. ambtenaren op 1 April a. s. overgeplaatst en wel de heer Duvergé naar Js-Bosc-h en de heer Dekker naar Utrecht, terwijl de heer C. van Ginkel, de verdienstelijke en steeds hulpvaardige chef van het plaats kaartenbureau der S.-S., die zoo menigeen tal van jaren behulpzaam was bij zijn buitenlandsch of binnenlandsch reisje, den dienst der S.-S., wegens leeftijd eervol en met peDsiocn zal verlaten. Velen gunnen ongetwijfeld den nog kras sen heer van Ginkel veel genoegen van zijn pensioen en een welverdiende rust. De heer D. Heide herdenkt morgen den dag, waarop hij rijf en twintig jaar ge leden werd aangesteld als koster bij de Synagoge der Ned. Israel. Gem. alhier. Voor het examen in de nuttige hand werken in Den Haag zijn geslaagd de da mes A. .H. Eggink, van Leiden, en O. J. C. v. d. Kodde, van Oudewetering. Gisteren herdacht de heer HL A de Man, hoofd eener Chr. School voor U. L. O. te Delft, zijn zilveren feest als ondérwi,- zer aan de Chr. school. Voor 25 jaar trad hij als onderwijzer in functie aan de echool van den heer W. Beek, te Katwijk aam den Rijn. De ,,Sts.-Crt." bevat de statuten van de Maatsch. tot expl. van het. pension „Zeelust", te Noordwijk-aan-Zee, gem. -Noordwij k. Doel: Exploitatie van een pension. Duur 25 jaar. Kapitaal! f 35,000, verdeeld in aan- deelen van f 1000. Directeur F. Schilder- man. Benoemd is tot onderwijzer te VLaar- dingen de heer W. Koudstaal, te Katwijk- aan-Zee. De benoemde komt als nummer één vooi op een voordracht voor onderwijzer te Scho ten, bij Haarlem. De Haagsche wethouder'Jansen heeft gisteravond het nieuwe gebouw van de „Bonetterie" in de Residentie geopend. Na afloop van de offieieele plechtigheid maakten de talrijke aanwezigen een rond gang door d« schitterend verlichte zalen. Op straat stond den geheelen avond een dichte menigte voor het gebouw. In de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging voor Wijsbegeerte heeft in Den Haag prof. L. Knappert, van Leiden gesproken over de oorspronkelijk-Ncder- landsohe hervorming der 16de eeuw. Door de arr.-rechtbank te 's-Gravenha- ge is ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opgemaakt de vol gende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. E. Jellinghaus, rechter in de arr.-recht bank te Amsterdammr. C. J. J. de Jon- cheere, rechter in de arr.-rechtbank te As sen mr. J. van Kuyk, substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage. Mr. A. S. Rueb, substituut-griffier bij de arv.-rechtbank te 's-Gravenhage, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoem de candidaten. In zijn antwoord op het afdeelingsver- slag der Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende den kindertoeslag en de verhooging der vergoeding voor huishuur aan gehuwde onderwijzers, bestrijdt de Mi nister van BinnenTandsche Zaken de aan gevoerde bezwaren. Nader is gebleken, dat de kosten f 500,000 's jaars zullen bedragen. H. M. de Koningin heeft aan de Re- gelings-commissie der Prijskamp-Marschmu- zielc de toezegging gedaan, te zijner tijd gaarne voor Prinses Juliana te aanvaarden een eenvoudig album, waarin zijn opgeno men eenige bekroonde marschen, die op ge makkelijke wijze voor piano twe-e-handig zijn gezet: Men meldt ons uit Delft: Bij den. he denmiddag gehouden optocht ter viering van den Dies Natalia van het D. S.-O., trok wel het meest de aandacht een ge pantserde auto, welker komst met groot© bulletins reeds dagen van te voren was aangekondigd; een reuzenauto, die volgens een boer uit Buiksloot, gelijk het bulletin vermeldde, met een vaart van plm. 90 K.M. over don La-renschen weg was ge trokken. Het JStuiversbladJ had toen nar der vernomen, dat op de gepantserde auto Z.Exc. Oolijn aanwezig was, die op zijn propagandatocht tegen de Tarief wet Delft bezocht. De auto was van de nieuw ste „Fransche Kruppkanonnen" en alk andere gemakken voorziensuffragettes maakten het marktplein onveilig; apachen uit Parijs, met boksbeugels gewapend, lie ten een en ander van hun kunsten zien; Sjah Abbas de Groote deed op z'n reis naar Ispahan, gevolgd door een aantal Ooster- sche schoonen, Delft aan. De Moulin Rou ge was een oogenblikje naar Delft overge waaid, enz. De stoet trok weder veel kijkers. Te Gouda werd de dertiende alge meene vergadering gehouden van de Ned Vereeniging van Kaashandelaren, onder presidium van den heer J. F. W. S. Mid- d' Ibeek. De rekening en verantwoording over (Nadruk verboden). 88) Zij 6chreef: „Kom, Laurent. Het ongeluk hereenigt. [Uw broeder zal nu den moed niet hebben, U den toegang tot zijn huis te ontzeggen. Hij lijdt thans zelf te veel, om uw leed nog |be willen verzwaren. Hij heeft behoefte aan liefde en zal zeker bereid zijn, je vergiffe nis ~te schenken." Zij volgde de inspraak van haar hart, ïzonder te weten, van welk een vreeselijke misdaad dé markies en de blinde haar ge liefden Laurent beschuldigden. 's Avonds was de markies met zijn doch ter een weinig rust en kalmte gaan zoeken fci den salon. Gilberte sprak hem vriendelijk toe, wak kerde zijn moed aan en troostte hem met ite zeggen, dat zij en dé markiezin hem nog Overbleven, en dat zij, ondanks al die sla gen van het noodlot, nog gelukkig konden zijn in eikaars liefde. De markiezin sliep op haar kamer. !Marie-Rose zat aan haar bed, bezig met «en borduurwerkje, en stond nu en dan op ;om naar de blinde te zien. Zij vermoedde niet, welk vreeselijk dra ma er dien nacht was afgespeeld en welk geheim de blinde markiezin in het diepst (van haar hart hegraven had. Met verwon dering zag zij, hoe ingevallen de trekken l*an de oude dame waren. Arme vrouw mompelde zij. Zij giug weer zitten en nam haar werk op, terwijl de markiezin, in haar slaap eenige woorden stamelde. Marie-Rose meende, dat de markiezin haar riep. Heeft u mij nooddg, mevrouw? vroeg zij. Verlangt u iets? De markiezin antwoordde niet Zij woelde onrustig in haar bed. haar handen, die op de dekens lagen, bewogen zich met heftigheid, als wilde zij iemand grijpen. Duidelijk sprak zij in haar slaap: Moordenaar Moordenaar Marie-Rose wilde de oude vrouw di.en ontwaken. Mevrouwriep zij. Ik bid u, kom tot uzelve 1 Zacht wilde zij de hand der markiezin grijpen, maar deze klemde zich aai haar vast. Moordenaar! Wie zijt gij? Ellende ling! Laurent, mijn zoon! Marie-Rose verbleekte. Wat beteekent dat? stamelde zij. Wat zegt zij? Zij trachtte zich uit de hand der blinde los te maken, maar deze klemde zich op nieuw aan haar vast. In groote opgewondenheid ging de blin de voort: Ongelukkige, wat hebt gij gedaan? Schande 1 Misdaad! Bloed! Gij hebt je moeder vergeten, je broeder, je naam, je eer! Niets, niets is meer heilig voor je! Van wien spreekt zij toch? mompelde Marie-Rose. Het kan toch niet van Laurent zijn. Laurent, mijn zoon, een dief en moor denaar Welk een afschuwelijke droom, zeide het meisje verschrikt. De markiezin zweeg thans, de hand, dio zich aan den arm van Marie-Rose had vastgeklemd, liet dien los en zonk mach teloos op de dekens neer. Mevrouw, zeide Marie-Rose zacht, kom tot uzelve, ontwaak. De markiezin ontwaakte met een zucht en richtte zich langzaam op. Het hoogrood, d$t haar wangen kleurde, verried een zware koorts. Haar tanden klapperden. Haar ledenmaten trilden. Is er niemand bij mij? vroeg zij. Ik ben hier, mevrouw, ik heb u wak ker gemaakt? Waarom, mijn kind? U was zeer onrustig. U soheen een akeligen droom te hebben en veel te lijden. Een akelige droom? In haar gedachten voegde zij er bij: God gave, dat het slechts een droom was. Helaas Zij vroeg angstig: Heb ik dan gesproken. Ja, enkele woorden. Hebt ge ze gehoord1 Hebt ge ze be grepen? O! mevrouw, droomen zijn somtijds zoo ongerijmd. Spreek, mijn kind, spreek. In uw koortsachtigen droom zeide u, dat mijnheer de graaf Laurent de Soulai- mes een dief en moordenaar was. Zij poogde te glimlachen, maar tranen biggelden lang6 haar wangen. Heb lk dat gedroomd? Welk een dwaasheid. Marie-Rose begreep, dat er een vreese lijk geheim bestond, maar vermoedde toch in dé verste verte niet, dat haar Lauront van de misdaad werd beschuldigd. Op dit oogenblik trad Michel met zijn dochter binnen. De troostwoorden van Gilberte hadden den markies weer een weinig tot kalmte gebracht. Hij gevoelde zich moediger, sterker, door de liefde en teederheid van zijn kind. Hij kwam om te zien hoe het met zijn moeder was. De blinde had hem niet hooren binnen komen, vervuld als zij was van de ge dachte aan haar schuldigen zoon. Hoe is het met haar? vroeg de mar kies aan Marie-Rose. Mevrouw heeft een vreeselijken droom gehad. Zij heeft het tooneel van den moord nogmaals doorleefd e-n meende den moor denaar te herkennen. Het was uw broeder De markies beefde en zag haar ver schrikt aan. Maar dat heeft u toch niet geloofd? vroeg hij. Zij was doodsbleek geworden en ant woordde niet. Wat gebeurde er toch? Waarom schenen de markies en Gilberte zoo verschrikt te zijn door dien droom? Waarom vroeg Michel zoo gejaagd of zij het niet geloofde Laat mij met mijn moeder alleen, me juffrouw, zeide hij. Thans verwijderde men haar. Onder an dere omstandigheden zou het haar niet verbaasd hebben; maar dien avond kwam het haar vreemd voor, als een maatregel om een familiegeheim voor haar te verber gen. Zij verwijderde zich langzaam. Zij kwam niet bij het bed dér zieke te rug. Michel en Gilberte waakten beurte lings bij haar. Zij vreesden een onvoor zichtig woord, een nieuwen droom, die het geheim aan een vreemde zou toever trouwen. Dat gevaar wilden zij vermij den. Den volgenden dag was do markiezin een weinig beter. Tegen twaalf uren stond zij op, gehol pen déor Gilberte, en dronk een kop bouillon. Zij wandelde een paar schreden door d® kamer. Daarna zette zij zich in een leunstoel bij het geopende venster. Zij voelde de warme zonnestralea, die op haar schouders vielen. Die warmte deed haar goed. Wat heerlijk weer, mompelde zij. Ja, moeder. Is u sterk genoeg om uit te gaan? Wilt u, geleund op mijn arm en dien van Gilberte, een wandeling in den tuin gaan doen? Neen, ik ben moe, ik blijf liever hier. Alle drie zwegen. De blinde scheen zelfs de tegenwoordig heid van Michel en Gilberte vergeten te hebben. (Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1