N°. 16276 Donderdag 13 MTaai*t. g». iS13. <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENXIEN: Van I6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0,17j. Grootere letters naar plaatsrnimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post Kostelooze Genees en Heelkundige Hnlp aan On vermogen den. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter kennis van hen, die, op grond van onvermogen, in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van koeteloozo genees- en heelkundige hulp van 1 Mei 1913 tot 1 Mei 1914, dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs van onvermogen alsnog kunnen aanmelden op Dinsdag den 18 den Maart a. s. van des voormid dags h a 1 f e 1 f tot des namiddags d r i o uren, ten Raadhuize in het lokaal naast de binnentrap (Trouwkamer). Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GTJS-ELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den l3den Maart 1913. Le:cen, 13 fóaa d. Mr. A. van der Eist heeft gevolg gegeven aan zijn reecfo vroeger aangekon digd voornemen een „ontwerp-verorde iiing, regelende het geneeskundig en hy giënisch toezicht op de openbare en bijzon dere scholen en van den werkkring van den schoolarts" bij -den gemeenteraad aanhan gig te maken Deze ontwerp-verordening is de>zer dagen bij het gemeentebestuur in gekomen en voorzien van een uitvoerige toelichting en twee bijlagen, waarbij de Haagsohe verordening gedrukt en aan de leden van den Raad toegezonden. De voorzitter meent, dat, voortwerkende met de verkregen ervaring, een flinke stap voorwaarts moet worden gezet op het gebied der hygiëne van de schooljeugd en het geneeskundig schooltoezicht op een breederen grondslag behoort te worden, gevestigd, en wel: door aanstelling van een beroeps-schoolarts, die buiten de ge wone gezinspractijk staande, zich geheel aan zijn taak kan wijden. De "tegenwoordige sohoolartsen oefenen, Booals men weet, naast de betrekking van schoolarts ook nog de gewone gezinsprao- tijk uit. zijn ontwerp-verordening is de voor sleller té rade» gegaan met de ervaring op gedaan in andere gemeenten, in 't bijzon der te 's-Gravenhage en Groningen, waar een beroeps-schoolarts sedert énkele jaren werkzaam is. De voordeelen aan dit stelsel verbonden worden in de toelichting uitvoerig door den voorsteller uiteengezet. De zevende Volksbijeenkomst wn3 gisteravond niet zoo druk bezocht als die haar voorafgingen. Er was ditmaal een spreker, en daarvoor is nooit zooveel be langstelling als voor zang, muziek, voor drachten, bioscoop of een oombinatie van deze. Zelfs niet, al is de spr. jhr. Jan Feith en het onderwerp: ,,Met de dieven en de dievenvangers op pad" ook nog zoo aantrekkelijk. Daarenboven maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om teg^n gering entree de gen. repetitie van het Studénten-tooneel in den Schouwburg bij te wonen. De groote zaal was tot ongeveer de helft gevuld Wie er echter waren, hebben wri genoten. De heer Jan Feith, die als redac teur van het Algemeen Handelsblad" in „Groot Mokum" persoonlijk met de „jon gens van de vlakte", zooals de boeven, groote en kleine, in het Bargoenseh o£ in de dieventaal heeten, vertelde voor de pauze allerlei uit het „leven en het w' r- ken" van lien, die van misdaad hun Toep maken, en deed het met zooveel af wisseling en op zoo prettige en boeiende wijze, dat het luisteren er naar een genot was. Na de pauze, toen hij met de dieven vangers er op uitging, en interessante op sporingen en inhechtenisnemingen, van een rechercheur der Amsterdamschpolitie, wijlen den heer Peters, navertelde, was de aandacht nog meer gespannen Zoo tussohen de regelö door liet hij zien, dat er misdadigers zijn, die onze diepe ver achting verdienen natuurlijk, maar ook dio ons met deernis vervullen. Spr. hield niet van het manen van com mentaren, alsdus besloot hij, maar wel hoopte hij te hebben bewerkt, dat zijn hoorders zouden begrijpen, dat „zoo'n po litieman" toch waarlijk niet een gemakke lijke taak heeft en dat in eiken misdadiger »og altijd iets woont van een menschenziol De verteller werd aan het slot wann toegejuicht. De Weesinrichting te Neerbosch out ving uit Leiden als jubileumgave van ds jonkvrouwen v. d. B. f ICO. In Den Haag zijn voor het examen in de nuttige handwerken geslaagd de dames E. M. Valk en W. J. Siljee, van Leiden, do laatst© leerlinge van mej. Aewerdonk; en te Utrecht voor fraai© handwerken mej. 0. P. Verweij de Winter, ook leerlinge van genoemde leerares. Door het hoofdbestuur der Posterijen er Telegrafie werd aanbesteed het onder houden van de post- en telegraafgebouwen to Leiden, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1915. Minste inschrij ver d© heer H. P. Jansen, te Leiden, voor f 2150. Tot ontvanger der dir. bel. en accijn zen alhier (buitengemeenten) is benoemd de heer J. van Vollenhoven, thans hoofdcom mies ter directie der dir. belastingen, in- voerr. en accijnzen te Utrecht. Inzake den kindertoeslag is door de afd. Leiden en Omstr. der Vereeniging van Chr. O. en O. in Nederland de volgende motie aangenomen: De afd., enz., bijeen in vergadering, in aanmerking nemende den noodetand in ver schillende onderwijzersgezinnen, spreekt haar dank uit aan het Ministerie-Heems kerk voor het indienen van het wetsontwerp inzake kindertoeslagdoch spreekt ook haar teleurstelling uit, dat bij het bereke nen van het kinderaantal de eerste tweo kinderen niet in rekening worden gebracht en hoopt, dat alsnog bij aanneming van het wetsontwerp het volle aantal kinderen in een onderwijzersgezin wordt in rekening gebracht, en spreekt de hoop uit, dat dit wetsontwerp, dat den allerergsten nood van sommigen van ons corps wil lenigen, zoo spoedig mogelijk zal gevolgd worden door een wetsontwerp, dat de finale oplossing der nijpende salaris-kwestie voor de onder wijzers brengen zal. Op een voordracht voor onderwijzer te Rotterdam komt voor de heer G. J. N. Hanegraaff, te Waddinxvepn. De vaste keuringscommissie der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft van do voor de Plantenbeurs ingezonden verzamelingen toegekend een verguld-zilveren medaille aan 100 zeer mooie Cyclamen van de firma D. Spaar garen Mzn. en Zonen, te Aalsmeer, én aan een verzameling hortensia's van den heer D. Baardse, aldaar. B. en Ws. van Rijswijk hebben den bouw eener ziekenbarak, waarvan de aan besteding plaats had op 12 Februari jl., ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer M. de Graaf, te Leidschendam, voor f 7772. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in het Gebouw voor K. en W in Den Haag het Diligentia-concert bij, De ontvangstzaal in 't verleden zomer betrokken Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan het Plein in Den Haag is gis teravond ingewijd met een luisterrijke receptie, door den Minister van Buiten landsche Zaken en mevrouw De Marees van Swindoren in dit Rijksgebouw gege ven. Naar „De N. Crt." verneemt, hebben de onlangs in Den Haag gehouden welda digheidsfeesten ten behoeve van een Huis voor Onbehuisden ongeveer f 10,000 opge bracht. In dit bedrag is niet begrepen de opbrengst van de loterij, die nog niet kon worden opgegeven. Ged. Staten van Zuid-Holland, ambts halve uitspraak doende met handhaving van het besluit van den Raad van 's-Gra^ venhage, hebben besloten tot toelating van den heer G. Nypels als lid van dien Raad. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot reorganisatie van de Rijks- lardbouw-proefstations, wier' arbeid wordt gecentraliseerd en gespecialiseerd als volgt: Station Groningen: onderzoekingen ak kerbouw; Hoorn: zuivelbereiding en vee voeding; Maastricht, dat vergroot wordt en waarvoor f 42,000 wordt aangevraagd, controle-onderzoek van meststoffen; Wa- geningenidem en zaaizaden, terwijl f 100,000 noodig is voor het gebouw aldaar, voor het controle-onderzoek van veevoeder- artikelen, waarin tevens het chemisch en botanisch microscopisch onderzoek zal on dergebracht en waarvoor bij begrooting van 1914 gelden voor den eersten termijn zul len aangevraagd worden; station Goes: on derzoek landbouw-piroducten en hulpmid delen. Op initiatief der Haarlemscht Han- delsvereeniging zullen in begin van Juli 1913 te Haarlem gedurende vijf dagen als 1913-viering groote feesten worden gege ven, o. a. optocht en bloemencorso en wa terfeesten. Na zeer uitvoerige gedaehtenwisseling heeft de Haarlemsche Raad besloten elec- triciteit te leveren aan Heemstede. Naar aanleiding van de offieieele inede- deeling, in den Haarlemschen Raad ge daan, dat bij Kon. besluit het salaris van den commissaris van politie te Haarlem, tegen de opvatting van den Raad in, is verhoogd van f 3000 tot f 3500, heeft mr. J. H. Thiel in den Raad medegedeerd, dat in zitting met gesloten deuren nog andere bezwaren tegen den commissaris zijn inge bracht, dan die, welke zija hoogen leeftijd golden. Spreker vroeg ook o-m overlegging aan den Raad van het advies van den burge meester, als hoofd der politie in deze zaak aan de Regeering overgelegd. Te Bloemendaal had gisteren de ter- aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. E. II. van Leeu wen, oud-hoogleeraar. Vele oud-leerlingen en vrienden waren aanwezig, ook de prae- ses der Ut-rechtsche theologische faculteit van het Studentencorps. Het woord werd gevoerd door ds. Gerthivan Wijk, uit Ben- nebroek als oud-leerling, en ds. J. A. van Leeuwen, te Bloemendaal, zoon van den overledene. In den Raad van Amsterdam zijn gis teren de discussies geopend over de thans 2J jaar oude voorstellen van de heeren Ketelaar en KI. de Vries, betreffende do toevoeging van een zevende leerjaar, en de beperking van heb aantal leerlingen per klassel D© beraadslagingen werden echter aan gehouden tot de volgende vergadering In deze Raadszitting vroeg de heer Vlie gen hoe heb thans staat met de Paleis- Raadhuis-kwestie. Burgemeester Roëll antwoordde, dat het advies van den ge meente-advocaat ter zake te wachten is na de publicatie van prof. Brugmans' werk over het Paleis-Raadhuis-vraagstuk. Naar wij thans vernemen, is de verschij ning daarvan tegen het eind van deze maand of tegen April te verwachten. Naar het ,,Hbld." verneemt, is in de go- houden geheime Raadszitting besloten in te gaan op heb nadere voorstel van den Mi nister van Waterstaat, dat Amsterdam een derde deel zal bijdragen in de kosten der onteigening van de gronden, benoo- digd voor d'e werken, tot verbetering van het Noordzee-kanaal. Zooals men zich herinnert, worden die kosten geraamd op f 600,000 en had Amsterdam zich aanvan kelijk bereid verklaard 50 pCt. dier koeten te dragen, echter onder voorwaarde van latere verrekening, .wanneer over het aan deel van de hoofdstad in de uitvoerings- werken overeenstemming zou zijn verkre gen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de tussohent-ijdsche verkiezing voor de Prov.' Staten van Zuid-Holland (vaca- ture-Loeff) in het kiesdistrict Brielle zijn uitgebracht 3105 6temmen. Hiervan ver kreeg mr. L. Trouw (lib.) I960 en de heer A. W. Heykoop (soc.-dem.) 1139 stemmen, izcodat gekozen is mr. L. Trouw. Een uit 21 vereenigingen van pen sioengerechtigde ambtenaren, beambten en werklieden in dienst van de gemeente Amsterdam gevormd bureau heeft, na reeds te voren te hebben vastgesteld een gedragslijn, hen aanzien van de aanhan gige wetsontwerpen te volgen, in een gis teravond gehouden vergadering besloten, een adres tot de Regeering te richten, houdende verzoek, de behandeling dier wetsontwerpen te willen bespoedigen, door het Voorloopig Verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer spoedig te beantwoorden, Zooals gemeld is, meenen Ged. Sta ten van NoordLHolland hun goedkeuring te moeten onthouden aan de gemeentebe- grooting voor '13 van Velsen, tenzij de Raad alsnog den begrootingspost voor de politic zoodanig wil verhoogen, dat voor loopig twee nieuwe agenten zullen wor den aangesteld. De Raad van Velsen besloot nu met ll tegen 3 6teramen bedoelden post niet te verhoogen. Over déze politiekwestie waa door de beide wethouders een uitvoerig prae-advies uitgebracht, overeenkomstig hetwelk de Raad besloot. De voorzitter had zich met dat advies niet kunnen ver eenigen. Onder dagteekening van gisteren seint de correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia: Gisteravond is te Medan de aldaar resi- deerende notaris IJ Meeter uit een taxi- auto geslingerd en op de plaats doodge bleven. Men meldt uit Hoorn, dat de heer M. de Jong, lid der Eerste Kamer, aldaar sinds enkele dagen ernstig ongesteld is. Het Zangersfeest van den Chr. Zan gers vereenigingsbondl zal plaats hebben op 30 Juli in 't Oranjewoud bij HeeTenveen, daartoe door Graaf C. E. S. J. van Lim burg Stirum welwillend afgestaan. Do Raad van Ferwerderadeel heeft met 8 tegen 3 stommen besloten, dat de koffiehuizen en herbergen in do gemeenta des Zondagsavonds te 7 uren moeten wor den gesloten. Tot dusver was het sluitings uur 10 uren. HAARLEMMERMEER. Gisteren ï>ee<l de 70-jarige B. do Vries met een wagen, beladen met steen, van den Hillcgom- merdijk de holling naar den Venneper- weg af. Door onbekende oorzaak sloeg het paard bij het afrijden van den dijk op hol, waarbij De Vries van het voertuig viel. Met oen gapende rugwonde werd do oude man in bewusteloozen toestand op genomen. Onmiddellijk werd do hulp in geroepen van een geneesheer, die consta teerde, dat door den val zelfs do longen waren beleedigd. Do toestand van Do Vries is hoogst zorgelijk. HILLEG0M. Do heer J. van Lierop Jzn., alhier, heeft gisteren do eersto af gesneden hyacinten van den kouden grond naar liet buitenland verzonden. Na de vrij strenge vorst van eenige we ken terug is dat vrij vroeg. Wel zijn al vele narcissen geëxpedieerd, maar bloeiende hyacinten werden voor dien nog niet aangetroffen. Blijkens de jaarverslagen van do vereeniging „Hulp in Nood, welke gis teravond in cafe Flora", alhier, een algemoene vergadering hield, bedroegen de ontvangsten over het afgeloopon boek jaar f 3316.82, do uitgaven f 2738.84, het batig saldo f577.98. Het aantal leden is 550, waarvan in 1912, 122 leden ziek zijn geweest, tegen 166 in het jaar daar voor. Het kassaldo was in totaal f 4615.5172- Als leden tot nazien der re kening werden benoemd de heeren Voe- lenturt. Burgers en Schrier. Het aftre dende bestuur nam vervolgens afscheid; de oud-voorzitter, de hoer Mathot, gaf do leiding over aan den heer Van der List, onaer wiens voorzitterschap do voorgestelde statutenwijzigingen met al gemeen© stemmen werden goedgekeurd. Ongeveer 115 leden waren aanwezig. LISSE. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. alhier is benoemd de hoer J. C. Altorffer, thans ontvanger to Leerdam. NOORDWIJK. De bloemistwerklieden- bond „D. E. V." vergaderd© gisteravond in do zaal van den neer P. H. van der Voort. De voorzitter, de heer Th. van Dam, opende do vergadering met een wel komstwoord, waarna de secretaris voor lezing deed van do notulen der voor gaande vergadering, welke werden goed gekeurd. Daarna werd het woord ver leend aan twee afgevaardigden van den Werkliedonbond te Voorhout, dio kwa men ter aanbeveling der candidatuur van den heer Angevaere, t© Voorhout, als lid-werkman voor do Kamer van Ar beid. „D. E. V." had hot aftredend lid, den heer C. Werkhoven, te Voorhout, weder candidaat gesteld. Een langdurige discussie volgde, waar bij ook de candidaat de heer Werkho ven het woord verkreeg. Met klem werd wederzijdsch do candidatuur verdedigd. Het slot der discussie was echter, dat do Jieer Werkhoven do candidaat van „D. E. V." bleef, en do heer Angevaere als candidaat van den Volksbond, niet werd 'overgenomen. Ook een ingekomen schrijven van den heer J. Braun bo ooedo de candidatuur-Werkhoven tever- deoigen. Daarna zette do voorzitter uiteen, dat besloten was met do Federatie mede te gaan betreffend de samenstelling van een arbeidersovereenkomst. Do hoofd punten daarvan, een loon van f 11, werk tijd van des morgens 6 tot des avonds 7 uren, met een schafttijd van 27* uur, betaling van overwerk met 'f 0.25 per uur, des Zaterdagsmiddags tot 4 iiren arbeiden, des winters van licht tot don ker, met dien verstande evenveel uren vóór- als des namiddags, werden alge meen goedgevonden. Als gevolg daarvan verbindt olk lid zich wekelijks één uur loon af to staan aan de Federatie, wanneer dit mocht noodig blijken. Ten slotto werd na een warme gedaeh tenwisseling besloten ter bestrijding der kosten van de Federatie, dat eik lid we kelijks 5 ets. zal bijdragen, onder die voorwaarde, dat do Vereeniging collec tief bijdragen zal, terwijl het overschie tende do Ziekenkas der vereeniging zal ten goede komen. Bij de rondvraag werden nog enkele practische wenken ten beste gegeven, waarna de goedbezochte vergadering werd gesloten. RIJNSBURG. De Koestraat was giste ren bijna geheel in vlaggentooi gehuld. Deze feestelijke versiering en belangstel ling golden het echtpaar J. Ravensbcr- gen, dat het voorrecht had het 50-jarig huwelijksfeest to herdenken. Dit zeld zaam voorkomende feest vond niet al leen bij do buren belangstelling, maar. ook elders. VALKENBURG. Gisteravond gaf Val- kenburg's Harmonio in de bekende zaal de voorjaarsuit.voering, haar achttiende. Ruim lialfacht werd d© avond, inge- f 1.10. 1.30. 1.65. J zet met het „Oude Wilhelmus," gevolgd door ccn negental nummers instrumen tale muziek. Hiervan getuigden in het bijzonder het tweede en vierde van ern stige studie en degelijke leiding, want niettegenstaande de vele en moeilijke in vallen, werden beide uitmuntend uitgcr voord. Ter afwisseling en mede tot aanvulling worden ook enkele voordrachten gehou den, die over het geheel vlot van stapel liepen en meermalen de lachspieren cta-. nigin beweging brachten. De heer Hógeryorst, van Oegstgeest,; gaf in de oogenblikken tusschen ae op volgende voordrachten niet onaardige stukjes op de piano ten beste. De zaal was vrij wel bezet, ofschoon niet over vol. Even vóór twaalven werd besloten met ons „Volkslied," hetwelk staande werd aangehoord. Zoowel den heer Ilupkens, directeur, als den leden, kunnen wij, met minder gevaar voor tegenspraak dan den vorigen Keer, gelukwenschen met het wolslagen dezer uitvoering. WARMOND. Werd onlangs alhier aan-- besteed het afdammen der sluis van den Swanburgerpolder, aannemer de heer F. Machen; gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van het werk aan de sluis zelve. Ingeschreven was door de heeren P. Vrijburg, te Alkemade, voor f810, Verbij, to Zoeterwoude, voor f825 èn F. Machen, alhier, voor f795, aan wien het werk is gegund. Do begrooting was f805. ZOETERWOUDE. Voor dc National© Militie, lichting 1914, zijn alhier inge schreven 39 jongelingen, waarvan niet minder dan 10 reden van vrijstelling hebben opgegeven, wegens broederdienst ot lichaamsgebreken. R.-K. Centrals Kiesvereenlging Katwijk-Leiderdorp. Door de R.-K. Centrale Kiesvereeniging Katwijk—Leiderdorp werd gisteravond in, Hotel „Rijnland", alhier, een alg. vergadering! gehóuden van afgevaardigden van de aan gesloten Kiesverenigingen. De voorzitter, de heer O. J. L. van dear, Meer, van Noord wijk, opende de vergader ring, waarna de seCTetaris-pcnningTOeesrter, d© heer P. G. Paardekooper, van "Warmond, de nohilen las en het jaarverslag gaf in zijn kwaliteit van penningmeester en van secre taris. Wat de geldmiddelen betreft, werd heli volgende medegedeeld: Voor het Kamordistrict, inkomsten totaal! f 184.54, uitgaven f71.20, voordcelig saldoj f 113.34. Voor het Statondistrict, inkomsten f 190.04, uitgaven f 70.70, voardoolig saldo f 119.34. Gezamenlijk saldi f232.68. De rekening, nagezien door de heeren' Heemskerk, Vos en Hoogeveen, werd in orde bevonden. Door don heer G. Bulten, van Noordwij- kerhout, werden bij het jaarverslag inlich tingen gevraagd met betrekking tot een' vergadering, dio gehouden was door de tweo oentr. besturen, van de R.-K. en A.-R. Kies verenigingen. Door den voorzitter wordt medegedeeld,- dat besloten werd het daar verhandelde niet tot publiek eigendom te maken, die vergor dering was geheim. Do heer Bulten heeft al heel wat uit dio geheime vergadering gehoord cn golezen„ doch wild o wel eens weten of nog resultate© verkregen waren. De voorzitter kan hierop in gunstigen zin antwoorden; meer nog dan tot nu het ge. val is zal rekening gehouden warden mot do wcns'chen van degenen, die dsn gcstelden candidaat heeft over te nemen en te steunen. De lieer Bulten weet nu althans iets, want de vergadering, die deze zaak aan het be stuur in opdracht gaf, mag z. i. toch wel iets weten van de es uitaten, die zij op leverde. Ingekomen was nog een schrijven van de kiesvereeniging te IJsclstein, die voorstelde oen blijvend monument op to richten tot' nagedachtenis» van wijlen minister Re-gout, waaraan medewerking toegezegd werd. Het verslag van den Bond van Kiesver enigingen in Nederland word uitgebracht door dr. Kervel, vau Noordwijk; het ver slag van den Prov. Bond in Z.-H. door den heer P. G. Paardekooper, waarna punten 7, en 8 van de agenda tot later werden aange houden, en men feitelijk aan do rondvraag! genaderd was. JJe heer "Walkers, van Hillegom, vraagt of iels medegedeeld kan worden omtrent dé candidaatstelling. Do voorzitter zegt, dat dit niet op d© agenda voorkomt. Do hoer Bulten komt langs een anderen .weg op hetzelfde punt en wil blijkbaar een; uitgebreide bespreking daarover. Hij deukt,- dat met to lang talmen, de kiezers vooij een feit gestold worden, dat men to aan vaarden heeft, aü of niet gcwenscht, ppj hot laatste oogenblik. Do besprekingen, dio wel eens dreigen een. ongowcnschto richting to nomen, worden

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1