N«. 16270 Doudordag 6 Maart, A(;. 1813. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Djt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Faillissementen. FEUILLETON. Wraak. PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsrnimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents, per 3 maanden 1 i l f 1,10. Bnitdh Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Inschrijving; van Leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen. Burgemeester en. Wethouders van. Leiden brengen ter algemeen© kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 10 tot en met 15 Maart a.s., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren: voor de jongens, in de school aan de Korte Mare; voor de meisjes, in de school aan de Langebrug; dat tot het Herhalingsonderwijs worden toegelaten lo. zij, die na, het gewoon lager onder wijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daaropvolgenden cur sus van het herhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, die niet vallende in de termen, bedoeld sub lo., bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool Ikunnen volgen; dat de inschrijving geschiedt voor den uit. gebreiden cursus van 263 uren, die over het geheele jaar loopt en waarop onderwijs gegeven wordt: voor de jongens, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aan- tchouwelijice meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis en teekenen; gedurende de wintermaanden bovendien in: handelsreke- ntn, kennis der natuur, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer; voor de meisjes, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis, handwerken, huis houdkunde, kookkunst en de behandeling van de wasch; gedurende de wintermaan den bovendien inkennis der natuur, no- tuurkennis van don mensch en gezondheids leer; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogen den, terwijl kinderen van bedeelden eü on- vcimogenden kosteloos het onderwijs kun nen volgen; dat nadere inlichtingen, omtrent dagen en uren waarop het onderwijs gegeven wordt, bij de inschrijving door de hoofden 'der betrokken scholen zullen worden ver strekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 5 Maart 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door A. MULDER huisvr. van J. W. F. VER- WER, wonende te Leiden, een verzoek schrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het perceel Middelweg~No. 35a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Maart 1913. Leiden, 6 Spaart, De dames H. Weyenbergh (leerlinge der Rijksnormaallessen te Katwijk), S. C. van Donkelaar (leerlinge van mej. E. Aewerdonk) en J. A. Henner (leerlinge van mej. G. Koolhaas), allen van hier, zijn in Den Haag geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Alhier is opgericht een afdeeling van den Ned. R.-K. Meubelmakers-, Behangers- en Stoffeerdersbond ,,St.-Antonius van Padua". Tot hoofd der bewaarschool en hand- werkschool te Oldenaal is benoemd mej. M. Wijnandts, vroeger leerling van de Kweekschool (hoofd de heer Haanstra) alhier, thans te Buren. Benoemd zijn tot hulptelefonist ten telegraafkantore alhier d!e heer M. J. Kloos, en tot kantoorbediende ten post kantore te Oegstgeesb de heer V. van der Linden. Yoor het visscherij-examen (stuurlie den en schippers) zijn in Den Haag ge slaagd als schipper op zeilzeevisschers- vaartuigen J. van Duyn, G. Guyt en L. van den Oever, uit Katwijk. Bedankt is voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Alphen—Oudshoorn door ds. Joh. v. d. Yegt, te Steenwijk. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Zonne- maire ds. Z. Hoek, te Zevenhoven. De „Sts-Ort." bevat de gewijzigde sta tuten van den augurkenbond ,,Bid en Werk," te Ter-Aar. Zij die in dit jaar zich wenschen te on derwerpen aan het eindexamen van het gymnasium af een daarmede gelijkgesteld examen, moeten daarvan vódr 1 April doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage. De referendaris bij het kabinet van H. M. de Koningin is naar Ober-Ursel vertrokken, om den dhar dienstdoenden hoofdcommies bij het kabinet, jhr. Yan Tets, dio ongesteld is geworden en in het ziekenhuis te Frankfort is opgenomen, te vervangen. Hedenmorgen arriveerden de leden van de „Verein für Staatswissenschaftliche Fortbildung" met den trein van 9.2 uur uit Den Haag te Amsterdam. Men begaf zioh naar de diamantslijperij der firma Asscher aan de Tolstraat. Het bericht inzake de uitspraak der commissie van beroep op het appèl van den onderwijzer T. Tilstra, tegen het hem verleend ontslag als onderwijzer aan de chr. school te Hoofddorp, noemt ,,De Ned." niet geheel juist; maakt althans door onvolledigheid een onjuisten indruk. De commissie toch, die dit ontslag had te bevestigen of te vernietigen, overweegt in haar vonnis, dat de appellant niet ontvan kelijk moet worden verklaard in zijn be roep, omdat hij, ofschoon een goed onder wijzer, in de school te Hoofddorp niet op zijn plaats wordt geacht, waartoe verschil lende omstandigheden medewerken. Ver nietiging van het ontslag zou niet zijn in het belang der school, welker bestuur hem ongevraagd ontslag verlèende, doch de commissie acht den appellant blijkens haar uitspraak volstrekt geen in het alge meen ongeschikt onderwijzer. De heer Bichon van IJsselmonde, lid der Tweede- Kamer voor Ommen, is we gens een hardnekkigen aanval van influen za te Genève geruimen tijd ziek. Hoewel beterende, mocht hij medio Februari nog niet uitgaan. De heer Biohon hoopt zoodra mogelijk een bezoek te brengen aan Om men en Hardenberg. Naar het „Nbld." verneemt, zal bin nenkort t© Ams'erdam een vergadering ge houden worden van directeuren van bios cooptheaters ter bespreking van de voor- gesteld© verhooging der belasting op bios cooptheaters, welke door de betrokkenen zeer bezwarend wordt geacht. Deze bewe ging gaat uit van de directies van eenige groote bioscooptheaters. Bij de door het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie gehouden aanbeste dingen hadden het laagst ingeschreven voor: den bouw van een poet-- en telegraaf kantoor met directeurswoning te Alphen de heer Th. Schippers, te Utrecht, voor f 47,574; den aanleg van een lijn langs den Noordfrieschen Locaalspoorweg tusschen Leeuwarden en de halte Britsum, de heer H. Baas, te Waddinxveen, voor f 1489. Naar de „N. Gron. Ct." verneemt, bestaan te Groningen ernstige plannen, om tot het oprichten van een kiesvereeni- ging onder de schippers in het noorden te geraken, ten einde afgevaardigden naar de Kamer, Provinciale ptaten en Gemeen teraad te kunnen zenden, die in genoemde lichamen de belangen* van de schipperij zullen behartigen. De voorgenomen Zondagssluiting in het manufacturenvak te Tiel, waartoe, met ingang van 1 Mei a.s., in beginsel was be sloten, zal niet tot uitvoering komen, daar zich twee firma's hebben teruggetrokken. Met ingang van V April is, zoo meldt de ,,Zw. Ct.", t-ot ingenieur van den pro vincialen waterstaat in Overijsel benoemd de heer P. Wolffensperger, ingenieur in tijdelijken dienst van het hoogheemraad schap Rijnland te Leiden. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal morgen niet plaats hebben. HILLEGOM. Mevrouw LelimanBosch', van Amsterdam, heeft gisteravond op uit- noodiging van de afd. Hillegom van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de zaal van den heer Feun een voordracht gehouden over het bereiden van het mid dagmaal door middel van kookkist, hooikist en courantenpapier. De vrij talrijk aanwe zige. dames volgden met aandacht de inte ressante voordracht. Op de laatste bloemenkeuriag van de Royal Horticultural Society te Londen werd de krokus Kathleen Parlow uit zaad gewonnen door de N. V. voorheen M. van Waveren en Zonen alhier, bekroond met een getuigschift van verdienste. LEIDERDORP. Door het Rijk is aan de gemeente, in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen over 1912 toegekend een subsidie van f 106.9&J. NIEUW-VENNEP. Dat ons jonge vee in het buitenland wel gewild is, kan hieruit blijken, dat door bemiddeling van den com- missionnair Duivenvoorde, alhier, 26 stuks pinken in deze gemeente zijn aangekocht tegen prijzen van f 105 tot f 130, en bestemd voor uitvoer naar Frankrijk. Gisteren is de eerste wagonlading verzonden per Holl. IJ.-S.-M. OEGSTGEEST. In de Raadszitting werd meegedeeld, dat was ingekomen een schrij ven van A. de Rooy, Rübenkamp o.s., om medewerking bij het aanleggen van stra ten. B. en Ws. werden gemachtigd om het grasgewas en het vischrecht weer te ver pachten en de verhuring van kachels voor Raadhuis en scholen verder te doen plaats hebben als nu geschiedt. Bij de rondvraag bracht de heer Six ter sprake het weinige gebruik, dat gemaakt wordt van het wan delpad van ,,De Pen" tot Pomona". SASSENHEIM. Het bouwen van een woonhuis en bollenschuur aan den Menne- weg, alhier, is door den heer A. L. Ver hoog, architect, namens zijn principaal, ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer Th. Reeuwijk. De ingelanden van den Warmonder- dammer- en Alkemaderpolder hebben in ,,Het Bruine Paard" hun jaarvergadering gehouden, waar de penningmeester reke ning en verantwoording deed over zijn ge houden beheer. De ontvangsten, bleken te zijn f 1873.15 en de uitgaven f 1067.74, zoo dat er een batig saldo was van f 605.41. De begrooting, voor 1913 opgemaakt, wees aan ontvangsten f 1657.42 en aan uitgaven f 1074.73. Met het wegbreken van de bovengrond- sche telefoongeleiding is een begin gemaakt. Gemeenteraad van Voorhont. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Voorgesteld werd de notulen der vorige vergadering aan te houden, wat werd goed gekeurd. Van het krankzinnigengesticht te Utrecht is ingekomen een kennisgeving van het ont slaan als verpleegde van de ingezetene Goertr. v. L. Door den hoogeerw. hoer Taskin, presi dent van het Groot-Seminarie te Warmond, was, ingevolge voorschrift der H. O.-wet verslag ingezonden van de onderafd. dier onderwijsinrichting het seminarie ,,Hage- veld", te Voorhout. Het studiejaar was be gonnen met een regent, een subregent en veertien professorenen eveneens geëindigd. Het aantal studenten was bij deu aanvang 186. Naar Warmond vertrokken waren 23, naar elders 22, en geëindigd was mot 139 studenten. Het laatste studiejaar was aan gevangen met 195 studenten. In dit verslag wordt, evenals in het ver slag van de Gezondheidscommissie te Alphen, gewag gemaakt van do voorgekomen ziekte gevallen en van den bouw van. een nieuwe ziekenbarak voor hot seminarie „H ago veld", op een terrein daarvan. In het verslag der Gezondheidscommissie werd ook nog gesproken over het houden van varkéns in de kom der gemeente, wat echter bezwaarlijk kan verboden worden; doch" op meer reinheid zal worden aange drongen. Do leden voor een stembureau voor de Kamer van Arbeid voor do Bloembollen teelt to Sassen lie im werden benoemd. Over heb huren door de gemeente van. kachels, hetgeen bij inschrijving zal geschie den, zooals ook reeds vroeger hooft plaats gehad, en waarvan de termijn nu verstreken is, was men het eerst niet eens of liet onder gemeen te naren dan wel ook onder van elders komende inschrijvers zou gegeven worden. Do heer Colijn zag in het laatste voor deel voor do gemoonte; de heer Warmcüv dani niet. daar de gunning toch aan den Raad blijft. Met 5 stemmen tegen 1 stem werd besloten enkel onder gemeentcnaren de inschrijving te houden. Men was van meening, dat, als de gunning aan den Raad bleef, men liet toch een ge meentenaar gunde en van elders wel geen inschrijvingen zouden inkomen. De heer Colijn was beducht voor een com promis, wat z. i. uitgesloten was als er een beetje ruim inschrijvers waren. Bij de rondvraag brengt de heer Colijn de electricileit ter sprake, en zou die voor de gemeente wenschen. Men verwijt den Raad, dat deze niet genoegzaam zorgt voor vol doende verlichting. Onlangs is men hij elkaar geweest om over deze zaak te spreken, oni de stroomlevoring tot wat lager prijs te krijgen, doch de gemeente moei daarin helpen. Om tot het doel te geraken, dat g-jed- kooper geleverd zal worden, is in de eerste plaats noodig-, dat er nog meer van Je electriciteit gebruik maken. Men werpt eer blaam op den Gemeenteraad en daarom ia spreker er voor, dat er tce overgegaan wor<L> om den Raad van die blaam te zuiveren. Do Voorzitter zegt, dat de electriciteit er ol is en do hoer Colijn zeker aansluiting bedoelt. Hij acht zich niet verantwoord om zoon voorstel te doen. 't Zal de gemeente to veel geld kosten on dan heb je het weer. Dan werpt men weer oen verwijt naar den Raad. De Raad gaat hierin vrij uit, en daar komt de Voorzitter dan ook voor op. Den Raad treft geen blaam. Een briefje naai' do Sted. Fabrieken is voldoende vcor aansluiting, als de Raad het wil. De heer Colijn zegt, dat hij zich niet goed kan uitgedrukt hebben; zijn bedoeling was toch wél begrepen: straatverlichting, school, enz.; die verbetering wil meet op geen kosten zien. Do Voorzitter zegt nogmaals, dat de Raad kan voorstellen en besluiten, zoo hij wil van B. jen Ws. is geen voorstel in dien geest te verwachten. Willen de gemeentenarou een kostbare ver lichting zonder zich te bekommeren of hun draagkracht groot genoeg is, de Raad moet hierboven verheven staan, moet dieper den ken en de zaken van allo zijden bekijken. De openbare vorgadcring wordt hierop ge schorst tot behandeling van het kohier Hoofd. Omslag, hetgeen in geheime verga dering plaats had. j P. Smeekens, mechanicien, te Tilburg. W. van der Welle, aannemer te Ooltgen» plaat. (Nadruk verboden). 81) En weet ge ook niet, wat er van hem geworden is? Men heeft mij verteld, dat hij op reis is gegaan. Waarheen? Ik geloof naar Engeland. Zij scheen na te denken. Geloofde zij hem? Hij durfde het niet hopen. Weer een weinig meester over zichzelven geworden, hield hij zijn vromen leugen vol. Zeker, de arme vrouw vermoedde iets. Wat? Had zij op dat vreeselijke oogenblik, toen zij met den moordenaar van Jactel worstelde, haar zoon Laurent herkend? Dat zou vreeselijk zijn. Maar neen, dat kan hij niet gelooven. Waar zou zij zooveel zielskracht van daan hadden, om zich niet te verraden? Zou zij, wanneer zij haar zoon herkend had al haar moed aanwenden, om haar smart te verbergen, teneinde haar zoon te red den van de galeien of het schavot? Hij ziet haar met eerbied en medelij den aan Ook zij, -de blinde, is in dien nacht veel veranderd. De blos van gezondheid, die op haar wangen lag, heeft plaats gemaakt voor een doodelijko bleekheid. Geen glim lach speelt er meer om haar lippen, er ligt een pijnlijke trek om haar mond en gedu rig huivert zij. Maar haar oogen, haar oogen, waarin sinds geruimen tijd het licht is uitgedoofd, schijnen grooter geworden te zijn, sedert die vreeselijke gebeurtenis, die zij tooh niet heeft kunnen zien. Zij zou alles ge weten hebben, wanneer zij niet blind wa6 geweest. Een zelfde gedachte hield ook de mar kiezin bezig. Wanneer ik niet blind was, dan zou dit geheim niet bestaan, ik zou het gezien hebben, ik zou dan alles weten, zei zij. Zij liet de handen van Michel, die zij nog steeds in de hare hield los, en drukte haar handen met een gebaar van smart en toorn tegen haar oogen. O, had zij slechts een oogenblik, een se conde dien sluier kunnen verscheuren, die alles voor haar bedekt hield Dan zou die angst, die onrust, die onzekerheid haar niet martelen, zij zou weten of het wer kelijk Laurent was geweest, dien zij op de misdaad had betrapt. Maar -zij had het niet kunnen zien. De duisternis, waarin zij gehuld was, had alles voor haar verborgen. Een kreunende zucht ontwelde aan de borst der arme vrouw. O, zuchtte zij, niets te kunnen zien, van ieder afhankelijk te zijn. Dat is erger dan de dood. Waarom heeft God mij zoo wreed getroffen? Als vernietigd zonk zij in een etoel ach terover en sprak niets meer. De dag was aangebroken, een heerlijke, schoone zomerdag. De warme zonnestralen drongen in de kamer. Men hoorde de vogels zingen. De markies draaide de lamp ui£ Daarop naderde hij zijn moeder, boog zich over haar heen en drukte haar een kus op het voorhoofd, juist op dezelfde plaats, waar de traan van Laurent geval len was. De markiezin bewoog zich even en strek te de handen naar haar zoon uit. Miohel, gij lijdt, stamelde zij. Neen, moeder, niet zoolang ik uw liefde heb. Hij verwijderde zioh en zij hield hem niet terug. Voor de deur der fabriek stond een troop nieuwsgierigen. De rechter van instructie, de heer La ment, was met den eersten trein van Pa rijs aangekomen, vergezeld van een gehei men politie-agent Gaume genaamd, die be kend wao als een der ijverigsten, be kwaamste n en moedigsten der politie beambten. Zij hadden aangescheld en Virginie, die in de keuken een slapenloozen nacht had doorgebracht, deed open. Op het oogenblik, dat zij het kantoor binnentraden en naar den markies De Sou- laimes vroegen, kwam dezo terug. Zij groetten elkaar beleefd en spraken een oogenblik met elkaar. De heer Léroent was reeds op de hoogte van de verschillen de omstandigheden. Hij had' het vernomen van den heer Sarazin, die hem van het station had afgehaald. De rechter van instructie begon met een dokter te laten roepen, ten einde een ge neeskundig onderzoek naar den dood van Jactel te deen instellen. Daarna verzekerde hij zich, dat er bij het onderzoek, door den heer Sarazjn in gesteld, niets was verzuimd. Het geneeskundig onderzoek, dat ver volgens plaatö had, duurde ruim twee uren, zoodat, terwijl de dokter nog daar mee bezig was, het negen uren sloeg en de bedienden op het kantoor kwamen. Zij waren hevig ontsteld, want zij had den op straat het nieuws van de misdaad vernomen. De markies wilde hen wegzenden en hun verzoeken, in den namiddag terug te komen, maar op verzoek van Gaume ver- izette de rechter van instructie zich hier tegen. Ik kan hen aanstonds noodig hebben, zeide hij. De bedienden namen plaats aan hun les senaars. Lazare Beerman trad het laat-st binnen. Hij was schijnbaar kalm. Toen hij echter het kantoor betrad, waar het lijk van zijn slachtoffer lag, kon hij een lichte siddering niet oederdrukken. Hij liep haastig door, zonder op te zien. Niemand had zijn ontroering bemerkt. De bedienden werden het eerst door den rechter van instructie ondervraagd Hij wilde ingelicht worden omtrent de levenswijze en de eerlijkheid van den boek houder. Daaromtrent luidde aller antwoord een stemmig. Vader Jactel was een oude vrijgezel en een voortreffelijk bediende. Gebreken had hij niet. Hij leefde zeer mati& en geregeldl Meestal bestond zijn uitspanning in wou- delen in den omtrek en hengelen in de Marne. Hij stond met iedereen op gocdeij voet, maar toch had hij geen vrienden, waarmee hij geregeld omging. Hij woonde alleen in een klein huisje en een oude vrouw zorgde voor zijn huishouden. Hieruit kon de rechter van instructie niet d'e geringste gevolgtrekking maken omtrent de misdaad, maar toch schreef hij alles nauwkeurig op. Hij nam alle bedienden één voor één in verhoor. Lazare Beerman kwam het laatst aan de beurt. Hij had al den tijd gehad om fcijn koelbloedigheid te hei-winnen. Geen vrees stond er op zijn gelaat te lezen. Hij antwoordde duidelijk en zonder aarzelen. Hij was bovendien zeer kort. Ik kan u zeer weinig omtrent mij»* heer Jactel meedeelen, zeide hij tegen den rechter van instructie, want ik ken hem eerst zes wekèh. Ik ben het laatst hier op het kantoor gekomen. Alles, wat ik u kan zeggen, is dat mijnheer Jactel altijd zeer goed en vriendelijk voor mij is geweest. Hij; heeft mij op de hoogte gesteld van mijn werkzaamheden en hij werd nooit boos als ik in den beginne wel eens abuizen maakte. Het spijt mij dan ook. Lazare Beerman ging niet voort, als vreesde hij te veel te zullen zeggen, maar- de rechter bemerkte zijn aarzeling en drong aan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1