President Wilson's gelnkklg ongeluksgetal. De juiste ademhaling bij de sport Yen, welke uit eoyaboonen verkregen, wordt. Deze boonen worden mechanisch gebroken en fijngewreven en met water vermengd tot een melkachtige vloeistof, die ongeveer eenzelfde samenstelling heeft als koemelk, doch veel goedkooper is. Voor een koe zijn 40 aren weiland noodig; van het opgenomen voedsel wordt niet meer dan 5 pCt. tot melk omgezet. Ge middeld krijgt men per dag van een koe niet meer dan 15 liter melk. Welnu, deze zelfde hoeveelheid kunstmelk wordt gele verd door soyaboonen, gegroeid op een oppervlakte van 8 aren. Is reeds hierdoor de soyamelk, die echt lekker smaakt, al heel goedkoop, de goedkoopste van het kunstproduct blijkt nog belangrijk grooter te zijn dlan van koemelk, zoodra men te vens in aanmerking neemt, dat men bij koeien voor extra-stalling heeft te zorgen, krachtvoeder moet toedienen, het gevaar loopt van het vee ziek te zien wortien of te zien sterven, kortom: tal van uitgaven heeft, die bij gebruik van soyamelk uitge spaard kunnen worden. De vervaardiging van eoyamelk biedt bovendien dit voot- deel, dat men een absoluut ziektekiemvnJ product verkrijgt, terwijl, gelijk bekend, van koe-melk zulks in tal van gevallen niet gezegd kan worden. Momenteel wordt op vrij groote schaal de soyamelk in Duitsch- land en Frankrijk gefabriceerdin Japan wordt reeds sinds jaren soyamelk genut tigd. Het derde surrogaat voor een algemeen bekend volksvoedsel is de „kunsttarwe" Ditmaal heeft men echter niet met een kunstproduct, maar met een zuiver nar tuurproduct te doen. Warner B. Gernert, uit Chioago, heeft n.l. een maïssoort ge- 0 vonden, de Zea ramosa, wier endosperm veel rijker is aan eiwitten dan dat van alle andere maïevariëteiten, en die daar door geschikt -is om de tarwe als grond stof voor het brood te vervangen. Deze maïs heeft ook nog dit voordeel, dat zij „ingemaakt" kan worden, iets, wat geschiedt door de maïs in te kuilen, zoodat zij tegen atmosferische invloeden beschut is. Het meel dezer maïssoort wordt aan verschillende scheikundige bewerkingen onderworpen, waardoor de verteerbaar- hedd toeneemt en de smaak verbetert. Bo vendien is de maïs goedkooper dan de tarwe; de opbrengst in hectoliters per Hectare is veel grooter en dus laat het rich aanzien, dat de „kunsttarwe" rich als voedsel voor den mensch weldra zal in burgeren. Geestdriftvolle voorspellers, zegt De Neuville, spraken er reedj van, dat thans voor de werklieden bevolking een nieuwe aera is aangebroken. Yele brave zielen aldus schrijft de Londensche oorrespondent van „De Tele graaf" gelooven stellig, dat dit jaar ons ^eel wat ongeluk zal brengen, doorda*»n ^et het dertiende dezer eeuw is. Ik heb bi»» Üenaangaande allerhande, hoogst sombere voorspellingen gehoord, waarvan een Euto- peesche oorlog heusch niet de ergste it Men behoeft er echter zijn hoofd niet om te laten hangen, noch minder reeds zijn testament te maken. Ik zou wel eens wil len zien, of een dier bijgeloovige menschen een erfenis van dertien ton zou afslaan, „The proof of the pudding ia in the eating-", zeggen de Engelschen, die ieder gelukje dankbaar aanvaarden, ook al komt het op een Vrijdag en den dertienden van een maand tot hen. Dertien is volstrekt niet een zoo ongeluk kig getal, als menigeen veronderstelt. Het brengt ook wel geluk. Een aardig bewijs daarvan leverde dr. Wilson, de nieuwe pre sident der Vereenigde Staten, die onlangs zeide: „Dertien is mijn lucky number Het is wel curieus, hoe dat getal mij door heel mijn leven is gevolgd. En nooit braaht het mij tegenspoed." Zijn eigen naam, Woodrow Wilsco, be staat uit dertien letter* Zooveel lettere zijn er ook in de namen zijner vrouw, Eleanor Wilson, en van zijn beide dochters, Jeesie W. Wilson, en Elea nor Wilson. Hij woonde dertien jaar te Princetown, toen hij aldaar tot president der universi teit werd gekozen. En die functie nam hij ook dertien jaar lang waar. De cijfers van het jaar 1912, toen hij can- didaat voor het presidentschap der Repu bliek werd gesteld, vormen bij elkander op geteld, ook dat getal. En op 13 Januari kwam het kiescollege bijeen. Op den dag zijner verkiezing werden der ten Amerikaansehe kinderen naar hem ge noemd. Hij ontving dertien aanvragen voor ieder ambt, dat hij heeft te geven. En met Kerstmis werden hem dertien kalkoenen geschonken. Als hij in een Pullman car spoort, dan krijgt hij gewoonlijk de dertiende plaats. Als gouverneur reisde dr. Wilson op Vrij dag 13 Augustus van New-York naar Sea Girt Hij zat in de Pullman car op plaats no. 13. En de trein kwam 11.13 te Sea Girt aan. Dat alles is, dunkt mij, wel zoo aardig als de sombere verwachtingen van dit jaar 1913. Allicht, dat president Wilson's luck het gaat beïnvloeden. In „De Kampioen" kwam een artikel voor over: De juiste ademhaling bij d® sport. Daaruit nemen wij het volgende over: ,,Bij een behoorlijk© beoefening der sport behoort ook een goede ademhaling, waarop noch bij de sport, noch in het da- goli>ksoh leven zóó gelet wordt «i3e wen- schelijk is, want „gebrek aan adem" is nog altijd een vrij veel voorkomend lijden. Evenals alle verrichtingen van t lioh-iam, alsloopen, spreken, zingen, hooren en zien, verbeterd en tot een zekere vol maaktheid gebracht kunnenworden, kan zulks ook met de ademhaling. Evenals er natuur- en kunst-zangers zijn, hebben wij ook natuur- en kunet-a-demhalers. De loat- uten staan op de hoog© trap. Ten eerst© zij nog opgemerkt, dat d'e mensch alleen door den neus moet ademhalen en niet door den mond. In dit opzicht kan hij van -de dierenwereld leeren. Wie niet door den neus ademen kan, omdat deze ziek ia, stelle zich onder behandeling van een me dicus. Heeft men het juiste ademen geleerd, dan gaat het later zonder metronoom, precies als bij het juiste spreken. Dan brengt ons geen hard loopen, geen berg en trappenklimmen buiten adem, want een goede ademhaling ontlast het hart, zoodat het zonder inspanning werken kan, wat toch bij iederen tak van sport een hoofd voorwaarde is, wanneer hij tot de gezond heid en het genoegen zal bijdragen. Een ruiter of wielrijder is zondier goede adem haling niet dankbaar. Een mensch, die een sport of een zware lichamelijke oefening langen tijd verricht, zonder zijn ademha- lings-w e rkzaambeid volgens de regelen der kunst aan te passen aan de inspanning, zal spoedig met asthmatische ongemakken te kampen hebben, die in den aanvang wel gering zijn, maar naderhand toene men, wanneer de oorzaak niet wordt weg genomen, Athleten, haxdloopers, roeiers en wielrijders worden later onvoorwaar delijk ziek, ten gevolge van longlijden of hartaandoeningen, en bereiken zelden een hoogen leeftijd, als zij verzuimen goed te ademen. Een onvoldoende, oppervlakkige adem haling schaadt het hart in hooge mate, de hartspieren rekken, het hart wordt groo ter, zonder dat zijn spierstelsel zich dien overeenkomstig versterkt. Het gevolg hiervan is hartzwakte, welke niet zelden met den dood door beroerte eindigt. Ze ker, veis personen leeren bij hun sport, als: loop- of balspelen, roeien of zwem men, wielrijden of turnen, geheel vanzelf het diep-ademen, maar het is nuttiger, het systematisch te leeren, ook voor per sonen, die niet aan sport doen. De meest© monechen, die een zoogenaamde zwakke borst hebben, zijn slechte adesnhalers van huis uit, „Flachatmers". Van hun jeugd af ademen rij oppervlakkig, omdat nie mand hen op deze verkeerdheid opmeTk- aaam heeft gemaakt. Hoe anders is de bouw van een echten sportmenaoh dan die van een „Flaohatmer" 1 Bij dezen vindt men een smalle, van voren afgeplat te borstkas, de schouders hangen af of aijn naar voren gericht, on vertoonen, vooral bij dames, de zoo gevreesde zout vaatjes, zooals de> volksmond de inzinkin gen boven het sleutelbeen wel noemt. De bomt der borstzv. okken is bleek en het spierstelsel voelt slap aan. De borstom- vang is gering, terwijl bij normale men schen de borst naar voren mooi gewelfd is. Bij dezen zijn de schouders vol en^ rond, hangen noch naar voren, noch om laag. Wie bij de sport goed adeent, past een ▼oorkomingskuur toe; hij beschermt rich tegen een leger van ziekten. Er zijn vele menschen, die een afschuw hebben van de beoefening van sport. Die personen vor men het groote leger der bleekzucht!gen en bloecüarmen. Ten gevolge van hun chro nisch zwak- en ziek-zijn zijn rij van iedere lichamelijke bezigheid afkeerig, wars vao iedere sport, die juist hun redding aott aijn. Zij ademen slechts onvolmaakt, rijn „Flachatmer". Zoo ontstaat bij ben de een of andere ziekte van het bloed. Bij al deze riekten verdwijnt de mooie roode kleur van het vleceoh. Daarbij komt nog gebrek aan eetlust, slechte gpijarex- tering, enz. Men zendt zulke rieken gaar ne naar buiten, naar de bergen of naar de zee. Hier werkt wel dikwijls de zuivere lucht van een langdurig verblijf gunstig, maar lang niet in die mate als bij de be oefening van e enige sport.'' Wat dg gast van zijn hotel verlangt. Wie veel op reis is, schrijft de Deut sche Tabakzeitung", zal rich vaak verwon derd hebben hoe weinig acht er wordt ge-' slagen op de zeer uiteenloopende doelmati ge veranderingen in het hotelwezen, waar op in verschillende voorname bladen nu ea dan de aandacht wordt gevestigd. Als het den hotelhouder gelijk vanzelf epreekfc onmogelijk is aan alle geopperde wenschenl te voldoen, gchijnt het wel of hij dan maat, lisver alles bij het oude laat. Toch zijn er verschillende dingen, die, een paar uitzonderingen natuurlijk daarge laten, door alle reizigers eenstemmig ge- wensoht worden en die hier een plaatsje mogon vinden, daar de mogelijkheid niet, uitgesloten schijnt, dat dit bevorderlijk kon zijn om die verlangens mettertijd overal te/ zien ingewilligd. 1. Afschaifen der schelinriohtingen op de gangen, die de nachtrust de gasten storen,' en vervanging daarvan door een inrichting,, waardoor het signaal alleen hoorbaar is voor het personeel, dat zich in een afgeslo-j ten vertrek bevindt. 2. Aanschaffing van dubbele deuren, waar door het gedruisch van voetstappen op de met een dikken loop er bedekte gangen wordt gedoofd. 3. Dubbele vensters, ook in den zomer, waardoor het straatlawaai niet kn.n binnen dringen. 4 Solide, geluidwerende muren en zoo min mogelijke kamers met verbindingsdeu- ren. 5. Afschaffing der onhygiënische, losse bedbe dekkingen. 6. Controle op het dienstpersoneel, vooral op de kamermeisjes en het verbod om na 8 of 10 uren 's avonds op gangen en trappen, luid te spreken of te lachen en het strenge voorschrift de deuren zacht te sluiten. 7. Het steeds lawaaimakende vegen niet vóór 7 of 8 uren 's morgens aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 19