Van Houfen's Tweede Kamer. Burgerlyke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. lijk agenten van politie in ons land slechts in enkele gevallen vreemde talen machtig eijn, werd er op gewezen, dat politie agenten gerecruteerd worden uit dezelfde klasse der bevolking, waaruit conducteurs der spoorwegen voortkomen en de praktijk in ons land geleerd heeft, dat een aantal conducteurs en zelfs kruiers aan onz© stations zich verstaanbaar in een of meer Vreemde talen uitdrukken Het kwam der vergadering daarenboven ivoor, dat het volkomen uLvoerbaar zal wezen, in groote gemeenten aan de agen ten van politie, die dat wenschen, een cursus in vreemde talen te doen volgen- volgens de Berlitz-methode. Men ontveins de zich niet, dat het nuttig effect van dien maatregel zich in 1913 slechts sporadisch zon kunnen doen gevoelen, doch in volgen de jaren zou die het vreemdelingenbezoek toch zeker ten goede kunnen komen. Met de plaatselijke comité's zal een ge dragslijn worden vastgesteld ten opzichte van het ontvangen en het voorlichten van buitenlandsche journalisten. Invaliditeits. en Ouderdoms- verzekering. Op artikel 358 verdedigde de heer Duys gisteren een amendement, om het recht op leen rente te schenken niet op een door de Kroon te bepalen leeftijd, doch op den leef tijd van 19 jaar. De Minister verklaarde het amende- tnent onaannemelijk, omdat cr geen geld beschikbaar is om invalidit eitsrente uit te keeren op den jeugdigen leeftijd, als de heer Duys wil, en die feitelijk, in verband met Ide in het ontwerp vroeger aangebrachte) .wijzigingen niet 19, maar reeds 16 jaar jaar zou moeten zijn. De heer Duys wijzigde bij repliek in- Jderdand den leeftijd in 16 jaar. Het amendemcnt-Duys werd na eenig Jöebat verworpen met 64 tegen 4 stem- !men, en het Regecringsartikel z. h. s. goedgekeurd. Bij het verder debat kwam in behande ling een amendement-Treub, strekkende .om de weken, waarvoor dc arbeider we gens ziekte of werkloosheid niet verplicht is premie te betalen, ook niet in berekening' (te brengen bij de weken, waarover lui premie moet betalen, om een' voldoend iaantal premieweken te hebben, om aan spraak op ouderdomsrente te hebben. Na de pauze bracht dc Minister ecli- Ifer een wijziging aan, welke aan dit amen dement te gemoct kwam, zoodat de heer iTroub het introk. Verder werd beraadslaagd over een 'nmendement-Duys op art. 360 (bepaling van het bedrag der rente) en dat beoogt om de rente in den overgangstijd van f2 op f3 per week en het bedrag voor de echtgenooten, die beiden recht op een rente hebben, naar evenredigheid te ver. hoogen. De Minister bestreed liet, als niet passende in het ontwerp en omdat er geen geld voor beschikbaar is om het bedrag, dat de Regeering vil geven, met 50 per cent te verhoogen. Het amendement werd verworpen met 59 tegen 4 stemmen. Ér ontstond eenig debat tussclien de heeren Teenstra, Rutgers en den Minister over de beteekenis van arti kel 357 betreffende hot gratis pensioen, waarbij de Minister verduidelijkte dat de werkman, die in het genot van koste loos pensioen zal komen, niet zal hebben te bewijzen aan hen, die met de uitvoering' der wet zijn belast, doch slechts overtui gend aannemelijk zal hebben te maken, dat hij gedurende de laatste 10 jaren vóór het bereiken van den 70-jarigen leeftijd gedurende 156 weken loondienst zal heb ben verricht. Het debatje gaf nog aanleiding tot een vrij vinnig persoonlijk debat .tusschen dc heeren Teenstra en Rutgers over "een kwestie van wijziging, door laatstbe doelde van het stenogram, toen, bij het algemeen debat over de invaliditeitswet, 'de beide heeren het hadden over een in het district Zuidhorn ingestelde enquête maar het aantal personen dat van het gratis- pensioen zou komen te profiteeren. Ten slotte was de behandeling van het ontwerp genaderd tot de strafbepalingen, waarvan de groote hoeveelheid door den lieer Van Hamel gecritiseerd werd als het beste bewijs voor de omslachtigheid van de geheclc regeling', in tegenstelling met het Engelschc ontwerp, dat slechts één strafbepaling kent. In dit verband lichtte spreker verschillende amendementen toe. om eenheid van formuleering te verkrij gen en de strafbepalingen meer in over eenstemming te brengen met de bepalin gen van ons strafwetboek. Minister Heemskerk bestreed, als "waarnemend Minister van Justitie, de be. zwaren van den heer Van Hamel, maar mam ten slotte enkele amendementen over, terwijl hij andere bestreed en aan andere door wijzigingen van het ontwerp tege moet kwam. Toen in behandeling kwam eqe amende- ment-Duys, om het geld, voor deze wet benoodigd, niet fe halen uit de Tariefsver- hooging, doch in de eerste drie jaren uk Üe successie-belasting en daarna uit de gewone middelen, stelde de Voorzitter de prealabele kwestie, dat dit amende ment niet toelaatbaar was, omdat het in deze wet, die geen belastingwet is, niet thuis behoort. De heer Duys trok om een onzuivere 'stemming te voorkomen het amende- ftient in. Ten slotte Werd behandeld een amendie- ment-Duys, dat de strekking heeft om de bepaling betreffende het gratis-pensioen zoo spoedig mogelijk in werking te doen brengen, onafhankelijk'van de tot-stand-ko ming van al hetgeen voor de uitvoering Van deze w«e<t overigens noodig is. (Het Regeeringsontwerp wil die bepaling later Jn werking^ laten treden). De Minister nam dit amendement over, nadat heb nog eenigszins gewijzigd was, in dien zin, dat het gratis-pensioen-ar tikel in werking zal treden van rechtswege 6 maanden na de afkondiging van de wet tenzij het reeds vroeger in werking mcchfc zijn gebracht. De heer Borgesius wees op het in grijpende van deze wijziging, waardoor de z.g. „feestgave" nu zoo vroeg mogelijk zal worden uitgereikt en binnenkort millioenen uit de gewone middelen zullen moeten wor den gesteld ter beschikking van den Mi nister van Landbouw^ enz., en zulks terwijl, de Minister van Financiën steeds tot zoo groote zuinigheid heeft aangespoord. De 5 Minister had, in plaats van heden onver wacht dit amendement-Duys over te nemen een nota van wijziging moeten indienen, maar dat durfde hij niet, omdat anders de Minister niet had kunnen bestrijden het amendement-Tydeman-Borgesius, om het gratis-pensioen niet te beperken tot gewe zen loonarbeiders. Daarom protesteert spreker tegen de onbegrijpelijke en niet te qualificeeren houding des Mi nisters, die een poging der liberalen, om voor een groot aantal ouden van dagen iets te doen, afwees, maar nu een derge lijke poging der sociaal-democraten zonder slag of stoot aanvaardt. Dit doet denken aan een verkiezingsfeestgave van de Mi nister en van rechts. De heer Duys critiseerde 6cherp deze afstraffing van den Minister; spreker had meer een woord van hulde verwacht uit den mond van den heer Borgesius. Spreker juichte de houding van den Minister zeer toe, en het kon hem, in het belang der velen, die thans spoedig geholpen zullen worden, niets schelen of o'it nu al dan niet verkiezingspolitiek der rechterzijde is, en Regeering de financieels gevolgen vooi- de g:meenten niet te hebben doorzien. Op de gemeenten, die reeds een pensioen regeling hebben, zullen de financierde las ten, uit deze ontwerpen voortvloeiende, evengoed zwaar drukken als op die ge meenten, welke tot dusverre geen voor ziening op dit punt troffen. Verscheidene leden kwamen hiertegen met klem op. Eenige leden betoogden in het bijzonder, dat het niet verdedigbaar is de gemeenten te belasten met de kosten, verbonden aan den inkoop van vorige dienstjaren. Op die wijze mengt de Overheid zich in contrac ten, die reeds hebben uitgewerkt, wijzigt zjj verbintenissen, die reeds op normele wijze z'in vervuld. Andere leden echter waren van oordeel, dat den wetgever op geen Icnkelen grond het recht kan betwist worden bepalingen vast te stellen betreffende het verstrek ken van pensioen door de werkgevers in het algemeen aan hun arbeiders, ook ter zake van dienstpraestatiën, dié reeds in het verleden liggen. Vele leden waren van meening, dat, om meer dan één reden, het Rijk in de eerste plaats is geroepen om aan de in-stand- houding van een bevredigende pensioenre geling- voor de gemeente-ambtenaren en voor hun weduwen en weezen door het verleencn van financieelen steun mede te werken. "Wel zal het Rijk aan gemeenten, die te zeer zouden worden bezwaard, tijde lijk subsidies kunnen verleenen. Doch hoogstwaarschijnlijk zullen de gemeenten, die den zwaars ten druk van de voorgestel de regeling zullen ondervinden, daardoor niet worden gebaat. Verschillende leden drongen er op aan, Op alle tijden van den dag kan mea gebruiken. *s Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het Is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank za! worden. huldigde de Minister zeer voor zijn tege moetkomende houding. Spreker, hoewel over het algemeen ge kant blijvende tegen deze wet, betuigde eerbied en hulde aan minister Talma, voor de wijze, waarop hij zijn wet hier heeft verdedigd en getoond heeft, de geheele moeilijke materie te beheerschen. (Bravo'6) Minister Talma verdedigde zijn hou ding. Reeds meer dan een jaar stond bij hem vast, en dat kon ieder weten, orn te gaan in de richting van zoo spoedig moge lijke invoering van het gratis-pensioen. Be strijding van het amendement-Tydeman ge schiedde, omdat die heeren een geheel an dere groep van arbeiders wilden bestrijken dan bestreken worden bij het gratis-pen sioen, dat de Regeering wil beschikbaar stellen. De heer Borgesius, repliceerend, be treurt, dat de Minister niet geantwoord heeft op de vraag, of de Minister van Fi nanciën in staat zal zijn de binnen weinige maanden noodige millioenen te vinden, zon der dat de Tarief wet tot 6tand is gekomen. Spreker ontkent niet, dat de Minister vroeger verklaard heeft het gratis-pen sioen zoo spoedig mogelijk te willen invoe ren, maar merkt op, dat de Minister toen tevens heeft gezegd, dat zulks niet kon ge schieden zonder dat de Tariefwet tot stand zou zijn gekomen. Het nauwe verband, dat de Minister dus toen gelegd heeft tusschen den maatregel en het Tarief is heden, dit houdt spreker vol, totaal losgelaten. Intusechen betreurt spreker het niet, dat door de gewijzigde houding des Ministers zoovele oude stak kerds zullen geholpen worden, en spreker verklaart, dat als het thans vervallen amen demcnt-Duys in stemming ware gekomen, spreker en al zijn geestverwanten er onge twijfeld vóór zouden hebben gestemd. Na ee: 'j verder debat tusschen den M i- n i s t e r en den heer Borgesius wordt het aldus gewijzigde Regeeringsartikel 394, het laatste der artikelen van de wet, zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De behandeling was hiermede afgeloopen en de eindstemming werd bepaald op a.s. "Vrijdag 7 Maart. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 4 Maart. Alsdan zijn verschillende ont werpen aan de orde. Pensionneering van gemeent e-a mbtenaren. Bij het afdeelingsonderzoek van de wets ontwerpen betreffende de pensionneering van gemeente-ambtenaren en van hun we duwen en weezen verklaarde men zich blijkens het Yoorloopig Verslag alge meen zeer ingenomen met de indiening van deze ontwerpen. Verscheiden© ledén spraken de hoop uit, dat de ontwerpen nog vóór den afloop de zer zitting tot wet werden verheven, doch van andere zijde werd tegen overhaaste behandeling van deze zaak gewaarschuwd. Men wees er op, dat de gemeentebestu ren over deze regeling niet waren gehoord. B^ gebreke aan voorlichting schijnt de dat aan de bezwaren der gemeenten, die reeds een regeling bezitten, alsnog zou worden te gemoet gekomen. Veel bijval vond het denkbeeld om voor grootere ge meenten, bijv. de met meer dan 20,000 of 50,000 zielen, de gelegenheid te openen hun ambtenaren te laten blijven buiten het Rijksfonds en op eigen wijze te zorgen voor pensionneering dier ambtena en en hun weduwen en weezen, met dien ver stande, dat de gemeentelijke regeling dan aan zekere minimum-eischen, bij alge- meenen maatregel van bestuur vast te stel len, zou moeten voldoen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de lasten, welke de wetsontwerpen leggen op de ambtenaren, zwaarder zijn dan de zen kuDnen dragen. Met name geldt dit voor de sommen, die van hen zullen kun nen gevorderd worden voor inkoop van diensttijd, die voor l Januari 1913 viel. Ten slotte drongen eenige leden aan op een pensioenregeling voor dé leeraren aan vakscholen, scholen voor zwakzinnigen, enz., voor zoover die niet van de gemeen ten uitgaan. Het proces-Sohst. Alle Berlijnsohe avondbladen publiceeren kolommen-lange artikelen over de zitting van het kantongerecht te Elbing, waar de nu bijna overal bekende pachter Sohst op het keizerlijke landgoed Kadinen tegen den keizer procedeerde. Den pachter Sohst, die een contract voor 20 jaar bezat op het goed Rehberg, kan men niet zon der meer op straat zetten, gelijk de be heerder van het keizerlijke domein dit eischte. De opzegging, die 17 December 1912 plaats vond, leidde tot een proces, waarvan het resultaat was, dat de keizer lijke grondbezitter veroordeeld werd om de kosten van het geding te betalen, en bovendien werd zijn klacht afgewezen. Het geheele proces zou misschien geen of weinig belangstelling hebben ondervonden, wan neer niet de keizer, door volkomen val- sche voorstellingen van verschillende per sonen daartoe geleid, in een vergadering der vereeniging van landheeren van den pachter Sohst zeer ongunstig© getuigenis sen had gegeven en hem gedreigd had de deur te zullen „uitsmijten." De landbou wers te Elbing protesteerden tegen de uitspraak des keizers en men beproefde alles om den naam van Sohst te redden. De meeste bladen ondersteunden deze campagne en men kan gerust zeggen, dat Sohst als goed pachter een reputatie heeft gekregen, waarop hij troteeh kan zijn Sohst heeft voor de derde maal eeil proces tegen den keizer gewonnen en het wordt nu hoog tijd, dat men dezen man eindelijk met rust laat. De „Lok.-Anz." Bchrijft onder het ver slag van het proces de volgende waar schijnlijk uit d© allerhoogste bron afkom stige opmerking: Het verloop van het proces heeft bewezen, dat de keizer slecht ingelicht is geweest over zijn pachter Solist. Dit is zeer zeker te betreuren, maar het voorval heeft- ook zijn goede zijde géhad, daar.een herhaling wel voor altijd buitengesloten is. De nieuwe vliegorde, die de keizer van Duitschlaud op zijn jongston verjaardag heeft ingesteld: oen zilveren me daille. Z(J zal verleend worden als bijzondere onderscheiding voor buitengewone verrichtin gen aan officieren- on onderofficieren-vliegers. LEIDERDORP. Geboren: Etke, D. van M. P. ï8pl nter en A de raaf. Mai ia Elizabeth, D. van &1. du Pne en T. Visser. Overleden: J Nagtegaal, 77 j, echtgenoot van E van Schravrndijk. Z0ETERW0UDE «i eboren: Hubertus Marie, Z. van H. C. N. Klompe en A. P. E. Aarts. Gerarda Maria, D. van W. van Diemen en A. A. «Scheel. Leiden, 1 Maart Graanmarkt. De stemming dezer week was fliuw eo zoo was ook de marktdag van heden Er ging weioigom Depjyzen variëerden weimg iarwe van/6.25 tot /9 20 per 80 KG. Rogge van 5 73 tot f 6 30 per 75 KG. Gerst van /65J tot /6 9J per 65 KG. Haver van 6.90 tot f9— ner 100 KG. Erwten v m f8.ó) tot ^10 50 Der HL. Leiileu, 1 M.art. liotermarkt. Prima fabrieksboter (contröle) van f 64.tot 'f68.Goede fabrieks boter tcontröle) van f 56. tot 62.Prima boeronboter van /5S.tot f 63.Goede boeren- boter van 54.tot ƒ57.—Weibo er vau 52.-— tot t Aangevoerd 308/8, 30/16 vaten, wegende 6460 KG. Handel stug. Lange warte Turf, 90,000 stuks, 4.50a/ 4.75 per duizend. Leiden, 1 Maart. Eierenveilmg. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 6899 stuks. Prijzen waren: Kipeieren van f4.tot f5.10. Eenden eieren /4.80 tot 5 10. Kulkoeneieren a Per 100 stuks. Handel zeer vlug. Ten voordeel© van „Schoolkin dervoeding", alhier, is ingekomen hij den- penningmeester Oude Singel 36a, fl.31, ge collecteerd op een zilveren bruiloft en f 11.40, de opbrengst der collecte op het jaarfeest der Smeden- en Koperslagers vereeniging ,Nut door Vriendschap'". De desertie van een dertigtal manschappen uit de Alexanderkazerne in Den Haag heeft begrijpelijkerwijs veel opzien gewekt in militaire kringen, doch over de eigenlijke oorzaak zijn nog geen stellige me de deel ingen te doen. Uit hetgeen men van enkele zijden ver neemt, zouden hier dienstgrieven in het spel zijn en zouden de manschappen door hun heengaan hebben willen protesteeren tegen in hun oog be strenge bevelen. "VVat hiervan zij, zal een nader onder zoek wel aan den dag brengen, welk onder zoek natuurlijk als de mannetjes, die in de richting van Rotterdam moeten zijn ver dwenen, vrijwillig of door de gewapende macht hij hun oorps zijn teruggekeerd zal worden ingesteld. Blijkens naar aanleiding van de desertie door „De Avondpost" ingewonnen inlichtin gen, is eenigen tijd geleden een kapitein, van de artillerie overgeplaatst hij het tre- mon te-depót, gevestigd in de cavalerie-ka- zerne, Laan Copes. Dit depót bestaat uit 35 man, gerequireerd uit de beste ruiters der artillerie. Deze kapitein was om zijn overdreven strengheid naar men aan het blad mededeelde, bij de manschappen wei nig gezien; Woensdag schreef hij voor, dat den volgenden dag vier inspecties zouden worden gehouden, n.l. over de kleeding, de tuigen, de fabels en de revolvers. Zoodra dit bekend was, is het geheele depót 's avonds in het Haagsche Bosch bij elkaar gekomen met dit gevolg, dat de manschappen besloten 'e avonds van uit Rijswijk naar Rotterdam te vertrekken. Dit vertrek ie geenszins een desertie in de gewone beteekenis van het woord, doch bedoelt het uitlokken van oen beslissing! van hoogere autoriteiten over de wijze van optreden van den kapitein. De staking bij de N. V. Werf v/b. ftijkee Co., te Rotterdam, werd vanmid dag opgeheven. Maandag gaat het heele personeel weer aan het werk. De wekelijksche werktijd zal voor alle werklieden van 61 op 58 uur gebracht wor den, zonder loonkorting. De klinkers heb ben een loonsverhooging verkregen, den anderen groepen van werklieden is tarief- verhooging toegezegd. Alle arbeiders, zoowel stakers, als uitge- 8lotenen en ontslagenen op de andere fa brieken te Rotterdam, komen op hun plaat sen terug. Vr ij dagavond te halfelf brak brand- uit in een houten loods, gevuld met werkhoufc op de scheepswerf der Rotter- damsohe Droogdok-maatschappij te voor malig Charlois. De brand werd gebluscht door de brandspuiten van de werf en de drijvende stoomspuiten, die door den ha venmeester waren derwaarts gedirigeerd. De rosse gloed was op grooten afstand zichtbaar. Gisternacht is naar de 's-H. Ct." meldt ingebroken bij de Internatio nale Levensverzekering-Maatschappij aan de Sint-Catflarina-straat te Eindhoven. De geldkist is meegenomen, waarin geborgen waren ruim driehonderd gulden, alsmede kasboek, quit-anties en postwissels. Een raam en de ingemetselde kast waren gefor ceerd. Op Jiet kantoor was tot halftwee gewerkt. De daders zijn onbekend. De ge- meente-politie onderzoekt de zaak. Verze kering dekt de schade gedeeltelijk. Dc politie te Ou de water heeft drie jonge recidivisten aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan inbraken bij firma's fe Boskoop. Uitvoer van hyacinte n-b 1 o e- men. Bij herhaling is in het buitenland geklaagd over de schade van den verkoop van bloembollen door den handel in afge sneden hyacinten-bloemen. Nog onlangs verzocht een Duiteche vereeniging aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur maatregelen te willen nemen. Ge antwoord werd, dat haar herhaalde pogin gen faalden. De Groep Hyacintenkweekers van het Bloembollenkweekersgenootschap heeft thans een nieuwe poging gedaan ter be strijding van het euvel en zij verkreeg bij na algemeene medewerking van haar le den, die schriftelijk instemming hadden be tuigd met haar streven. Daar evenwel ge bleken is, dat oen der onderteekenaars, een groote firma in Sassenheim, toch haar bloe men had verkocht, heeft het groepsbe stuur besloten deze zaak niet verder voort te zotten. Te Hoenclerlo ontstond Woensdagmiddag brand in een akker- maalsboseh, toebehoorende aan de stich ting Hoenderlo, waardoor ongeveer 2 H.A. door het vuur werd vernield. De oorzaak van den brand' is bekend: een jongen, die niet volkomen bij zijn verstand was, had een vuurtje gestookt, dat hem weldra- te machtig werd en bovengenoemd gevolg had. De jongste journalist ter wereld is wel een twaalfjarige zoon van een Fransch officier, en neef van een redacteur van de ,,Gil Bias" Deze jong© man van de pen heeft een sportblad opgericht, dat zich speciaal mot het vlieg- wezen en de luchtscheepvaart bozig houdt, en den titel voert van: ,,La- Franc© aërien- ne"de jongen, die volgens zijn jaren nog op <Le schoolbanken thuis hoort, vereenigt d'e functies in zich van hoofd redacteu r, verslaggever, administratie, directie en uitgever. Het eerst© nummer van het blad gaf een hoofdartikel, dat door verschillen de groote bladen overgenomen werd. Ver der bevatte het een opstel over het gebruik van vliegtuigen bij de veldtocht in Marok ko en een ingezonden stuk. Daarin wordt de wijsheid en konnis van twee artsen hoog geroemd. Het geheel geeft blijk van ver rassende journalistieke eigenschappen, Üe staking op de booten van de stoomvaartmaatschappij Pughia duurt no g steeds voort en alle stoomschepen zfin dan ook tot stilliggen gedoemd. De directie der maatschappij heeft thans met het oog op de onhoudbaarheid van den toestand een spoed vergadering belegd, waarop besloten werd alle aandeelhouders tot een buitengewone vergadering bijeen te roenen, teneinde tot de liquidatie der maatschappij over te gaan. Te Antwerpen is een jongen van 16 jaar de kamer binnengedrongen, waar zijn „geliefde", een meisje van denzelfden leeftijd sliep, en heeft haar met een pennemea trachten te dooden. Het dertienjarig broertje van het slachtoffer dat in dezelfde kamer lag, riep om hulp, waarop de moeder kwam toe gesneld. Het meisje is naar een ziekenhuis vervoerd, terwtfl de jeugdige deugniet is op gesloten. De geneesheeren in Beloetsj istan zijn wettelijk verplicht om van elk genees middel dat zU hun zieken voorscbrljven, eerst zelf en in tegenwoordigheid van den patiënt een dosis in te nemen. De dagbladen te Rome ontvangen een telegram uit Sassari, inhoudende dat viaschers by Kaap Tessa, op de uiterste noordpunt van Saidinië, een grot hebben ont dekt, waarin buitengewoon gioote hoeveelhe den kruit en oorlogsmunitie zioh bevinden. Men gelooft te doen te hebben met een dépót van admiraal Nelson, die vóór den slag by Trafalgar, toen hij de Fj ansche vloot, die bij Toulon lag in het oog hield, dit oorlogsma teriaal daar zou hebben bijeengebracht. In den staat New-York was een wet aangenomen, waarbij het wedden by paar denrennen verboden werd. Dat ha-i ten gevolge dat er een eind kwam aan bet heele ren- wexen. Nu hebben de sportmannen in New- York een rechterlijke beslissing uitgelokt, be helzende, dat mondelinge weddenschappen by paardenrace» niet strafbaar zijn. De voorzitter van de Jockeyclub, Sir August Belmont, doet nu pogingen om het renwezen in den staat New-York weer tot nieuw leven to wekken. De Dinsdag te Brussel aan gehoudenen Frans en Josef Beeraerts en hun vriend, Hendrik Decorte, verdacht van den moord op den gendarme v. d. Wouwer, zijn nog dienzelfden avond met den gewonden gendarme Heldenberg ge confronteerd. Alle drie werden eerst in het vtolle licht, toen in het halve duister voor het bed van den gendarme gebracht en hem in verschillen die houdingen ge toond, maar zonder uitslag. Heldenberg herkende in geen van drieën dengene, die hem gekwetst en zijn kameraad gedood heeft. Na de confrontatie weiden de ver-, dachten naar de gevangenis terugge bracht. De toestand van Heldenberg blijft onveranderd; alle levensgevaar is nog niet geweken.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 14