Ho. IsESBSOH BA&B3L&3D, ^ss,ts2,djs,g> 1 XGXaart. Berde Blad. iLiaiaa 1913. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Wraak. We willen het ditmaal eerst hebben over Rusland. Met Oostenrijk trekt het tsaren rijk wel 't meeet de aandacht, want langen .tijd heeft daar de mogelijkheid gezeten op een Europeeeohen oorlog. Gelukkig is alles tengoedegekeerdeniser een ont spanning merkbaar; zoo zelfs, dat onze telegrammen gisteren meldden het reeds de beide rijken tot demobilisatie zullen overgaan. Over het tijdstip hiervoor was men het nog niet eens, maar daarover is nu ook iets naders te zeggen De Romanof-dynastie heeft driehonderd 'jaar geregeerd en de datum aan de herinnering van dat feit zal vallen tus schen 6 en 9 Maart. Voor den zesden Maart zou de tsaar verlangen, dat met da uitvoering er van begonnen werd. ,,D.© tsaar wil dien dag vieren door een boodschap van blijdschap en geluk aan zijn volk en door het afkondigen van een omvangrijke amnestie," zoo heet het in een officieele verklaring. Dat zijn de iwoorden, doch het is zoo droevig dat juist in Rusland heb verschil tusschen woorden en daden zoo geweldig groot is. Wie ge looft er nog ernstig in een omvangrijke amnestie, wanneer men verneemt, dat d e geheime politie weer aan :fc ■werk is g-togen. De eene huiszoeking volgt op de andere. In Moskou vooral is 't sterk. Alleen in de wijk der textiel arbeiders werd in veertig, woningen een inval gedaan. Studenten, intellectueelen en arbeiders genieten "weer de twijfelachti ge eer een bezoek te ontvangen. Want ieder weet, wat het wil zeggen, wanneer de Russische geheime politie komt. Spre ken we hier in ons land van ,,Ru6sisch", dan geven wij daar nooit veel goeds mee te kennen Of de bewijzen aanwezig zijn of niet, komt er niet op aan, de gevangenis is toch het eind. Nu weer wordt gezooht "naar een organisatie-comité voor werksta kingen. Dat is begrijpelijk alleen het mo tief. Ook wordt er op gelet of iemand' aan gesloten is bij de sociaal-democratische partij en wordt dat bewijs gevonden, dan is zonder pardon voor studenten en arbei ders de gevangenis het eenige wat hun te wachten staat. En vooreerst zullen zc dan hun vrijheid wel niet terug erlangeo. Wie verwacht nu veel van amnestie? 1 Maar dat is waar oolc, amnestie wordt felechts verleend aan hen, die geen politieke Vergrijpen hebben gedaan, 't Is misschien jeom de deelnemers aan pagroms, de j oden im oor den op gr.oote schaal, die niet £00 gelukkig waron aan de justitie te ont snappen, hun vrijheid terug te geven. Daar tegen is nooit met voldoende kracht óp- 'getreden en dat verklaart de driestheid, waar- ;moe deBond der Echt-Russischo Mannen, leen vereeniging van de laagste chauvinisten, fcon groote moordpartij durft aan te bevelen. [Want van die zijde komt steeds dé eerste j?toöt. In de ötraben van St.-Petersburg worden openlijk prentkaarten verkocht, miefc een Voorstelling van een ritueelen moord m. de 'gedrukte opwekking, om bij gelegenheid der Romanof-feesten alle Joden' te vermoorden. Gewetensvrijheid en .verdraagzaamheid zijn in Nederland, helaas, nog steeds onbekend. Daarvan weten de Finnen mee te praten. jOp 't oogenblik zitten, de rechters van twe3 Rechtbanken en 23 leden van het gerechts hof te Viborg in do Russische gevange- ïiissenEn alle andcro Finsche rechters idreigb eenzelfde lot. We zullen hieraan niets toevoegen. De simpele vermelding van dit ïeit zegt genoeg. Zoo pas hadden we 't over huiszoekingen te Moskou, doch ook elders hebben de Echt- ïtussische Mannen daartoe weten aan te zet ten. De Poolsche grondbezitters in Wolhy- Jaië hebben ook van de invallen der geheime politie last gehad. Op welke grond-en? Een tier grootste grondbezitters had op z'n uit gestrekte terreinen boschwachtors en jacht opzieners aangesteld. Dit. kon niet in orde fcijn, oordeelde men, daarvan moest de bedoe ling zijn men lette op de dwaze redenoe- Jring oen troepencorps op te richten en £an bij een oorlog tusschen Rusland en Oos tenrijk -een Poolschen opstand te beginnen;. De huiszoeking kon hiervoor natuurlijk geen bewijs leveren. Misschien dat 't ook van in vloed kan zijn geweest, dat de graaf meer conservatief dan Pool was. Het omgekeerde zou waarschijnlijk noodlottig zijn geweest. De s taki n gs b a ci 1 woedt weer. Overal dreigt 't. In Hongarije een politieke werkstaking, in België idem voor welke staking ook hier te lamle wordt gewerkt voor 't plaatsen van kinderen, iets wat thans ook in het hoorden van Frankrijk wordt ge daan r in Berlijn verwacht men een staking in de mannenkléeding-industrie, nu de onder handelingen tusschen werkgevers en werk nemers geen resul taat opleverden. Deze -str ijd zal zich misschien over geheel Duitsehlajid uitbreiden. We zijn er nog niet. In Londen dreigi een bakkersstaking. De gezellen vragen een kor teren werktijd, doch de patroons willen hier niet op ingaan. De gedelegeerden der gezel len-organisaties, die .zeven tot achtduizend leden tellen, hebben thans besloten om 15 Maart in staking te gaan, tenzij alsnog de eischen worden ingewilligd. De legeruitbreiding in de verschillende landen blijft een onderwerp van bespre king. In België is daarmee verbonden de strijd voor afzonderlijke Ylaamsche regi menten. Duitsohland heeft de Luxembur gers wat verontrust. Die verkee- ren in de vaste overtuiging, dat hun onzij digheid, door de mo rondheden gewaar borgd, niet kan worden geschonden en daar houdt een geheel Duitsoh legerkorps n.l. 41^0 X) man van alle wapenen met 14,000 paarden, 2400 pontons en 160 stukken ge schut een manoeuvre aan de Lüxemburg- eohe grens, veronderstellende, dat een vijandelijk leger door Luxemburg een in val in Duitschland doet. De rustigé Luxem burgei's weten nu, hoe haar neutraliteit wordt beschouwd. De Fransche Compagnie Générale du Travail lieeft besloten in alle gemeenten in het land een protest aan te plak ken tegen de wederinvoering van den 3-jarigen d i e n s 11 ij d. Het stuk constateert, dat aan de spanning tus schen de Duitsche en Fransche regeeringen slechts een einde kan komen door toenade ring tusschen de volkeren. Het manifest ein digt aldus: „Proletariërs, herinnert u, dat uw krachtig protest in de dagen van de Agadir-quaestie de bloedige botsing voor kwam tusschen het Duitsche en Fransche volk. Arbeiders, verzet u tegen den drie jarigen diensttijd, tegen nieuwe bewape ning. Verklaart u afkeerig van het chau vinisme en de vaderlandsliefde, die niet belangeloos zijn." In Engeland is weer een Duitsoh spion aangehouden. De man had het vooral be grepen op geheimen betreffende onder zeeërs. Er zijn tegenwoordig zoo wat spion nen. Dit twijfelachtige beroep schijnt nog al in de smaak te vallen. In Italië is thans vastgesteld, hoeveel kiezers er door de nieuwe wet zullen ko men. Het aantal s t ij g t van 3,300,000 tot 6,600,000. Bij dé Fransche Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin voorgesteld wordt een nieuwe' b 0 lasting op auto mobielen te treffen. De belasting zal jaarlijks 50 tot 250 francs bedragen en afhangen van het aantal pa-ardekrachten der auto's. In Venuzuela moet, naar uit New- York wordt gemeld, een revolutie zijn uitgebroken. Deze is ten voordeele van Castro We hebben reeds iets meegedeeld over de groote hoeveelheden wapenen, die voor Castro;s aanhangers zijn aangekocht. De toestand moet uiterst critiek zijn. Dr. Woodrow Wilson, de nieuwgekozen president van de Vereenigde Staten, heeft de voorname kringen van Washington thans reeds tegen zich in het harnas gejaagd door te bedanken yoor het hem aangeboden eere-H<lmaatschap van- die zeer exclusieve Chevy Chase Club aldaar. Al zijn voorgangers waren ëéreleden en de nieuwe vice-president Marshall - is het eveneens. Men schrijft de weigering van Wilson toe aan zijn afkeer van al te groote sociale af scheiding, hij zelf heeft echter als Teden opgegeven, dat hij vermoedt het gedurende zijn ambtstijd te druk te zullen hebben om deel te kunnen nemen aan de uitspannin gen, die de club haar leden biedt. Mocht hij het echter nóg noodig vinden lid te worden, dan zal hij toetreden als gewoon lid en ook als zoodanig contributie beta len. Een aantal andere voorname clubs, die eveneens van plan waien Wilson het eere- lidmaatschap aan te bieden, hebben dit voorloopig maar uitgesteld, tot ^-"zeker heid zullen hebben, dah dé president de hem te bewijzen^vriendelijkheid werkelijk op prijs stelt. Tiliy Koenen. Bijzonder aangenaam .was het hier we der eens een zangeres van werkelijk veel beteekenis" te hooren. Bewonderd hebben wij haar, èri om haar" prachtig, omvangrijk geluid èn om haar groote zeggingskracht en uitnemende zangkunst, die haar in staat stellen elk lied tot in alle détails goed, verzorgd weer tc geven. Welk oen heldere, duidelijke uitspraak; men behoeft werke lijk, om de woorden te kunnen volgen, van het tekstboekje bijna geen gebruik te maken. Of het er nu aan lag, dat het scherm achter de zangereswerd neergelaten, zoo. dat de groote open ruimte achter haar wegviel, een maatregel, die ons zeer goed voorkwam, of dat de zangeres beter ge disponeerd was, of beide, zeker is, dat zij ons veel meer boeide-dan de vorige maal, dat wij haar hier te Leiden, hoorden. Ove rigens bleek de Schouwburgzaal toch nog niet geheel geschikt voor dit groote ge luid; men zou wenschea haar in de groote Gehoorzaal of in den Foyer te hooren, waar zij haar groot talent eerst in vollen glans en luister zou kunnen" doen uitkomen. Nu klonken enkele phrasen wel eens wat hard, o.a. in het tweede couplet van „Fragment aus dem Aechylus" en in „Ungeduld" doch daarentegen was haar mezza voce subliem te noemen in dc liederen „die Gestirne," „Waldesnacht," „Grablied fiir die Mutter," en bovenal in „Lied der Bra ut," dat wel een juweeltje van uitdruk king was. „Der Spielmann" en „Die bist die Ruh" voldeden minder, zijnde het eerste te veel op het effect en het tweede te vlak gezon gen. „Der Hirt aüf dem Felsen"; een lied, dat geheel berekend is op het effect en dat daardoor niet hoog staat, liet even wel niet na indruk tc"maken, omdat da zangeres zoo uitnemend de kunst verstaat dit effect op zijn voor<|eeligst te doen uit komen. Hoog, van voorname voordracht en stembuiging stonden weer „Fliigel" en „Er- ist 's." Het accompagnement was bij den heer Wilhelm Scholz in goede handen. Bijzon der fijngevoelig begeleidde hij „Bie Kar- tenlegerin" en briljant „Caccilie" van Strauss; met welk prachtig lied dc zan. geres ons verraste door dit als toegift te geven, waarvoor wij haar bijzonder er kentelijk zijn. De warme stemming vajn het' publiek uitte zich in hartelijk applaus en verschei dene terugroepingen. Vrede door Recht. Gisteravond hield dc afdeeling Leiden van den Ned. Bond „Vrede door Recht" iu het Nutsgebouw haar jaarlijkscho algemeeao ver gadering, gevolgd door een ook voor belang stellenden toegankelijke bijeenkomst; waarin do heer E. -J. Blekkink, hoofd een -'lagere* school; een voordracht hield over: „De Vre desbeweging en do lagere school." Mej. F..A. van Eek opende de vergadering met te wijzen, in verband met do laatste groote oorlogen, op liet groote warkr, dat nog moet worden g*edaan. Hoewel liet leden tal, thans- 132,-in Leiden steeds-stijgende is,moet het- ..nog .veel groot-er worden. Uit het jaarverslag bleek, dat er in 1912 nog al is gewerkt, o.a. werd op-eenelftal scholen in deze gemeente de Vredesdag her dacht. Do kaé'wees bij een inkomen van f'209 ben nadeelig saldo van f 7.40 aan. Tot bestuursleden werden herbenoemd mej. Anna van Beminelen, prof. A. W. Nieu- wenhüis en dc heer H. W. Fischer, ter wijl in.de plaats van mej. Bos, die bedankt had, benoemd werd de heer E. J. Blekkink. De presidente deed vervolgens eenige me- dedeelmg, waaruit bleek, dat vanwege het Hoofdbestuur hier een propaganda-comitc was benoemd, bestaande gU mevrouw Nieu- wenhuis en mej. Woltcrs en dat de afdee ling voornemens is de. Vredesdag feestelijk te "herdenken. Het bestuur is in onderhande ling met .de vereeniging „Littcris Sacrum" voor do opvoering van .een door den Bond aangekocht tooneel werk - van propagandisti-" sche. strekking van den lieer Scheffer te Oldenzaal, getiteld: „Morgen is hst Kerst mis." Naar aanleiding van een voorstel, dat ver moedelijk in de jaarvergadering van den Bond aan de orde zal worden gesteld, n.l. verlaging der contributie voor werklieden en met hen gelijkgesteldcn, bleek dat in het algemeen de vergadering daar vóór was. Gaarne zou men de algemeene vergadering in Leiden hebben. Eindelijk gaf de heer Van den Brandoler eenige nadere toelichting van het denkbeeld in zijn ook door het „Leidsch Dagblad" ver meldde „Open Brief" ontwikkeld. Het hoofd bestuur had het denkbeeld in overweging genomen en in de afdeeling kon men er voorshands niet vorder- óver spreken. De boei'-Kramers beval nog dé in 1913 te houden Internationale Feestelijke Studenten- bijeenkomst hij de vredes vrienden aan. Voor bijdragen houdt het comité, waarvan de heer Kramers lid is, zich aanbevolen. Hiermede was het huishoudelijk gedeelte der vergadering afgeloopen cn verkreeg de heer Blekkink het woord. Spr. behandelde eerst in korte trekken de vredesbeweging in hot algemeen, toonde aan, hoe zij in alle deelen der beschaafde wereld veld wint en hoe de Nederlandsche Bond reeds 2300 leden tolt. Hoe ook de R.-Kath. Vereeniging voor den Wereldvrede steed-s aan invloed toeneemt. De vredesconferentie, de -stichting van het Vredespaleis en vooral de arbitrageverdragen tüssclien verschillen de Stater, bewijzen dat ook de idee in diplo matieke kringen doorwerkt. Spr. meent, dat do tegenstanders dat zijn de onverschillig-en, de voorstanders van den oorlog en de pessimisten ongelijk hebben en spreekt zijn vertrouwen uit in dc eindelijke zegepraal van de vredesbeweging. Do school, voornamelijk dc lagers scheel, kan daaraan veel doen. In de school ligt een schoon arbeidsveld. Spr. betreurt het, dat vele onderwijzers onverschillig of wel soép- .tisch t egenover de beweging staan. Wel heb ben ze hun propaganda clubs voor drank bestrijding, waarom ook niet voor de vre desbeweging partij getrokken In Frankrijk, Zwitserland en in Amerika zijn de onderwijzersbond wel voor den vrede werkzaam. Door verbetering van de lees- ien leer boeken in. de school on het-vieren van 18 Mei op school, kan do schóól rechtstreeks- de vredesbeweging bevorderen. Spr. toonde met voorbeelden aan hoe in vele school boe- ken- juist oorlogsverhalen op den voorgrond treden. Hier ligt ook. voor den Bopd „Vredes door Recht" een vruchtbaar arbeidsveld, waar reeds veel gedaan is, doch ook nog veel valt te doen. Spr. eindigdo zijn boeiend? en met veel feitenmateriaal toegelichte rede met een be schrijving van de wijze, waarop door liem den „Vredesdag" in school wordt herdacht. De talrijke aanwezigen waron zeer voldaan en de presidente dankte dan ook den spre ker nog eens hartelijk. „Paan 1913." De Centrale Commissie voor „Plan 1913" hield in „Hotel des Pays-Bas" te Utrecht haar 12d'e vergadering, onder voorzitterschap van jhr C. F. van de Poll. De sub-commissie voor de buitenlandsche reclam© deelde medé, dat de geïllustreerde reisbeschrijvingen, door Duitsche, Engel- eclie en Fransche journalisten geschreven, het licht hebben gezien en op zeer ruime schaal in het buitenland worden verspreid. De Centrale Commissie nam kennis van bewijzen van goed- en afkeuring van haar jjropaganda-materiaal Naar aanleiding van de critiek besloot zij heb volgende in het verslag op te nemen: „De commissie stelt zich niet voor heft allen naar den zin te kunnen maken, ook niet in dit opzicht, dat zij hetgeen over haar wordt geschreven, steeds zal beant woorden. Zij zal evenwel trachten met de critiek haar voordeel te doen, mits deze tijdig kome. Zij meent hierbij in herinnering te moe tenbrengen, dat, toen de vraag zich voordeed, aan wie het ontwerpen van een reclameplaat ware op te dragen, de com missie de, in ons land zoo buitengewoon moeilijke, keuze tusschen d)e kunstenaars van verschillende richting heeft .vermeden, door een, openlijke uitnoodiging in de voornaamste dagbladen te plaatsen, om haar te helpen aan een schets van of een denkbeeld voor een reclameplaat. Dit deed zij om zoo onpartijdig mogelijk te werk te gaan. Verder neemt zij dit standpunt in, dat men van haar reclame in de eerste plaats mag verwachte ij, dat deze doeltreffend zij. Zij is er van overtuigd, dat zij op het ge bied der buitenlandsche reclame dan ook niet heter kan worden voorgelicht, dan door de vertegenwoordigers der groóte spoorweg- en stpomvirnrtmoatschappijien, die lid zijn harer commissieen die door langdurige ervaring wéten welk soort van reclame haar geld waard ie." Naar aanleiding eener circulaire van den Minister van Buitenlandsche Zaken, aan de consulaire ambtenaren in het buiten land, over „Plan 1913" werden reeds van meer dan honderd consuls waardevolle wenken ontvangen en werd medewerking toegezegd, om het plan in hun kring be kend te maken. Op voorstel van de sub-commissie voor het verkeer werd door de centrale com missie het initiatief genomen, om te pogen de reeds zoo lang gewenschte werken ter uitdieping en verbreeding van de haven van Muiden thans te doen uitvoeren. De commissie was van meening dat de aan trekkelijkste manier om de tentoonstelling betreffende het tijdperk van „Hooft" in het Muiderslot te bezoeken, zal zijn per boot over de Zuiderzee; doch dit zal alleen mogelijk wezen, als de haven weder voor schepen toegankelijk wordt gemaakt. In samenwerking met de „Kon Ned. Roei- en Zeilvereeniging", die in de com missie vertegenwoordigd is, zijn voorstellen gedaan aan het gemeentebestuur van Mui- den en het- Hoogheemraadschap der Zee dijk beoosten Muiden.. Deze voorstellen hebben een goed onthaal gevonden, zoodat besloten werd deze zaak voort te zetten en ook bij het Dep. van Oorlog en bij belang hebbenden bij de watersport om 6teun aan te kloppen. Daar het logicsverstrckken. aan een groot aantal vreemdelingen, dat de sub commissie voor de huisvesting meent tq, mogen verwachten, buitengewone maat regelen eischt, werd deze commissie ge machtigd rnet de daartoe in ons land Teeds werkzame lichamen, een plan uit-te werken, om - zooveel mogelijk aan de vraag1 naar logies in den komenden zoiiier te kunnen voldoen. De verwachting werd uitgesproken, (lat de commissie van deze bijzondere gele genheid op de hulp van particulieren zal kunnen rekenen; zooala dat reeds herhaal delijk geschied is bij de samenkomsten der léden van den A. N. W.-B. in verschillen de plaatsen van ons land. De wensch werd geuit, dat, in navolging van Berlijn, politieagenten en conducteurs, die een vreemde taal machtig zijn, herken baar zouden zijn aan een vlaggetje op do mouw met de kleuren van het land, welks taal zij verstaan. Deze maatregel scheen der vergadering toe uiterst practisch te wezen, aangezien vreemden, met name Engclschen, de ge woonte hebben inlichtingen te vragen over adressen van Musea en dergelijke instel lingen aan dc sbationneerende beambten van politie. Tegenover de opmerking, dat waarschijn- Nadruk verboden). S7) Vervolgens ziet hjj naar het kantoor Tiet venster is verlioht. Hij weet, dat Jac- tel daar zit te werken. De oude boekhou der heeft hem gezegd, dat hij dien avond terug zou komen. Jactel zal heb mij wel kunnen zeggen, meent hij. Hij snelt naar het kantoor, Gilberte en de meid volgen hem. Op den drempel blijft, de markies eens klaps verschrikt staan. Twee lichamen liggen onbeweeglijk op 'den grond uitgestrekt. De lampen branden op de lessenaars en de markies herkent zijn moeder en Jactel. Het gelaat van Jactel is met bloed be vlekt. Zou er een misdaad zijn gepleegd Hij knielt naast de markiezin neer en wijd al zijn zorgen aan haar. Door zijn. verbazing en ontsteltenis heeft Michel nog niet bemerkt, dat de brand kast open is, en dat er een inbraak is ge pleegd. Hij denkt slechts aan zijn moe der. Goddank, zij schijnt niet gewond te zijn Hij betast haar hart. Het. klopt nog; zij is alleen maar bewusteloos. Teen hij haar hand vatte, bemerkte hij, 'dat de markiezin een stuk laken kramp achtig in haar vingers had geklemd. Gilberte, die bij het lichaam van Jactel was neergeknield, zei tegen haar vader: Hiv is dood. De blinde keerde eindelijk tot haar be wustzijn terug. MoederGroot-moederzeiden de markies en Gilberte, om haar dioor hun aanwezigheid gerust te stellen. De markiezin hief het hoofd op, tastte om zich heen en vrceg verbaasd: "Wat is er, kinderen'? Zij begrepen, dat de markiezin getuige van het vreeselijke tooneel moest geweest zijn, en hun eerste zorg was, haar gerust te stellen. Vrees niete meer, moeder, zei Michel, wij zijn bij u, wij zullen u beschermen. Mij beschermen? Mij verdedigen? zei de markiezin. Heb ik dan bescherming noodig Langzaam streek zij met de hand over het voorhoofd. Eensklaps voelt zij, dat zij den lap nog in de hand heeft, dien Romain Goux uit de mouw van zijn jas heeft gesneden. Nu herinnert zij zich weer alles wat er gebeurd is. Mijn Hemelmompelt zij. Zij werd doodsbleek en begon over haar geheele lichaam te beven. De markies ondervroeg haar. Moeder, wat heeft u gehoord, wat weet u? Er ligt hier een doode, nietwaar? stamelt zij. Ja. Wie is het? Onze oude boekhouder Jactel. JactelDan moet er gestolen zijn In de ontsteltenis van deze vreeselijke ontdekking had Michel daaraan nog niet gedacht. Hij sidderde. Hij snelt naar de brandkast, waarvoor het hjk van Jactel ligt uitgestrekt, als om te toonon aan hem, die hem vinden zou den, dat hij zijn post niet had willen ver laten, dat hij met zijn leven het aan hem toevertrouwde geld had willen bescher men en dat hij gevallen wa-s als een slacht offer van zijn plicht. Met één oogopslag heeft hij zich van het onheil overtuigd. De kas is leeg. Het geld, bestemd voor de betalingen van den volgenden dag, is verdwenen. Tegelijkertijd, dat hij deze ramp ont dekt, ziet hij de sporen van inbraak. De kast is echter met- den sleutel geopend; deze steekt nog in het slot. Allerlei gedachten doorkruisen het biein van Michel. Hij vraagt er niet naar, hoe of door wien de diefstal is gepleegd, maar hij gevoelt nu, dat hij verloren is, dat hij zich niet meer van de schande van een faillissement zal kunnen redden. Bij dit ongeluk denkt hij echter niet alleen aan zichzelf. De ramp zal ook te rugvallen op zijn moeder en zijn lieve; Gilberte. De markiezin zit op een leunstoel en Gilberte spreekt zacht met haar. Zij blijft in somber stilzwijgen verzon ken. Michel heft het hoofd van den ongeluk- kigen Jactel op. Hij hield veel van hem, want hij was een trouwe bediende, een toonbeeld van plichtsbetrachting, ijver en eerlijkheid. Hij hukt zich over hem lieen. Aan zijn hals zijn blauwe vlekken waar te nemen, veroorzaakt door de ijzeren vuist van Romain Goux maar de dood is het gevolg van een vreeselijke wond, die hij boven op het hoofd heeft. Het lichaam is reeds koud. De markies wenkt de meid, die aan de deur staat en niet durft binnenkomen. Aarzelend nadert zij een paar schreden. Virginie, beval Michel, ga den commissaris van politie halen. De keukenmeid1 snelde weg. De markies keerde nu naar zijn moeder terug. Hij zette zich naast haar en nam haai hand. Moeder, kan u ons niets zeggen? vroeg hij. Ik was in den tuin in slaap gevallen. Toen ik ontwaakte, hoorde ik een hulp kreet en ik snelde hierheen. Vervolgens? Ik stootte, toen ik binnenkwam, te gen het lijk van Jactel. Ik naderde met uitgestrekte armen en greep een man, die wilde vluchten. Zij zweeg en streek de hand over het voorhoofd, waarop het koude zweet stond. Zacht wisohte Gilberte het met haar zak doek af. De markies dringt aan. Verder, moeder, wat kan u ons nog meer zeggen? Ik heb getracht hem vast te houden, maar hij is mij ontsnapt. Maar wie was die man, moeder? Helaas, mijn zoon, ik kan er je niet meer van zeggen. Maar1 dat is onmogelijk, zei Michel* xonder na te denken. Het is zoo. 't Is waar, moeder, u heeft hem niet kunnen zien. Vergeef mij, dat ik er op aandring, maar heb is zulk een ernstig geval. Kan u niet zeggen, lioe hij1 er uitzag? Uw handen zijn zoo fijn van gevoel, dab 11 iemand herkent, wanneer u slechts even zijn gelaat aan raakt. Ik kan je er niets van zeggen, mijn zoon, zei zij zacht. U hieldt hem vast. Hóe is het hem dan gelukt u te ontsnappen? Ik weet het niet. Angstvallig tracht zij den lap laken té verbergen, maar do markies heeft liet reeds gezien. Geef hier, moeder. Waar-om Het móet. Geef mij dien lap. Wan neer straks het gerecht hier komt, zullen wij alles zéggen cn die lap kan misschien dienen om den misdadiger op te sporen.^ Hoe zou die lap daartoe kunnen mee werken Dat weet ik niet, moeder, maar geef hier. Michel ziet de blinde met verbazing aan, Waarom aarzelt zij Eindelijk geeft zij toe en stelt den lap aan haar zoon ter hand. Het is een stuk zeer gewone stof, don ker van kleur en tamelijk kaal gesleten. De markiezin laat het hoofd hangen.- Een zware zucht welt uit haar boezem op.i - f -J - 1 1 (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13