N°. 16259 Vrijdag 21. Februari A0. 1913. <Beze (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Olfieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. »'raak. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maandeo f 1.10. Eciten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1,85, Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentien van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoaeaeeren wordt/10.05 berekend. PRIJS DER ADVERTENTIES: U1XDEBWËT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de Koninklijke .Nederlandsetie Grofsmederij en rechtverkrijgenden tot het Tiitoreiden van de fabriek door het veroou- wen van een bestaand werkplaatsgedeelte der ijzer- en metaalgieterij, in het perceel Zuideingel Nos. 66/68, Sectie A No. 1128. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. HE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Februari 1913. UIXOKRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van A. H VISSER, om vergunning tot oprichting van een zouterij en rookerij van vleesch in het perceel Koe straat No. 4, Sectie H No. 2943. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dab genoemd verzoez met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 7 Maart a.s. des voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden lijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 21 Februari 1913. Er valt vandaag over de Gemeen te r a ads- Vcrgadering van gisteren niet voel ti3 zeg gen. De hoeren hebben den mecsfcen tijd door gebracht in een zitting met gesloten deu ren. Nadat de ingekomen stukken waren afgehandeld, vroeg de heer Roem over de benoeming van een ingenieur van gemeente werken een geheime zitting aan. To?n de Voorzitter oorst mededeelde, dat de heer Rückcrt zich had teruggetrokken, wagens een benoeming tot ingenieur-onderdirecteur te Semarang en omtrent de twee overblijven- den, waaruit een keuzo zou moeten worden gedaan, een en ander besprak, scheen de heer Roem bevredigd. Na oenig praten veran derde hij weder van zienswijze en drong er toch op aan om do deuren te slüiten7 J£n zoo geschiedde. Het was juist vijf uur toen de, deuren weder opengingen on de wachbendo pers mannen en overige belangstellenden, waar: onder enkele dames, de met rook gevulde Raadzaal weer binnenkwamen. Toen ging het met full speed naar het einde. De Voorzitter, die zeker al een voor gevoel had gehad van een lang onder.onsje, was onmiddellijk hij den aanvang reeds haastig. Eenige ingekomen stukken trokken nog al do aandacht. Allereerst het verzoek van den A. N. W..B. Toeristenbond voor Ne derland, om over te gaan tot een betere be strating van den Lagen Rijndijk, onder deze gemeente. Ieder, die dezen weg wel eens hoeft gepasseerd, vooral op een rijwiel, en niet de stoutigheid had op de verboden kleine stee- nen te rijden, zal moeten erkennen, dat een verbetering van dezen weg geen weelde kan genoemd worden. Er is echter al meermalen op aangedrongen, maar ook op het gebied van bestraling is er zooveel te doen en moet wel eens wat blijven wachten. Men is zoo cok nog niet aan deze, toch niet het meest druk bereden straat gekomen. Misschien dat B. en Ws. nu overwegen, dat het maar eens moet gebeuren. "Wij zullen er niet tegen zijn. De plannen voor de verbetering van de Bouwelouwen- en Paradijssteeg met andere poorten en sloppen, bleek ook een flink stuk vooruit te zijn gebracht. Er schijnt volkomen overeenstemming te zijn verkregen omtrent de wijze, waarop deze herschepping tot een flinke arbeiderswijk zal plaats hebben tus- schen B. en Ws. en de Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van "Werkmans woningen, en nu was een verzoek dezer Vereeniging ingekomen, om een renteloos voorschot van de gemeente te mogen ont vangen van ruim twee ton, aflosbaar in 50 jaar, telkens met een jaarlijksch bedrag van f3035. De gemeente klopt hier weder bij liet Rijk vcor aan. waartoe de Woningwet de gelegen heid geeft. B. en Ws. zullen op dit verzoek prae- advies uitbrengen, dat ongetwijfeld gunstig zal luiden, en dan zal men tot de onteiga- ning van de verschillende peroeelon kun nen overgaan. Zoo zal het niet al ba lang meer duren of met deze hoog noodige ver betering wordt een aanvang gemaakt. Ook was ingekomen oen adres van eenige eigenaren van de Witte Rozenlaan, in ver band met hot in do vorige vergadering ge nomen besluit, de eigenaren lot demping dezer daariiggende sloot to dwingen. Het verzoek was het dempen voor rekening der gemeente te doen plaats hebben en den eigenaren iets te vergoeden voor het daardoor verkregen terrein. Zcoals do wethouder Fischer op merkte, was demping voor rekening der ge meente nog nooit voorgekomen (er is toch wel eens oen bijdrage gegeven) en van af stand doen van het gedempte gedeelte was .geen sprake. Het blijft eigendom van do aanliggendo eigenaren. Het adres was blijkbaar niet gelukkig gesteld. Het was adressanten te doen revi sie van het besluit ta krijgen én zij had den daarvoor nu dezen, niet al te besten vorm gekozen. Door de betrokken eigenaren, die door de demping financieel en in hun zaken worden getroffen, was hiervoor stemming gemaakt, zcide. de Voorzitter, en enkele leden maak-, "■fèn^an ook bezwaar tegen de wijze, waarop dit dempiugsvoorstel tot stand was geko men. Vrijwillig, doch ook weer zoer tegen hun zin, hebben B. en Ws. zich bereid, verklaard nader op het adres te prac.advi. seeren. Wij kunnen wel raden hoe dit zal uitvallen. Willen adressanten eenige kans op succes hebben vcor wat zij meenen, dat hun (Nadruk verboden 18) De vervaldag. Laurent was niet naar Nogent terug gekeerd. Zijn broeder had het hem verboden en hij was nan Michel te veel verplicht, om ongehoorzaam te zijn. Hij was nu een banneling van zijn fami lie geworden, totdat hij de misslagen, waaraan hij zich had schuldig gemaakt, eou vergoed hebben. Toch kon hij niet zoo geseheiden von allen, die hij liefhad, blijven voortleven, «zonder zich met een geheimen band aan hen te verbinden en de gedachte aan hen levendig te houden. Daarvoor dacht hij aan Marie-Rose, die te Nogent onbekend was. Marie, zei hij tegen haar, ik heb je een dienst te vragen. Spreek, Laurent, ge zult mij* steeds bereid vinden, je nieuw© bewijzen van liefdfe te geven. Ge moet een betrekking bij mijn fa milie aannemen. Ge weet, mijn moeder is blind. Mijn nicht Gilberte, die haar 6teeds ver zorgde en geleidde, gaat weldra trouwen, en mijn moeder kan niet alleen blijven. Je moet de plaats van Gilberte Jbekleeden. Mijn moeder zal j© zeker liefhebben, en wanneer ze je haar vertrouwen heeft ge- echonken, zal zij je dikwijls van haar jong- sten zoon spreken. Ge zult er voor wakeu, dat zij mij blijft liefhebben, Marie, want ik bezit niete meer dan jouw liefde en de teederheid mijner moeder; al het overige heeft men mij ontnomen. Ik neem het aan, Laurent, en ik dank je, dat ge zooveel vertrouwenin mij stelt. Ik zal jo moeder liefhebben en mij ook door haar doen beminnen, en wat er ook gebeuren moge, Laurent, ik za 1 er steeds voor waken, dat de teederheid van je moe der je nooit zal ontvallen. Maar hoe zult ge het aanleggen, om mij in haar huis te doen opnemen1} Ik zal er over spreken met dokter Trioul, den geneesheer en vriend van mijn moeder. Hij houdt veel van mij, hij zal mij begrijpen, mij vergeven en mij wel be hulpzaam willen zijn. Ga dan, Laurent, ik ben gereed. Laurent begaf zich terstond naar den dokter. De markiezin was in de laatste dagen een weinig ongesteld en moest haar kamer houden. Dokter Trioul kwam dagelijks naar haar zien. Hoewel de oude dame een vrij sterk gestel had, moest men toch voor zichtig met haar zijn. Zij was, dank zij de kundige behande ling van dokter Trioul, weldra hersteld en alle gevaar was geweken. De dokter kwam afscheid van zijn pa tiënte nemen. Nu u weer hersteld is, lieve vriendin, zei hij, inoet n mi} toestaan mij een weinig met zaken in te laten, die mij eigenlijk niet aangaan. Spreek gerust, mijn beste Trioul, recht is, dan zullen zij hun bezwaren nader en met meer klem moeten motiveeren. Is het dempingBbeeluit hen vermoedelijk over vallen, zij hebben nu nog den tijd hun be zwaren er tegen te ontwikkelen. "Wij zul len daarom afwachten. De hcoren Hoog en- boom, Fokker, Sijtsma, Bosch en Vergou wen namen de adressanten min of meer in bescherming. Met den - heer Fischer was het vooral de Voorzitter, die dit niet vond, zoo als het behoorde. Het was particuliere be langetjes uitspelen tegen het algemeen be lang. "VVij zonden er tegenover kunnen stel len do opmerking, dat het algemeen belang ook weer een ander particulier belang tot achtergrond kan hebben en als wij do actie van adressanten goed begrepen hebben, is dit hun meening. Vandaar vooral hun ver zet. Het adres van „Morcuiius", waarin werd geklaagd, dat voor de oproeping van een geroutineerd klerk aan de Gasfabriek oen Haa.gsch blad was gebruikt en het „Leidsch Dagblad" voorbijgegaan, werd door den Voor. zitter beantwoord met de opmerking, dat de oproeping ook had gestaan in groote bladen, in Rotterdam en Amsterdam uitge geven. Juist omdat men den kring van sol. licitanten zoo ruim mogelijk wilde nemen, was deze weg gevolgd. Het stuk zou intus- schcn doorgezonden worden naar de Com missie van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electriciteit. Wij zullen hier niet een pleidooi houden voor liet „Leidsch Dagblad", maar willen tcch even zeggen, dat het wel een ©enigszins eigenaardigen indruk maakt, dat voor op roeping van sollicitanten, waarvan men wel kan aannemen, dat er ook in Leiden zelf wonen, de veelgelezen plaatselijke pers wordt voorbijgegaan, tenzij men gebruik kan ma ken van de vakpers. Men kan toch niet eischen, dat elke, zelfs geroutineerde, klerk er een groot blad. op nahoudt. Na do geheime zitting was allereerst de benoeming van een ingenieur van gemeente werken aan de orde. Het hoeft er mee ge spannen. Nadat do stemmen hadden gestaakt, 14 tegen 14 word bij twoede vrij© stemming de heer Duaok met één stem meer derheid benoemd. Wat. wij van dezen solli citant vernamen is, dat Leiden daarmede een ui1 nemend knap man aan zich heeft verbonden. Na de benoemingen gingen de voorstellen vlug onder den hamer door. Met betrekking tot het verzoek der Ver eeniging van Hoofden van. Scholen in Ne derland, inzake do oprichting van oen spe cial© school voor tuchtelooze leerlingen, merk te prof. Heeree op, dat hij krachtens zijn er varing met „Pro Juventubo" opgedaan, den indruk hoeft gekregen, dat de hoofden dor scholen, waar zij slechts weinig gevallen, hebben genoemd, alleen het oog moeten heb ben gehad op gevallen van verregaande tuchteloosheid. Het getal leerlingen, voor wie oen moer strenge tucht dan gewoonlijk wenscholijk zou zijn, zal zeker veel groo- ter wezen. Daarom verzocht hij B. on Ws. de zaak zelf niet te vergeten. De heer Sij torna achtte na de gegevens door do hoofden der scholen, via do School commissie verstrekt, oprichting een-er kost bare school, speciaal voor tuchtelooze leer lingen, ook niet gerechtvaardigd, doch greep deze gelegenheid aaa B. en Ws. to herin neren aan hun toezegging mot voorstellen, inzake de oprichting eener school vooir zwak zinnige leerlingen te komen. Ik heb vernomen, dat uw kleindoch ter, mejuffrouw Gilberte, binnenkort gaat trouwen, met mijnheer Lucien Renaud, den advokaat. De jongelui beminnen elkaar. Lucien Renaud U wel niet rijk, maar hij begint reeds naam te maken en heeft een schit terende toekomst voor zich. Wij behoeven ons dus over het geluk van Gilberte niet ongerust te maken. U zal veel aan Gilberte verliezen, want zij was voor u een onmisbare geleid ster. Wanneer zij gaat trouwen, zal zij u niet meer kunnen verzorgen. Heeft u er al eens aan gedacht, een plaatsvervangster voor haar te kiezen, die u op uw wande lingen kan geleiden en u den tijd kan ver korten! De markies heeft al zijn tijd noo- dig voor zijn zaken, er moet dus een ander zijn, die de plaats van Gilberte zal waar nemen. U denkt toch aan allee, mijn waarde dokterl En u? Ik moet bekennen, dat ik er nog niet aan gedacht heb. Wil ik dan eens iemand voor u op zoeken 1 Wanneer u mij dat aanbiedt, geloof ik, dat u reeds iemand gevonden heeft, zei de markiezin met een vriendelijken glimlach. Ja, ik heb iemand gevonden, een juweel, een engel. O, o, met hoeveel warmte spreekt u over haarl Zij is beschaafd, wèlopgevoed, zacht zinnig en deugzaam, een parel in één. woord» Bij het voorstel om rolluiken aan te. bren gen aan de kamer van de belasting-amb tenaren, een uitvloeisol van een, trouwens veel verder gaanden wonseh van den heer Roem, gaf dezen aanleiding om, in ver hand met hetgeen door den commandant van do brandweer hierover gezegd was, zich geringschattend uit te laten over diens rol luiken-kennis, wat den Voorzitter bewoog het vcor dezen ambtenaar, die niet aanwezig kon zijn om zich te verdedigen, op te nemen. De heer Roem, die voor het aanbrengen van deze rolluiken dankbaar was maar niet voldaan, verklaard© er later op terug to zullen komen. Hij wil niet rusten, voordat al de ramen aan het Stadhuis door zulke luiken tegen brandgevaar zijn beschermd. Tot slot werd overeenkomstig het advies van de rec.lame.commissie weder beschikking genomen op een groot aantal bezwaarschrif ten. Van één werd, in strijd met het advies der Commissio, de oorspronkelijke- aanslag gehandhaafd. Dit is de eerste maal, dat van haar advies werd afgeweken. Eindelijk werd nog besloten 't punt stond niet op de agenda om aan den di recteur van den Keuringsdienst van oet- en drinkwaren, dr. J. J. van Eek, een persoon lijke toelage van f 500 's jaarlijks te ver- Ie enen, onder voorwaarde, dat deze zal ko men te vervallen, zoodra zijn jaarwedde met minstens dit bedrag wordt verhoogd. Vermoedelijk is de oproeping van solli citanten vcor directeur van een dergelijken in Utrecht op te richten dienst, waar oen aanmerkelijk liooger salaris dan te Leiden zal worden gegeven, aan dat besluit niet vreemd. De heer Van Eek is een bekwaam en zeer ijverig hoofdambtenaar, aan wiens optreden vooral de uitbreiding van den keu ringsdienst over verschillende omliggende ge meenten is te danken en die den tact bezit zóó op te treden, dat de goedgezinde han delaren en winkeliers den keuringsdienst niet als een last, maar als een zegen be schouwen. Op het behoud van zulk pe/i ambtenaar stelt men natuurlijk prijs. Bij de rondvraag deelde de hoor Van Ha mel, naar aanleiding van een vraag van den heer Sijtsma, mode, dat weldra een proef zal worden genomen met de opening van twee klassen van achterlijke en zwakzinnico kinderen. Wij juichen deze proef van harte too Men kan daarna zien of er meerdere uitbreidino- aan zal moeten worden gegeven. t-eisien, 2* Februan. Gisteravond hield dr. J. J. Hallo, uit Den Haag, voor de leden van liet Leidsch Departement der Mij. van Nijverheid in het Nut een voordracht over „Draadlooze telegrafie en telefonie." Spreker leidde zijn voordracht :n met een vergelijking van electrische trillingen met die trillingen, welke bij het geluid en bij het licht voorkomen. De electrische trillingen ontstaan bij heb ontladen, van een condensator door een vonk, waarbij de electriciteit tusschen de beide bekleed sels van den condensator heen en weer slingert, evenals nu de trilling eener vioolsnaar een golfbeweging in de lucht teweegbrengt, die zich tot aan he oor voortplant en in het oor als geluid wordt waargenomen, zoo wekt de trilling der electriciteit ook een golfbeweging op en wel in den aether, die alle stof doordringt en ook alle „ledige" ruimte vult. Deze golf beweging in den aether is ge- Van goede familie vroeg d'e markie zin verder. Zij is een wees. Haar vader was offi cier. Hoe heet zij? Marie-Rose Velladier, Zend haar eens hier. Wanneer? Zoo spoedig mogelijk. Morgen? Goed. Den volgenden dag diced Marie-Rose haar intrede in het huis te Nogent. De markiezin stak haar de hand toe. Men heeft mij veel goeds van u ge zegd, mejuffrouw. Ik ben er zeker van, dat wij het wel met elkaar zullen kunnen vinden. Dat hoop ik, mevrouw. Ik ken gaarne mijn vriendinnen, zei de markiezin, wees niet verwonderd, ik ben blind en dit is de eenige wijze, waar op ik u kan zien* U is jong en ik geloof ook zeer schoon. O, mevrouw l En uw stem is zoo heel zacht, zoo zacht, dat heb mij goed doet u te hooren spreken. Ik geloof, dat ik u weldra zal liefhebben. Ik ben getroffen doo. uw vriendelijke ontvangst, mevrouw. Ik heb u nu reeds lief. Marie-Ros© zag de markiezin oplettend aan. In haar gelaat voüd zij de trekken van haar Laurent terug. Marie-Rose bleef in het huig der mar kiezin, die spoedig zeer aan haar gehecht was. lijksoortig met die aetherbeweging, welk® wij als licht kenueri, maar verschilt van deze beweging doordat het aantal trillin gen per seoonde bij bet licht veel groo- ter is. Het verschijnsel der resonantie, dat bij het geluid voorkomt, en dat daarin be staat, dat een tweede vioolsnaar gelijk gestemd met de eerste, vanzelf in trilling geraakt, als de andere snaar in haar na^ bijheid wórdt aangestreken, wordt ook by de electrische golven weergevonden. De golfbeweging, die uitgaat van de elec trische trillingen van een condensator ontlading, kan in een tweeden condens^ tor, die zich in do buurt bevindt van de eerste, electrische trillingen opwekken en tot een vonk aanleiding geven. Aan de hand van deze proef verklaarde spreker het beginsel der draadlooze tele grafie. Vervolgens werd overgegaan tot de be spreking der instrumenten, welke bij de dfaadlooze telegrafie worden gebruikt. In het seingevend station brengt men met behulp van groote inductieklossen of wisselstroommachines krachtige condensar tor-ontladingen teweeg; de hierbij verooi> zaakte trillingen worden overgebracht op de electriciteit in de antenna, een hoog m de lucht opgevoerden, aan een mast beves tigden draad, van waar een golfbeweging in den omgevenden aether wordt uiige- eonden. Aan het ontvangstation zal deze golfbeweging nu omgekeerd, de electrici teit in de antenna in beweging brengen; om liet bestaan van deze beweging aan te toonen, gebruikt men een golf detector. Enkele vormen van den detector werden besproken, waarbij werd opgemerkt, dat men hetzij richtbare teekens, op een pa- pierrol neergeschreven, of hoorbare tee- ken© telkens als tikken in een telefoon verkrijgen kan. Spreker behandelde vervolgens de toI, welke de afstemming der trillingen (d.w.z de wijziging van den trillingsduur der eleo trische trillingen) bij de draadlooze tele grafie, speelt, terwijl ook het zenden van electrische golven in één bepaalde rio ting, in plaats van naar alle zijden, behan deling vond. Aan het einde zijner voordraoht gaf do spreker een korte uiteenzetting van de wij ze, waarop men langs clen weg der draad looze telegrafie het gesproken© woord «zelf op grooten afstand waarneembaar kan maken. Zeer velen volgden met belangstelling deze interessante en leerrijke lezing, die door tal van proeven on lichtbeelden werd opgeluisterd. De waarnemend voorzitter bracht hulde aan den spreker cn dankte hem namens de vergadering. Tweetal bij de Gerei. Kerk alhier (vac.- ds. R. J. W Rudolph)ds. H. Thomas, te Berlikum, en ds. J. Thijs, te Hattem. In het bestuur van den Bond van Leidsche Studenten zijn gekozen de heeren H. N. IJsbrandy (praescs), M. Haisma (abactis), S, A. Wesstra (quaestor), P. Feenstra Kuijper (assessor). In het bestuur der filosofische faculteit van Leidsche studenten zijn verkozen da heeren C. de Bruyn (prae&es), W. Muller (abactis), mej. E. Berghese (quaestrix), de Op zekeren morgen, ongeveer een maand later, ontving Michel een brief van zijn bankier, Urbain Vernier, te Parijs, die hem verzocht zoo spoedig mogelijk op zijn kantoor in de Lieve Vrouw ens traat, achter de Beurs, te komen. Hij begreep niet, dat de bankier hem te zeggen kon hebben, maar daar zijn za ken in orde waren en het geld voor de eerstvolgende betalingen in zijn kas aan wezig was, maakte Michel zich niet on gerust. Dij ging in den loop van den dag naar Parijs en begaf zich naar het kantoor van den bankier. Urbain Vernier was een vriend van den markies De Soulaime6. Hij liet hem ter stond op zijn kantoor komen. Wat is er, mijn waarde Urbain? vroeg de markies. Misschien iets zeer ernstigs, misschien ook heeft het niets te beteekenen. In dat geval vraag ik jo excuus, dat ik je naar Parijs heb laten komen, maar ik handel geheel in je belang, zooals ge zien zult. Ik ken, mijn beste Michel, den stand van je zaken, en het crediet, waarover ge kunt beschikken. Het verwonderde mij dus zeer, dezer dagen eenige wiesels van je te ontvangen, ten voordeele van je broeder, en tot een vrij- aanzienlijk bedrag: hon derd duizend francs. Michel zag den bankier aan, hij echeeD hem niet te begrijpen. (Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1