rr>. TC2UB A°. 1913. ï~>oiicler<Iag 20 "Februari. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wraak, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.171. Greotero lettere naar plaatsruimte. Kleine tdrerteutièn van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseerenwordt/10.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1,65. Leiuen, kü Februari. Gisteravond hield prof. dr. O. Winkler, uit i^rasterdam, op uitnoodiging van de Medische Faculteit der Leidsoke Studenten, in het Botanisch LaWratorium een d' r lichtbeelden verduidelijkte voordracht over >,Het tegenwoordig standpunt onzer kennis yan het Optisch Oen braai-orgaan.'' Voor medici en speciaal voor hen, die van dit onderwerp studie maken was deze van groote kennis en veel studie ge-tuigende voordracht zeer belangwekkend. De voor zitter der Medische Faculteit, de heer J. H. Rinkes, was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij prof. Winkler-dankte voor deze lezing. De 1ste luitenant-ingenieur J. J. G. E. Rückert, te Utrecht, die als eerste werd geplaatst op de voordracht ter benoeming tob ingenieur der gemeentewerken alhier heeft verzocht niet in aanmerking te komen, wegens benoeming tot ingenieur-onder-di recteur der gemeentewerken te Semararig. Ds. A. Roorda, onlangs door de le den der Leidsche Christelijke Oranje-Ver- eeniging tot Bestuurslid gekozen, heeft in de bestuursvergadering, bij de verdee ling der werkzaamheden de ledige plaats, ontstaan door het vertrek van ds. J. Dou- ma naar Watergraafsmeer, ingenomen en zich op algemeen verlangen bereid ver klaard, voortaan als eerste voorzitter de leiding te nemen. De vereeniging heeft voor 1913 flinke plannen. Ofschoon de Vereeniging tot verbete ring van het lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën, comité Leiden, niet mag klagen over de medewerking, well het van de Leidsche ingezetenen ondervindt, veroorlooft het zich toch de vrijheid op de moeilijkheid te wijzen om de door blin den afgeleverde borstels, matten, enz. te verkoopen. De prezen zijn laag, de waar. is uitstekend, en men doet een goed werk. Wat wil men meer? De bestuursleden zijn steeds allen be reid inlichtingen te verstrekken. Mogen in den schoonmaaktijd zich velen tot haar wenden Het bestuur is thans aldus samengesteld: S. C. van Manen, presidenteD. Coe- bergh, secretaresse; P. NierstraGz, pen- mngmeesteressemevr. LechnerDe Graaff. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd om te worden benoemd tot onder wijzer dor 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs de heer A. Peperzak, te Leiden. Gisteravond had vanwege de Kon. Ned. Vereeniging van gepensionneerde On deroffijieren cn Minderen van het Neder- landsche Leger ter herdenking van den geboortedag van wijlen Z. M. Koning Wil lem III in het kantoor van den heer Eduard IJdo alhier, een uitbetaling plaats van bijslag op het pensioen van de leden of hun weduwen der Vereeniging. Aan één lid, gepensionneerd als onderofficier, werd f 50, aan écn lid als soldaat gepensionneerd werd f35 toegekend, terwijl aan 6 weduwen ieder f 50 werd uitbetaald. Het bedrag, waarvoor door de firma J. O. Zaalberg en Zn., alhier, te Amster dam is ingeschreven voor de levering v*n 3000 wollen dekens voor de Koloniën is f 15,450. Bij de feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan van Bronbeek", was aanwezig een deputatie van het Invaliden huis alhier, dat een krans zond om aan het standbeeld van Koning Willem III te doen hechten. Dr. P. H. Ledeboer, te 's-Gravenha- ge, zegt in een adres aan de Tweede Ka mer, dat in de vergadering van die Ka mer van 3 December j.l. do Min. van Kol. heeft kunnen goedvinden, door mededee- ling van tal van onjuistheden, request rants goeden naam afbreuk te doen; dat hij bij brief van 12 December zich heeft gewend tot den Minister met verzoek, in het open baar hem te Tehabiliteeren, in welken brief hij daartoe de feitelijke gegevens heeft verstrekt; dat hem bij missive van 31 December namens den Minister, door den secretaris-generaal het volgende werd geantwoord. ,,In antwoord op uw schrijven van De cember 1912, heb ik de eer u namens den Minister van Koloniën mede te deelen, dat de door u gewraakte, door den Minis ter in de zitting van 3 dezer in de Tweede Kamer gedane, mededeelingen over de uitvinding van een mechanisch procédé tot bereiding van getah-percha uit de blade ren, zijn verstrekt door den oud-directeur der Nederlandsch-Indische Guttapercha Maatschappij, den heer W H. M. Schar dee, met vergunning er van gebruik te maken, terwijl overigens wat de zaak zel ve betreft,zooals in dezelfde zitting door Z. Ex. aan de Tweede Kamer is toegezegd het oordeel van den Octrooiraad wordt ge vraagd." Dat hij daarop d.d. 22 Januari zich op nieuw tot den Minister heeft gewend met verzoek, hem door herstel van de vermel de onwaarheden, in het openbaar te re- liabiliteeren; dat deze brief onbeantwoord is gebleven; dat derhalve da Minister blijkbaar weigert adressant te rehabilitee- rendat bij daarom de vrijheid neemt, aan de aandacht van de Tweede Kamer te ouderwerpen de in een bijlage tot dit ver zoekschrift vermelde feiten, met verzoek, •zoodanige maatregelen te willen nemen als naar het oordeel van de Kamer ge schikt zijn om tot de verlaagde rehabili tatie te geraken. De Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging ,,De Hoop" ir Den Haag, vierde, .gisteren haar 25-jarig be staan. ,,De Res.-Bode" bcricht, dat de toe stand van pastoor Wittert van Hoogland in Den Haag. zich thans vrij ernstig laat aanzien. De aanvallen van benauwdheid hebben zich herhaald. Te Rotterdam is plotseling overleden ds. W. Lamers, predikant bij de Ned.- Herv. Gem. aldaar. Een beroerte maakte een einde aan zijn nog jong leven. Hij werd geboren in 18G1, werd ir 1887 predikant te Ravenswaaij, in 1890 Rijs- oord, in 1897 te Goes en in 19G2 te Rotter dam. Hij behoorde tot de ethisohen. Ds. Lamers is indertijd voorzitter van het Nederlandsch Zendelinggenootschap geweest. Hij was doctorandus in de theo logie. Door ruim honderd bewoners van de Kalverstraat te Amsterdam is bij den Raad aldaar een verzoek ingediend, oin genoem de straat van des n.m, 25 uren voor vrachtwagens en handkarren niet toegan kelijk te stellen. Gisteren herdacht ds. A. J. Eykman den dag, waarop hij voor 25 jaren te Am sterdam tot predikant bij de Ned.-Herv. Gem. werd benoemd Onder de vele blij ken van belangstelling, die de jubilaris al daar mocht ondervinden, was ook een be- «zoek van dr. J. L. Heldring, die namens den kerkeraad zijn gelukwensohen over bracht. Op ii2-jarigen leeftijd is te Deventer overleden de heer N. L. W. A. Gravelaar, in wetenschappelijke kringen zeer bekend door zijn werken op wiskundig gebied. De heer Gravelaar, die den geheelen dag nog les had gegeven en onverwachts overleed, was leeraar aan de Rijkskweekschool aldaar. De Friesche gezelschappen ,,Nocht en Wille" en „Friso" te Amsterdam, zijn sa mengesmolten tot één gezelschap. Te Méran (Tyrol), dwaar hij sinds eenigen tijd voor zijn gezondheid vertoef de, overleed gisteren de heer Gustav H. Muller, lid vau het alom bekende handels huis Wm. H. Muller en Co., te Rotterdam, in den ouderdom van 47 jaren De overledene was consul-generaal van Rumenië, benevens ridder van verscheidene Duitsche en Rumeensche orden, waaronder de Rumeensche Kroonorde. Als vermeldenswaardir-heid li ene nog, dat de gisteren vertrokken Batavier" booten _ën de verscheidene andere schepm der firma, benevens het Rumeensche Con sulaat halfstok riagden. Gisteren zijn officieel candidaat. ge steld voor de Pror. Staten van Zuid-Hol land, in het kiesdistrict Brielle (vac.- Locff), de heere-n G. van Andel (a.-r.), A. W. Heykoop (soc.-dem.) en mr. L. Trouw (lib.). Uit Oudenrijn, bij Vleuten, meldt meii ons: E enige dagen geleden is hier ten ge meentehuize zitting gehouden tot kostelooze inenting en herinenting der ingezetenen. Aan den heer De Boer, arts te Vleuten, die vroeger door m Raad van Oudenrijn als gemeente geneesheer benoemd is, werd de toegang tob het gemeentehuis geweigerd. De burgemeester zelf stond voor de deur en maakte hem het binnentreden onmoge lijk. Volgens geruchten zou d<* vaccinatie verricht zijn door dr. Van Roy en uit Utrecht. De redenen voor des burgemees ters optreden zijn onbekend. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, wordt aan het Dep. van Landbouw voorbe reid een regeling inzake onderzoek van alcoholvrije dranken. Met ingang van 1 April zal een Rijkskeuring omtrent dit punt worden ingevoerd. BODEGRAVEN. De Chr. zangverecniging „Halleluja", alhier, heeft in de kerk der Ned.-Herv. Gem. een openbare uitvoering gegeven. Ds. Van Dorp opende de bijeen komst met gebed. Het programma bevatte twaalf nummers, die alle, wat zuiverheid van toon en voordracht betreft, zeer goed werden uitgevoerd. De solo's ook, door eigen krachten van „Halleluja" gegeven, werden mooi gezongen. De zangers en zangeressen, benevens de directour, de heer J. M. Kou wen hoven, hebben oer van deze uitvoering gehad. In de pauze genoot het publiek van schoonen zang, begeleid door orgel en viool. Met dankzegging sloot ds. Van Dorp do bijeenkomst. HOOFDDORP. Het oude post- fen tele graafkantoor alhier zal worden ingericht tot kantoor voor directe belastingen en ac cijnzen, daar het tegenwoordige kantoor wel wat klein blijkt. KATWIJK.AAN.ZEE. In do Herv. Kerk alhier trad gisteravond op de heer Hoe kendijk, van Heemstede, om een rede te houden in het belang dor Clvr. verzorging van lijders aan vallende ziekte. Nadat spr. aan de hand van Lukas 6:36 oen korte leerrede had uitgesproken, deed hij eenige mededeeüngen omtrent do stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en te Heemstede. Het hoerenhuis tegenover het Tost- en Telegraafkantoor, benevens het voormalig kantoor der Lissesche Bank, worden met den gTond gelijk gemaakt. Op aanmerke- lijk-en afstand van den weg zal nu een nieuw heerenhuis worden gebouwd, terwijl daar vóór een tuin zal worden aangelegd. Een en ander zal voorzeker tot verfraaiing der Voorstraat strekken. NOORDWIJK. Op de bovenzaal van „De Poort van Kloef" vergaderde gisteravond do afd. „Noordwijk en Omstreken" van de Hol-1. Maatschappij van Landbouw. De ver. gadering was vrij goed bezocht. Do leiding was in handen van den voor zitter. jhr. W. C. van Panhuys. Als nieuwe leden werden aangenomen de hoeren D. Was senaar en W. O. Balkenende, als lid.zoon de heer W! C. Wassenaar. He secretaris, de heer K. Ham, deelde mode, lat op de advertentie, houdende op roep van leerlingen voor een door de afd. op te richten Rijkslandbouwwintercursus, zich niemand heeft aangemeld. Zoo'n cur sus schijnt 'lus in het ressort der afd. geen levensvatbaarheid te hebben. De Voorzitter zeide naar aanleiding clezer mededeeling, dat het bestuur cr spijt van heeft, zoo weinig animo te ontdekken, om wat vakkennis op doen. Onder de ingekomen stukken kwam voor het verslag over 1912 van de onder linge brandverzekering der H. M. L. 't Ver zekerd bedrag is groot f 8,678,000, waar onder f 146,760 van Noordwijk is begrepen. De rekening en verantwoording over 1912 vermeldde aan inkomsten f £43.961/*, aan uit gaven f 137.12, zoodat cr een saldo is van f306,8472- Periodiek moesten aftreden als bestrurslid de hcoren K. Ham, V. Hoogduin en P. J. Verdegaal. Do twee oerstgenoemden werden herkozen; in de plaats van den hoer P. J. Verdegaal koos men den heer Ju v. Ge der, Daarna werrl behandeld de beschrijvings brief voor de Alg. Vergadering van 20 Maart a.s. te Amsterdam. Een voorstel, om den wolhandol te bevor deren door wol te oxposceren in Engeland, werd gesteund. Het voorstel van de zeven socialistische Kamerleden, om artt. 1628 cn 1629 B. W» zoodanig te wijzigen, dat de bedingen in huurcontracten, waardoor de toepassing van genoemde artt. worden uitgeschakeld, geen rechtskracht meer zouden bezitten, werd niet gesteund. Ook liet H.-B. heeft ontraden, dat voorstel te steunen. Het ontwcrp.wct tot verkrijging van land met woning in eigendom of van los land in pacht door arbeiders, vond geen genade in do oogen der vergadering. Men kon dan ook niet meegaan met het advies van het H..B., om aanneming van deze wet te ba. vorderen. Do heer K. Ham werd benoemd tot af gevaardigde naar de xAIg. Verg. en de heer C. Wassenaar tot plaatsvervanger. Uitgedeeld werden exemplaren van „Oor. deelkundige zaadteelt en fokkerij", door dr. H age doorn. Bij de rondvraag drong do heer C. Th. v. d. Berg aan op heb houden van een af- deelingstentoonsteLIing. Het bestuur voelde daarvoor niet veel, althans niet in dit jaar, waarin de groote internationale expositie in Den Haag wordt gehouden. De vergadering (ging accoord met een voor stel van kien heer K. Ham, om in het najaar een spreker 'te doen optroden, die het nut van landbouwonderwijs nan de leden duide lijk maakt. SASSENHEIM. Op het z.g. „Voorland", toubehoorende aan de firma C. J. Speelman Zn., is Woensdagnamiddag een partij riet ter waarde van ongeveer f 250 afgebrand. Do oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de 6chade. WASSENAAR. In café Van der Zalm vergaderden gisteravond do bloembollenkwee- kers ter bespreking van do voorjaarsveiling van te veld staande bolgewassen. Staande do vergadering werden 900 nummers op gegeven. Dit aantal werd voldoende geacht om twee veilingen to houden, to meer, daar tot 1 Maart gelegenheid bestaat nieuwe num mers op te gevon. De veilingen zullen wor den gehouden op 29 April en 3 Mei. De eerste veiling hoeft plaats aan de zuidzijde van het dorp. Voor de veilingen zullen do to veilen krokussen worden gekeurd. I>o lieeren A. Versteeg en J. Kloosterman wer den benoemd tot keurmeesters. Besloten werd te veilen met drio directeuren, n.l. do hcc- ren J, C. L. van der Meer, H. Bader cn A. de Mooy. Het gebruikelijke maal wordt gehouden bij den heer Th. van der Zalm. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevange nissen te Roermond mr. R. C. G. M. baron de Biebersfcein Rogalla Zawadsky, rech ter bij de arrondissements-rechtbank al daar; is A. C. J. Will ems, te Maastricht, thans tijdelijk bureelambtenaar van den Rijks waterstaat, met ingang van 1 Maart be noemd tot bureel ambtenaar van den Rijks waterstaat 3de kl. is met ingang van 1 Maart benoemd! tot secretaris van den Armenraad te Leeu warden A. van Vliet, te Leeuwarden is aan den officier-machinist 2de kl. W. C. Linschoten, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, Nadruk verboden). |7) Zij was allerbekoorlijkst, zooals zij d-aar Stond; met dien smeekenden blik in haar vochtige oogen, en daarbij zoo schoon, zoo verleidelijk, zoo gevaarlijk. Ja, de afstand, hernam zij, uw adellijke naam scheidt u van ons. En daar gij arm, maar trotsch zijt, dwingt onze rijkdom u van ons afzijdig te houden. Wanneer gij echter mijn vader en ook mij beter kende, mijnheer De Soulaimee, dan Zoudt gij weten, dat wij geen waarde aan liet geld hechten. Als kind heb ik armoede gekend, een vreeselijke armoede, waar men zich in Europa zelfs geen denkbeeld van kan vormen, en de armoede boezemt mij geen vrees'in. Zeker, ik geniet van den rijkdom mijns vaders, maar mijn vader weet, dat ik zeer weinig behoeften heb en dat ik den rijkdom zou verachten, wan neer zij mij niet in staat stelde, de armen en ongelukkigen te helpen en te steunen. Gelooft gij mij? Zeker, ik weet reeds sedert lang, dat gij door uw goedheid en edelmoedigheid ruimschoots de voortreffelijke gaven ver dient, welke de natuur u heeft geschon ken. Uw onuitputtelijke weldadigheid maakt u des te bekoorlijker, uw eenvoud Verhoogt uw schoonheid. Zij sloeg de oogen neer en trilde zacht. Ha, dacht zij, gij vindt dus dat ik schoon ben? Voor zijn schrijftafel gezeten, sloeg Ber- tignolles hen in stilte gade. De vader was gelukkig door het geluk van zijn kind Jenny had eenige rozen op haar berst gestoken. Zij maakte er een van los cn hield die eeD.ige seconden in haar hand. Zij zag Laurent met eenige vreesachtig heid aan en bloosde bij de gedachte rlat zij zoo geheel haar hart voor hem bloot legd'e. Zij liet de roos aan de voeten van dea graaf neervallen. Bleek en met half gesloten oogen wicht- te zij af wat hij zou doen. De graaf bleef een oogenblik ontroerd staan en zag naar de roos, die aan zijn voeten lag en die scheen te zoggen: Begrijp mij goed. Ik ben meer dan een blcem, ik ben het hart van diit schoo- ne meisje, cn ik lig aan je voeten, omdat ik je bemin. Hij raapte do roos op en bood baar Jenny aan. Zij weerde zacht zijn hand af en Ik geef haar aan u, en wat ik geef neem ik nooit terug. Langzaam verwijderde zij zich. Laurent was nu weer alleen met Bertig- nolles. Beiden, onder den indruk van de be koorlijke vermetelheid van Jenny, bedaar den het stilzwijgen. De> graaf was ontevreden op zichzelf, alsof hij een misslag had begaan. Bertignolles gevoelde zijn vaderliefde de eenige, die hij ooit gekend had ge stie eld door de hoop, dat Jenny haar doel zou b.ereiken. Hij verbrak het eerst het stilzwijgen. Mijnheer De Soulaimes, ik zei zoo- even, toen mun dochter juist binnenkwam, dat ik op bet punt <d<ond. u van uw In trekking te ontheffen, maar dat er iets was, dat mij daarvan terughield Ik ont- dekte namelijk het geheim vai: mijn dcch- ter Jenny, een geheim, dat zij u zooeven ook heeft laten ontdekken. Mijn dochter bemint u. Zij bemint u sedert lang, en gij «zelf, Laurent, moet dit ook wel geraden hebben. Ik wist het, zei Laurent neerslachtig. Vanwaar die koelheid? Laurent liet het hoofd op de borst zin ken. Ik begrijp uw gedachte, zei Bertig nolles. Zij is edel en braaf, en ik dank u daarvoor, Laurent. Hit drukte den jongen man hartelijk de hand en ging voort: Toen ik dit ontdekt had, kon ik niet meer met zooveel gestrengheid tegen u handelen. Ik moest rekening houden met mijn kind, wier geluk mij boven alles ter harte gaat. Ik kan u niet straffen, zonder mijn kind verdriet aan te doen. Ik moet u dus vergiffenis schenken. Hoe goed is u, mijnheer Bertignolles, en hoeveel dankbaarheid ben ik u niofc verschuldigd Ik verzoek u, laten we niet van dank baarheid spreken. Ik wil u van den slech ten weg afhouden. Ziedaar alles. Do graaf bevond zich in groote verlegen heid. Hij scheen een vraag te willen doen, maar geen woorden te kunnen vinden. Eindelijk nam Laurent een besluit en zei: Mijnheer Bertignolles, vóór alles moet ik u zeggen, dat ik diep getroffen ben door uw goedheid en dat de onderscheiding. waarmee juffrouw Jenny mij vereert, mij inderdaad trotsch maakt. Toch mag ik u niet verbergen, dat, hoewel ik haar schoon heid en haar edel karakter bewonder, «k haar niet bemin. Ik bid u, acht u daar over niet beleedigd. Bertignolles glimlachte vol vertrouwep, U bemint haar niet, dat is mogelijk; maar ik veronderstel toch, dat zij u niet mishaagt. Zeker niet. Dat heb ik ook niet ge zegd. Welnu, dan zal het u ook niet moei lijk vallen, haar te beminnen. Het gelaat van Laurent stond ernstig, eenigszins droefgeestig zelfs. Mijnheer Bertignolles, zei hij, tot mijn leedwezen zie ik, d'ab u mij niet be grijpt. Hoe dat? Ik bemin juffrouw Jenny niet en fk. zal haar nooit beminnen. Hoe weet u dat? Ten minste, als u geen ander bemint. Ik bemin een ander. Och kom, een voorbijgaande neiging, een gril wellicht? Ik bemin met hart en ziel een meisje en zij zal mijn vrouw worden. Bertignolles had een ivoren papiermes van kunstig snijwerk in de hand. Hij brak het met ijzeren vuist. Dit was 'net eenige tceken van toom, dat hij gaf. 't Is wel, mijnheer De SoulaSmes, eprak hij, ik zal het aan Jenny zeggen en ik hoop, dat de liefde nog niet tc diep in het hart van het arme kind heeft wor tel geschoten. Laten wij cr verder niet over spreken, vaarwel. Ik neem het u niet kwar lijk, vaarwel l Vaarwel, mijnheer Bertignolles! Alvorens heen te gaan, wilde Laurent echter weten, wat Bertignolles omtrent hem besloten had. Moet ik mij te uwer beschikking houden? vroeg hij. Ik zal u wel schrijven. Laurent opende de deur, maar deinsde eensklaps met een kreet van schrik terug. Bertignolles stond op en snelde naderbij. Jenny lag daar bewusteloos, als dood. Mijn kindMijn arm kind 1 riep Ber tignolles uit. Wat is er gebeurd? vroeg Laurent. Zij heeft alles willen weten, zij heeft ons beluisterd. Diep medelijden stond op het gelaat van Laurent te lezen. Hoe bemint zij mijstamelde hij. Hij wilde Bertignolles hulp bieden, maar deze stootte hem woest terug. Ga heen, zei hij. Het is uw schuld, zij mag u niet zien. Hij gehoorzaamde. Bertignolles nam zijn dochter op on droeg haar naar een sofa, waarop hij haar neerlegde. Mijn kind I Mijn lieve Jennyriep hij. Eindelijk opende zij do oogen en toen zij haar vader -zag, verborg zij haar hoofd tegen zijn borst. Vader, vader, hij zal mij nooit be minnen. Zij barstte in tranen uit. Welnu, Jenny, ik zweer je, dat bij je beminnen zal. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1