N°. 16255 Maandag 17 Februari. A®. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DE z&mmftvm GUSTAV FRENSSEN. m&uq&R's zmm ANDRÉ THEURIET. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH M&BLAI PKIJS DER ADVERTENTIES: Van I6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groetere letters naar plaatsruimte. Eleine edrertestiën ran 30 woorden 40 Oeate contantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het incasseeren wordt'0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.68. VOOR ONZE LEZERS! Het groot aantal exemplaren, dat wij ver- Icoclit hebben "van de premie „Jack" en „De {Talisman" heeft ons doen besluiten voor Onze Abonnés nog een paar boekwerken ter beschikking te stellen, vóór de lange win teravonden zijn geëindigd. 2>e titels dezer boekwerken zijn: DOOR EN VAN Deze beide premies zijn op dezelfde wijze uitgevoerd en hebben denzelfden omslag b.v. |als de vorige, zoodat deze als het ware bij Ijle SeTie behooren. "Woensdag a.s. zijn deze premies alléén top vertoon van het Bewijs/dat morgen wordt afgedrukt in het „Leidsch Dagblad", bij den Portier in de Vestibule tegen bijbetaling van slechts 50 cents per deel, verkrijgbaar. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Febr. 1913, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Ingenieur der Ge meentewerken (42) 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de sohool der 3de klasse No. 3. (64J) 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 5. (54) 4 Verzoek van H. M. Klaver om eervol ontslag als onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 2. (44) 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 4de klasse No. 2. (54) 6. Benoeming van een onderwijzeres in de handwerken aan de school er 3de klasse No. 5. (55) 7 Verzoek van J. Laterveer om eervol ontslag als onderwijzer met- verplichte hoofdakte aan de school der 4de klasse No. 2. (45) 6. Verzoek van de N. V. Rembrandt", Leidsche fabriek van drops en suike-rwer- ken, om vergunning tot het bouwen van een houten schuur op het terrein aan de Rijn en Schiekade, Sectie M. No. 211. (43) 9 Rekening, dienst 1912, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (53) 10. Verzoek van.de wed. F. van der Kloot- ïtijnsburger om ontslagen te worden van de huur van het peroeel Lokhorststraat No. 20. (51) 11. Voorstel om een gedeelte der collectie over sneeaiw- en ijosport uit het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" in gebruik te ge ven aan den A N. W. B. Toeristenbond voor Nederland. (46) 12. Verzoek van de Yereeniging „De (Practische Ambachtsschool" om verhooging yan de haar toegekende subsidie. (47) 13. Verzoek van de vereeniging van hoof den van scholen in Nederland in zake de oprichting van een speciale school voor tuehtelooze leerlingen. (46) 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen Van rolluiken aan de kamer van de belasting-ambtenaren op het Raadhuis (49) 15. Verordening, houdende wijziging der Verordening van ll November 1909 (Gem_bl. No. 23), regelende het onderwijs aan «praakgebrokkige kinderen te Leiden. (50) 16. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1912. (63) Leiden, 17 Februari. Bij enkele candidaatstelling is tot praesea collegii van het Leidsch Studen tencorps gekozen de heer A Staring. De bij het vierde reg. inf. bot luit.- koï. bevorderde majoor W. L. Overduin blijft alhier ra garnizoen. Zaterdagavond vierde de Werklieden- vereeniging .Eendracht zij ons doel" haar 33-jarig bestaan met een feest in de groote Stadszaal. Om deze laatste een eenigszins feestelijk aanzien te geven, was ter lin kerzijde van het tooneel een flinke planten groep aangebracht in welks midden de ba nier prijkte. Te negen uur opende de voor zitter, de heer J. Kranenburg dezen feestavond met een kort doch hartelijk wol kom; hij zeide dat de vereeniging aan al hare verplichtingen had kunnen voldoen, memoreerde dat in 't afgeloopen jaar bij na f 2100 aan ziekengeld was uitgekeerd, en der vereeniging door overlijden 3 leden was ontnomen. Meer veel meer zou hij nog kunnen zeggen aldus de voorzitter, doch hij liet dit voor heden maar liefst voor anderen over, zin spelend op het gezelschap „Hellmann en Van Leeuwen", hetwelk voor dezen a^ond was geëngageerd, en wenschte ten slotte al len een genoeglijk feest. Genoemd gezelschap kweet zich uitmun tend van zijn taak. Mocht het bij de ver schillende voordrachten en duetten een daverend applaus oogsten, meeT nog was dit het geval na de eenbedrijvige stukjes ,,De jaloersche dwaas" en „Loonactie". Een gezellig bal besloot dezen recht ge slaagden feestavond. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem te Ankeveen de heer G. J. Hooyer, cand. te Nieuwveen. B. en Ws. der residentie zijn genoo- digd tot deelneming aan den maaltijd op heden ten Hovc. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zaterdagavond in eht Gebouw voor K. W. ir Den Haag, het concert van het Concertgebouw-orkest bij. In „Hotel don Ouden Doelen" m Den Haag is aangekomen prof. dr. Fried- 1 ander, uit Hohemark, bij Frankfort a. d. Main, tijdelijk behandelend .arts van Z. K. H. den Prins der -Nederlanden. De professor had in het hotel een consult met dr. Roesaingh. Door de erfgenamen van wijlen den heer J. E. ten Gate, in Den Haag over leden, werd vrij van successierecht ge schonken aan: de vereeniging Armenzorg aldaar f 5000; de Vereeniging tot verbe tering van het lot der Blinden in Neder land en zijn koloniën, afd. 's-Gravenhage, f 3000; de Inrichting voor Ooglijdcrs te 's-Gravanh. f 3000; de Industr Inrichting van 't Leger des Heils aan de Nieuwe Schoolstraat te 's-Gravenhago f 1000 en de Inrichting voor Doofstommen-onderwijs te Rotterdam f 3000. Voorts is door die erfgenamen ter be schikking gesteld van dr. J. Sohoemaker en dr. B. J. Bijnen, te 's-Gravenhage, een bedrag van f 500 ter aanwending voor een door hen te kiezen doel. Door het hoofdbestuur van het Ge nootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasia en het hoofdbestuur der Vereeni ging van Leeraren bij het M. O. is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inhou dende bezwaren tegen de voorgestelde vijzi gingen en aanvullingen van de Burgerlijke Pensioenwet, volgens twee ontwepen van wet, ingediend bij de Tweede Kamer 7 en 17 December 1912. Op 6 Maart a.s. zal dr. J. H. Gunning J Hzn. op plechtige wijze ingeleid worden tot zijn ambt van predidant-directeur van het Diakonessenhuis te Haarlem en wel in de Groote Kerk aldaar. Als sprekers zul len optreden dr. M. F. van Lennep, voor zitter van het bestuur en de nieuwbenoemde directeur. In een te Rotterdam gehouden verga dering van de afd. Rotterdam van het Ned. Onderwijzers-genootschap, is met algemeen© stemmen de volgende motie aangenomen, voorgesteld door 't bestuur: De afdeeling Rotterdam van het Neder- landsoh Onderwijzers-Genootschap, over tuigd, dat een toeslag van Rijkswege ten behoeve van onderwijzers met groote ge zinnen de verheffing van den onderwij zersstand ematig zal belemmeren en dat de «zoo dringend noodige algemeen© salaris- verhooging daardoor weer voor langen tijd zal worden tegengehouden; spreekt als haar meenang uit, d&t aanneming van het wetsontwerp-Heemskerk niet zou zijn in hot belang van het onderwijs en van de onderwij zer a. Te Utrecht zijn geslaagd voor de akte nuttige handwerken de dames L. G. M. van Dijk, W. M. Vermeulen en O. M. J. Muis, allen te Woerden. Het hoofdbestuur van de Chris telijk- Historische Unie maakt in „De Ned." be kend, dat, ten gevolge van geheel onvoor zien© omstandigheden, de algemeene ver gadering, die tegen 28 dezer was uitge schreven, niet kan doorgaan Het Nationaal Comité wordt evenwel tegen dienzelfden dag te Amsterdam bij eengeroepen Naar „De Bcheepv.'» verneemt, is jhr. Otto Reuchlin, directeur der Holland- Amerika-Lijn, door den keizer van Oos tenrijk benoemd tot commandeur in de orde van Frans Jozef. In dunk ia versohenen het rapport van de Nederlandsch-Belgische Commiesie ingesteld tot onderzoek van de kanalisatie van de gemeenschappelijk© Maas, bestaan de uit een algemeen rapport met tien no tes bevattende de meer gedetailleerde stu diën en een atlas met 27 kaarten en te ©ke ningen. Naar het „Ned. Landbouw-WkbL" verneemt, is de heer H. Wibbens, te-Mep- pel, rijks-landbouwleeraar voor Overijsel en directeur der Rijks-landbouwwinter- school te Meppel, benoemd tot hoofdin specteur van het Nederlandsch Rundvee- stamboek, en zal de hef" Wibbens Mei a.a. zijn woonplaat® Meppel' met 's-Gravenha ge verwisselen. Gedurende dozen winter zijn in de Russische hoofdstad verschillende predi kanten te preeken genoodigd door het be stuur der Ned.-Gem., nl. ds. Bax, Ned.- Herv. pred. te Santpoodt; dr. Heering, Rem. pped. te Dordrecht; dr. F. H. G- van Iterson, Ned.-Herv. pred. te Wir- dum; ds. J. Zillinger Molenaar, Ned.- Herv. pred. te Dordrecht; ds. E. J. van der Brugh, Ned-Herv. pred. te Tiel; dr. C. E. Hooykaas, Rem. pred. te Vlaardin- gen, en ds. H. G. van Wijngaarden, Ned.- Herv. pred. te Almelo. Dezen treden, naar het „HM," ver neemt, allen op twee achtereenvolgende Zondagen op, éénmaal in het Duit sch preekende en éénmaal in het Hollandsch Wanneer allen gesproken hebben, zal uit degenen, die voor een beroep in aanmer king willen komen, een drietal wondien op gemaakt en worden dezen waarschijnlijk voor een tweede maal uitgenoodigddaar na wordt het beroep uitgebracht. De Staatscommissie voor dé legerbe- izuiniging heeft het eerste gedeelte van haar taak volbracht door vaststelling van haar rapport omtrent, de voeding der troepen. De gewone audiëntie van den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag a. s. niet plaats hebben. BODEGRAVEN. Hefc gerij van den visch. handelaar v. D. geraakte in Oud.Bodegra- ven in de wetering. Alles werd weer op het droge gehaald, doch een partij visch wist in het water haar vrijheid te hernemen. HAARLEMMERMEER. Bij den veehou der v d. Veld, aan de Nieuwe Brug alhier, is onder het rundvee een geval van milt vuur geconstateerd. Het cadaver is op last van den districts-veearts door verbranding vernietigd, terwijl de stalling en omgeving nauwkeurig zijn ontsmet. Het nieuwgebouwde polderhuis te Hoofddorp zal in het laatst van April geheel gereed worden opgeleverd. Dan zal de secretarie van den Haarlemmermeerpol der van Haarlem naar Hoofddorp worden verplaatst. De gewassen, die Voor den winter zijn uitgezaaid, zijn zoo vroeg, alsof we reeds een paar maanden later telden. Het staat er over het algemeen zeer gunstig bij. Ook de weilanden zien er uit alsof wij reeds in April waren. Als de weersgesteldheid meeloopt, zal het vee dit jaar vroeg in de weide kunnen worden gedaan. HILLEGOM. De eerste stappen om tot een herdenkingsfeest van Nederlands onaf hankelijkheid te geraken, zijn gedaan. Van anti-rcvolutionnaire zijde zijn enkele perso nen aangewezen om contact tc zoeken met plaatselijke vereenigingen, commissies, cor poraties en meer dergelijke, om uit en door deze een commissie samen te stellen, welke de feestelijkheden zal voorbereiden. In dezen winter werd op vergaderingen van yerschil- lende vereenigingen alhier gevraagd naar en de wenschelijkheid betoogd van een alge meen feest; niemand nam toen echter het initiatief en flaarom ia thans te verwach ten, dat het aan bijval van alle zijden niet zal ontbreken. Wie meewerken wil, wende zich tot een der volgende heeren: S. Osinga, A. J. Somden, J. Kool en G. A. Kempff. LEIDERDORP. Met ingang van 16 Maart a.s. is benoemd tot directeur van het post kantoor alhier, de heer M. Linthout, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Wijhe. Den lstezi Maart a.a. hoopt G. de Blanken, brievenbesteller alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad. NOORDWIJKERHOUT. De weleer w. heer kap. L. Th. Mulder, alhier, herdacht gisteren onder groote belangstelling zijn 12V2-jarig Priesterfeest. In de plechtige Hoogmis door den jubi laris opgedragen, assisteerde de zeereerw. hoog gel. heer Wijtenburg, professor van het Groot-Seminarie te Warmond, en de zeer- eerw. zeer gel. heer v. d. Burg van het Se minarie „Hageveld" te Voorhout. Na de Hoogmis voerde het koor de feest cantate van Besouwe uit. In het plechtig Lof in den namiddag assisteerde wederom de zeeiearw. liooggel. heer Wijtenburg on de weleerw. heer Pee- perkorn, kapelaan te Sassenhoim. Na het Lof zongen koor en schoolkinderen oenige feest liederen. Bijna- de geheele parochie kwam na afloop der Hoogmis den jubilaris complimenteeren. Hem werd het geschenk der parocliianen aangeboden, bestaande uit een étui met kost baar tafelzilver. Ook in he>t gesticht „De Voorzienigheid" was een der lokalen feestelijk Versierd en werden den jubilaris door de kinderen lie deren toegezongen en toespraken gehouden. Geheel de parochie gaf op 'de ondubbol- zinnigsto wijze blijken van hoogachting ton heeft dezen dag voor den jubilaris tot een waren feestdag gemaakt. Het zoontje van den hoer v. d. T. had na afloop der voetbal-oefeningen een vrij ernstig ongeluk, waarbij dokter Sengers direct geneeskundige hulp verleende en been breuk constateerde. Met den verkoop van het Argentijnsch rundvleesch gaat het hier niet van harte, liepen de mcnschen den eersten tijd storm, zoodat allen niet bediend konden warden, al spoedig verminderde de kooplust en het alhier gevestigde filiaal is wederom opge heven. RIJNSBURG. Aan do beurt van aftre den als lid van den Gemeenteraad zijn dit jaar de liceren O. v. Delft, K. van Delft Dz., H. G. Jonker en A. de Mooy Jr. VALKENBURG. Er was Zaterdag j.l. veol belangstelling bij de ter-aarde.bestelling van den lieer AL Bol, in leven meer dan vijf en deTlïg jaar lid van den Raad dezer ge meente, waarvan ruim een kwarteeuw, tot aan zijn dood, lid vau 't dagelijksch bestuur. Achter den familiestoet gingen de bur gemeester, de secretaris en d© leden van den Raad, terwijl op het kerkhof ook de gemeente-ontvanger werd opgemerkt. Nadat de kist in den grafkelder was neer gelaten, trad het hoofd der gemeente naar voren en herinnerde, wat de ontslapene als Raadslid was geweest, hierbij erkennend en herdenkend, wat "door hem in al die jaren, naar "rijn weten "én krachten, tot heil der gemeento mede was tot stand gebracht. Met ©en: „Rust zacht!" eindigde de hoer Lotay. Ds. Koek, daarna het woord nemend, deed vooral uitkomen, het groot verlies voor d© weduwe cn kinderen, die ©en braaf echt genoot en liefhebbend vader voor immer zagen heengaan en hij lioopto, dat de kin deren, de liefde, tot dusver hun vader be toond, zouden overdragen op de moeder, haar nog tot ©enigen troost. De oudste zoon dankte met een enkel woord voor d© laatste eer, zijn vader be wezen. "WARMOND. Dat de animo voor d© water sport alhier nog steeds toeneemt, blijkt wel hieruit, dat er nog een aantal schuitenhui zen bijgebouwd zullen worden; ook zal het boothuis aan de Jachthaven, dat het eerste jaar al veel te klein was, worden verlengd. Prof. Martin in de Leitfaclie fiunstvereeniging;. Zaterdagavond hield prof. dr. W. Mar tin, directeur van het Ma.uritshuis te 's-Gra. venhago en hoogleeraar in do kunstgeschie denis aan dé Universiteit alhier, op uit- noodiging der Leidsche Kunstvereeniging een met talrijk© lichtbeelden verduidelijkte voor dracht over „Echtheid en vervalsohing van Oud-Hollandsche Schilderijen." Na een korte inleiding gaf spr. eerst oen uiteenzetting van het wetenschappelijk nut der stijlkritiek, die de voornaamste bouwstoffen voor de kunsthistorie levert door vast te stellen wie de makers der schilderijen zijn. Deze methode van onderzoek moet, wil zij vruchten dra gen, uitcTst nauwgezet zijn. Verecnigingen van groote namen, niet alleen door particulieren, maar ook zelfs door en kele museumdirecteuren, verzetten zioli dik wijls tegen de resultaten dezer kritiek, di© hun dikwijls ©en illusie omtrent de echt heid van oen kunstwerk ontneemt. In de 17de en 18de eeuw is, evenals thans, veel vervalscht, zoodat er heel wat kaf valt van het koren tc scheiden. Als een bewijs op welke wijze namaak ia de wereld kan komen en voor echt wordt versleten, noemde spT. een geval uit Delft, waar indertijd een dame een kostbare collectie van groot» meesters bezat, die zij echter aan een vorsta. lijko Duitsche familie verkocht. Zij liet ech ter, omdat zij het voor haar familie niet wilde weten, van elke schilderij copicën ma ken, die door de familie voor echt werden gehouden en later ook zoo werden aan den man gebracht. En zoo'n geval staat volstrekt niet op zichzelf. Wanneer men nagaat wat; in de 18de en zelfs in het midden der 19de eeuw voor echt gold en wanneer men vergelijkt de Ver meer-, Ruysdael. en Rembrandtcatalogi van vroeger met die van thans, dan ziet men dat de vooruitgang reusachtig is. Ook thans wordt wol is waar nog te veol werk van Rembrandt gehouden, maar ook hierin komt reeds verandering. Het wan trouwen, zal volgens spr. den juistën weg wjjzen, ook yr&jc het andere groote meestem geldt. Fantastisch zullen de eerste pogin gen vaak zijn, maar wellicht wijzen zij den juisten weg gelijk de hypothese dit in allo andere wetenschappen dagelijks doet. Te betreuren is het alleen eu ©en der grootste fouten van de stijlkritiek, dat hy pothesen menigmaal als bewezen feiten wor den gepubliceerd. De door spr. vertoonde en besproken licht beelden demonstreerden duidelijk, wat hij voor zijn talrijk en zeer belangstellend ge hoor had gedemonstreerd. Bij Kon. beeluit is met 'ingang van 1 Maart: lo. aan de kolonels P. G. Weuringh en P. J. Geill, commandanten resp. van het 6de en van het 8ste reg. inf., zoomed© aan den majoor-kwartiermeester W. F. de Vul- der van Noorden, belast met de manda teering, op hun aanvrage, terzake van langdurigen dienst en alzoo kraohtens de artt. 39 2a en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld voor den kolonel Weuringh en den majoor-kwartiermeester De Vulder van Noorden onderscheidenlijk op f 3025 en f 2475 's jaar-s, en voor den kolonel Geill op f 2500 's jaars; 3o. aan den kolonel Weuringh en aan den majoor-kwartiermeester De Vulder van Noorden, beiden voornoemd, té reke nen van den datum, waarop hun eervol ontslag uit den militairen dienst ingaat, onderscheidenlijk de rang verleend van generaal-majoor en van luit.-kolonel; is benoemd tot adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin de kolonel P. W. Weber, commandant van het regiment grenadiers en jagers; is in zijn rang overgeplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers, de l3te luit. W. L. A. O. van Woerden, van het 3d© reg. infanterie; is lo. de 1ste luit. D. D. van Nahuys van het 11de reg infanterie op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen; 2o. genoemden officier geheele ontheffing verleend van de verplichtingen, welke op hem, na het verlaten van den dienst zou den rusten zijn met ingang van 1 Maart: lo. benoemd bij den plaatselijken staf, tot kolonel, de luit.-kolonels I. Francois en zulks met af w uring in zooverre van de be staande organisatie, H. M. A Vigeliüs en P. J. G. Schott, allen van dien staf, on derscheidenlijk plaatselijke commandant te Utrecht, te 's-Gravenhage en te Am sterdam; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot directeur van de Ca dettenschool. de majoor F. L. J. van de Pol, van het 6de regiment; bij het 4de regiment tot luitenant-kolo nel de majoor W. L. Overduyn, van het korps; bij het 6de regiment tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenant-kolo nel J. D. Grevinck, van den staf van het wapen, directeur van de Cadettenschool; tot majoor de kapitein J. HL A. Mijsberg, van den staf van het wapen, werkzaam bij het departement van Oorlog; bij het 8ste reg. tot kolonel-commandant van het korps, de luit.-kolonel P. Giel, van het 10de reg. bij het 10de reg., tot majoor, de kapi tein M. D. A. Forbes Wels, van den gene- ralem staf, toegevoegd aan den comman dant van het veldleger; bij het wapen dér artillerie en bij het korps torpedisten. met afwijzing ir zoo verre van de bestaande organisatie tot commandant van het korps, de kapitein A M. Kollewijn, van het 4de reg. vest.- artillerie; bij het dienstvak der militaire admini stratie b:' het personeel der kwartiermees ters, tot majoor-kwartiermeester, belast met de mandateering, de kapitem J. O. Hamerslag, toegevoegd aan den contro leur van de inwendige administratie der korpsen (lste Bureau); tot kapitein kwartiermeester, toegevoegd aan den con troleur van de inwendige administratie der korpsen (lste Bureau), de lste-luit.- kwartiermeester B. J. Verbrugh, van het korps pantserforteartillerie; 2o. overgeplaatst in hun rang bij den Generalen Staf, de kapitein G. B. Nootho ven van Goor, van den staf der inf., werk zaam onder de bevelen van den chef van dén Generalen Staf; bij het reg. gren. en jagers, de lste luit.-kwartiermeester jhr. E. J. J. de Roy van Zuijdewijn, van het 3dle reg. inf. hij het korps pantserfort-artillerie, de> lste-luit.-kwartiermeester H. T Bos*- schart, van het reg. gren. en jagers, ge detacheerd bij het korps torpedisten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1