Zaterdag IS X^el>i*iiari. A0. 1913. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tgpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Vierde Blad. Van 16 ragela /T.05. Ieiere regel meer /0.17J. Grootere letters n&ar plaatsraimte. Eleine tdvertentrea- .en 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 0ent3.-Voor het incasieeren wordt/0.05 berekend. Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden i J 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco por post1,65, PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Leiden, 15 Februari. Over Schiller's Pelgrim en het Chris telijk geloof" hield prof. dr. H. M. van Nes, hoogleeraar alhier, in die groote Nutszaal. gisteravond een lezing, uitgaan de van de Christelijke Jongelingsveréeni- ging i,üw Bewaarder zal niét sluimeren." Spr. begon met een vertaling voor te lezen van het gedicht, waarin Schiller het streven der menschen naar het onbereik bare ideaal heeft geteekond. Na alle be zwaren, welke hem den weg versperden, te hebben overwonnen, staat de pelgrim op het etrand eener groote zee, aan wel ker overzijde eerst het land zijns verlan gens gelegen is. Eveneens gaat het Long fellow's jongeling, dae zijn Excelsior- banier wel vasthoudt, maar voor hij den begeerden bergtop bereikt door een sneeuwstorm wordt overvallen en den dood vindt. Is het dan niet wijzer om niet meer naar bet ideaal te streven, of liever, om zijn doel lager te stellen, ten einde zelf niet als nutteloos offer te vallen? Gelukkig, dat althans de jongeling nog weinig ooren heeft naar de berekeningen der nuchterheid, d!at de mensch zoo is aangelegd, dat hij het ideaal niet missen kan. Dit ideaal kan worden samengevat als het ware, het schoone, het goede. Spr. aoht ze alle drie begrepen in het heilige,; het streven daarnaar is de poging om tot het Leven, het onvergankelijke te komen. Wie het buiten de wereld zoekt aan de overzijde der zee of op den berg top, vindt het nooit. Beatrice Harraden heeft gelijk, als zij in haar „Voorbijgaan de schepen in duisteren nacht" ons ~zegt, dat het ideaal ligt in de breede vlakte van het rijke menschenleven. Maar haar gedachte moet den Christe- lijken doop ontvangen. Als Schiller klaagt, dat Daar nooit Hier wordt, gaat hij aan het Evangelie voorbij, dat ons verkondigt, dat in Christus God tot ons gekomen is. Als God enkel in de hoogte en in het heilige woonde, kondeal wij Hem nimmer bereiken, maar Hij woont ook in de laagte en bij dien, wiens geest verbrijzeld is. De gouden poort van Schil ler heet „verbrijzeling des harten", en geeft toegang tot het leven, hetwelk in waarheid dezen naam verdient. Schiller's Pelgrim zal zijn doel bereiken, zoo hij het eigen ideaal laat varen, om het te ruilen tegen het andere, hetwelk in Christus werkelijkheid werd. De schoone, met gloed voorgedragen rede werd door de hoorders met groote aandacht gevolgd, en aan het slot wann toegejuicht. De voorzatter kon dan ook met recht uit naam van al de aanwezigen den hoog leer aar danken voor dezen welgeslaagden avond.- Zooals wij reeds mededeelden, is er, Uitgaande van alle drankbestrijders-vereeni- gingen. in Nederland, een oommissie tot etand gekomen, die zich ten doel stelt in de academiesteden cursussen te doen houden over het alcohol-vraagstuk. Dit jaar is Leideii aan de beurt en hier zullen in het Klein-Auditorium der Acade mie met medewerking der Leidche Stud.- G. O.-V. een vijftal voordrachten worden gehouden, waarvan de eerste gisteravond plaats had, toen dr. K. E. de Jong, arte, te Haarlem, de physiologische zijde van het alcohol-vraagstuk behandelde. De matig bezochte bijeenkomst werd met teen inleidend woord door ds. Rudolph, van hier, geopend, die in het kort de beteeke- nis van het alcoholisme uiteenzette. Bepaal de propaganda voor de drankbestrijding wordt niet bedoeld; men wil alleen het yraagstuk op veelzijdige wijze toelichten. Hij gaf daarna het woord aan den spr., die er op wees, dat het onderwerp zeer uit gebreid ia, zoodat hij zich zal moeten be perken. Hij behandelde aan de hand van onderzoekingen van geleerden en van proe yen, op ervaring berustend, den invloed van den aloohol op het menschelijk organisme: de huid, de spieren, het hart, de zenuwen, het bloed en bij jonge moeders op de moe dermelk, om steeds tot de conclusie te ko men, dat deze invloed schadelijk kan geacht borden. Voedingswaarde heeft de alcohol niet en de voeding, die heet uit te gaan van bier on wijn, is aan andere stoffen dan aan den alcohol toe te schrijven. De benaming van „vloeibaar brood" voor bier is dan ook zeer overdreven. Het voedsel, daardoor opgeno men, betaalb men achtmaal duurder dan brood. Alcohol is hoogstens een besparingsmid del, doch als zoodanig heeft de gezonde mensch het niet noodig en voor zieken zijn er andere middelen. Spr. wekte ten slotte vooral de a.s. me dici op een gezette studie van het alcohol vraagstuk te maken, waarvan zij in de practijk veel nut zullen hebben en veel leed en smart zullen kunnen lenigen en verzachten. De voorzitter sloot, nadat niemand zich had opgegeven.voor het stellen van vragen, mèt een woord van dank aan den spr. en met :de mededeeling, dat Emile van der Velde, uit Brussel, de sociaal-economische zijde van het vraagstuk zullen behandelen. Gisteravond gaf de heer R. Mac Leod, gepens. majoor van het O.-I. Leger, in een der college-zalen van het Universiteitsge-_ bouw alhier, op uitnoo.diging van de Leid- sche Indolögen-vereeniging een aantal her inneringen uit zijn militaire loopbaan ten beste. Hij deed dit vooral gaarne in een vergadering van a. s. bestuurders van In- sulinde, omdat deze later dikwijls zullen moeten samenwerken met het leger Het was een aangename causerie, waarin de spr, vertelde van het officierenleven in IndiÖ en hun verhouding tot de burgermaat schappij, om daarna uit zijn rijke ervaring op oorlogsgebied te vertellen, in het bijzon der over de expedities, op Atjeh. De ronde krijgsman, die bij de mededee- lingen van verschillende feiten geen blad voor den mond hield, wist tot het einde toe zijn gehoor te boeien. Bij enkele candidaatsstelling werden tot leden van de commissie van orde en vertegenwoordiging van de sociëteit „Mi nerva" alhier, gekozen de heeren G. A. Fijnvandraat, W. C. Hooft Graafland, C. D. M. Hupkéns van dèr Eist, D. N. P. Hocke, F. W. Nanning en J. W. van Weert. Tot bestuursleden van de R.-K. Studen- tenvereenigi-ng alhier zijn gekozen de hee ren P. A. Yos (praeses), N. Beckers (vice- praeses), G J. Geers (ab-actis T) J. L. Tombrock '(ab-actis II) en A. Gründemann (quaestor). Wegens ongesteldheid van een "der onderwijskrachten aan deO. L. School II, te Katwijk/ ie tot tijdelijk onderwijze res aan die school benoemd mej. M. Fruit- man, alhier.. Jhr. A. J. B. Six, gepensionneerd lui tenant-kolonel der artillerie, te Oegstgeest, is aangewezen als vorderingscommissaris, ter vervanging van den uit deze functie eervol ontheven gepensionneerden kolonel der cavalerie M. R. Hamming, te Doorn. Benoemd is tot onderwijzeres aan de nieuw op te richten Chr. school te Wijk- aan-Duin, mej. G. Molenaar, te Boskoop. In Den Haag heeft zich geconstitueerd een comité inzake het trekhondenvraag- stuk, waarvan deel uitmaakt mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck, alhier. Uit het comité heeft zich een werkcom- missie gevormd Het comité zal zich zoo spoedig mogelijk wenden tot alle burgemeesters in Neder land, met verzoek hun bevindingen in zake de werking van de Trekhondenwet te wil len. mededeelen. Het zal verder zooveel mo gelijk in overleg blijven met bestaande licha men op het gebied van dierenbescherming. De „Residentiebode" schrijft, dat in Maart twee Katholieke Kamerleden hun zilveren feest als 'lid der Tweede Kamer zullen herdenken: de heeren B. R. 3?*. van Vlijmen en L. D J. L. de Ram. Door kerkvoogden der Ned.-Herv- Gem. te 's-Gravenhage werd aanbesteed, het uit voeren van herstellingen aan de Klooster kerk aldaar. Laagste inschrijver de heer J. H. Paardekooper, Den Haag, voor f47,500. De koning der Belgen heeft benoemd tot officier der orde van Leopold II den lsten luit. van het reg. grenadiers en ja gers, baron Van Voorst tot Voorst, laatste lijk ordonnance-officier van H. M. de Ko ningin. Z. K. H. de Prins heeft uit Hehemark een schrijven gericht aan schipper Klaas- sen, te Scheveningen, waarin hij hem en de bemanning van de reddingsboot van harte geluk wenscht met het schitterend suqces bij de gevaarvolle redding in den morgen van 9 Februari j.l. Men meldt ons uit Amsterdam: Door de Goudsche Winkeliersvereeniging, alsr- mede deor de te Gouda gevestigde Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" is des tijds aan den Raad van Gouda verzocht bij verordening een vervroegd sluitings uur voor winkels vast te willen stellen. Daartegenover was door een groot aantal winkeliers, niet bij een dezer vereenigin- gen aangesloten, aan den Raad geadres seerd om niet over te gaan tot de vaststel ling van een wettelijk vervroegd sluitings uur voor winkels. B. en We. hadden daar op aan den Raad een afwijzend praeadvies uitgebracht op het verzoek der eerstge noemde Vereenigingen. In de gisteravond gehouden Raadsverga dering, waarin dit praeadvies ter tafel kwam, verhief geen enkel lid zijn stem er tegen en werd het vrijwel zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Derhalve zal in Gouda geen wettelijk vervroegde winkelsluiting wor- dten ingevoerd. Te Lemmer is plotseling overleden op 67-jarigen leeftijd de heer D. Gaastra, oudste lid van den Raad van Lemsterland en lid van de Prov. Staten van Friesland. Hij behoorde tot de anti-re vohifcionnaire partij. Bij de verkiezing voor 63 gemachtig den voor het kiescollege vau de Ned.-Herv Gem. te Rotterdam zijn al de candidaten van „Oalvijn" gekozen. Er waren, volgens „De Rott", in het geheel 1337 geldige stem men uitgebracht. Op de candidaten van lijst A (ethisch) werden 566580 stemmen uit gebracht en op. die van lijst B („Calwijn") 737755 stemmen; Op telegrafisch verzoek van de regee ring te Cettinje" aan het comité Ambulance- Montenegro om twee artsen, vertrokken he den van Amsterdam de heeren J. W. Oos- terhuis, arte, chirurgisch assistent van prof. dr. Koch, te Groningen, en dr. Ignaz Ol- jenick, chirurgisch assistent van prof. dr. Lanz te Amsterdam, naar Montenegro. Ds. P. G. Ysseling, te Loenen a/d. Vecht, heeft bedankt voor het beroep tot predikant-voorganger van de vereeniging tot evangelisatie in de Ned.-Her. kerk te Tiel, in plaats van dr. D. Plooy. Donderdagmorgen is aldu9 „Het Volk" den matroos-timmerman Wielin- ga, te Hellevoetsluis, voorzitter van de af- deeling van den Bond van Minder Marine personeel aldaar (wien reeds ontslag was aangezegd), medegedeeld, dat hij als anti militair mét ingang van heden is ontslagen, maar dat hij zich als infanterist moet gaan melden aan de kazerne te Amsterdam. De eerste luitenant A. Kapitein, van het 4de reg. inf. wordt 17 dezer tot 7 Maart gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hemburg, tot het volgen van een wapencursus. H. M. de KoningiD ontving gisteren den burgemeester van Rotterdam en de wethouders dier gemeente aan Haar tafel. Naar men verneemt, bood H. M. dit gast maal aan ter herinnering aan het Konink lijk bezoek aan Rotterdam in hét vorige jaar. Bij Kon. besluit is machtiging ver leend aan den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland tot het' bijeenroepen van de Staten dezer provincie in buitengewo ne zitting op 4 Maart, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature-J. P. Havelaar. Te Utrecht slaagden voor het examen fraaie handwerken de dames J. E. van Amstel, te Heemstede, en E. A. van der Heyden en R. F. A. J. M. Kol, van Woer den; voor het examen nuttige handwer ken de dainea J. A. M. Messelaar, A. Senft en A. C. Langeslag, van Woerden. BENTHUIZEN. Hier zal een Rijkstele- foonkantoor warden opgericht. BODEGRAVEN. In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, alhier, heeft dr. Van Leeuwen, van Utrecht, een lezing gehouden over: „Waarom meer aociaaLdemocraten naar de Tweede Kamer?" De zaal was maar matig bezet. Over enkele weken zal vanwege de S.-D. A.-P. nogmaals alhier een openbare ver gadering gehouden worden, waarop de Ta rief wet besproken zal worden. Twaalf personen werden bereid gevonden een afdeeling der partij op te richten. HAARLEMMERMEER. Om aan den wcnsch van vele landbouwers tegemoet te komen, heeft de directie van de H. IJ.J3..M. besloten met ingang van Maandag een markt- trein van Leimuiden via Nieuw.Vennep en Hoofddorp naar Amsterdam te doen loopen. "HAZERSWOUDE. De „Harmonie" gaf gisteravond haar tweede uitvoering in clit seizoen voor een talrijk publiek en trad met ©en geheel nieuw programma op. Br hecrschtc algemecne tevredenheid over 't gem werd aangeboden, terwijl ook de voordrach ten van do heeren Laman en Gbeve, van Leiden, met hun uitstekenden pianist, den hoer Dce, bijzonder in den smaak vielen. Deze uitvoering was een kolossaal succeser werd genoten on gelachen, dat het een aard had. Van tijd tot tijd jubelden allen mede en de avond was om, eor men het wist. Op verzoek werd door den heer Laman nog oen voordracht van het vorige programma herhaald. Men eindigde met het zingen van een J>ede voor land en Vorstin, die door het publiek staande werd aangeheven. Do vereeniging voor „Gereformeerd Schoolonderwijs" heeft in haar vergadering besloten, een afwachtende houding aan te nemen betreffende den bouw van ben nieuwe school en onder wijzers woning. In de vergadering der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs in de Ned.-Herv. Kerk werd met 15 van de 16 stemmen in beginsel besloten niet tot het bouwen van een eigen school over te gaan. In deze gemeente zijn ingeschreven 38 jcpgelingen voor de loting der national© militie. HILLEGOM. De veiling van gladiolussen, die gisteren in café „Flora" alhier onder directie van de hoeren G. Zeestraten en Zn. en L. Stassen gehouden werd, kenmerkte zich door een levendigen handel, hoewel de prijzen nog beneden liet middelmatige ble ven. De catalogus hield ruim 700 nummers in. Wij noteerden o. a. de volgende prij zen: 10,000 Glad. Breuchl. 1214 o M. f107, 5000 Hollandia 12—16 c.M. f70, 2000 Pink Beauty 13—16 c.M. f58, 500 Halley 10—12 c.M. 141, 2000 Glorie of Holland, f107, 10 L. Bar. Jas. Hulst, zuiver, kralen f 20, 500 Elecfcra grof, kralen f 85, 2 L. Willy Wigman, kralen, f30, 500 Pink Perfection, kralen, f 100, 500. Panama.kralcn f 125r 250. Europa, 1-jarig, 35 óM. f 65, 500 Lily Lehman, groote bollen, f106, 20 Badcna 7—9 c.M. en 20 idem 2—5 c.M. f27, 5 L. White Excelsior.kralen f22. Door de Christelijke Jongelingsver- eeniging „Psalm 199:9" is haar 38-jarig be., staan met opgewektheid in het lokaal van de Ned.-Herv. Gem. alhier herdacht. De eere-voorzit ter, ds. F. G. Hospers, hield een openingsrede, waarna een uitvoerig pro gramma van opstellen, voordrachten, enz. word afgewerkt. Zustervereenigingcn uit Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiderdorp, Leiden en Bennebrock hadden afgevaardig den gezonden. De zaal was geheel met be langstellenden bezet. KATWIJK. Voor plaatsing op do kiezers, lijst hebben zioh 72 personen aangemeld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Maandag zal het veertig jaar geleden zijn, dat G.. Haasnoot Az. als timmermansknecht zijn intrede deed in de werkplaats van nu wijlen zijn patroon den heer Th, Vérloop. Toen dit'ii9 zaak werd overgenomen door den te. genweordigen eigenaar, den heer K. Haas noot Nz., bleef Haasnoot^ bovengenoemd aan de werkplaats verbonden. Al dien tijd heeft hij tot groote tevredenheid van den patroon gewerkt, terwijl ook de cliënten den knappen, accuraten werkman gaarne op karwei had den. KATWIJK-AAN.ZEE. Op uilnoodiging der Chr. WeTkliedenvereeniging „Een dracht", hield ds. II. Mcyering, van Kat wijk aan den Rijn gisteravond een lezing in de Gemeentezaal over 't onderwerp„De Wandelende Jood." De lezing, die mot Psalmgezang en ge bed geopend en gesloten was, werd door de talrijke aanwezigen met de grootste aan dacht gevolgd. De heer D. W. Ouwohand heeft zijn laatste nog in de vaart zijnd vissehersvaar- tuig verkocht cn daarmee do liaTingTeederij aan kant gedaan. LEIDERDORP. Het bestuur van den Mun- nikerpclder heeft den omslag over 1912 te ruggebracht van f 3.25 tot f 2.50 per hectare. Het vee van den landbouwer W. H. is hersteld verklaard van mond- en klauw, zeer. De stallen enz. worden ontsmet. Op nog één hoeve hoeraeht do ziekte. Voor de kiezerslijst 1913/4 hebben zich aangegeven als loonkiezer 31 personen en één examen-kiezer. NOORDWIJK-AAN.ZEE. Gisteren heeft het Leger des Iieils afd. Leiden bin twoetal lichtbeeldondiensten gehouden in de zaal van „Ons Huis", in den vooravond voor de kinderen, en om acht uren voor vol wassenen. Beide koeren was do zaal zóó vol, dat velen de toegang geweigerd moest worden. Over een paar weken zal er nog maals zoo'n dienst worden gehouden, hun ten gerieve, die> nu geen plaatsje kon. den krijgen, 't Was iets nieuws voor NooTd. wijk. 't Is al acht jaar geleden, dat er op Hemelvaartsdag in het Schuiten gat op het strand oen openluchtdienst gehouden werd. In de zaal was men aandachtig cn stil, maar daarbuiten 't was ergerlijk on ook zeer hinderlijk zooals daar de jeugd kabaal maakte. Zelfs na „kinderenbedtijd" waren zij nog aan 't herrie maken. Overigens zul len de mannen en vrouwen van het Leger wel tevreden geweest zijn. NOORDWIJKERHOUT. Het Protes tantse h Ziekenfonds" heeft zijn eeersto jaar verslag opgemaakt. Hieruit blijkt, dat het ledental thans gestegen is tot 39. De in komsten bedroegen gedurende 1912 f217,94. Uitgekeerd werd aan ziekengeld f 36, aan diversen f 18.57. Er was een batig saldo van f 163.37. Ds. Boeke, die. elf jaren geleden op den 6den April zijn intrede dood bij dle< Ned.-Herv. Gem. alhier, hoopt juist op den zelfden datum van dit jaar zijn. afscheids- predikaiie te houden. Dat de hier geteelde erwten zeer ge wild zijn, blijkt wel hieruit, dat verschei dene tuinders thans reeds aanvragen kregen van Leidsche fabrikanten betreffende den verkoop van erwten, welke nog gelegd moe ten worden en welke van den zomer oerst leverbaar zijn. Met het leggen der electrici tciis-kabels kwam men heden gereed. RIJNSBURG. Do afd. Rijnsburg van hof H. B.-G. vergaderd© gisteravond bij den heer J. Verb ree. De opkomst was tamelijk; aan de bestuurstafel waren echter een paar gapingen. De vergadering werd geopend door den' tweeden voorzitter, den heer A. den Heij«r. Nieuwe leden werden niet aangenomen. De heer H. Star bracht als secretaris het j'aarverslag uit. Dit ken kort. zijü, omdat in het afgeloopen jaar niet veel is gedaan. Het ledental is achteruitgegaan van 58 op 51er werden 4 vergaderingen gehouden in het bestuur kwam geen verandering. Nog werd in dit verslag gewag gemaakt van do prijzen, gemaakt in het vorig jaar. Dit ver slag verwierf een woord van dank van den voorzitter. De penningmeester, de hoor K. van Delft Dz., deed rekening cn verantwoording van zijn beheer. Hot resultaat van zjjn finan cieel© bemoeiingen wasontvangsten f 97.21 uitgaven f 80.17©en batig saldo aldus van f 17.04. Dit financieel voordeeltje was na tuurlijk 4zeer naar den zin van de leden. De heeren II. Grimbergen en P. van Eg- mond C.Gzn. zagen d© Tekeningen en qui- tantics na, vonden alles accoord en advi seerden tot goedkeuring der rekening onder dankzegging aan den penningmeester vcor zijn nauwkeurig beheer. De heer D. van Iters on gaf als afgevaar digd© verslag van de laatst gehouden alge mecne vergadering. Naar aanleiding daar. van deed deze eenigc mededeelingen over de werking van de hyacinten, en krokussen- groepen over de besprekingen gehouden over de in te dicnon wet op den landbouwarbedd* enz. Hieraan werd vastgeknoopt de oprich. ting van een tulx>engrocp, d. w. z. de wen- sckelijkheid daarvan. De hoer D. Hogewoning ziet het nut van een tulpengroep niet zoo dadelijk in. De heer Van Iterson trachtte do bezwaren weg te nemen en gaf een ruwe schets van d© werking, die een tulpengroep zou licbben. Enkele leden gaven hun naam op ten be wijze van sympathie met oen op te richten tulpengroep. Ten slotte werd een verloting gehouden van luxe-voorwerpen. SASSENHEIM. In de vergadering dor bloemistwerklieden vereeniging „Een zij ons doel" werd verslag uitgebracht van de ge- kcohbo brandstoffen. Ingekocht werden. 22^ H.L. cokes tegen 69 ets. den H.L., 5 H.L anthraciet tegen f 1.80 den H.L. en 175^ H.L. steenkool tegen f 1.04 den H.L. Dezs prijzen betaalden de leden, terwijl n ie kleden 5 oents hooger werd berekend. Uit het veralag bleek verder, dat de in komsten hebben bedragen f 344.77 en de uitgaven f 343.54, zoodat er een batig saldo is van f 1.23. Het jaarverslag van den eersten secretaris weTd voorgelezen en onveranderd goedgo. keurd. De eerst© penningmeester had ontvangen f291.73 en uitgegeven f200,011/*- Die had dus een saldo van f 91.711/». De tweede pen ningmeester, die de ziekenkas beheert, had, ontvangen f775.76 en uitgegeven f489.71; alzoo ©en batig saldo van f 286.05. Tot voorzitter werd met algemeens stem men herkozen d© heer Joz. van Diest; tot eersten penningmeester d© hear J. v. d.> Eist; tot bestuurslid gekozen de heer ~\V. v.; Bladcl en tot lid van een raad van toe zicht do heer A. van Veen. STOMPWIJK. Ten overstaan van notaris Schuurman had in hotel Kuys.AVitzenburg te Rijswijk de afslag plaats van 4 perceelen weiland en water, in den Tcdingerbroek- polder, onder Stompwijk. Zij werden ge combineerd verkooht aan den heer G. J. P. IClumper, architect tc Voorburg, voor f 19,000. Vervolgens werd afgeslagen de tuinders, woning „Do Steenplaats" met erf. koetshuis, stalling voor paarden en AVestlandschen tuin met bouwgrond. In 2 perceelen werd dit gecombineerd verkooht aan den lieer AV. H. Schuurman, t© Rijswijk, voor f 30,000. VALKENBURG. Valkcnburg's Zangkoor hield in een lokaal der openbare school zijni derde jaarvergadering, waarin dc dames Go. Binnendijk en M. C. Koek en de heeren Adr.s Zondbcrgen en Js. Gravenkamp her kozen werden, respectievelijk als secretaresse, penningmeesteressc, voorzitter en commissa ris. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vei^ eeniging'in het afgeloopen jaar wel ©enigo leden, had verloren, maar ook, dat in den laatsten tijd verscheidene nieuwe zijn toe getreden, zoodat het aantal leden nu 28 bedraagt. D© toestand van de kas is vrij gunstig, hoewel versterking "der geldmid delen wenschelijk blijft. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd het officieels gedeelte der vergadering gesloten, waarna men nog geruimen tijd gezellig samenbleef. Bij het einde van 1911 bestond de be volking dezer gemeente uifT 380 m. en 333 vt., totaal 713 inwoners. In 1912 vermeer, derde dit aantal door geboorte met 5 m.» en 13 vr. en door vestiging van elders met 16 m'. en 22 vr. totaal alzoo 56 meer. In dien tijd verminderde do bevolking evenwel met 1 m. en 7 vr., wegens over lijden en met 39 m. cn 55 vt. wegens ver trek uit dc gemeente, dus totaal met 10&

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1