N°. 16241 Vrijdag 31 Januari. A0. 1913. t§eze nCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. SteeBhonwerswet. FEUILLETON. -A^ttencSant lEIDSCH DAGBLAD PRIJS DUE ADVERTENTIEN: Van 10 regels f1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootara lettere naar plaateruimte. Kleine edvertentlen van 30 woorden 40 Oente eontantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 1 l l l f 1.10. Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1,65, Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter ftlgemeene kennis, dat aan den Ontvanger Üer Directe belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Personeele belas ting No. 1 van den dienst 1913, executoir ^verklaard den 29sten Januari jl. en her innert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 31 Januari 1913. 1IINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de KON. NED. GROFSMEDERIJ, om vergunning tot uit breiding van de fabriek aan den Zuidsin gel Nos. 66/68, Sectie A No. 1128, door het verbouwen van een bestaand werk plaatsgedeelte der ijzor- en metaalgieterij. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 14 Febr. a.s. des troormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, ifcerwijl zij er de aandacht op vestigen, dat Biet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet Overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden rijn versohenen, ten einde hun bezwaren jnon'deling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij 'tezo ter algemeen© kennis, rdat door hen op heden vergunning is ver leend aan G. APPELO en rechtverkrijgen- den tot het uitbreiden van de koek- en banketbakkerij in het peroeel Hooge woerd No. 45, Sectie D Nos. 428. 857 en 866. Burgemeester én Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1313. Met 1 Maairt komt de Sbeenhouw^rsw^t in jerking, en iedereen, die mbt stéenhouWeirs- Ijrbeid maak iets te maken heeft, dus zoowel patroon als arbeider, zal g-ood doen zioh de ftvet aan t© schaffen en deze eens door te lezen. [Wij vonden bijv. in die wet oen bepaling1, fdat personen beneden 21 jaar geen steen houweraar beid mogen verrichten, tenzij zij tin het bezit zijn van een sieenhouwerskaaxt. Zulk een kaart wordt alleen uitgereikt aan personen, vain wie bij onderzoek is geble ken, 'dat deze arbeid geen gevaar voor hen oplevert. Dat onderzoek goöcliiedt door een dokter, dio door den Minister wordt aan gewezen. Elk arbeider kan zich eenmaal per jaar doen onderzoeken of het werk niet schade lijk is voer zijn gezondheid. De Rijks, en gemeente.politie zargèin voor het opsporen van strafbaar gestelde feiten en zijn tot geheimhouding verplicht van het geen zij in het bedrijf zien; evenals zij tot geheimhouding verplicht zijn omtrent per sonen, door wie aangifte is gedaan van een overtreding. De patroon zal zich' op de hoogte moeten stellen van hetgeen bij algemeenen maatregel van bestuur is vastgesteld omtrent do werk plaatsen (20 Ms. voor iederen arbeider), welke minstens 3.50 M. hoog moeten zijn- De noodig» luchtverversching moet war. den aangebracht; de vloer van het lokaal moet zoodanig zijn, dat hij behoorlijk rein gehouden kan woorden; voor eiken arbeider moet een oppervlakte zijn van 3.50 M2.een schaftlokaal moet in de on middellijke nabij heid van de werkplaats zijn en bij koude behoorlijk verwarmd wezen. De vloer van een werklokaal moet des Woensdags of zooveel vaker als noodig ie, worden gereinigd van gruis en ander steen, afval; de wanden op den laatsten werkdag der wóekdie móeten tevens eenmaal in de 15 maanden worden gewit. In tijden van reiniging mag geen werk wórden verricht. Bij droog weer mjoet de vloer nat worden gehouden. Des nachts mag niet worden gewerkt; alleen van 6 uren morgens tot 7 uren 'a avonds. De arbeidstijd vnn een arbeider móet tel kens na verloop van ten hoogste 5 uren worden afgewisseld cLoot een rusttijd van minstens oein halfuur. Dnz., enz. Leiden, 31 Januari. Onder voorzitterschap van de presi dente, mej. Lulofs, werd gisteravond in het Nutsgebouw, alhier, een huishoudelijke vergadering gehouden van de afd. Leiden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Na opening, waarin mej. Lulofs huLde bracht aan haar medebest uurderess-en voor de leiding der zaken gedurende den tijd barer ziekte, werd uit jcLe vergadering de presidente hartelijk geluk gewenscht piet haar herstel, waarop applaus volgde. Het jaarverslag, uitgebracht door ide se cretaresse, mejl M. C. de Bruvn, ademde leen blijden geest en sprak van een opge wekt vereenigingslevwi. Dit bleek uit de toeneming van het aanbal leden. Op 1 Ja nuari 1912 telde de (alfdeeling 195 leden, op 1 Januari 1913, was dit aantal tot 26?' gestegen. Deze gestadige aanwas heeft de afdeeling voornamelijk aan de ijverige pro- pagandacommissie te danken. Er werden vier vergaderingen met sprekers gehouden, benevens een feest verga deri ng,- welke pile uitnemend slaagden. Te Voorschoten en te Nocsrdwijk werden propaganda-vepgaderingen belegd, waarin de propagandiste der vereeniging, jnej. Groot, het woord voerde. Bij beide gele genheden werden eenige leden gewonnen. De presidente vulde dit verslag nog in zooverre aan, dat zij mededeelde, dat het aantal leden rna 1 Januari al weder met een klein getal is toegenomen. Wij moeten nu vóór Maart de 300 vol hebben, zeide zij; dan geeft het bestuur weder, een feest avond. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, mevrouw Alings- .Van Mels, bleek dat, ten gevolge der krach tige propaganda, de toestand der geldmid delen niet zoo bijzonder rooskleurig was. De inkomsten hadden bedragen f 357.42 en het tekort, dat in 1911 f20 was, is nu ge stegen tot f31. Beangst maakte het be stuur zich daarover echter niet, al wekte het tot offervaardigheid op. .Tot leden voor het nazien der rekening werden benoemd mevrouw Schildluizen <en mevr. Sijtsma. Het verslag over de" laatste algemeene vergadering werd door de afgevaardigde mevrouw Alings-Van Mels uitgebracht, op welk zakelijk verslag nog .een opgewekte gedachtenwisseling volgde. Tot bestuursleden werden herbenoemd mej. M. C. de Bruyn en mevrouw P. Reyst- Vreeburg. De eerste nam jdeze functie slechts voor betrekkelijk korten tijd aan. Er werd hierna nog uitvoerig over de pro paganda, het deelnemen aan de groote be- tooging, enz.7 enz. gediscussieerd, waarna de presidente piet een hartelijk woord sloot. De vier Typografische Vereenigingen te dezer stede wenden zich tot de Leidsche ingezetenen om steun voor de stakende typografen te Amsterdam, waarbij zij een kort overzicht geven van het conflict. Zij wijzen er op, dat het contract met de pa troons, waarbij een loon was toegezegd van f 13.20, December 1912 ten einde liep voor Amsterdam was dit een te laag loom Er werd een nieuw contract aangeboden, waarbij 115.30 werd gevraagd. Verge1 eken bij de uurloonen, zoo zeggen de onderteekenaars verder in de bouw vakken, waar van 30 tot 45 ets. wordt ge geven, zijn deze eisohen billijk. Door een aantal patroons is dan ook aan de gestel de eischen voldaan, maar ondanks deze fei ten wordt door de patroons de beweging nu door het geheele land uitgestrekt. Zij roepen dan ook, in de zekerheid van hun goed recht, geldelijken steun in, in het vertrouwen, dat daaraan wel zal wor den gevolg gegeveoi. De oircalaire is onderteekend door het bestuur van den Alg. Ned. Typ.-Bond, van den R.-K. Typ.-Bond, van den Chr. Typ.-Bond en door het bestuur ran de Vereeniging ,,Laur. Janea. Coster," aan wie bijdragen kunnen worden toegezon den. Het voorloopig bestuur tot voorbe reiding der Internationale Feestelijke Stu- dentenbïjeenkomst in September 8. be staat thans uit de heeren mr. F. van Asbeck (Leiden), voorzitter; J. 0. M. Wijs man (Delft), penningmeester; A. J. En schedé (Leiden), secretaris; G. Tuyl Schuitemaker (Delft), onder-penning meester. De „Sfcs.-Ct." bevat de gewijzigde statuten van de Vereeniging tot stichting en in-stand-houding van een Chr. school te Rijnsburg. Het Eerste-Kamer-lid de heer P. B. J. Ferf is 6inds korten tijd ongesteld. Hij vertoeft tot herstel zijner gezondheid te Bad-Nassau. De Raad van Delft benoemde tot geneesheer aan het Krankzinnigenge sticht aldaar den heer J. G. Drossaera te Utrecht. De Raad van Amsterdam nam aan de voordracht van B. en Ws., inzak© de hoofden-salarissen, met 20 tegen 14 stem men. Tot gewoon hoogleeraar in de Engel- sche taal en letterkunde aan de gemeen- te-universteit werd dr. A. E. H. Swaan, lector in het Engelsch aan de Rijksuniver siteit te Groningen benoemd, en tot di recteur van den gemeentelijken genees kundigen dienst, den heer J. L. C. Wort- man, arts-directeur der klinieken voor chirurgie, obstetie en gynaecologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer P. Nolting kon de Raadszitting, wegens vrij ernstige ongesteldheid, ten ge volge van treurige familieomstandigheden, niet bijwonen. De moeder en de vrouw van den heer Nolting zijn kort na elkaar vrij plotseling overleden. Door dezen dubbelen slag is de heer Nolting, zooals begrijpelijk, zeer geschokt. Het hoofdbestuur van het Ned. Jong.-Verbond heeft vergaderd. Naar .,De Ned." mededeelt, zijn voor de vaca tures, ontstaande wegens periodieke af treding van leden van het Bondsbestuur, de volgende dubbeltallen gesteld: 1 mr. de. C. F. Schoch, aftr.C. G. Harren- etein, Amsterdam; 2. ds. P. Veen. aftr.; G. F. Callenbaeh, Nij'kerk; 3. W. Liotard, aftr.G. G. van As, Den Haag; 4. J. Hoo- gewerf, aftr.mr. R. del Campo, Den Haag; 5. H. A. d© Boer Azn., aftr.; W. F. G. Dankbaar, Amsterdam. Inzake de toegezegde reglementsherzie- ning werd overwogen, dat de herdenking van het 60-jarig beetaan van het Verbond de behandeling er van op den komenden Bondsdag niet wel mogelijk maakt. De vergadering droeg daarom de commissie voor de reglementsherziening op een zoo danige behandeling voor te bereiden, dat de zaak haar beslag kan krijgen, op een buitengewone Bondsvergadering, die hetzij kort vóór of kort nè. den Bondsdag wordt gehouden. Het bestuur der NederL Vereeniging van Voorstanders van Afschaffing van. Bakkersnachtarbeid vergaderde gisteren te Utrecht. Beeloten werd, krachtdadig de propaganda ter hand te nemen. Te di-°n einde werd door verschillende lcd^n beslo ten tot het uitgeven van een maandblad, waarvan het eerste nummer 15 Maert e.k. zal verschijnen. Het bestuur van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinni gen in Nederland, heeft, naar „De Ned." meldt, het bericht ontvangen, dat mej. A B. Riikx, te Arnhem f 7000 aan de Vereeniging heeft y^nnaakt onder den last van vruchtgebruik, In de vergadering van den Baad dor gemeente Tholen, waarin alls led^n te genwoordig waren, is met algemeen© stemmen in beginsel besloten tot over brugging der rivier de Eendracht Door 74 firma's, belanghebbenden bij" den handel in het verwerken en den uit voer van loodwit en lood with ouden de verven, ia aan de Tweede Kamer een mo tie gezonden, in een te Utrecht gehouden vergadering aangenomen, waarin ten sterkste geprotesteerd wordt tegen het voorgestelde invoerrecht op loodwit. Het Hof heeft den lichten rouw aan genomen voor drie dagen, ingaande heden, wegens het overlijden van Aartshertog Reinier van Oostenrijk. In den Raad van Bloemend aal werd besloten in te trekken het besluit, waarbij den heer A J. van der Flier op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend ais gemeente-secretaris, wegens benoeming tot commies bij de politie te 'a-Graren- hage, In den Raad van Zaandam is door de soc.-dem. Raadsfractie een moti© voorge steld, waarin B. en Ws. werd verzocht de platen, uitgegeven door de vereeniging „Onze Vloot", weer van de scholen te ver wijderen. Over de-ze motie staakten de stemmen. Vóór stemden 7 soc.-dem., één vrijt.-de», en één lib. De heer Prins deelde in de vergadering mede, dat aan 70 huisgezinnen de huur was opgezegd en er voor hen abanlnut geen andere woningen te krijgen zijn. De Vereeniging tot behartiging der StoomvaartbeLvngen in Nederland heef een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht, ge zien de voortdurende toeneming van de vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam en de daaruit voortvloeiende vermeerde ring van bet oponthoud aan de sluis te Gouda, de onderhandelingen te willen be spoedigen en bij de overdracht van den bouw eener nieuwe sluis te willen bepalen, dat daarmede onverwijld worde aangevan gen en het werk met den noodigen spoed worde uitgevoerd. Naar de „Alkm. Ct.' bericht, rijr. e» binnenkort verschillende mutaties aan de Cadettenschool te Alkmaar t© wachten.- Niet alleen zal de directeur, luit.-kol. D. 7r, Grevinck, weldra worden overgeplaatst maar ook zullen in verband met de reor ganisatie van het leger en de promotiö daardoor in heb officierskorps, de 1ste luitenants J. H. Huisken, L. Krijff. A. H.- P, Blauw en W. Kaas in den loop van dit jaar worden bevorderd tot kapitein en dus ook worden overgeplaatst. Beroepen is te Utrecht bij de Gerof. Kerk ds. J. C. Rullman, te Berkel en Rodenrijs. Naar „De Geld," verneemt, heeft de heer W. C. Cats eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Doesburg. Te Cloetinge, waar hij tijdelijk we gens familie-omstandigheden vertoefde, is door een beroerte op 47-jarigen leeftijd overleden de heer Blokpoel, hoofd der school van het Rijksopvoedingsgesticht „Avereest". bij Zwolle- Breedvoerige bespreking lokte heb Voorstel der heeren Thiel, Modoo, Bre- gonje, Slingenberg, oohram, De Braai en Nagtzaam in den Haarlemsehen Raad uit om te besluiten, dat, zoolang ari. 7 der instructie voor buitengewone gemeente veldwachters hun verbiedt deel te nemen aan heb staatkundig leven, personen in dienst der gemeente Haarlem niet te no pen een benoeming tot buitengewoon ge meenteveldwachter aan te nemen en, een maal een zoodanige benoeming aangeno men hebbend, vrij te laten de verdere waarneming van dat ambt te weigeren. Na breedvoerige bespreking stelde de heer Rinkema een motie van orde voor, waarin verklaard wordt, dat het niet wen- schelijk is, dat de gemeente-ambtenaren en DOOR LOUISE B. B. Nadruk verboden). Blot) „Zeker, herken ik u, gravin Van Arkel", Beide mevrouw Hobbeldonk. De „gravin' Van Arkel gümi&okte-; hoe Igoed herinnerde zij zich $t. previftóiaal accent. Zij ging naast de -kleine dikke 'dame zitten en liet zich 'Vertellen- hoé haar moeder op een van blaar wandelin gen door het dorp mevrouw Hobbeldonk yoor een der kleine zomerpensions had fcien staan, en toen, vernemende dat zij hier eenige weken doorbracht, haar ge- yraagd had, een bezoek te komen bren gen op den Hoorn. „En ik heb indertijd uit de courant ver nomen, dat uw dochter Lucretia getrouwd is; maakt zij het goed?'' vroeg Jacqueline om het gesprek, dat door haar komst wat scheen te slepen, gaande te houden. Vreemd, een andere vraag, het gevolg van een aantrekkelijker herinnering dan die aan de luidruchtige Lucretia kwam in haar op. Maar zij talmde, die te doen, niet zoo zeker van zichzelve als bij de in formaties naar de haar geheel onverschil-^ lige Lucretia. Gelukkig kwam mevrouw Hobbeldonk haar wensch te gemoet. Eensklaps haar dik ongehandschoend handje op den arm van Jacqueline leggen de, zeide zij, nadat zij omstandig over Lucretia en haar geluk had uitgewijd, ter wijl er een meewarige uitdrukking kwam op haar goedig rond gezicht: „Och... en mijn arme neef, Hendrik Groenboom, dien u ook nog wel gekend hebt, is dood. 1" „Ja..., ik meen dat ook in de courant gelezen te hebben; waaraan i» mijnheer Groenboom gestorven? Hij wae... ik meen mij althans te herinneren, dat hij er nogal krachtig uitzag." „Dat was hij dan ook, zoo sterk en ge zond, maar de oholera ontziet niemand..., in enkele uren is hy uit het volle leven ge rukt geworden. Maar toen ik u zoo even zag binnenkomen, dacht ik dadelijk aan den armen jongen. Wat heeft hij u innig liefgehad, gravin Van Arkel!" De „gravin" Van Arkel werd verlegen: „Mevrouw Hobbeldonk... ik weet niet..." „Neen, u wist nieta, maar ik weet het, toevallig. Eens op &on morgen in zijn toko komende, u en uw mama waren daar juist geweest (ik herinner mij u aan het hek ontmoet te hebben), vond ik hem niet in het winkelmagazijn. Ik zocht hem toen op in zijn eigen kamers en daar vond ik hem ten prooi aan een uitbarsting van smart, zóó verschrikkelijk als ik nimmer meer hoop bij te wonen...! Ik heb hem toen op mijn woord moeten beloven, hem niet „te verraden," zoo noemde het de arme jon gen. Ik kon mij zijn wanhoop niet goed begrijpen. „Maar Hein," zeide ik: „Waar om kom-je niet rond voor je liefde uit. Nu ja, je bent een burgerjongen en zij is een freule, wat kunnen jelui beiden aan je ge boorte doen; Laat dat dus geen akelige hinderpaal worden. Je bent een knappe jongen, gezond, vlijtig, niet dom, eerlijk; je hebt het meisje lief boven alles en iedereen, me dunkt... wat kan een meisje meer verlangen I Elke vrouw moet geluk kig worden met een man als jij, ten min ste als zij van je houdt." „Juist tante, dat laatste, als zij mij lief had, maar zij houdt niet van me, ze kan me niet liefhebben, juist omdat zij zoo hoog, zoo heel hoog en ik zoo heel laag ben...!" Ziet u, gravin Van Arkel, zoolang Hendrik Groenboom leefde, heb ik zijn geheim, dat toevallg in mijn bezit was go- komen, geëerbiedigd, maar nu hij dood is, nu kon ik het u vertellen... I" Jacqueline wa3 dien dag blijde, toen zij haar moeders huis achter zich had. Door de bosschen wandelde zij verstrooid naar huis. Eerst in de oprijlaan van den Everaertsborg rond rij zich terug. Hoog boven haar, het vroolijke zonlicht onder scheppend, vlochten zaoh de beuketakken in elkaar als de booggewelven van- een reusachtige kathedraal. Traag liep zij voort, het oogenblik verschuivend, dat zij weer samen zou moeten zijn met haar gezin. Deze gevoelens en herinneringen, zij behoorden haar allcén. En zij kon ze niet meer verjagen of bemantelen: voor 't eeret beschouwde zij ac in het ware licht. Indertijd slechte luisterende naar haar ge- krenkten trote, had zij niet willen den ken aan do persoonlijke gevoelens van Hendrik Groenboom. En plotseling door leefde zij weer dat bitterste oogenblik in haar en zijn bestaan. Zag ze hem weer voor zich staan op dien morgen in zijn toko, zag zjj zijn andere zoo vroolijke trouwhartige oogen angstig op de hare staren, smeekend zich te mogen recht vaardigen, haar eigen wreedheid om hem dat te onthouden, haar trotsoh hem voor- bijloopen naar haar rijtuig. Zij dacht aan zijn kieschheid, zijn fijngevoeligheid: want dat hij kieech geweest was, begreep zij eerst nu. Nooit meer stelde hij zich op haar weg. Zij wist ook nu eerst, hoe on uitsprekelijk hij geleden had. En dan het afscheid, toen rij van hem ging, uit zijne omgeving, uit zijn land, dat een afscheid voor het leven was geworden, toen hij bunkerde naar één laatsten blik, één glim lach van haar en zij, stelselmatig hem vermijdend. O wat verlaagde zjj er naar, dit alles weer goed te maken... Zou ze dan hem genomen hebben en in dat geval gelukkig met hem geweest zijn? Zij schudde het hoofd. Mevrouw Hob beldonk verkondigde algemeene negen- tiende-eeuwsche begrippen. Yoor een sa menleven was werkelijk „rij" te hoog en „hij" te laag geweest, om op den duur gelukkig te kunnen zijn. Hij was verstan dig geweest voor beiden. Maar toen rij bedacht het wreede van zijn vroegen dood, nog iets te laat, zoodat hij nog had moe ten vernemen, dat rij toebehoorde aan een ander... toen voor het eerst van haar leven kreeg rij een begrip van de hard heid van menschelijk© vooroordeelen, die misstanden schiep, maar geen mensche- lijke hartstochten kon dwingen zich té voegen naar die averechtsche instellingen. Twee groote tranen van sympathie en medelijden voor den tokohouder Hendrik Groenboom ontsprongen der oogen van de „Freule" Wangelen van Hoorn van den Everaertsberg. Hoe zouden die tranen, zoo ze vroeger geschreid waren, zonder veel te veranderen aan het hopelooze van zijn liefde, toch Hendrik Groenboom tc., troost geweest rijn... Maar Hendrik Groenboom was nu dood en in zijn kort leven had hij alleen gekend al het bittere van de liefde,.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1