Gijsbreght van Aemstel SCALA. flinke Dienstbode, 8.-1 Inksiitnenl, TE Htjyü, C. J. VEüOSEST Jr., v/hjg Vries I Stevens, Geysers, Baden en Closets Leidsche Schouwburg. De Leidsche Begrafenis-Onderneming. 8ILLMANN Co. Te Hoep UITLOTING Pakhuis, „HET HOF MM HOLLAND" keukenmeid, V ersterkin gs middel Rijn- en BcMekads 18. Electriciteit- Gas-Mij., Wed. J. STEENHAUER Zoben. Ns. 95 -185-36 en 30. Grootste Magazijn van Spreoksnaohines en Platen. ET.V. „Het Tooneel". Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GÖEBSLJEE Sr. J. DIRKSE Jzu. HOOIGRACHT 33. HöteS-Restaurant Déjeuners, Diners, Soupers» Soles a la Mornay. Turbot d'Ostende. If ins des premiers Drüs. Saiies et Salons peur Réceptgons - Banquets - üecss - Bals. Coupons. Prolongaties. 1034 30 Elite - Program. Ernst Schumann. Tüe 6 Little Girls. Be Hr. eu Mevr. Speen&off. The 3 Ü9r3ay7s. De Prins Jaa»g*t Vragen en Antwoorden. ïn klein gezin gevraagd een flinke» bekwame of voor direct een NOODHULP, goed kunnende koken. Brieven met opgave van leeftyd, gevraagd loon on waar informatiön te verkregen an het Bur. van dit Blad No. 970. 9 Gevraagd met 1 Maart: een goed kunnende koken en werken. Loon fVlO en 20 wascbgeld on goed ver val. Br. franco 2de Sweelinckelraat 63 Den Haag. 917 8 Tegen SI ei gevrnagOin klein gezin, een bekwame, 1060 9 die good kan koken en netjes wer ken. Liefst boven de 25 jaren, en van goede getuigen voorzien. Zich te vervoegen Hoogewoerd 140 Leiden. in het centrum der stad op eersten stand, Eerste Etage, bevattende: 2 ruime Kamers en Suite, Kabinet, Keuken bene vens Privaat on Water leiding. 976 11 Zeer geschikt voor alleen wonende Dame ot Heer. Te bevragenBotermarkt No. 29. Onovertrelbaar bij zwakte, bloedarmoede, bleekzucht en zenuwzwakte. Yerkrügbaar by H H. Apothekers en Drogisten. 738 27 Bloemist en Tuinman, Is VERHUIS!» van Heeren 932 8 straat 59 naar Blijft, zich tevens beleefd aanbevelen. Hutsgeboivw. Maandag 27 Januari door HUtfAH CROSSET, Programme: Brief aan Eflavrouw de Wed. X Gei». IJ 4e Z. PAUZE. 976 20 Vorstenschool (Fragment iste bedrijf). Gebed van een Onwe» iende. S4agepreek. Entrée fl. en f 0.50. Aanvang 8 u. Maarten aan do zaal. (Geldersche ^orst met het loodje „Anion Hunitik" waarborgt U voor alles. Alzoo voor smaak, qualiteit, berei ding. 1044 11 Anton Han bik, Devtnter Hofleverancier. een goedbeklants iffletselaars-at- laire, welke een flink burgerbestaan oplevert en elnds jaren bestaat, op een welvarend dorp. 7 Br. Bur. t. d. Bi. No. 981. ERATH" 99 is steeds ruim voorzien voor allerlei party en. Zy heeft een keur van Edelliën- Kostuines in gansche rijen. De Hertog toeft er familjaar met Poorters en Boerinnen. Burchtvrouwen en Godinnen zyn daar gezellig by elkaar. Helden uit het grps verleden, Goden, Gratiën, Majesteit kunnen zich er netjes kleeden. Nergens zoo'n verscheidenheid. Voor Tooneelnitvoeringen en Bals-Hasqnés worden naar ieder ontwerp Kostumes vervaardigd op eigen Atelier. Bij hehocite raadpleeg onzen voorraad. 1048 22 Botermarkt No. 1. Tel. 889. Oude Singel 196/193. Tel. 116. 1053 19 worden onder garantie ge plaatst en atgelevcrd. Heere t Bouwondernemers, vraagt prijs. EehamigseSpapler. H.H. Schilders. Behangers en Huiseigenaren! Vraagt ia.eucaüectse. Goedkoopste prijzen. Nicnvrste dessins. Cr. STANS, Groothandel in Celiangsoipapier, SCHE VEN1NGEN. 955 12 ülandeiimakarssleej 4 bij den Waaj. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, Goudsche Leidsche en vette Edammerkaas. is76 9 van de 3% leening, teu laste van de Nel-He:^. Kerk, te Katw|jk-aan-Zee. De obügatiën 954 16 Genoemde stukken met de lente tot den dag der uit loting zyn iederen werkdag inwisselbaar by den Secretaris Penningmeester, D. W. OUWEHAND. Er biedt zich aan tegen half Februarieen bekwaam 969 6 Brood- en Koekhakkersbediende. Brieven letter Z aan don Boekb. P. J. VAN DER LINDEN, Alfen. TE HUUR GEVRAAGD: eau omtrek Mare, Oude Singel, liefet met Paardenstal. 6 Br. Bur. v. d. Bi. onder No 1018. HAHK Dir.: W. ROYAARDS. Heden ontvangen: een groote zending BOB- en WU.H AS-opnamen, enz. Voor oude Platen - 74» Ct3. terug. By elke plaat een Bon. Voor 7 Bons krijgt U een Ankerplaat cadeau met het Jubileum-lied van het 100-jarig bestaan van Nederlandsch onafhankeiykheid. 1062 30 VERHUREN, REPABEEREN EN INRUILEN. Hooigracht 24. Aanbevelend, El. SSIlADESj TeOef. 967. Doezastraat 20. Directeur: Kantoor: TELEFOON 2754 13 Dr. DE VRIJ, echte Kinadrappcls. Origmeele flacon» 50 Cts. Siroop van de Monniken fl. Snngninose by 1 of 6 flac. ƒ1.20, Maagpoeder tegen Maagkramp, Maagzuur, slechte Spyavertering, 75 Cts. „SANITAS", Steensehnnr 1. 1048 8 iróoordwijk. ïnterc. Tel. 4®. 633 40 Fa ©9 ZEÜIOTil SHY. Fiffecten. ASS O-TCÊtXA-tiOS. H0O3ZWOZRO 109. TELEFÖOS E.'o. £032. Maandag 27 Januari: jbalfacfitl Treurspel in vijf bedrijven van JOOST VAN DEN VONDEL. .Nu herstalt R0YAARD3 het aren van de GIJSBRECHT als een luister en by doet dit voor het land". N. Rott. Crt. van 8 Jan. GIJSS3ECHT: WILLEM ROYAaStilS. Décors eu Kostumes ver* vaardigd op eigen ateliers. Prpzon der plaatsen: Logs /12.60, Baignoire f2.-. Parterre ƒ1.60, 2de Rang ƒ0.75, Amphitheater ƒ0.60, Galery 0.30. (De pryzen Loge, Baignoire en Parterre worden verhoogd met ƒ0.10 vestiaire geld). Plaatsbespreking van af Dinsdag 10 uren by den Heer A. Mr VAN ZWICHT, Breestraat 126 (Telef. 228); Zaterdag en Maandag 10-2 aan-den Schouwburg. 899 46 waaronder -meer Hoogst interessante Vrybeidadressuur. Engolecli Dames Dans Ensemble. SfeöF" Nieuw Répertoire, Hoogst komische Muzikale Clowns. Nieuwste Succes Klucht door NAP DE LA MAR en xpn Gezelschap. 905 25 [voortbewogen voertuig zitten: M. de It., te Leiden, tot f 1 of 1 dag. Wegens te Noordwijkerhout zonder ver gunning venten: H. Y., zonder domicilie, tot f0.50 of 1 dag. Wegens te Leiden op den openbaren weg een kist laten staan: J. v. Z., te Lei den, tot f 1 of 1 d. Wegens te Warmond zonder vergunning .vuurwerk afsteken: B. B. en D. S. tot f 0.50 of 1 d. Wegens te Noordwijkerhout te Iaat be zoekers aanwezig hebben: J. G., te Noord wijkerhout, tot f 1 of 1 d. Wegens te Saseenheim met een motor rijtuig te snel rijden: J. W., te Bloemen- daal, tot f 2 of 2 d. Wegens te Zoeterwoude ha-lfspoor rij den: P. v. d. P., te Zoeterwoude, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden aan den openbaren weg boomen beschadigen: B. S., te Uit hoorn, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden ryden in verboden richting: P. G. P. tot f 1 of 1 d.; W. D. K. tot f 0.50 of 1 d. Wegens te laat bezoekers hebben in een localiteit: E. B. tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden te laat als bezoekers zijn in een localieit: A. K. H., G. A. S., D. S., allen tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding vleeschverordening: W. S. tot 2 maal f 5 of 2 maal 2d.; P. R. Jzn. tot f 1 of 1 d.H. de L. tot 2 hechte- nisstraffen van 3 dagen, allen te Leiden. Wegens overtreding bouwverordening van Warmond: W. H. V. wed. T., te Warmond, tot f 5 of 2 d. Wegens te Leiden zich in een volksver zameling ophouden: J. D., te Leiden, tot f 5 of 2 dagen. De kantonrechter sprak vrij: C. A., te Katwijk-Binnen, beklaagd van dronkenschap. J. S. te Leiden, beklaagt! van straatschenderij. Ch. M. P. te Den Haag", beklaagd van loopen op verboden grond. N. D. Azn., te Noordwijkerhout, beklaagd van overtreding Jachtwet. M. J. S., te Leiden, beklaagd van overtreding Arbeids wet. J. de B., beklaagd van schoolverzuim J. M. voor idem, beiden te Katwijk-aan- Zee, A. v. K., te Leiden, beklaagd van echoolverzuim, J. T.te Leiden, beklaagd van rijden met rijwiel zonder licht. Teruggegeven werden aan de ouders: A. v. d. K, te Rïjnsburg3, beklaagd van straatschenderij. N. K., te Warmond, be klaagd van te Warmond zonder vergunning vuurwerk afsteken. Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter: de burgemeester, die de ver gadering opent en bij de jaarwisseling zijn li€6to wcnschen uitspreekt tot de leden en hoopt, dat aan de belangen der gemeente ook dit jaar in goede verstandhouding de toewijding zal worden geschonken en dat de gewenschte harmonie en medewerking, die tot heden toe dpor hem is ondervonden, zoo wel van den Raad als van het dagelijksch bestuur cn den secretaris, in geen enkel op zicht moge worden onderbroken. Tegenwoordig alle leden. Notiden na lezing goedgekeurd. Mededeelingena. dankbetuigingen van J. Snijders en J. van Aken voor de aan lien verleendo gratificatiën; b. dat de lantaarn op het Kerkplein en aan den Aardam door de besturen der kerkelijke gemeenten zijn af gestaan; c. dat de leden der commissie tot wering Van schoolverzuim in de vorige ver gadering benoemd, hun keuze hebben laten welgevallen; d. het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim en da.t van het openbaar onderwijs, beide over 1912, welke laatste bij do Raadsleden zal circu- leerene. het proces.verbaal van kasopneming van den 15den Januari j.l. (alles in erde bevonden); f. goedkeuringen van Raadsbe sluiten compfealnliteit, onderwijs, plaatselijke belastingen en afstand vischrecht. Deze me- dcdeelingen zijn voor kennisgeving aangz- nomen. Voorts wordt gelezen een adres van liet bestuur der onderaf deel ing „De Rijnstreek", verzoekende herziening van de jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie. De Voorzitter doelt mede, dat reeds Vroeger do aandacht daaraan is geschonken en het in de bedoe ling hoeft gelegen te zijner tijd met oen desbetreffende regeling ter tafel tc komen. Hij stelt mitsdien voor op deze bespreking latei* terug tc komen en het adres voor kennisgeving aan tc nemen, waartoe met al ge mee no stemmen besloten wordt. Hierna komt aan de orde een voorstel van het dagelijksch bestuur tot het doen van afstand van hot vischrecht in het Aar kanaal. De voorzitter stelt den Raad in kennis, dat te dier zake door hem is ge correspondeerd en onder aanvoering van beweegredenen eea (bocl als afkoopsom van f 1000 is gedaan, welk bod volgens inge komen schrijven dooa* de Gedeputeerde Sta ten is aangenomen. Mitsdien stelt het dage lijksch bestuur voor, voor den geboden prijs ten behceve der provinöio Zuid.Holland af stand to doen van het hiervorengenoemd' vischrecht. Wordt goedgevonden. Vervolgens wordt een gratificatie verleend van f 10 aan den rijksveldwachter I. de Preo voot bewezen diensten in het afge- loopen jaar. Wordt gelezen een schrijven van de ge zondheidscommissie te Bodegraven, waarin wordt geadviseerd niet over te gaan tot vast stelling van een aan te vullen artikel in do politieverordening, in hoofdzaak betrek king hebbende op de uitbreiding van ziek ten onder de kinderen, waardoor aan hc<?f- den van scholen verboden is, kinderen, lij- dendo aan mazelen, enz. in hun scholen toe tc laten. Genoemde commissie achtte het opnemen van dergelijke ziekten wel nut tig, indien een schoolarts was aangesteld. De Voorzitter brengt in herinnering, dat indertijd een verzoek tot het vaststellen van verschillende ziekten door de vereeniging van schoolartsen is gedaan. Nu de Gezondheids commissie ongunstig .heeft geadviseerd, is hij van meening met geen voorstel tot uit breiding van zicktcngcvallen ter tafel tc komen én mitsdien geen gevolg t© geven aan het verzoek van meergenoemde vereeni- ging. De Raad kon zich hiermede vcreenigen. Komt in behandeling wijziging Raadsbe sluit heffing schoolgeld. De Voorzitter deelt inede de hcffingstarieven van omliggende gemeenten, hetwelk het dagelijksch bestuur aanleiding heeft gegeven met het volgend? voorstel ter tafel te komen en het tarief voor deze 'gemeente op een grondslag tc ves tigen, die verband houdt met het inkomen van f400 t ot en met f700. Voor één kind uit een gezin 7,5 cents per week. Van f700 tot en met f 900 voor een kind 15 cents. Van f900 tot en met f1200 20 cents. Van f1200 tot en miet f1700 25 cents en inko mens boven f1700 van een kind 30 cents. Voor meerdere kinderen uit een gezin blijft dezelfde verhouding bestaan, die thans gel dend is. Hierbij moet in acht genomen wor den, dat van ouders van alhier schoolgaande kinderen, die elders wonen, een gelijk tarief moet worden geheven, aangezien thans met geen enkele gemeente een regeling bestaat ingevolge art. 16 der wet op het lager on derwijs. Do Raad kan zich met het voorstel vereenigen. Benoeming stembureau. Tot leden van het stembureau werden voor dit jaar benoemd eerste zitting de lieeren J. van Zwieten en D. van der Hcorn; 2de zitting: H. O. Kroft en J. Hoogervorst3de zitting: J. Visser on J. van Vliet-, terwijl als vierde lid wordt aangewezen de heer J. van Zwieten. Als leden van het bestuur der onlangs alhier opgerichte Louwvereeniging zijn be- neemd do heeren J. van Vliet en C. Kroon Bz. Vervolgens wordt vastgesteld een staat van af. en overschrijving* dienst 1912 en 1913 ten bedrage van f57.50, f 15,30 en f45.83 betrekking hebbende op overschrijving- van posten hulp-telegraafkantoren, politic- en bodepost; de laatste naar aanleiding* van de benoeming van een tweeden gemeentebode. Bij do rondvraag wordt door den heer Visser de vraag gesteld of ook iet-s naders bekend is ten opzichte van de aansluiting aan het spoorwegnet. De Voorzitter ant woordt, dat hem gebleken is uit een onlangs ontvangen schrijven, dat het voer de ge meente financieele bezwaren zal hebben met het oog op het groote garantiebedrag, waar voor zij zal moeten waarborgen, indien ge legenheid vcor personenvervoer zal plaats hebben, terwijl hij de toezegging doet van een nader onderhoud met den ingenieur. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Vraag: Is het geoorloofd bloemen te dragen op een uitvoering eener Ohr. Zangvereenigmg die haar uitv0ering in een .kerkgebouw geeft? Antwoord: Waarom zou liet dit niet? Bloemen zijn schoone gaven van Godö schepping cn er is onzes inziens niets on christcl ijl li en onkerks in deze op een uitvoering te dragen. In een ge wone godsdienstoefening zou het iets vreemds en ongewoons zijn, maar bij een uitvoering hindert het gansoh niet. V raag: Zoudt u mij kunnen zeggen op welken datum Pasehen m 1855 viel? Antwoord: Op 8 April. Vraag: Hoeveel personen mogen wer ken in een werkplaats die 3.50 M. breted, 3.50 M. hoog en 3-75 M. latng is? Antwoord: Go liadt ons moeten zeg gen welk bedrijf in uw werkplaats wordt uitgeoefend on of el* jeugdige personen of vrouwen in verblijven. Zoo dit laatste het geval is en de werk zaamheden in uw bedrijf niet bahooren tot die welke dc vrije Lichtruimte spoediger dan in een ander bedrijf verontreinigen, dan kunt ge zeven personen in uw werkplaats laten arbeiden. Als ten minste de geheel© werkplaats overal 37s meier hoog is. Ge ziet, dat ge een vraag duidelijk en vol. ledig moet stellen. Vraag; Is een rekening of kwitantie boven f 10 voldaain zonder plakzegel, voor den betaler voldoende waarborg ook wan neer deze niet met inkt-, doch met potlood wordt voldaan? En in hoeverre is óf be taler óf ontvanger in dit geval schuldig voor de wet? Zouden zulke rekeningen of kwitantiën in 't ongunstigste geval nog weer invorderbaar zijn Antwoord: De wet eischt een plak zegel. Beiden, betaler en ontvanger, kun nen daarvoor aansprakelijk worden gesteld en gestraft worden. De schuldenaar zou bovendien nog eens weer kunnen worden aangesproken. Met voldaan teekenen met pot lood moet hij nooit genoegen nemen. Vraag: Is het met voorkennis van Bur gemeester en "Wethouders, dat op Zaterdag 4 Januari 1913 aan leerlingen van de open bare lagere school 2de klasse, gymnastiek- ondcrwijfe gegeven ie- op het sportterrein aan den Zoeter wou dschen Singel, in plaats van in de school op de Pieterskerkgracht? Zijn do ouders verplicht om hun kinderen daaraan te laten deelnemen? Antwoord: De wethouder van onder wijs droeg er, naar wij vernamen, kennis van. De school op de Pieterskerkgracht werd toen gvrestaurcard, zoodat de lessen op liet sportterrein een zeer tijdelijk karakter had den. Indien de vader bezwaar maakte met het oog op den gezondheidstoestand van den leerling, zou vrijstelling mogelijk zijn. Vraag: Zou het ook mogelijk wezen hier in Leiden een harddraverij te houden, zooals in andere plaatsen van ons land, bijv. bij het vieren van het nationaal onafhankelijk, hei dsfeest Antwoord: Dat de Feestcommissie voot 1913 oen harddraverij zal uitsolirijven, be twijfelen we zeer, omdat de feestviering in November valt. Een harddraverij zoa hier echter wel reden van bestaan hebben, vooral ook nu we hier paardenmarkten hebben ge kregen. Liefhebbers van paardensport zou den zieh dan moeien vereenigen tot een hard draverij"-vereeniging, zooals er zooveel in ons land zijn. Als u er veel belang in stelt, zou u het initiatief kunnen nemen en liefheb bers tot een vergadering kunnen oproepen. Vraag: Ik ben Januari 1912 iö Oegs<L geest gaan wonen, huishuur f 1.30 per week. Nu moest ik in October 1912 f 0.93l/a hoofde- 1 ijken omslag betalen, dat heb ik gedaan. Nu zei men mij, dat ik geen belasting be hoefde te betalen. Is dat waar en kan ik dan mijn geld terugkrijgen, ik had één kiind Hoe hoog wordt mijn inkomen dan geschat? Antwoord: "Wij begrijpen uw vraag niet goed. De huishuur heeft mot 'd© beta ling van den hoofdelijken omslag niets te maken. Deze wordt bepaald naar uw inko men. Als dat meer bedraagt dan f400 wordt u aangeslagen, in uw geval voor 11- maan den. Men zal uw inkomen op f 450^—f 500 hebben geschat. Gaat er eens over praten met den gemeente-ontvanger. Vraag: Kunt u m'ij de namen- opgeven van leger en vloot van lichlmafcroos-seblaai tot admiraal.generaal Aan de kweekschool spreken ze van schipper en bootsman; zijn die in rang gelijk aan onderofficier van het leger Is een luit.-ter.zee 2do klasso even hoog in rang als een 1ste luitenant van hot leger? Wie moet even hoog het eerst sal ueeren Antwoord: De jongste in jaren salueert het eerst. Bij de zeemacht is de volgorde aldus: Jongen, lichtmatroos, matroos 3de kl., id. 2do kl., id. lste kl., korporaal, ser geant., sergeant-majoor, adjudant-onderoff., adelborst 2de kl., adelborst 1ste hli, 2de luit. ter zee, 1ste luitenant ter zee, kapi tein-luitenant ter zee of overste, kapitein ter zee, of kolonel, schout, bij macht-, vice-admi- raal. De schipper kan zijn: sergeantir.ajoev of adjudant, de bootsman is sergeant". Vraag: Wanneer verschijnt de „Staats courant",. wat is dc abonnementsprijs en bij wien kan men zich abonneeren Antwoord: De „Staatscourant" ver schijnt dagelijks, abonnement tien gulden per jaar. Elke boekhandelaar zal wei zoo vriendelijk willen zijn u een abonnement te bezorgen, anders gaat n maar naar het postkantoor. Vraag: Ik heb gediend bij dc zceraililio van Augustus 1911 tot Maart 1912. Moet ik nu dit jaar voor herhalingsoefeningen op komen en wanneer Antwoord: Vermoedelijk niet, doch loop ti eens even naar het Stadhuis, kamer No. 9, daar kam men u zekerheid geven. Vraag: Door wien is 'tontwerp gemaakt voor het gerestaureerde spitst oog. vem ter met deur aan de Pieterskerk en is 't zuiver in stijl? Antwoord: Architect is de heeir W. C. Mulder. De stijl is zuiver, naar oma van bevoegde zijde werd medegedeeld. Vraag: Waar kan men gutta-peroha over- schoenen laten repareoren Antwoord: Daar zijn verschillende adressen voor, maar die kunnen wij in de vragenrubriek niet gevan. Daarvoor dienen de advertenties. Vraag: Kunt u mij het adres ook zeg ge u van de Directie der Haa-gsehe Elec- trische Tram? Antwoord: Adres: Directie Haagschflj Tram, Korte Voorhout, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6