N°. 16234 l>on<lerdag S3 Januari. A0. 1913. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZön- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. LEIDSCH DAdBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: V»n 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootste letters naar plaatsruimte. Kleine fulrertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden f l.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Koliieren der PlaaUolijko Directe Belasting;. (Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat hèt 2de iBuppletoir kohier der plaatselijke directe belasting,, dienst 1912, is goedgekeurd en ingevolge art. 264 der Gemeentewet ter lezing ia nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ SE LAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artfc. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door GERRIT VAN PUTTEN",, -directeur der N. Y. Snelpersdrukkerij „Hermandad", Wonende te Leiden, een verzoekschrift is Ingediend, om verlof voor den verkoop alcoholhoudender^ andefren dan sterken 'drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het vergaderlokaal van het per ceel Pieterekerkgraoht 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd', N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1913. Leitëen, 23 Januari. Gisteravond hield heb Leidsch De partement der Maatschappij van Nijver heid een algemeene ledenvergadering, Jaarverslag van den secretaris, zoomede rekening en verantwoording van den pen* ïiing mee ster werden onder dankzegging aan beiden, goedgekeurd. Ala bestuurslid werd de heer A. de Koster Jr. met algemeene stemmen en bij acclamatie herkozen- De voorzitter geeft daarna heb woord aan den heer A. A. Beekman, uit Den Haag, die een kort historisch overzicht geeft van de rivier de Rijn. De- Rijn is een der best bevaarbare, wellicht de meest bevaarbare rivier in de geheelo wereld. De bevaarbaarheid van den Rijn zou zeker onvoldoende zijn, had ide mensch niet ingegrepen. In vroeger jaren deed men niet- veel ,yoor de bevaarbaarmak inghier en daar .werden kribben aangelegd, maar deze dienden meer om particuliere belangen te bevorderen. Spr. geeft hierop aan op welke wijze men de goede bevaarbaarheid in stand heeft gehouden- Hoe moeilijk heb op diepte houden is, blijkt uit 't feit, dat in 1897 de gcwenach- jte diépte overal aanwezig was en reeds twee jaar daarna over een lengte van 12 K. M. aan de diepte 30 c.M. ontbrak. De aanvallen van oudere oostelijke na buren zijn dan ook onrechtvaardig en on gemotiveerd, en wij zouden alleen een zekere diepte kunnen garandeeren als men in Duitsohland voor meer watertoe voer zorgen kon, aldus spr. Wat de tolkwestiën betreft, wijst spre ker op de pogingen, die den laatsten tijd in Duitschland zijn aangewend om onaf hankelijk te worden van de Hollandsche en Belgische havens. Het is te hopen, zegt de heer Beekman, dat onze regeering, wat tolheffing be treft, niet over zal gaan tot eenige con cessie. Ten slotte besprak de heer Beekman nog de jongst© kanaalplannen, het Rijn- Noordzeekanaal, dat vanaf Wesel den Rijn met de Eems zou verbinden. Ook liet allerlaatste plan om den Rijn vaii af Wiesdorf met Emden te verbinden, werd door spreker kort behandeld. Steeds kwam hij tob de conclusie» dat een kanaal nooit tegen een rivier als verkeersweg concurreeren kan. De waarnemend voorzitter dankte do heer Beekman, uit naam der weinig© aan wezigen, voor zijn boeiende en interes eante voordracht. Prof dr. C. C. Ulilenbeck, alhier zal zitting nemen in het comité tot beperking der vivisectie. Voor den dienst in Ned.-lndië zijn bestemd om te worden benoemd tot: admi nistratief ambtenaar de heeren G. A. Kasteiijn, F. II. Nieuwenhuijzen, J. O. <le Klerk, W. A. van der Capollen, N. Beets, Th. A, Uljee en J. Jongejans te Leiden. De ,,Sts.-Crt." bevat de statuten van het studiefonds van de Rijkstuinbouwwin- tersohool te Aalsmeer. De antirev. partijdag in het kiesdis trict Haarlemmermeer, zal op 14 Febr. a.s. te Hoofddorp, worden gehouden. Als sprekers zullen optreden: ds. Hogerzeil, van Ylissingcn; prof. H. H. Kuiper en prof. Diepenhorst, beiden van Amsterdam. Gisteren werd in het verenigingsge bouw te Alphen aan den Rijn de tweede districtsvergadering gehouden van het Sta- ten-districb Alphen. Uit alle deelen van het district waren tal van katholieke kiezers opgekomen om de drie sprekers, de zeer- eerw. heer pater Borremeus de Greeve en de heeren C. D. Wesseling en G. Bruna te hooren. De dag begon met een gezongen H. Mis, opedragen door den zeereerw. heer G. S. Koopman, deken en pastoor te Alphen. In de vergadering, die na de H. Mis plaats had, en die door een buitengewoon groot aantal personen, zoowel geestelijken als lee- ken bezocht was, merkte men o.m. op de heeren F. H. van Wichen, lid van de Twee de Kamer en Statenlid, en A. A. van Gils, Statenlid uit dit district. De voorzatter, de heer J. P. Bes, opende de vergadering en wees er op,. dat deze vergadering ver moedelijk evenveel, zoo niet meer succes zal hebben, als de eerste districtsdag, die 8 jaren geleden te Alphen gehouden is. Toen kwamen de sprekers aan heb woord. Nadat door den voorzitter een woorcl van dank aan de eprekers was gebracht, werd door hem de vergadering gesloten. Hierna werd in de parochiekerk een kort Lof gehouden, waaronder de zeereerw. heer G. S. Koopman een toespraak hield. Er waren telegrammen gezonden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, als ook aan Mgr. Gallier, Bisschop van Haar lem. Z. K. H. de Prins heeft aanvaard het Beschermheerschap van de tentoonstelling, die dit jaar te Tilburg zal gehouden wor den. Tevens heeft Z. K. aanvaard het Be schermheerschap van heb Internationaal Vredescongres, dat in den zomer van dit jaar te 's-Gravenhage of Scheveningen zal worden gehouden. De burgemeester van Den Haag heeft gisteren in de oude Raadszaal ten stad- huize de eerste vergadering va-u den Ar menraad aldaar geopend. Het bericht, aan „De Ned." ontleend waarin de medödeeliug, dat ds. A, D. Wempe, predikant bijde Ev.-Luth. Gem. in Den Haag, wegens drukke werkzaam heden tegen 1 September ontslag als zoodanig heeft gevraagd is, zoo meldt „De Nieuwe. Ct.," niet waar. Het bericht is wa-afschijnijk de wereld ingezonden naar aanleiding van een voor genomen ontslag van ds. Wempe als gods dienstonderwijzer bij de Evang. Unie te 's-Gravenzajide, waartoe echter ook nog niet definitief besloten as. Naar „De Ned."verneemt, zal de Vereen. „Christ. Nationaal Zendingsfèest" haar gouden feest vieren op Woensdag 2 Juli, op het Koninklijk landgoed' „Raap horst," onder Wassenaar. De levensverzekerings-maatschappij, opgericht door het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap, heeft het voornemen bij genoegzame deelneming een „groep- verzekering" in 1913 te vormen, waaraan door elk onderwij^r, zoo voor zichzelf als voor zijn vrouw en kinderen, kan worden deelgenomen. De provisie komt ten bate van het weezenfonde, van het Genoot schap. Deze verzekering bedoelt, om door een kleine jaarlijksche bijdrage zich een som te- verzekeren, die dadelijk beschikbaar is en die onmiddellijk na overlijden wordt uitgekeerd. Want het duurt altijd genii- men tijd, eer na het overlijden van een onderwijzer het weduwenpensioen is vast gesteld en wordt uitbetaald. Bovendien is het ondersteuningsfonds van het N. O.-G., door ondervinding be kend met den nood, welke in menig gezin door heb heengaan van den kostwinner plotseling ontstaat, bereid hun, voor wie het betalen der jaarpremie bezwaarlijk zou zijn, hierin de behulpzame hand te bieden. Het komt der commissie voor het wee- zenfonds voor, dat vele onderwijzers deze gelegenheid zullen aangrijpen. Op de Zondag en Maandag j.l. te Parijs gehouden bijeenkomst van het Co mité der Internationale Unie van Pers- vereenigingen, heeft namens den „Neder- landschen Journalistenkring", bij» de Unie aangesloten, aldaar de voorzitter, mr. Plemp van Duiveland, de Internationale 'Unie uitgenoodigd, haar 16e Congres in 1913 te doen bijeenkomen te 'e-Gravenhage in September, zoo mogelijk onmiddellijk na do inwijding van het Vredespaleis. De uitnoodiging werd met groote in stemming aaji genomen. Het congres zal tweehonderd gedele geerden tellen. Heb Kringbestuur had zich vooraf verzekerd van de instem ming onzer Regeering en kreeg van haar do toezegging, dab een wetsontwerp tot toekenning van de noodige fondsen voor een waardige ontvangst onverwijld ten Staten-G ene raai zou worden ingediend. Het bestuur hoopt voorts een beroep te doen op medewerking der gemeentebe sturen van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, en wil na afloop van heb congres de buitenlandsche journalisten in groepen heb land laten bezoeken. Nu de Amsterdnnische gemeenteraad de amendementen, strekkende tot ver hooging van de door B. en Ws. voorge stelde maximumsalarissen der onderwij zeressen) heeft aangenomen, en de mo tie-Worst-Den Hertog inzake de salaris- regeling voor schoolhoofden om praead- vies in handen van B. en Ws. heeft ge steld, komen dezen met een voorstel tob wijziging der vastgestelde regelen. Do verhouding t-usschen de salarissen der hoofden en der onderwijzers is n.l. door de aanneming der bedoelde amendemen ten ten nadeelo van eerstgenoemden ver broken, hetgeen B. en Ws. onbillijk ach ten. Zyi stellen daarom voor 'b minimum- en het maximum-salaris der hoofden met f 150 te verhoogen. Dat voorgesteld wordb, ook heb aan vangssalaris te verhoogen, vindt zijn grond hierin, dat anders de finanoieelo vooruitgang van een onderwijzer, die tob hoofd bevorderd wordb, te gering zou zijn. Deze vooruitgang beliep vóór de jongste salarisherziening in normale om standigheden f 500. Door aanneming van een voorsbei van B. en Ws., om do tege moetkoming in de huur te verdubbelen, werd dit verschil reeds tot f 400 vermin derd; thans, na aanneming der boven bedoelde amendementen, is heb opnieuw f 100 minder geworden. De door B. en Ws. voorgestelde verhooging van heb mi nimum-salaris is dus noodig, opdat zich bij de voorziening in vacatures een vol doend aantal geschikte oandidaten zal aanmelden. De Raad van Ede besloot op te hef fen de betrekking van controleur der ge meentebelastingen tot do instelling waar van de gemeente vóór jaar besloot. Naar aan de ,/s-Hert. Cb." wordt ge meld, zal de op te richten R.-K. Bijzonde re Landbouwwinterschool gevestigd wor den te Boxtel. Het hoofdbestuur van don Ned. Post en Telegraaf-«Bond heeft, zoo meldt „De Ned.", naar aanleiding van do jongste begrootingsdebatten, besloten, zijn ont slag aan te bieden tegen de e.v. algemee ne Bondsvergadering. De heer M. A. Bringonberg en 26 andere ambtenaren bij de Directe Belas tingen, Invoerrechten en Aooijnzcn, en bij do Registratie en Domeinen, allen te Amsterdam, hebben een adres gericht tot H. M. de Koningin tegen een eventueel© verlaging van de leeftijdsgrens voor pen- sionneering van 70 op 65 jaar. Het ,,Stbl." No. 29 bevat een Kon. besluit van den llden dezer, tot vaststel ling van de volgende buitengewone maat regelen tot afwending van de pest en de Aziatische cholera cn tot wering van haar uitbreiding en gevolgen. In allen eenvoud heeft te Maastricht gisteren de bijzetting plaats gehad van het lijk van minister Regout. Dichte menschendrommen, waar do lijkstoet voorbij trok, hadd'en zich langs de straten geschaard. Van bijDa elke woning woei de vlag half-stok. Lantaarns brandden op den geheelen weg met rouwfloers omhan gen. Voor het Jezuïetenklooster, waar de stoet passeerde waren de priesters opge-; stelcl, Op het kerkhof waren aanwezig de Commissaris der Koningin jhr. Ruys do Beerenbrouck; graaf Do Gelous, kamerheer- in buitenge wonen dienst; do rector der Jezuïeten, leden van de rechterlijke macht,'t het dagelijksch bestuur, vele familie-r leden en belangstellenden Mgr. Mentcn en de pastoor van Oud- Yroenhoven gingen op het kerkhof den stoet vooruit. De Minister van Waterstaat mr. Louis Regout, was zeer aangedaan. Aan de geopende groeve spraken mgr.- Mendels en de pastoor van Oud-Yroenbo- ven het gebed uit. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de verkoo- ping van heb loggereehip „H D 23" Woens dagmiddag in ,,De Zwaan" gehouden, had een eigenaardige vergissing plaats. Een der aanwezigen tooli, een bewoner van een na burige visschersplaate, mijnde het echip, dat op f 1000 in bod 6tond, al op f 1800, meenende nij het vaartuig voor f 1800 te hebben gekocht. Groot was echter de ontgoocheling, taen bleek dat het bedrag 2800 groot was. Evenwél werd, om dezen kooper ter will9 te zijn, do afslag opnieuw begon/i en. Wij vermelden verder, dat de inventaris van het schip in den koop begrepen waa, wat verder percentsgewijze verkocht werd, wa ren de vissclierij-benoodigdheden. Do uitkomsten der fcrawlvisschcrij zijn nu gunstiger dan vooz+ieen. Naar wij vernemen, is dit voor een deel te danken /van de nieuwe manier van visechen. Vroe- toch visohte men met do z.g. „boomen" dit vischtuig was zeer zwaar, en er moest veel wind zijn om te kunnen visechen. Nu men met „blinden" visoht, kan men niet alleen bij minder 6terken wind wisschen, maar kan men, omdat het sneller gaat, in denzelfden tijd ook een grooter deel van de zee afvisschen. LEIDERDORP. Gisteravond trad voor de antirev. kiesvereeniging „Vrijheid en Keoht" in het gebouw „Irene" op de heer T. P. Kleyn, burgemeester van Woubrugge. Do voorzitter der vergadering, de heer L. W. van Giessen, opende de vergadering meb het voorlezen van Psalm 2 en gebed en gaf, na een inleidend woord, daarna het woord aan den heer Kleyn, om te spre ken over den politieken toestand. Deze schetste in den. breede wat het te genwoordig Ministerie in 's lands belang heeft gedaan, verdedigde de coalitie en bestreed de concentratie, mededeelende, dat hij, wat dit laatste betreft, tevergeefs had gezochb naar het Middelpunt, wat er toch, den naam in aanmerking genomen, moest zijn. Yan de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten gebruik do heeren Yan Jin (Unit DOOR LGUISE B. B. (Nadruk verboden). 6) Hendrik Groenboom, die zoowat op trad als zoon dea huizes en plotseling Êeer gesteld bleek op vormen, presenteer de nog eenig© verlegen heeren, die zich, heel netjes buigend, maar verder sprake loos, __4£. eer van aan: „Freule Wangelen" voorgesteld te worden, lieten aanleunen. Heb begin van den avond, terwijl men nog bij elkander 6tond te praten, was iet wat saai te noemen. Toen de thee was rond 'geweest, zette Lucretia zich aan de piano en speelde met groote vaardigheid 'eenige salonstukken, zonder echter veel te gevoelen van wat zij voordroeg. Daarna accompagneerde zij het schrale stemmetje van een der meisjes, dat bij voorkeur droevige liedjes zongde vroolijke ©tem ming scheen maar niet te willen komen. Nog,altijd sleepte zich de avond voort. ,,Nü Hein," stelde Lucretia plotseling voor „nu moest jij eens zingen. Meisjes, als jelui het soms nog niet weten mocht, hij doet het goddelijk!" Maar'v dat v%s .wel het laatste, wat „Hein" zou willen doen vanavond. Hij had zich, sincls hjj wist, dat- freule Wan gelen van de partij zou -zijn, bij al wat hem heilig was voorgenomen niet te «ia- gen. Hij, dio zich zoo nederig, zoo lclein in haar bijzijn gevoelde, hij zou het niet kunnen l „Zij" moest immers toch al neer zien op zijn gewoon uiterlijk, zijn banale omgeving en nu nog door haar uitge lachen te worden op den koop toe om dat kleine beetje talent, dat hij had... neen, dat was meer dan de arme jongen meen de te kunnen verdragen En hij verzette zich tegen aller aan drang met de kracht der wanhoop. Hij izat ik durf hier niet beweren toevallig, want het zal wel niet alleen toeval go- veest zijn naast Jacqueline; en Lucre tia, die pleitend voor hem stond, zeide nu, min of meer boos door zijn hardnekkig weigeren: „Ik vind het op zijn minst flauw van je, Hein, dat je juist op mijn partijtje niet wilt zingen!" „Och Luns, je behoeft het j© immers niet persoonlijk aan te trekken, dat beb ik je nu al zoo dikwijls gezegd. Ik zing niet in groot gezelschap, omdat ik vind, dat ik daarvoor niet genoeg talent heb." „Och..., en al de andere keeren, dat je het wel gedaan hebt! Je zoekt uitvluch ten, en dat nu juist op mijn feestje!" Zich tot Jacqueline wendend, zeide zij nog: „Hoe vin.dt je dat nu, Jacqueline zijn jou neven ook zoo ongalant?" Jacqueline glimlachte en volkomen in overeenstemming met haar opvoeding en de aristocratische opvattingen, die zij daardoor had van plicht en genoegen, antwoordde zij: „Als mijnheer Groen boom werkelijk gaven bezit, waarmede hij anderen een oogenblik van genot geven kan, zou het wreed van hem zijn, ons dat genoegen te onthouden." Hendrik Groenboom, kneedbaar als was in haar kleine hand, veranderde plotseling van meening. Hij stond dadelijk op, terwijl Lucretia, jubelend in de han den klappend, hem vooruitsprong naar de piano. Hij liep met knikkende knieën, en met een gevoel in de keel als zat er een schroef tusschen «zijn losse boord en zijn hals, die nu gevoelig werd dichtge draaid. Hoe hij zingen zou, wist hij niet, maar „zij" had haar verlangen te kennen gegeven en haar wil was hier wet. Lucretia zette zich voor de piano en zocht in een bundel muziek: „Hein, nu ben je eenvoudig een dot; wat zal het zijn?" „Het kan roe niet schelen, kies maar zelfTen onrechte hield Lucretia dien korten toon, die niets anders was dan een uiting van groote zenuwachtigheid, voor boosheid. Hendrik Groenboom dacht zelfs niet aan zijn nichtje. Intusschen had Lucretia een lied uitgezocht en slocg^ een paar accoorden aan. Toen begon zij te accompagneeren, Hendrik Groenboom zong... och, wat komt er de naam van het lied op aan, dab hij voordroeg. Zijn die liederen niet alle, zang en woorden, de tot in muziek gebrachte liefdesmarten van het menschelijk hart? En zulk een lied vol verlangen zong Hendrik Groenboom nu. In heb eerst was zijn stern werkelijk klankloos en koud, maar toen hij eenigs- zins zijn emotie meester werd, en ging letten op de woorden, die hij- zong, legde hij zijn geheele ziel in dien toon en was het hem als zong hij heb lied van zijn eigen liefde, zijn eigen smart. Hij zag niet naar heb gezelschap, dab doodstil luisterde, langs de piano heen staarde hij op een stuk muur van de binnengalerij, waar boven een paar ouderwetsche gra vures, tjitjaks in onbeweeglijke rust zich vastklemden aan den wand. Hij zag niets, hij- hoorde niets, hij ging geheel op in zijn lied. O..., wat zaligheid, eindelijk, al wa6 het -dan met geleende woorden, geleende muziek, wat er omging in zijn ziel, wat hij stil gedragen had zoo langen tijd, hardop te kunnen uitspreken, luid uitkla gen in al zijn volheid, zijn liefde, zijn leed, zijn wanhoop! En dat... terwijl „Zij" het hooren moest. Daar was in dit opper vlakkig gezelschap geen gevaar zich te verraden. Hendrik Groenboom was in eijn kring een zeer gevierd jongmensch en ofschoon men zijn vriendelijkheid in het algemeen loofde, had men nooit be merkt, dat hij een meisje in het bijzonder genegen was. Zoo hield mon ziin warmo gevoelvolle wijze van zingen voor niets dan een talentvolle voordracht. Toen het lied uit waa, volgde een luid ruchtig hartelijk applaus, maar Hendrik Groenboom was met zijn gedachten zóó ver weg, dat hij niet eens bedankte. Met hetzelfde ernstige gelaat sloeg hij een paar bladen van het boek voor Lucretia op de piano om en wees haar nu zelf het lied, dat hij nog zingen wilde. Het was een variatie op hetzelfde the ma, alleen met nog wat meer smart, nog hopeloozer verlangen. Weer moesten de stomme, onbeweeglijke hagedisjes hooren, welk een smachtend verlangen er schuilde in het hart van dien mooien, jongen man, die elk meisje overgelukkig had kunnen maken van dezen kring, als hij gewild had, maar voor wien geen vrouw bestond al® die céne, de eenige onbereikbare en die bij alleen hegeerde. Toen Hendrik Groenboom eindelijk zweeg, veegde hij zich het voorhoofd nf met. zijn zakdoek, een doodgewoon ge baar in Indië. Hij zag bleek en zijn han den beefden. Men hield voor vermoeidheid wat een uiting was van groote emotie. „Dank-jo wel, Hein; zie-je wel, dat het best gaat, zoo mooi als nu, zong je nog nooit!" zeide zijn dankbaar nichtje. Ook zijn vrienden kwamen hem bedan ken en loven. Hoewel de jonge meisjes elkander achter haar waaiers vertelden, hoe „zalig" het geweest was, en, daarbij denkende aan den knappen zanger, dio zulke vurige gevoelens had geopenbaarr;, heur hartjes sneller voelden kloppen, bad toch geen enkelo den moed, hem openlijk dank te zeggen. Alleen een, die '-iet ge fluisterd had, 6tond op en vrijmoedig naar den jongen man toegaande, ?tak zij hern met een gul gebaar haar hand toe: „Mijnheer Groenboom, nu ik U gehoord heb, begrijp ik eerst waarom uw nichtje gelijk had door zoo aan te dringen, 't Zou toch werkelijk een misdaad geweest zijn, ons dit genot onthouden te hebben Wat is hot aangenaam, zulk een vollen tenor als U bezit te hooren; ik kan niet an ders dan IJ zeer erkentelijk zijn voor bet gonotene." Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1