N®. 16233 Woensdajj; 02 Januari. A®. 1913. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. En Attendant LEIDSCH DA&BLAI PKIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoasseerenword^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn w 1.30. Franco per post1.(55, Leiden, 22 Januari. Mr. P. M. von Baumhauer, alhier, is benoemd tot leeraar in de staathuishoud kunde aan de H. B.-S. te Schiedam. Wegens vertrek naar het buitenland is aan den heer H. Deelstra eervol ontslag verleend als commies ter Secretarie, alhier. Gedurende het vierde kwartaal van 1912 en gedurende het jaar 1912 bedroeg het aantal bezoekers van het Rijksmu seum van Oudheden alhier, 1624 en 9362, van het Rijks Ethnographisch Museum, alhier, 399 en 2940; van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, alhier 683 en Ö389. De candiaaat de heer S. G. de Graaf, van Leiden, werd tot predfikant bij de Ge- ref. Gem. te Oosterzee, door dg. B. van Mangum, te Heiken. bevestigd, naar aan leiding van 1 Petr. 5 24. De nieuwe leeraar aeed zijn intrede naar aanleiding van Ps. 115 1. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jon gensschool te Heemstede is benoemd de heer G. A. van der Mey, te Lisse. Het bestuur van de Internationale Persvereeniging te Parijs heeft besloten, dat het 16de congres zal worden gehouden te 'a-Gravenhage. „De Ned." meldt dat ds. A. D. Wempe, predikant in den Ring 's-Graven- hage der Ev.-Luth. Kerk, wegens drukke werkzaamheden tegen l Sept. a. e. ont slag als zoodanig heeft gevraagd. Ds. Wempe werd in 1865 geboren en deed in 1880 zijn prop.-examen. Den QÓsten November van datzelfde jaar deed hij reeds zijn intrede te Monnikendam en diende daarop achtereenvolgens de ge meenten Alkmaar (1893—1897) en Haar lem (1897—1902)den 23sten October 1902 deed hij zijn intrede in zijn tegen woordige gemeente. Dr. O. L. Bense, arts in Den Haag, vierde gisteren zijn zilveren jubileum. <Uit zijn patiënten had zich een comité ge vormd om hem te huldigen. Dit bood hem een dokters-coupé aan, benevens een ge schenk in zilver. Yele bloemgeschenken werden hem toegezonden. De Raad van Zutphen was Maandag in -de noodzakelijkheid den hoofdelijken omslag met f 18451.12 te verhoogen en dien te brengen op f 138,634.12. Ged. Staten hadden namelijk een fout in de begrooting ontdekt. Het tekort op de rekening van 1911, groot f 18,454.12, stond wel als leening onder de ontvang sten, maar niet onder de uitgaven. Moest er dientengevolge nog opgebracht worden en die meerdere uitgaaf was alleen te vinden uit den hoofdelijken omslag. Een poging om een deel der som uit onvoor zien te vinden, verwierp de Raad met één stem mee.rderheid. Maandagavond vergaderde te Ylaar- duigen de feestcommissie ter viering van het feest 1913. Yoor zeelieden en kuipers ia feestvieren in November bezwaarlijk. Men besloot hierin tegemoet te komen door de hoofdfeesten te organiseeren op 17 en 18 December. Men wil evenwel ook den dag van 18 No vember herdenken en op 1 September eveneens eenige feestelijkheden houden. Als plan voor 17 en 18 December kan ge noemd worden een fakkeloptocht, een alle gorische- of vakoptocht en feestelijkheden in diverse zalen. Op is November bidstond in •cio Kerken, onthaal van schoolkinderen et optocht van schoolkinderen. Op 1 Sept. gondelvaart, muziek, vuurwerk. De Algemeene Nederl. Bond van Schoenfabrikanten heeft, naar de „Nieuwe Tilb. Ct." meldt, in zijn te Tilburg gehoo- den vergadering een motie aangenomen, waarin de Bond er zijn afkeuring en ver ontwaardiging over uitspreekt, dat in de behoefte van schoeisel voor het leger in Nederl. Indië wordt voorzien door het ge vangeniswezen in ïndië. Aan de kamers van koophandel zal wor den verzocht adhaesie te betuigen aan de ze motie, en leden der Tweede Kamer zul len worden uitgenoodigd den Minister te interpelleeren. Een commissie, bestaande uit 20 winke liers. heeft te Leeuwarden een enquête ingesteld bij ongeveer 700 winkeliers daar ter stede over de vraag: Yóór of tegen wettelijke winkelsluiting? Het resultaat was, zoo deelt men aan de „Leeuw. Ct." mee, dat zich 532 winkeliers tegen en 112 voor wettelijke winkelsluiting verklaar den, terwijl de overigen zich niet wenschten uit te spreken. Indertijd hebben bij een enquête van wege de afdeeling Leeuwarden van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden 537 win- kéliers verkaard voorstander te zijn van een wettelijke regeling en hun instemming betuigd met de door den Raad aangenomen motie-Zandstra. Jhr. mr; G. W. Mollerus^ lid van de Provinciale Staten van Gelderland, wenscht wegens gevorderden leeftijd dezen zomer niet voor een nieuwe candidatuur in aan merking te komen. D© Raad van Hoogezand sprak zich met 11 tegen 4 stemmen uit tegen vereeni- giog van dire gemeente met Sappemeer. De heer W. Th. Schumacher, hoofd der openbare school te Zandvoort, die we gens geschil met de. Posthumus Meyes al daar, als voorzanger is ontslagen, is van dat ontslag in beroep gekomen bij de classi cal vergadering te Haarlem. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Rot terdam ds. A, Janse, te Barneveld. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Lunteren door ds. S. van Dorp, te Bodegraven. Bjj den Raad van Doornspijk is inge komen een adres van ingezetenen, die den Gemeenteraad verzoeken, over te gaan tot schorsing van het raadslid den heer J. van Binsbergen, overeenkomstig het bepaalde van art. 26 der Gemeentewet, daar dit Raadslid handelingen zou hebben verricht (i. c. ondershandsche pacht van gemeente- goederen), welke in strijd zijn met de voor schriften van art. 24 der Gemeentewet. („N. B. Ct.") ALPHEN. Vooir Vele belangstellenden gaf gisteravond de Chr. zangvereniging „Da Lofstem" een (Uitvoering ia -de Ned.-Herv. kerk alhier. De. N. G. Veldhoen riep allen een hartelijk welkom' toe en opende deze bij eenkomst met gebed, waarna :de Vereeniging haar taaie begon. Het eerst werd een koraal aangeheven, dat mooi en met gevoel gezon gen werd; de partijen kwaajen er goed in uit. Daarop volgden „Gel uk ld g Vaderland", „Bidden", „Opent de poort" en „O, Gij mijn Troost", alle ■stukken, eveneens door het koor gezongen. Hierna kwam aan de beurt een sonate, een fluiteolo door den heer O. Noest. Begeleid met het kerkorgel, klonk dit prach tig door liet ruime kerkgebouw. Ook do bride andere fluitsoli die de-lieer Noest later speelde, doch nu met de piano, klonken even eens zuiver en schoon,-het was. liet gehoor strcelcnd daarna ito luisteren. Na dó pauze zong het koor nog o.m. „Dankgebed", „Bede voor hét Vaderland"!, „Lofzang". Ps. 121 was ócn solo.stuk, met fluit en piano. Der soliste komt daarvoor een woord van lof toe voor haar mooi gezang en de accorapagnateurs voor kun zuiver spel. Aan het eind bracht ds. Veldhoen, den directeur, den heer Noest, uit Leiden, e?n warm woord van dank toe voor zijn prach tig fluitspel, de soliste voor haar schoon gezang en den heer Joh. Zandbergen, even eens uit Leiden, voor zijn pianobegeleiding. De Vereenig'Lng dankte hij eveneens voor bit- geen zij ten gehoor© bad gebracht en al was het niet volmaakt, bij vertrouwde dat dit een spoorslag zou wezen, om a.Ue In-achten in te spannen. Als blijk van erkentelijkheid ontving de directeur van de Vereeniging een stok' met zilveren knop. HAZERSWOUDE. De arbeidei^vea^ni- ging „Onderling Hulpbetoon" hield in „Sal- vatOlie" haar 38ste jaarvergadering. "Met een kernachtige toespraak opende de heer J. Gaarkeuken deze bijeenkomst. De notulen van den secretaris, don beer J. Dokker, wer den door hem voorgelezen en door de ver gadering goedgekeurd. Het voces tel-J. de Kort c. s.. tob wijziging van d$ ,a±jt- 12,. 15, 17 en 21 en het doen vervallen van art. 22 van het rqglement ward met 50 tegen 4S stemmen aangenomen. Heb gevolg hiervan is, dat voortaan hot geheele jaar door weko- lijks 10 cents moeft worden gecontribueerd, in plaatvam 39 weken 10 cents en 13 weken 5 cents. Do uit keeling bij ziekte zal voortaan bedragen f2.50 voor de eerste drie dagen, f 0.75 voor den vierden en ook voor den v'ijfden dag en f5 voor een volle week. Het declen var. levcntfmidcLeien zal niet mor plaats hebben. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, A. Quarbel, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1518.02, de uitgaven f847.25 en het batig saldo dus f 610.77 was. Aan ziekengeld was uitgekeerd f 330 en aan levensmiddelen f 390.50. De tekening werd nagezien en in orde bevon den door ,de hoeren P. van der Spek en N. van der Kleij. Do penningmeester oogstte den dank der vergadering bij monde van den voorzitter in. Het ledental bedraagt thans 172. De voorzitter 6loot, na een woord van dank -voor de flinke opkomst, do ver gadering. In de vergadering der dioc. vereeniging van R.:K. onderw., afd. Leiden en Omstreken, ia de heer W. H. C. Düncker, van Ha- zersrwoude, tot voorzitter herkozen. LISSE. Door de muziekvereeniging „Eens gezind" ds besloten deel te nemen aan 03n op Hemelvaartsdag te "Warmond te geven muziekconoours. LEIDERDORP, Voor de Militie den- lich ting 1914, zijn in deze gemeente ingeschre ven 22 jongelieden, waarvan 3 vrijstelling wegens broedendieast hebben. Als leden van den Raad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de hoeren S. J. v£^n der Stoel en A. B. Verkley. NOORDWIJK. Gisteravond had de eerste der drie feestavonden plaats, door het St.- Jeroensgilde den leden aangeboden als vasten - avonduitspanning. Do zaal van café „Het Portuin", die heel wat mensclien kan bevatten, bleek toch nog te klein, om allen te bevatten, als men maar twee avonden gaf. Vandaar dat men liet ver standige besluit heeft genomen, driemaal ge legenheid te geven. De heer C. J. L. van der Meer, voorzitter van het St.-Joi-oana- gilde, hield een korte openingsrede, om allen welkom te heeten. Kapelaan Niolius, advi- Eeur-regisseui' van de roei toerclub „Utile Dulci", gaf daarna een kort historisch over zicht va.n de Framsohe Revolutie, den tijd, waarin het drama speelde, dat door „Utile Dulci" werd opgevoerd: „Kroonprins-Marte laar", schetsend liet droevig afsterven van Lodewijk XVII, nadat Lodewijk XVI en Marie Antoinette op het schavot waren ge storven. Do personen van liet drama waren allen historische figuren uit den tijd der om wenteling. „Utilo Dulci" heeft blijkbaar een flinke som uitgetrokken voor de kostume3, die heel móói waren en geheel in den stijl dieT da gen. Kapper Van der ITeyden had een zware taak, want de pruik dier dagen was kunstig on welverzorgd, maar hij heeft liet er a.l© altijd kranig- afgebracht. De voor dit drarna expresselijk door Jozef W. geschilderde oou- lisse3 en andere toon eel benoodigdh eden wa len in overeenstemming met de lcostumes en met den inhoud van het stuk. En wat heb spel betreft, wab toch het voornaamste is. we hebben niet-s dan lof. Men kende do rollen god, liet samenspel droeg het «tem pel. van nauwgezette studie en repetitie, en aan het beschaafde, goed gearticuleerde on langzame spreken hebben we do leiding van den eerw. regisseur herkond. De hoofdrollen waren goed bezet. Om piomand jaloerscli te maken, willen we in geen bijzonderheden treden. Wèl mo gen we zeggen, dat het optreden van den jon gen dauphin veler ontroering wekte. Do too- ne-elen, waarin de ongelukkige knaap op trad, vooral de afscheidsscène, werden zóó mooi gespoeld, dat het doodstil was in de zaal, en menigeen onder den indruk kwam. Do apotheose, waarin een koor van engelen zong bij hot lijkje van Lodewijk XVII, was aangrijpend, vooral, toen deze door rood licht beschenen werd. Had men zoo nu on dan bij open doek blijken van instemmang gegeven, toen ui de apotheose het scherm zakte, scheen er geen einde te komen aan het applaus. Dat zegt genoeg; we behoeven er niets aan toe te voegen. Daarna kregen we een voordracht van J. v. E.„Als je jongens hebt". Hij raadde o.a. hun, die jongens hebben, aan, om ze jour nalist te laten worden, dat vond hij blijk baar één dei* ideale beroepen door hem be zongen. Als je als journalist een uitvoering mag bijwonen, zooals „Utile Dulci" er gister avond wederom een gaf, dan gaat liet nogal, maar er zijn ook „kaantjes", die minder pleizierig zijn. Dezelfde handige J. v. E. had onder den naam „"Benny" een Noordwijksche operette-' revue samengesteld, waarin ook Pieternel en Thomasvaer optraden, 't Was in twee ba- drijven: bezoek va_n den Sultan van Turkije aan Lindcnplein en Strand, 't Zou oiui veel te ver voeren, als wo dio revue in bij zonderheden bilden bespreken. Maar geestig on koddig, dat 't was; de menschen bobben, zich tranen gelachen om dc typische personen en om de geestigo zetten, en aardige couplot-., ten, waarin op vroolijko volstrekt niet stekelige wijze der draak werd gestoken met Noordwijksche toestanden en gebeurte nissen. In het eerste bedrijf, dat op het Lindonplein ©peelde, was de bereden agent; op zijn „vurig ros", waren de gepereoni-' fioeïdo straten en buurten, was de Sultan» mot prof. Zambuc, waren Aici, de koetsier,! en duiveltje bemcrial, wel de personen, waar om het moasb is griadion. Nu zijn we tooli' bezig, in bijzonderheden te ticden, maai* 't. was ook zoo leuk en aardig, dat mem eer ongemerkt too komt. Benny beeft eer vaat zijn locale revue, 1 oor, en de aankloeding^ alsmede de mise.cn..scènc, waren mooi, aar dig belacht en uitgevoerd. „Utile Dulcd"' heeft den eersten feestavond van bet Sint-' Jercensg'ildo doen slagen in den vollen zdn.' des woortls. Do Protest an Lscl-iP kies vereeniging „Ge meen t-ebelaiig" hield giru'Vcvond haar jaap-' vergadering in het „llof van Holland". Dflj opkomst was niet groot. Na opening- dei* vergadering dooi* den voor zitter, Graaf van Limburg Stic,um Noord' wijk, wórden de notulen der vorige verga' (lering gelezen en goedgekeurd. Het jaar verslag van den secretaris werd eveneens goedgekeurd. De rekening en vel'antwcording van den penningmeester, aanwijzend een ontvangst van f 170.68, (het bal:>- ©aldo van f86.24 over bet vorige jaar inbegrepen), en een1 uitgave van f 125.85, alzoo een 6aldo aan-' wijzend van f 41.83 werd door de hoeren S. J. Zandvoort en G. d. Lee nagezien en hij monde van eerstgenoemde geadviseerd tot goedkeuring, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer^ Do rondvraag, was ,'poedig afgedaam en U half negen (men was eerst over achten aan gevangen) viel de hamer van den voor zitter, ten toeken dat do vergadering waa ge sloten. Menigo huismoeder zal oen dergelijk voor. zitter dankbaar zijn voor zijn vlugge leiding, liet moet trouwens erkend, onze Graaf heeft or ©lag van do vergaderingen spoedig ten cindo te doen brengen. NOORDWIJKERHOUT. De R..K. Bloe. mist- en T uin bouw werkl i ed e n -vereeniging „Door Eendracht Verbonden" heeft de Kon., goedkeuring op do statuten verkregen. Een rondreizend koopman in borstel*, enz. kwam tot de ontdekking, dat hij van. iemand te Noordwijk een valschen gulden, liad ontvangen. Hij ging den uitgever daar van opzoeken, doch tevergeefs; deze gaü geen anderen gulden. OUDEWETERING. Do heer Bos, land, bouwer aam den Ringdijk, alhier, geraakts mot den kippenhandelaar V. in twist. Deae gaf hem met een voorwerp zulke horde sla gen op het hoofd, dat B. bowusteloos neer viel en onder behandeling van den doktetf gesteld moest worden. Waarschijnlijk zal de zaak in handen der politie komen. RIJNSBURG. De heer Alb. Hogewoning Czn., is voornemens in de volgende maand een zaak te openen in drogisterijen en aan- 99 99 D00B LOUISE 3. B. Nadruk verboden). Zijn vrouw daarentegen, die nog met veel meer geprononceerd accent sprak dan Hendrik Groenboom, vergat zij nooit meer. Het was een klein, leven dig vrouwtje, nooit verlegen en dade lijk op haar gemak onder alle om standigheden. Zij verzocht mevrouw Wan gelen naast haar plaats te nemen en ter wijl de zware zijde van mevrouw Wange- lens japon kraakte, nam de gastvrouw' plotseling een stuk van den rok tusschen haar mollige handjes en het een paar maal heen en weer schuivende tusschen de vin gers, zeide zij „Hé, wat een mooie zijde, waar heeft u die gekocht en hoeveel kost die?" Niettegenstaande haar meer dan twintig jarig verblijf in de tropen, kon mevrouw iWangelen zich maar niet gewennen aan Hulk© onverwachte vrijmoedige vragen ^Dal^, dat zou ik u heusch niet kunnen vertellen," stamelde zij-: „Mijn zuster in Den Haag zoekt mijn japonnen voor mij luit en ik ben vergeten, hoe hoog de prijs ■was/' Zij kon toch niet tegenover dit een voudig^ vrouwtje een prijs noemen, die mdssóhien zooveel bedroeg als een maand traktement van haar echtgenoot. En ver lengende het gesprek van haar persoon af te brengen, voegde zij er bij: „Maar me vrouw, u draagt daar een japon niet min der mooi." „Niet waar?" antwoordde de gastvrouw, heel opgewekt: „en dan nog wel van Passar Baroe. O, natuurlijk als mevrouw Wangelen het had moeten koop en, had zij wel het dubbele moeten geven, maar ik... raad eens, hoeveel het mij kost negen en dertig stuivers de el...!" Noodt meer na dien dag spraken Jacque line en haar moeder van „Mevrouw Hob beldonk", maar altijd van „negen en der tig stuivers 1" Nog had mevrouw Hobbeldonk haar in tieme mededeeling niet geëindigd, of er verscheen van uit de binnengaierij 'n jon ge dame en naderde de groote, ronde tafel „Onze dochter", stelde mevrouw voor, niet zonder moederlijke trots. Het jonge meisje, van Jacqueline's leeftijd, bezat de lichaamslengte van haar vader, maar haar moeders corpulentie, haar moeders gebrek aan distinctie en haar moeders vrijmoedig optreden. Naar Indische gewoonte gaf zij1 Jacqueline, die zij voor het eerst van haar leven ontmoette, dadelijk een kus op de waDg: „Ik zal maar Jacqueline zeggen, ja, ik heet Lucretia"; stelde zij heel vriendschappelijk voor. Lucretia scheen een zeer opgewekt meisje te zijn. Zij nam plaats naast Jacque line, en Hendrik Groenboom bemerkende, die op eerbiedigen afstand van de „Freu le" een wipstoel had gekozen naast den heer des huizes, zeide zij schertsend: „Zoo Hein,, kom je naar mijn verlanglijst vra gen? Je moet twee dingen weten, Jacque line: ten eerste, Hein is mijn neef en ten tweede, ben ik morgen jarig, dan word ik twintig jaar. Ter eere van dit feit geef ik een jongelui's-parbijtje. Weet je wat..., je moet ook komen... 1 Hè ja, dat is een aar dig idee, doe je het?" Jacqueline voelde zich even verlegen als haar moeder een oogenblik te voren. Hendrik Groenboom maakte een onwil lekeurige beweging van 6chrik; van «aard fijngevoeliger en door zijn verliefdheid meer helderziende dan zijn nichtje, be greep hij dadelijk, dat „Zij" niet behoorde in den kring van den volgenden avond. „Maar Lucretia, dat is immers onmoge lijk V' riep hij in de eerste, verrassing, wel wat onvoorzichtig. „Waarom?" vroeg zijn nichtje verwon derd. „Omdat... omdat freule Wangelen geen enkele van onze gasten kent..." „O, alsof dat een bezwaar is, clan maakt ze maar kennis, er zijn wat leuke lui bij Hendrik Groenboom beet zich op de lip pen. Hij gevoelde zich niet op zijn gemak. Nooit te voren had hij een minachtende gedachte gewijd aan het uiterlijk of de hoedanigheden van zijn oom, tante of nichtje. Integendeel, zij waren hem altijd ©ven sympathiek geweest; altijd hartelijk voor hem, beschouwde hij ze als zijn liefste betrekkingen. Maar nu..., wat zag zijn oom Piet er burgerlijk uit naast de hooge, slanke gestalte van den baron met zijn adelaarsprofiel. Zijn kleine, goede tante, wat was ze dik en zoo zonder de minste distinctie naast de statige figuur aan haar rechterzijde. En Lucretia en de freule 1 Och, om bij zijn eigen vak te blijven, men kon evengoed grauw pakpapier, waarvan een geheel boek nog niet zooveel kost als één velletje van het fijnste luxepostpa pier, daarmede vergelijken... En nu de gasten, die morgenavond verwacht wer den! Ook in di© menschen had hij tot dus ver niets aanstootelijks gevonden, hij tel de er zijn beste vrienden onder, maar vergeleken met de „Freule"... 1 Hij werd bleek bij de gedachte, haar in dat milieu te ontvangen. „Du6 je wilt morgenavond wel komen, ja?" zoo bleef Lucretia dringen, die, het geval anders beoordeelende dan haar neef, dit juist een gelegenheid vond met een „freule" te pronken. „Ik... ik weet het niet, de vrees indrin gend te zijn... de invitatie is zoo onver wacht..." zoo trachtte de freule zich uit de lastige kwestie te redden. En toen Hendrik haar moeite hoorde doen van de invitatie ontslagen te worden, leed hij in stilte. Die domme Lucretia die niet ophield te dringen? ,,Ocb kom, maak geen oompli- menten, hier is het „sans fagons", die komt is hartelijk welkom, ja?" Jacqueline begon in te zien, dat haar weer een corvée wachtte. Och, één meer of minder, wat kwam het er eigenlijk op aan. Toch greep zij nog even, instinctmatig, naar den traditioneelen stroohalrn: „Nu... dan zal ik gaarne komen, als je mama en de mijne er niets op tegen hebben, wij be- distelen dit zoo op eigen handje..." De voortvarende Lucretia, met haar „sans fagons", viel onmiddellijk de rustig voortpratende mevrouw Wangelen in de rede en vroeg haar de toestemming voor Jacqueline om den volgenden avond van de partij te mogen zijn. „Negen en dertig stuivers", bleek helaas te dwepen met het plan barer dochter en Jacqueline's mama kon niet anders dan vriendelijk verzeke ren, dat zij er niets op tegen had, „inte gendeel". Alleen Hendrik Groenboom wa weer zoo overdreven, een nuance in den toon der voorname dame op te merken, maar hij was dan ook akelig teergevoelig geworden in zijn tegenwoordige stemming. Als het gevoel van zijn nederigheid den armen jongen niet reeds meer dan noodig drukte, dan zou de nederbuigende vrien* delijkheid der barones hem reeds voldoen de hebben doen gevoelen, ho© dwaas zijn liefde was. Helaas, juist door Let hope loze van zijn neiging kon hij zijn harts tocht niet overwinnen. Er schuilt aantrekkelijkheid ook in smart, en dat maakt, dat jonge menschen coquetteeren met het leed, totdat... zij on verwachts heb slachtoffer er van worden, evenals het kind, dat verbrandt, omdat hot met lucifers heeft gespeeld. Zoo reed dan den volgenden avond Jacqueline naar haar nieuwe corvée. Het gezelschap, dat zij bij de familie. Hobbel» doük ontmoette, stemde volkomen overeen met het milieu, waarin het word ontvan gen. De jongelui, die het meeste courage hadden, lieten zich voorstellen aan het vreemde eentje, met zooveel mooier vee- ren, in deze bijt. Maar verreweg de groot- ete helft hield zich verlegen op een af- stand. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1