N°. 16216 Donderdag 2 Januari. A0. 1913. tgeze <§ourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Aeademienleuws. Faillissementen. IDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poBt1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien heb adres van de firma J. J. L. WEE en Co. om vergunning tot plaatsing van een electromotor van 5 p.k. tob het in beweging brengen van 2 snijmachines in het perceel St.-Panoraesteeg No. 2, Sectie I No. - 195. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Donderdag 16 Jan. a. b.'s voormiddogs te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid ral worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vea- tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Januari 191.1. Leiden, 2 Januari. Het 75-jarig jubileum van de be kende zaak in effecten on assurantiën van de firma A. L. Iteimeringer en Zo nen alhier, is gisteren onder groote be- lanestelling gevierd. Dc tegenwoordig cheï, de heer A. L. Reirneringer, hield des namiddags te zijnen huize receptie, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Voorts hadden collega's en vrienden sa lon en kantoor in bloemenpracht gesto ken. Onder de stoffelijke blijken van be langstelling werd ook opgemerkt een keu rig bewerkte boekenmolen, afkomstig uit het meubelmagazipi van den heer Ant. Lancel, Rapenburg 110. Het bestuur der vereeniging voor den Leidsehen Geld- en Effectenhandel kwam den sécretaris der vereeniging natuuT- lijk geluk wenschen bh monde van den voorzitter, den heer M. J. Eigeman. Dc voorzitter der Leidsche Kamer van Koop handel, de heer W. F. Verhey van Wijk, sprak namens zijn medeleden den heer Reirneringer op hartelijke wijze toe en verder drukten vertegenwoordigers van verschillende corporaties, waarvan de heer Reirneringer lia is en vele particu lieren den jubilaris de hand. Onder zeer talrijke blijken van be langstelling herdacht de heer J. Bremer, eerste portier aan het Academisch Zie kenhuis, gisteren zijn 25-jarig jubileum. Des voormiddags werd de jubilaris in de directiekamer ontvangen door de di- ïectrice, mej. W. C. M. Bloemers, en den'waarnemenden directeur, den heer T. H. van der logt, die in hartelijke woor den en onder overhandiging van een stof felijk blijk van waardoering hem geluk- .wenschten. Terwijl het personeel de collegekamer van prof. J. A. Korteweg in een feest zaal herschiep, werden de jubilaris en zijn echtgenoote door den tweeden por tier, den heer Van der Laken, en diens vrouw per rijtuig van ,,Zomerzorg" ge haald en het Ziekenhuis, waarvan de vlag ter eere van den jubilaris woei, binnen geleid. Hoogleeraren, doctoren, assistenten en Studenten, verpleegsters en verplegers en het verdere personeel- kwamen den por tier, die zoovelen het Ziekenhuis hoeft zien in- en uitgaan met zijn echtgenoote gelukwenschen. Doch daarbij bleef het niet. Namens hoogleeraren, studenten en pud-studenten bood prof. dr. W. Nolen den heer B. een in de drukkerij van den heer Eduard IJdo keurig uitgevoerde oorkonde in vergulden lijst aan, verge zeld van een portefeuille met inhoudar. Olivier, die uit naam van alle assisten ten het woord voerde, overhandigde hem daarbij een étui met tafelzilver. De oud ste suppoost, G. van Rellen, sprak ha- mens zijn makkers en voegde bij de goede wenschen ook een geschenk, terwijl voor het bestuur der werklieden-zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" de directeur, der heer Ph. Rank Azn., hun ijverigen secretaris twee mooie schilderijen aan bood. Er waren nog veel meer geschenken, een heele tafel vol zelfs en net liep tot den laten namiddag druk van de men- schen, die den jubilaris en zijn vrouw de hand drukten. Hedenmorgen mocht 'H. de Geus den dag herdenken, waarop het vijf en twintig jaar geleden was dat hij als tuinman aan den Hortus alhier werd aangesteld. Omringd door zijn bloedver wanten wera hij in een der dienstlokalen van deze inrichting door de directie en het gezamenlijk personeel ontvangen. De directeur richtte zich tot den jubi laris en na hem hartelijk, mede namens den hortulanus, geluk te hebben ge- wenscht, wees hu er op, hoe geen lange redevoering noodig was om kleine te kortkomingen te verbloemen, daar De Geus een voorbeeld was van plichts betrachting, op wien ten allen tijde te rekenen valt en op wiens werk nooit iets is aan te merken. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de jubilaris nog lange jaren aan den Hortus mocht verbonden zijn en bood hem ook namens den hortu lanus een stoffelijk blijk v'an waardee ring aan. Namens het personeel trad nu de eerste tuinknecht naar voren, die wees op de aangename verstandhouding die steeds (usschen den jubilaris en allen, die aan de inrichting verbonden zijn, heeft be staan. Hij sprak den wensen uit, dat De Geus nog lange jaren werkzaam mag blijven en de aangename geest nooit mag worden verstoord. Namens het personeel bood 'hij hem een fraaie klok aan. Een deputatie uit het bestuur van de L-eidsche Afdeeling der Maatschappij voor Tuinbouw wenschte nu den jubila ris, bij monde van den voorzitter, van harte geluk met ziin feest; hij merkte op, dat het der afdeeling steeds aange naam is trouwe plichtsnelrachting to mogen huldigen en hij noodigde De Geus uit tot bijwoning van de e.k. ledenverga dering ten einde de eeremedaille der af deeling met het daarbij behoorende di ploma in ontvangst te kunnen nemen. Nadat de jubilaris iii enkele welgekozen woorden zijn dank 'had betuigd, bleven allen nog eenigen tijd genoeglijk bijeen. Voor het examen ter verkrijging van het Mercurius-diploma voor Engelsche handelscorrespondentie, is alsnog ge slaagd de heer J. A. Sasburg, leerling van den heer B. P. Du Croix. De heer D. J. Poptie, in ons vorig nummer vermeld, slaagde niet voor boek houden maar voor Engelsche handels correspondentie, en de lieer C. Lau voor Nederlandsche Handelscorrespondentie. Gisteren, 1 Januari, herdacht de Waalsche Diaconie de 25-jarige philan- thropiscke ambtsvervulling van hun col lega G. v. Driel. Deze toch haü bij zijn vele sociale bezigheden nog tijd gevon den voor het welzijn der Waalsche ar men het zijne bij te dragen door meer dan 22 jaar achtereen ook de administra tie daarvan te voeren. Te begrijpen dus, dat zijn collegiale vrienden hem dezen dag huldigden in den vorm van eenige bloemen en ©en geschenk, opdat dit den jubilaris nu en dan herinneren moge aan zijn vroegere en tegenwoordige diaconale vrienden. De wensch werd "uitgesproken, dat hij nog .lang gespaard moge blijven voor allen, die hem lief zijn en dat hij zijn gezondheid, gepaard met zijn groote arbeidskracht, nog lang zal mogen be houden, opdat daarvan de maatschap pij mag profiteeren en do Waalsche Ge meente in 't bijzonder. Voor het examen Boekhouden, Han- delsrekenen en Handelsrecht, Mereurius- diplomaj afgenomen door de Federatie van Handels- enKantoorbedienden in Nederland zijn geslaagd de heeren Bas- tiaan Weststeyn en Herman Marseille van Hillegom, leerlingen van mej. Octa- via Parmentier, alhier. De heer H. J. Coffrie, alhier, thans verbonden aan de redactie van „De Ne derlander", is benoemd tot corrector aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant." Gisteren herdacht Jan Lina onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 25 jaar als kruier aan het station der H. S.-M. te Leiden in dienst kwam. Aan hem werd namens het stationspersoneel door den heer J. J. Brussée onder een hartelijke toespraak een cadeau overhandigd, terwijl de heer Van der Heuvel, commies 1ste kl. H. S.- M., hem namens eenige ingezetenen een portefeuiille met inhoud overhandigde. Uit een en ander mocht blijken, dat Lina goed staat aangeschreven. Bedankt voor Amstelveen ds. D. A. v. d. Bosch, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Nieuw-Vennep. Het beroep bij de Geref. Gemeente te Bolnes is aangenomen door ds. Van "Duyn, te Ouddorp. -Bij dt Ned.-Herv. Gemeente te Lun- teren is beroepen ds. S. van Dorp, te Bodegraven. Naar aanleiding van het vermelde besluit van den Raad der gemeente Wou- brugge tot opheffing van de openbare school te Hoogmade hebben belangheb bende ingezetenen van Hoogmade, o. w. de predikant van de Ned.-Herv. Gem. al daar, aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollana een verzoekschrift ingediend, om genoemd gemeenteraadsbesluit niet goad te keuren, De bekende bouwkwestie te Zaan dam het weigeren der aannemers om in te schrijven heeft de afdeeling „Zaanstreek van den Ned. Aannemers- bond en de patroonsvereenigingen (tim merlieden, metselaars en schilders) er toe geleid, den Gemeenteraad te verzoeken, in de gemeentelijke bestekken een be paald bedrag op te nemen als verze keringskost voor de uitkeeringen, waar toe de aannemers verplicht zijn in ver band met de door den Raad vastgestelde bepalingen in zake het arbeidscontract (art. 1638 c en d, van het Burgerlijk Wetboek). B. en Ws. zullen op dit verzoek advies uitbrengen, De Amsterdamsche brandweer heeft in het afgeloopen jaar niet minder dan 1149 branden gebluscht. Voor bïandge- rucht werd zij 726 keeren gealarmeerd. 221,947 brandweer- en 64,296 politie telegrammen werden in datzelfde jaar verzonden. Mr. dr. H. R. Ribbius, plaatsver vangend voorzitter van bet Scheidsge recht voor den Bloembollenhandel te Haarlem, wordt voorgedragen tot secre taris-administrateur van den Bond van Bloembollenhandelaren, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. Johan. Spoor. In 1912 hebben 1062 personen vrij willig dienstgenomen bij de koloniale re serve. Naar O.-Indië vertrokken 33 deta chementen, gezamenlijk 'sterk 120 onder officieren, 5b korporaals en 772 soldaten naar West-Indië in 3 detachementen 85 man, van wie 45 voor Curasao en 40 voor Suriname. Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" vertrekt 7 Januari van Nieuwediep tot het maken van een twéemaandsche oefeningsreis naar de Middellandscho Zee. Op Tweeden Kerstdag is naar wij in de „Ned." lezen een Bond van Christelijke Mannenzangvereenigingen opgericht. De minister van oorlog is voorne mens Vrijdag op het terrein van het artillerie-park bi; de Witte Brug tusschen Den Haag en Scheveningen, de met trek honden bespannen mitrailleurs te bezich tigen. In Den Haag is overleden, 74 jaar oud, G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, gep. luit.-kolonel der in fanterie. II. M. de Koningin heeft den Jjeer J. T. Crcmer. oud-president van de Ne derlandsche Handelmaatschappij, be noemd tot ridder-grootkruis in de huis orde van Oranje. Aan den portier-concierge van de ko ninklijke stallen L. Bosch is de eere medaille in goud van deze orde toege kend. Openbare spreekcellen zijn ge vestigd in het post- en telegraafkantoor te Alphen (Z.-H.) en in het tegenwoordig centraal-bureeel van bovengenoemde Maatschappij. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Alphen verstrekt inlichtingen nopens aansluiting van pcrceelen aan vorengenoemd RijKstelephoonnet. („St.-Ct.") Hare Majesteit de Koningin-Moe der zal wegens haar tijdelijke ongesteld heid verhinderd zijn, Vrijaag ten hove het gala-hal bij te wonen. Aanstaanden Zaterdag vertrekken vanwege het. Roode Kruis naar Salo- niki dr. H. K. Offerhaus en de verple gers C. van der Kolk en A. Fromans. Naar de „Stand/' verneemt, heeft prof. dr. H. Bavink te Amsterdam, om redenen gelegen in de belangrijkheid voor ons land van het jaar 1913, voot de uit- noodiging van den Calvijn-Bond in Hon garije bedankt. Waarschijnlijk zal ook prof. Visscher te Utrecht bedanken. Nadat de Gemeenteraad vah Zaan dam Maandagavond had goedgevonden, dat het salaris van den directeur der gasfabriek zou bedragen f 3500, werd als zoodanig benoemd de heer J. A. A. Oclitman, in gelijke betrekking werkzaam te Bolsward. De Raadsconmiissie van bijstand voor de gemeentefmanciën en de pen sioencommissie te 's-Gravenhage, neb ben ten stadhuize een gecombineerde vergadering gehouden, ten einde te over leggen, wat aan r**s gemeente te doen staat tegenover het door de regeering ingediende wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der gemeenteambtenaren. Het is namelijk gebleken dat de verplichte inkoop in net rijkspensioenfonds aan deze gemeente op het zeer hooge jaar- lijksche bedrag van rond 800,000 zou te staan komen. Eenparig was de ver gadering van gevoe' u, dat zulks voor de gemeente financier zeer nadeelig zou zijn en is dan ook besloten aan B. en Ws. voor te stellen, dat de. Gemeenteraad zich met een adres tot de regeering zal richten om te verzoeken aan het gemeen telijk fonds zijn zelfstandig bestaan te laten en de gemeente 's-Gravenhage te ontheffen van de verplichting zich in het rijkspensioen in te toopen. Vermoedelijk zullen ook 'andere ge- meentent die reeds gedurende langer of korter tijd in een eigen fonds voor hun ambtenaren voorzien hebben, dit yoor- beeld volgen. HILLEGOM. De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft in de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het Overlijden van den heer G. Veldhuyzen van Zanten Sr. als candidaafc gesteld den neer K. V eidihuyzen van Zanten Gz», huis ter Laan. De gegronde verwach ting beetaat, dat de R.-K. partij deze oan- didatuur zal overnemen., KATWIJK. Naar wij vernemen zal de vloot, die anders met (Pinksteren uitvaart, in 1913 al met Paschen uitgaan. Verschei dene reederijen zullen hun vaartuigen voor zien van Engelsche netten, zeer licht want, dat niet zoo diep ligt. IN a Pinksteren zal de Hollandsdie vleet weer worden geno men. Men zal dit doen bij wijze van proef aangezien de Engelsche dit jaar veel suc ces hebben gehad. Wel wordt geklaagd en vreesd voor het doodvisschen der zee. NOORD WIJKERH OUT. Een weldadige dame bezorgde velen ouden van dagen een genoeglijken oudejaarsavond. Zij werden n.l. verrast met koffieboonen en spek. Wederom zullen op aan den Go-weg gelegen geestgronden een t waal tal nieuwe huizen gebouwd worden. Met de in aan bouw zijnde woningen zal bier een geheele nieuwe straat gevormd worden. NOORDWIJK. Op Oudejaarsdag is aan besteed het overwulven en rioleeren van het gedeelte Noordzijder Watering, dat van den Slagboom naar de Schiebrug loopt. Ingekomen 5 biljetten: W. P. de Vreede, Noordwijk, f 983; Joh. Potman, Haarlem mermeer, f 999; Joh. v. d. Loo, Noordwijk, f 1043; C. G. J. Alkemade, Noordwijk, f 3050; K. de Bes, Noordwijk, f 1200. Het werk ie aan den heer W. P. de Vreede, als laagsten inschrijver, gegund. VALKENBURG. Meldden we niet lang geleden, dat bouwgrond, voor de bollen- cultuur geschikt, hier soms peperduur ver kocht wordt, minder kooplust blijkt bij het veilen van bebouwde eigendommen. Het burgerwoonhuis, annex timmermans winkel en boerderij, respectievelijk 4.32 Are ©n 7.48 Are groot, op Oudejaarsdag ten overstaan van notaris O. Korteweg, te Hazerswoude, geveild, bleef op het eigen bod staan en ging alzoo niet in andere handen over. WARMOND. De heer J. O. v. d. Voet, brievenbesteller alhier, heeft, naar men verneemt, tegen 1 Maart a. 6. ale zoodanig ontslag aangevraagd, en zulks wegens drukke eigen werkzaamheden. Gistermiddag trok een jong kindje van de echtelieden Van S., in een onbe waakt oogenblik bet theeblad naar zich toe, waardoor de theepot met inhoud over het kind kwam, en dit zoodanig aan arm en been werd gebrand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op het oogenblik is de toestand van het kind tamelijk wel, en de kleine buiten gevaar. Op een der laatste dagen der vorige week werd tegen den avond onze gemeente politie gewaarschuwd, dat zich in den wo ning van het hoofd der O. L. School dieven bevonden. De bewoners waren ter gelegen heid der vacantio uit en zxmden. eer6t na Nieuwjaar terug keeren. Geen tijd verlo ren dus. De veldwachter liep ijlings naar huis om zijn revolver te halen, men kon niet weten, welk gevaarlijk sujet zich daar bevond. De nachtwaker, die juist met dien veldwachter dienst deed, werd geposteerd aan de voordeur met de opdracht, indien de binnenzijnde de voordeur uitkwam hem op een flinken klap te onthalen en te be letten verder te gaan. De veldwachter, van kruit en lood voorzien, zou de woning aan de achterzijde binnentreden. Dool» helaas, alles was achter zoodanig op slot, dat van binnentreden geen eprake was. Eensklaps echter ging de voordeur open, onze nacht waker balde de vuisten al, doch gelukkig kwam het niet tot slaan, want het bleek dat de bewoner in eigen persoon voor hem stond. Deze was onverwachts thuis gekomen. Het pleit evenwel voor de waak zaamheid der buren, die bet feit ontdek ten en de politie waarschuwden, als voor de politie zelf, die direct krachtig optrad. WASSENAAR. Op Oudejaarsnacht heb ben de dieven hun slag nog eens geslagen. Bij den heer B. werden drie rijwielen ont vreemd. De Iheer G. v. W., miste 15 kip pen en 10 eenden en bij den heer v. d. D., werd een bijl met een hakmes vermist. Bij Kon. besluit is verleend de eere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in zilver, aan: O. F. Kwant, bode bij het gerechtshof te Amsterdam en F. G. Rietbroek, portier bij bet gerechtshof te 's-Gravenhage; is met ingang van 1 Januari 1913 be noemd bij den Grooten Staf, tot ordonnans- officier van H. M. de Koningin, do 1ste luit. jhr. J. H. Backer, van bet regiment) grenadiers en jagers; is met ingang van 1 Januari 1913 W. F. S. Beunders, te Haarlem, benoemd to^ onder-inspecteur der visscherijen. Aan den benoemde is bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Amsterdam als standplaats aan gewezen; is met ingang van 1 Januari 1913 op nieuw voor den tijd van een jaar benoemd tot assistent bij het Kon. Nederl. Meteoro logisch Instituut te De Bilt, met stand plaats Soesterberg, dr. H. G. Cannegieter, te Utrecht; is benoemd tot ridder in de orde van Oranjd-Nassau P. J. van der Linden, t© 's-Hertogenbosch is bij bet reserve-personeel bij het perso neel van den geneeskundigen dienst be noemd tot reserve-officier van gezondheid 3de kl. de heer E. C. van Rijssel, arts; is me» ingang van 1 Januari 1913 eervol ontheven uit zijn betrekking van ordon nans-officier van H. M. de Koningin, d© lste luit. jhr. F. W. L. de Beaufort, van den grooten staf, die in verband daarmede op laatstgenoemden datum wordt terugge plaatst bij het wapen der artillerie en w©J bdj het 2de reg. veldr-artillerie ia aan mr. F. O. Hekmeijer, op rijn daar toe Btrekkend verzoek, met ingang van 1 Jan. 1913 eervol ontslag verleend als li<l van de Staatscommissie voor de herziening vfan bet Indisch privaat- en strafrecht, onder dankbetuiging voor de door hem ais - zoodanig bewezen diensten; rijn met den lsten Jan. 1913 benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Marine reserve, de heeren A. Hessing, H. van d*T Horet, W. O. Zeeman, R. J. Voest en E, J. Bouman; ia met ingiang van 1 Jan. 1913 aan de luitenants ter zee 2de kl. bij d© Kon. Mi*- rine-reserve, J. B. Broekman en J. J. Bijl, op hun verzoek eervol ontelag verleend uit den dienst bij de reserve; rijn benoemd in de orde van Oranje-Na#- sau met de zwaarden tot ridder de ordoi* nana-officieren van H. M. de Koningin, ck lste luits. van den Grooten Staf, J. J. G baron van Voorst tot Voorst en jhr. F. W. L. de Beaufort. Bij Kon. besluit is, met ingang van If Jon. 1913, benoemd tot districta-inspe^teur der Spoorwegdiensten, J. B. Onderwatvv, a-i., te VHertogenbosoh. Kamerverkiezingen ln 1913. Volgen, het .Huisgei." heeft de centrale antirevolutionaire klesvereenlglng In 't diaMe; Sltedrecht ale haar oordeal uitgesproken, dat een aamengaan mat de chrleteltJkhlstorlsoheu onmogelijk wordt zonder een vaat accoord en betere organisatie. „De Tel." verneemt, dat verichillonde vrij zinnige kiesvereenlglngen ln het district Zaan dam den heer F. Netscher (vrljz.-demwet houder van ValBen, candldaat zullen stellen. Naar de „Tel." verneemt, ia de volgendv maand de benoeming te waohton van dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan d. gemeentelij ke universiteit te Amsterdam tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Obbink behoort tot de Ne derlandsche Hervormd# Ke-k J. Rutgers Jan., commissionnair in granen, te Warnsveld. C. J. P. Couwenbergh, molenaar en koffie- huishouder, te StaoiRersgat, gemeente Gas tel. Gebindigd ia het faillissement van P. 4. Heerburg, vroeger fabrikant te Zwammerdam, thans wonende te Gmvnhag». Statistiek. Uen meldt ons Vanwege de Regeering zal ln het vervolg jaarlijks een onderzoek worden Ingesteld om trent de werkzaamheid en oe organisatie der bureaux voor arbeidsrecht en vereonigin- gen die gelegenheid geven tot het verkrijgen van rechtshulp, om uit dis gegevens een sta tistiek samen te stellen. Ter bereiking van dit doel zijn reeds vragenlUaten aan de beken de bureaux toegezonden en worden den bu reaux, die zulk een HJst nog niet ontvangen mochten hebben, verzocht er een aan te vra gen, aan het centraal bureau voor de statl- I atlek te 'i Gravenhage. i

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1