5. f6213. CilbgCH DAGBLAD, Zaterdag1 28 December. Derde Blad. Anno 19Ï2. De complimenten van moeder en hier is een bus Van Mou.,nVROMA Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed Is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. Viool-Recital. 8PALDING-KOS. Ü5ii plan van een concert van Julia Culp Det Cocnraad Bos wan ons ter oo're go- fcomen. Dit gerucht was juist, met dit ver- lohil, dat het niet hier ter stede, maar weldra, in Amerika zal plaats hebben; waar dezie droomde zangeres met haar begeleider Boa tournee gaat maken, zcpdai. Nederland vooreerst Bos zal moeten missen. Een violist tiifc Amerika kwam in de plaats van Julia (julp, welke violist van zijn vorig optreden alhier de beste herinnering had achtergia- kfcen. welke herinnering gisteravond werd Verlevendigd; terwijl wij in onze meenimg omtrent de uitnemende eigenschappen van dezen violist met zijn superieuren begelei der werden versterkt. De kleine Stads zaal had zich goed gievuld daarin werd eon mood programma ten gehoor© gebracht, hoewel het niet bracht, vrat het voorloopig programma het aan plakbiljet beloofde, namelijk een Rondo van gt. Saëns, waarmede Spalding in andere lieden heeft geboeid. Boeiend in kocge mate Was de vertolking van Bach's Chaconne" Voor viool-solo door de hoogst eigenaardige Opvatting, waarvan het breede ©n statige Van deze compositie verviel om plaats te- kaken voor oen meer elegante, ten minste Veer levendige, waar-doorde Chaconne" in ten geheel ander licht versoheen. O var ver schil van opvatting zal men hot wel nooit tens worden, maar deze Bach-opVatting leek loch wel heel origineel. De „Chaconne" was Voorafgegaan door een Sonate van Corelli ba na Bach moesten w!ij een grooten Wprcmg laakèn naar den modernen Chausson, wiens Poème" toc'h met do „Chaconne" gemeen had, dat er ook een kleine viool-solo in voor kwam. Zeer poëtisch werd dit Poème" voor- Jed ragen, vooral ook de uiterst-moeilijke pianopartij, waarin iets van „Waldweben" tè hooren was en op den mooien Boohsboin- Vleugel delicaat van toon klonk. Het suocos was groot: twee bloemstukken werden aan gedragen, voorzien van een Aihéri kaansch' van een Nederlandsch vlaggetje. Na de iauze werd de violist tevens als componist ian ons voorgesteld in een goedklinkende Romance, waarvan de hoofdmelodie A'mtóri- kaansch klonk; dan een „Musical Period" met een pittig accompagnement on oen Siaialano^ Deze composities werden gevolgd door een Van de zwaarste vioolvoordrachteneen Caprice van Paganini, een vereeniging van felle mogelijke technische mocilijikhieden, d,ie met. rust en beheersching schitterend over wonnen werden. Hierna Schumann's „Grairten- Imelodie", bekend uit de klaviercomposities en toen wij dezen tuin binnen waren, vloog Schuberts „Abeille" ons licht en luahtig gemoet, ,,op verzoek" door oen tweede ge- Vol gd. Van deze soort hadden wij nog wel feen derde willen ontmoetenmaar wij' moesten arasate's eircusstuk „Zapateado" binnen; i banaal stuk, maar zoo amusant en geestig espeeld, dat het bekoorde. De violist had br blijkbaar zelf plezietr in om biet zoo* levendig en geestig mogelijk voor te dragen. En wat is. Spalding onvermoeid t Na een mooie krans met een HolLandsch lint Versierd, schonk hij ons nog als toegift: „De bussy's „Arabeske", een ragfijne compositie ik meen oorspronkelijk vooir klavier gecom poneerd Ook hierin kwam nogmaals het keurige pianospel van Spalding's begeleider Coenraad Bos, uit. Dat beide kunstenaars niet geapplaudis seerd, maar toegejuicht werden, vètr- baasde niet. Het aneeuwgebied Tan de Alpen. Gisteravond hield de Commissie voor de Volksbijeenkomsten een bijzondere bijeen komst in den Foyer der Stadsgehoorzaal, waarin, d© heer Ph. 0. Visser, bibliotheca ris der Ned. Alpenvereeniging te Schie dam, een voordracht hield over: ,,In het 6neeuwgebied van de Alpen", welke voor dracht door een reeks heldere lichtbeel den werd verduidelijkt. De opkomst was ook voor deze gelegen heid zeer bevredigend, wat wel pleitte voor de belangstelling in spreker en onderwerp, daar slechts 6peciale kaarten toegang ver leenden, die op vertoon van de gewone kaarten waren verkrijgbaar gesteld. Wie zich daarvoor de moeite had willen getroosten, heeft daarvoor wel zijn beloo- ning gevonden. De spreker, die zelf een ijverig bergbeklimmer is, heeft heel inte ressants verteld. Van nature zijn we eigen lijk altemaal bergbeklimmers. De kleine kleuter klautert al reeds op den zandhoop, wij zelf scheppen er genoegen in den hoog- 6ten top van een duin te beklimmen. De zelfde aandrift, die de jongelui van onzen tijd tot voetbalspel leidt, hun fietstochten doet maken, of tot padvinders vormt, Voert ook tot het bergbeklimmen. Er komt nog iets bij. Het is in de eerste plaats het bewonderen van de wondere pracht- der natuur, het belust zijn op avonturen, heb trotseeren, bestrijden en ontgaan van ver schillende gevaren en in hoogste instant-ia het dienen van de wetenschap. Vóór de bergbeklimmers, zooals spreker, er aan. dachten de gevaren er aan verbonden, te trotseer en, hebben reeds natuuronderzoe kers en geleerden het gedaan, want daar boven op de bergen was menig wetenschap pelijk probleem te zoeken en op te lossen, zoo als de spreker aan zijn aandachtig luis terend gehoor kenbaar maakte. Het- meeat dankbaar oor had hij echter, wanneer hij zijn eigen avonturen bij het beklimmen der bergtoppen vertelde. En dat deed hij 7.00 ocht en ongekunsteld. Men merkte het aan alles, dat hij niet uit boeken putte, maar, v-'at- hij mededeelde, zelf had beleefd en •doorgemaakt. En dat bleek vooral na de pauze, toen hij de mooie lichtbeelden ver toonde, meestal naar photografieën door hem en zijn metgezel op hun bergreuzen Jgenomen. Men zag den 6pr. tegen de rota helling klauteren, in de simpele berghut, waarin hij zeven nachten, die viele-n tus- schen dagenlange bergtochten, doorbracht, het sobere maal bereiden, en het was ona erf wij meb hem meehuiverden bij een plot seling opkomend onweer of in den sneeuw storm, en straks weer de mooie bergflora in al haar kleurenpracht zagen schitteren ©n bewonderden. Het was een interessante leerzame avond, die diepen indruk maakte, ©n waarvan de herinnering lang zal blijven bewaard. Bij de vele knapen, die met zeldzame aan dacht luisterden, zal de spreker ongetwij feld den lust tot het bergbe6tijgen hebben opgewekt. beschouwde spr. als een lokmiddel vooo: de Christelijke onderwijzers om in 1913 mee te doen aan den fakkeloptocht. Ver volgens besprak dc voorzitter de wijziging van art. 192 G.W., waarin het woord „open baar" zou vervallen, opdat het bijzonder, onderwijs regel, het openbaar onderwijs aanvulling worde. Met Éorsche schreden wordt dus voortgegaan om liet openbare onderwijs, het schoonste, goed, dat ons volk nog bezit, te ondermijnen.. Spr. .hoopte, dat de verkiezingen in 1913 voor Kamer, Prqj:. Staten en Gemeenteraden de volle aaiüïacht der onderwijzers zullen trekken, vooral in Amsterdam en Rotterdam, waar het:'openbaar .onderwijs aan een Aiïti-revo- lutionnairen wethouder js toevertrouwd. Hij ALTIJD EEN WELKOM GESCHENK. Bond van Nedarlandsche Onderwijzers. De voorzitter, de heer Ossendorp, ving zijn openingsrede'voor de 37ste gisteren te Groningen geopende algemeene verga-' dering van genoemden Bond aan met de verklaring, dat er sinds .de laatste verg. niets veranderd is in den toestand van het onderwijs en in de positie van den onder wijzer. De vereeniging, die steeds voor do belangen van het onderwijs opkomt, onder vindt nog steteds geen sympathie van de zijde der autoriteiten, De spr. trachtte dit aan te toonen, door te wijzen op de zaakr Wanink en de zaak-Holzappel. De wet-; houder riep dc redactie van de „Volks school" ter verantwoording, omdat haar leden bestaan uit ambtenaren. Verder her innerde de voorzitter aan het verbod van den schoolopziener te Apeldoorn aan dö plaatselijke Onderwijzers-Tooneelveroeni-. ging om „.Allerzielen" te doen opvoeren,- waartegen hij krachtig protesteerde. Spr. prees daarentegen de houding van den. Groningschen burgemeester inzake de wei gering der onderwijzers, tot den Bond be- hoorende, om mede te werken aan een Oranjefeest. Het gold ook hier een pri vate aangelegenheid, en de burgemeester nam de eenig juiste zienswijze te dien op zichte aan. Vervolgens werd nog gememo reerd dat de burgemeester van Rotterdam f 1000 subsidie voor een Vacantie-kinder- feest wilde weigeren, omdat de afdeeling de kinderen wil organiseeren onder de bondsvlag. De voorzitter bracht daarna de zaak Wanink en de zaak-Viersen te berde, en wees er op dat de Bond niet slechts aan. collega's, maar ook aan de uitgesloten glasblazers steun had verleend, door f500 beschikbaar te stellen. Met vreugde her-, innerde hij cr aan, dat den 8sten December gebeurd is, wat nog geen landelijke Bond ten onzent vermocht: 3500 leden werden samengebracht! Spr. ging dan na, waarom het volgende jaar van zoo groote beteekenis voor het onderwijs zal zijn, en besprak de te ver wachten wetsontwerpen. H\j hoopte van harte, dat het ontwerp op den kindertoe slag niet tot wet zal worden verhevende salarieering moet eindelijk eens behoorlijk geregeld worden, maar een aalmoes wen- schen de onderwijzers niet. Maar de re geering deinst terug voor de zware lasten, waarop de Staat zou gejaagd worden l Als noodzakelijk worden die lasten niet erkend. Een geringe stijging van de minima wordt dus niet voorgesteld, eenig uitzicht op een behoorlijke salarieering bestaat dus nog minder. In de Memorie lezen we: worde diq steun buiten ih et salaris aan de onderwij: zers zeiven geboden en wel aan diegenen onder hen, die daaraan de grootste be hoefte hebben." De kindertoeslag slaat dus buiten eenig verband met de salarieering en is bijgevolg een gift. De door den minister in de Kamerzit ting van 13 December aangekondigde nieu we regeling van de onderwijzerssalarissen vertrouwde, 'dat ook de vrouwelijke colle ga's in die afdeelingen uit alle maerht zullen meewerken en wekte krachtig op tot pro paganda, zoodat niet alleen de sociaal-de mocraten in .den Bond, maar alle leden, zullen toonen propagandist te zijn voor de goede zaak van ons volksonderwijs. Laat 1913 niet slechts het jubeljaar voor de onafhankelijkheid van Nederland van de Fransche overheersching, maar ook een jubeljaar voor de Nedeiiandsche onderwij zers worden 1" Vertegenwoordigd zijn 179 afdeelingen met 267 afgevaardigden. De bond telt thans 6960 leden, waarvan 4567 mannen en 2393 vrouwen. O. m. werd aangenomen het voorstel j.dat de bond zich verklars tegen het on derwijs rijkszaak" met 138 stemmen vóór, 130 tegen en 5 blanco. Verwor pen werd een voorstel, waarbij afkeuring werd uitgesproken over het feit, dat zich het bestuur had ontdaan van de benoem de financieele commissie. Hollandsche tflantschappij van Landbouw. Afd. Oegslgeest en Omstreken. Te Voorhout, in café „Boerhaave>", ver gaderde gisteravond bovengenoemde afdee ling, bij afwezigheid van Voorzitter en Vice-Voorzitter onder presidium van den heer Verkley, te Sassenheim. Voorlezing werd gedaan van eenige in gekomen stukken, w.o. de mededeeling, dat de Rijkssubsidie voor den landbouwwinter- cursus, die te Sassenheim gegeven wordt, zou bedragen f 316.96. Dit en de verkiezing van een lid van bestuur ging de lezing, die in deze vergadering zou gehouden worden, vooraf. De verkiezing betrof het aftredend en niet herkiesbaar lid de heer J. Heemskerk, te Hillegom, waarvoor in de plaats werd gekozen de heer A. Heemskerk, te Hille gom. Hierna trad de heer Meeuwse, van Schie dam, leeraar aan den Landbouwwintercur- sus, als spreker op met het onderwerp: ,,Het tegenwoordige Landbouwonderwijs.'' De spreker ging na de grootere belang stelling, die tegenwoordig het vakonder wijs, w. o. het- Landbouwonderwijs ook ge rekend kan worden, geniet; en besprak in een breed uiteengezette rede wat ge leerd werd op een wintercursus; hoe bet geleerd werd, en waarom en met welk nut. Ai naar de behoefte wordt het aangepast naar de bestaande toestanden en omstan digheden in een streek, om het aanslui tend te maken aan de praktijk. Theorie en praktijk moeten samengaan, en de tegenwoordige boer merkt heel goed, dat hij in de praktijk de theorie niet meer kan missen. Op den cursus gaat het in hoofdzaak over plant-, natuur-, dier- en scheikunde. Kennis van den bodem waarop het be drijf wordt uitgeoefend, wordt aangebracht en daarmee in verband wordt onderricht gegeven in de groote rol, die het water in den bodem en groei der gewassen speelt. Spr. behandelde de draineering en de bevloeiing en sprak ook over de groote waarde van ons vee en het oordeel daar over in den vreemde. Hier te lande wordt tegenwoordig veel gedaan ten opzichte der veeteelt en zuivel industrie, en daaronder kon spr. o. m. noe men de melkcontróle te Sassenheim. Dit om tevens eens aan te toonen waarvoor heb landbouwonderwijs noodig is. De melkcontroleur daar kon voor zoover hij wist, door geen enkel bestuurslid ge controleerd worden, en dat Wf(s tc-eih eigenlijk noodig. Niet dat dit schande was voor dat bestuur, want geen der bestuurs leden was in de gelegenheid geweest zich dde kennis eigen te maken, wat echter voor de toekomstige boeren gemakkelijker gaat. Nog besprak spreker de voedingsleer, proefstations, landbouwwerktuigen en zui velbereidingalle zaken waarover men heelwat kennis zich eigen kan maken. Vooral over dit laatste weidde spreker nog al uit, en verteld-l dat aan het meiken zelf nog vaak te weinig aandacht geschon ken wordt. Ook omtrent bemesting gaf spreker een heel oVerzieht, en hoopte daarmee aange toond te hebben, na de opsomming van al wat daarover geleerd wordt, dat de waar de van een cursus niet te onderschatten is. Of echter twee jaar daarvoor voldoende is? Spreker hoopté, dat er nog een derde leerjaar aan verbondt.i zou worden, om nog verschillende ouderdeelen meer spe ciaal te behandelen, want zijn vaste over tuiging is het, dat de praktijk de theorie niet meer missen kan. De spreker mocht hierop den dank van den waarnemenden voorzitter in ontvangst nemen. De heer Bol, Sassenheim, stelde hierop nog een vraag over het verzuren van laag gelegen weiland. Het bestuurslid Van Marei besprak de kruising en de verbetering van vee, en noemde veel jong Friesoh vee, minder in qualiteit dan vroeger, waarbij de spreker de overdrijving in één richting als oorzaak ■aanwees. De heer Verdegaal vroeg de meening vian den spreker over het blijven bij één familie onder het vee. De spreker antwoordde dat deze wijze van fokken weinig waardevolle exempla ren geeft ten slotte. Nog beantwoordde spreker een vraag over kalkbemesting van den heer H. Ju|- fermans, Oegstgeest, waarop na rondvraag de waarnemende voorzitter de vrij goed beaochte vergadering sloot. Gemeenteraad van Hillegom. Voorzitter: burgemeester Wentbolt. De waterleiding wae vandaag het eenige pant ter bespreking en wel in een sitting met gesloten deuren. De heer Balvers meende, dat zulk een belangrijke zaak publiek diende behandeld, doch hem werd medegedoeld, dat de zaak nog niet rtyp was voor publieke behandeling. In geheime zitting sou de ingenieur, de heer Heedink van Rotterdam, medodeelingen kun nen doen. Toch kunnen we voor het publiek eenigs- zins den geheimzinnigen sluier oplichten, die tot dusverre over onze waterleiding (zoo z\j komt) ligt. Bedoeld wordt dat Hillegom «amen zal werken met Liese en Sassenheim. Dit was reedt bekend. In onze gemeente zullen alle benoodigde Inrichtingen worden daargeateld voor opvanging, zuivering en transport, de watertoren enz. De stichtingskoeten zullen geiykeiyk ver deeld worden over de drie deelhebbers. Ieder der deelhebbers zal zfln eigen net maken en aansluitingen voor perceelen en brandkranen maken. Een stichtingscommisafe van 9 leden zal het beheer voeren. Vermoedelijk zal een ton benoodigd zijn. De commissie zal jaarlijks begrooting en rekening indionen, die minstens twee deelhebber» moeten goedkeuren.- De leveringsvoorwaarden moeten door alle deelhebbers goedgekeurd zijn De concessie met uitsluiting van ieder ander it voor 49 jaar aangegaan. De drie gemeenten stellen de jaarwedde van den directeur vast. In de f iOO.OOO zijn niet begropon de verdeelnetten en aansluitingen, waarvoor iedere gemeente zelve zal hebben te zorgen. Met cytere wordt aangetoond, dat er water- leiüingen zijn, die 11a het 42e jaar reeds ren dabel zyn. 70 pCt. aansluiting van alle perceelen ls daarvoor noodig. 't Eerste jaar is gorekond op 40 pCt. en het tekort daarvan geraamd voor Hillegom op f 1000 by een waterprys van 13 ct. por M3., en by een ontvangst van ruim f 7600. Gemeenteraad van Llsse. In de gistermiddag gehouden raadsver gadering was de burgemeester wegens on gesteldheid afwezig, wethouder Van Parijs wegens zitting van de Boerenleenbank en zonder kennisgeving de lieer en Van der Meij en Prins. Voorzitter was dus wethouder Riggel. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastge steld. Daarna werd aan B. en Ws. machtiging verleend om de oude schoolkachels, die wegens aanbrenging' van centrale verwar ming overcompleet zijn, te veikoopen. Zooals .men zich uit liet vorige raads- verslag zal herinneren,-was in dc vorige vergadering besloten tot een wijziging van de verordening regelende de heffing van den Hoofdclijken Omslag. Besloten werd o.a. om de geheele klasse-indeeling te la ten vervallen en in de plaats hiervan een bepaling" te maken, waardoor alle inge'i zetenen verplicht werden hun zuiver ink<w men op te geven, terwijl door de Raad daji de bedragen van deze inkomens worden; afgerond in getallen van f 10 naar boven* Men had zich voorgesteld hierdoor eea betere en gemakkelijker administratie te verkrijgen, maar men was tot dc conclusie gekomen, dat men van den regen in den drup was gekomen. Dientengevolge stélden B. cn Ws. voor om deze bepaling te laten, zooals die is, maar de bedragen der inkomens niet af te ronden in getallen met f 10 opwaarts, maar niet f 25 en dan op- of nederwaarts, al naar omstandigheden Dit voorstel werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling 'n concent gemeenschappelijke regeling betreffende de slichting "en de exploitatie van ecne inrichting tot drinkwatervoorziening voor de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassen heim. De heer Hederik van Rotterdam wad ter vergadering aanwezig om dit concept toe te lichten. Op voorstel van den heer Pijnacker werd besloten dit ooncept te behandelen in een zitting met gesloten delirsn. Na heropening der vergadering wordt de conceptregeling met algemeene stem men aangenomen. PI ierdoor zal het water voor gezamen lijke rekening der drie gemeenten aan elkcj gemeente afzonderlijk worden geleverd, ter wijl liet water dan door elke gemeente op zich zelve zal worden afgeleverd aan dei ingezetenen op later vast te stellen voor- waardei). Gemeenteraad rau Valkenburg. Voorzitter de heer P. Lotsy, burgemees-, ter.' De notulen der vorige vergadering- worden gelezen, goedgekeurd en getee- kend. Mededeeling geschiedt dat o.m. be richt is ingekomen van Gei. Staten dat de begrooting, 1913, is goedgekeurd. Even eens zijn goedgekeurd de besluiten, be treffende het aangaan van een geldlet ning en van de overeenkomst met LeL den in zake de uitbreiding van den Leixl- schen keuringsdienst van ert- cn drinkwa ren over deze gemeente, alsmede c'e wijzi ging van dc verordening regelende dc jaar-: wedden van het onderwijzend personeel,- alhier. Dc Voorzitter deelt mede, dat de post in zake de brandweer met het oog op den onlangs plaats gehad hebbenden brand niet toereikend is. Besloten wordt deze post met f 12.60 te verhoogen. Ook besluit de Raad een nieu wen post: „kosten van examens" op de begrooting te brengen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd: de hee-: ren C. Jansen, F. Kool, A. Peet', C. Var* kevisser, J. Binnendijk, J. C van der Na gel en A'. Bol. .Vervolgens wordt aan de orde gesteld het verzoek om ontslag van den onder^ wijzer Goedheer wegens benoeming" te Oud- Beijerland. Het gevraagde ontslag wordt verleend met ingang.van 1 Februari as. In verband met bovengenoemd ontslag is de'bènoeming noodig van een opvolger. Uit de voordracht beslaande uit de hoeren J. Osheer te Zalt-Bommel, C. E. de Boer en J. F. H. A. de la Court, beiden te Leiden, wordt met algemeene stemmen be1-: noemd de h'eer J. Osheer en wel met in-: gang van 1 Februari a.s. Voorts wordt overgegaan tot een zitting met gesloten deuren ter behandeling van reclames in zake den Hoofdclijken Omslag, Na heropening heeft de gebruikelijke! rondvraag plaats, waarna de vergadering wordt gesloten en de voorzitter den leden toewcnscht dat.ov.cr enkele dagen het eindici van het bijna afgeloopcn jaar door hen op aangename wijze zal mogen worden door-: gebracht. Gemeenteraad van Sassenlieim. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig, met kennisgeving, de heer Kruijff. Nadat.de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, had cr een bijzondere plechtigheid plaats, n.L de over. reiking van een in olieverf uitgevoerd por tret van wijlen burgemeester Van Heem stra. De Voorzitter verleende daartoe het woord aan den heer Warnaar. Deze zeide ongeveer het volgende: Mijnheer de Voorzitter, dames en hee- ren(Er waren enkele belangstellenden). Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat we S. baron v. Heemstra grafwaarts droe gen. Ik heb hem gekend, ik geloof beter dan een van u allen hem gekend hebt. Hij was een best burgemeester. Om zijn nage dachtenis te eeren, hebben enkele ingezete nen pogingen in het werk gesteld, een goed gelijkende beeltenis van hem te verkrij gen, ten einde het hier in de Raadszaal te kunnen ophangen.Er was tamelijk veel geld voor noodig, plm. f 3C0. De medewerking viel niet mee. We kregen f 160 hij elkaar- We hebben evenwel toch een schilder be reid gevonden een portret te maken, en wel de heer Klijn Diepholt, te Noordwijk- aan-Zee. Het conterfeitsel door hem ver vaardigd, hetgeen ge daar ziet hangen, biecl ik hiermede de gemeente aan. Ik hoop, dat wij allen dé deugcïeri van den overledene, waarvan niet de minste wa<> oprechtheid, zullen nastreven, dat wi) elkander zullen waardeeren cn hoogach ten. Dan zal het portret nog zijn nut heb ben. Intussohen betuig ik uog mijn dank aan den Marbus voor de moeite, die hij zich heeft getroost, om de zaak tob stand te brengen. (Applaus). Do Voorzitter: Ik dank den heer War- I naar voor de hartelijke woorden hier ge- sproken, en breng ook mijn dank aan allen, die hebben meegewerkt, om deze beelte- j nis de gemeente te kunnen aanbieden..

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13