Brieven uit Katwijk. In de Brievenbus Om een chronische verstopping Is het een nierziekte? Schaakrubriek van het Schaakgezelschap „Palamedes". Marktberichten. Burgerlijke Stand. een nader onderzoek in te stellen of te doen instellen^ Hetgeen geschied is. Bovendien is er nu in de openbare ver gadering gesproken van eon rapport van bovengenoemd onderzoek, waar het werd gelezen en behandeld in een vergadering met gesloten deunen. Hiermede rneeneu wij te hebben aange toond, dat de zaak zelve uiterst gcscbikt is voor het maken van allerlei gissmgen en het opperen van allerlei denkbeelden. En als het een zaak geldt, waarover ver schillende meeningen bestaan, zooals dit ook het geval is met de Tuinbouwschool, waaromtrent men vóór- en tegenstanders vindt, dan ligt het voor de hand, dat er gevonden worden, die zoo ietg denken, an deren, die het zeggen en weer anderen, die het beweren, en zoo komen de praatjes in de wereld, zegt de volksmond. Wij weten natuurlijk niet of B. en Ws. of de Raad van plan zijn hierover het stil zwijgen te bewaren, ja dan neen. Indien men echter niet voornemens is den Inhoud van dit rapport publiek te maken, dan vinden wij het jammer, dat B. en Ws. ook zelfs de mededeeling van het instellen van een onderzoek gedaan hebben in opea- bane vergadering, omdat het, naar onze bescheiden meeming, dan beter was ge weest, dat deze zaak geheel binnen de mu ren van het Raadhuis ware gebleven. L. De vorige week werd de aandacht der Volksvertegenwoordiging niet minder dan door drie aangelegenheden op Katwijk gevestigd. In de allereerste plaats waren het eenige \eden, die de vaartverbetering Katwijk- aan-ZeeIJmuiden en het graven van een berghaven te Katwijk-aan-Zee bij den Mi nister bepleit hebben. Over deze aangelegenheid heb ik reeds vroeger een Brief geschreven, en kan ik das volstaan met de mededeeling, dat, blij kens de uitlating van Zijne Excellentie Regout, de zaak er goed voorstaat. Einde lijk wil ik opmerken, is dan het oogenblik te verwachten, dat een ongeveer 30-jarige arbeid met succes 6taat te worden be kroond. Daar is reeds in die lange reeks van jaren heel wat over geschreven en ge wreven, zoowel Gemeentebestuur, Kamer van Koophandel en Fabrieken, reederij- vereeniging „Vuurbaak", als particulieren, ee hebben het groote nut der totstand koming aangetoond, als onmisbaar niet alleen voor een gezonde ontwikkeling van het reederij-bedriji te Katwijk, maar ook als dringend noodzakelijk om achteruit gang te voorkomen, ale een middel tot be houd van Katwijk als visschersplaats. Eg- mond-aan-Zee, Zandvoort, ja zelfs Noord- wijk-aan-Zee, zijn daar om aan te toonen, dat de uitoefening van het reederij-bedrijf met daaraan verhonden handel, alleen kan bestaan, indien de havenplaats de loggers roet de plaats van waaruit het bedrijf wordt uitgeoefend, goede gemeenschap te water heeft. En nu hebben niet minder dan vier Ka merleden bij vernieuwing de aandacht der Regeering voor Katwijk gevraagd. Op ver schillende motieven ie door hen steun, be langrijke steun voor de vaartverbetering gevraagd. En de Minister- van Waterstaat heeft gezegd, dat hij het geheel met die eprekers eens was, dat Katwijk moest wor den geholpen. Dat een door den hoofd ingenieur van den provincialen Waterstaat met den hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat ontworpen vernieuwd plan in onderzoek is; de Minister ging nog ver der en beloofde zoo noodig bij suppletoire begrooting gelden voor het werk te zullen aanvragen Allen dus, die bij de tot-stand-koming der werken belang hebben, en dat zijn be halve reedera en visschers niet weinige categorieën van neven-bedrijven en perso nen, kunnen dus dankbaar zijn. Men blijv© echter de zaak warm houden en trachte nu te bewerken, dat de gemeente met een niet te groot deel der kosten van uitvoe ring- worde belast, dat èn Rijk èn Provin cie behoorlijk er in bijdragen. Een tweede voor Katwijk niet onbelang rijke kwestie werd een dag daarna in de Tweed© Kamer ter sprake gebracht. Het Is mijn lezers reeds hekend, dat de heer Dolk n.l. geklaagd heeft over de afgraving der duinen tusschen Katwijk en Noord- wijk, terwijl met nog vijf andere Kamer leden een motie ten deze door hem is in gediend. Ook aan deze kwestie schonk ik reeds vroeger aandacht, en daarom deed het mjj groot genoegen, dat de „duinen- moord" thans eens in de Kamer ernstig onder de oogen zal worden gezien. Nu spijt het mij.verbazend^ dat ons blad naar aanleiding dezer aangelegenheid j.l Dinsdag eenige regels bevatte, waar mede ik het totaal niet eens kan zijn, en die ik al-zoo aan critiek wensch te onder werpen. Er is dan beweerd, dat Rij^and, met welks bestuur werd te rade gegaan, tegen de afzanding geen bezwaren had, nadat het verbod van afgravingen binnen 600 M. uit de lijn der strandpalen, was ge bracht op 600 M. En juist uit het stellen van den afstand op 600 M. wordt nu afge leid, dat deze afstand door Rijnland dus voldoende wordt geacht, natuurlijk op het gebied van waterkeering. Maar is deze con clusie nu wel zoo logisch? Bij de vaststel ling van Rijnsland's keus werd indertijd 500 M. voor zeewering alzoo voldoende ge acht, het tegenwoordig bestuur is blijkbaar bevreesd, dat het beslist onvoldoende is, en brengt den afstand op 600 M.wie geeft ons nu de verzekering, dat over bijv. 20 jaren alsdan aan het bewind zijnde Dijk graaf en Hoogheemraden niet zullen zeg gen 600 M. is veel te gering, dat moet ten minste 1000 M. zijn. Dit wat uit een oog punt der waterkeering mij uit de pen meet. Maar mijn getrouwe lezers zullen zich' herinneren, dat zich mijn bezwaren in an dere richting bewogen; dat ik het verdwij nen der duinen, zoowel ter besproken plaatse, als te Katwijk aan den Rijn, een ramp voor cle gemeente in het algemeen noemde, omdat daardoor in de eerste plaats het natuurschoon geheel verdween, maar ook in de tweede plaats omdat daar door uitbreiding onmogelijk werd gemaakt. En dat werd in de door mij gewraakte regels totaal genegeerd; daar wordt g©- zegd, dat het voor de in-stand-houding der hyacinten-cultuur te Noordwijk beslist noo dig was over zuiveren zandgrond te kunnen beschikken. Ik bepaal me natuurlijk alleen tot Katwijk en trek dan deze con clusie tot behoud van Noordwijk moet Kab- wijk worden opgeofferd, want aan de Zuid zijde heeft hetzelfde Domeinbestuur even eens uitbreiding onmogelijk gemaakt, door een groote uitgestrektheid diiingrond in dertijd beschikbaar te stellen voor den bouw van het Zeehospitium, welks bestuur aanvankelijk het oog had op gronden aan de Wassenaarsche grens. Ik geloof echter niet, dat de hyacinten- cultuur bij de Domeiiiheeren den doorslag heeft gegeven; neen, zoo staat in dezelfde regels, daar straks reeds door mij aange haald, de duinen, die nu niets opleveren, komen na afzanding tot een opbrengst van f 6000 per H.A., dat is dus f 0.60 per vierk. Meter. Nu vraag ik, sou als bouwterrein eenzelfde opbrengst, zoo niet meer, denk beeldig zijn geweest. En als bouwterrein geëxploiteerd, behoefde het natuurschoon niet opgeofferd te worden; denk slechts aan Noordwijk-aan-Zee. ^Maa-r neem aan, dat alleen voor teel grond f 6000 per H.A. zou te bedingen zijn en op andere wijze geëxploiteerd, nimmer een "dergelijk bedrag zijn verkregen, mag dan het Rijk enkel gedreven door winst bejag blind zijn voor twee gemeenten; in den slechten zin des woords alzoo een stief moederlijke behandeling in praktijk bren gen? Gelukkig is het, dat overal klachten tegen het Domein be stuur worden geuit, dat de maat blijkbaar vol is, en in de Ka mer op onpartijdig ernstig onderzoek wordt aangedrongen. Wederom een dag daarna kwam de der de aangelegenheid in de Kamer ter sprake, eene die met de vorige in nauw verhand staat. Door een der Kamerleden werd een zeer ernstige klacht ingebracht tegen een der beambten van het Domeinbestuur, n.l. tegen den alhier gestationneerden Domein opzichter. Bedoeld lid gebruikte daarbij woorden on deed beschuldigingen, die ik als Briefschrijver niet graag zou bezigen, omdat ik zou vreezen alsdan aanleiding te geven tot- „persdelict". De beschuldigingen zijn echter van dien aard, dat het niet anders denkbaar is, of de minister zal ten deze een grondig onderzoek moeten instel len, wat hij dan ook heeft toegezegd. Te hopen is, dat dit onderzoek heslist locaal moge zijn, waarmede ik bedoel, dat de minister zijn licht niet ontsteke door tus- schenkorost van het Domeinbestuur, doch dat vertrouwbare notabele ingezetenen en autoriteiten te dezer plaatse worden ge hoord. De algemeene klacht tegenover het be heer der Domeinen is, dat ts veel blinde lings wordt gevolgd het advies van infe rieure ambtenaren of beambten, dat bu reaucratie er in hooge mate hoogtij viert. Alles samengenomen spreek ik den wensch uit, dat de besprekingen in de Staten-Generaal, gehouden bij de behan deling van Waterstaat en Financiën, in het bijzonder voor Katwijk goede resul taten mogen hebben. Dat de Waterwegs plannen spoedig in vervulling komen, dat paal en perk worde gesteld aan de onheu- sche behandeling, die Katwijk vanwege Domeinen ondervindt. Moge, om een stap verder te gaan, het beheer der Domeinen weldra komen onder het bewind van den minister van Landbouw, die reohtsteeke dei aangelegenheden besture. Gelukkig acht ik nog, dat vervulling van dezen wensoh niet door de politiek onmo- gelijk behoeft te worden gemaakt, want zoowel rechtsch als linksch is men onte vreden over de Domeinheeren 1 moet men nooit brieven werpen, waarvan de inhoud bestemd ia voor het nummer van denzelfden avond. Men geve die af aan het loket. KECJLAfflaCS, 1 40 Centi per regel. 8435 34 weg te nerneu Is langdurig gehruslc ran een passend geneesmiddel noo dig. Naar uit veelzijdige wetenschap pelijke oudervinding blijkt, is hier voor ia de eerste plaats geseklkt bet l'runz Josel-bitlerwalcr, dat uit do alombckcnde Frauz Josef-bronneu te Ofeu bij Budapest ontspringt. Al gebruikt men dit uitmuntende mine raalwater ook zoo lang als men wil, de spjjsvci'teiiogsorgaucu oudervlu- deu er niet liet minste nadeelige gevolg van, maar Integendeel een afvoerende werking die volkomen lil overeenstemming Is uict de feitelijke toestanden, en die ook by voortgezet gebruik uiet faalt, liet natuurlijke Franz Joset-bltierwatcr, dat sedert een lange reeks van jaren ook in do Jfapauselie Universiteitsziekenhui zen voortdurend wordt voorgeschre ven, mag een ideaal afvocruiiddel genoemd worden en verdient ziju goeden naam, dien bet iu de gebecle wereld bezit, volkomen. In iedere npoibcek, goede droglsterd en mine raalwater depót is liet echte Franz Joset-laseerwater voorradig, zoodat ook liicr te lande dit eerste-rangs geneesmiddel voor iedereen genak- Lelijk en goedkoop te krijgen Is. Ja, Indien gjj waterzuchtige zwellingen rond de oogen, in de enkela of polsen hebtindien gy voortdurenden aandrong tot urineloozing, bezinksel in bet water, branderige pijn by de loozing hebt; indien uw slaap verstoord is on gy lederen morgen vermooid opstaat; indien gy stekende pyn in dan rug en de lendenen hebt of rheuinatische p^nen in de ledematen; ischias, rheumatiek, jicht, steen, urine, kennen de gevolgen er van zijn. 8434 33 Foster's Rugpyn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zy de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar ge wichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichteD. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere diio minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozon is gevaariyk, doch indien gy haar gezond houdt, houden zy u gezond. Fester's Rugpyn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar gonezon, in dien zy ziek zyn. Te Leiden verkrijgbaar hij D. M. Krui- singa, Nieuwe Rijn 33, R<eyst Krak, Steenstr. 41, en D. jW. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 voor één, of f lü voor zes doozen. Edscht de echte Foster's Rugpijn Nieren-Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- KARiSi merk. (Opgericht 1846.) Speelavond iederen Maandag in de bovenzaal van „Café Centra 1", Bree- Btraat, aanvang 8 uren. Redactie: D. W. A. Blote, D. Kruissink en H. de Nie„ Probleem No. 2. (J. Pospi6Ü). v Zwart, (6).. a bode f(b Wit. (6). Wit: K fl; D b7; L d3; P bB en h8; hA Zwart: K e0; P h0 en g8; d8 en Wit speelt en geeft in 2 zetten mate Bij het openen van deze rubriek wen- schen wij er de aandacht op te vesti gen, dat ais stelregels bij het oplossen van problemen worden aangenomen: lo. Wit geeft nooit bij den eersten zet schaak aan den zwarten Koning1. 2o. Wit neemt bij den eersten zet geen zwart 6tuk weg. Oplossingen, enz. worden in gewacht uiterlijk binnen tien dagen bijH. do Nie, Ververstraat 10. Goede oplossingen worden geregeld veertien dagen na plaatsing van bet bewuBte probleem gepubliceerd.. Berichten over Rljnland'si boezei», godurende d* week van 17—24 Dec. 1912. 17 Deo. 18 Deo. 19 Deo. 20 Deo. 21 Deo. 22 Deo. 23 Deo. 24 Deo. Itud via de* boezem te Leiden. Idem te Ojdewetering. Werking der stoomgemzlen Waterloozing lange natuurlijk, weg, Waterinlsting Regenval in Mm. 40 49 41 44 47 55 87 52 em.-I.P. 45 45 42 41 47 55 58 54 am.—A.P. Spaarndnm li'" n., Halfweg 165'° u., Gouda 123 u. Katwijk n. Spaarndam 2 n„ Halfwag u„ Gouda u„ Katwijk 21 u. Door da alula ta Gauda 10 n. 70- Het visscberpedrijf ta IJmuiden. ir. De vangst. Een stoomtrawler, die in de Noordzee gaat visschen, blijft gewoontojk een dag of acht uit. Een groot deel van dien tijd is de 'z.g. stoomtijd, de tijd, noodig, om naar en van de vischplaats te varen. Wanneer het echip op de vangplek is aangekomen, wordt het net uitgezet. Nu komt de bemanning,, die bestaat uit den kapitein, machinist, stuurman, kok, twee stokers en vier matrozen, eenst goed in ac tio. Voor het uitbrengen van het net laat men aan den linker- of rechterkant Van het vaartuig het staaldraad vieren, dat om do katrollen der twee bui ten-boo rd- uitstekende stangen is opgerold. Ak dat gebeurt, zakken de beide planken schotjes, die aan het staaldraad verbonden zijn, naar den grond, waar zij verticaal op den bodem komen te rtaan. Tusschen de twee borden zijn drie verbindingen aangebracht. Aan die pezen is het net bevestigd en wel zoo, dat, wanneer de trawler ©pstoomt, ■de borden zich van elkaar verwijderen en het net opgetrokken wordt. Als dit net mi uitstaat, beslaat de opening een lengte Van een 30 M. Langzaam wordt nu opge- stoomd. Allo visschen, die bij het Voort varen tusschen de borden komien, belanden in het net. Daar het net als het ware langs den bodem schrobt, wordt deze ma nier van vischvangst ook eahrcbnetvissehe- rij genoemd. De trawler vaart zoo, met het net een 100 tot 200 M. achter zich aan, eenige uren voort. Daar zich boVeo den eteen- aehtigem bodem meer visch bevindt dan boven zandgrond, behoeft het schip daar maar de helft ran den tijd „te trekken", als boven zandbodem noodig is. Op stee- nigen grond trekt een trawler ongeveer twee of drie uren. Te bestemder tajd wordt het net binnengehaald en op dek geleegd. Heb tweede net wordt nu uitge bracht, waarna men. de vangst verzorgen gaat. Men begint met het Borteeren der visschen en verzamelt exemplaren van dezelfde soort in afzonderlijke manden. De kabeljauw en de schelvsch worden eerst ontdaan van de ingewanden, wat de visscher strippen noemt. In de groote trawlers heeft men bet ruim in een tiental vischhokken verdeeld. Die worden weer door planken in kledneTe ruimten gescheiden, elk plaats biedend «an tien manden. Op den bodem van elk h^k. ligt een laag ijs. Daarop komen twee manden visch, boven op elkander, dan een mand ijs enz., totdat het hok over de ge heels hoogte is volgestapeld. De> vischhok- ken worden afgedekt met ijsmatten, be staande uit ruwe cocos. -Dure vischsoorten, als tong en tarbot, worden zorgvuldiger verpakt. In de man den legt. men matten en daarover perka mentpapier met ijs. Muilen, een zeer dure visch. wordt nog tusschen de ijslaagjes in perkament gewikkeld. Men ziet, dat een trawler heel wat ijs mee moet nemen. De hoeveelheid wisselt af tusschen 8009 en 15,000 K.G., die in de ijsruimen bewaard worden. Wat hierboven gezegd werd, geldt voor de stoomtrawlers in 't bijzonder, en voor de trawlers, waartoe ook bommen, trot ters loggers en kustvisschers behooren, in het algemeen. Ik wil den lezer niet vermoeien met ©en uiteenzetting van de verschillen tusschen deze scheepstypen, omdat zdj toch overeen komen, wat de manier van visschen be treft. Anders doen het echter de beugers, die op kabeljauw en schelvisch uitgaan. Zij zetten een langen kabel, waaraan talrijke zijlijnen met visohhoeken zdjn aangebracht, overboord en halen de beug weer in, als de visschers van oordeel zijn, dat er ge noeg kabeljauwen of schelvisschen aan de hoeken gevangen zijn. Terwijl de kabel diep in het water ligt, woerdt hij in onge veer horizontale^ stand gehouden door draagkabels, die weer aan drijvers han gen. De plaats van deze drijvers wordt overdag aangewezen door vlaggen en dei nachts door lantarens. Deze merkbeekens zijn noodig, oïq te voorkomen, dat vreemde schepen door de beug heenvaren. Van het schip uit kan men daartegen niet waken, wanfl too*n beug is wel vijfhonderd maal zoo lang alt het visschende vaartuig. Soms gebeurt wel, dat de visschers, om elkander te hinderen, door eikaars beugen of netten heenvaren; ook komt netfen- diefstal wel voor. Daarom is ©r politietoe zicht op zee noodig. De Nederlandsche Re geering laat voor haar deel het toezicht uitoefenen door twee kanonneerboofcen. Deze booten verleenen ook wel medische hulp, waarvoor in de laatste jaren ook door het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" wordt zorg gedragen. Een derde soort van visBcherdj ïi de haringsvangst, die al in de middeleeuwen in ons Jand van belang was, maar eerst in de veertiende eeuw eea groote vlucht nam, toen Willem Beukela Bjn landgenoo- ten liad geleerd, hoe men de visoh door het ontdoen van ingewanden en het insou- ten, het zoogenaamde kaken, veel langer kon bewaren. Zulk een omvang nam de haringvisscherij, dat mep die in de zeven tiende eeuw de „groote" visscherij gfcig noemen, in eigenaardige tegenstelling ten opzichte van de walviseb-vangst, die men de „kleine" visscherij heette. De laatste tientallen van jaren onder vond de Hollandsche haringvangst veel concurrentie van de Duitsche vissoherz, die zeer gesteund worden door hun Ra- geering. Door subsidie bij den soheper*- bouw en vrijdom van invoerrecht, kan de Duitsche haringvisscher goedkooper wer ken dan zijn Hollandsche makkers. Die belangstelling der Regeerinaf is niet enkel, zelfs niet in hoofdzaak, te danken aan een poging, om de welvaart der visschers t» rerhoogen. Het Ministerie van Marine komt er aan te pas, want Duitechland streeft er naar een eerste-rarigs-zeemo- gendheid te worden, en nu zoekt de Re geering geoefend zeevolk te kweeken, door de visscherij aan te moedigen. De Duitsche concurrentie is een van de oorza ken, dat de haringvisscherij in Nederland niet meer zoo bloeiend is als vroeger. Behalve de stoomtrawlers, die sinds 1902 ook ingericht worden voor de;-® vangst, gaat men ter haringvisscherij met loggers, die daartoe alleen dee zomers worden go- bruikt. In den namiddag begint men met de vangst. De visschers brengen een honderd, tot honderd-vijftig netten naar buiten, die alle een zeventien meter diep zijn en aan elkaar verbonden zijn tot een z.g. vleet. Luchtledige ballen en stukken kurk hou den den bovenrand van de netten drijven de, de onderrand hangt naar beneden, doordat daaraan lood is bevestigd. Om- Btreeks middernacht worden de vleetneb- ten binnengehaald en geledigd. Den vol genden dag besteedt men dan aan het kaken, zouten en kuipen. Ik zou bij „de vangst" nog nader kun nen schrijven over de visscherij bij IJsland, in den Atlantischen Oceaan en de Witte Zee, waar de visch ook al weggehaald wordt, om te IJmuiden ter markt gebracht te worden; maar ik zou daarbij in herha lingen vervallen van hetgeen reeds over d© Noordzee-vissoherij is opgemerkt. Liever besluit ik dit artikeltje met eenige meedeelingen over den huidigen toestand, in verband met den omvang der vangst. Over 1911 zijn de cijfers nog niet bekend en dus ook nog niet de beschouwingen, die daaruit afgeleid kunnen worden. Wat hierondeT dan ook wordt verteld, geldt 1910. En al is dit jaar nu al weer een pooe voorbij, hetgeen in dit laatste verslag van de Yisschershaven wordt opgemerkt, 'neeft niet alleen belang voor het genoemde jaar. Het grootste gedeelte van de stoom- trawlvloot beoefent in de laatste jaren de Bcholviescherij. Leek het er bu in den laateten tijd naar, dat de steeds sterkere bevissching der Noordzee do schol schaa-r- scher maakte, in 1910 had de Noordzee een buitengewonen rijkdom aan 6chol» Daardoor maakte de vloot een goed jaar* Daartoe droeg ook de omstandigheid b& dat. de grootere booten de steenachtig© gronden in het Noorden der Noordzee meer stelselmatig bevischten en des© In het voorjaar dicht bezet met schelvisch von den. Ook de andere takken van visch vangst leverden goede resultaten, zoodat d© Direc teur van de Vieachershnven meedeelen kon, dat bdj de laagste besommingen het bedrijf met voordeel kon worden uiige* oefend, terwijl bij de hoogste besommin gen aanzienlijke winsten werden behaalde Pensionneering van gemeente ambtenaren. De hoofdbesturen van den Bond van Nederl. gemeentewerklieden en van den algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond zyn overeen gekomen, Inzake de pensionneering van ge meente-ambtenaren, gezameniyk eon actie te voeron. De bedoeling ia, dat er een adres aan de Tweede Kamer xal worden gezonden, waar- In er op wordt aangedrongen te bepalendat de inkoopsom niet voor een deel op de amb tenaren mag worden verhaald j dat voor olgen pensioen van de ambtenaren geen bijdragen mogen worden geheven; dat den belangheb benden op de samenstelling van het bestuur en den raad van commissarissen directe In vloed wordt verschaft; dat er bepalingen wor den opgenomen, dat eenmaal verkregen rechten behouden biyven; dat voor de stortingen voor het weduwenpensioen een aftrek zal worden toegestaan van f 300 h f 400 j dat er alsnog verschillende kleinere verbeteringen, nader In het adres te omschryvon, zullen worden aan gebracht. Teneinde deze actie grootere kracht by te zetten zal er op Maandag 6 Januari een open- baro vergadering worden gehouden, waarin het Kamerlid Vliegen alt spreker zal optreden. Waalwijk, 27 Dec. De stille week handhaaft hare beteekenis ten opziohte van onzen handel ea onze industrie ten volle, doch met dit ajj zijn de huideuprgzen enorm hoog. Sedert eukele weken bleef de Amerikaansche looierij van de markt, voor Europeesche huiden en vellen, maar nu schijnt er meer kooplust te komen. Dit geldt ook voor andere soort huidon. Uit La Plata zijn de berichten om- tient de productie niet bemoedigend. Op 15 dezer bedroeg het deficit pl.m 100,Ü0J stuks Vee i9 duur en schaarscli, zoodat er in depaaste toekomst z ker niot op ingrijpende prijsverlaging behoeft gerekend te worden. De Europeesche centra zijn maar karig voorzien en in de trafiiek bestaat veel behoefte. Men beweerde wel dat de daling, die begin dezer maand was ingetreden, grootere verhoudingen zou aannemen, maar die illusie is thans woer zoo goed als verdweneD. Als bewijs dient o a. dat er eenige partijen Montevideo Saladero3 Tabarez oase- tegen Europeesche pariteit tot fr. 128 per 50 kg. en 5U00 en 6000 Fngor fiques tot fr. 127 a fr. 128 koopera vonden, terwijl men voor een kaveling Concordia koehuiden zelfs fr. 125 a fr. 126.50 kon bedingen. Zulke buitensporig hooge prijzen zijo inderdaad voorheen nooit besteed. De leermarkt is zeer vast gestemd, met neiging tot opgaande prijzeD. Voor zwart getouwd overleder (vetleder) en kipsleder worden betere prijzen gemakkelijk ingewilligd. LISSE. Ondertrouwd: L. J. Boogert en 0. Romeijn. VOORHOUT. Geboren: Petronella Helena, D. van Johannes Hoek en Petronella Blok. Clasina Wilhelmina, D. van Wilhelmus Hendricus van Wouw eu Maria Louisa van Dnk. Adrianus Johannes, Z. van Petrus Vlasveld en Elisabeth de Langen. Overleden: Johannes van den Nouland, Z. ran Theodoras van den Nouland, overleden. Maria van der Voorn 11 j. WASSENAAR. Geboren: Antonius Jacobus, Z. vun C. van Wissen en J. M. Noordover. Hendrikus Johannes Marinus, Z. van H. Borsboom* en J, M. Groen. ZEVENHOVEN. Bevallen: A. Vork geb. Oats D. Gehuwd: G. A. Fokker en T. Kranenburg. J. Olieman en J. C. C. Nooteboom.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 10