16206 "Woensdag IS Dècëmber. A0. 1912. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. [offieieele Kennisgeving. LEIDSCH PRIJS DER ADTEBTENXIEN: I Vu 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettere na*t tilsrainite. - Kleine Rdrertentiën ran 30 woorden <0 Oente contant; elk Uil woorden meer 10 Cents. Voor het inoaaaeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Veer Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden J f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gereetigd aijn 1.30» Franco per poet1.6& plaiting passage Langegracht. Burgemeester en Wethouders van Leiden rangen ter algemeene kennis dat het ge uite van de Langegreoht gele- entussohen de Korte Zand straat en de Yolmolengraoht, icgens het leggen van een ri^pl ten dienste pa het gebouw der Yuiilverbranding, op Pon derdag 19, Yrijdag 20 en Zar htrdag 21 December a;*, toot Jl«t verkee r met rij- en roe r t u L llflnaalïijn afgesloten, Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 December 1919. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeens kennis, dat door IpINA SCHNEIDER, wonende te Leiden, Leo verzoekschrift ia ingediend, om verlof I Toor den verkoop van uitsluitend alcohol- [yriJeR drank, voor gebruik ter plaatse I yan verkoop, in het benedon voorlokaal van I fcet perceel Caecriliastraab 65. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 December 1912L DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidenv Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet*, Brengen ter algemeene kennis, dat doot I J, YAN DEN BERG, kóópman, wonende h Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor don verkoop van uiteluitend ilooholvrijen drank, voor gebruik ter tlaatse van verkoop, in de benedenaohter- I kamer van het perceel Morschstraat 38. Burgemeester en Wethouders voornoemd, fa N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, ïaiden, 18 December 1912. Leiden, 18 December. De aid. Leiden ran den Ned. Oentr. Bond van Geëmployeerden in het Loge- ^ont- en Koffiehuiahoudersbedrijf, in ver eniging met de Leidsche kellners- en tppassersvereeniging „Ons Belang'', heb ben zich tot de patroons in het logement en koffiehuishoudersbedrijf gewend, met bot verzoek hun zaken op Oudejaarsavond fooveel mogelijk na tien uren te sluiten. Het bestuur van den Bond doet een drin gend beroep op het publiek om op dien avond na tien uren geen sociëteit, café of toataurant te bezoeken, om zoodoende den Leidsc-hen kellner ook eens een rustigen en gozelligen oudejaarsavond te bezorgen. Evenals de zeereerw. heer en G. A 'de Groot en J. C. van Buchem (gisteren ons blad vermeld) vierden ook de vol gende cerw. heeren hun 25-jarig priester feest: G. Daalmans, te Boakoop; A. Hak keling, te Reeuwijk; D. M. J. P. de Haas, to Krommenie; H. J. M. Pichot, te Dor drecht, (rie een ander bericht); F. W. de geoy, te Amsterdam, (St.-Anna), en Th. J. Zoetmulder, te Watergraafsmeer. Volgens het „Hbl.'' doet heb hoofd bestuur van het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap ernstige stappen om een blgen vereenigingsgebouw te krijgen, in den Reest van het gebouw van dan Lehrer-Ver jon te Berlijn. Het gebouw zou te Amster dam moeten komen. Be daarvoor benoemde commissie, met den lieer G. Meijer als voorzitter, heeft ten rondschrijven gezonden aan alle Ge- hootschapsafdeolingen, waarin opgewekt frordt tot het nemen van aandeelen in het kapitaal van f 260,000, dat noodig zal zijn Jeor den aankoop van grond en voor de bouwkosten. De heer TH. Laricee, voorzitter van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, heeft bfcdankt als lid van het hoofdbestuur. Te Dordrecht herdacht de heer H. J Pichot, sedert 4 October 1906 pastoor 6r stadsparochie aldaar zijn 25-jarig Priesterfeest. Eerst werkzaam te Rijswijk, «P^S hij van daar naar Leiden, waar hij 13 storen werkzaam was. Toen benoemd tot jj^tor van he>t gesticht „St. Joannes de ging hij vervolgens naar Eginond- J^/Zee en van daar naar Dordrecht. De fabilaris droeg te half tien een plechtige j°- -^is op, waarbij de deken van Rotter- Jtoiu do feestpredikatie hield, Te één uur fes er 5n de vroegere Stj.-Jozefsohool feli citatie van al de schoolkinderen, waarna er receptie gehouden werd. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik den jubilaris geluk te wenschen, in do eerste plaata het feest-comité, dat hem een waa-rdeering in enveloppe aanbood. De ar men van alle gezindten zijn door zijneerw. mild herdacht. De Raad van Bussum heeft afwijzend beschikt op een adres van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden met verzoek tot vaststelling eener verordening, regelende de winkelsluiting. Gisteren herdacht prof. H. U. Mey- boom, hoogleeraar in de theologie te Gro ningen, zijn 70sten verjaardag. De jubilaris werd in intiemen kring ge huldigd. Gistermiddag vergaderde te Utrecht de Nederlandsche Yereeniging van Huis vrouwen, ten einde de ontwerp-statuten te bespreken, welke ook werden vastgesteld. Het bestuur vroeg aan de leden een blanco krediet, gedurende drie maanden een blad uit te geven. Wanneer het nu blijkt, dat het orgaan bestaansrecht heeft, dan zal in Maart, wanneer de algemeene vergadering wordt gehouden, Verder be sloten worden op welke wijze het orgaan geredigeerd en uitgegeven zal worden. Al dus werd goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd o.m, gekozen mevr. A. BlokDuijvis, te Lisse. De gemeente-ontvanger van Doornspijk heeft thans ontslag gevraagd. De Raad' had tot ontslag besloten, maar Ged. Stoten hadden het ontslag niet goedgekeurd. Beroepen is bij de Ned.-HerV. Gem. te Woubrugge, da. K. van As, predikant te Moerkapielle. Een ernstige kwestie hield den Raad van Zwolle bezig. In Maart 1912 werd be sloten de risico van art. 1638 o. en d B. W. Verplichtend te stellen in de bestekken der gemeente. Dit had ten gevolge, dat de aannemers niet meer inschreven op ge meente-aanbestedingen te Zwolle. B. en Ws. stelden voor die artt. weer uit de be steksbepalingen te lichten, maar de Raad besloot, na breedvoerige discussie de wer ken liever iri eigen beheer uit te voeren dan toe te geven. Het besluit werd genomen met 11 tegen 10 stemmen. B. en Ws. waren er tegen. De heer Yogt (S.-D.) deelde mede, dat het voornemen bij de aannemers moet be staan om werklieden, die bij de gemeente in dienst treden voor werken in eigen be heer, geruimen tijd niet meer aan te nemen. De gemeente Zwolle zal dus besmet wor den verklaard. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben nader als data voor de verkiezing', enz. ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mr. i]E. Baron Mackay als lid der Provinciale Staten, vastgesteld: voor de verkiezing Donderdag 16 Januari, de stemming, zoo noodig, Donderdag 80 Jan. en de herstemming, indien noodig, op Don derdag 13 Februari. Gistermiddag heeft do directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht, te Amsterdam, de heer Tellegen, in gezel schap van den inspecteur, den heter Van Vcorthuysen, een bezoek gebracht op den ysteiger, die is aangebracht tegen dein gevel van het Paleis op den Dam. Zooals men weet wordt thans de voorgevel onderzocht; het opderzoek zal ook w or dep uitgestrekt tot den achtergevel. i („N. v. d, D.") Volgens de „Bode der Heldring-ges tich'- ten", te Zetten, [heeft de directeur van deze Stichtingen te zijner beschikking, van N. N.f te Haarlem, leen gift van f1000 ont vangen. Een Groningsch' blad berichtte, dat ter* gten3 in Groningen tot hoofd van een chris telijke school iemand was benoemd, eten man van zestig jaar, die een jaar geleden niet- teervol was ontslagen wegens het als hoofd teener christelijke school plegen van laak bare handelingen. Hij had aangeboden het geld voor den s(hooibouw tegen zeer lagen interest aan hot schoolbestuur te leeUen ten dit had over de bezwaren doen heenstappen. „Het Schoolblad" heeft de zaak onder zocht en bevonden, dat het bericht juist iel.; Het blad weet man en plaats te noemen.. Door zijn benoeming krijgt de man recht op pensioen. Het Rijk Zal dat betalen. Op 83-jarigen leeftijd ïs te Haarlem overleden de emeritus-predikant ds. Th. Hoog. Met den trein van 4.37 zijn, naar „Het Vad." meldt, gistermiddag 't lid der Eerste Kamer mr. O. Th. van Deventer en echtgenoóte van hun Indische reis in Den Haag teruggekeerd. Beiden zagen er wel varend uit en schenen zeer voldaan over hun verblijf in Indië. Verscheidene vrienden en bloedverwanten waren op het perron ter verwelkoming aanwezig. H. M. de Koningin heeft toegekend de eeremedaille in goud van de Huisorde van Oranje aan den concierge van het Konink lijk Paleis Het Loo, K. Uiterwijk. Te Breda is plotseling, op 59-jarigen leeftijd, overleden de heer C. Walraven, hoofdinspecteur bij de Maatschappij tot Exploitatie vari >Staatisspoorwegieii. De heer Walraven was ridder van verschillen de buitenlandsche orden en heeft verleden jaar zijn 40-jang jubileum als ambtenaar der Staatsspoor gevierd. Voor de vacature-De Louter in de (Provinciale Sta'bn van Utrecht- (liberale zetel) zijn candidaat-gesteld de heeren mr. W. H. Boers (lib.) en dr. J. J. van Leeu wen (soc. dem.) Tot commandant van.de brandweer in Den Haag is benoemd de heer C. F. Tuckermann, oud-luit.-kolonel der genie van het Oost-Indisch leger, reserve-iuit.- kolonel van den generalen staf, en leeraar. H. B.-S. aldaar. Als conrector aan het gymnasium te Leeuwarden worden aanbevolen drs. W. van Esveld, te Sneek; K. Hofstee, fce Winschoten, en L. Rank, te Middelburg. De Slat en van Overijsel benoemden tot hoofdingenieur bij don provincialen wa tersbaat den heer A. van Linden van den Heuvel, thans ingenieur. De audiëntie van den Minister van Waberstaat zal a. s. Vrijdag niet plaate hebben. ALPHEN. De Chr. zangvereeniging „Halleluja" heeft gisteravond een open bare uitvoering gegeven. Het ruime kerk gebouw der Ned.-Herv. Kerk was gehee' met belangstellenden gevuld. Ds. Veldhoen heette allen welkom en sprak een kort woord, zoodat weldra de zangvereeniging haar taak begon. Het eerste stuk was „Gebed", door het koor aangeheven, oven als „Getrouw tot in den dood en Verheugt U, gij volk'ren." Helder en fri9ch werd Sneeuwklokjes'' gezongen, duet voor twee sopranen en vrouwenkoor. Den beiden solis ten komt een woord van lof toe voor haar schoon gezang.- Verder werd --nog aangehe ven „Lied op den Goeden Yrijdag", „De lijdende Heiland"r het vroolijk-ernstige stuk „Het Geuzenvendel o./d. Thuia- marsch" en „Danklied". Dit laatste, een duet, vrouwenkoor en gemengd koor, wae een mooi, ingewikkeld stuk; de dames in het duet ook kweten zich goed van haar taak. Na de pauze, die, met het oog op den tijd, slechte een kwartier duurde, werd het Kerstmis-Oratorium uitgevoerd. Het zang stuk, dat den verderen tijd in beslag nam, is in zes deelen verdeelduit het eerste deel spreekt het verlangen naar den Ver losser; het tweede behelst de boodschap aan Maria; dan hooren wij het „Stille Nacht", het bezoek van de herders uit Betlehem en de Wijzen uit het Oosten wordt bezongen, terwijl ten slotte, alles op lost in één jubelzang ter eere van den ge boren Messias. De tenor-solo, de heer L. Keemink had in dit etuk veel voor zijn rekening, doch hij kent zijn taak. Ook de soliste mej. De Swaan liet menigmaal haar sohoone en volle stem, helder en zui ver door het ruime kerkgebouw weerklin ken; het was altijd weder een genot naar haar te mogen luisteren; ook de koren kwamen goed uit. Aan het eind bracht ds. Veldhoen een woord van dank aan de Vereeniging en ook niet het minst aan de solisten, voor hetgeen zij gegeven had, terwijl hij den wen6ch uit sprak, dat zij voortdurend naar het vol maakte (in betrekkelijten zin) mocht stre ven, zoodat -zij dan al haar kracht voor dit schoone werk zou blijven besteden. Ook den directeur, den heer Th. Enderle, uit Leiden, werd een woord van dank gebracht voor zijn zorgen aan de Vereeniging be steed en den heer Joh. Kres, eveneens uit Leiden, voor zijn pianospel. Den directeur werd als blijk van erken telijkheid een dirigeerstok aangeboden, terwijl mej. De Swaan vereerd werd met een schoone bouquet, en daar zij binnenkort deze plaats gaat verlaten, benoemde de Vereeniging haar als eerelid. In de Ger. Kerk alhier zijn tot ouder lingen gekozen de heeren H. de Jong en J. van Arkel en tot diakenen de heeren B. Snel en J. v. Eick. KATWÏJK-AAN-ZEE. Dinsdagavond had in badhotel „De Zwaan" door notaris G. D. du Rieu, te Voorburg, de verkoo- ping plaate van tien huizen aan de Adria- na-straat, alhier. Uitslag: door den heer G. Bloot werden vijf perceelen gecombi neerd gekocht voor f 5680, en één perceel voor f 1225; door den heer L. Kruyt wer den gekocht drie perceelen resp. voor f 1249, f 1250 en f 1264, terwijl één perceel werd gekocht door A. v. Duyvenboden Az., voor f 1249. KOUDEKERK. Op een desbetreffend verzoek van de werklieden in de bouwbe drijven is dooT de Patroonsvereeniging „Samenwerking", te Hazerewoude en Kou dekerk, beslot-en het uurloon met Ingang van 1 Januari 1913 met 2 cents te verhoo- gen. Tot ouderlingen der Geref. Kerk zijn herkozen de heeren N. Francken en N. P. Slegtenhorst en tot diaken de heer Jac. de Kort. NOORDWIJKERHOUT. Gisteren hield de afd. Noordwijkerhout van de Ned. Naai- vereeniging een uitdeeling van gemaakte ldeedingstukken. Behoeftigen en ouden van dagen van allerlei gezindten werden hier mee verblijd. NOQRDWIJK-AAN ZEE. Heden woei de vlag van het aan den Zuid-boulevard in aanbouw zijnde „Grand Pension Rem brandt", directeur de heer J. W. Spruyt. Men begrijpt, dat het „onder de kap ko men" van het groote pension, dat ongeveer 60 kamers zal bevatten, niet onopgemerkt voorbij ging. De aannemer, de heer W. P de Vreede, oogstte lof voor den spoed, waarmee hij het groote gebouw doet ver rijzon. OEGSTGEEST. Gelijk uit het Raadsver- slag bliïkt, heeft een aantal kiezers dezer gemeente, wonende aan den Morsoh, ge vraagd om een stembureau bij verkiezin gen, De heer Schuitemaker, dit verzoek steunende, wees er op, dat ongeveer de helft der kiezers in dat deel der gemeente woont. Dit wae wat ruim genomen; het meet zijn ongeveer een derde, want van de 636 kiezers, alhier, wonen er 217 aan den Morsch en bij de stad. Trouwens, dit aan tal ie nog groot genoeg, om de instelling van een stembureau aldaar te wettigen. SASSENHEIM. Dinsdagavond vergader de de afd. Sassenheim der Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur. Ingekomen was een schrijven van den secretaris van -den Nederl. Tuinbouwraad over het uitgeven van een weekblad. Het abonnement bedraagt f 1.60 per jaar. Staande de vergadering gaven zich enkele leden op voor een abonnement. Een schrijven van den heer K. Klijn over het aantal treinen, dat te Piet-Gijzenbrug stopt. Hij vraagt, of daar geen verbetering in dient te worden gebracht en of de af- deeling zich daar voor zou willen spannen. De Voorzitter belooft de zaak nader te on derzoeken. Tot afgevaardigde ter Alg. vergadering werden benoemd de heeren K. Klijn en. B. Hoogstraten en als plaatsvervangers de heeren J. Wijntjes en H. P. Frijlink. Hierna was aan de orde de' behandeling van den Beschrijvingsbrief. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om gedurende 5 jaar elk jaar f 1000 beschikbaar te 6tellen voor het inzenden op tentoonstellinge-n, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd, om het volgende jaar weer een studie-tëntoonstelliDg te hou den te Haarlem en daarvoor f 900 beschik baar te stellen. De heer B. Hoogstraten bejammert het, dat op deze tentoonstellin gen zoo weinig voor de narcissen wordt ge daan. Aangaande het voorstel van Weste lijk Schouwen om een prijsvraag uit te schrijven voor een bollenrooiraachine, werd den afgevaardigden een vrij man daat verleend. Het voorstel van Oegstgeest en Omstre ken, omtrent het oprichten van een bloem bollenbeurs op rekening der Alg. Ver., kon geen genade vinden in de oogen der vergadering. Alsnu werd behandeld de vraag: „Is het wenschelijk, dat de behandeling voor het broeien der hyacinten op glazen meer be kend wordt?" Deze vraag werd ingeleid door den heer H. P. Frijlink. Deze wees op de verkeerde behandeling, die de hya cinten op glazen ondervinden en waardoor zulke slechte resultaten worden verkregen. Hij drong er op aan, dat meerdere bekend heid zal worden gegeven aan de manier, waarop die bollen zullen moeten worden behandeld. De heer O. Rijnsburger zou bij de te ver- koopen bollen aan particulieren een gedrukt blaadje wenschen te verstrekken, waarop de behandeling staat vermeld. Nog enkele leden gaven hun meening ov'er dat punt ten beste, eens was men het niet. WADDINXVEEN. Mejuffrouw L. Be geer, uit Gouda, is benoemd tot onderwij zeres aan de openb. school (Brug) en mej. S. A. German, tot assistent bij het onder wijs in de nuttige handwerken aan de open bare school (Dorp). WARMOND. Gistermiddag bevonden zich' alhier in de gemeente twee personen met wagen (brik) en paard, uit een naburige gemeente, ten einde alhier hulsttakken op te koopen. Hun wagentje was al zoowafc vol, en zdj hadden zeker goede zaken ge maakt, want zij hadden al aardig aan BacchuB geofferd, ten minste de een. Zij zouden wegrijden, en do een de voerman, die het erg Sb onder den invloed was, zat al op den wagen en had de leidsels, toen de tweede er ook op zou gaan, doch dat lukïe niet doordat de voermatn er de zweep op legde en weg reed, waardoor de ander kwam te vallen voor het wiel en door <Jik en dun een eindje werd medegesleep totdat de politie kwam en het beter vond den koetsier, voor eigen en and'erer veilig-, heid, in het arrestantenlokaal te brengen, waar hij zijn roes kon uitslapen. Men oer grijpt dat een en ander heel wat op soa u L ding bracht. Nader vernemen wij, dab op Maandag 30 December a. s. opnieuw een verkiezing plaats hebben van twee kerkvoogden en twee notabelen bij de Ned.-Herv. Gem. ali hier. Al^euieene Nederlandsche Bond van Reubelmnkers, Bellange» en Aanverwante Vakgenooten. Vanwege dezen Band werd dezer dagen' in Leiden, voornamelijk onder loven bed oddq vakmcnschen, de volgende oproep verspreid: „,Aan do Leidsche Vakgenooten I 'Vis wij oen oogenblik uw aandacht) vra gen, dan is dat om het met U over uw be langen te hebban. In alle doelen van onaj land zien wij tliains een krachtig deelna men onzer vakgenooten aan den strijd om- hooger loonen, om korter arbeidsduur, om, beter leven, pm moor welvaart ija onze ge zinnen. In alle plaatsen is do Algemeene Neder landsche Bond hard in de weer, om te trach ten de loonen en arbeidsvoorwaarden te bren gen op een pe.il, waarop zeker onze vakge nooten recht hebbon. De vakgenooten zien zeiven in, hoe hoog noodig die 6trijd is, en sluiten zich aan bij onzen vakbond, steu nen onzen Bond in zijn werken, en beirei- ken daardoor schitterende resultaten. Reeds zijn in alle groote plaatsten do loo nen gebracht op 30 cents per uur, .zjjh! vacantiodagen met behoud van loqn, is de 10-uren-dag rnefc pTocentengeld voor prvcr-i werk ingevoerd. En het is de Algtemteene Nederlandscihte Bond, die z!ich kan verheugen in het door zijn optreden bereikte. Kameraden I Hoe is het hier, lióe is het in Leiden? De levensomstandigheden zijn hier ontzet tend moeil ijker geworden De huishuren en levensmiddelen stijgen tnaar steeds in prijs en de loonen. zijn schrik* barend Dag. Vindt men in vele plaatsen in ons bedrijf teen loon van 30 cents per uur, hier is dat hoogstens 21 cents. Andere plaatsen, zoo- als Haarlem en Hilversum, betalen nog' loo nen van 26 en 27 cents per uur. Moet dat zoo doorgaan? Moet Leiden, de plaats uit ons land, die voor onze vakgenooten bijna de allerlaagste in loon is, nog dieper zinken?, Wij zeggen neen! Het is zoo al veel te terg.; Ook wij jvillen hooger loon, ook wij wil* len beter geregelde werktijden, ook wij wil len vrije dagen, maar bovenalonze veel te lage loonen moeten omhoog. Het is daarom, dat het Bestuur van cleav Alg. Ned. Bond besloot ook 'Lier in Leiden' te trachten betero loonen ingevoerd te krij gen. Doch wil dat slagen, dan moeien ook de Leidsche vakgenooten ons in dit werk steu nen. Dan moet. allo, laksheid on berusting, worden afgeschud. Dan moet ook gij' wil* len deelen in dio verbeteringen, welke Pieds! in de moeste andere plaatsen zijn ingevoerd? Om dit alles met u te bespreken en om] u bekend te maken, met wélke middelen en langs welke wegen dat moet gaan, roepan; wij u op een daarvoor speciaal voor n tel beleggen openbare vergadering op Dinsdag 17 Deoombcr 1912. des avonds to half negen', in het Gebouw van den Verhuurders bond, Hooglandscho Iverkgracht No. 40. Spreker: F. van der Walle, Bondsvooir-: zit. ter. Zorgt dan aanwezig te zijn, laat niemand ontbreken. t Het Bestuur." Aan dezen oproep gaven velen gehoor.; Was bij den aanvang der vergadering de 'zaal matig bezet-, in den loop"van den avond kwamen er zoovelen, dat er plaats te weinig was. De secretaris van het hoofdbestuur, daj heer Walop, opende do vergadering en hoop te, dat deze een beter succes mocht hebben, dan te-voren het geval was geweest. In dé opkomst zag hij het teeken van ontwaakt besef voor lotsverbetering. Met den wensoh1,- 'dab hier een afdeeling van den Bond zou] worden opgericht, gaf hij liet woord aani den reeds genoemden spreker, die ricli ook verheugde over de opkomst en daarna ging uitwerken wat in den oproep werd vermeld^ Leiden staat wat deze vakgenooten bete treft achteraan, hun toestand hier is erbarm#* lijk en afschuwelijk, de loonen zijn hier d# laagste van heel het land, de arbeidsduur is hier te lang; er is hier geen sprake va1^ teen mensdiwaardig bestaan. Wij hebben! reolit op méér dan op de noodigste voeding#* middelen alléén, welke al zooveel kosten.f recht op een deel der welvaart, omdat wij, werklieden, liet zijn, van wie zij komt. Wat ontevredenheid genoemd wordt bij de arbei-i 'ders, wordt bij do patroons door henzelvteh tenergie genoemdwij zijn zoo vrij dat om] te keeren? 't Is hier treurig gesteld met vrije dagen; en doorbetaling op Chr. feestdagen. Er wordt hier gezwoegd en gebeuld, 12. nrenl per dag.. -V

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1