VOOR DEJEUGD r COSCH DAGB1AD o. 16206. Woensdag* 18 December. Anno 1912 ii>g«»?iiSi>;>ii iiHijiitii Simi ji>:> Een allervermakelijkst spelletje voor de aanstaande feestdagen. Wien de schoen past trekke keai aan. ✓W\ O De stomme Joe. Aan dit" gezelschapsspel kunnen zoovae: uiogelijk personen deelnemen. Het minste g-- tal is vier, hoe grcotèr het aantal is, des te VTOolijker belooft het spel te worden. De zonderlinge naam van „stomme Joe'' is afkomstig van den voornaamsten spelregel den mond te houden. Het jonge goedje, wier snater altijd gaat, zooals moeder dikwijls zucht, is dit spel dus tevens een goede oefe ning. Voor dat spel heeft men noodig: drie dob belstenen in een kroes, een stukje krijt, een spons of lapje en een groote, ruwe keu kentafel, waarop men met krijt schrijven kan. Op een mooie mahonie, of notenhouten tafel gaat dit natuurlijk niet. In dit geval némen wé echter een ongeverfde plank of den achterkant van een oud theeblad, dat we in liet midden van de tafel leggen. Be zitten we in ons speelgoed een schoolbord, dan kunnen we ook dat gebruiken. We nemen nu allen rondom de tafel plaats. Voord-at bet spel begint, wordt in het midden van de tafel of de plank een kleine cirkel getrokken waarin het stukje krijt gelegd wordt. Nu begint de eerste speler te gooien en werpt alle drie dobbelsteeiien" op de tafel. Toont een der dobbelsteenen het getal 1, dan neemt hij het krijt en schrijft voor zich op tafel 1 neer. Het doel is nu met de overige geworpen pogen de getallen van 1 tot 9 te kunnen vormen. Hoeft, hij nu, bij voorbeeld, met de beide overige dobbelstee nen de oogen 2 en 4 geworpen, dan heeft hij een heel gelukkige worp gedaan. Hij schrijft dan: 1 9 Mag deze optellen 1 2 3 Schrijft dan de oogen -! Telt dan de oogen 1 -{- 4 5 2 4 6 1 if 2 k-f4 7. Met dez» e>erste worp hoeft hij dus reeds tot 7 kunnen schrijven. Niet iedereen is echter zoo gelukkig. Menigeen zal herhaalde malen moeten gooien voor hij zelfs mag gaan opschrijven. Want denk er aan, vóór dat men 1 geworpen heeft, mag men niet gaan opschrijven. Men dóet dan de steenen in den kroes en geeft dien aan zijn liiikerbuurman. Degene die daarentegen 1 met een der steenen werpt, mag op de wijze zooals we hierboven aangaven, met de oogen der andere steenen de cijfers 1 tot 9 vormen en met werpen voortgaan, net zoolang tot dit niet meer mogelijk is. Heeft men de getallen 1 tot 9 bereikt, dan begint men terug te tellen, tot men alle cijfers heeft uitgevlakt. Bij het cijfer 1 aan gekomen, gaat men weer tot 9. Wie op deze wijze de cijfers 19 drie maal verkregen heeft, is de winner. Maar nu komt het grappige en het moei- ^5^$* t J jl L..La fesAaJ iftjivJ isC_L- -Ci 1*1 ria» Een lucifersspel. Zoodra men begint te schrijven, mag men niet meer pr aten. De and ére medespelenden, die nog niet kunnen opsclirijven, mogen wel praten en doen nu al hun best, om den zwijger aan het praten te krijgen, want zegt hij maar één woord, dan moet hij al zijn cijfers weer uitvlakken en ya.n voren af aan beginnen. Dezelfde straf krijgt men als men de volgende overtredingen maakt 1°. Als men verzuimt het krijt weer in den cirkel te leggen, voordat men den kroes overgeeft 2° Als men den kroes op tafel zet, inplaats van zijn buurman in handen te geven 3°. Aló men met twee dobbelsteenen werpt,, inplaats van met drie. (De vorige speler kan namelijk om zijn buurman te foppen stil letjes een dobbelsteen achterhouden). Dit alles lijkt heel gemakkelijk te voor komen, maar vereischt in werkelijkheid een groote oplettendheid. Menige speler werpt uit verstrooidheid het krijt mee in den kroes, wat natuurlijk eveneens het uitvlakken van al zijn cijfers ten gevolge heeft. En dan kun je niet gelooven, hoe moeilijk het is om je mond te houden, als anderen om je heem grappen maken en je in 't ootje nemen. Het is een alleraardigst spel, waarmee we op de aanstaande feestdagen veel pret kun nen hebben. Een EucifersspeS. Hiervoor heeft men noodig een wijn- of punohglas of een ouder wets eken lueiferspot en bovendien een aantal lucifers. Bij het begin van het spel krijgt ieder speler een gelijk aantal fiches, flikjes of iets dergelijks. Na dat het glas of de pot met lucifers gevuld is, moet ieder speler op zijn beurt een luci fer uit den pot nemen en dwars bovenop de pjidere leggen (Zie Afb. a), totdat oen geheele torenbouw ontstaat (Zie Afb. b). Valt een of meer lucifers bij het opstapelen naar beneden, dan moet de speler even zooveel fiches in hot pot betalen. Als de toren in elkander valt, begint het spel opnieuw. Wie de meeste fiches overheeft, wint den pot. Men kan het spel echter oolr in om ge-; keerde volgorde vervolgen. Dat wil zeggen:' Als de toren zoo hoog is dat er geen lucifer, meer bij kan, begint men hem af te broken.- Men neemt dan voorzichtig ccn lucifer er, af en steekt dien weer in 'tglas (Zie Afb. c).( Voor de hierbij afvallende lucifers handelt; men op dezelfde wijze als we hierboven me-e-' deelden. NEEF HEINEMAN. Op den groolen vijVer der kostschool va. ren de- jongens lustig aan het schaatsen rijden, liet was 7.00 koud, dat de adem haast bevroor maar daar gaven zij Diet om: amuseerden zich onbeschrijfelijk. De kleinen waren aan het sneeuwballen gooien en hadden ook een pret voor ze3l Wel heel oneerbiedig waren meestal de poppen, die leeraren van school moesten voorstellenhet waren echt-er meer ca- ricaturen dan gelijkenissen. Plotseling weerklonk er e- 11 luide kreet van verbazing of liever bewondering. Al len kwamen haastig toegeloopen en daar zagen ze een der leeraren in sneeuw geboet seerd, en ctit nu toch zoo duidelijk, zoo knap go laan, dat daaruit onmiddellijk be sloten werd, dat dit zeker een groot ar tist moest zijn. En ziet: het was de kleine kreupele Victor, die dat kunstwerk verricht had. Kreupele Victor" was eon jongen van een jaar of tien, zoo oppervlakkig zou je ge zegd hebben, dut hem juist een dubbele goede ontvangst meest ten deel zijn geval lenmaar... kinderen zijn dikwijls wreed en dus werd Victor nog dikwijls geplaagd met zijn gebrek. Nu naderde er een lange slungel van een jaar of zestien, die zeker eens heel gees tig wilde zijn en die dus diep den hoed af nam voor den kleinen man en hem in de ovordrevenste bewoordingen zijn ooinpli- ment maakte over dit meesterwerk. Dit vatten de anderen als een sein op om nu

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 15