IiEIDSCH DACFBÏ.AD, Woensdag- 4 December. Tweede Blad. Anno 1912, Buitenlandseh Overzicht. Van onzen Oorlogscorrespondent. PERSOVERZICHT, Tweede Kamer. Eerste Kamer. Uit de Rechtzaal. Jïo. 16194. T a f t heeft voor delaatste maal fcet Congres der Yereenigde Staten ge opend. Een volgenden keer zal Wilson dat karweitje moeten opknappen. 41s elke troonrede is deze republikein se troonrede ook in veel opziokten gelijk gan de Yoorgaanden. In de boodsohap, zoo heet dit stuk, wordt het betreurd, dat het pongres er niet in geslaagd is de arbitrage- verdragen met Engeland en Frankrijk te fgtihoeeren. Een wijziging van de tarief wetten wordt aanbevolen om de positie <jer Yereenigde Staten in onderhandelin gen op handelsgebied met vreemde mogend- beden sterker te maken. Pe president betreurt het, dat het Con- p-es er niet in geslaagd is de wetgeving vol gens de beginselen van de Haagsche opium- Oonferentie aan te nemen en betoogt de noodzakelijkheid, dat het Congres in deze fitting de noodzakelijke wetsontwerpen aan neemt. De boodschap staat voorts stil bij de noodzakelijkheid, dat de Yereenigde Staten iteun verleenen in zake de financieele reha bilitatie van de zwakkere staten van Cen traal Amerika. Er wordt ook melding gemaakt van de jrolhardende noninterventie van de Yer eenigde Staten in Mexico. Guatemala en Honduras krijgen de vriend- pohappelijke vermaning om de billijke vor deringen van buifcenlandsche crediteuren stipt te voldoen, waaraan de wenk is vact- gek'ioopt, dat de Yereenigde Staten anders genoodzaakt zouden kunnen zijn de noodige maatregelen te treffen om tot gerechtig heid in deze te noodzaken. De Amerikanen beginnen dus met de par lementaire werkzaamheden. In Europa ismen al druk be* i g. Hier te lande fit' men volop in de Indische begrooting. De Fransohe Kamer behandelt de wet op ide encadreering van de infanterie, een po ging volgens minister Millerand om de na tionale weerkracht te verhoogen. Men is in Frankrijk in de weer met het leger in de laatste jaren. Het is zelfs van die kwa liteit, dat de deskundigen het er over eens fijn, dat de strijdmacht daar op een hoog pij] staat. De Doenia is op zoek naar een presidium. £jj tweede stemming werd prins Dimitrii öeroessoef tot president benoemd, een be noeming, die luide bijvalsbetuigingen ont lokte aan de linkerzijde en in het centrum. Met het kiezen van een tweeden voorzitter was men minder fortuinlijk, want prins IWolkinski weigerde herhaaldelijk, was niet te vermurwen. Vrijdag zal men dat eens overdoen. De Italiaansche Kamer is met een ander karweitje bezig. Deze heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp nopens de goedkeuring van het vredesverdrag van Lau sanne en de maatregelen betreffende Libië. Uit naam van do republikeinsche groep gispte Mirabelli de leiding van den oorlog. Hij erkende, dat de vrede van Lausanne overeenkomt met het doel der expeditie, maar drukte als zijn overtuiging uit, dat de [vrede op een ongeschikt oogenblik gesloten is. Hij zond zijn groet aan de Balkanvolken. De ingenieur Nog&ra is benoemd tot ver tegenwoordiger van de Italiaansche houders hij de administratie van de Turksohe open bare schuld, De Belgisohe koning is ongesteld. De influenza heeft hein te pakken. Het is niet erg, maar hij zal toch niet de verga- dering van den Oppersten Raad voor de Nationale Verdediging op heden kunnen bij wonen. In Marokko hebben de Franschen nog steeds schermutselingen te voeren met de bewoners van sommige streken. Men meldt uit Mazagan, dat kolonel Mangin bij Deinna in aanraking i$ gekomen met een vijandelijke harka. De vijand is op de vlucht gejaagd en liet verscheiden dooden op het slagveld achter. Aan Fransc-he zijde werden 7 man gewond Het stroomt lieden (ïio zich komen onderwerpen. Tijdens den opstand en ook daarna is in China veel geld in omloop gebracht, dat zoo goed als slechts nominale waarde heeft. De Electrisohe Tramweg-maatschappij te Hongkong gaf aan haar personeel last, dat *oo goed als waardelooze C h i- ne esohe geld niet meer in betaling tan te nemen. Onmiddellijk waa een actie onder de CHineesche bevolking tegen dezen maatregel gaande, In de straten werden Chineesche plakka ten aangebracht, waarin de bevolking met wraak werd bedreigd, indien zij van de tram gebruik zoude maken. Door liet bestuur der kolonie werden een aantal manschappen van het Engelsch gar nizoen als politie-dienaren in dienst ge steld voor heb handhaven der rust in de straten en ter bescherming van de tram lijnen. Te Hongkong liep het gerucht van een Chineesche samenzwering, welke de vernie ling van een der bruggen op de lijn Kan tonKowloen zou beoogen. Naar Kowloen, de Engelsche nederzetting op het Chinee sche vasteland tegenover Hongkong, werd politie-versterking gezonden. ttulgaarsche en Tnrksclie artillerie* Moestafa Paeja, 23 November. Wanneer zal Adrianopel vallen en wan neer zal het oogenblik komen, dat wij niet langer al3 krijgsgevangenen tullen be schouwd worden? Want ik ben nog altijd te Moeatafa Pasja, zonder iets meer te zien dan ossenkarren en iets anders te hooren dan het kanongebulder. Wij weten niete, zelfs niet, wat er in Europa voorvalt, want alle oouranten, iio men hier ontvangt, zijn zeer oud, minstens een week. Wat doet men voor Tchataldja, wat doen de groote mogendheden, zal Oos tenrijk oorlog maken voor een Adriatisehe haven (Hier heeft de oensuur een êtuk uit den brief van on zen correspondent geknipt). Ik heb in eenige Fransche bladen gele een, dat, volgens het beweren in militaire kringen, de Bulgaren hun groote voor treffelijkheid boven de Turksche artillerie te danken hebben aan de Fransche kanon nen van Sohreider te Creuseot. Ik geloof, dat niets minder waar is dan dat. Ja> men moet erkennen, dat de Bulgaar- ®ohe artillerie groot sueces heeft gehad, maar ik geloof en ik spreek thans uit eigen ondervinding, hoe weinig dio dan ook zijdat dit suoces te danken is aan hun behendigheid in 't schieten en het goede gebruik, dat zij gemaakt hebben van de regelen der moderne tactiek. Onder de regeering van Abdoel Hamid was het aan de Turksche artillerie verbo den zich in het schieten te oefenen, zij schoot nooit met granaatkartetsen, zooal9 onze artillerie elk jaar doet in Oldebroek. Ik zal li iets vertellen van wat ik den 7den November gezien heb, tijdens het artillerie-duel voor Adrianopel. In den namiddag van dien dag, om 3 uren, zag ik een Turksche batterij hot vuur openen op een Bulgaarsche batterij, die achter den top van een heuvel was ge plaatst. De Bulgaarsche batterij had reeds den geheelen dag geschoten op een Turksche stelling aan den linkeroever van de rivier Arda. Eindelijk hadden de Turken haar be merkt en om 3 uren ongeveer zag ik de eerste kartets ontploffen in de riohtdng van de Bulgaarsche batterij. Eerst dacht ik, dat de Turken precies de plaats gevonden hadden, dat zij den af stand hadden gemeten op de kaarten en dat zij begonnen waren met een verstorend vuur, omdat de kartets zeer hoog in de lucht ontploften, zoodat men niet kon be- oordeelen, of zij te dichtbij of te ver vie len, wat noodig is, wanneer men bezig ia met inschieten, dat wil zeggen: den af stand te zoeken, maar na 5 minuten be greep ik, dat de Turken alleen eenige moeite hadden met het regelen van de springhoogte. Eindelijk slaagden zij er in en toen had de zaak in enkele minuten ge ëindigd kunnen zijn met een goede artil lerie, die op de hoogte van haar tijd ia Niets van dat alles. Toen zij een goede springhoogte gevonden hadden schenen zij zeer verwonderd de 6pringpunten niet te zien, die achter de batterij vielen; maar wat voor mij zeer duidelijk was en wat zij ook hadden moeten begrijpen, was de on mogelijkheid die te zien, omdat de Bul gaarsche batterij juist achter den top van een heuvel was opgericht. Na vele sohoten veranderden zij op nieuw hun springhoogte, maar toen was het weer onmogelyik te zien waar de kar tetsen neervielen. Op mijn woord, het was voor een artil lerist een nogal vermakelijk schouwspel I Toen kreeg een Bulgaarsche batterij be vel, aan het Turksche vuren een einde te maken en reeds na eenige minuten begon ■zij te schieten. Ongelukkigerwijs kon ik van mijn plaats de Turksche batterij niet zien, welker kartetsen ik zoo goed zag. Ik moest mij er dus toe bepalen den invloed na te gaan dien de Bulgaarsche artillerie op het Turksche vuur zou hebben en na 5 minuten begreep ik, dat de Turk- Bche artilleristen niet kalm in hun houding meer waren. Men zag de kartetsen ontploffen op een hoogte van 4 500 meter. Spoedig was het gedaan, het Turksche vuur zweeg, de bat terij der Bulgaren had haar plicht vol bracht. Neen, het moet gezegd worden, de Turk. sche kanonnen haddon wel hun best gedaan zij hebben hnn kartetsen geworpen, waar de Turksohe artilleristen ze gericht had den, alleen dezen wisten niets van schieten af en zooals men al doende leert, beginnen zij nu beter te schieten. Wilt ge een ander voorbeeld? Zooals ik u reeds verteld heb, ben ik in een belege- ringsbatteriji geweest, waarop de vijand reeds den geheelen dag schoot, ofschoon zonder het 'minste succes. De Turksohe of ficieren hadden allen bemerkt, dat de af- Btand, waarop men schoot, 300 meter te ver was. Wij zijn nog nooit zoo gerust ge weest bij kanonnen, maar achter ons was het als een hel en de kartetsen deden er him werk goed, doch zjj waren voor nie mand gevaarlijk.- Nu moet gezegd worden, dat het zeer moeilijk ia de Bulgaarsche batterijen te vinden, want de Bulgaren verstaan goed do kun3t hun stellingen te dekken. Alle batte rijen zijn achter heuvels opgericht en als dat niet mogelijk is, zooals ik het gezien heb in de vlakte van de Maritsa, plaatsen zij hun batterij achter een groep boomen. Men schiet hier veel in den nacht en dan zal men misschien iets meer kunnen zien, omdat men overdag het vlammen van het kruit niet kan onderscheiden, dat zeer hel der is in de duisternis en Bpoedig de plaats aanduidt, waar een kanon of een batterij is opgesteld. Gisteren heb ik kanonnen gezien, die men op de Turken had veroverd. Er wa ren ossen voor gespannen, de kanonnen werden getrokken door 2, de munitiewa gens door 4 dezer dieren. De soldaten lie pen er naast en vuurden met stokslagen de ossen aan. Alleen de commandant zat op een zeer klein paard. In mijn volgenden brief hoop ik u wat nieuws te kunnen vertellen, want morgen vertrekken wij onnieuw naar het front. FABTTTS. Prof. m r. W. van der Vlugt kon digt in de December-aflevering van „Onze E e u w" aan, dat hij de redactie van dit tijdschrift gaan verlaten. De jongste gebeurtenissen de linker- ooncentratie hebben den hoogleeraar in gedachten gebracht een vermaan, door hem in 1906 in „Onze E e u w" tot de le zers gericht, en waarin zioh een gedachte uitsprak, waarover thans de teerling is ge worpen. Wij halen uit zijn afscheid het volgende aan „■Zoo eéner als anderzijds was het ,,an- tithese"-gevoel nooit sterker, bitterder dan thans. Nog blijft" juist hier, gelijk reeds vóór vijf jar on, de afgrond gapen. En de gevolgen, destijds reeds voorspeld, zij la ten zich niet wachten. Rechts niet minder dan links zijn al voor het offerfeest der vroegere overtuigingen ter eere van het komend kiezers-jubeljaar de aanstalten ge maakt. Ginds: een doorgaan onder het juk der dwangverzekering naar Duitschsn trant. Hier: een aanloop tot den sprong in het allemanabewind, dat op „oonventie"- heerschappij moeb uitloopen. Zelfs blijkt van zekere liaasfb onl het offer snel te brsii\ gen. Liever doorgevlogen dan doorgekro pen. Slechts heeft men voor het verrassen de van zulk bedrijf niet allen zin verloren. Wat er genen kant van het scheidings- 6troompje plaats heeft men krijt het over en weer voor &temhu6berekening uit. Als deed men niet in het kamp der vrienden krek hetzelfde. Heb eigene laveeren wordt verbloemd onder het voorwendsel, dat prao- tische staatskunst bondgenootschappen tus- schen ongelijk gezinden en dus inschikke lijkheden noodig maakt. Als stond daar niet aan de overzijde des strooms een groep, waarmee men zonder zulke inschik kelijkheid op ettelijke hoofdpunten zich zou kunnen verstaaoi. Waar naar prof. v. d. Ylugt's mee ning afgedaan heeft de levensgedachte, die onder zijn leiding, „Onze Eeuw" als wegwijzer in ons openbare leven be stemd was te bepleiten en ook heeft be pleit, acht hij den tijd gekomen om terug te treden. Als medewerker hoopt hij nog somtijds zijn vroogiere kameraden, die zijn vrienden blijven, om gastvrijheid te vragen; als „redacteur" acht hij voor zich het klokje van gehoorzaamheid zeer duidelijk te vernemen. In oen kruiskopje Geen eenheid zlagfc „De Maasbode": Er zijn dn on9 land een handvol ontevre den dominees ten wat sentimenteel* geleer den, die leen nieuwe part ij gesticht heb ben. Die partij wil aro<tr alles principieel Chris telijk zijn, ion men zou daarom van haar een progTam kunnen verwachten, dat rioh kenmerkt door eenheid van beginsel en dab afwijkt van -dab--bestaande Christelijke partijen. Heb gemis aan oicnhèid springt echter da delijk in 'fc oog. Om maar eens ea'ne contradiotie te noe men, die jduidelijk opvalt. Inzake sociale politiek heeft de partij soms Zoer geavanceerde eischen; 'ir komen op heb progTam veel staatsmonopolies voor en andere dwangmaatregelen der Overheid. Zoozeer zelfs dat men zich afvraagt of hier de paganiatisoho „Verein für Sozialpoli- tik" nicb meer geïnspireerd heeft dan d« Christelijke religie. Maar aan den anderen kant wil men dé Overheid van een haar toekomend terrein verwijderd houden. Want van tariefpolitiek moeten de Christel ij k-soei alen niet veel heb ben. Waar do taak der Overheid uib den aard eenigszins twijfelachtig is en eenigszins ge vaarlijk, een taak, die hoogstens door vootrbij- gaando omstandigheden aan de Overheid wordt opgedrongen, wegens gebrek aan mo raliteit in het maatschappelijk leven; daar aarzelen zij geen oogenblik, om de bevoegd heid van den Staat zonder eenige reserva zoo ver mogelijk uit te breiden. Maar een taak, die uit het wezen van den Staat zelf voortvloeit, die ook door alle Staten in de historie vervuld is en dio bovendien den Staat tot plichb wordt wegens den aard dor internationale economi sche betrekkingen, te weten de zorg der Overheid voor do nationale walvaartsbelan- gen tegenover hob buitenland die essen- tieelo Statistiek worclt miskend. Men achtte het zelfs niet noodig daarover uitvoerig te beraadslagengeen wonder, want dergelijke zakelijke vraagstukken als de han delspolitiek vleien do sentimentaliteit niet. Haar tariefpolitiek neemt de prinoipieole partij zoo maar klakkeloos over van het banale liberalisme, terwijl haar sociale poli tiek, die blijkbaar niet veel eerbied kosstert voor de zedelijke krachten, in de verte her innert aan vrijzinnige democratie. Doch mon zou zich haast bij eiken eisoh' der nieuwe partij kunnen afvragen, waarin toch eigenlijk het specifiek Christelijke dier partij schuilt. Zoo wil byvoorbeéld ook deZe partij, pre cies als de vrijzinnige concentratie, de recht matige 1) eischen der mod.erne vrouw er kennen, door haar kiesrecht te geven. En nu behoeft het toch. zeker geen uitdruk kelijk betoog meer, dat het moderne femi nisme niet voortkomt uit de Christelijke re ligie, maar uib het platste en grofste hei dendom, dab zich denken laat. Hier is dus het program weer meer hei- denscli dan Christelijk. Trouwens, hoe groot do verwarring bij sentimenteels menschen wel is, blijkt hiar- .uit, dab een dej; partijgenooten de mecning toegedaan was, d.at op grond der schept pingdordinantio der vtouw geen kiesrecht toekwam. Alleen als noodstand wildé hij het vrouwenkiesrecht aanvaarden.. Wij Vragen waar hier het gezond verstand blijft; want welke is de nood, dia hét toe kennen van kiesrecht aan de vrouw, tijde lijk noodzakelijk maakt. Tenzij misschien om het goddelooss femi nisme te bevorderen; of anders om een ge legenheid te hebben om to manifestBetretu tegen de gangbare mecningen in de overige principieel e Christelijke partijen. Wij kunnen dan ook behalve de redactie dor zinnen niets principieel-Ohristelijk» in die program ontdekken. Althans niets, dat afscheiding van de overige principieel-Oliris- lijke partijen zou kunnen rechtvaardigen. Want in do punten, waarop de nieuwe jftrtij van de gangbare meerlingen afwijkt, is net Christelijke soms ver te zoeken. Het herinnert dikwijls meer aan paganisme en vrijzinnigheid. Misschien echter, dat de praktijk en de actie kier nieuwe politieke partij evenzaör vóór haar gaat getuigen, als de principiede gelioörto er van wantrouwen wekt. Want voorloopig zien wij er weinig an ders j.n, dan een gelegenheid om k tort et a travers verdeeldheid te bron ff ïn on der da volksgroepen, die gezamenlijk ge streefd hebben om alle terrein des livens voor God op te eischen .l Een driestar in „He t Centrum" over Voorhoen en Thans geeft te lezen De obstructie wordt door de linker- z ij d e in de Tweede Kamer nog steeds voort gezet. Steeds worden allerlei nieuwa mid deltjes bedaolib, om den goeden gang van zaken te belemmeren. Eerafc heeft men door voortdurende veel- pïaterij het zóó ver gobracht, dat do be handeling van heb Invaliditeitsonfcwerp go- schorst moest worden, thans schijnt men het er op aan te leggen, dab do Begroeting vóór Kerstmis niet afgehandeld worde. En mocht dat lukken, dan Zal het hee- ten, dat zulks hieraan te wijten is, dat men met de behandeling der Begroeting dit jaar zoo bijzonder laat is aangevangen. Op die wijze hoopt men dan de gevoerde obstructie te kunnen maskeoren. 't Is duidelijk, dat reeds in die richting gewerkt wordt-. Zoo lazen we in hét Kamorovarrioht van de „N. Rott. Courant" van verleden Zatordag van „de begToo tings werkzaamheden (ditmaal zoo laat begonnen)". Welnu, 't da noodig, den voortgang van dergelijke ten dentieuze verhalen aanstonds te stuiten. Zeker, in een laatsbe jaar als dit zijn uit voerige debatten to verwachten. Moaï zijn, zelfs mot het oog daarop, de begroolinga- werkzaamheden zoo laat begonnen? Allerminst. Daartoe hebbc men slechts na te gaan, hoe het gegaan is, toen rechts in de min derheid was, en oj> hét eind van oen vier jarige periode do balans moest worden op gemaakt van een linksch Kabinet. Zulks ge schiedde heb laatst in 't jaar 1900, onder heb Kabinet-PaersomBorgesius. Gelijk men zich toch herinnert, is het Kabinet-De Mees ter wellicht heel verstandig verdwe nen, vóórdat do tijd van balans opmaken gekomen was. En hoo ging 't nu in 1900? Begon men toon met de Begrooting op 19 November, gelijk dit jaar? Neen, men be gon daarmee op 21 November, dui two0 dagen later. En lieo verliep do behandeling P De behandeling dér Indische Begrooting ving aan op 21 November na do pauze, werd voortgezet op 22, $3, 28, 29 November en op 30 November bjj do pauze beëindigdduurde al zoo juist v ij f dagen terwijl geen en kele avondvergadering werd gehouden. Zoo geschiedde het voorheenen thans En verder: op 30 November 1900 vingen aan de algemeens beschouwingen over da Staatsbegrooting, om na voortzetting op 4 en 5 December, op 6 December ai te loopm. En eindelijk: pp 21 December 1900 was men met den ganschen Begroobingsarbelid, aangevangen op 01 November, gereed. Zoo ging ihsb voorheen; zal het thans ook 'zóó gaan We wachten het af. Mocht heb «echter thans anders uitvallen, dap blijkb uib het bovenstaande, dat men het nieb mag sohuiven op liet „zoo laat" beginnen der werkzaamheden. Neen, laat tmeu dan ten minste zoo eerlijk rijn te (erkennen, dat de oorzaak daarvan hier in is to vinden, dat toen rechts in de min derheid was en rechts geen obstructie voer de, doch loyaal medewerkte, gelijk het be taamt. Op voorstel van den Voorzitter werd in de gisteren voortgezette vergadering besloten 'de traktanieintsregeling voor de De partementsambtenaren, niet bij heb algemeen debate doch bij Hoofdstuk 10 te behandelen. Het artikel van buitenlandsche zaken tob positieverbetering voor do diplomatie werd aangenomen met 67 togen 4 stommen. Tegai do sociaal-democraten. Indische begrooting. De heer Bogaardtzal voor heb amen. dement-Marchant stemmen, als de Minister eventueele schade aan de particuliere fabriek niet wil vergoeden. De Minister zegt, dat er feitelijk van geen geheim sprake is. Heb geldt de toepassing van een algemeen bekend en toegepast procédé. Yoorts houdt hij' vol, dab de onderneming wel rendabel zal zijn. De heer Bos wil over de kwestie van het procédé den Octrooiraad raadplegen. De heer Vliegen beBtrijdt heb amen dement. De heer Bogaardtzal Voor het amen dement stemmen, nu de Minister zijn vraag niet heoft beantwoord en dus blijk baar de gevraagde vergoeding niet wil ge ven. De heer Van Karnebeek is voor het amendement, omdat hij principieel tegen gouvernemenbsbedrijven is. De heer Marohant repliceerde, waar- ha de héér De Meésteï heb amïndement- Mar chant bestreed, vaS oordeel, dat, waar mogelijk, het gouvemements-dómein renta ge vend behoofrt to worden gemaakt. De héér PatiJn vraagt, of de Minister] bereid is, alvorens do fabtriek op to richten, nog oens door deskundigen to doen onder zoeken lo. of de rentabiliteit van de fabriek voldoende is; 2o. of het procédé, dat de Re geering in de fabriek wil toepassen voojp de guttaji perch a béreidi ng niet is uitgevon den door eon particulier en dus heb eigen dom is van een particuliere fabriek. Van oön bevredigend antwoord zal spre ker het la ben afhangen of hij al dan nieb met het amendement-Marcliant zal medegaan.; Do Minister verklaarde, geen bezwaar to hebben alsnog het advies in to winnen van den Octrooiraad omtrent do kwestie; van het procédé, niettegenstaande de Mi nister volkomen overtuigd is, dat de Rogea- ring op volkomen eerlijke wijze in het bezib van het procédé is gekomen. Een nader on derzoek betreffende de rentabiliteit der fa briek aoht do Minister niet noodig. Ten slobbe trok de lieer Marohant zijn amendement in. Na de verklaringen des Ministers ten aan zien van het Boschwezen, geeft de hou? Middelberg wenken omtrent een msar commeroieele wijze van verkoop van liet product. De hoer Van Vlijmen bepleit hoogcr bezoldiging van liet Europeesch personoel bij het Boschwezen, waarvoor de Minister echter geen reden aanwezig aaht. Inzake den houthandel zal spreker het advio3 van den heer Middelburg volgen. Bij de af deeding Uitgaven voor Landbouw belangen maakt do heer J a n n i n k ver schillende opmerkingen omtrent de katoen- oultuur in Lndië en vraagt o. a., wat er terecht gekomen is van do maatregelen tür verbetering van de fijnere katoencultuur in het Oosten van onzen Archipel. Voorts wil hij, dat de Regoering waarborgen geeft, da/fe de inlander de voordoelen verkrijgt van het product, Zon dei' dat die door tussahenper&o- nen belet wordt. Door bevordering van de katoencultuur bevordert men de economische belangen ,yan de inlanders en maakt mem Nederland onafhankelijk van de buitenland- sche markt-. De Minister antwoordde nog niet to beschikken over de gegevens omtrent d'i resultaten der fijnere katoencultuur. De overige wenken van den heer Jannink zal de Minister ter kennis brengen van de In dische regeering. De vergadering werd verdaagd tob heden Da leden van d« Eersla Kamer dar Ster Iep-Generaal zijn ter vergadering bijeangis. roepen tegen Vrijdag 6 December 1912, a«* namiddags te twee uren. Na korte openbare vergadering sal de Eerste Kamer afdeelingsarbeid gaan ver- tdohten. Uitspraken Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde i WegenB loopen op verboden grond i G. H Pzn., tot f2 of 2 dagen; J. D. Aml en A v. d. B. J eel ieder tot f3 of 3 dagen; P., v. d. B. Azn. en \V. v. d. B. Azn., ieder tob f 3 of 3 dagen, allen te Noordwijkera hout; H. L., te Ter-Aar, tot f3 of 2 dagen, J. B., tot f 1 of 1 maand tuchtschool; F., O. S., tot f 3 of 3 dogen, beiden te Leiden; H. B. en P. v. d. A., ieder tot tweemaal f 3 of tweemaal 3 dagenA. A. J. v. d. T. en W. H. H., ieder tot f 2 of 2 dagen, allon te Haarlem. Wegens burengerucht: L. A. K., te Lei-, den, tot f 2 of 2 dagen. Wegens pluimgedierte laten loopen op beplanten grondJ. G. v. T., te Warmond, tot f 2 of 2 dagen. Wegens straatschenderij: P. v. R., to Katw>ijk-aan-Zee, tot f 15 of 3 dagen; W. N., te Leiden, tob f 6 of 3 dagen. Wegens overtreding Jachtwet: R. B., te Haarlem en P. R. te Zandvoort, ieder tot f 5 of 2 dagen; J. M. J. S., te Zandvoort en Rh A., te Amsterdam, ieder tot fö of 2 dagen; A. S. Lzn., te Noordwijk, tot f 10 of 2 dagen Wegens overtreding YisscherijwetA. Cli P., te Leiden, tob f 1 of 1 dag. Wegens overtreding Jachtwet: T. N. Czn., te Noordwijk-aan-Zee, tot tweemaal f 10 of tweemaal 2 dagen. Wegens overtreding Spoorwegwet: P. V.: W. E,, te Leiden, tob f 3 of 3 dagen P. Z., te Voorhout, tot f 10 of 5 dagen. Wegens overtreding schoolverzuim0. v., K., te Katwijk aan den Rijn, tob f 3 of 2 dagon; G. O., tot f 3 of 2 dagen; K. K., tob f2 of 2 dagen; J. M., tot f 3 of 2 dagen, allen te Katwijk-aan-Zee. J. S., tob f 1 of 1 dag; N. v. d. H., toti f 2 of 2 dagon; A. Iv., tot f 1 of 1 dag; J.. v. d. W., tot f3 of 2 dagen; J. de W., tot f 3 of 2 dagen; S. P., tot f3 of 2 dagen. Wegens rijden met rijwiel zonde lichti J., F. X. 8 tot f 2 of 2 dagen; E. J. F., tob 2 of 2 dagen; A. K., tob f2 of 2 dagen, allen te Leiden. F. S., te Noordwijkerhout, tob f 2 of 4 dagen; E. M., tot f 2 of 2 dagen; Th. J. H., tot f2 of 2 dagen; J. v. D.. tot f 2 of 2 dagen, allen te Sassenheim. G. v. d. B., tob f2 oa 2 d.J. v. L. tot f2 of 2d.? beide te Warmond. A. M. de O., te Ocgsto geesb tot f2 of 2 d.D. T. te Zoeter wou- de tob f2 of 2 d.H. G. Azn. tob f2 oü 2 d.; O. G. Azn. tob f 2 of 2 d.J. W. van B. tob f 1 of 1 w. t. allen te Voorhout. W* v. T., te Ter-Aar, tot f 1 of 1 w. t. H. H.f tot f 2 «of 2 Jagen; CE. A. v. d. M., tot f2 of 2 dagen; C. L., tot f2 of 2 dagen, allen te Noordwijk. Wegens rijden met voertuig zonder 1? ti D. K., te Katwijk-aan-Zee, tob f 1 of 1 dag; J. K., te Noordwijk-aan-Zee, tot f 1 of dag; A. J. K., tot f 1 of 1 dag; E. v. d.- H,, tot f 1 of 1 dag, beiden te Noordwijk: J. L., tot f 1 of 1 dag; P. T., tot f3 ofl 2 dagen, en J. v. d, L., tot f 1 of 1 dag,j allen te Leiden. Wegens met een tweewielig motorrijwi/

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5