Uit de Rechtzaal. Sta op Uw Stuk. Marktberichten. Ingezonden. Ciemeeviternad va» Alkeraade. Voorzitter: burgemoester Van "Wichen. Afwezig de heeren Bonda en Kokshoorn. Do Commissie van onderzoek der Gemeen tebegroting, bostaande nit de heeren Bonda, De Jong en Straathof, heeft by ontstentenis van den heer Bonda geen rapport. By de bohandeling der begrooting werd do wenschelUkbeid betoogd van de oprichting •prer bouwvoreeniging. uerstdaa^s zyn inzake brandblusschiog voor stellen van B. en Ws te verwachten. Verzoeken om salarisverhouging van do brugwachters werden aangehouden. Voor herstellingen aan do brug over de Ringvaart is 1400 geraamd. Voor eleciri6che vei lichting is/ 900 geraamd. De hoofdeltyke omslag is op hetzelfde be drag geraamd. De begrooting wordt hierop vastgesteld ln ontvangst on uitgaaf tot een bsdrag van 80,268 59^, zünde voor gewoon/ 42,268,59^ cn voor buitengewoon f 38 000. Het schoolgeldkohier derde kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van f 300.66. De verordening op den hooldeiyken omslag werd wederom vastgesteld. Do aftrek van noodzakelijk levensonderhoud werd weder vau 400 op 360 gebracht en do aftrek van f 25 van ieder kind beneden 16 jaar blofcf behouden. Ook werd weder opnieuw vastgesteld de verordening op de heffing van schoolgeld. Tot onderwijzeres aan de school te Eoelof- arenosveen werd benoemd, mej. W. M. W. Seebregts, te Amsterdam. Met de benoemde stonden op do voordracht mej. A. M. v. d. Piet, te Haarlemmermeer, en mej E. W. J. Vei hoef, te Rotterdam. Een nieuw besluit tot het aangaan van een geldloening voor don schoolbouw te Roelof- arendsveen werd genomen. Thans zal geleend worden 2600 togen 4,/a pCr. 'sjaara; duur der leening 20 jaar. Definitief worden thans vastgesteld de aan- koopen van tü c.A. grond van L Pouwvoor 75 voor den bouw van een ketelbuisje voor de electriciteitsvoorzienmg en van 24 c.A. grond van L. L. Kreling voor 60 voor het daarstelien van een transformstorzuil en van 12 A., 74 c.A. bouwgrond met den opstal voor 3400 van K. de Koning te Kaag. Op 't laatste perceel grond zal gebouwd worden een nieuwe school met ondorwyzerswoning, daar de oude school niet meer aan do eischen des tyds voldoet. Het bestaando huis zal- voor schoolhuis vor- bouwd worJeu. Verder zal geleend worden: 9000 voor electnciteitsvoorziening, aflosbaar in 30 jaar en 12000 voor schoolbouw enz. te Kaag, atlosbaar in 40 jaar, togen oen rente van 4j pCt. Nader wordt nog vastgesteld de overoen komst met Leiden, aangaande gebruik van gemeentegrond voor kabolhuisjes, transforma toren, onz. Aan den onderwijzer P. De Zomer werd een gratificatie verleend van f 150, voor het waarnemen von het hoofdschap aan de school te Kaag, van 6 Febr. 1911 6 Mei 1912. De onderlinge brandvorzekei ing „St. Pan- cratius" vraagt den Raad de gemeentegebou wen bfi haar to verzekeren. Ged. Staten raad- don zulks af. B. en Ws. stellen voor afwyzend te beschikken. De Raad houdt do beslissing aan tot een volgende vergadering. Op voorstel van den heer De Jong wordt een adres van de afd. Z.-H. Noordhoek van den Bond van Eed. Onderwyzers om ealarlsverhooging voor de onderwyzers voor kennisgeving aange nomen. Een adres van de afd. Landbouw om een onderwyzer met landbouwacte te benoe men by een raogeiyke vacature wordt naar B. on Ws. geren voyoerd, dit er rekening mee rullen houden. De heer Stryk bepleit tevens het vragen van landbouwacte Twee adressen van inwoners van Alkomado die stopplaatsen vragen: lo. achter de woning van P. Hoogeveen, to Oudade, en in het tweede adres by de woning van L. van der Heden in het Lagoland, werden naar B. en Ws. gerenvoyeerd om advies. 't Biykt, dat de Raad Diet erg voor het inwilligen van het eerste adres ie. Meer wordt gevoeld voor het tweede. Adreseanten vragen aan Alkemado 260 Woubrugge 100 en Warmond 160. Aangenomen wordt ten slotte een vooretel- Los om f 260 toe te «taan. B. en We. rullen vorder met de andere gemeenten overleggen. Tegen stemden de heeren Straathof en De Jong. Ilaaggclie Rechtbank. Een pseudo detective. Onze lezers zullen zich herinneren de ontvoerings- en sk?hakingsgeschiedenis van Haagscho freule Yan C., die er met den koetsier harer familie van door ging. Een Amsterdamsoh chauffeur, zekero W. de R., oud 21 jaar, de berichten in de bladen daaromtrent lezend, scheen daardoor bijzonder te worden aangetrok ken. Zonderling van karakter, lu&t tot avon turen en va gehon d e ore nvond' hij dit blijkbaar een geschikte gelegenheid, om er eens een slaatje uit te slaan, en zette bij een heele komedie op touw. Op 5 Augustus j. 1. vervoegde bij zieli per auto aan de woning van de familie Van C., te 's-Gravenhago wétende, dialf het huis alleen bewoond' werd door een huisbewaarder en diens vrouw. Hij presenteerde zich dan als detective, hij was belast geweest met de ontvoe ring van de freule, zei hij, en bad haar Daar Arnhem gebracht-, waar zij nu ver bleef. Om nu het meisje naar Den Haag te vervoeren cn enkele onkosten te betalen, had' hij geld noodig, n. 1. 26 gulden, en dat kwam hij nu aan den huisgewaarder .vragen fïem dit te willen voorschieten. De huisbewaarder, nog niet dadelijk toe happend, verwees hem naar den notavi6 .van de familie. Hierin had de pscudo-detectieve, die in middels een lint met penning vertoonde, als teek-en van zijn waardigheid, benevens een paar handboeien, geen zin meer, dat had de freule hem juist verboden, hij moest het aan den huisbewaarder vragen. De man vloog er ten slotte in, maar kon geen f 25 geven. Nu, dat wae geen be zwaar; aan f 15 had hij voorloopig ook genoeg. Deze som werd hem ter hand gesteld en na een behoorlijke kwitantie afgegeven te hebben, verdween sinjeur met de f 15 in de auto. Later toen hij de familie op haar buiten in Brabant nog verder bij den neus wilde nemen, lekte het heele zaakje uit en in een minimum van tijd zat het heerschap achter slot en grendel. Nu voor de Haagsche rechtbank terecht staande, wegens oplichting, erkende hij in izoover, dat hij wel geld gevraagd had voor zichzelf, maar niet voor de freule. Zijn elinksche streken, om zich voor detective uit te geven, moest hij eveneens erkennen en dit betreurde hij. Na verhoor van den huisbewaarder en diens vrouw eischte de officier van justitie, mr. del Campo gen. Camp., een jaar ge vangenisstraf. ZEd.Achtb. wees op het ongunstig ver leden van beklaagde, die reeds van zijn jeugd af beurtelings in gestichten en in de gevangenis had doorgebracht. Ock was hij reeds meermalen verpleegd in een krankzinnigengesticht. Ook nu was hij door deskundigen onder, zcolit, maai* toerekenbaar bevonden- Zijn verdediger, mr. Cleveïinja, pleitte op grond van verminderde toerekeningsvatbaar heid, een veel lichtere Straf. Die fs tal op een politie-bureau. Beschuldigd van verduistering stond te- recht de gewezen klerk hij do Haagsche po- litie C. J. K. Deze man was belast met de administratie en' de bewaring van do gevonden voorwerpen- Deer toevallige omstandigheden kwam liet uit, dat- verschillende voorwerpen als gevon den gedeponeerd, niet meer aanwezig waren. Bij een ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat beklaagde in de jaren 1910 en 1911 diverse gouden en zilveren sieraden én por- temonna.ies met geld had verduisterd- Bij een. huiszoeking in zijn woning werden tal van zulke sieraden eu andere goederen gevonden. Do man werd gesehorst en een vervolging tegen hem ingesteld. Berouwvol legde hij nu oen volledige be kentenis af. Omgang met slechte vrouwen had hem ten val gebracht. Nooit had hij voorwerpen ver kocht, maar altijd weggegeven- Voor wat hij met al do bij hem gevonden, zaken wilde doen, kou hij geen verklaring geven- Na het hoeren van den hoofdcommissaris van politie en een paar inspecteurs, vorderde de Officier van Justitie een jaar gevange nisstraf- Mr- de Greet wierp de vraag op, of het feit-, dcor beklaagde gepleegd, wel strafbaar is, daar do voorwerpen feitelijk aan niemand tcebehco-rden, toen beklaagde ze wegnam, er keu dus' nooit van verduistering sprake zijn. Mocht do rechtbank deze mecning niet zijn toegedaan, dan vroeg- hij oplegging van een lichtere straf, daar beklaagde ook zal ont slagen worden en dus tevens zonder betrek king zal komen, wat op zichzelf reeds een zware straf is- Kantongerecht te 's-Gravenhage» Een wegenkwestie. Ten tweeden male kreeg de Haagsche kantonrechter, mr. H. A. van Raalte, te berechten een kwestie omtrent de al dan niet openbaarheid van een wegje te Was senaar, een rechtsvraag, welke blijkbaar de offioieele gemoederen aldaar zeer bezig houdt. Het betreft de z.g. „Gong", vanouds ge naamd het Aohterslot, in die gemeente, een klein paadje met slechts enkele huizen, op hetwelk" zekere B. v. d. BarsUaar liet eigendomsrecht beweert te hebben en dat hij daarom voor het publiek verkeer deed afsluiten door het doen plaatsen van een hekje. De eerste zaak eindigde met een vrij spraak, omdat het eigendomsrecht door den kantonrechter werd aangenomen. Maar een nieuw proces-verbaal werd op gemaakt door den burgemeester van Was senaar, omdat intusschen het eigendoms recht door de gemeentelijke autoriteit ont. kend werd en bovendien de vraag rees of liet bewuste pad, gesteld dat bet eigen domsrecht van v. d. Barselaar bewezen was, dan desniettemin niet- openbaar pad was. Beklaagde verscheen dus opnieuw, onder de aanklacht dat hij zijn inwonenden kin deren, die bij hem in dienstbetrekking zijn, last had gegeven een openbaar pad door middel van een hekje voor het publiek ver keer af te sluiten en dat men misbruik van gezag zou hebben gemaakt. In deze tamelijk ingewikkelde kwestie had een langdurig, door teekeningen van den plaatselijken toestand toegelicht, kruis verhoor plaats tusschen beklaagde en den burgemeester, den gemeente-secretaris en een notaris van Wassenaar, benevens een persoon, die zelf en wiens familie geduren de 35 a 40 jaren nooit belemmerd waren gewordeu in het gebruik van het pad en het derhalve steeds als openbaar beschouwd hadden. Tegenover de onveranderlijke bewering van beklaagde, dat de „Gang" zijn eigen dom was, stonden de even krachtig volge houden beweringen van het tegendeel van bovenbedoelde gemeentelijke autoriteiten en notabelen. De burgemeester die, onder herinnering, dat het zaakje aan het rollen was gebracht door de weigering van be klaagde, om een bewoners van Wassenaar toe te laten met paard en wagen, van het pad gébruik te maken, de veronderstelling uitte, dat liet hier waarschijnlijk den be klaagde er om te doen was betaling te er langen yan dien bewoner en dat er niel9 gebeurd zou zijn als deze had willen dok ken, deelde nog mede, dat beklaagde steeds geweigerd had hem ten raadhuize inzage van de eigendomsbewijzen te geven. De burgemeester kon naar hem, bekl., komen als hij er zin in had. Voorts lichtte hij toe, waarom hij het onbestaanbaar achtte, dat iemand, die, zonder grond, zegt eigenaar te zijn van een pad, het recht zou hebben een naar 's burgemeesters opvatting open baren weg te belemmeren. Beklaagde liet o.a. nog uitkomen, dat bij steeds uitsluitend voor het onderhoud van het pad zorgde en dat het gemeentebestuur nimmer een rooden duit aan het onder houd ten koste lieeft gelegd. Deze bewering w.erd niet bestreden door de overheidspersonen voornoemd, die na der uitvoerig toelichtten, dat het pad, dat op den legger voorkomt (echter ongenum merd) steeds gegolden heeft als openbaar voetpad of publieke landweg. Verder bleek nog, dat zeer weinigen uit de gemeente op het pad verkeeren of er noodig hebbe-n. Beklaagde zeide, dat het verkeer zich zoo goed als uitsluitend be perkte tot de weinige gezinnen, die wonen in de enkele huisjes, welke aan bet pad staan. Ten slotte oordeelde de kantonrechter het noodig, om, alvorens de zaak verder te behandelen, nader grondig te onderzoeken, hoe het nu eigenlijk staat met. het beweer de eigendomsrecht van beklaagde en ver daagde hij de zaak tot Donderdagmid'tag 21 dezer. Intusschen zal beklaagde gele genheid krijgen, zijn eigendomspapieren, waarop hij zich beriep, ter griffie ov^r te leggen. Kantongerecht te Gouda. Geneeskunst op do maikt- Jacob Hollander, uit Amsterdam, werd door het kantongerecht te Gouda veroordeeld tot f 75 boete of 60 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst op de markt to Gouda- De ingestelde eisch van den landbouwer J. Vendrig, hei; slachtoffer van Hollander, tot het betalen van f 4.50 schadevergoeding, werd toegewezen- Rotterdamsche Rechtbank. Do rechtbank veroordeelde: A. M. v. E, 20 jaar, mijnwerker, te Lei den in garnizoen, wegens verduistering in dienstbetrekking, van elf gulden, tot een, maand gevangenisstraf. Kantongerecht te Haarlem. Veroordeeld: P. van H., te Haarlemmermeer, en twee anderen, nachtrumoer verwekken, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Amsterdamsche Rechtbank. Vloerm atjes. Een bewoonster van een gang aan de Prinsengracht was onder behandeling van dokter Abrahams, dien zij vijfmaal te zijnen huize kwam consulteeren. Evenzooveel maal nam zij bij baar vertrek uit de wo ning van den dokter een vloermatje weg. De vrouw verkocht de matjes voor een paar stuivers per stuk en kocht vermoede lijk voor het geld sterken drank. Zij was ten slotte op heeterdaad door de huisbewaarster betrapt en hoorde we gens diefstal drie maanden tegen zich eischen. RECLAMES, A 40 cants per regel. Vel#n klagen er o»er, dat z;Jwanneer z(j om bet natuurlyke Hunyadi Janei vragen, bepraat worden om andere wateren te koopen. Dikwyis traebt men vraardeloozs middelen ln de plaats van bet door de natuur gesobon- ken Hunyadi Janos-Bitterwater af ta leveren. Heil eiacbe echter beslist bet ln da meest afgelegene doelen der wereld bakende ren gevraagde Hunyadi Janos. 6341 11 Hoofddorp. (GraaDbeurs). De noteeringen waren 7 dezer als volgt: .Nieuwe Witte tarwe/'6a ƒ8.25 Der 80 KG., Oude Witte tarwe f8.50 a f9.50 per 80 KG., Rogge f6.50 a f 6.75 per 65 KG-, Haver 7 a /9 ner 100 KG., Groene erwten /9ftf 11.50per LIL., Wijker vale 10 a 12 per HL., Paardeboonen ^7.50 a f8 per 80 KG, Duiveboonen /8.50 a /9 per 85 KG., Bruine boonen /ll a f 12.50 per HL-, Karwijzaad 16 a 16.50 per 50 KG-, Maïs f 5.40 a f5.7ö per 75 KG., Wintergerst /5.75 a '6.25 per 65 KG. Op de gehouden najaareveemarkt waren aangevoerd 54 melkkoeien. Pry en van f 180 225. 15 paarden en hitten. Prijzen van f 60—/225. De handel was matig. holloa, 7 Nov Kaaa. Aangevoerd 117 partijen. Handel matig, lete qual. 31.a f34.,2de qua). 28.a f29.zwaardere ff Boter. Aangevoerd 544i KG., handel vlug. Goe boter /1.59 a /160. Weiboter /I 30 a f 1.40. Veemarkt. Mo kvee goeden aanvoer, handel vrijwel, prijzen hoog. Votto varkens mot red. aanvoer, handel matig, 28 a 30 c. p. i kilo. Biggen voor Engeland met red. aanvoer, handel vrijwel, f24.a 27..Magere biggen met goeden aanvoer, handel red., fy.— n f 12.—, vette schapen met weinig aanvoer, handel flauw, f 23.a '28.—, Lammeren met goede aan voer, handel flauw, ƒ15 a f20, nuchtere kalveren met red. aanvoer, handel vrijwel, f 12af 16. gras- kalveren met red. aanvoer, handel vlug, 160 a 100, fokkalvereu met red. aanvoer, h indel matig, ƒ16 a f23. Meppel, 7 Nov. Vette varkens per KG. 54 a 58 ct., biggeu voor Londen zware 53 a 54 ct.,drachtige varkens f 40 a f 70, magere id. f 30 a f 56, per stuk, kleine biggeu 100 a 110 ct. per week, Frieiche schapen f 18 a '27. Versche boter per vat 1ste soort f28, 2de soort f 27, 3de soort f26. Per U/a KG. 2 a 2.25. Aaogevoerd 9J0 KG. Bariievclü, 7 Nov. De prijs der eieren was heden /7.50 a f 10 per 100 stuks. Er waren 50,00J stuks aangevoerd. Schiedam, 7 Nov.Notesring vaD den Bond van Distillateurs". Moutwjjn f15.Jenover ƒ19.—, per Ned. vat zonder fint en zonder belasting. S-hlcilam, 7 Nov. Noteering Beurscomnuesie. Moutwijn 14.50 per IJL., souder lust en zonder de belasiiDg. btemm ng kalm. Spoeling f2,10 Graan-Spiritus ƒ24.75 a 25.Melasse Spiritus f19 a 19.25, ruwe Spiritus lig a Londen, 7 Nov. Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 22^.15/-, op 3 md. .2).-/-. Chili Koper contant 76.15/, op 3/m. £76 7/6. Zink 27 7/6. Lood (Spaansch) 18a 18.G/3-. pro nip -.—/-. Uzer. (Ie beurs) Oievelaud Middlesbro No. 3 contant 66/74 en op 1/m. 67/koooers. Londen, 7 Nov. Metalen. (2de bStraits-Tin contant 229.10/, op 3/m £229 10', Koper contan' 76 12/6, op 3/m. 77.5/-, Zink 27.7/6, Lood (Spaansch) 18.7/6 a Uzer., (2e beuts). Cle eland Middlesbro No. 3 66/64 contant, 66/1 '4 op 1 md. koipers. Geachte Redactie Nadat vrij in Uw nummer van Zaterdag 2 November eeii ingezonden stukje hebben gelezen, onderteekend K., konden wij in Uw nummer van gisteravond den heer Ver gouwen aan het woord' vinden. Mij genoopt gevoelende de juiste toe dracht, betreffende het gewraakte ad ree der Politie-vereeniging Uwen lezer bekend te maken, verzoek ik U beleefd, opname voor het volgende, Uwe Redactie daarvoor mijn hartelijken dank betuigende. Vooraf zij hier vermeld, dat wij de stel ling als door K. in Uw nummer van 2 No vember ie verkondigd, in zijn algemeenheid juist vinden. Dien heer daarvoor gaarne onzen dank. Het spijt me evenwel het met den heer Vergouwen niet eens te kunnen zijn. Immers, waar het mij bekend is, dat de lieer V. reeds eenige maanden geleden e.en paar oud-collega's van mij, agenten van po litie heeft aangesproken over de wensche- lijkheid van oprichting eener Prot. Chris telijke Agentenvereeniging te Leiden, zul len Uw lezers het met mij eens zijn,•dat aan 's heeren Vergouwen's betoog, in Uw blad van gisteravond, de politiek vermoe delijk niet vreemd zal zijn. Wat is nu- evenwel de waarheid inzake het zenden Van adressen aan den Raad1? Dit, geachte Redactie, hoop ik door on derstaande regelen te mogen aantoonen. De heer Vergouwen dan was, volgens Uw verslag van den Gemeenteraad, voor komende in Uw blad van 31 October 1.1., ten zeerste gekant tegen de handelingen der Politievereeniging, omreden zij zich niet eerst zou hebben gewend tot de auto riteiten, vóór en aleer het adres werd in gezonden. Hier moet een misverstand in het spel zijn, dat door den Heer Burgemeester, •zoo Z. E. A met <le feiten is in kennis ge steld, had kunnen worden weggenomen. Eerstens dan de beschuldiging, dat het uit ons Bondsorgaan zou blijken, "dat het onze bedoeling zou zijn propaganda te maken in den Raad'tegenover den Burgemeester. Dit nu, het propa^anda-maken tegen den Burgemeester, is beslist onjuist. In een hoofdartikel in ons orgaan „De Politie bode" van 25 October No. 43 wordt in alge- meenen zin gesproken over de bevoegdheid van den Raad inzake de politie. Dit was dus niet gericht tegen Leiden'6 achtbaren burgemeester, maar wel tegen het steeds, en vooral in dit jaar zoo meer malen gebleken standpunt, dat burgemees ters innemen^ indien in den Gemeenteraad over de politie wordt gesproken. Én dat niet wij alleen die meening dee- len, kan de heer Vergouwen vinden in de Handelingen van den Gemeenteraad van Leiden, uit het toen gevoerde juridisch debat tusschen den toenmaligen burgemees ter De Ridder en mr. Van der Vlugt. Wij waren dus in goed gezelschap n.m. in -dat van mr. Oppenheim, waaruit door mr. Van der Vlugt wérd geciteerd en, om dat mr. v. d. V. het daarmede eens was, ook met mr. Van der Vlugt. Dat de heer Vergouwen het daarmede niet eens is, kunnen wij niet helpen, maar mag nog geen reden voor hem zijn, losse beschuldigingen daarheen te werpen, vóór hem de feiten bekend zijn. Wat is nu waar 9 Den I9den April dezes jaars werd door de Leidsche Pol.-Ver. een adres aan den Gemeenteraad gericht, inzake herziening der jaarwedden van het agentenpersoneel te Leiden, welk verzoek in de zitting van 21 April werd behandeld en voor kennis geving aangenomen. Enkele leden pleitten nog voor het geven van praeadvies door B. en Ws., maar het mocht niet baten. Vóór het voorstel van B. en Ws., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, stemde toen ook d& heer Vergouwen. Nu mag men meenen, dat de agentenver eeniging niet beleefd was geweest, en van deze blaam wensch ik haar te zuiveren. Op 17 of 18 April, toen de vergadering der Agentenvereeniging tot het zenden van het goedgekeurde adres reeds had be sloten, maar vóór het bij den Raad! werd ingediend, vervoegden de toenmalige 2do secretaris dier Vereenigjng, de agent Van Appel en ik, ons bij d'en Commissa ris van Politie, deelden hem ons voorne men mede en deden een beroep op zijn medewerking- Wij vroegen Z. W. E. G. te vens zijn gevoelens over de wenschelijk- heid om :.lsnog dien heer burgemeester met een en ander in kennis te stellen. De Com missaris achtte zulks niet noodig en zeide ons, dat hij zicth zou belasten om den heer burgemeester met een en ander op de hoogte te brengen. Wij vroegen zulks den Commissaris van Politóe, omreden ons bestuurderen door den toenmaligen inspecteur van politie Van Resteren, was medegedeeld, dat de burgemeester er niet van hield, herhaal delijk deputaties uit besturen van ambte naar sveree'nigingen te ontvangen. Waar nu de C. v. P. zich geheel vrij willig belastte om den burgemeester met een én ander op de hoogte te stellen, was door ons aan den vorm voldaan. Vandaar dat indiening van het adres volgde. Nu weten wij natuurlijk niet, of cie C. v. P- aan zijn voornemen uitvoering heeft gegeven en den burgemeester heeft inge licht. Heeft hij zulks wel' gedaan, dan had m i. de burgemeester, instede van ontstemd te zijn, zooals wij meenden te moeten op maken uit het verslag der vergadering van 21 April, den leden .van den Raad kunnen wijzen op het feit, dat de vormelijke b»>- leefdheid in deze was in acht genomen. Heeft de C. v. P. zulks nagelaten, dan treft de ontstemdheid niet ons en de ver- eeniging. Toen dus B. eri Ws. adviseerden om liet toen ingediende adres voor kennisge ving aan te nemen, behoefden wij, noch hij den burgemeester, nog bij eenige andere autoriteit aan te kloppen vóór wij ons 2de adres, van gelijke strekking indienden. Dit zenden van het 2de adres, was een voortgezette handeling van ons eerste adres. In ons 2de adres merkten wij toen reeds op, dat de omstandigheden, waarin wij ver keerden, nog gelijk waren als toen wij ons eerste adres indienden. Tusschen de behandeling van het eerste adres en de indiening van ons tweede, werd door.de Vereeniging nog een openbare ver gadering gehouden, waar door mij de noo^ zakelijkheid werd aangetoond voor de sa larisverhooging. Tot die vergadering waren alle H.H. Raadsleden uitgenoodigd, maar verschenen, behoudens één gunstige uitzon dering, niet. Het verslag van die vergadering en de gronden, waarom op salaris verhooging werd aangedrongen, leze men zoo noodig na in uw blad van 15 Juli 1.1. Had nu de Vereeniging zich andermaal tot de autoriteiten moeten wenden, waar de burgemeester in de vergadering van 21 April namens B. en Ws. op z.i. goede gronden adviseerde bét adres voor kennis-, geving aan te nemen? Immers neen, nietwaar. Het betrof de zelfde zaa-k als in eersten aanleg. De burge-, meester was toen, via den C. v. P. (ver-, moedelijk) in kennis gesteld met ons voor nemen. De meening van den burgemeester was bekend. Van die zijde viel niets te ho pen. En waar de toestanden dringend herziening behoof- d e n, kon en mocht de vereeniging niet nalaten, andermaal te adresseeren. Ziedaar de geschiedenis. Nu is het 2de a-dres gezonden naar B. en Ws. om pread vies. Nu stemde de heer V. tegen, terwijl Z.E.A. bij de behandeling van het 1ste adres, zijn stem vóór uitbracht. Vermoedelijk had de heer V. zich :n eer? sten aanleg vergist. Is dit zoo, dan mag de heer V. zich geluk wenschen met de indie ning van het 2de adres, waardoor dit iiN allen gevalle, den heer V. blijkbaar tot an dere gedachten heeft gebracht. Geen a-ctie dus tegen den burgei meester, maar een act;e vóór bete-t re sadarieèring, waarover de beslish sing behoort, volgens art. 136, Gemeente-» wet, bij den Raad. De Vereeniging heeft den grondwetten- ken weg gevolgd en heeft den beleefdheids vorm in acht genomen. Haar kan geen blaam treffen. Het- ging hier niet om wijzigingen in den dienst, waarover, volgens de tegenwoordige uitlegging, alleen de burgemeester heeft te beslissen, maar over verhooging van jaarwedden van politie-agenten gemeen te-bedienden waarvoor de Raad, vol gens art. 136 Gemeentewet, de gelden heeft te voteeren. Welk verband de heer V. nu ook moge leggen tusschen dienaren van het gezag en den burgemeester, kan ons koud laten. De wet legt de verplichting tot re geling der jaarwedden, ook van de agen ten van politie, aan den Gemeenteraad op1. Ik meen hiermede te kunnen volstaan en vertrouw ten volle, dat mijn geachte rneds* lezers evenals ik van oordeel zullen zijn, dat de Politie-vereeniging in deze geen blaam kan treffen en meen ik 's heeren V.'a gesprokene in den Raad aan andere oorzaken te moeten wijten, waaraan de po litiek vermoedelijk niet vreemd zal zijn. U, geachte Redactie, nogmaals danken-» de voor de mij afgestane plaatsruimte, tec-! kent hoogachtend, Uw Dw. Dr. G. VAN PUTTEN, Voorzitter van den Bond van Gemeen» te-politie-beambten in Nederiand. Leiden, 7 Nov. 1912. Mijnheer de Redacteur I Mag ik U vriendelijk verzoeken, onder staand stukje in Uw geëerd blad te plaat sen Bij voorbaat mijn dank. Mij en vele Katw ijkers met mij heeft on aangenaam getroffen de twijfel aan de be kwaamheid van onzen inspecteur van po litie, geopperd door het Raadslid Aande- wdel in de jongste Katwijksche Raadsver gadering. Ik en velen met mij waren en zijn nog van ïneening, dat wij hebben een heel bekwamen en gesehikten inspecteur^, veel beter dan wij ooit gehad hebben, (zijn activiteit is alleszins loffelijk); maar ik wil volstrekt niet beweren, dat hij het iedereen naar den zin maakt. Had nu deze twijfel aan bekwaamheid, door den heer Aandewiel geopperd, niet met een voorgestelde salarisverhooging in. verband gestaan, onze inspecteur, als doende zijn plicht, kon denken: „Nu ja, het is niet aangenaam maar het raakt slecht6 mijn koude kleeren"maar nu raakt het meer: het raakt een gedeelte van het onderhoud van zijn gezin, want had het Raadslid Aandewiel zich met zijn bezwa ren ter bevoegder plaatse gewend, ik ge loof zeker, de voorgestelde traktements- verhooging ware er (en mijns inziena terecht) met vlag en wimpel doorgekomen. A. F. ZWANENBURG. Landbouwer. Katwijk-aan-Zee, 5 November 1912. ALKEMADE. Bevallen: M. A. Loos gsb. Van Ruiten Z. A. Borst geb. Opdam D. A. Strijk geb. Hogenboom Z. A. G. M.Jansen geb. Hsgemann Z. Overleden: Dirk Naderman, echtg. van N. Hogenboom, 84 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: A. J. Eland en 0, P. Duijndam. J. de Graaff en P. Hartwigsen. Getrouwd: C. Stooker en F. Keur. Bevallen: P. J. van der Lubbe geb Van der Maden Z. A. Breijer geb. Eveleen9 Z. P» H. Paaso geb Gabel D. A. J. Langelaan geb» Van de Reep D. Overleden: Th. M. van Schip 81 j.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6