Ko. iele?- LÊIDSOÈ DAGBLAB, Zaterdag 2 Novsmfidr. Tweede Blad. Anno 1912 Buitenlandseh Overzicht. Van onzen Oorlogscorrespondent. Tweede Kamer. Wer die Wahl hat, hat die Qual, Aandoeningen der nuid. Ingezonden. Do Balkanhistorie oefent nog steeds ,en buitengewonen invloed 'uit op de internationale politiek, 't Heeft er veel van of er niet meer onderhandeld wordt tusschen de Kabinetten, tenzij dan na tuurlijk over de Balkan-kwestie. Er hecrscht malaise en niet weinig ook. Bo verhouding tusschen En geland en Duitschland is niet be paald hartelijk te noemen. Men beseft dat «r een eina moet komen aan dien onge- ■wenschten toestand en met dit doel 'wordt te Londen een Engelsch-Duitsche Conferentie gehouden. De deelnemers Jiebben een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat er een hartelijker verstandhouding dient te komen tus schen het Engelsche en het Duitsche volk, door de misverstanden uit den weg je ruimen. Daartoe zal een liestendiga Engelsch-Duitsche commissie benoema gorden. Met den Russischen kroon prins gaat 't nog steeds vooruit. De berichten over verergeren van den toe stand zijn dus niet waar geweest. Hij heeft gisteren den dag half zittend in goede stemming doorgebracht. Over dag was de temperatuur 36.7, des avonds SG.9. De pols was overdag 112, des avonds 116. In verband met het aanhou den der beterschap, zal men in het ver volg alleen nog des avonds een hulLetin Uilgeven. De uitslag van de verkiezingen voor de Doema was gisteravond iu 127 districten bekend. Gekozen zijn 67 leden van de rechterzijde, 3 gematigd-recht- sclicn, 28" Russische nationalisten, 2d Octobristen, 1 vooruitstrevende, 8 kadet- ten en 2 sociaal-democraten. Bij onze zuidelijke buren wordt er steeds naar gestreefd om Antwerpen in «en staat -te brengen, dat het de concur rentie kan doorstaan met andere haven plaatsen van het continent. Daaronder zijn ook te rangschikken do plannen om een kanaal aan te leggen van Antwerpen naar den Rijn. Hoe 't daarmee staat, is niet erg duidelijk. Het schijnt, dat men in de Scheldestad slecht te spreken is over het optreden der re geering in dezen. De Brusselsche „Etoile Delge" verneemt, uit Antwerpen, dat de Kamer van Koophandel heeft aangekon digd, dat zij zich voorstelt betreffen de deze belangrijke kwestie een bijzon dere mededeehng te doen. Het gerucht wordt meer en meer bevestigd, dat de Belgische regeering met Nederland over feea verdrag onderhandelt, waarbij de haven van Antwerpen geheel zou ojjge- offerd worden. Het is mogelijk, dat, zoo- dra de nieuwe Kamerzittingen zijn be- omien, hen interpellatie .betreffende eze kwestie zal ingediend worden. Do Spaansehe Koning is nauwelijks hersteld van zijn influenza of zijn echt- genoote wordt door deze ziekte aangc-" pakt. Koningin Victoria, moest gisteren net bed houden. De Italianen kunnen in Tripolis nog pleizier beleven, zooals dat de Pranschen in Marokko ondervinden. De Arabieren moeten niet van plan zijn, zich onder liet nieuwe regime te schik ken. En nu krijgen ze nog een deskun digen leider ook. Een blad te Konstantinopei meldt,'dat Enver-bei, do commandant van Bengazi, ontslag heeft genomen uit het Turkscho leger. Dat zou dus beteekenen, dat hij aan den kant van de Arabieren de Ita- liaansche overheersching zal blijven be strijden. Het loopt op een eind met de ver- kiozingsactio voor het president schap van de Vcreenigde Sta ten. Natuurlijk overweegt men nu, hoe Be kansen staan. Voor Taft moet 't er in den laatsten tijd niet beter op gewor den zijn. Hij heeft nog al'wat aanhang verloren aan Roosevelt. Utah, dat men drie weken geleden nog als. volstrekt zeker voor Taft beschouw de, is nu, naar een correspondent van de „Times" uit Salt. Lake City meldt, een van de twijfelachtigste Staten van Amerika. Men schat het aantal stemmen, dat daar op Roosevelt zal worden uit gebracht, op 15,000 tot 30,000. De cor respondent denkt, dat het aantal stem men voor Roosevelt dicht bij hot laatst genoemde cijfer zal liggen. Men doet wanhopige pogingen, om de belangheb benden bij loper, lood én suiker voor Taft te behouden, maar de progressieven beloven dezelfde protectie als hij. Men denkt ook, dat de leiders der Sjormonen Taft minder toegedaan zullen rijn, met het vooruitzicht van een over winning der demoersten, maar met het oog op hun nauwe verbintenis met de financieéle- en de handelswereld, zul len zij dr. Wilson geen actieven steun verleeuen. In het Westen neemt de hopeloosheid onder de republikeinen' en het vertrou wen van de progressieven toe. De lei ders van Tafts partij geven openhartig toe, dat van progressieven kant groot gevaar dreigt. O fficl er gpen sl o enen Naar aanleiding van da aanneming van het desbetreffend wetsontwerp door de Eerste Kamer van de Staten-Generaal op 30 dezer, zal, naar men verneemt, door de gepensionneerde kapiteins J. J. T. Schmitz •u N. M. H. Anten, te VGravenhage, een verzoekschrift aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Daarin zal, onder aanhaling van de motieven, welke daartoe leiden, met het oog op de waardigheid der 'Kroon en de eer van land en volk, aan H. M. eerbiedig worden verzocht aan het wetsontwerp de Koninklijke bekrachtiging 3e onthouden en die maatregelen te willen doen treffen, welke H. if. nuttig zal oor- deele.n om het aan ongeveer duizend gep. officieren aangedaan onreoht op billijke wijze te doen hei-stellen. In de Bulgaarsche hoofdstad. Sofia 27 Ccfc. 1912. Zooeven kom ik terug van het ministerie van oorlog, waarvoor zich juist een groote menigte had verzameld, wachtende op bul letins. Ik ben er even blijven staan, en juist werd toen een berioht aangeslagen, dat zoo als een mijner Bulgaarsche collega's wel willend voor mij vertaalde, de offioieele bevestiging van de overwinning bij Kirk Ki lisse bracht. - Van enthusiasm© echter geen spoor; ware de tijding die eèner nederlaag geweest, de houding had niet koeler kunnen zijn. Heel iets anders dan bij de Serviërs. Trouwens, men krijgt m.i. als vreemde ling heelemaal niet den indruk in do hoofd stad van een oorlogvoerend land te zijn Het eenige, wat me getroffen heeft. is. rist alle werkzaamheden gestaakt zijn, nergens ziet men arbeiden. Op straat is het echter voortdurend druk; van een kalme stads drukte, zooals men die in een stad van 80,000 inwoners verwacht,, geen sprake. In het hotel is het echter wat anders. Daar hebben diverse journalisten hun trek genomen, da-ar logeeren verschillende gezanten en vreemde attache's en is het woord oorlog in alle mogelijke talen niet van de luoht. Ik heb mij voorgesteld aan den Duitschen militairen attaché, met wien ik een lang gesprek over den toestand van het oogenblik had. Hij vertelde mij o.a., hoe de vreemde at tache's en journalisten te Sta ra Zagora zoo geïsoleerd worden, dat zelfs de attache's geen enkel bericht verzonden kunnen krij gen. Alle berichten, die men dan ook van dien kant uit Zagora krijgt, zijn verzonnen door de hier in Sofia verblijf houdende col lega's. Want de meeste groote bladen houden er verschillende correspondenten op na, be halve bij de verschillende legers te velde, ook nog een in elke hoofdstad. Ook hoorde ik van dien Duitschen atta ché, hoe de Bulgaarsche regeering beslo ten heeft om geen ve-rlieslijsten te puMi- ceeren vóór heb einde van den oorlog. Die arme familieleden en achtergeblevenen, wie weet, hoe lang zij zullen moeten wach ten op eenige tijding omtrent hun verwan ten 1 Dat er veel dooden zijn, valt niét. te be twijfelen. Op het ministerie van oorlog zei- de men mij nog, toen ik hen gelukwensehte met liet behaalde succes: ,.Ja, maar het is heel duur gekocht." Ik ben de laatste twee dagen wel in de weer geweest, ten einde permissie te ver krijgen ora heb leger te volgen. Bij Buitenlandsche Zaken vertelde men mij eerst, dat ik terug moest komen met een certificaat van onzen consul en met. twee portretten. Ik liet me dus ten spoedigste kieken, waarvoor ik eventjes 16 francs neer moest leggen en trok vervolgens naar onzen con sul, die zeer welwillend was en mij in het Fransch te woord stond. Nederland is toch wel buitengewoon slecht vertegenwoordigd-; in dit heele gebied vindt men geen enkel Hollandsch sprekend con sulair ambtenaar. Enfin, de consul bleek zeer huljnvaar- dig en ik trok weer, gewapend met alle mogelijke paperassen, naai* Buitenland sche Zaken, maar jawel, toen vertelden ze me, d'at er al te veel correspondenten in Zagora waren en ik kon weer gaan Toen herinnerde ik me potseling, dat ik nog een aanbeveling voor den Miu>a ter van oorlog bij me had. Ongelukkig was deze eohter al naar het leger te velde vertrokken, maar zijn adjudant bleek, evenals alle Bulgaren hier, uiterst hoffelijk, beloofde mij zijn hulp en een halfuur later was ik in 't be zit van een vrijbiljet voor den militairen trein, di9 morgenochtend naar Stara Za gora vertrekt. Ik heb dat biljet in ontvangst moeten nemen op het bureau van den generaal, plaatselijk commandant. Daar moesten zich ook de opgeroepen reservisten melden, meest in allerlei eigenaardige kleedingstukken gehulde boe ren, een astrakan ta^pa aV hoofdcteksel Het ging er ondanks alle drukte zeer ordelijk toe. De disciplinmaakt hier een sterk Duitsaken inaruk. Ais bijv. in een café een generaal binnenkomt, moe ten alle onderofficieren hem gaan vra gen of ze mogen blijven, en ik heb het al een paar maal bijgewoond, dat die toe stemming kortaf werd geweigerd en ze het café direct verlieten. Dus morgen naar Stara Zagora en daar zult ge vermoedelijk de eerste tijden niets van mij hooren. Dreadnoughts voor Nederland. „Da Fakkel" verneemt uit goede bron doch deelt het onder voorbehoud mede, dat „Mi nieter Coiyn plannen overweegt, die leiden «ouden tot het voorstel, om voor de verdede- ging van Ned. Indiö vtff Dreadnoughts to doen bouwen. De kosten zouden op 24 millioen gulden per stuk berekend s(jn: te zaman 120 mil lioen gulden. Daarbij zou 30 milioen worden uitgetrokken voor den noodigen aanleg en ver sterking van havenwerken in Ned-Indiö, ma kende een totaal uitgave van 150 millioen gulden, die, volgens don zegsman van „De Fakkel", over vijf jaar verdeeld zou wordon. S. D. A. F. en S. D. 1*. Naar „Het Volk" meldt, xal op het aanstaand partijcongres van de 8. D. A. F. vanwege de „Weekblad"-groep een reeolutie ter sprake ko men, die den leden der S.-D. P., die bereid zijn onder erkenning der autoriteit van de party, tot de S. D. A. P. terug te koeren, daartoe de gelegenheid «al openen. In 6e gisteren voortgezette vergade-, ring det-kle <lo Vooruitte r mede, Dins dag a.s. te zullen voorstellen dien avond en Donderdag il.a.v. een avondvergade ring te Louden. De Centrale Sectie besloot Donderdag a.s. onr 2 uren in de afdeeliugen eenige wetsontwerpen te onderzoeken, m. n. de Legruotingen van Suriname en Curacao. De heer Van Nis pen (Rhoden) liad bezwaar tegen.de regeling, wat 'betreft de behandeling- der hegrooliog voor de Landsdrukkerij voor 1913, in verband met het rapport der Staatscommissie over de Landsdrukkerij. Spr. zou wen- schen, dat van dit rapport door de Ka mer ware kennis-genomen voor het af deel ingsonderzoek-van de hegrooting der Landsdrukkerij. De Voorzitter wees er op, dat deze begroeiing vóór Kerstmis moet wor den vastgesteld en had daarom bezwaar tegen liet voorstel-Van Nispen. De heer Van Nispen zei daarna geen voorstel te zullen doen, maar den Minister te zullen vragen, om het rap port te publiceeren. Invaliditeit s- en Ouderdom s- v e r z o k Bring. Bi] de voortzetting van zijn repliek kwam de heer Treub tot het stelsel, door mr. Tydcrnan ontwikkeld. De be doeling daarvan schijnt te zijn, de be deelden. uit le sluiten; maar spr. vraagt, cd dat practised mogelijk zal zijn en eveneens hoe het mogelijk zal zijn, in dat stelsel langzamerhand "hét Staats pensioen le doen -uitsterven. 'De heer fydeman wil a Heen behoeftigen helpen, maar als een behoeftige zich voor f vrijwillig verzekert, is hij dan niet be hoeftig meer? Spr. wenscht als over gangstoestand met een stelsel van be perkte Staatspeftsionneéring mee to gaan, mits verbonden aan een systeem van verplichte verzekering. In de rich- ling van een zoodanig stelsel gaat het ontwerp-Talma. Is het stelsel-I ydeman do offioieele paraphrase op clc verze- keringsparagraat van het concentratie- program? Spr. gaat nog uitvoerig op aeu financieelen 'kant der zaak in. Hij berekent, dat met een eenigszins draaglijk stelsel 20 millioen gulden noo- dig zal zijn, behalve wat voor andere verzekeringen, nog noodig is. Hoe is het mogelijk, dat mr". Tydeiriau de gemeen ten nog wil laten meebetalen m ileze tijden van gemeentelijken financieelen nood? Met liet accres der middelen zal men er ook niet komen. Dat is voor heel wat andere noodzakelijke uitgaven noodig. Het grootste! gevaar van het stelsel-Tydeman is do invoering van bet beperkte Staatspensioen. Van de kosten daarvan zal men zoo schrikken, dat. er voorloöpig op bet gebied der sociale verzekering niets meer zal gedaan wor den. Dit is voor spr. het onoverkome lijk bezwaar tegen bet stelsel-Tydeman en dergelijke systemen. Niemand heeft duidelijk aangewezen, hoe hot geld voor Staatspensioen te vinden zal zijn. Spr. betoogt, met tal van cijfers, dat wat in Engeland mogelijk was, hier te lande niet mogelijk zal zijn in financieel op zicht. Men mag niet enkel en alleen voor het Staatspensioen de krachten van do schatkist uitputten. Spr. is tegen Staatspensioen, maar is niettemin even democratisch als de heer Tydeman en de „Liberale Unie" en evenzeer vrij zinnig. Spr. heeft, afgezien van deze zaak, met bijzonder veel genoegen de concentratie gezien en heeft, toen het hem onmogelijk bleek de verzekarings- paragraai te wijzigen, toch zonder aar zelen geadviseerd om op de concentratie in te gaan. .Want onder het rechtsch, bewind gaat ons volk steeds meer ach teruit. Niettemin kan spr. zich niet neer leggen hij alles, wat er in het program staat, met name niet bij de verzeke- ringsparagraaï, waarin het stelsel-Tyde man is belichaamd. Spr. heeft daar tegen ernstige bezwaren. Hij kan en zal er niet mee medegaan. Welke consequen ties dit hebben zal met de concentratie tegenover spr., weet hij niet, maar als hij er door moet kiezen tusschen het bestrijden van de concentratie en het daarop toezien als bloot belangstellend toeschouwer, kiest hij zonder aarzelen het laatste. De heer Schaper bestreed uitvoe rig de rede van den Minister, inzonder heid in verband met diens opmerking, dat een overwinning van het Staatspen sioen, is de .ow> „inning der sociaal- democratie. Verder levert hij een bestrij ding van enkele argumenten van den heer Treub, opmerkend, dat het 'slot van diens rede veel )iad van een politieken zwanezang, maar dat spr. niettemin er op moest ingaan. De heer Treub was met overtuigend, maar overbluffend. Hij denkt, dat buitenlandsche socialisten hei ligen zijn, vermoedelijk omdat het van daag Allerheiligen is. (Gelach). Maar sur. vindt, dat al die citaten van den heer Treub niet bewijzen, dat het Staatspen sioen voor ons verkeerd is. Trouwens, ook de partijgenooten van den heer Treub zijn het met ]i e m niet eens. De Holland- scke sociaal-democraten zijn volkomen eenstemmig. Onder hen is geen verdeeld heid. Dat is genoeg. Spr. betoogt, dat in den Bond van Staatspensionnceriug ook mannen van rechts zitten en dat de idee van Staatspensioen ver in ons volk is doorgedrongen. Spr. gaat in den bree- de op enkele argumenten "Lqgen liet Staatspensioen in. De heer Treub moet niet voor slachtoffer spelen, llij moet er eens aan denken, dat hij de inenschen slachtoffers heeft willen maken van zijn systeem van sociale verzekering. Meer dan eens zijn hier de socialisten, als het rechtvaardig was, voor de weikge,- 3®rs. opgekomen qnJh&ÖS Oêdftn zjj fiat weer omdat bij dit ontwerp de belangen van arbeiders en werkgevers tot op ze kere hoogte paralel liepen. De onrecht vaardigheid, om hier een bijdrage van werkgevers te vorderen, wordt door hem nogmaals uiteengezet. Spr. bestrij lt de risico-overdracht van de invaliditeits-ver- zekering, omdat zoodoende de arbeider meer afhankelijk wordt van den patroon. Juist het Staatspensioen maakt hem wat meer onafhankelijk. Spr. brak zijn rede hier af. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag te elt uren. JKEULiAMES, 5öö7 32 a 40 c«nt9 par rogtl. een zegswiize, welker Juistheid wel nerveus zo» liiildelRk liltJUI, nis wanneer men genoodzaakt Is, de stoornissen ln do werking zijner maag door geueesm ddelen weer la orde te brengen. Hoeveel middelen worden er niet gefabriceerd, en voer dure prijzen en veel geschetter aau de markt gebracht! Het zekerste, goedkoopste en betrouwbaarste af voerend middel is en blytt liet l'runz Josef bltterwater. Hit zuivere mine raalwater la een cclit natuurproduct en op geen cukele wjjze kunstmatig veranderd. Hel ontspringt uit de Franz Josef-geiieeskrueiillge bron nen le oftn beiBiidnpest en vereenlgt in zich al de eigenschappen die een goed spijsvertering* middel bezit ten moet. Het laat zleii gemakkelijk Inuemou, schrikt ook gevoelige vronwea en kinderen nooit uf, eu bezit geenerlei ou»RUgenaaiu prik- kelende werking. „Het natuurlijk Franz Jozef-bllterwater", schrijft hofraad prol. Schauta te Weene», „is ook (ot op den jougsten tijd be proefd gebleken". Ia elke apotheek, goede drogisterij ea luiueraalwnter- handel verkrijgbaar. De huid is blootgesteld aan tal van aan doeningen, welke door den jeuk en pijn liet leven van den patiënt haast ondraaglijk maken! Bovendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij harduekkigen weerstand aan elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelende eigenschappen. Zij ga-at de ontsteking tegen en is bekend ah een der beste geneesmid delen tegen eczeem, huiduitslag, gordel roos, schurft, insectenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. f>*68 22 Foster's Zalf (let- op den juisten naam) is te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Krui- singa, Nieuwe Rijn 33, Reyst en Krak. Steenstraat 41, en D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt francona ontv. v. postwissel a £.1.75 per doos. Ommen. Naar „De Nederlander" verneemt, zal mr. AE. baron Mackay, gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het district Ommen, voor deze benoeming bedanken. Theodora P. B. Min ver. f Een groot verlies lijdt de Nederlandsclie vrouwenbeweging door het verscheiden van eëu barer pioniersters, mevrouw Th. P. B. Haver. -Vrouw van groote. wilskracht als ze was, wist ze, gesteund door haar sterk gestel, zóó met haar tijd te woekeren, dat ze bij haar dubbele taak van loontrekkende vrouw (sedert 1 October 1390 was ze administra trice van de vereeniging Ziekenzorg") en moeder, zich nog kon wijden aan de maat schappij in het algemeen, a-an de vrouwen beweging in heb bijzonder. Kort na de oprichting der Vrije Vrouwen vereniging trad ze als lid tot deze toe. En tot aan haar dood bleef ze een der meest gewaardeerde krachten der vereeniging, van welke ze al die jaren een bestuurs functie bekleedde. Als afgevaardigde der Vrije Vrouwen vereniging had ze zitting in het comité, (tot welks vorming het initiatief door deze vereeniging was genomen) opgericht om te komen tot: gelijk Middelbaar Onderwijs voor meisjes en jongens, openstelling van de gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen ook voor meisjes. Van haar hand was de brochure, welke de ouders opwekte, aan de gemeenteraden te adresseeren, te verzoe ken, hun dochters op dezelfde voorwaarden als hun zonen op de H. B.-S. geplaatst te krijgen. Mede behoorde ze in 1893 tot die vrou wen, welke den stoot gaven tot de oprich ting van de Vereniging voor Vrouwenkies recht. Maar haar grootste sympathie bleef voor de Vrije Vrouwenvereniging, welke ze naar haar eigen zeggen beschouwde als ,,de geestelijke moeder van verschillende ver- eenigingen op liet gebied der vrouwenbe weging.0 Met mevrouw Drucker richtte ze in Maart 1893 het onafhaukelijk blad „Evo lutie'' op en groot is de invloed, welke ze mede daardoor op de vrouwenbeweging uit oefende. Warm strijdster was ze ook voor Staats- pensionneering en menigen vrijen Zondag heeft ze opgeofferd, om in de uithoeken des lands als spreekster voor den Bond van Staatspensionneering op te treden. Lan-« gen tijd maakte ze deel uit van het Uitvoe rend Comité voor Algemeen Kiesrecht Werkzaam, strijdbaar tot het laatste toe, nam ze nog, terwijl reeds een sluipende ziekte haar krachtig gestel ondermijnde, ijverig deel aan de actie, uitgaande van het Anti-tarief wet-comité. Het lijk zal naar een buitenlandseh cre matorium worden verroerd ter verbran ding Zeer geachte Redactie l Het is mij nog nooit overkomen, dat ik drang gevoelde om in te gaan op een of ander ingezonden stuk, in welke courant dan ook, maar na het lezen van het inge bonden stuk van gister-, Woensdagavond, ben ik zoo verwonderd en verschrikt ge worden, dat ik zoo waarlijk in de courant ga schrijven. Het betreft het stuk over Directrice en Hoofdverpleegster van „R-hyngeest", waarmede men dan natuur lijk zuster Hartkamp bedoelt; aangezien men niet het oog kan hebben op zuster Dunnebier, die op het. oogenblik aan het hoofd staat van een kleine afdeeling van „Rhyngeest". Wat nu de Directrice betreft, ik awiig hiervan; ik ken haar niet. Wat zuster Hartkamp betreft, ik ken haar heel goed; ik wensch een staaltje aan te halen omtrent haar gedrag. Zij was zes weken op „Rhyngeefifc", waar men toen zuster Dunnebier moest missen, die zeer bemind was. Zij had dus geen gemakkelijke taak, om in zes weken, toen haar jaardag aanbrak, daaromtrent van patiënten of personeel van ,,Rhyngcest" iets te mogen verwachten; zij deed dit dan ook waar lijk niet. Toen kwam er een dag te voren een patiënte rond en liet zien in haar hand wat zij geven kon en in haar zak had voor een bloemetje of zoo, en getuigde, dat zij» had ondervonden dat hier een Hoofd was die in zes weken zich den naam van Zuster had v/aard gemaakt, door zonder onder scheid van rang of stand, of mooi of lee- lijk, of lief of onlief, zich te betoónen de Zuster bij nacht en bij da-g, de rustige, die rust geeft, de blijmoedige, die blijmoedig heid wekt, degene, die doordrongen van het leed der wereld, het leed der patiënten weet te peilen en te schatten, en alleen door mede te lijden niet de patiënten, krijgen dezen weer kracht om zich op te heffen. Om dit te doen en te kunnen, moet men een groote mate van liefde bezitten. Zulk een Zuster der Liefde bezit ,,Rhyn- geest" in Zuster Hartkamp; daarbij nog een enorm plichtsgevoel. Nu kan ik wel eindigen, en dank de Redactie voor haar welwillendheid. O. M. G. W. Öegstgeest, 30 Oct. 1912. Geachte Redactie Door opneming van onderstaande regelen zoudt u mij zeer verplichten. Op blz. 14 verso van 't sectie-verslag van den Gemeentera-ad staat te lezen bij Hoofd stuk III, afdeeling I, dat het een der le den onaangenaam had getroffen, en an dere leden gingen met. deze opmerking me de dat de agenten van politie aan den Raad een adres hadden ingediend zonder dat hun superieuren daarin waren gekend en zonder dat dus de hiërarchische weg was gevolgd. Men meende daaruit te moeten op rnaken, dat een minder goede geest in heti korps politie-agenten was gekomen. Ah antwoord daarop vermeldt ditzelfde verslag, dat het ook B- en Ws., zonder nu juist de getrokken conclusie te willen be amen, gepaster was voorgekomen, dat ds agenten van politie alvorens hun adressen in te dienen, hun superieuren daarin eerst hadden gekend. Tot zoover het sectie-verslag. Het raadslid Vergouwen heeft g meend, de daarin gemaakte opmerking nog eens t? moeten herhalen en aandikken en de burge meester herhaalde nog eens, dat hij, met uitzondering van de getrokken conclusie, het met die opmerking eens was in zooverre dus, dat het beter zou zijn, dat de politie agenten, alvorens hun adressen aan den Raad in te zenden, eerst hun meerderen daarin kenden. Het behoeft geen betoog, dat dit een op merking is, waaraan een politiek luchtje niet vreemd is. Immers, denzelfden middag heeft de heer Vergouwen hooren voorlezen een adres van twee Vereenigingen, waar van de leden eveneens zijn beambten :n dienst der gemeente, die ook tal van supe rieuren boven zich hebbeu, n.l. de Christe lijke vereenigingen van gemeente-werklie den Recht en Plicht" en St.-An toni us Aan Padua"; een adres j>recies hetzelfde inhoudende als dat der agenten vin poli tie, n.l. loonsverhooging in \erband met dj blijvende duurte der eerste levensmiddelen. Tevergeefs hebbeu eenigen, die op de pu blieke tribune aanwezig waren, gewacht op een soortgelijke opmerking en gevolgtrek king als ten opzichte van het ndres der agenten van politie is gemaakt. Zij bleo? evenwel achterwege. Dit vergemakkelijkt het wekken van een conclusie, al zal ik dit ook niet doen. Intussehen: zij ligt voor de hand. Afgescheiden van het politieke teintje, lijkt mij de opmerking van den lieer Ver gouwen hoogst onverstandig, en wel om' deze reden, dat het handelen in dien geest, zooals door dit Raadslid c.s.. schijnt gewild, juist bevordert, hetgeen hij wënsclit tegen te gaan. Ik zal dat nader aantoonen. Handelen de agenten volgens den wens h' van den heer Vergouwen en het College van B. en Ws., dan zullen zij, alvorens hu.i adres aan den Raad te verzenden, dit aan een of meer hunner superieuren moeten t«r beoordee-ling voorleggen. Is het de bedoeling geweest, cm daarmede de wen schel ijkheid uit te spreken, dat de superieuren weten welke adressen hun on dergeschikten bij den Raad indienen, dan nog ben ik het met den heer Vergou. wen niet eens. Er is niets op tegen, dati cie agenten hun superieuren in kennis stel-, len met den inhoud van door hen aan don Raad te zenden adressen. Doch men moet dit dan slechts als een daad van beleefdheid beschouwen. Uit de discussies en uit de in het sectieverslag getrokken oonclusie blijkö echter, dat het de bedoeling is, dat de ondergeschikten aan hun superieuren tot»

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9