No. 16167 Zaterdag 2 November. A0. 1912. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer fO.llk. Orootere.letteri naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor liet incasaeeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Vjor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post i 1.65. Nationale Militie. OPROEPING. De milicien-verlofganger DANIEL WIL LEK DE VROOME, ingelijfd voor de ge meente Smilde, wordt bij deze verzocht poli onverwijld te vervoegen op of ten spoedigste zijn tegenwoordige verblijf plaats op te geven aan het Bureau Militai rs-Zaken, (Kamer No. 9), ten Raadhuize allïier. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 2 November 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van het Bestuur van den R.-K. Volksbond, om vergunning tot plaat sing en in-werking-stelling van een electro motor van 7-\ p.k. met dynamo voor het om zetten van draaistroom in gelijkstroom, be- noodigd voor het geven van bioscoop-voor stellingen in het perceel Rapenburg No. 10, Sectie G No. 1147; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag 16 Nov. a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig art, 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 November 1912. V Re plaatselijke belasting in Wassenaar. De bewoners der gemeente Wassenaar verkeeren in de gelukkige conditie, dat zij elechta weinig plaatselijke belasting behoe- •Ven te betalen; een voorrecht, dat zij dee- len met andere dorpsgemeenten, welke nabij een stad zijn gelegen, waar de belas tingen nogal hoog zijn. Zooals bijv. vele Leidenaars zich even Over do grens in Oegstgeest vestigen, zoo ,Vonen er ook Hagenaars in Wassenaar, bovendien zijn er eenige voorname buitens, •waarop menschen met betrekkelijk groote inkomens wonen, en, waar de behoeften eener plattelandsgemeente niet zoo groot teijn als die van een stadsgemeente, is heb te begrijpen, dat men er een gering per centage aan plaatselijke belasting of hoof- delijken omslag betaalt en er vaopcenten op de hoofdsom van de personeele belas ting nog geen sprake is. Dat zal op den duur echter daar, even als elders, wel veranderen De eischen der plattelandsbevolking wor den langzamerhand ook grooter. Men voelt- ook daar meer en meer de behoefte aan behoorlijke middelemjvan verkeer, aan goede verlichting, aan maatregelen van hygiene, enz. Zoo zal het budget der ge meente er elk jaar grooter worden en de lasten hooger. Met dit voor oogen kunnen wij dan ook reeds den door B. en Ws. dier 'gemeente voorgestelden maatregel, om er ■den hoofdelijken omolag af te schaffen en daarvoor in te voeren de heffing van 35 opcenten op de hoofdsom, van het perso neel, niet goedkeuren. Het is voor den gemeentelijken fiscus bok wenschelijk niet alles op óén kaart te zetten. Als later de hoofdelijke omslag aan merkelijk hooger dreigt te worden,, is het eerst tijd langs den weg van opcenten een nieuwe bron van inkomsten zich te ver: schaffen. Maar dit is niet onzehoofdgrief tegen de voorgestelde verandering. De hoofd grief is. dat deze belasting minder recht vaardig zal werken, dan een goede lioof- del ijk e omslag. De voorzitter van den Gemeenteraad, jhr. mr. Storm van VGravensande, die in de laatste Raadszitting het voorstel op ver dienstelijke wijze verdedigde, had uitgere kend, dat, in doorsnede genomen, de hoo- gere standen en de lagere klassen iets meer zouden moeten betalen, en de mid denstand iets minder. Dat de minstgegoe- den naar evenredigheid iets meer zullen moeten betalen, erkende hij ook als een onbillijkheid; maar die moest men op den koop toe nemen, waar de middenstand werd verlioht. Deze onbillijkheid zal bij 35 opcenten zeker ook nog niet zoó zwaar worden gevoeld, doch zoodra men deze aanzienlijk moet verhoogen, wat in de toe komst niet zal uitblijven, echter wel. Bovendien moet men nergens meer op zuiverheid van beginselen letten dan bij belastingheffing. Maar ook de ontheffing van den midden stand bleek niet van be teekenis, toe n som mige Raadsleden de zaak van het algemeen terrein, waaruit de burgemeester baar had beschouwd afvoerden tot bijzondere ge vallen. Dan waren er, die aanzienlijk meer, en anderen, die weer wat minder zouden moe ten betalen. En daarihede komen wij tot de hoofd grief. Er komen bij deze belasting facto ren in het geding, die met den algemeenen welstand slechts in zeer verwijderd ver band staan. Een groote woning, veel dienstpersoneel, enz. is nog niet altijd een gevolg van meer deren welstand, van grooter inkomen; doch hangt veel meer af van het bedrijf, dat jnen uitoefent; van het gezin, waar van men het hoof-d is. Een alleenloopend rentenier, met een groot vermogen, die kamers bewoont in Wassenaar en het aller best in staat is een evenredig bedrag in de plaatselijke lasten bij te dragen, komt er dan al heel gemakkelijk af. De Voorzitter verdedigde het voorstel voornamelijk met dit negatief argument, dat de H. O. op onbillijke wijze werd ge heven. Als de regeling zoo was als in Den Haag, zou hij er niet aan getornd hebben, zeide hij. Maar waarom dan niet veel lie ver een andere heffing voorgesteld Het is altijd moeilijk iemands inkomen, voor zoover het niet naar waarheid wordt opgegeven, juist te schatten; maar dat het op den duur nog wel gaat, bewijst onze eigen gemeente. En hoeveel gemakkelijker zal het gaan in een dorp, waar men elkaar veel beter kent en gadeslaat. En slaat men iemand bijgeval te hoog aan, zoo 6taat immers een beroep op den Raad en eindelijk op Ged. Staten open? Met een burgemeester aan het hoofd, zoo pienter als jhr. mr. Storm van 's-Gra- vesande,- '/al men dit in Wassenaar zeker wel klaar spelen. Wij gelooven dan ook, dat de Rnad van Wassenaar beter doet het voorstel van B. en Ws. niet aan .te nemen. De oppositie kwam in de laatste zitting hoofdzakelijk van Baron Van Pallandt, die- het echter alleen bestreed op het op zichzelf zwakke motief, dat het een nieu wigheid was. Heb voorstel, om den maatregel eerst over twee jaar in te voeren, was daardoor gerechtvaardigd, maar leek ons allerminst rationeel. Als liet voorstel thans geen aan beveling verdient, niet in het belang der gemeente is zal het dit over twee jaar ook niet zijn. De beslissing werd verdaagd tot een volgende vergadering, en wij gelooven, dat de Raad op de door ons aangevoerde gronden verstandig zal doen het dan af te stemmen en er bii B. en Ws. op aan te dringen dat zij met- een nieuw ontwerpver ordening op de heffing der plaatselijke directe belasting komen, naar het model der Leïdsche of Haagsche verordening. Leiden, 2 November. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen zijn te Amsterdam geslaagd de hee- ren I. Jasperse en J. C. B. Hüner, van hier. Aan het postkantoor Leiden en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand October 1912, ingelegd f 85,167.71.1, en terugbetaald f 93,800.07i. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 35,781. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich het vraagstuk omtrent de voedering van visch aan varkens ook aangetrokken. Het hoofdbestuur heeft een commissie be noemd, die haar daaromtrent rapport zal uitbrengen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de hoeren jhr. F. van Foreest, te Heilo; J. A. van der Torren, te Gouda; J. M. Evelein, te Haarlemmermeer, leden van het hoofdbestuur; en verder: mr. A. J. Fokker, te Leiden; P. Frans, te Heilo, en H. A. Nebbing Sterling, te Dordrecht. De verbouwing van het post- en te- graafgebouw te 's-Gravenhage ig door den Minister van Waterstaat niet aan dén minsten, doch aan den opvolgenden in schrijver, den aannemerOpzoomer, to Nijmegen, gegund'. De gemeente-secretaris van Den Haag, jhr. mr. Van Reenen, herdacht gisteren onder veel belangstelling zijn zilveren ju bileum als ambtenaar in dienst dier gemeen te, evenals de heer P. H. Ronda, klerk der telegrafie eerste kl. van het Rijkstelegraaf kantoor aldaar, dat hij veertig jaren gele den in dienst bij de Rijkstelegraaf trad. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Noorden door den heer J. Dykshoorn, cand. te Delft, en beroepen bij de Geref. Kerk te Halfweg ds. E. A. Groenewegen, te Nijverdal. H. M. de Koningin heeft f 200 gegeven voor installatie van het verbouwde sanato rium voor Ned. longlijders te Davos. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen avond de afscheidseamenkomst in de kliniek van ,,Het Roode Kruis" in Den Haag van het personeel voor de Grieksche ambulance bijwonen. Z. jl. H. de Prins keert vanavond uit den Harz in de Residentie terug. Het stoffelijk overschot van wijlen mr. Kluyver, in leven advocaat en procureur te Rotterdam, die deze week Dinsdag, ten gevolge van een val in zijn woning aldaar o\ erleed, is gistermiddag te Warmond op clc begraafplaats dep Ned.-Herv. Gem. in het graf van de familie Leemans bijgezet. De belangstelling zoo van hier als van elders, vooral uit Rotterdam en Den Haag, was zeer groot. Een drietal sprekers voer de aan de groeve het woord, waarna een der familieleden bedankte voor de bewezen eer. Een bazaar voor de Chr. school te Bloemendaal heeft twee duizend gulden opgebracht. De dag van gisteren, '-aarop de 63-jarige heer J. H. Wille, onderwijzer te Amsterdam, vijftig jaar aan het onder wijs verbonden was, is voor den jubilaris, dank zij de belangstelling van collega's leerlingen, oud-leerlingen en sohool-aut v riteiten, d'ie hem gelukwenschen en ge schenken aanboden, een feestdag gewor den. Op 13-jarigen leeftijd stond hij al voor de klasse. De centrale .an tire v. kies ve reen i- ging te Ridderkerk heeft, zoo meldt „De Rotterd.," voor de Provinciale Staten van Zuid Holland in d'e vac. wijlen A. van Namen Hvn. '(antirev.), gekandi deerd den heer W. Stans, industrieel te H endrik-I do-Amb aoht. In een te Utrecht gehouden bijeen komst is een „Nederlandsche Vereeniging van bibliothecarissen en bibliotheek-ambt- tenaren" -opgericht, die zich als doel heeft gesteld, 't Nederlandsche bibliotheekwezen te bevorderen en de belangen van de daar bij verbonden ambtenaren voor te staan. Ter bereiking van dat doel wil de Yereeniging o. m. streven naar een wettelijke regeling van het openbare bibliotheekwezen; verga deringen en voordrachten houden; mede- deelingen doen verschijnen en een vakboe kerij oprichten en in stand houden. Reeds nu is het meerendeel van het Ne- derlandsclie bibliotheekpersoneel, tot de categorie der wetenschappelijke en admini stratieve ambtenaren behoorende, in deze organisatie vereenigd. Men meldt uit Gouda aan ,,De Tel.": De heer M. Spruyt, heel- en verloskundige alhier, herdacht, onder zeer groote belang stelling zijn 50-jarig jubileum. Een commis sie huldigde den heer Spruyt, waarbij de heer C. C. Krom den jubilaris in hartelijke woorden toesprak en hem, namens allen, een cadeau en een album aanbood. De jubilaris werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, zooals ons uit de „Sts.-Crt." blijkt. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de aftredende inspecteur van het middel baar onderwijs dr. J. Gam pert werd bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Dr. Camp er t werd in 1847 te Zutphen ge boren, hij studeerde aan de Leidsche Uni versiteit en promoveerde aldaar in 1872; van 18731882 was hij leeraar aan de H. B.-S. te Leiden, van. 18821887 directeur van de H. B.-S. te Amersfoort; van 1887 1889 directeur van de H. B.-S. met 5-j. c. te Amsterdam. Sedert 1 Mei 1S99 was hij inspecteur van het M. O. Dr. Campert is officier in de orde van Oranje-Nassau. (,>N. R. C.") In den Raad van Zaandam is met 10 tegen 8 stemmen besloten, de keurloonen af te schaffen met ingaug van 1 Januari 1913. Daardoor gaat een ontvangst van f 2900 verloren. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Amsterdam heeft, naar „De Standaard" verneemt, in zijn vergadering van Donder dagavond besloten aan dr. P. A. E. Sille- via Sniitt het door hem gevraagde emeri taat te verleenen. In de tegen Woensdag 6 November a.s. bijeengeroepen vergade ring van de classis zal verder te dezer zake worden beslist. De algemeene secretaris van het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer J. Bruinwold Riedel, te Amsterdam, herdenkt heden den dag, waar op hij vóór 25 jaren in deze functie werd benoemd. De Sts.-Crt." vermeldt zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. BODEGRAYEN. Wanneer zicli een vol doend aantal vrouwen daarvoor aanmeldt, zal ,,Het Groene Kruis", alhier, een cursus openen tot opleiding voor bakers. Het bestuur van de Nutsbewaarscliool, alhier, zal den leerlingen daarvan een feest aanbieden op Woensdag 6 November a.s. in hotel ,,Yan Haaf ten". HAZERSWOUDE. In de gehouden ver gadering van de onderaideeling der V. P. N., van de afdeèling Zuid-Holland, is be sloten zich van die afdeellng af scheiden en een plaatselijke eieren- en groentenvei- ling op te richten, waarvan de contributie per lid en per jaar slechts 50 cents zal be dragen. Hetzelfde bestuur, dat thans werk zaam is, blijft gehandhaafd. Wegens den onhoudbaren toestand der landerijen, welke nu reeds maanden achter een onder water staan, is opnieuw de yraag naar de stichting van een stoomgemaal le vendig geworden. "Verscheid^ne personen mjclco rcoas op een Jljst, die betrekkelijk deze zaak circu leert geteekend hebben. HILLEGOM. B. en Ws. hebben J. B. Slagboom met ingang van 1 November be noemd tot klokluider en klokkenist. Mej. J. M. Philippo, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school aan den Aalsmeerderweg, te Haarlemmermeer KATWIJK. Den 29sten November zal hier de verkiezing plaats hebben voor drie leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken, wegens periodieke aftreding eter lieeren K. Haasnoot, F. E- Meerburg en C. van Tongeren. Het aantal kiezers voor deze Kamer ia sinds de vorige verkiezing met twintig uit gebreid. De thans in gebruik zijnde ijzeren man (exavateur) bij de zanderij-Van den Els- hout, in de Noordduinen, alhier, is telkens defect. Het werk ondervindt daardoor dik wijls vertraging. Hieraan zal nu een einde komen, want eerstdaags wordt er een nieu we exavateur verwacht, waarna hot werk weer met nieuwen moed zal worden ter hand genomen. WARMOND. Tn den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. is in de Leede, even vóór de los plaats, een zandbak vastgeloopen en gezon ken. Gedeeltelijk boven water en dicht bij den wal liggende, levert het gezonken vaar tuig-geen bezwaar op voor de scheepvaart. WOUBRUGGE. Door de tiencicommissïe in het vijfde Tienddistrict te 's-Gravenhage is aan belanghebbenden medegedeeld, dat de uitslag der herschatting tot resultaat heeft, dat voor de slapende kerketiend pl.m. f 850 zal worden uitbetaald. Het bestuur en de leden der Korfbal club, alhier, hebben aan den leider van-net spel, als blijk van erkentelijkheid, een "keu rige n fauteuil aangeboden. De pogingen van deze club, om gedurende de winter avonden zich te oefenen in de gymnastiek, zijn, wegens gebrek aan een goed lokaal, voorloopig mislukt. AARLANDERVEEN. Yoor 1913 is het percentage voor den Hoofdelijken Omslag verhoogd tot 2.8. Vereeniging tot bev. der Bouwkunst. (122ste vergadering De Voorzitter, de heer P. M. J.van Öcrle, opende met een hartelijk welkom aan de aanwezigen de eerste van de serie wintervergaderingen in liet Nutsgebouw, alhier. Als spreker trad op de heer A". L; Ver-: hoog, architect, gemeente--opzichter van Sassenheim. Tot onderwerp had spreker gekozen: Moderne verlichting van steden en dorpen." Hij begon met er op te wij zen, dat het verliclitingsvraagstuk, zooals wij het nu kennen, er een is van betrek kelijk jongen datum. Tusschen den oer vorm van verlichting: droog rijshout, door liet wrijven van twee in-droge stukken hout aan het branden gemaakt, en de nieuwste electrischc installatie, ligt een geheele be schavingsgeschiedenis; maar die eerst den laatsten tijd het verlichtingsvraagstuk met reuzenschreden heeft vooruitgebracht. Naast de reusachtige vorderingen der techniek kwam de behoeft e, gescha pen door liet zooveel samengestelder leven. Zoo in volgorde de vroegere primitieve wijzen van verlichting besprekende, als zij daar waren met hun vetlampen; petroleum- lantaarns; en, vóór ongeveer 70 jaren de gasverlichting, die toentertijd begon de pe troleum voor straatverlichting" ie verdrin gen, kwam spreker vanzelf tot dc elec-: triciteit. Electricitcit Stel u voor. dat de pyramiden van Egyp te in onzen tijd moesten gebouwd worden. Stel u voor, dat de Afrikaansche nacht clan getemperd werd door dc machtigs booglampen, die nu reeds onze pleinen, cn hoofdstraten in de sleden en die van; enkele dorpen verlichten, en die als licht bron aangewend worden bij zoo menig bouwwerk van onzen tijd, die, met zijn con structies in gewapend betoh, weer gaat eischen, dat de nacht tot een 'dag wordt! En denk u dan terug dc walmende, roete rige petroleum-verlichting van vroeger; en ge ziet hoe wij met reuzenschreden zijn, vooruitgegaan. Geen der thans bekende kunstmatige lichtbronnen kan in deze op zichten met het moderne licht wedijveren* en niet alleen zullen daarom dc vorderin gen, die het nieuwe licht in dc laatste! jaren heeft gemaakt, door den beoefenaar der bouwkunst met belangstelling zijn ga degeslagen, tevens zal daarbij, evenals bij spreker, ongetwijfeld gcwenscht worden, wat meer van deze jonge techniek te weten. Spreker was alzob óók op onderzoek uit gegaan, om de toepassing van hét clec- trisch licht in het groot te weten, en had uit verschillende werken bij voorkeur de stof voor zijn lezing verzameld, uit datgene wat de heer Van Cappellc, ingenieur-clec- tricien, heeft medegedeeld over het elec-; triscli verlichten van steden cn dorpen. Aan de hand van deze verklaringen dan ook, die zeer uitvoerig en duidelijk zijn, durfde de heer Verhoog het wagen hiervan een .beknopt overzicht te geven. Een wonder was het echter niet, dat spreker, vóór hij hiertoe overging, een beroep deed op de welwillendheid der ver gadering om hem na de lezing niet bloct te stellen aan debat of liet stellen van wa gen, die mogelijk door liem niet zouden! kunnen .beantwoord worden; het is van zelf voor spreker ftog een jonge studie.. Nu, Jiet dient gezegd te worden: de heer Verhoog .had werk gemaakt van zijn voor-: dracht, 't Was of we nog op Mathesis" waren, toen wij zoo geleidelijk ingewijd- werden .in de geheimenissen van de elec-: triciteitsléer. 't Werd ons van den beginne, af nog eens duidelijk gemaakt, wat wc eigenlijk onder een electrischcn stroom, verstaan; hoe verschillend van aard dezq kan zijn; lios hij wordt verkregen, vcr-j sterkt, verzwakt; verzameld en geleid, 't Zou hier Iieusch te ver voeren om allej technische mededeelingen, dienaangaande door spreker gedaan, weer te geven. Van zelf draaide alles om het kardinale punt? wat er met den stroom gebeurt na het ver3 laten van de centrale. Dit moet echter gezegd wordenSpreker was zijn voordracht volkomen meester, 'f Is voorzeker niet zoo gemakkelijk alles in de puntjes mede te deelen, wat er vast zit pan den aanleg van een doelmatige! electrisch-licht-installaiie, doch 't werd den aanwezigen, aan de hand van dc noodigö eenvoudige practische teckeningen, zeer duidelijk gemaakt. Zij volgden elkander op in regelmaat, al die Volts; Ampères Wath's; gelijk- cn wissclstroomenin- en uitschakelaars; dynamo's; acculumatorcn transformatoren; geleidingen cn al wat dies meer zij; 't was een formeclenatuurkundige; les. Aan lief slot zijner rede stelde sprckecl nog de vraag: Wat zal de nieuwe tijd ons op dit gebied brengen? Een nog vereena voudigder techniek? Een goedkooper lichu bron? Iets geheel nieuws? Zou het onmoj* lijk zijn de machtige hoeveelheid arbcids-? vermogen, die de zee in zich omsluit, tö benutten tot opwekking van clcctriciteit?. Wis zal het zeggen? De tijd zal het leereu en de toekomst is niet aan ons. Een feit is het, dat, wanneer een volgend geslacht! naar verhouding evenveel zal gedaan heb, ben aan de oplossing dor vraagstukken* die ons bezighielden, het een reuzensud* ces zal zijn, Maar in wat richting dat sues ces zal liggen, weten we niet. Daaromtrent tasten we nog in het donker en moet dö toekomst ook brengenmeer licht. En dat zal ze doenl Zoo besloot spreker. Dej geheele voordracht werd toegelicht door voorwerpen cn teekeningen op electrotechs nisch gebied, van dc firma v. d. Heyden en! Ligtvoct, alhier. De oorzitter dankte den heer Verhoog in! vriendelijke bewoordingen voor zijn mede^ deelingen. 't Was dat is waar een knap stul£ werk. Na afdoening van enkele huishoudelijke! zaken, sloot dc voorzitter dc vergadering* FRED. A. WEMPE. Het faillissement der Ncd. Tooaeel- "vereeniging. Men meldt ons uit Amsterdam: Zoo ale wij destijds hebben medegedeeld, was in het faillissement der Nederlandscho Tooneelvereeniging, door mr. Vaillant aangeboden, een accoord, waarbij aan alle crediteuren werd aangeboden 1 pCt. boven hetgeen zij bij insolventie zouden ontvan gen. Dit aceoord is lieden met overgroots meerderheid aangenomen; vóór stemden al de aanwezige sehuldeieehers, vertegen woordigende een bedrag van f 7044.70&* terwijl acht sohuldeisehers, vertegenwoor digende een bedrag van f 619.98, afwezig waren gebleven en dus geacht werden te gen te stemmen. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen tan 2 Not. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut (e l)« Bilt. Hoogste barometerstand 773.0 te Clef-» mont. Laagste 737.1 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 3 Nov.: Meest matige noordwestelijke tot weste lijken wind. Veranderlijke bewolking* Waarschijnlijk nog buiig. Dezelfde tempe ratuur.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1