Leidsehe Schouwburg. Weü. HjaiiRossum du Chattel&Zn. Antiquiteiten, Goud en Zilver. 14 K. Gouden Zegelringen van af f2.—. Zilveren Lepels en Vorken Agenda van de week: De Oorlog in den Balkan. Gisteren geraakte een schuurtje, berg- aats voor gereedschappen en schuilplaats ■voor do -werklui, staande op „Zonzicht", in brand. Hoewel terstond hulp aanwezig "was, kon toch niet worden belet, dat het schuurtje geheel uitbrandde. Christelijk Onderwijs te Leiden. In de Pieterskerk alhier was gisteravond e i zeer groote schare bijeen, die te acht -uren aanhief het eerste vers van Gezang 3 en daarna aandachtig luisterde naar de woorden van ds. W. Brïet, die haar als voor zitter van de Vereeniging voor Chr. On derwijs ten behoeve van On- en Minvermo genden, alhier, een hartelijk welkom toe riep en er zijn vreugde over uitsprak, dat er zoowelen gehoor hadden gegeven aan de roepstem van 't comité, de dames Drost, mevr. G. M. MeyüenSnijder en de heer F. Uittenbroek om hier samen te komen in het belang van het Christelijk Onderwijs. Een uitnemende gedachte vond spr. het van dat comité, om juist den avond van den 31sten October daarvoor uit te kiezenwant immers; de Hervorming en het Chr. On derwijs behooren bij elkaar. In verband daarmede wees zijneerw. er vervolgens op, wat Luther heeft gedaan tot verbetering van het onderwijs en haalde hij aan des Hervormers woorden: ,,Geef mij de jeugd, dan heb ik het volk", de beteekenis en de waarheid hiervan nader aantoonende. Als doel dezer samenkomst noemde spr. in de eerste plaats: opwekking van belang stelling voor het Chr. Onderwijs; in de tweede: dekking van het tekort over 1911 ten laste der genoemde Vereeniging voor haar drie scholen voor on- en minvermo genden. Bedroeg dit tekort aanvankelijk 2000 gulden en was het tot vóór dezen avond reeds geslonken tot ruim f 990, gaar ne zou het bestuur zien, dat het nog dit jaar, zoo mogelijk door deze bijeenkomst, zou gedekt worden. Na bij voorbaat voor veler medewerking tot het welslagen van deze samenkomst te hebben bedankt, opende spr. de vergade ring met gebed. En toen weerklonk uit een tweehonderd kindermonden, door het kerkorgel begeleid, het allen bekende: „Daar ruischt langs de wolken", in den loop van den avond ge volgd door nog vele andere liederen, met ©f zonder begeleiding. Om het gedeelte „zang" van het program ma hier meteen maar af te handelen: mej*. A. Ludwich, onze stadgenoote, was zoo vriendelijk een viertal liederen ten gehoo- re te brengen, piet accompagnement van Let orgel. Critiek komt hier niet te pas; maar dit mag ons niet weerhouden naar waarheid te verklaren, dat de solo-zangeres zich op haar hooge standplaats inderdaad uitste kend van de taak, die zij vrijwillig op zich had genomen, heeft gekweten, dat 't een ge noegen was haar te hooren; dat de heer Duyoter, organist der kerk, haar en detf kinderen zang keurig begeleidde, dat de leerlingen van vier Chr. scho.cn. hetzij zij allen te zamen, dan wel groepsgewijze zon gen, order bekwame leiding me t gevcnscht resultaat hun best hebben gedaan. De redenaar van den avond, dr. J. Lam- merts van Bueren, van Amsterdam, koog tot uitgangspunt zijner rede 2 Kor. 8 vers 5: Zij gaven ziehzelven eerst aan den Heers en daarna aan ons. Spr. begon met er bij stil te staan hoe •wij oo een dag als dezen onze gedachten ïiiet los kunnen maken van de Hervorming, hetzij heb gedachten zijn van rijke vreugde of vfp weemoed en teleurstelling. Meer in 't bijzonder bracht hij naar voren de vraag: Hoe staan wij, kinderen der Hervorming, tegenover het Chr. Onderwijs 1 bij welker lie antwoording hij wilde blijven op het eigen terrein der vrienden van dat onder wijs, niet zich wilde begeven in den strijd over openbaar en bijzonder onderwijs. 'Aan de hand van en in verband met den tekst aprak zijneerw. over het geven naar vermogen, zelfs er bovenhet geven uit ftigen beweging; liet geven beschouwd als fcen voorrecht; hoe dit een en ander te Üom mogelijk ie, en waarop de tekst woorden liet antwoord geven. Naar die woorden handelden ook de vier oprichters der eerste Chr. school alhier. En ook voor het heden gelden zij nog in hun volle kracht. Voorts stond spr. stil bij de noodzakelijke 'samenwerking tussehen ivvJs en school; bij het voorbeeld, dat de Chr. ouders hun kin deren hebben, te gevenhij de beteekenis va.n Jezus voor de kinderen; bij de ver plichtingen der Chr. ouders jegens hun kroost, waartoe ook behoort het brengen der kinderen tot Hem, die gezegd heeft: Laat de kinderkens tot M j komen. Na de rede werden gezongen Psalm 103 Verzen 7 en 9. Ds. .T. Hoogenraad sprak een kort slot woord. waarin hij dank bracht aan het comité, dat peen dank verlangde, en voorts aan allen, die de pogingen van het comité voor dezen propaganda-avond hadden ge steund. De opkomst heeft, vetoond, zei sor., dat het met de oude liefde voor onze Chr. scholen nog niet is gedaan. Het is ook ge bleken uit de collecte van dezen avond, welke zeshonderd gulden opbracht. Er is veel reden tot dank De avond is door 'Gods zegen geslaagd. Na. vooral ouders er Lü te hebben bepaald, dat hun kind Aren 'behoeftA liehben aan Jezus en aan Bp*h alleen; dat zij moeten blijven onder de be ademing des Evangelies en gebracht moe ten worden aan de voeten van Jez.us, ein digde ds. Hoogenraad met dankgebed, waarna gemeenschappelijk werd gezongen Gezang 96. Voor de vele vrienden van het Chr. On- 'd er wis is de avond van den jongs ten Her vormingsdag ongetwijfeld een zeer aange name en moedgevende geweest. Yvetts Qtiifbspi. Deze beroemde vertolkster van de Fran- sche chansons heeft een ondanks de hooge entreeprijzen vrij talrijk publiek geboeid en vermaakt; tevens een kijkje gegeven in de mooie chansons uit ver schillende tijden en ons met bewondering vervuld over de afwisselende voordracht van deze chansons. Afwisselend was die voordracht vooral door de verschillende gedaanteverwisselingen, welke Y vet te Guil- bert ondergang; dhn meende men eenie lieftallige herderin, dhn een oud grootje, dan een wereldsche dame te zien binnen komen, zeer vlug veranderde zij van gestal te, terwijl het publiek door muziek werd beziggehouden. Alles wat zij deed, was vlug en luchtig en geestig; op de echt-Fransche manier; welke kleine gebeurtenissen door de manier, waarop die te vertellen, tot iets amusants-gewichtigs maakt. En deze kunst bezit Yvetlc Guilbert in hooge mate; het was prachtig, zooals zij bijna ieder woord door een klein gebaar onderstreepte, waar door eene rijk genuanceerde voordracht ontstond, die in de hoogste mate boeide, gepaarde met een prachtig-stil spel onder de muziek, terwijl de voordrachten werden verbonden door eene causerie, waarin zij het publiek een rol deed medespelen, door het toe te spreken. Over iedere voordracht zou men kunnen spreken: door de détails er van naar voren te brengen: wat zij b.v. uit het zoo bekende ,,Le roi a fait battre tambour" haalde, w:as supérieur van uit drukking; prachtig klonk het tromgeroffel. Ook „Le cycle du vin" was een meester stukje; hetzelfde werd door Pisuise hier voorgedragen; het verschil in voordrachts kunst zal men dadelijk hebben gevoeld. Van de vier „Chansons de Veillées" muntte „La Passion" uit en van de vier Chansons modernes zou men niet weten wat te kiezen als liet beste; misschien „Souvenir d'enfance" tan Jammes of „No tre petite compagno," waarbij een sigaret werd opgestoken. Heel mooi was bij het „Souvenir d'enfance" de muziek van Ter- rari; moderne processie-muziek, die op den Bechstein-vleugel goed klonk. Maar aan dien vleugel zat ook een kunstenaar: Ar- turo Luzzati met zijn enorm aanpassings vermogen en zijn groote volgzaamheid. Dat was niet gemakkelijk om iemand, zoo vrij van beweging als Yvette Guilbert overal te volgen; en dan nog had de pianist de harp, chromatique bespeeld door Mile He- lène Chalot en de uitnemende fluitist Louis Fleury te begeleiden. Te zamen speelden zij eene Sonate van Michiel Blavet, die aan Handel deed denken; ook blies de fluit eene scène uit „Orpheus" van Gliick en voor viool zoo bekend Menuet van Mozart; dit ging wel wat in versnelden pas en de pianist had wat meer mogen uitkomen. Als begeleidingsinstrurnent klonk de fluit stemmingsvol en herderlijk bij de Chansons pastorales," waarvan wij vooral memoreeren „II est pourtant temps de me marier" en „Ah, n'écourtez pas les berger." Naar Yvette Guilbert als herderin hadden wij nog wel langer willen luisteren; men bleef aan het slot ook zitten in afwachtende houding onder luid applaus; maar met het verwach te toestukje was zij immers reeds begon nen? Bij haar optreden begon zij met een extra-nummer zonder begeleidingeen chanson uit de 13e eeuw, waarbij een har monium goed zou hebben geklonken, maar dat was niet aanwezig, wel een dubbele les senaar, die geen dienst had, want alles werd uit het hoofd gespeeld, ook de harp- solo van den modernen Reynaldo Hahn; elegant voorgedragen door Helène Chalot. Langdurig applaus en herhaalde terugroe pingen zullen de artisten, vooral de be roemde diseuse overtuigd hebben van hun succes. KBiCkAMES, 6542 13 A 40 Cent per regel. 82. Haarlemmerstraat 82. (Schuin over de Vronwesteeg). (vvegende 100 gram) per paar f8.—. Vrijdag: Leidsehe Schouwburg. ,Nur ein Traum", Luai spiel, duur. Klein Auditorium der Academie. Leziog Prof. Schuyton. H'l, uur. Saterdag: Zomerzorg. Opvooring .Mislukte Levens". 8 uur. ,ln don Bierbengel". Pisno-Muziek. Café Haagweg. Piano-.Muriek »a 6 uur. Zondag: Leidecbe Schouwburg „Ga je meo de eifenie deolen van Oome Boiu?" duur Leidsehe Volkshuis. Muziekuitvoering. Half- n egen. Zomer org. Gitvoeriog Muziek- en Toooeel- vereenigiog .Nut en Vermaak". 8 nur. .In den Bierbengei". Strijkmuziek. Café Haagvveg. Concert na 6 uur. 't Postkof. Henr. Blazer. 8 uur. .Dagelijks: Bioscope-ïhéat're Hartman Stationsweg. Suur. (Woensdago en Zaterdags ook 2 uur.) Kegelbaan de Burcht. Wedstrijd Leidsehe Kegel bond. 8-12 uur. (Zondag 'smidd. ook 26 u u r.) Leid-eho Kunetveeeniging. Tentoonstelling teekemngen en etsen Ai. W. v. d. Va'k en D. BartiDg. 124 uur. flENP. Hacbe, Roode kool, Rijstebrij. Gemeenteraad van liatvrijk. (Vervolg). De Voorzitter geeft eveneens hij de besprekingen over de Gasfabriek te ken nen, dat het hetzelfde zal blijven. Wordt voor liet ten.behoeve der straatverlich ting gebruikte gas den kostprijs betaald, dan wordt meer winst gemaakt, die dan weder in de gemeentekas terecht komt. De lieer De Ruyter Zijlker antwoordt hierop, dat 't niet hetzelfde is, 'in het eene geval betalen alle belastingbeta lende ingezetenen de straatverlichting en in het andere geval wordt een deel er van door de gasverbruikers betaald. Het zou ook nog moeten worden besloten om die meerdere winst in de gemeente kas te storien, evengoed kon een besluit worden genomen tot verlaging van den gasprijs. De heer R. Ouwehand meent, dat het standpunt des heeren Zijlker theorie is, en niets meer. Stel, zegt hij, dat de kost prijs moet worden betaald, dan zou wor den voorgesteld tot het heffen van een retributiereeht, dat dan weder op het zelfde neer kwam en zon het geen cent meer of minder voordeel geven. Da heer Zijlker zegt, dat de Raad dit zou moeten uitmaken. Verdere beschouwingen worden niet gehouden en de begrooting daarna vast gesteld in ontvang og. f 52,500, in uit gaaf op f 48,900. alzoo met een geraam de winst van f 3600. Bij de gemeente-begrooting, vervolgens aan de orde gesteld, wordt door den heer Van Walsem gevraagd of die in het ver\rolg niet wat vroeger kan wor den ingediend. In de eerste plaats zou dau meer aan de wettelijke bepalingen worden tegemoetgekomen en in de twee de plaats hadden de leden meer gele genheid tot betere bestudeering en zou het ook niet. noodig zijn, dat zij eerst op den laatsten dag werd behandeld. Dan maakt spreker de opmerking, dat B. en Ws. nog al scheutig zijn geweest met verhooging van het salaris van een paar ambtenaren, hoewel hij gaarne ge looft, dat zij daarvoor redenen zullen hebben, en hoopt, dat die verhoogingen zullen worden toegestaan, herhaalt, de heer Van W. zijn reeds vroeger gedaan voorstel tot jaarwedden-regcling met maximum-minimum traktementen; nu deze regeling niet bestaat, is de deur, waarin willekeur kan binnensluipen, ge opend. Plaatsen als bijv. Hillegom en Sassenheim hebben deze regeling wel overigens brengt hij dank aan B. en Ws. voor al de moeiten, die zij 'zich weder hebben getroost om de begrooting klop pend te maken. De heer De Ruyter Zijlker wijst op een drukfout in Hoofdstuk li dér ont vangsten waardoor deze f 20 hooger wor den. De Voorzitter, den heer Van Walsem beantwoordende, dacht dat de begroo ting vooral dit jaar vroegtijdig was toe gezonden, waar dit reeds een maand ge leden is. Dat B. en Ws. scheutig zijn geweest met jaarwedde-verhoóging, kan hij niet toegeven. Een regcliiig"als dooi den heer Van W. bedoeld, is wel bij B. en Ws. besproken, maar deze stuiten op zeer veel bezwaren en moeilijkheden er zouden personen van profiteeren, die er geen recht op hadden een dergelijke regeling zou ook een vrijbrief zijn voor minder-waardige ambtenaren, die dan gaan zeggen, als ik er maar eerst zoo lang bij ben, dan krijg ik toch verhoo- ging; B. en Ws. houden bij de veriioo- gingen rekening niet de practijk. Bij volgno. 57 vraagt de heer Zijlker of er zooveel meer werk aan de Secre tarie is, dat de tweede ambtenaar voor f200 verhooging-wordt voorgedragen, spreker vindt dien beambte wel 'n zeer verdienstelijk ambtenaar, doch de ver hooging is nogal belangrijk. Dc Voor zitter zegt, dat het B. en Ws. al lang heeft gehinderd, dat de betrokken amb tenaar zoo weinig salaris heeft, in ver band 'met do vele diensten, door hem bewezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de verhooging goedgekeurd. Bij volgno. 59 en 60, schrijf- en bureau behoeften en druk- en bindwerk, vraagt de heer Krayt inlichtingen, die door den Voorzitter worden verstrekt. Bij volgnummer 84, vergoeding aan het Rijk innen opcenten giond- en perso- ncele belasting, merkt de Voorzitter op, dat de gemeentebesturen zooveel gra tis doen voor het Rijk, waarom hij kie zen post altijd onbillijk vindt. Bij volgnummer 86 maakt de heer Aan- dewiel bezwaar tegen de voorgestelde verhooging jaarwedde inspecteurs van politie; hij gelooft wel, dat de inspecteur liet noodig heeft, doch vraagt: „Is hij een goeü inspecteur?," Do Voorzitter zegt, dat wanneer spre ker aanmerkingen" heeft over de poli tie, hij gaarne zijn kamer daarvoor be schikbaar stelt, doch niet kan toelaten, dat liier over den persoon in kwestie wordt gesproken. De heer Aandewiei geeft te kennen, dat hij van die gelegenheid gaarne zal gebruik maken, doch dat zijn mededee- iingen van dien aarü zijn, dat hij tegen de verhooging is. De Voorzitter meent, dat hier moet worden gevraagd, wal is het normale loon, en loont met cijfers aan dat de jaarwedde elders beter.-..is geregeld. Ook de heer D. Ouweiiaml Az. meent, dat de voorgestelde verhooging alleszins billijk is. De heer Zijlker zegt, dat het moeilijk is bij regeling van de jaarwedde den persoon er buiten te houden; hij geeft clan ook in overweging van verdere be spreking af le zien en over le gaan tot stemmingmei 9 stemmen legen wordt het voorstel tot verhooging vervolgens verworpen; vóór stemden rle beide Wet houders en <le heeren. Van Egmonil, v. d. Perk en Van Walsem. Volgn. 92. Overige uitgave van politie vraagt de heer Kruyt ot onder liet be drag au 500 gulden de gewone iaarlijkschc gratificatie der politie, ook begrepen is de inspecteur van politie, waarop een bevestigend antwoord wordt gegeven. Bij volgn. 101 geeft de heer Zijlker in overweging om de lot nu gevolgde wijze van keuring der levensmiddelen te blij ven volgen, fouten heeft hij ten deze niet vernomen. De Voorzitter kan zich hiermede wel vereenigen, te meer waar volgens de dagbladen een Rijks-regeling weldra ter hand zal worden genomen. Volgn. 103. De Voorzitter leest de me morie voor, waaruit blijkt, dat B. en Ws. in ernstige overweging nemen om het voorstel te doen over te gaan tot de aanstelling van een geneeskundige, die belast zal worden met het bezoeken der openbare en zoo mogelijk bijzondere scholen, een schoolarts alzoo. Natuur lijk, vervolgt de Voorzitter, is het de bedoeling om do regeling der jaarwedde en de beslissing over de benoeming later bij .den Raad aanhangig te maken. Op de vraag van den Voorzitter wie er tegen is, doet zich de lieer Kruyt als tegenstander kennen; eerstens waar er groote steden zijn, die nog niet weten ot net goed ot niet goed is en ten twee de, omdat er ouders zijn, die niet zul len willen, dat hun kinderen onderzocht worden. De heer Zijlker vindt, zoolang niet is uitgemaakt, dat het een zegen is, een bezwaar tegen het instituut school artsen, dat deze gela kosten, tenzij de Voorzitter iemand weet, die het gratis wil doen. Is bijv., vraagt spreker, se dert we een Gezondheidscommissie heb ben, de gezondheidstoestand verbeterd? Zien wij heil van die Commissie? Volgens den heer R. Ouwehand zal aan het bezwaar des heeren Zijlker nooit te gemoet te komen zijn, want de vruch ten zijn nu eenmaal niet onder cijfers te brengen, terwijl spreker den heer Kruyt opmerkt, dat deze blijkbaar geen goed begrip van hel optreden der school artsen heeft. Een dergelijke deskundige bezoekt de school met de kinderen, geeft wenken aan het hoofd, welke deze over brengt aan de ouders, maar de school arts Blijft van de kinderen af behande ling wordt zoo noodig overgelaten aan den huisdokter. De heer Van Walsem gaat niet mede met den heer L'. Kruyt, waar deze zegt, •dat de ouders er tegen zijn en de heer Zijlker kon weten het heeft nog juist in onze medische vakbladen gestaan dat er duizenden ouders zijn, die aan do schoolartsen de gezondheid en het leven hunner kinderen danken, die de aanstelling'dezer titularissen een zegen noemen. De heer Kruyt: Mijn bezwaren ver vallen. De heer Zijlker: Ik ben natuurlijk niet tegen schoolartsen; ik heb gezegdj dat mijn bezwaar is, dat zij geld kosten; toch staat de zegen van liet optreden der schoolartsen nog niet zoo vast, als de heer Van Walsem aangaf, dat moet nog uitgemaakt; men jnoet niet alleen het voor maar ook het tegen lezen. Is echter de aanstelling hier wel een eerste eisc.h, en zijn er geen noodiger zaken waarvoor geld behoort te worden uit getrokken De heer R. Ouwehanu zegt zich geluk kig te achten, dat hij den heer Zijlker eerste verkeerd heeft begrepen en hij meende, dat deze nog niet van het groote nut was overtuigd. De post, voor memorie uitgetrokken, wordt goedgekeurd en daarmede het be ginsel aangenomen. Bij "den post kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten, dringt de heer Zijlker aan op de aan schaffing van een beter en doelmatiger rijtuig voor het vervoer vau lijders aan besmettelijke ziekte. De Voorzitter zegt, dat het ook hier weder dezelfde kwes tie geldt: de financiën. B. en Ws. Zou den gaarne op dat gebied het beste hebben, maar dat kost geld en gaat niet. De heer Zijlker stelt voor aan te schaffen een houten rijtuig, dat behoor lijk kan worden gereinigd en uitgespo ten. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij dit voorstel zal overbrengen bij B. en Ws., waarmede de heer "Zijlker ge noegen neemt, indien hij dan maar ant woord krijgt. Volgn. 118, dag- en weekgelden ge meentewerkers, geeft dc heer Kruyt te kennen, dat hij meende dat in de Jan.- vergaderins een loonregeling was toege zegd; verder vraagt hij ot het nu we zulke doelmatige vuilniskarren hebben, wel noodig is, dat in een bestaande va cature van gemeentewerker moet worien voorzien. De heer Aandewiei meent, dat men met het bijhostellen van nieuwe vuilnis karren voorzichtig moet zijn; de tegen woordige is voor een paaru te zwaar. Do Voorzitter vraagt 'den heer Kruyt of hij de tegenwoordige loonen te laag vindt, waarop hij antwoordt, dat hij daar- over niet voldoende kan oordeelen en daarom loonregeling vroeg. .De heer R. Ouwehanu vergelijkt de gewone werkers, de straatvegers met op perlieden en dan is het loon verre van ongunstig. De heer Zijlker zegt, dat het voor hem moeilijk is om een vergelijking te maken, want ér moge geen vakkennis voor noo dig zijn, er is toch onderscheid tus sehen een straatveger en een straatve ger; hij stelt voor te geven een mini mumloon van 1500. De Voorzitter stelt voor dit voorstel te renvoyeeren naar B. en Ws. ter fine om advies, waarmede de heer Zijlker accoord gaat en de heer lt. Ouwehand zich wel kan vereenigen indien het woord minimum wordt weggelaten. Men heeft als gemeentewerker-straatveger geen klasse dus slechts één loon. Te\ ens geeft spreker te kennen, dat, waar hij zooeven "een vergelijking trok tussehen een paar personen," dit niet insluit, dat hij tegen loonsverhooging is. Bij volgn. 175 zegt de heer Zijlker te weten, dat er met de A. N. W.-B. on derhandelingen worden gepl egl omlrent den aanleg van een wielerpad, welke onderhandelingen' evenwel met hard op schieten. Hij vraagt in verband daarmede of het niet wenscnelijk is om voorloopig reeds over te gaan tot slootdemping tussehen 't Waterloopje en den tol, daar zou dan een pad voor de wielrijders kunnen komen en het voetpad bleef vrij. De Voorzitter antwoordt hierop, dat B. en Ws. ten dezè ernstig dili gent. zijn en zeer spoedig voorstellen zullen doen. Bij de behandeling der ontvangsten werd door geen der leden eenige op merking gemaakt, zoodat do begrooting vervolgens in ontvang en uitgaaf wordt vastgesteld op ,f 149,064.46, onvoorzien, ad f 1877.23, terwijl hel percentage van den Iloofdelijken 'Omslag, evenals vo rige jaren, wordt gesteldoop 3'/o. Daarna komt in behandeling het ver zoek van den heer Willy Sluiter om ont heffing van het bepaalde bij art. 2 der verordening van 18 Juni 19i2. De heer Sluiter wil nl. ten Noorden van Rijn- land's uitwateringskanaal een huis bou wen, terwijl daar niet aanwezig is een weg, die bestraat en van rioleenng voor zien is, wat de verordening eischt. In een breedvoerig prae-advies toonen B. en Ws. aan, dat van de zoo even ge noemde bepaling niet Ic^ji worden al- geweken, redenen tot het verleenen van dispensatie bestaan niet en mist dus de Raad het dispensatierecht. Strekking van dc verordening is, dat eerst straten en riolen worden gelegd en dan bouwgronden in exploitatie kunnen worden gebracht. Voorkomen moet wor den, dat we niet teruggaan tot den ouden toestand, en de gemeente voor straten en riolen heeft zorg te dragen, wat behoort tot de taak van de eigenaars van bouwgronden. Om echter den heer Sluiter ter wille te zijn. Stellen zij voor dat de straat voorloo pig slechts moet worden gelegd op een breedte van 10 M., inclusief trottoir, tot zijn bouwterrein en dat wanneer hij f 500 stort in de gemeentekas, het werk van ge meentewege zal worden uitgevoerd. De heer Kruyt meent, dat het praead- vies niet geheel juist is, de aanvrage is reeds in Mei mondeling den voorzitter ge daan en de verordening is van 28 Juni d.a.v. Op deze wijze krijgt de bepaling terugwerkende kracht. De Voorzitter verklaart het hiermede niet' eens te zijn, op deze wijze kan ieder met een bouwplan komen en dan zeggen het is leeds 2 jaar oud. De heer Sluiter is bij spreker geweest en heb ik hem toen medewerking toegezegd en die wordt niet onthouden; eerst zou dc geheelc straat moeten worden gelegd, maan B. en Ws. zijn tevreden wanneer die tot aan liet terrein wordt aangelegd. De heer R. Ouwehand is het ook niet eens met den heer L. Kruyt, als zou dq verordening op dit geval niet van toepas sing zijn; in het ongunstigste gevat is de afspraak in Mei gedaan en een tussehen (je heeren W. Sluiter en T. A. O. de Rid der; B. en Ws. gingen dan zoowel als dc Raad nog vrij uit, maar ook dit is niet zoo, de verordening is van 18 Juni en de bouw, aanvrage van korter datum. De heer Kruyt blijft bij zijn mecning, dat dit bouwplan buiten de verordening valt,- maar vindt geen steun bij de overige leden. Zonder verdere discussie wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen en de vergade ring gesloten. De huid van den beer is reeds verdeeld. Onze telegrammen van gisteren hebben het nauwkeurig aangegeven, op welke wijzs men zich die verdeeling voorstelt. Na de groote overwinning der Bulgaren is er tijdelijke kalmte gekomen. Uit Kon- stantinopel seint Reuter: „Van het oorlogsterrein zijn ernstige be richten ontvangen. De zitting van den mi nisterraad op de Porte duurt voort. Men zegt dat spoedig de kwestie van den vrede zal ter sprake komen." Dat zou dus een spoedig einde worden. Het nieuws ran het oorlogsterrein is zeer schaarsch. De Bulgaren hebben nog een Turksehen trein in de nabijheid van Loel'e Boerga« buitgemaakt. Nazim pasja seinde naar Konstantinopel dat Adrianopel voortgaat zich met stand vastigheid te verdedigen. De Grieksche troepen trekken op Salo- niki aan. De regeering te Athene heeft verscheiden commissarissen in de veroverde gewesten benoemd. De algemeene commissaris krijgt; Serfidzje tot standplaats. Een groot aan tal administratieve en financieele ambtena ren zijn in de nieuwe prefecturen benoemd. Een afdeeling van het Servische leger moet nog op weg naar Perlepe een belang rijk© stelling bij Tervo tussehen Keuprulu en Perlepe genomen hebben. Naar uit Servische bron verluidt, nam aan den slag bij Koemanowa bijna het heé- le Servische leger deel, ten getale van 100,000 man, en streed tegen 75,000 Turken, waaronder 25,000 man ongeregel de troepen. Men schrijft de overwinning toe aan het Eransche geschut en houdt den veldtocht in Macedonië voor feitelijk vol tooid. Ook de Grieken zijn vol lof over het Fransche geschut. Verscheidene bladen ko men in beschouwingen terug op de voor treffelijkheid er van boven het Duitsche, waarmee het Turksche leger ig uitgerust. Zij meenen, dat de oorlog voorgoed de meerdere voortreffelijkheid van de Fran sche kanonnen boven de Duitsche heeft be wezen. Als dat zoo is, zitten we in ons landje lefi- lijk opgescheept met de vele Krupp-kanou- nen. De Servische troepen zijn voor Prisrend aangekomen. Men verwacht, dat de over gave spoedig zal volgen. De „Liberté" ver-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2