flo, 16TFB Vrijdag f November. A0. 1912. <§eze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. LEIBSCH BAGBLAB PRIJS DER ADYERTENTIEN: yaD i6 regale 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. örootere letten naar «laotermmte. - Kleine alvertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contant j elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Yoor het inoaeaeeren wordt/'0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Veer Lelden per week 9 Oenta t per 3 maanden i l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. franco per poat 1.65. De gemeenteraad heeft het gisteren wel ilruk gehad; een middag- en een avondzit ting met nog een afzonderlijk© spoed eisende vergadering aan het slot, die de gemeente nog f 56 extra aan presentiegeld heeft gekost. Tot deze laatste was men ge noodzaakt, wilde men de begrooting op den ^ettelijken termijn vastgesteld zien. De ftemmen staakten over een voorstel-De Boer, inzake subsidie „Schoolkindervoe- ding" en de Gemeentewet schrijft voor, dat in een volgende vergadering weder over fculk een voorstel moet worden gestemd. Het geval gedoogde echter geen uitstel, want het voorstel raakte een post der be grooting en nu werden fluks convocaties gehectografeerd, en niet aanwezigen wer den ze thuis gezonden; de heeren, die te genwoordig waren, kregen ze ter hand ge- Bteld, men teekende weer de presentielijst, de Voorzitter sloot de eene en opende dei andere vergadering en het voorstel om aan „Schoolkindervoeding'' een subsidie van f 1500 toe te kennen in plaats van f 650, ging er nu met 15 tegen 13 stemmen door. De heer Reimeringer, die er eerst had te gengestemd, had zich door zijn vrienden la ten overhalen om voor te stemmen. In de. nieuwe vergadering werd vervolgens met de behandeling der begrooting voortgegaan, die tegen elf uren in behouden haven was, toen de heeren met een zucht van verlich ting hun stukken bijeenpakten. Het is er, ondanks veel, waaronder ook principieel mee-ningsverschil en schier ein- delocze gedachtenwisseling, altijd gemoe delijk toegegaan; de toon was steeds aan genaam, harde- woorden heeft" men elkaar Weinig gezegd ea waar men het deed, wer den ze door den lach, die ze vergezelde, en waarmede ze werden ontvangen, der mate verzacht, dat ze geen wonden nalie ten Voor een groot deel is dit zeker te dan ken aan de vriendelijke leiding van aen Voorzitter, die, onverstoorbaar goed luimsch, alles van den goeden kant op neemt; doch anderdeels bewijst dit ook, 'dat er bij verschil van beginsel cn meening een goede harmonie in ons Raad3colIege heerscht. Wanneer er gisteren iets hinderlijk moet worden genoemd, dan is het de electrische •ventilator, die soms zoó'n geraas maakte, dat sommige sprekers bijna onverstaanbaar Waren. Daarin mag men wel voorzien. Wilden wij de vergadering yan gisteren, in groepen verdeden, dan zouden wij al dus moeten klassificeerenveelpraters, ge matigde praters en zwijgenden. Wanneer straka het stenografisch ver slag verschijnt, zal men wel zien dat mr. Fokker, die slecht-s weinig punten heeft laten voorbijgaan, van alle sprekers verre weg het record heeft geslagen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat wij, in 'ons overzicht de debatten niet op den voet kunnen volgen en ons tot enkele hoofdmo menten moeten bepalen, voor het overige naar het verslag verwijzend. De algemeene beschouwingen, ingezet 3oor den heer Sijtsma, wiens rede tot uit gangspunt van schier alle sprekers werd genomen, betroffen voornamelijk het beleid van B. en Ws. Tereoht werd hulde ge bracht aan het financieel beleid van dit college, maar overigens had vooral de eerste spr. nogal aan te merken. Hij miste in het college den door hem begeer den vooruitstrevenden, democratischen gee3t. De Voorzitter liet zich' dit niet aanleu nen; natuurlijk is er verschil in opvatting over verschillende zaken, maar B. en Ws. hebben evengoed het belang van het volk óp het oog als zij, die zich bij voorkeur de- Okooraat noemen. Ook de heeren Pera en •Vergouwen, hoewel over sómmige punten van beleid van B. en Ws., met name wat 'de politie betreft het niet geheel eens, wareii ook van oordeel, dat de heer S. met de izijneii niet voor zich de ware demoora tie mocht opeischen. Mr. Aalberse, schoon ook den heer S. •oritiseerend, gang toch, wat zijn opmerkin gen over het nu niet meer bestaand wet houderschap ter voorbereiding van sociale aangelegenheden betrof, met hem accoord en wilde zelfs voor sociale aangelegenhe den een aparten dienst inrichten, zooals men die heeft bij Fabrioage, Onderwijs, enz. De Voorzitter, welwillend als altijd, vond daarin veel, wat overweging verdiende, maar B. en Ws. blijven voorloopig het toch maar het best achten, dat ieder wethouder, zoover het zijn gebied betreft, ook de sociale aangelegenheden behartigt. Wanneer wij zoo ver gevorderd of beter om neutraal te blijven wanneer het ver gekomen zal zijn, zullen B. en Ws. van thans er hun hoofd niet meer over behoeven te breken. Daarvoor zal nog heel wat water door den Rijn moeten stroo men. Over een gemeentelijke brandverzeke ring bleken de gevoelens ook zeer ver deeld. De heeren Vergouwen en Bosch zagen er uit financieel oogpunt geen heil in, mr. Aalberse zelfs een stap naar de richting van de socialistische maatschappij, waarmede de Voorzitter, die in dezen veel dichter bij- den heer S. stond dan de overi ge heeren, met zijn nuchteren kijk op de dingen, het absoluut niet eens was. Er zit misschien een goed belastingobject in, vol gens hem, maar dan moet de deelneming verplioht zijn en de verzekering moet ver schillende gemeenten omvatten. De Voor zitter wilde de zaak echter wel ter sprake brengen in de Vereen, van Nederlandsche gemeenten, waardoor de heer S. zijn doel bereikt achtte. De heer Fokker ten slotte wilde samen werking tusschen de democraten van links en rechts, om B. en Ws., die hem ook niet vooruitstrevend genoeg zijn, al hoopte hij, evenals de heer S., nu op den heer Fischer, in die richting te doen sturen. Er werd bij het uitspreken van dezen wensch tot een nieuwe concentratie nogal eens gelachen. Er zal ook niet veel van komen voorloo pig, gezien hoe bij zaken, beginselen ra kende, meestal wordt gestemd, ook giste ren nog is gestemd. Dat men gisteravond eindelijk nog klaar is gekomen, is ook hieraan te danken, dat de beslissing van sommige zaken, die ter tafel kwamen, tot later is uitgesteld, zoo bijv. de vraag of de commissaris en enkele insoecteurs van poktie een huistelefoon zullen hebben, en of de volontairs bij- het vakonderwijs, indien zij in 6C-hool werk zaam zijn, een tegemoetkoming zullen ge niet en. terwijl ook een voorstel van den heer Van der Eist is te wachten tot ver andering in heb geneeskundig toezicht op de scholen, waarvoor hij blijkbaar één vasten schoolarts wil aangesteld zien. Ein delijk h'eo voorstel ~varv de heeren Van Gruting c.6. om den post „Marktgelden" te verhoogen met f 5000, als oubr engst van heb verhuren van gemeente-terreinen voor een te houden kermis, en in verband hier mee den post H. O. te verminderen met een gelijk bedrag. De Voorzitter wees er o.i. terecht op, dat het niet aanging zoo rauwelings met dit voorstel te komen, zonder het ter sprake te hebben gebracht in de secties. Maar wat nog erger was, hij achtte de behandeling thans in strijd met art. 1-14 en 195 der Ge meentewet. Met het Veranderen van de-se posten is de kermis er nog niet. Daartoe moot de Raad een afzonderlijk besluit ne men en dit besluit moet aan de goedkeu ring \an Ged. Staten worden onderwor pen. Kwam de kermis er onverhoopt niet dan zou men den post H. O. ten onrechte met f 5000 hebben verminderd. Dit in aan merking genomen, was vrijwel aan te ne men, dat Ged. Staten de begrooting, aldus gewijzigd, niet zouden goedkeuren. Tegen het eerste verwijt verdedigde zich de heer Zwiers, met de opmerking, dat ieder toch al met de stem in den zak hier was gekomen; het juridisch bezwaar kon hij als niet-jurist niet weerleggen, doch hij riep juristen uit de vergadering op, om ook hun oordeel over de kwestie uit te spreken. Mr. Fokker nu meende, dat er wel een mouw aan te passen was, door in plaats van f 5000 voor het verhuren van gemeente- terrein voor een te houden kermis een post pro memorie uit te trekken en den post H. O. gelijk te laten. De Voorzitter meende, o.i. met recht, dat men beter deed den koninklijken weg te bewandelen en elk gevaar om de ge- meente-begrooting niet goedgekeurd te krij gen vermeed. Er was immers geen haast bij. De heeren konden een motie indienen. Op deze mo tie zouden B. en Ws. een kort praeadvies uitbrengen en daarna kon de Raad beslis sen. De motie werd ingediend, doch met den -heer Zwiers waren er enkelen, die dach ten, dat men daar nu dadelijk wel over had kunnen stemmen. Men had het kunnen doen, maaT waar -er .geen haast bij is, was het toch altijd goed ook eens te vernemen hoe B. en Ws., in welks college vermoedelijk een meerder heid en een minderheid zal zijn, er nu nog over denken. En de Voorzitter heeft toegezegd, dat het praeadvies niet lang zou zijn, en spoedig zou uitkomen, zoodat de be slissing nog in de maand November zal kunnen vallen. Hoe zal zij vallen? Daaïover valt wei nig te zeggen. De Raad is levenals het col-: lege van B. en \Vs. nu ook andeTs samen gesteld als toen htet afschaffingsbesluit viel. Aannemende, dat allen, die zich indertijd voor de afschaffing hebben verklaard,- nu ook tegen de motie zullen stemmen len ver-: moedend dat anderen, nu de kermis een maal afgeschaft is, haar liever ook maaT niet weer tcrugwenschen,lijkt verwerping der motie ons niet onwaarschijnlijk. Maar wij erkennen: veeL is er nog niet van te. zeggen. Het zou de moeite waard zijn wan neer men bij wijze v$n referendum eens een uitspraak van de Leidsche burgerij kon krijgen, om te weten of de groote meerder heid werkelijk de kermis begeert. „Schoolkindervoeding" heeft gisteren een goeden dag gehad. Zij zag haar subsidie van f650 tot f1500 verhoogd. B. en Ws. hadden het bedrag tot f 925 willen brengen, onder conditie, dat door vrijwillige bijdra gen minstens het dubbele van dit bedrag wordt verkregen. Deze laatste bepaling wilden de heeren Van der Pot c.s. veel milder maken, nl. door te bepalen, dat met het dubbele, maar een gelijk bedrag'aan contributies werd vereischt. En dan \vilden zij het be drag tot f 1000 afronden; Toen echter de heer De Boer dit voorstel zoo amendeerde, dat in plaats van f 1000 f 1500 werd gele zen, gingen de voorstellers ook mee. Zooals wij boven zeiden, het amendement werd echter eerst bij tweede stemming aange nomen. Wij gunnen den armen schoolkinderen deze vermeerdering wel. Zij kunnen nu ten minste gedurende den winter alle schooldagen hun zeer begeerde portie warm voedsel krijgen. Wij hopen nu maar van harte, dat de particuliere liefde voor „Schoolkindervoeding," die in Leiden groot is en zich bijv. ook openbaart in allerlei collecten op werkliedenvergaderingen, niet verflauwen gaat. Ten slotte staan wij nog even stil bij de discussie, gevoerd over; liet voorstel om aan liet bestuur van den Schouwburg een subsidie van f 1500 te verleenen. Wij had den gedacht, klat daar zware debatten over zouden zijn gevoerd, maar het is meegeloo- pen. De heeren Pera, Briët, Corts en mr. Aalberse, de laatste fricde namens zijn naaste geestverwanten, bepaalden zich tot korte verklaringen tegen het voorstel. De eerste twee zijn, zooals v men weet, princi- pieele tegenstanders van het tooneel; de heeren Corts en Aalberse niet, maar moe ren dat wie er van willen profiteeren, dit zelf moeten betalen. De he>er Aalberse zou zelfs voor een subsidie te vinden zijn als het gold een vereeniging, die goede stuk- keil voor het volk wilde geven, maar dat was hier het geval niet. Mr. Van der Lip, die vroeger er steeds had voorgestemd, omdat de subsidie een maal voor vijftien jaar was beloofd, was nu ook tot een onvoorwaardelijk voorstander bekeerd. Hij had ingeznen, dat Leiden niet zonder een Schouwburg kan en zonder de subsidie deze niet zou kunnen blijven bestaan. Wij» merkten op, dat deze verklaring som mige leden, die op godsdienstig gebied aan den heer Van der Lip verwant zijn, tegen viel. De heer Sijtsma nam een afzonderlijk standpunt in en wilde de subsidie binden aan twee voorwaarden: lo. dat een com missaris uit den Raad in het bestuur worde opgenomen en een vijftal goede voorstel lingen tegen verlaagd tarief worden ge geven. Het scheen, dat de voorzitter en anderen wisten, dat deze voorwaarden niet door het Schouwburgbestuur zouden worden ge accepteerd. De voorsteller werd o. a. door den heer Fokker bezworen di© subsidie niet op deze wijze in gevaar te brengen, en de heer Bosch was zoo eerlijk te ver klaren, dat hij uit dien hoofde uit politiek oogpunt voor dit voorstel zou moeten stem men. maar dit eerlijkheidshalve zou na laten. Ook de heer Aalberse voelde er iets voor, doch beloofde geen steun. De heer Fokker, die de kwestie zoo diep ophaalde, dat hij prof. Fruin uit de oude Raadsverslagon op riep, weerlegde de verschillende bezwaren, die tegen 6ubsidie waren geopperd. Het voorstel-Sijisma, waarmede hij vrij wel alleen bleef staan, werd eindelijk inge trokken en de subsidie ging na krachtige verdediging an den Voorzitter er ten slot te met een beduidende meerderheid door. Dat de debatten zelfs bij deze kwestie, die meer dan eens aanleiding tot heftige discussie heeft gegeven, zoo kalm afliepen, is het beste bewijs van hetgeen wij bij dien aanvang opmerkten, dat er een goede har monie heerscht onder onze Vroede Vaderen, die niet voldoende verklaard wordt uit de omstandigheid, dat men in de avondbijeen komst een sigaar rookte en een glas wijn dronk. Leiden, I November. De begrooting van het Hoogheemraad schap Rijnland over het dienstjaar 1913 wijst in ontvangst aan f 303,405.16, in uit gaaf f 307,255.15 en een batig saldo van f 115.001. In 1912 was de raming f 292,259.901 in ontvangst en f 291.186.75 in uitgaaf. De uitgaven bestaan uit: Kosten van bestuur f 53,611.16; openbare werken f 193,339, bijzondere eigendommen f 3340; waarneming, toezicht f 8342; uitgaven on der de vorige niet begrepen f 8700; bui tengewone uitgaven f 67,898; uitgaven als gevolg van het ophouden van ambachten f 2023. De inkomsten worden gevormd door: Ontvangsten vroegere diensten f 38,737.05; inkomsten uit bezittingen f 36,631.30. Opbrengst Huizen en bruggen f 14,557.50; inkomsten wegens vergoeding van diensten door Rijnland aan anderen bewezen f 10,739.33; verschillende ontvangsten f 12,034.511omslagen over landerijen in Rijnland f 145,705.46, en buitengewone ont vangsten f 50,600. Voorgesteld zal worden het bundergeld te bepalen op f 1.70. Tot directeur van het ,,Leidsch Man nenkoor" is benoemd onze stadgenoot de heer A. Teljeiu* Jr. Mej. M. J. Raostrop, té GouóJa, is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. De eenige salarisverhooging, die de Raad van Haarlem weigerde met 18 tegen 11 6temmen, was die van den politie-com- missaris. De raad' van Amsterdam heeft gister avond in een veertiende vergadering do begrooting afgehandeld. H. M. de Koningin heeft f 500 ge schonken aan het hoofucomité van de vereeniging ,,Het Roode Kruis", ten ein de dit bedrag aan te wenden tot het vol brengen var. de veelomvattende taak, die „Het Roode Kruis" in het vaderland heeft te vervullen en die zoovele gelde lijke offers vraagt. Na langdurige en breed-opgezette discussion heeft de Raad van Zaandam besloten met 15 tegen 3 stemmen ver plichte winkelsluiting in te voeren. Orn het verkcopcD over een hekje tetf voorkomen, wordt ook verboden het na sluitingsuur afleveren van waren, tenzij deze in den loop van den dag vóór het sluitingsuur zijn bestekl. Naar „De N. Crt." verneemt, is de benoeming ran den heer C. J. K. van Aalst tot president van de Handels maatschappij binnen weinige dagen te verwachten. Volgens de Temps", zal prof. M. Salverda de Grave, te Groningen in 1913 aan de Parijsche hoogeschool colleges geven over een onderwerp, de Fransche taal betreffende. Men meldt uit Veenendaal aan „De Tel.In de Raadsvergadering werd be sloten den directeur der gasfabriek alleen te handhaven voor het technisch gedeelte der fabriek en de boekhouding aan een boekhouder op te dragen. Een voorstel, om hem te ontslaan, werd met meerderheid van stemmen verworpen. Op 11 November heeft de eerste steenlegging plaats van de nieuwe ge bouwen der Nederlandsche Ileide-Maat- schappij, achter het Park Sonsbeek te Arnhem. Naar de ,,.N. R. Ct." verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik deze plechtig heid bijwonen. Het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de Herv. Gemeenten in Neder land heeft tot cte Algemeene Synode het verzoek gericht, de aandacht van de provin ciale kerkbesturen te willen vestigen op de wenschelijkheid om voortaan aan een goedkeuring, op de erkenning van nieuwe gemeenten, de voorwaarde te verbinden, dat deze zichstell en onder toezicht van het Algemeen College. Men schrijft uit Zeist aan. het „Hbld:" In de vorige maand is het groote land goed „Choi Sy", gelegen in het centrum der gemeente en laatstelijk bewoond door nu wijlen mr. Bijleveld van Serooskerke, Verkocht aan een Haagsohe groep bouw- speculanten. Deze aankoop geschiedde met het doel het groote terrein te verkavelen in kleine stukken en deze te exploiteeren als bouwterrein. Om te voorkomen, dat door deze onder neming een der schoonste punten van Zeist bedorven zou worden, besloot de Raad dezer gemeente in de zitting van gisteren cle bestaande verordening op cle wegen en liet bouwen zoodanig te wijzigen, dat een verdeeling van het landgoed in tal van kleine stukken onmogelijk wordt. De Raad kan echter ontheffing verleenen voor de bouwplannen, welke vóór 31 Octo ber zijn ingeleverd. Het bestuur der Vereeniging „Trein 8.28 H. IJ. S.-M." deelt mede, dat de Ver eeniging mocht ontvangen twee giften, elk van duizend gulden, een van twee honderd gulden, een van honderd gulden, benevens vele bijdragen, waardoor thans de helft der kosten gedekt is. Het bestuur hoopt spoedig te kunnen ver melden, dat ook de andere helft der kosten voor de winterverpleging die zoo dringend noodig is, zal zijn verkregen. Naar het „Hbl." verneemt, is het groote landgoed „De Breul", aan den Driebergschenweg te Zeist, aangekocht door den heer P. Reineke, directeur van de Han- delsvereeniging Amsterdam, thans woonach tig te Hilversum. HAARLEMMERMEER. Tot directeur der onlangs te Nieuw Vennep opgerichte Chr. zangvereeniging is benoemd de heer J. Lan- gereis, van Hoofddorp. Met ingang van heden zal de postbe stelling in de Blnnenkaag, gemeente Alkemade, welke tot nog toe geschiedde van uit Sassen- heim, plaats hebben van uit Abbenos. Hier door wordt de bestelling van het kantoor Abbenes belangrijk uitgebreid. In verband hiermede is tijdelijk als poetbode aangesteld D. van Leeuwen, te Abbenes. HILLEGOM. De eerste wedstrijd-voorstelling 7an den tooneelwedstrijd, welken de vereeni ging „Vondel" alhier heeft uitgeschreven, werd gisteren door „Wilhelmina" In Den Haag gegeven. Op gevoelvolle wijze werd het drama Moe derliefde", van Boulanger, voorgedragen. Jam mer was, dat vele dialogen te lang waren. Overigens had deze Vereeniging veel succes. Hst na8tukje was getiteld: „Een kop thee." KATWIJK. De belangstelling der pers in onze Raadsvergadering neemt niet weinig toe, gistersn waren niet minder dan vijf verslag gevers aanwezig. Als dit zoo doorgaat, zal de beschikbare ruimte weldra te klein zijn en zijn de voorsten Jers voor verplaatsing van het Gemeentehuis naar Katwijk aan-Zee een motief daarvoor rijker! KATWIJK AAN-ZEE. In plaats van den heer L. M. Baale, die zitting heeft in de examencommissie voor Posterijen en Telegrafie te 's Grayenhage, is tot tijdelijk directeur van het Poet- en Telegraafkantoor alhior benoemd de heer Kortewog, commies bij de P. en T. te Leiden. Door den Noord westelijken wind opge zweept, stond do zee vanmorgen vroeg tegen den voet der duinen. Zio ver het oog reikte zag de zee wit van hot 6chuim. De visschers, die aan de Oostkust van Engeland zich bevinden, zullen echter van oib weer niet veel nadeoi ondervinden, want by dezen wind is daar de zee gewoonlijk zeer kalm NOORDWIJK. Gisteravond was een klein gezelschap verzameld in de concert zaal van „Hof van Holland", om zich to amuseeren. De heer Stroober, dezelfde, die in de kermisweek ook te Noordwijk was, bracht met zijn gezfïschap een tweede bezoek aan ons dorp. Hij heeft 't den twee den keer al weinig beter getroffen dan de eerste maal: een slecht bezette zaal. We hebben al zoo vaak geklaagd, dat heb ver velend gaat worden. Maar dat is o. i. zeker, dat de lust van den heer Zemrowsky, om zoo nu en dan ecDs een leuken avond te organiseeren, wel eens heelemaal kon ver dwijnen. als het publiek immer slecht blijft komen. En toch.... het was een heel aardig avondje. Het gezelschap was grooter en ook beter dan met de kermis. De soubrette zong leuke liedjes; de humorist verkocht aardige grappen; de goochelaar verrichtte sterke stukjes van onbegrijpelijke handigheid; de instrumentalist toonde groote bedreven heid in het bespelen van de onmogelijkste muziekinstrumenten; de pianist was goed als accompagnateur; de menschen, die er waren, hebben gelachen en geapplaudis seerd; wat wil men nog meer? "We hebben de artisten bewonderd, dat zij met zooveel toewijding speelden voor zóó'n groot aantal onbezette stoelen. Daartoe behoort toch eenige zelfoverwinning. We weten voor den heer Stroober geen anderen raad, dan dat hij nog eens komt: driemaal is scheeps recht. Men kan nooit weten NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond) had in de Ned.-Herv. kerk alhier de her denking plajats van de kerkheuvorming.- Koor dev „Gemeentewoning" verleende hierbij zijn medewerking met vierstemmig koorgezang. Het kerkgebouw was geheel gevuld met een aandachtig luisterend publiek. Alle nummers werdén keurig uitge voerd. Meer in het bijzonder noemen wij Ps. 105, waarvan de beide eerste verzen gezongen werden in de oude toonzetting. Daarna klink pleaktig „Een vast burg is onze God." De orgelbegeleiding, welke ditmaal is toevertrouwd aan den heer G. Wanninchof was zeer verdi- t.elijk. Hoogst voldaan gingen allen huiswaarts. Het Opvoedingshuis onder leiding van mej. M. van Dissel mag zich ver heugen in gestadigen bloei. Nagenoeg ioi plaatsen zijn bezet. SASSENHEIM. In de Ned.-Hervormdo kerk werd gisteren door ds. Jac, J. M. Pop, van 's-Gravenland, het feit der Her vorming herdacht. Naar aanleiding van Rom. 1 1617 werd gehandeld over de „rechtvaardigmaking door het geloof" als stuwkracht van deze machtige beweging in de geschiedenis der Kerk. Met groote aan dacht werd deze rede door de aanwezigen gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1