p|o. 16162 Maandag 3® October. A0. 1912. feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Son- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEE ADYERTENTTEN: Van 1—6 regel» ƒ1.06. Ieders regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën ras 30 woerden 40 Oen te contant; elk tiental woorden meer 10 Oente.-Yoor het inoaseeeren wordt/0.06berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I I J 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poetj 1,66. Aifllniting passage Maresiogel. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aJgemeene kennis, dat de Ma- r e 0 i n g e 1, wegens het verrichten van werkzaamheden aan dea weg en het leggen van gasbuizen, van Dinsdag 29 Oct. a. b. totenmetDonderdag3lOot. d. ft. v. voor hetverkee r m e t r li ft n voertuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders van Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. yAN STRIJEN, Secretarie. Lelden, 28 October 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de Naamlooze Ven nootschap „Rembrandt" om vergunning tot oprichting van een fabriek van drops- en suikerwerken, gedreven door 3 electromo- toren, waarvan 1 Van 3 en 2 van 1 p.k. in het perceel Rijn- en Schlekade, Sectie M No. 211 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geren bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Maandag 11 Nov. a a, 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid aal woTden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves- tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 October 1912. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat den 31sten October e.k. de 4de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1912, en dat alzoo op den lsten November minstens 4/6 gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 October 1912. Leiden, 28 October. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver- eeniging voor Paedagogiek in samenwer king met de studenten-v ereeniging voor Ethische en Godsdienstige vraagstukken zal prof. Schuyten, directeur van het Labo ratorium van den Paedologisohen School- dienst te Antwerpen, op Vrijdag 1 Novem ber &.s. alhier in het klein Auditorium der Academie een voordracht houden. Al komen er telkens giften in voor het tekort van de drie scholen van de Ver voor Ohr. Onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden alhier, toch is het nog lang niet gedekt en bedraagt het nog f 991.29. Ten einde zoo mogelijk ineens een flink bedrag bijeen te krijgen tot dekking er van, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de dames Drost, mevr. G. M. Meynen- Snijder en den heer F. Uittenbroek, oud- sahoolhoofd, dat een samenkomst tegen entree heeft uitgeschreven tegen a.s. Don derdagavond in de Pieterskerk, waar mej. A. M. A. Ludwich, solozangeres, en twee honderd leerlingen der scholen zich zullen doen hooren, begeleid op het orgel door cfen heer O. B. Duyster, die bovendien nog eenige orgelnummers zal geven, en waar als preker hoopt op te treden dsv J. Lam- merts van Bueren, van Amsterdam. Van vele zijden ondervond het comité reeds steun en in 't belang der scholen rekent het op een talrijke opkomst van de vrienden van het Chr. Onderwijs. Ds. G. van Reenen, pred. bij de Geref. Gem. (Nieuwe Rijn), alhier, die het be roep naar Qpbeusden aannam, hoopt Zon dag 24 Nov. a.s., des avonds, afscheid te nemen van zijn Gem. te dezer stede, Naar wij vernemen is opgericht de N. V. „Rembrandt", Leidsche Fabriek van Drope en Suikerwerken, waarvan tot direc teuren zijn benoemd de heeren W. J. de Gooyer en P. Bril, terwijl als commissaris- oen zullen optreden de heeren J. A. W. Aalbersberg, P. ter Braakö, H. van Dorsten, W. d® Mooy en N. H. de Roo. Aangekocht is een perceel bouwterrein, waarop onder leiding van architect Mulder de fabriek zal .worden gebouwd. Onder leiding van den heer P. C. A. G. A. Wajkmans heeft de politieoursus 1912 1913 een aanvang genomen met achttien agenten van politie. Hillegom komt op de 21ste lijst van de 34ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel voor met f 176.10. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. ta Loosduinen ds. P. J. Roscam Abbing Jr., te IJseTmonde. Aan Th, J. N. Paternotte, sigarenma ker in Den Haag, is wegens door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit den Vliet te Voorschoten op 9 Juni toegekend de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon met loffe lijk getuigschrift. In den Koninklijken grafkelder te Delft zijn Vrijdag twee fraaie bronzen kisten overgebracht, vervaardigd in F. W. Braats' Kon. Fabriek van werken in Zink en andere Metalen, aldaar, waarin de oude metalen kisten geplaatst zijn, bevattende het stoffelijk overschot van: H. M. Ko ningin Anna Paulowna van Rusland, Gema lin van wijlen Koning Willeim II, overleden den lsten Maart 1865, en van H. K. H. Mevr. de douairière Hertogin van Bruns- wijk, geb. Frederika, Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, overleden den 15den October 1819. („D. Ot.") De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Vereeniging H. Elizabeth, te Woerden. Men meldt ons uit Kockingen: Zater dagavond was de Raad opnieuw te zamen geroepen, daar in de vorige zitting de stemmen staakten, omtrent de aanschaffing van een telefoon. Na eenige discussie werd het voorstel tot aanvrage der telefoon in stemming gebracht. Het voorstel werd met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Indien de twee afwezigen present waren geweest, was het voorstel aangenomen 1 Nu bJlijft de ge meente van dit communicatie-middel ver stoken. B. en We. van Haarlem hebben een belasting ontworpen op de publieke ver makelijkheden. De heer Ch. Boissevain, directeur- hoofdredacteur van het ,,Alg. Handels blad," viert heden in intiemen kring zijn 70sten verjaardag. Naar aanleiding hier van meldt „Het N. v. d. D.", dat nu wijlen dr. Johannes Dyserinck een plan van wij der strekking had gevormd, hetwelk velen vrienden van den heer Boissevain sympa thiek was; maar de nu zeventigjarige wilde er met van hooren. De minder goede ge zondheidstoestand van een geliefde bloed verwant gaf, naar het blad meent, bij dit besluit den doorslag. De Raad van Gouda besloot niet te treden in het voorstel van Ged. Staten om op zekere voorwaarden een gedeelte van den straatweg GoudaBodegraven, den Graaf-Floris-weg, over te nemen. B. en Ws. van Bussum stellen den Raad voor den marktmeester C. J. Huis man met ingang van 1 November ontslag te verleenen, op grond van gebleken ernsti ge onregelmatigheden in zijn beheer. In achttien plaatsen van ons land werden gisteren groote openbare vergade ringen gehouden, uitgeschreven door den Nederlandse hen bond van Post- en Tele- graaffceambten „De Post" ter bespreking van de noodzakelijkheid van loonsverhoo- ging. Te Heerlen is opgericht de „Vereeni ging tot Stichting en Instandhouding van Hervormde Scholen." Zij heeft ten doel het stichten van Protestantsch Christelijke scholen te Heerlen, Kerkrade, Eijgelsho- ven, Schaesburg en Nieuwenhagen. De Raad van Groningen heeft met 13 tegen 17 stemmen verworpen een voorstel, om B. en Ws. uit te noodigen een verorde ning nopens sluiting van winkels eu maga zijnen ter vaststelling aan te bieden. Door winkeliers te Arnhem wordt een beweging op touw gezet om Ged. Staten te verzoeken, de verordening op de winkel sluiting niet goed te keuren. Er heeft zich een comité gevormd tot het verzamelen van handteekeningen. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid an Handel zal Woensdag a. 6. niet plaats hebben. HILLEGOM. Ale leeraar-leidler van den handelscursus der Vereeniging „Mid denstand" is benoemd de heer J. J. G. Jas, off. van adm. bij de Zeemacht te Leiden, ter vervanging van den heer Ha bermehl van Haarlem. KATWIJK. De Raad komt 31 October e.k.. des morgens om halfelf in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling: Ingekomen stukken; voorstel tot het instellen van een vervolging tegen M. van Duyn, wegens niet-betaling duinwa ter-kwitantie; verzoek van W. A Rijkera, om teruggaaf van betaald aluin water; ver 2oek van mej. wed. Van der Perk c.s. om gas-aanleg Valkenburgerweg; rapport van de Gas- en Waterleiding-Commissie in zake ziektebriefjes personeel Gasfabriek; voor stel tot aankoop van gronden; voorstel tot het uitdiepen van het P.-H.-kanaal en oasu quo van het verstrekken van een orediet daartoe aan B. en Ws.benoeming leden stembureaus verkiezing Kamer van Koop handel en Fabrieken; behandeling begroo ting: a. Duinwater-levering; b. Gasfabriek; c. Gemeente, alle dienst 1912. KOUDEKERK. Bij Kon. besluit ie toe stemming verleend aan den heer J. O. van Voortbuysen, burgemeester dezer gemeen te, om tot 1 Nov. 1913 te Leiden te wonen. LEIDERDORP. Tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel ia benoemd mej. C. C. de Nie, van Leiden. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich in deze gemeente geen leerlingen aan gemeld. OEGSTGEEST. De verbouw van de school der Ned.-Hervormde Gemeente nadert het einde. Hedenmorgen is één der lokalen in gebruik genomen. Ook het tweede is bijna gereed. Alleen de schil der is daar nog aan het werk. Het nu vol tooide vertrek maakt een zeer goeden indruk. Wel doen de kleuren, bruin en geel, eenigszins vreemd aan, dooh het ge heel ziet er keung uit. Bovendien stroo men licht en lucht in overvloed naar bin nen, wat in een schoolgebouw een eerste vere-isehte is. Voor.de jeugd is er nu ruim te te over. ZOETE RWOUDEDe Raad vergad-rt Donderdag a. 8., des morgens te negen uren. Agenda o. a.Ingekomen stukken; Raadsbesluit inzake verbreeding Haagweg; adres Vereeniging „Steunt elkaar" om sub sidie in de kosten harer ziekteverzekering; gemeente-begrooting 1913. Eendracht maakt Slacht." Het bestuur der Leidsche fabri-eksarbei- dersvereenigimg „Eendracht maakt Macht" zond ons een uitnoodiging ter bijwoning van haar acht-en-dertigste jaarfeest viering op jl. Zaterdagavond in „Zomerzorg", met verzoek daarvan een en ander in ons blad te vermelden. Het deed dit ongetwijfeld geleid door de wetenschap, dat er iets bij zonders en vermeldenswaardigs zou plaats grijpen, len dat dit samenzijn niet zou wezen een dier huishoudelijke en intieme uitvoe ringen en feestjes zonder méér, waarvan wij, gelet op het nog steeds aangroeiend reuzen-aantal Leidsche vereenigingen en het zeer geringe belang, dat in haar be sloten festijnen voor het overgroote deel onzer lezers gesteld wordt, geen melding meer kunnen maken. Maar hier zou werkelijk iets bijzonders geschieden. En het geschiedde al gauw ook, want na een paar muzieknummershet welkom van den voorzitter, den heer E'.1 Piet bergendiens woord van dank en wee* moedige hulde aan de niet meer in leven zijnde Vcreenigings-oprichters BroesterhuD zen. Kriek en Van Zonneveld; zijn ver ze-; kering; dat de Vereeniging weder aan al haar verplichtingen had kunnen voldoen,- kwam het bijzonderede onthulling van pen nieuwe banier, die de Vereeniging zich na een tweejarig pogen had kunnen aan-; schaffen en welke zich nu in al haar schoon-' heid aan het oog van kindertjes en kun deren, meisjes en jongens, vrouwen en mannen in de met plantengroepen getooide zaal op het podium vertoonde. De voorzit^ ter sprak na de onthulling van het kunst product uit het atelier van de firma Van Oven, 5n Den Haag, dat er natuurlijk heel wat moderner uitziet dan de oude banier,- eenige wenschten voor de Vereeniging uit,- de feestelingen zongen een Vaandellied, de president dankte voor de hulde, wenschte allen verder eeïi genoeglijken avond en be val later nog een inzameling aan voor een1 krank lid. Toen deed de gunstig bekend staande! vereeniging TlWerkmans Wilskracht" zeer ten genoegen van het groote gezelschap; eenige muzieknummers weerklinken iein werd opgevoerd een blijspel !n drie be-; drijven: ;,In den val geloopen." Voorts Vermeldde het programma nog voordrachten en een bal. Bij deze vermeldingen omtrent de program-, ma-nummers laten wij heti critiek komt hier niet te' pas. Voor zoover wij er oven, kunnen oordeelen, werd de orde bewaard en kwamen geen ongenoode gasten binnen,- dank zij een strenge contröle, toegepast, naar men ons mededeelde; op grond van onaangename ervaringen,- de vorige Week ter plaatse bij een huishoudelijke uitvoe ring opgedaan. Ambulance Tan liet Neder! andsche Roode Krats. Omtrent de uitzending van een ambulant ce door het Nederlandsche Roode Kruis ten dienste van het Grieksche leger deelt de „N. R. Ot." nog mede, dat van iemandy die onbekend wenscht te blijven, voor deze ambulance f40,000, is ontvangen, waarbij het hoofdcomité uit eigen middelen f 10,000 heeft gevoegd. Dr. Bierens .de Haan acht een bedrag van f 80,000 tot f 90,000 noodig. Het Rot- terdamsche mannen- en het Rotterdamsc'he' vrouwen-comité stellen zich beschikbaar om giften voor dit doel en ook voor de Turk-, sche Roode Halve Maan in ontvangst te nemen. (Het verdient aanbeveling de be-: stemming van de giften uitdrukkelijk er bij te vermelden). Bovendien zal het Rot^ terdamsche vrouwencomité voor versnape ringen ten dienste van de ambulance zorg dragen. Het Rotterdamsehe comité hoopt dat zus ter A. E. Schippers, die sedert eenige jaren met sucoes te Parijs werkzaam is en die zich ook in den Zuid-Afrikaanschen oorlog verdienstelijk heeft gemaakt, zich bereid zal verklaren om met deze ambu-i lancè mede te gaan. Te Amsterdam is, naar „Dc Tel." ver neemt, 'n comité in wording, dat in samen werking met het Roode Kruis zich zal belasten met het inzamelen van giften voor het zenden van verplegers cn verbandmidr delen naar den Balkan. 74) „Het was ongetwijfeld die vreemdeling met wien luitenant Tellier buiten heeft staan praten bij „De groote Normandier 1" zei de Mortómar. „Misschien! misschien wel," antwoordde Jean Marie in gedachten. „Ik bracht hem een glas wijn en een halve koude kip, maar het meest had hij een groote wasch- kom en een volle tobbe met water noo dig... het schijnt wel dat hij een bad wilde nemen „Dan was het een Engelschman I" be weerde Montémar beslist. Bij deze woorden werd Gaston, die maar half naar de verklaringen van den waard geluisterd had, uit zijn toestand van ver- dooving wakker. Die vreemdeling, die hem vóór was geweest en die dien dag de „Monarch" met een geheime zending zee had doen kiezen, was dus een Engelsch man! Dan was het... „Waar is die vreemdeling nu? vroeg hij, op hoogen toon. „Dat is het juist, mijnheer de graaft" antwoordde Jean Marie, hardnekkig Gas ton voorbijziende en tot de Mortémar sprekend, „hij sliep deit geheel en achter namiddag. Nu wil hij iets te eten hebben. Hij strooit de louis om zich heen alsof het vuil was, en ik kan hem daar toch niet laten bedienen," voegde hij er bij, met on verantwoordelijk gebrek aan logica op de stoffige kamer achter de zaal wijzend. „Drommels..." zoo begon Mortémar. Maar Gaston de Stainvdlle was nu vol komen wakker, hij stond driftig op en sloeg met zijn vuist zóó hard op de tafel, dat de kandelaars, de kroezen en de fles- sohen wijn op de tafel dansten door den schok. „Ik verzoek je, vriend, laat die vreem deling, zonder dralen hier binnen," zeide hij vrij luid. „Gij hebt mij vervelend, lus teloos en slecht gehumeurd gevonden on danks je vriendelijke gastvrijheid; maar nu zweer ik je bij al de duivels uit de hel, dat ge het eerste halfuur niet zult behoe ven te gapen en dat Gaston de Stainville en de zonderlinge vreemdeling, die zijn wil gedwarsboomd heeft en -zijn bevelen in den wind heeft geslagen, je een soort vertoo ning zullen leveren, die ge nimmer verge ten zult." Zijn gezicht was vuurrood geworden, zijn oogen, die een weinig slaperig stonden door het vele drinken, kregen een boosaardige uitdrukking en er gloeide een inwendig vuur van doodelijken haat in. Er was niet meer de minste weekheid noch eenig boos aardig humeur in zijn houding op te mer ken. Zijn vuisten waren gebald, de een lag op de tafel, de ander duwde ruw den stoel achteruit, waarop hij gezeten had. „Laat den vreemdeling hier, waard zei hij, kort en stroef. „Ik wil je wel ver zekeren, dat uw patroon zijn tegenwoor digheid in deze kamer niet zal laken." „Mijn hemel! Ik denk het ook niet," zei een rustige stem, die eensklaps uit de duis ternis scheen op te doemen. „Heeren, uw dienaar." Mortémar draaide zich naar de deur toe, waardoor die zachte, beleefde stem had geklonken. Lord Eglinton stond op den drempel, in een elegant rijkostuum ge dost, met rijlaarzen aan en een nauwslui tende jas aan. Hij droeg geen zwaard, maar wel een zwaren mantel over zijn arm. Hij maakte een diepe buiging tegen al de aanwezigen en stapte de kamer binnen. XXXVI. Wra a~k. Wij moeten hier aanstippen dat verba zing en woede Gaston voor het oogenVik sprakeloos maakten. Van al de gissingen die de laatste paar uren zijn brein doorkruist hadden was geen enkele deze verbazende wezenlijkheid nabij gekomen. Gaston was geen dwaasop eens had bjji het visioen voor oogen niet alleen van zijn eigen fiasco, de vernietiging van al zijn hoop, maar ook het in duigen vallen van de plannen des Konings en de terugkeer van die vijftien millioenen in de zakken van zijn hoogheid den hertog van Cumberland; Dat Eglinton naar Havre gereden was niet om de zaak des Konings maar voor de zijne, dat hij de „Monarch" niet naar Schotland gezonden had om die millioenen deelachtig te worden, was zeer duidelijk. „Neen! neen! het was duidelijk -genoeg. Toen Lydia begrepen had dat Gaston haar in den steek liet, richtte zij zioh tot haar echtgenoot om geholpen te worden; en hij, altijd nog in naam minister van financiën, had heel gemakkelijk kapitein Barre op weg kunnen zenden met geheime orders om prins Karei Eduard Stuart, op te zoe ken en de veiligheid van de vrienden tot eiken prijs te verzekeren. Mylord was onmetelijk rijk, dat had hem natuurlijk ook geholpen; belofte, om- kooperijen, geldelijke geschenken beteeken- den voor hem niets. Hij was geestelijk een zwakkeling Lydia had het hem bevolen aldus dacht Gaston in zijn ijdelheid ge kwetst. Maar lichamelijk was hij zoo sterk als een paard, en onvermoeid en terwijl Gas ton den afgoloopen nacht had uitgerust om zich op zijn tocht voor te bereiden, zat „le petit Anglais" te middernacht in het zadel en had zijn paard doodgereden, voordat de Stainville halverwege was. Welke houding koning Lodewijk zou aan nemen, als die teleurstelling tot hem door drong, was niet te gissen. De koninklijke ergernis en het slechte humeur van Pom padour zouden zoowel de onschuldigen ala de schuldigen onaangename oogenblikken bezorgen. Dat hijzelf een geruïneerd man was en dat ten gevolge van de tusschenkomst van dien zwakken lummel, die te Versailles algemeen vriendelijk geminacht werd, was het eenige, alles overheerschende feit dat het bloed van Gaston in zijn aderen deed koken. En de man, die hem zoo beslist een paar millioen had ontroofd, stond daar geen twintg schreden van hem af, kalm, maar met de zeker© stijve deftigheid eigen aan Engelschen van hoogen stand en schijnbaar totaal niet wetend dat de mededinger, dien hij een fortuin had ontfutseld in de zelfde kamer was, brandend van woede en dorstend naar» wraak. Gaston sloeg zijn vijand een oogenblik gade, terwijl hij aan de tafel ging zitten, op onderdanige wijze bediend door Jean Marie. Weldra had de waard het zijn gast naar den zin gemaakt door een schotel met gestoofd kalfsvleesch, een flesch wijn on wat verseh brood voor hem neer te zet ten. Hij liep daarna achteruit de kamer uit, zoo groot was zijn eerbied voor den man, die met goud omsprong als anderen het met koper zouden doen. Er was nu één enkele norsche gedachte in (Stainville opgekomende herinnering aan een half verbleekte beleediging: een beleediging: de weigering, van de uitda ging door dien man, die hem aldus ge dwarsboomd had. Een lafaard! Wat? Die Engelschen wilden niet vechtendat was bekend, in den oorlog wel, maar niet. in een duel tueschen heeren Ja! hij wilde wel honderd tachtig mijlen1 rijden om een plan te dwarsboomen, zul ke dingen waren mogelijk maar vechten wilde hij niet! Gaston genoot van die gedachteZij was wel onvriendelijk maar heerlijk! er was hier wraak in aantocht, bittere, volmaak te wrake, en gemakkelijk uit te voeren ookHet geld was voor hem verloren, maar de wraak niet! Niet voordat zijn hand in onzachte aanraking was gekomen met de wang van zijn vijand Dat was zijn rechtNiemand kon hem daarvoor laken. Zelfs de Koning niet, al nam liij den schijn aan van een gezworen vijand van het duel te zijn. Er kwam een langgerekte lach uit Gas- tons brandende keel. Was dat alles niet be lachelijk, flauw en zinneloos? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1