jfo. 16158. XiEIBSCK DAGBLAD, Woensdag" 23 October. Tweede Blad. Anno 1912. Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. FEUILLETON. In ïlotkringen. Thaos heeft ook Frankrijk d« «ouvfr -einiteit van Italië over Tripolis erkend Het schiet dus al op, de oorlog Turkije—Italië zal wel spoedig vergeten "lien weet, dat Frankrijk het Middel- laDdsehe zee-eskader zal versterken. Daar schijnt echter aan die echepon iets te mMikeeren. Goudé de socialistische afgevaardigde van Brest, heeft tot den Franschen minis ter van marine een brief gericht, waarin hij beweert, dat de zee panteerschepen, die bestemd zyn tot versterking van de Mid- dellandsche-Zee-vloot, in slechten toestand verkeeren. De inrichting van de kruitka- mers tegen brandgevaar laat veel te wen- sehen en het kruit, dat deze schepen aan boord hebben, is 12 tot 13 jaar oud en was voor de manoeuvres als verdacht aan land gebracht. Het gevaar dat dit kruit van zelf ontbrandt, is zooveel te grooter bij de hooge temperaturen aan de kust van Noord Afrika. Het is geen smaldeel eindigt Goudé maar een vuurspuwende berg, waarvan men de uitbarsting dreigt uit te lokken. In Engeland wordt haast gemaakt met denhouw van oorlogsschepen. Ten bewijze hiervan maakt de pers bekend, dat op de marinewerf te Portsmouth giste ren de eerste kielplaat gelegd is van een l nieuwe opperdreatfnought, slechts 9 dagen nadat de „Iron Duke", een dergelijk linie schip, er van eta-pel is geloopen. En reeds vier maanden nadat de kiel is gelegd, hoopt men het nieuwe schip te wa,t«r te laten. Op het congres ter bestrij ding van den handel in blanke slavin nen te Brussel heeft cle Nederlander Graaf in een uiteenzetting van den toe stand in Nederlandsoh Oost-Indië gezegd, dat men Japan9che vrouwen pleegt te ver bergen in schepen met bestemming voor Singapore en Batavia, waar men ze aan huizen van ontucht uitlevert. De inscheping geschiedt meermalen op gewelddadige wijze. Het congres is van meening dat het vol gende congres, dat te Londen zal worden gehouden, alle middelen mo-et bestudeeren tot bescherming van vrouwen aan boord van schepen tegen pogingen tot verleiding. Gelukkig is er weer eens een samenzwe ring in Rusland ontdekt-. Dat geeft weer doodvonnissen en verbanningen. En het is overbekend, hoe men er steeds medeplich tigen weet te ontdekken. De „Roskija. Wjedomosti" meldtr dat het der politie te Moskou gelukt is een samen zwering tegen Sasonof te ontdekken. Op aangifte van een geheimen politie-agent heeft men Zondagnacht in de woning van een Panslavist, Iwanof genaamd, huiszoe king gedaan. Daarbij zijn een geladen bom en vele manifesten gevonden, Daanit bleek, dat Iwanof de opdracht gekregen had, naar St.-Petersburg te gaan en daar on middellijk na den terugkeer van Sasonof een aanslag op hem te plegen. In de zaak moeten hooggeplaatste personen betrok ken zijn. Invaliditeit s- en Ouderdom s- ver«ekering. De heer Teenstra zeide in de zit ting van gisteren nog een rentevoet van z\ pOt. te laag te achten. Daarna behandelde spreker uitvoerig het door den heer Rutgers Vrijdag jl. als on juist gecritiseerde onderzoek in Zuidhorn naar het aantal personen, dat van de over gangsbepaling van het ontwerp zou komen te genieten, en toonde aan, dat de oor zaak der groofce verschillen tusschen de en quête van den Bond voor Staatspension- neering en die, ingesteld door den heer Zijlstra, te Groningen, hierin bestaat, dat eenerzijds positieve bewijzen werden ge vraagd, dat iemand een bepaalden tijd in loondienst is werkzaam geweest, terwijl an derzijds genoegen werd genomen niet een verklaring te goeder trouw dienaangaande. Spreker acht het van belang van den Mi nister te vernemen of de Minister, als de overgangsbepaling gaat werken, genoegen zal nemen met een bona fide verklaring, dan wel positief bewijs zal eischen. Hierna somde spreker nog als bezwa ren tegen het ontwerp op, dat de zwakke zal betalen voor den sterke en dat de werk gever en de arbeider ieder voor de helft do premie zullen moeten betalen. Ai die grieven van spreker komen hier uit voort, dat het stelsel van verplichte ver zekering niet deugt en niet deugdelijk te krijgen is. Daarom is spreker voorstander van Staatspensionneering, voor welk stel sel hij vervolgens een krachtig pleidooi hield. Als men Staatspensioen vergelijkt met armenzorg, dan geeft spreker toch daaraan de voorkeur, omdat het dan in elk geval zal zijn een in de wet vastgelegde ar menzorg, terwijl niet bij de wet vastgeleg de armenzorg is en blijft bedeeling. Het argument van de kosten deelt spreker niet. Nederland is rijk genoeg om tien procent op te brengen boven de gewone begroo ting.... Spreker zal, tenzij ingrijpende wijzigin gen worden aangebracht van ganscher harte tegen het ontwerp stemmen. De heer VI i e g e n wees op het groote verschil tusschen ouderdoms-verzekering en elke andere risico-verzekering. Bij elke an dere risico-verzekering, als brandassuran- tie"; inbraak-verzekering, hagelslagassuran tie en dergelijke, komen afwisselend onge vallen of feiten voor, die tot uitkeering ver plichten. Maar het bereiken van den 70-ja- rigen leeftijd komt natuurlijk maar eens voor en om nu een uitkeering te verzeke ren aan dengeen, die zoo gelukkig is om dien ouderdom te halen, moeten tal van men8chen mede betalen. Dat is en blijft een niet weg te redeneeren onbillijkheid van het systeem dezer wet en voor spreker een groot bezwaar. Verdere bezwaren zijn: de boperking van de verzekering tot den arbeider in loon dien6t, en wel omdat het zijn van arbeider in loondienst geen criterium is voor het zijn van proletariër. Voorts de wijze van pre mieheffing; het onvoldoende van de hulp van invaliden; de te hooge leeftijdsgrens voor ouderdomspensioen. Tegenover den heer Aalberse betoogde s»pr., dat in Duitschland de meerderheid van het centrum haar stem uitbracht tegen het stelsel van verplichte verzekering, en de Engelsahe Katholieken vóór Staatspen sionneering stemden. Verder bestreed hij den heer Rutgers in diens betoog, dat in Duitschland de arbei ders zioh door premiebetaling niet gedrukt gevoelden. Heden zou spreker zijn rede voortzetten. Ansitterdaniische Heclstbniik. De drievoudige kindermoord. De vierde kamer heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 49-j arigen kleermaker W. v. B., beklaagd van het vermoorden van zijn kinderen twee meisjes van 6 en van 4 jaa-r en een jongetje van 2 jaar op 21 Juni j.l. in rijn woning aan de Van-Ho gend orp-straat te Amsterdam. Hij pleegde de daad door middel van een slagersmes, waarmee hij rijn drie kinderen achtereen volgens den hals doorsneed. Het O. M. heeft op 8 dezer tegen bekl. levenslange gevangenisstraf geëiecht. De. verdediger, mr. M. Mendels, concludeerde bij zijn pleidooi, dat bekL zou worden op gezonden naar een krankzinnigengesticht, subs, dat twee psyinters van beproefden naam een na-der rapport zouden indienen. De rechtbank vond hiertoe geen termen. Zij overwoog ook ,dat de „onweerstaan bare aandrang", waarop bekl. zich beriep, niet was aan te nemen, omdat hij vóór het plegen van de daad opzettelijk een groote hoeveelheid spiritualiën gebruikte, en ver oordeelde hem wegens het voortgezet mis drijf van moord tot 20 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde hoorde de uitspraak kalm, met gebukten hoofde aan. Vóór de uitspraak poogde bekL's vrouw nog de zitting bij te wonen; zij had reeds i in de rechtzaal plaats genomen, doch de president-, mr. Meinesz, liet haar zachtkeuö verwijderen. Rotterdam sche Rechtbank. Ter zake van overtreding van de Drank wet veroordeelde de kantonrechter te Gouda-, J. in 't H. te Waddinxveen, bij vonnis van 10 Juli, bij verstek tot twintig dagen hechtenis, welk Vonnis op 11 Sept. werd bevestigd, na gedaan verzet-. dit laatste vonnis kwam bekl. in appel; hij was echter niet verschepen. Get. H. Spee verklaarde, op 8 Mei in de inrichting van bekl. in pand 186 wijk C, voor welke localïteit verlof was vorleend voor den verkoop van alcoholhoudend en anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, elf potjes bier had gedronken Daarna had de vrouw van bekl. hem een bittertje gebracht. Get. meende, dat het niet onmogelijk was, dat hij nog vijf bittertjes meer had gedronken. Zeker vv'st hij dit Diet meer; de borrels kostten zeven cents per stuk. Of hij de bitter betaald had, -rist hij oof: niet meer. De veldwachter Minnee had in de inrich ting eenige flesschen met sterken drank in beslag genomen. Spee had hem onge vraagd medegedeeld, zes bittertjes *e heb ben gedronken, en daarvoor 7 cents per stuk te hebben betaald. Bovendien wees hij de plaats van de flesch aan. Het O. M. eisehte bekrachtiging van het vonnis. Ommen en liét Tarief. De verkiezing te Ommen is zegt cle ,,.N. R. Ct." verrassend geweest, uiet zoo zeer omdat daaruit de resultaten van min der goede verstandhouding onder de rich ter-partijen met treffende cijfers zijn aan den dag gekomen. Althans wij zien daarin niet de voornaamste beteekenis van den uitslag. Of-ae coalitie een christelijk-li s tonsch. man naar de Kamer afvaardigt, of een anti-revolutionair, och, wij weten we!, dat dit zoodra de verkozene in de Kamer is vrijwel op hetzelfde neerkomt, nietwaar Maar deze verkieziDg met den lie^r Mackay als candidaat van de christelijk- historischen heeft nog een anderen kant, en dien vinden wij vooralsnog wel zoo be langrijk. JNaar ons wordt medegedeeld, is n. 1. de heer Mackay aanbevolen ais vrij- handelaar. Aanbevolen in woord en ge schrift. Er is in het district een verkie- zmgsbiljet rondgezonden, waaraan tol van predikanten hebben medegewerkt dus niet maar een verkiezingspamflet van de eersten den besten; er komt geen onver togen woord in voor en daarin ook wordt op a'e verkiezing van 'den heer Mackay aangedrongen, omdat ftij christelijk" ia natuurlijk omdat' hij behoort tot de JNed.-Herv. Kerk, maar ook en dit wordt - twee keer met extra groote letters ver meld wijl „baron M&okay is t e g e n de Tarief wet". Zie hier nu wat ons in den uitslag van de stemming verheugd heeft. Wanneer wij op tellen de stemmen uitgebracht op tegen standers van de Tarief wetMaokay 1SÓS, Eock 1406, Kleerekooper 306, dan is dat 3600. Stel nu daartegenover de stemmen van den eenigen voorstander van het Tarief, den heer Van der Vegte 3440, dan komfc men dus in dit oude bolwerk der auti-revo lutionaire partij tot een tekort van 160 voor het Tarief. Dit is uiteet merkwaardig, en in dit op zicht ia de verkieong voor de vrijzinnigen zeer bevredigend. 't Begint opnieuw. Alweer is een suffragette tot een zeer 1 langdurige ge van geniest raf veroordeeld, j maar ook in dit geval zal men moeten af- j wachten, hoe lang in werkelijkheid de j straf zal duren, nu immers het gebeurde j te Dublin weer heeft getoond, dat tegen- j over de hongerstaking der suffragettes de j autoriteiten vrijwel machteloos zijn en zioh gedwongen zien, na korten tijd de veroor deelden weder in vrijheid te stellen. De j veroordeelde ie thans de 23-jarige miss j Helen Craggs, die betrapt werd bij een poging tot inbraak en brandstichting in de woning van den heer Lenis Harcourt> op 13 Juli. In haar verdedigingsrede ver klaarde misö Craggs: Ik acht de positie der militante suffragettes gelijk aan die van soldaten. Gij beschouwt deze toch niet als moordenaars, omdat ze voor een goede zaak vechten en evenmin ben ik al6 een militante suffragette een misdadigster. Daar ik voor een even goede zaak strijd, als eenige ander, waarvoor mannen heb ben gestreden, voel ik mijzelf moreel vol komen onschuldig. De rechter wee© er op dat, hoe eerder de beschuldigde het denkbeeld zou laten varen, dat zij door geweldpleging haar doel zou kunnen bevorderen, hoe beter dat voor de zaak, welke zij voorstaat^ zou zijn. En hij veroordeelde haar daarop tot ne gen maanden „hard labour". De voornaamste getuige wa-s de politie agent Godden, die verklaarde, dat hij twee vrouwen had zien staan bij den muur van den noordelijken vleugel van het huis van mr. Harcourt, zich verbergend in een e toep. Hij vroeg haar, wat zij daar deden, waarop miss Craggs antwoordde, dat zij het huis maar eens bekeken. De agent merkte op, dat het midder nachtelijk uur wel een zonderlinge tijd was -om huizen te bekijken, waarop van miss 'Craggs weder het antwoord kwam, dat zij in de buurt kampeerden in het vrije veld, maar dat de nachtlucht zoo koud was, zoo dat zij niet konden slapen, en daarom maar wat waren gaan wandelen. De agent was met dit antwoord niet tevreden, en vroeg haar na-men, die zij weigerden op te geven. Een der vrouwen koos daarop het hazenpad, maar miss Craggs kon gearres teerd worden. Even later werd in de onmiddellijke na bijheid van de plaats waar de beide vrou wen hadden gestaan een dameshancttasch gevonden, die twee glazen potjes, het eene gevuld met paraffine en het andere met houtgeest, een flesch terpentijn, twaalf in katoensnippers gewikkelde lonten, vier tee. pers, een doos lucifers en negen loopers bevatte. In een apart zakje werden getypte documenten gevonden, onderteekend: „Een suffragette", waarvan één luidde: „In het diepe gevoel mijner verantwoor delijkheid en in de vaste overtuiging, dat mijn daad gerechtvaardigd is, heb ik een gewiohtigen stap gedaan, ten bate van de goede zaak der vronwen-emancipatie. Als kabinetsministers ons vertellen, dat geweld het eenige argument is. dat zij be grijpen, dan wordt het onze plicht, hnn dat argument te geven; daarom heb ik mijn plicht gedaan. Togen de bandieten. Zoo al s bekend is, beijvert de Parijsche politie zich in het bezit te komen van ver- dedigings- en aanvalswapenen om even- tueele navolgers van Bonnot en consorten zonder verlies van mensohenlevens levend te kunnen vangen. De noodige schilden zijn daartoe reeds beproefd en aangeschaft. Ook zijn proefne mingen gedaan met bommen, gevuld met- stoffen, die bdj ontploffing bedwelmende gassen verspreiden, zoodat de aangevalle nen hierdoor tijdelijk buiten gevecht wor den gesteld en kunnen worden gevangen genomen. Men was echter nog niet gewapend voor het geval, dat de bandieten zich verschanst hadden in een woning, zoodat zij een be leg konden doorstaan. Zaterdag is nu een proef genomen met eeti klein soort kanon, uitgevonden door den ingenieur Mathiot. Uit dit vuurwapen, dat ongeveer 10 K.G. weegt, kunnen stink bommen geschoten worden; het kanon heeft een draagkracht van ruim tweehonderd meter. Een afgeschoten projectiel dringt door de luiken voor een raam en dergelijke lichte bedekkingen en verspreidt bij ont ploffing in het vertrek daarachter gassen, waardoor eventueel daarin vertoevende per sonen onmiddellijk bedwelmd worden. Het kanon, voorzien van een pantser, loopt op vier wielen en kan door een per soon worden voortbewogen en afgevuurd. De proeven moeten zeer goed geslaagd zijn. „Geen voetbalverslagen meer." In haar nummer van gisteravond deelt de, „Ivliddelburgsche Courant" mede, dat zij het besluit genomen heeft voortaan geen here- deneerde verslagen meer te geven van voet bal, wedstrijden, maai* zich te zullen bepalen, tot den uitslag. In het begin van het jisjr is in hot blad een artikel verschenen over Voetbalrage, in welk artikel de meening werd uitgesproken, dat de wedstrijdverslagen in Je bladen niet weinig bijdroegen tot buitengewone verheer lijking van jongelui van dingen, die toch wer kelijk zooveel hulde niet verdienen. De „M. Ct." voegde d&wjaaji toe de erkenning, dat! een courant nu eenmaal vaak gedwongen ia' publieke gebeurtenissen te vermelden, ook al i vindt zij daarop veel aikü te merken. En zij! is daarom ook doorgegaan mot het geven, van verslagen, hoewel met twijfel of zij daar aan wel goed deed. Naar wij thans lezen zijn haar in den laats ten tijd dingen overkomen, die dien twijfel in zekerheid hebben doen verkeeren. Het blad deelt hieromtrent het volgende mede: „Ruw en onbehoorlijk spel bij sommige wedstrijden -gaf aan onze verslaggevers aan leiding tot. critiek. Daar hadden ze groot gelijk in. Ze deden wat hun taak als ver- slaggever was, en we gaven aan die op merkingen gaarne een plaats, in de hoop daarmee iets bij te dragen tot verbetering van de toestanden. Maar wat blijkt ons nu? Dat de scherpe vijandschap, die we inder tijd noemden als een der verderfelijke ge. volgen der vele wedstrijden nu nog verer gerd wordt door die in de verslagen uit geoefende kritiek. Daai-toe willen we niet verder meewerken. We vinden het al erg genoog, dat die wedstrijden zulk een hatelijke verhouding scheppen." Een na het schrijven van het bovenstaande ontvangen „dreigbrief" van het bestuur van een Middelburgsche vootbalvereeniging, die de verslaggevers van de „M. Ct." beschul digt van overdrijving en de redactie ver zoekt van Jiaar verrichtingen geen „recen sies" meer op te nemen, onder bedreiging, dat, zoo zulks toch gebeurt, het bestuur zich genoodzaakt, zal zien op andere wijze zorg te dragen, dat aan „dergelijke beleedigiugen" paal en perk gesteld wordt is, naar de zienswijze van de „M. Ct." e-ön, krachtig be wijs van de betreurenswaardige, hatelijke verhoudingen tusschen de clubs onderling, die haar slechts in haar voornemen om alle voetbal verslagen weg te laten, versterkt. Neutraliteit van Nederland. De Minister van Buiteniandsohe Zaken, van Justitie, van Marine a.i. van Oorlog en van Koloniën, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, brengen in de „St.ct.", ter kennis, dat de Nederlandsche regeering in den tusschen de met Neder land bevriende mogendheden Bulgarije, Griekenland, Montenegro en Servië eener zijds en Turkije anderzijds uitgebroken oor log volstrekte onzijdigheid zal in acht ne men en dat ter handhaving van die onzij digheid bepalingen zijn vastgesteld. Tegen <le Tarielwet. In Februari heeft het hoofdbestuur iu Den Haag van het Vrouwencomitó van Actie tegen het ontwerp-Tariefwet aan de Tweede Kamer gezonden 63,371 handteeke- ï.mgen van vrouwen in Nederland (behalve Amsterdam) tegen het ontwerp-Tariefwet. De lijsten met handteokeningen van Am- steraam waren door bijzondere omstandig heden niet daarhij. Thans bericht het sub comité Amsterdam, dat die lijsten ten ge tale van 626, met 31,200 handteokeningen, uitsluitend Amsterdamse!1.e vrouwen, even eens aan de Tweede Kamer zijn ingezonden. De Bond van Distillateurs heeft in eeu te Schiedam gehouden buitengewone leden vergadering ingesteld een commissie voor actie tegen de in no. 431 van het ontwerp- Tariefwet voorgestelde verhooging van in voerrecht op gedistilleerd. Tot leden van deze oommissie rijn be noemd de heeren C. van Lede (Blanken- heym en Nolet's Distilleerderij), Simon A. Maas (firma Rijnbende en Zonen) en <J. Houtman (Schiedamsciie Alcoholfabriek). 70, Dit was alles wat zij antwoordde. Die nieuwe teleurstelling vergde te veel van haar zenuwen. Zij zakte letterlijk ineen, er kwam een nevel voor haar oogen, de kaar sen begonnen hoe langer hoe meer te flik keren, totdat hun lichten een spookachtige gedaante aannamen, die hoe langer hoe dichter naar haar toekwam. De muren der kamer omsloten haar verstand, het was haar alsof haar hersenen haar pijn deden, en zonder een kreet of een gil, enkel met een langen snik van vermoeidheid viel rij bewusteloos op den grond neer. XXXII. De dageraad. M. de graaf de Stainville trok alleen rijn schouders op, toen M. de Belle Isle en de jeugdige de Lugeac hem het ant woord van mylord meedeelden. „Bahzeide hij spottend lachend, „dan zal hij later met mij moeten vechten of ik zal hem uit Frankrijk verjagen. Het is mets, mijne heeren, wij zullen hem wel spoedig weten te vinden.'' Eigenlijk speet het Gaston allerminst dat hij om die gekke, zoogenaamde „eere schuld", niet genoodzaakt werd voor dag en dauw op te staan. Hij was le petit An glais niet bijzonder kwaad gestemd, hij had altijd geprobeerd een soort van minachting voor hem te gevoelen. Hij was hier, wel is waar, niet altijd in geslaagd, want My lord ignoreerde alt'M en overal M. de St^itrvrlié, voorzoover1 de hofetikett-e dit en ©oms nog wel meer. ie twee mannen Iriddetr elkaar niet dik wijls ontmoet, sederct^dren gedenkwaardi- gen avond, toen Mylord den gouden prijs won, die door Gaston zoo lichtzinnig was weggeworpen. Hun smaak evenals hun om geving waren geheel verschillend. Men. be schouwde Mylord over het algemeen als bot de kliek der Koningin behoorende, terwijl Gaston zich meer aansloot bij 't onderhou dend gezelschap van madame de Pouipa döur en haar vrienden; ook was M. dj Stainville nooit zoo onhandig geweest om tusschen briden te komen in de kennelijke voorkeur, die zijn vrouw voor Lord Eglin- toci koesterde. De gedenkwaardige dag, die nu juist verliep, had vele veranderin gen gezien, veranderingen die meestal voortkwamen uit oude tradities en uit ge wone voorvallen in 't hofleven. Gaston had de vrouw, die hij. lang geleden verongelijkt had, bedrogen en ergerlijk beleedigd. Een jaar geleden had zij hem vernederd, hem den gouden prijs ontroofd, dien zijn eer zucht sinds lang had begeerd, en dien hij zonder haar, niet verkrijgen kon. Nu was het zijn tijd, hij had haar in denzelfden put laten vallen, waarin hij was neerge- smakt, hij had haar trots vernietigd en het voetstuk van deugd en verstand, waar op zij stowd, doen wankelen. Dat zij zich gedeeltelijk gewroken had door een openlijke beleediging aan Irene, kon Gaston weinig schelen. Hij gaf al se dert lang niet meer om „la belle brune de Bordeaux;," het knappe meisje, dat voor heen zyn genegenheid be<zat en nu een hinderpaal voor zijn ongebreidelde eer zucht geworden was. De maatschappelijk© minachting, alleen door een zeker soort van puriteinsche vromen toegepast en de antipathie van koningin Marie Lesozynska, die zijn vrouw te verduren had, werden op gewogen door de dankbaarheid van Pom padour en van Zijne Majesteit zelf voor de door Gaston bewezen diensten in zake de aangeboden Engeleohe millioenen. Zon der hem zou de expeditie tegen den prins Stuart nooit ondernomen hebben kunnen worden; in ieder geval deden er zich allerlei groote moeilijkheden voor en zou den er zeer zeker zwarigheden, uitstel en velerlei tegenvallers zijn voorgekomen. Gaston de Stainville was er vrij zeker van, dat hij er in het vervolg voor zou zorgen, dat de Koning zijn diensten norit verge ten zou. Na dien onbescheiden uitval van zijn vrouw vreesde hij toch nog voor het wel slagen van zijn plan. Toen hij zich het ver trouwen van Lydia omtrent de „Monarch" en rijn commandant te binnen bracht, toen begreep hij, dat hij onmiddellijk naar Havre moest vertrekken. Hij was dadelijk klaar om dien moed en dat enthusiasme aan den dag te leggen voor den halsbre- kenden tocht door de velden van Norman- dië, die Lydia in hem had gemeend op té merken ter wille van een edele zaak. De beurs van Gaston de Stainville was altijd ledig, de twee door den Koning hem toegezegde millioenen waren hem meer dan welkom. Zijne Majesteit had zelfs aan geboden er nog een half millioen bij té voegen als de „Monarch" den volgendeir dag vóór zonsopgang Havre uitzeilde. Het geval met het duel zou de zaak ver daagd hebben en wie weet misschien (zou dat begeerde half millioen dan wél uit blijven. Daarom ontving Gaston de tijding van de weigering wel met een duivelochtigen grijns, maar niet met wezenlijk ongeduld. Eigenlijk was hij Lord Eglinton niet kwaad gezind; en ware niet het feit, dat hij ge noodzaakt was geweest om zijn lengte op den parketvloer te meten, dan zou Gaston gaarne een verzoenende band hebben toe gestoken aan den man, wiens vrouw hij too schromelijk beleedigd had. Het geval bad bij hem hoogstens den wensch doen ontstaan om mylord eens een physieke straf te doen ondervinden. Zeker van zijn eigen kunst als de meest behendige kamp vechter in Frankrijk, had de gedachte hem bekropen om een paar vingers, misschien een duim van de hand van le petit Anglais af te maaien, misschien nog beter het ge zicht van mylord te schenden tusschen den neus en de wang om voor altijd dat knappe uiterlijk te bederven, dat de dames van Versailles zoo openlijk bewonderden. Wel nu, al die kleine aardigheden konden nog plaats hebben. M. de Stainville was er volkomen zeker van dat hij bij zijn terug keer uit H&vre den Engelschman tot een gevecht zou kunnen uitdagen. Mylord was misschien wel een soort van bloodaard, waarschijnlijk wel; anders zou hij die zachte aanmaning wel hebben aangenomen maar hij kon niet altijd weigeren te vechten ten aanzien van een zekere uitda ging, die een volkomen maatschappelijk^n ondergang met zich zou sleepen, ingeval ze genegeerd werd. Het was laat, toen Gaston de Stainville Bell© Isle en Lugeao goeden nacht had ge- wenscht. De drie mannen hadden samen veel gedronken, veel gelachen en voortdu rend op den kinderachtigen Engelschman gescholden. „Dat komt er van, dat wij al die vreem den bij ons invoeren," zei de Lugeac onbe schaamd, „binnen kort zal er eer nooh rid derschap meer in Frankrijk bestaan." Waarop de Stainville en Belle-Isle, die beide oude, aristocratische namen voor den, vonden, dat 't hoog tijd werd om heen te gaan en dien arroganten parvenu den rug te keeren. De drie mannen scheidden te midder nacht. De Lugeac had een kamer in het paleis en Stainville en Belle Isle gauge* naar hun woningen in de stad zelve. Bij het aanbreken van den dag zat de Stain ville al te paard. Hij ging alleen, want dat extra half millioen schitterde voor zijn oogen, en ook was hij bang dat het mee gaan van een dienstknecht misschien uitstel zou veroorzaken. Hij moest hon derd tachtig mijlen over wegen en velden afleggen, en het zou wel spoedig zeer warm worden. Hij wilde voor vijf uur 's middags H&vre bereiken, dan zou hij een uur daarna zijn instructie aan kapi tein Barre kunnen overhandigen en de „Monarch" haar zeilen zien ontplooien en gratielijk de haven uitglijden. De kleine stad Versailles had nauwelijks haar oogen geopend voor den nieuwen dag, toen het getik van paardenhoeven op de straatsteenen de bewoners uit hun slaap' opwekte. Eenige boeren, die hun producten naait cle 6tad kwamen brengen, keken met be-; langstelling naar het mooie dier en haar moedigen berijder. Het was wel vroeg op*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5