161Ö6 Woensdag 523 October. A°. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. De Oorlog in den Balkan. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, pr-r r LEIDSCH DAGBLAD TRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels Al.05. Iedere regel meer Groetere letter» neer ulaatsrnimte. - Kleine edvertentiën ran 30 woorden <0 Oente oontant; elk tiental woorden meer 10 Oent».-Voor het inoaaeetren wordt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per week 8 Cents t per 3 maanden i f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd «yn I 1.30. Franco per pest1,66. Leiden, 23 October. Aangenomen is hst beroep naar de Jïed.-Herv. Gem. alhier door dr. D. Plooy, g>red. bij de evangelisatie te Tiel.Daar- I floor is voorzien in de vacature, ontstaan Üoor het overlijden van de. J. J. van der Lip. Het kerkconcert en de bazaar ten bate van het kerkgebouw der Ev.-Luto. tie ui. alhier hebben opgebracht de som Van f 1420. De verloting zal plaats hebbt-n no Dinsdag 29 October, des avonds om acht uren, ten overstaan van den heer J. 3. ter Laag Uz., notaris alhier. Bij beschikkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn o.a. be noemd in de commissies, in 1912 belast met bet afnemen der akte-examens in vreemdo talen de heeren dr. K. Sneyders de "Vogel, lector aan de rijksuniversiteit te Leiden; P 'J. C. E. Douwes Dekker, leeraar aan d rijks-hoogere burgerschool te Gouda, en Idr. E. F. Kossmann, lector aan de rijks universiteit te Leiden en leeraar aan het openbaar gymnasium te 's-Gravenliage, wo nende te 's-Gravenhage. Mej. C. Scholten, onderwijzeres aan 'de School met den Bijbel, Juliana-straat te •Alphen a. d. Rijn, hoopt 1 November eus. 'den dag te herdenken, waarop zij vóór 4.0 (jaar bij het Chr. onderwijs in dienst trad. Ruim 33 jaar is zij aan genoemde school (verbonden. Voor de examens vrije- en orde-oef e- hingen zijn geslaagd' te Amsterdam, mej. T. J. O. A Wassenaar, van Heemstede, I te Rotterdam mejJ. M. J. M. Berkeljon, van Zwammerclam. Naar „De Tel." verneemt, hebben alle Raadsfractie© te Haarlem afgezien van het voornemen, om zich te verzetten tegen de toelating als raadsliéf van den heer Nagt- Kiam, onderwijzer op maandgeld. Zooals men weet werd de heer Nagtzaam de vorige week tot lid van den Baad ge kozen. In de Raadsvergadering van Arnhem moest opnieuw gestemd worden over het voorstel van den heer Hartevelt om niet door te gaan met de behandeling van de .verordening op de negen-uur-winkelslui ting, maar eerst in te winnen de adviezen van de Kamers van Koophandel en van Ar beid, over welk voorstel in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Met 17 tegen 16 stemmen besloot de Raad de adviezen van de Kamers niet in te win nen en dus de behandeling van het ont- werp-verordening voort te zetten. Aangenomen werd met 18 tegen 8 stem men art. 1 der verordening, luidende: Het is verboden een winkel (inbegrepen bar bierswinkels en kapperssalons) voor het pu bliek geopend te hebben: lo. vóór 's mor gens 5 uren en na 'e avonds 11 uren: a. op Zaterdag, b. op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, c. van 29 November tot en met 6 December en van 17 tot en met 24 December; 2o. op andere dagen vóór 's morgens 5 uren en na 's avonds 9 uren. Op dagen, wanneer krachtens de verorde ning op het houden van de markten in de gomeente Arnhem, weekmarkt wordt ge houden, mogen de winkels met zonsopgang geopend zijn. Besloten werd mede, dat deze bepalingen niet toepasselijk zijn o-p: a. apotheken, b inrichtingen, waarvoor bij verordening een sluitingsuur is bepaald; c. alle looaliteiten, niet vallende onder b, doch die blijkens haar inrichting bestemd zijn voor het ge bruik ter plaatse van de aldaar verkochte eet- en drinkwarend. winkels in het spoor wegstation. Vroeger dan zijn voornemen was, is Z. K. H. de Prins gisteren reeds uit Dob bin-in de Residentie teruggekeerd!. ,,Het Centr." is gemachtigd het be richt van „De Maasbode" tegen te spre ken, dat Z. Em. kardinaal Van Rossuin op 15 Augustus van het vólgend jaar een bezoek aan Zwolle zou brengen. Naar het „Hbld." verneemt, zal dr. A Van Tienhoven, arts in Den Haag, zich in 'dienst stellen van het Roode Kruis bij neb tiervische leger. HAARLEMMERMEER. De sedert ja ren bestaan hebbende Chr. gemengde Zang- vereeniging te Nieuw-Vennep is thans door gebrek aan werkende leden ontbon den. Het bouwen van een woon- en winkel huis voor rekening van den lieer Zweb- •loofc, te Nieuw-Vennep, is na ondershand- fiche aanbesteding opgedragen aan de aan nemers de heeren N. Laan en P. Bakker, aldaar. Ten gevolge het kleinere aantal vreemde werklieden, dat thans in onzen pol der de bieten-campagne meemaakt, in te genstelling met vorige jaren, beginnen al velj landbouwers bevreesd te worden niet tijdig genoeg hun suikerbieten verwerkt te krijgen, voordat soms de vorst invalt. Het is dan ook al voorgekomen, dat de eene landbouwer, door hooger loon enz. te bieden, hen bij een ander weglokte. Een ander landbouwer maakte een reis naar Flakkee, wierf daar tegen hoog loon en vrijen overtocht eenige arbeiders aan, doch haalde hen persoonlijk van den trein waarschijnlijk bang, dat een collega ze soms zou inpalmen. Voordurend komen er dan ook alhier gedurende dezen tijd han den te kort. HAZERSWOUDE. Herbenoemd is tot burgemeester mr. C. S. van Dobben de Eruyn. HILLEGOM. Gisteravond is in de feeste lijk versierde tooneelzaal van .Flora" de openingsvoorstelling der tooneelvereeniging „Vondel" gegeven. Deze en de voorstelling vam heden gaan vooraf aan den tooneelwed- strijd van „Vondel", welke de volgende week aanvangt en ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan der Vereeniging wordt gehou den. In de openingsrede herdacht de Voor zitter de geschiedenis der Vereen i ging, be dankte voor de medewerking van verschil len do zijden on voor de sympathie, welke liet Hillegomsch' publiek haar ruimschoots gaf. Verder beval hij de uitvoeringen van den tooneelwedstrijd voor oen druk bezoek aan. Eén aardig kinderkoortje zong welkomst en feestliederen. Daarna werd het blijspel „Buttinger èn Zoon" op verdienstelijke wijze voorgedragen. Gcede muziek wisselde de bedrijven af. KAT"WTJK.AAN_ZEE. De halte-chef van de N.-Z. H. T.-M. alhier, de héér Visser, wordt met ingang van Maandag 28 October a.s. overgeplaatst naar Velsen. In zijn plaats is benoemd de bear Hak'oort, conducteur aan de stadstram te Leiden. De ga-malenboot „K.~W. 77" bracht gis teren hier nog een partijtje versohe visah' in afslag, waaraan negen gulden werd bo som d. De beste tijd vatn het jaar is voor do garnalenvteschere voorbij. Nu de lang© nachten komen en het stormachtige seizoen taaderfe, kunnen zij alleen bij gunstig weer overdag uitvaren. Ook vertooncn zaoh geen schokkers meer tooü* de kust, om hier hun vdsch' af te slaan. Merkwaardig, dat er geen enkele eohóktar meer hier gowocst is, faadat door «enige peraonon een boot is aan- gekooht om hun visch aan wal te bréngen. Er schijnt in de haxingvisschorij weer een periode van betrekkelijke rust te rijta aangebroken. Kwamen er anders gemiddeld vijf zes Vaartuigen per dag binnen, nu zijn er de laatste drie dagen gezamenlijk slechts zes vaartuigen binnen, waarvan nog een zonder vangst. Ten gevolge van don geringeren aianvoer is de haring, die de vorige wéék op f 15.55 s.tond, nu dan ook gerezen tot f 16.20 pek hatnije. Vermoedelijk koirweai de volgende weck wel meef vaartuigen binnen, die daarna waor- schijnlijk wel hun laatste reis zullen maken. Tekwijl d« kinderen op het strand en in de duinen hier vrij' «n veilig kunnen spelen, zoeken velen hun vermaak bij het rangeer terrein van de tram. Gevaarlijker speelplaats is haast niet denkbaar. Mensclren, die veel in die buurt komen, verwonderen or zich data ook over, dat daar dagelijks geen onge lukken voorkomen. Dezer dagen wierp een kleine jongen een ruit van een tramrijtuig stuk ter waarde vata veertien" gulden. De chef van de tram stolde de moeder van den bengel voor de kens tUssohen betaling of Vervolging. Het metasch koos, hoewel noode, het eerste. De bomschuit „K.~W. 167," der Maat schappij „Nederland," directeur de heer M. PaJrlevliet, kwam gisteren met aanmerkelijke vleetechade te IJmuiden binnen. Circa de helft der vleet was door 'n Engelschen stoo rn er af gestoomd. De meeste vaartuigen toch vissollen thans dicht bij de oostkust van En geland, de stoomtrawlers varen er dóór heen en dan is het geen wonder, als zoo'n vaar tuig eens met een haringvleet in aanraking komt. Intusscken zijn zulke gevallen nadeelig voer de reedörij, die er de dupe van is, want behalve dat men al die netten kwijt is, die niet verzekerd zijn, heeft men ook geen ge legenheid meer om te visschen. Een werkje, dat anders aan boord dór visechersvaartuigeu. op zee plaats heeft, wordt thalns hier aan wal verricht. De duir zenden tonnen steurharing toch,die verle den week uit IJmuiden hier zijn aangevoerd, zal als pekelharing in den handel worden gebracht en moet daartoe éérst worden ge kaakt. 't Is te begrijpen, dat dit werk heel wat hataden waagt, want de harinkjes moeten natuurlijk alle één voor één door de handen gaan. LEIDERDORP. Bij de heden gehouden opénbare verkooping, door den notaris Kerstens, hebben de rijf aan de Doeslaan gelegen perceelen te zamen opgebracht 1 4347. NOORDWIJK. Gisteravond is in één der lokalen van de openbare school, waarvan net gemeentebestuur het gebruik welwil lend heeft toegestaan, de eerste les gegeven van den tweejarigen rijkstuinbouwwinter- cursus, opgericht door de afd. Noordwijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Aanwezig waren eenige -leden van het be stuur van genoemde afd., en twee der leer aren, de heer J. Beumer, die als hoofd van den cursus optreedt, en les geeft in schei kunde, kennis van den grond en bemes tingsleer, en de heer A. Endema, van Noordwijkerhout, die les geeft in plant-, dier- en natuurkunde. De derde leeraar is de heer W. v. d. Laan, van Voorhout, die de praotijk van de bollencultuur onder wijst. De cursus begint met 21 leerlingen en één toehoorder. De lessen worden gegeven op Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond. De heer Beumer maakte op de hem eigen joviale, hartelijke wijze den jongelui dui- uelijk, waarvoor zij den cursus volgen, en wat zij er kunnen leeren, als zij ijverig, zijn, en trouw komen. OEGSTGEEST. De collecte ten bate van het opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk te Maarsbergen /heeft opgebracht 116.65. SASSENHEIM. De heer Kruyff heeft ontslag genomen als lid van den Raad (zie llaadsverslag). TER-AAR. De Raad vergadert Maandag 28 October, des morgens te elf uren. O. m. zal worden behandeld de begrooting voor 1913. Door enkele ingezetenen is het initi atief genomen tot het oprichten in deze gemeente van een bouw-vereeniging. Het is te verwachten, dat de maatregelen daar toe spoedig zullen worden genomen in ver band met de behoefte aan woningen die in deze gemeente zich zeer sterk doet ge voelen. WOUBRUGGE. Tot leden van het kies college der Ned.-Herv. Gemeente alhier zijn met groote meerderheid herkozen de heeren D. Wittebol Wz., H. de Boer en D. van Beyeren. Burgemeester van Voorburg. By Kon. besluit la <lb baron Mackay be- nownd tot burgemeester dar gemeenta Voor burg. Graaf ïau By landt. Graaf Van Bylandt, de oud-voorcitter Van de Tweede Kamer, was gisteren voor de eerste maal na zijn ernstige ongesteld heid weer tegenwoordig in de vergadering van de Tweede Kamer. Van alle zijden werd de afgevaardigde voor Apeldoorn gehikgewenscht met zijn hersteL Eem dwars burgemeestertje. Te Blinoourt in het OLso-departement heeft zich het volgende geval voorgedaan. Een bruidopaar, dat wilde huwen, had een getuige daartoe meegebracht, die met den burgemeester in onmin leefde wegens een erfeniskwestie (de burgemeester zou 30.000 frs. sinds jaren onder zich houden, terwijl cte persoon, die nu als getuige optrad, recht heeft op dit geld). Reeds werd een aanvang gemaakt met de formaliteiten, toen de burgemeester ver klaarde te weigeren het huwelijk te vol trekken, daar de militaire papieren van den bruidegom niet in orde waren. De familie was woedend, dat de burge meester niet eer hierop gewezen had, doch moest toegeven, dat deze in zijn recht was. Een paar dagen later kwam het bruids paar terug. Weer weigerde de burgemees ter, zeggende, dat hij met den getuige Boulier niets te maken wilde hebben. Het bruidspaar wilde geen anderen getuige hebben. Toen de trouwlustigen een week later voor de derde maal terugkwamen, vonden zij het stadhuis gesloten. Nu hadden zij genoeg van de grap en dienden een klacht in b'i de justitie. Uit de bloembollenstreek. Invoer van bloembollen, vaste planten en wortel gewassen in de Ver. Staten van N.-Amerika. Het is bekend, dat door de in-werking- stelling der Simmona Bill, waarbij de in voer van planten (Nursery Stock) zonder bijvoeging vau een.certificaat van onbe smetheid' met eenige plantenziekte, in de Ver. Staten van N.-Amerika verboden is. Er was verschil van gevoelen, wat. art. 6 der genoemde Bill onder Nursery Stock (voortbrengselen, dei' kweekerij) verstond en of voor onze gewone Haarlemsche uit- voer-artikelen een certificaat noodig is. Het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in overeenstemming met het Hoofd van den Phytopathologi- schen Dienst te Wageningen, prof. dr. Rit- zema Bos, geeft als zijn gevoelen te ken nen, dat voor bloembollen, vaste planten en wortelgewassen zooal'6 bijv. Spiraea, Dio- lytra, Oonenclaria, Pacania en dergelijke, de verzending kan geschieden zonder bij voeging van certificaten. Concert der dame» Clignett en Hartog. Twee Haagsche dames gaven gisteren in de kleine zaal der Stadszaal een concert, mej. M. Olignett, zang, mej. M. Hartog, piano. Zingen doen tegenwoordig allen, optreden velen. Toch is het niet ieders werk, een lie derenavond te geven, iets waaraan zich vroeger enkel de grooteten onder de grooten waagden. Nu zijn ze aan de orde van den dag, maar hei peil en de -beteekenis er van zijn daarmee niet ver hoogd. Laten we eerlijk zijnmej. Cllgnett is nog bij lange na niet rijp voor een lie- derenavond; er is meer toe noodig dan wat zdj heeft en kan, om een publiek te bevre digen. Wel werd de aanvankelijk zeer slechte indruk langzamerhand wat wegge nomen; desnoods willen we een gemoede lijk vrij omspringen met de maat, een slechte ademtechniek en zelfs verkeerde noten (in Schubert's „Neugierige") wij ten aan een groote mate van zenuwachtig heid, maar dan nog misten we heel veel. Mej. Clignett bezit van nature een goede mezzo-sopraan, die evenwel zeer onvol doende geschoold is; haar gezich tsuitd ruk - king is dikwijls in strijd met den tekst, al is het zeker, dat de voordracht vaak goed bedeeld is. Degelijke studie en meer routine za-1 in de toekomst een liederenavond van deze zangeree zeker kunnen motïveeren.De volg orde der eerste vier liederen voldeed niet Loewe's „Spirito Santo" past niet tusschen Schumann's „Nuezbaum" en Wolf's ,,Er ist's". „Sormtag" van Brahms werd te langzaam genomen. Vee-1 muzikaler en veel rijper waren de prestaties van de pianiste mej. Hartog, die als solonummers werkjes ten beste gaf van Liszt, Henselt, Rachmaninoff en Cho pin, en die bovendien een oomplimentje verdient voor haar aocompagnementen met name van Wolff en Brahms' „Sohmied". In Lisztis „Concert-Etude" (in Des) toon de mej. Hartog een krachtigen aanslag te bezitten en gezond muzikaal gevoel, dat ook in do „Berceuse" van Henselt niet ontaarde in sentimentalite't. Was het tem po van Rachmaninoff's Wals niet wat héél snel? In Chopin's „Polonaise" (in As) ont wikkelde de pianiste een flinke techniek. Al haar solonummer9 speelde mej. Hartog uit het hoofd, en geen enkelen keer liet haar geheugen haar in de steek, hetgeen we van de zangeres, die steeds van de «u- riek zong, helaas niet kunnen zeggen. Beide solisten ontvingen vele mooie bloemstukken. Misschien ware het haar lie ver geweest minder bloemen en meer pu bliek te zien; de opkomst was slecht, en die er waren toonden zioh niet zeer warm gestemd. Of de veel te lange pauzes, tel kens de temperatuur deed dalen1? De Ponzina-vleugel uit het magazijn van de firma Cockuyt voldeed goed Hoo4voak te Amsterdam. In de week van 14 tot en met 20 dezer zijn er 179 nieuwe gevallen van roodvonk aangegeven. Van de 180 gevallen van de vorige week moéten verminderd worden met 7, die du!>- bel waren aangegeven. Volgens de officieele cijfers zijn op het oogenblik 780,000 man der verbonden Bal- kanstaten in het veld tegen400j0Q9 Turken Turkije kan nog niet klaari zijtL piet,.js mi maar de vraag of Turkije het zóo latfg kan volhouden, tot de versterkingstroepen ko men, die frisch en onvermoeid, de andere Balkanlegers zullen aanpakken. De Montenegrin en zijn al wat afgemat. Het heet zelfs, dat Bjelopolje heroverd iö op de Montenegrijnen. De Bulgaarsche legerkorpsen, die op Adrianopel en Kirk Kilisse aanrukken moe ten weer succes hebben gehad. De verliezen waren echter aan beide zijden groot. Ook wordt gemeld, dat Kirk Kilisse in handen der Bulgaren is gevallen. De Turken bij Adrianopel worden steeds grooter in aantal. In Belgra-do wordt beweerd, dat de Ser- riërs-Turksche stellingen bij Koemanowo genomen hebben. Roe jon en Malikkossowo zijn ook door de Serviërs veroverd. Alle be richten van alle gevechten spreken van groote verliezen voor beide partijen r.an dooden en gewonden. De Albaneezen, die Turkije helpen, moe ten den Serviërs veel nadeel toebrengen. De „Lokal-Anzeiger" heeft per brief be richten ontvangen van zijn correspondent te Sofia, die deze Vrijdag had willen sein en- De eeneuur had ze echter niet doorgela ten. Toch bevatten zij geen bijzondere fei ten. Hij beweert slechts, dat men tracht geheim te houden, dat de Turken in de na bijheid van de grens een trein met Bulga ren in de lucht hebben laten springen. Het 16de regiment zou daarbij 2000 man verlo ren hebben. Tegelijkertijd vertelt hij ech ter, dat de spoorweg nog voor het troepen vervoer gebruikt wordt. Het paardenmate* riaal ia slecht, zoo vertelt hij verder. Bij d« verovering van Elassona hebben de Grieken, naar gemeld wordt, 5000 man verloren. De laatsten hebben het eiland Lemnos bezet. Er wordt gesproken van het gevecht met het garnizoen en dan worden krijgs gevangen gemaakt.... drie officieren en vier soldaten. Roemenië moet het plan hebben zich ir. Btaat van verdediging te etellén. Te Könstantsa is gisteren een verdacht persoon aangehouden. Uit papieren en te keningen die op hem gevonden zijn, is go bleken, dat hij een Bulgaarsch reserve-of- fioier is, die naar Roemenië was gezonden om daar te spionneeren. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van l Januari 1913 tot inspecteur der re gistratie en domeinen in de 10de divisie te 's-Gravenhage N. Koomaoas, thans in specteur der registratie en domeinen ip de 14de divisie te Rotterdam. Vrijdag 15 November geeft de beroem de pianiste EUy Ney een piano-avond in dó kleine concertzaal der Stadszaal. F. E. A. Koeberg was dezer dagen 16 jaar directeur van het Leidsche Studenten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo". Dit feit zal feestelijk worden herdacht op Sempre's conoert van 10 December a. s. dan zullen een aantal werken van Koeberg worden uitgevoerd. Door den heer P. Buitendijk, arts te Leiden, is aan 's Itijka Museum van JSa- tuuriijke Historie weder een aanzienlijke collectie dieren ten geschenke gegeven. Deze collectie bestaat o. m. uit vleder- ■nueen, visschen, stangen, hagedissen, vorschen en vorschlarven, kevers, larven, duizeDdpooten en sepia's Den schenker «aarvoor de dank der regeering betuigd De firma, Groenewegen en Zoon te De Bilt zendt den nieuwen oatalogus rond. Een keurig uitgevoerde reclame, waarin o.Qi. kiekjes van keurig door deze firma aange legde tuinen. De arbeiders-dilettanten-tooneelveceeni- ging „Multatuli" te Delft zal, naar „Het Volk" meldt, ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan een nationalen wedstrijd uit schrijven van komische voordrachten en duetten, op Zaterdag 8 Maart van het vol« gende jaar. ,,R ostra Gymnasioru m". Het jongste nummer van dit orgaan van den Ned. Gymnasiasten-bond bevat o.m. verslagen van het eerste jongenskamp (15 26 Juli 1912) en van het eerste meisjeskamp (29 Juli6 Aug.) met afbeeldingen. Louis Bouwmeester te Londen. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct.", meldt d.d. 21 Oct. Van avond heb ik het eerste optreden, van Louis Bouwmeester in het Palladium te Londen bijgewoond. Hij trad op in „Do Greep", die in. bèt Engelseh werd opge voerd. Bouwmeëstérs meesterlijk spel oogst te grooten bijval. De stampvolle zaal juich te hem daverend toe en riep hem herhaal delijk terug. Bouwmeester ontving vele bloemstukken. Hij zal hier op zijn minst twee weken blijven en eiken avond twee maal optreden. Museum van Kun stn ij verheid. De tentoonstelling van silhouetten, wel ke in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend is, zal tot en met den 27sten October worden verlengd. Dezer dagen werd voor deze tentoonstel ling nog ontvangen een op muziek gesteld heldendicht, betrekking hebbende op den. Boerenoorlog in de Transvaal, geïllustreerd met schaduwbeelden door L. BomWet. Wij ontvingen de navolgende zooeven ver schenen werken, waarvan de bespreking la ter volgt: „Pro en Contra" Serie VIII No. 3. Uitg. Hollandia-Drukkerij, Baarn. Jhr. H. A. Rappard. Goede Manieren. Uitg. Firma P. Visser Az., Haarlem. Morks' Magazijn, October 1912. Teicgrattscb weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 23 Oct. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.3 te HapA- randa. Laagste 743.2 te .Malinhead en Vestman oer. Verwachting tot den avond van 24 Oct.: Matige tot krachtigen zuid oostelij ken tot zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk: regenbuien. Iete zachter.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1