N°. 16157 A0. 1912. (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdaggen, uitgegeven. Onderzoek van de Verlofgangers der Landweer. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dinsdag 33 October. LBIDSCH DAG-BLAD PRIJS DKR ART ERTENTIEN Van 1—6 regel» f 1.05. Iedere regal m9er 0.171. Groetere letter» naar nloateruimte. - Kleine advertentiên van 30 woorden 40 Oente contant elk tiental woorden meer 10 Centa.-Toor hot inoaaseerea wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Lelden per week 9 Oente i per 3 maanden 1 i I if 1.10. finiten Leiden, per loeper en waar agenten gevestigd zijn 1, 1.30. Franco per peat1.65. Officieel© Kennisgeving. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Genen het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, d.d. 16 September 1812, (Provinciaal Blad no. 88), houdende regeling van het onder zoek van de verlofgangers der Landweer; Gelet op art. 30, 2de lid der Landweerwet; Maken bij deie bekend, dat het voorschreven onderzoek voor de in deze ge meente gevestigde verlofgangers der u&ndweer zal plaats hebben in de Witte- poortkazerne alhier, op de dagen en uren, als in onderstaanden staat vermeld: KORPS waartoe de verlofgangers beiiooren. Lichting. Dagen. Uren. Voor de verlofgangers behooren.de tot de iBte Compagnie van heb 28ste Bataljon iLa-ndweerinianteriewier geslachtsnamen beginnen met de letters A tob en met O. Alsvoren met de letters P tot en met Z. Alsvoren behoorende tot de 2de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer- infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K. Alsvoren met de letters L tot en met Z. AJsVoren behoorende tot de 4de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer- ïnfanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met M. Alsvoren met de letters N tot en met Z. Alsvoren behoorende tot de 3de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweerin- fant-erie, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L. Alsvoren met de letters M bot en met Z. Yoor de verlofgangers behoorende tot de 1ste Compagnie van het 28ste Bataljon Landweerinfanterie. Alsvoren behoorende tot de 2de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Alsvoren behoorende tot de 3de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Alsvoren behoorende tot de 4de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Voor de verlofgangers behoorende tot de late Compagnie van Let 28ste Bataljon Landweerinfanterie. Alsvoren behoorende tot de 2de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Alsvoren behoorende tot de 3de Com pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Alsvoren behoorende tot de 4de Com- pagnie van het 28ste Bataljon Landweer infanterie. Voor de verlofgangers behoorende tot de Landweer-Vestingartillerie, Genietroe pen, Pontonniers en Hospitaalsoldaten Alsvoren Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, beboe ren. ook de bij de Landweer geplaatste ver lofgangers van het reserve-personeel der landmacht, die bij dat reserve-personeel zijn toegetreden na 7 Febr. 1910, zoome de de verlofgangers, die bij de Landweer dienen krachteais verbintenis tot vrij willi gen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niette borden deelgenomen door de verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 vaoi voornoemde wet voor her herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gewekt, dan wel onder de wapenen zijn ge komen vóór of op den datum, voor het over hertje' houden onderzoek vastgesteld. Nog wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat -het niet-óntvangan eener hoofdelijke kennisgeving den verlofgang-er niet ont heft van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als b e- ij s geldt, dat de verlofganger behoorlijk ifl opgeroepen. Ingeval ziekte, oï gebreken de deelne ming aan het onderzoek mochten verhinde ren, zal daarvan zoodra mogelijk ter Ge meente-secretarie, Afdeeling Militaire Za ken (IKamer no. 9), moeten -worden overge legd een geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voorts worden de betrokken verlofgan gers er voor zooveel noodig aan herinnerd, dab zij verplicht zijn om bij het onderzoek 1912 1912 1912 1912 1912 1912 1912 1912 1906, 1907, en 1908 idem idem idem 1909, 1910, en 1911 idem idem idem 1906 tot en met 1911 1912 Maandag 25 November 1912 idem idem idem Dinsdag 26 November 1912 idem idem idem Woensdag 27 November 1912 idem idem idem Donderdag 28 November 1912 idem v.m. 8J uur. v.m. 10£ uur. n.m. 1 uur. n.ra. 2J uur. v.m. 8J uur. v.m. 10J uur. n.m. 1 uur. n.m. 2J uur. v.m. 8J uur. v.m. 10 uur. n.m. 1 uur. n.m. 2J uur. v.m. 8J uur. v.m. lOj uur. n.m. 1 ttur. V v.m. 8J uur. n.m. 1 uur. v.m. 8J uur. te verschijnen in uniform gekleed en voor zien van de aan hen uitgereikte wapenen en militaire kleeding- en uitrustingstukken (deze laatste geborgen in den ransel, voor zoover de. landweerplichtigen daarvan Voor zien rijn), alsmede van hun zakboekje met verlofpas, terwijl voorts hun aandacht wordt gevestigd op de bepaling van art. 21 der Landweerwet, volgens welke de verlof gangers worden geacht onder de wa.penen te zijn, niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het alge meen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zocdat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek be stemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen wor den gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het Reglement v*tn Krijgstucht voor het krijgsvolk te land, bij gemeld art. 21 toepasselijk verklaard. Wijders wordt den verlofgangers die den Israó.Uetischen godsdienst belijden en voor wie bovenbedoeld onderzoek op een Zater dag valt, vergund om zich den Vrijdag te voren ter zelfder plaats en op hetzelfde uur tot het ondergaan van dat onderzoek aan te melden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 October 1912. idem Vrijdag 29 November 1912 idem Zaterdag 30 November 1912 Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 19 van den dienst 1912, executoir ver klaard den 19den October jl. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichtig om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 October 1912. Leiden, 22 October. Gisteravond vergaderde de afd. Lei den van den Ned. Bond van Confectie- Bedienden, waarin voor de zooveelste maal de winkelsluiting aan de orde kwam, maar nu voornamelijk het uitgebracht advies van B. en Ws. In zijn inleiding bekende de voorzitter dat men met het advies van B. en Ws. niet veel is vooruitgegaan, doch dat men is blijven staan op het standpunt van voor heen, waarvan hij zich voorstelde dat de Gemeenteraad gebruik zal maken. Spre kers meening was dat er veel kans bestaat,- dat tegen het advies van B. en Ws. zal gestemd worden en men er toe over zal gaan de winkelsluiting bij verordening te regelen. In d© vergadering werd algemeen er kend dat het personeel, de vakbeweging is voorbijgegaan en men zeker ware ge komen tot een geheel ander standpunt, zoo ook zij daarin gehoord waren. De vergade ring sprak dan ook als haar overtuiging uit, dat het noodzakelijk is dat het slui tingsuur van winkels en magazijnen bij ver ordening wordt geregeld,, terwijl zij ver trouwde dat de Raadsleden zullen overgaan tot het verdedigen van een verordening in het algemeen. Voorts zou de vergadering belangstellend uitzien naar den uitslag van het oordeel der raadsleden omtrent het uit gebracht advies en het niet-hooren van het bedienend personeel. Daarna werd overgegaan tot het instal- leeren van twee nieuwe leden, waarna de vergadering eerst laat gesloten werd. Door de Commissie van Beheer over ,.Endogeest'\ „Voorgeeet" en „Rhyn- geest" werd hedenvoormiddag aanbesteed de levering van 820 H.L. aardappelen in twee kwaliteiten, voor het tijdvak van 1 Nov. 1912 tot 30 Juni 1913. Ingeschreven werd per 70 Kilogram door H. Deelstra, te Amsterdam, voor f 3.08 en f 2.12; P. Peereboom, te Leiden, voor f 2.96, f 2.84 en f 2.02; A. v. d. Ende, Den Haag-, voor f 2.95, f 2.40 en f 2; H. Fontein, te Leiden, voor f 2.93 en f 2^1; i I. Korpershoek, te Leiden, voor f 2.87 en f 1.93; - N. v. d. Vliafc, te Leiden, voor f 2.77 en f 2.05. De gunning zal later bekend worden ge maakt. De heer J. de Bruin Jr., alhier, staat op de voordracht voor leeraar in het boek houden M. O. aan den Handelscursus te Heerenveen. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Zeg waard de heer R. E. van Arkel, c&nd. te J utpbaas. Mej. D. J. Smit, te Waddinxveen, is door den Haagschen Raad benoemd tot onderwijzeres aan een op. lag. school in de Residentie. Benoemd ig tot onderwijzer aan de Geref. school te Wildervank de heer Poel man, te Alphen aan den Rijn. De heer J. E. W. Duijs werd met alge meene stemmen door de afd. Zaandam candidaat gesteld voor de Kamerverkie zing in 1913. Ged. Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan een door den Raad van Soest vastgestelde salarisver- ordening voor de onderwijzers van de open bare scholen, op grond, dat daarin waa op genomen een bepaling betreffende het ver plicht ontslag nemen door onderwijzereseen bij huwelijk. De Ra ad heeft- in zijn jongste zitting deze bepaling uit de verordening geschrapt. De Vereeniging voor Chr. Onderwijs op Gereformeerden grondslag te Loenen heeft, naar ,,De Stand." meldt, voor het bouwen van een schoolgebouw met onder wijzerswoning een gift van duizend gulden ontvangen. De Chr.-Hist. Kieevereeniging te Breukelen heeft oandidaat voor de Prov. Staten van Utrecht gesteld jhr. mr. M. P. Thomassen k Thuessink van der Hoop van Sloohteren, burgemeester van Breukelen. Deze zetel komt open door de benoeming van jhr. Sandberg te Abcoude tot burge meester van Haarlem. Zondagavond sprak in de nieuwe kerk te Kampen, onder buitengewoon groote be langstelling, ds. G. Wisse, vroeger te Lei den, zijn afscheidsrede voor de Geref. Kerk uit, wegens rijn vertrek naar Bode graven. De scheidende leeraar had voor deze gelegenheid tot tekst gekozen Deut. 30 19. Na de aanwezigen hierbij bepaald te hebben, werden door Z.Eerw. verschil lende personen en corporaties toegespro ken. Aan het einde hiervan werd ds. Wisse achtereenvolgens toegesproken door ds. G. Elzen ga, namens zijn ambtgenoot, kerke- raad en gemeente, die aan het einde van zijn toespraak den aanwezigen verzocht staande te zingen Psalm 121 4door prof. L. Lindeboom, als rector der Theol. school, waarna gezongen werd Psalm 100 2. Na dank gezegd te hebben voor het gesproke ne, verzocht ds. Wisse de Gemeente nog te zingen Psalm 46 1 en 6, waarmee deze plechtigheid geëindigd was. De gewone audiënties van de Minis ters van Oorlog, ad interim van Marine, en van Koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. Het Prov. Bestuur van Zuid Holland heeft ln Den Haag aanbesteed het vernieuwen van twee vaste bruggen, gelegen in den rijksweg Haagsche Schouw, tusschen Lelden en Woer den, naar de Utrechtsche grens. Laagste inschrijver was de heer E. J. Brüggemann, te Oudshoorn, voor /"9517. AALSMEER. De vereeniging van ex porteurs en de afdeeling der Tuinbouw- Maatschappij besloten voor hun goederen vervoer niet meer van de spoor gebruik ta maken, zoolang de gewenschte verbeterin gen in den treinenloop niet worden inge voerd. ABBENES. Alhier is in den ouderdom van ruim 65 jaren overleden de heer J. Hulsbos Lz., aannemer. Hij was een be kende figuur en een der oudste inwoners, die de wording van dit dorpje schier ge heel heeft meegemaakt. Gedurende een lange reeks van jaren beheerde hij de goe deren der erven van wijlen dr. J. P. Heye ie Abbenes en in 1907 gingen die bezit tingen, grond, huizen en o.m. ook' het be kende Heye-graf en -plantsoen in zijn bezit over. Daardoor werd hij eigenaar van bijna geheel het dorp Abbenes, waardoor op enkele uitzonderingen na, alle bewoners zijn huurders werden. Dat hij hierdoor iemand van grooten invloed op die plaats werd, spreekt vanzelf. Bovendien had hij sedert vele jaren zitting in het Kerkbestuur der Ned.-Herv. Gem., terwijl hij ook sedert een lange reeks van jaren medebestuurder was der Cornelia Sofia-school. HILLEGOM. Gisteravond is het tweede halfjaar van den handelscursus der ver eeniging „Middenstand" alhier geopend. Een twintig-tal leerlingen zullen dezen cur sus volgen. Van d© 30 lotelingen voor d© militie, lichting 1913, moeten er 26 opkomen. Tien lotelingen hebben dus vrijgeloot. HOOFDDORP. Als altijd zijn er nu tij dens de bietencampagne heel wat vreemde werklieden in onzen polder. Zoo nu en dan zetten deze heeren den boel op stelten. Zoo ook Maandagmiddag te Hoofddorp. Een paar van hen, werkzaam bij den land bouwer W., kregen bezoek van een paar elders werkenden en daar met het slechte weer niet gewerkt kon worden, werd er afleiding gezocht in de kroeg. Toen het viertal op het erf van W. was terugge keerd, kregen ze oneenigheid, die zoo hoog liep, dat ze onderling handgemeen raakten en elkaar met messen te lijf gin gen. Van alle kanten stroomden nieuws gierigen toe en heel het dorp geraakte op de been. Gelukkig was heel spoedig' politie ter plaatse, die de twee bezoekers van het erf van W. verwijderde. Een der vechtersbazen had een geduchte snede over de hand. Verder liep het gevecht met kleine wonden en groote builen af. KATWIJK-AAN-ZEE. Het verbouwen van een winkelhuis in het Waaigat, voor rekening van den heer B. Verdoes Dz., is, na aanbesteding, gegund aan de laagste inschrijfslerWed. K. de Best voor f 2370. Nog zes andere biljetten waren ingekomen. LISSE. Gisteravond maakte een vijftal Hillegomsche Maandaghouders het den conducteur van de tram zóó lastig, dat hij het sein gaf van stoppen en het vijftal verzocht^uit te stappen. Men wenschte ech ter niet uit te stappen en daarom werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. De Directeur der Rijkstuinbouwschool, de heer Volkertsz, hield gisteravond in het hotel ,,De Witte Zwaan" een lezing voor de leden der plaatselijke afdeeling van de algemeene vereeniging voor Bloembollen cultuur. De zaal was goed bezet. De heer Volkertsz besprak het pre par ee- ren der bollen, en zei hiervan, dat dit nog lang niet gebeurde zooals het eigenlijk moet. Een elk deed dit nog te veel naar eigen goeddunken, omdat hiervoor nog geen aangegeven regel bestaat voor de practijk. De op te richten proeftuin zei spreker, is echter het middel om het pra- pareeren der bollen te. vervolmaken. Daar om spoorde hij de aanwezigen aan, zoo krachtig mogelijk te willen medewerken aan de oprichting van een proeftuin. NOORD WIJK. Ter vervanging van de hoeren Scheevelenbosch en Prins, resp. on derwijzer aan de op. lag. school te Noord- wijk-Binnen en Noordwijk-aan-Zee, zijn tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heeren H. F. v. d. Hoek, van Den Haag, en Van der Waals, van Raamsdonkvecr. Gisteravond hield ds. Bicrcns de Haan in het lokaal der afd. Noordwijk van den Ned. Protestantenbond een lezing over Dante's levens- en wereldbeschouwing naar aanleiding van de y,Divina Comedia." Eind Augustus berichtten we van een hennetje van W. Beyk alhier, dat 't dier op den leeftijd van 4 maanden al eieren, legde. Deze week heeft hetzelfde hennetje, dat nu dus ruim vijf en een halve maand oud is, ©en vijftal kuikentjes uitgebroeid. De eigenaar had het jonge diertje op 6 eieren gezet, en ziet, 5 kuikentjes zien het levenslicht, 't Is zonder twijfel een won- derdiertje met meer dan gewone kippen- gaven1 OEGSTGEEST. Enkele cijfers uit de ge- meentebegrooting 1913, zooals die door den Raad is vastgesteld. Kosten der politie f 1660. Openbare verlichting f 2485, voor het loopende jaar f 2425. Brandweer f 705. Openbare werken f 6347.50. Onderwijs f6970.24; over 1912 bedroeg dit f7490. Armwezen f 2870, tegen f 3395 over 1912. Hoofdelijke Omslag f 9420, tegen f 8000 volgens de thans nog geldende begrooting. OUDSHOORN. Het aandeel dezer ge meente in de te leveren manschappen voor de lichting 1913 voor de nationale militie bedraagt 17. Er waren 21 lotelingen. VALKENBURG. 23 September, hel be gin van den Herfst, ligt bijna een maand achter ons. Elke komende dag iets kor ter, avond en nacht daarop zooveel langer. Vooral die avonden, hoorde ik meerma len, men weet niet, hoe zc door te komen. Was er maar een enkel goed vriend, tot wi©n ik mijn toevlucht kon nemen, telkens als verveling dreigt. Welnu, wie dit waarlijk wenscht, kan ik troosten met de verzekering dat er voor ieder zoo'n vriend te bereiken, is. Ge voelt zeker al, dat ik op het oog heb de papieren vrienden, te vinden in de bi bliotheek, die a.s. Vrijdag wordt geopend. Daar is een keuze te doen uit meer dan 500 nummers, van verschillende schrijvers, op velerlei gebied, voor jongeren zoo goed als voor ouderen. En het zijn ware vrienden. Met onverge lijkelijke kalmte en oprechtheid zeggen zij, wat hun op het hart ligt, hetzij dit ons streelt of striemt. Ook worden ze niet boos,- als wij hen van ons stooten, wijl we de waar heid, die ze vertellen, niet kunnen verdra gen, in één woord: ze toornen ons gerust onze fouten en tekortkomingen. Juist zulke vrienden moeten we zoeken, omdat ze onze persoonlijke verkeerdheden niet gispen, maar vrijmoedig uiten, wat goed, waar en schoon is. Werd verleden jaar de inhoud verrijkt met alle werken van H. J. Schimmel, thans zijn weer een niet minder aantal nieuw© nummers aangeschraft. In ernst herhaal ik dus: „Ieder kan er een keuze doen," of, pm met de zinspreuk van R. Visscher te eindigen: „Voor elk wat wils." VOORSCHOTEN. Ter gelegenheid var het 12Vrj^ng bestaan der schietvereen. •„St. Eloy", gingen hedenmorgen de leden met de muziekvereen. „Benvenuto" hun be schermheer een ovatie brengen. De voorzitter sprak den naar buiten ge komen beschermheer en zijn familie toe, en bood hem tevens een exemplaar op schrift aan van den „St. Eloy-marsch", voor dit doel door den directeur van „Benvenuto", den heer G. Verlicy, gecomponeerd. Na de fanfares en de eerste uitvoering van den nieuwen marsch, sprak de heer J. M. van Kempen Sr., de leden van ,,St. Eloy" en alle aanwezigen toe, hen dan-» kende voor de gebrachte ovatie en het' mooie bloemstuk, dat zij reeds te voren 's morgens hem hadden toegezonden. Verder noodigde hij „St. Eloy" ter feest- vergadering en onder vroolijke klanken ging ieder naar zijn werkplaats terug. WOUBRUGGE. Van de 17 jongelingen, die dit jaar aan de loting voor de Nationale Militie hebben deelgenomen, is nummer 14 het laatste nummer, dat in den loop van het volgend jaar nog zal worden opge roepen. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Het aantal af te leveren manschappen zal be dragen voor Zegwaard 13 en voor Zoetere meer 5. Door de vergadering van aandeelhou ders van dc Spaar- cn Voorschotbank al hier is besloten een eigen spaarbankgen bouw te stichten. In het gebouw zullen kan toren en vergaderlokalen worden aange bracht en het geheel zal zeer zeker tot var* fraaiing van de gemeente bijdragen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1