N®. 16156 Maandag 31 October. r. (geza (Qcarant wordt dagelijks, met aitzonderiag van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hotki-ingeii. LEIBSGH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Oxootere letter* m tUatsraimte. Kleine aêvertentiën ran 30 woorden 40 OentaooiUnt; elk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voor hot inoaseeeren wordt/10.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT* Voer Leiden per week 9 Oentei per 8 maanden I l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gereetigd lijn 11, 1.30. Fraico per peit 1.65. Kohieren der Plaatseiyke Directe Belasting. Burgemeester en Wethoudera van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het late Suppletoir- en het Forensen-kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1912, djn goedgekeurd, en ingevolge art. 264 der Gemeentewet ter lezing zijn nedergelegd.- Burgemeester en Wethouders van Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 21 October 1912. Leiden, 25 October. De nieuwe predikant der Ev.-Luth. Gom. alhier, de opvolger van ds. O. Stader- mann, die naar Groningen is vertrokken, ds. J. Ph. Makkink, laatst pred. te Kam pen, deed gisteravond zijn intrede. Hij- hield, behalve de bij een gelegenheid als deze gebruikelijke toespraken, een predi katie naar aanleiding van Spreuken 29 18a, Na het uitspreken van den zegen zong de schare den nieuwen leera&r toe Ge zang 169: Kom, dienaar Gods, Uw taak is schoon, Zie d'akker op U wachten; Uw Meester sterk uw krachten. Laat stralen, Heer, Uw hemeleeh licht En sterk Uw dienaar tot zijn plicht. Des morgens had de broeder van dezen leeraar, ds. H. Makkink, van Alkmaar, hem in zijn nieuw ambt bevestigd. Tot grondslag van zijn- bevestigingsrede bad zijneerw. gekozen 2 Kor. 12 9. - Het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Lief de", aan de Oranjegracht, alhier, waar veel en nuttig werk onder de fabrieksbe volking word verricht-, verkeert in groote" flnanciéele zorgen. Het „Vrijzinnig Zangkoor", onder lei ding van den heer J. Henri Berkeljon, heeft daarom besloten, te trachten door het geven van een uitvoering op 20 Nov. a.8. in de Stadszaal, in dezen nood te hulp te komen. Zij. koos daartoe de volgend© werken: ,.Dfie Siebèn Worte des Erlbsera am Krauze", van Joseph Haydn, en „Cantate naoh Worte der Heiligen Schrifte", van Albert Becker, terwijl de dames Jo Kort- m&nn, alt, te Leiden; Tooe Revnders, sopraan, te Delft, en Annet Heunders, plano, Den Hang, en de heer Charles Heynes, Den Haag, him medewerking heb- beh toegezegd. Het eerste Volkshuisoonoerb in dit sei zoen werd gisteravond gegeven in de met Amerilcaansche eikebladen versierde groo te zaal, door mevrouw Vogel, zang, me juffrouw M. Harting, piano, en mejuf frouw A. Einthoven, viool. Ondubbelzinnige bewij-zen van inge nomenheid met en dank voor wat zij boden, hebben de uitvoerenden mogen oogsten na de voordracht der verschillende nummera. Het programma bevatte een sonate van Handel, twee stukjes van Couperin en een Scherzo van v. Dittersdorf voor viool en piano; de Sonate-pathétique, een Im promptu van Schubert en Wee werken van Chopin voor piano; een aria van Lotti en verscheidene liederen, waaronder twee Ne- derlandecho, voor zang, en ook „Der Spiel- mann" van Hildach, voor zang, viool en piano, werd uitgevoerd. Het Volkshuis brengt met haar ooncerten goede muziek voor een luttel bedrag onder ieders bereik -=> Dr. H. E. Th. van Sillevoldt, alhier, directeur van het Itijkszuivelstation is door den Minster van Lanalxxuw toegevoegd als lid der centrale commissie voor de bo te rcontröle-sta-tions. In het wijkgebouw aan het Levendaal, alhier, heeft Zaterdagavond voor de Chris telijke jongelingsvereeniging „Dient den Heer" en vele genoodigden, onder wie le den der zuatervereeniging „Uw Bewaarder zal niet sluimeren," prof. dr. F. Pjjper, van hier, een interessante voordracht ge houden over de catacomben te Rome, waar van men, zooals bekend is, hier te lande een getrouwe nabootsing vindt te Valken burg, in Limburg. De mededeelingen wer den door lichtbeelden verduidelijkt. De heer FL. A. h. Duyker, voorzitfer der 3ongelingsvereenigï,*g die de eamen- komst leidde, opende en sloot haar met gebed en dankzegging. Gistermorgen had in „de Blauwe Vaan" de vergadering plaats van hen, die mede willen werken aan d'e socialistische propaganda in het district Katwijk. Het door de afd. Leiden der S.-D. A,-P, be noemde comité van vijf personen werd met leden uit Voorschoten, Oudshoorn en Noord-wijk uitgebreid. In beginsel werd tot het stellen van een socialistisehen oandidaat besloten, terwijl verder het bijeenbrengen van een fonds werd geregeld. Aan de hee- ren A. W. Heykoop, uit Rotterdam R. Stenhuis uit-Delft en dr. Th. v, d. "Waer- den uit Amsterdam (alfabetische volgorde) zal worden gevraagd of zij bereid! zijn een eventueele oandidatuur te aanvaarden. - Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te De Krim door den heer A. J. Splinter, cand. te Lei den. Tot lid van het hoofdbestuur van de Yereeniging van officieren van de Ned. landmacht ie herkozen de eerste luitenant- kwartiermeester A Ch. van Oorschot, al hier, die de functie zal bekleeö'en van se cretarispenningmeester. In de commissie voor binnenvaart, motor- en zeilvaart voor de Eerste Ned. Tentoonstelling op scheepvaartgebied te Amsterdam heeft zitting de heer P. Boot Sr., scheepsbouwmeester te Leiderdorp. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk te Lekkerkerk door da. A Rolloos, te Doezum. De negentiende lijst van de 346te jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel vermeldt o. m. Vijfhuizen (Haarlemmer meer) met f78.70; Nieuwewetering met Poel en Huigsloot met f 59.10 Woerden met 's-Uravesloot, Kromwijk, Breeveld, ged. Rietveld en ged. Wraarder met f 325.44. Op den leeftijd van 82 jaar ia te Rot terdam plotseling overleden de heer H. de Bie, die, schoon zich thans teruggetrokken hebbende uit het openbare leven, tot het laatste vol belangstelling bleef voor de stad zijner inwoning. Jaren lang was hij lid van den Gemeenteraad, en. in 1883 en 1884 wethouder van financiën. Jaren ook heeft hij Rotterdam vertegenwoordigd in de Staten van het gewest, en bij herhaling werd hij aangewezen als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem het ridderkruis van den Nêderl. Leeuw toe te kennen. Het comité van samenwerkende organi saties van post-, telegraaf, en telefoonper soneel had gistermiddag in „Plancius", ta Amsterdam, een openbare vergadering be legd ter bespreking van de staatsbegroo- ting voor 1913 in verband met de nooden van het post-, telegraaf, en telefoonpersoneel. Door de aanwezigen werd na besprekin gen de volgende motje aangenomen: „De openbare vergadering, enz.; gehoord de sprekers; constateert, dat, behoudens een paar uit zonderingen van ondergeschikten aard, geen enkel voorstel tot algemeene verbetering van da positie van het post., telegraaf, en tele foonpersoneel aanhangig wordt gemaakt; is van meening, dat echter de noodzakelijkheid van oen dergelijke algemeene positie.verbete ring met den dag dringender wordt; acht de het vorig jaar genomen maatrege len, bestaande in de toekenning van een zoo genaamde „kindertoelage", waarvan de vrou welijke ambtenaren zijn uitgesloten, in .be ginsel verwerpelijk, in hun toepassing onbil lijk en bovendien absoluut ontoereikend constateert, dat de bespreking van de be langen van het post-, telegTaaf. en telefoon personeel in de Tweede Kamer der Statm. Generaal ook door hei gebrek aan belang stelling van het overgroote deel der Kamer leden in toenemende niate ondoeltreffend en onvruchtbaar is geblekenricht zich daarom nogmaals tot de RegWing en de Staten- Gcneraal met het tweeledig verzoek ten spoe digste te willen overgaan tot een vörhooging der lagere traktementen en maatregelen te willen treffen, die een vlug en afdoend on derzoek naar de gegrondheid der verschil lende grieven van het bovengenoemde per soneel mogelijk maken en waarbij de vak- vereenigingen van het personeel zullen wor den gehoord." Het centraal.bestuur van den Nederl. Tuinbouwraad heeft een commissie benoemd om door proefnemingen de doeltreffendheid van een door den heer Van der Graaf f, te Biezelinge, samengesteld preparaat tot af doende bestrijding van de Amerikaansche Kruisbessendauw te onderzoeken. Slagen deze proefnemingen, dan zullen er voorstellen aan onze Regeering gedaan worden tot aankoop van dit preparaat. De burgemeester van "Westerbork heeft aan alle caféhouders verboden, meisjes be- ineden 21 jaar in hun lokalen toe te latén. Tot hoofdambtenaar van den Nederland- schen Christelijken Boerenbond is benoemd dr. G. M. Klisters, te Tilburg. De drie soc.-dem. leden van den Raad van Dordrecht hebben, aldus meldt „Da Volksstem", naar aanleiding van bet adres van den Bond van Handels, en Kantoorbe- dienden om vervroegde winkelsluiting in te voeren, aan den Raad het volgende voorstel gedaan: De Raad noodigt B. cn Ws. uit onder de winkeliers een geheime stemming uit te schrijven over do vragen: le. Zijt gij voor. «tander van verplichte winkelsluiting 's avonds te 8 tiren? 2e. Of van winkelslui ting om 9 uren? 3e. Of van algeheel© vrij heid, zooals de toestand nu is? In hun toelichting tot dit voorstel schrij ven zij, dat dooT het Raadsonderzoek in 1906 voldoende is gebleken, wat de voordeelen en wat de bezwaren zijn, die de winkeliers van winkelsluiting hopen of vreezen. Maar niet voldoende is toen gebleken, hoe groot het aantal voorstanders en hoe groot het aantal tegenstanders daarvan i9. Een stemming te houden onder de winkel bedienden achten zij onnoodig. Die zijn er stellig, op luttele uitzonderingen na, vóór, en bovendien zijn er onder hen vele zeer jeugdigen; ook zijn hun namen niet allen hekend, zoodat die stemming gi-oote moeilijk heden zou met zich brengen. In de laatste algemeene vergadering, van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst werd een bindend besluit geno men ten aanzien van het zich verbinden der leden aan ziekenfondsen. Het laat zich aanzien, dat te Deventer in dezen de eerste botsing tusschen de me dici en een ziekenfonds zal voorkomen. Daar bestaat een ziekenfonds met ruim 15,000 deelnemersdat is dus ongeveer de helft van de bevolking. In de laatste vergadering van het departement Deventer dar Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst ïs een mo tie aangenomen, uitsprekende, in verbaud met bovengenoemd bindend besluit, dat er aan bet ziekenfonds verschillende misstanden kleven. Deze motie is nu ter sprake gekomen en den voorzitter werd gevraagd, wat hem hekend is van deze motie. Deze antwoordde, dat hem officieel er niets van bekend was, maar dat liij officieus wel van het aanne men der motie wist. Op voorstel van een der leden is besloten, het bestuur uit te ïioodigen, een conferentie met de aan het J/tmds ver honden doktors te houden. Met belangstelling wordt de afwikkeling van zaak te ge moet gezien. De gewone audiëntie van den Minister vali Landbouw, Nijverheid en Handel zal "Woensdag 23 October niet plaats hlebben. HILLEGOM. De biosooop-voorstelling van Zaterdagavond in de groote zaal van „Flora" is uitstekend geslaagd. Veel pu bliek en zeer mooie beelden. De groote film „Cyrano de Bergerac", een roman tisch, ridderlijk beeldenspel, viel zeer goed in den smaak. D« gekleurde film „Indi- aansohe Fierheid" was inderdaad mooi. NOORDWIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is bepaald op Woensdag 23 October &.s-, 'b morgens 1012 uur; voortzetting ten 2^ uur, In be handeling komt o.m. Benoeming geneesheer 1913 en van een onderwijzer aan de school te Noordwijk-Binnen; een voorstel tot pen- sionneering van O. Zandbergen; een ver zoek om bestrating van den weg naar Kat- wijk-aan-Zeeadressen om een nieuwe rege ling van de jaarwedde van onderwijzers; gemeente-begrooting 1913 en begrooting Gasfabriek 1913. RIJNSBURG. De omzetting van de stoomtram in „de Electrische" en vooral het vestigen van de remise alhier, is de uitbreiding der bevolking dezer gomeent# ten goede gekomen, 't Een en ander he©# reed* ten gevolge gehad, dat er meer e» meer wordt gebouwd. De zestien burger woonhuizen van den heer Van D. nadere® hun voltooiing; met dezen bouw i» gebn> ken met het gewone systeem van huurwoe ningen te dezer plaatse. Het worden fliiv ke, ruime burgerhuizen, voorzien van gat en waterleiding. Door den beer P. Kort zijn nu weer de fondamenten gelegd van vijl kleinere woningenook hieraan bestaat ba* hoefte. Maar ook het vertier en het dagelijkeohi leven ondervinden den invloed van meer dere en andere elementen. Door een ge deelte van het personeel der N. Z.-H. T.- Mij. ia een vereeniging opgericht, die zich voorstelt het nuttige met het aangename en gezellige te verbinden, nl. een rederij kerskamer waaraan verbonden een mando* line-quartet. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. A. A. v. d. Burgh, tot secreta ris, de heer A F. Meijer. „Ons Genoegen'4 is voornemens nog dit winterseizoen een paar uitvoeringen te geven. Te oordeelen naar de reeds in voorbereiding zijnde stu dies en maatregelen zullen deze uitvoerin gen veel bijdragen om den komenden win ter een paar gezellige avondj es te bezorgen. Hedennacht brak er brand uit in d© zadelmakerij en stoffeerderswinkel van H., alhier. De bewoners waren niet aanwezig.. Toevallig passeerde de heer v, D., uit Katwijk, omstreeks twee uur het huis, om dat hij naar de Woerdenscbe paardenmarkt' moest. Op zijn alarm was weldra volk op de been, waarna de spuit spoedig uitrukte. Niettegenstaande het flinke optreden van de brandweer is alles uitgebrand. Het huif kon ook niet gespaard worden. Toch wist men den brand tot dit eene pand te beper-! ken, zoodat de naastwonenden er met wa terschade alleen afkwamen. SASSENHEIM. Door den heer A. LL. Verhoog, architect alhier, is bij onders* handsche aanbesteding, het afbreken van een schuur, het bouwen van een pakhuis en het aanbouwen van een keuken, voor rekening van den heer L. Ph. Bisschops alhier, gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer Th. Reeuwijk. VOORHOUT. Zaterdagavond jl. hield de bloemist, land- en tuinb.-werklieden-ver- eeniging ^Plicht en Recht" een verkooping van bloembollen ten bate van het zieken fonds. Het geheel bracht op f 25.55. Het was de eerste maal, dat op deze wijze de bloembollen verkocht werden- Moge dit goede voorbeeld navolging vinden en da vereeniging zich het volgend jaar er in ver- heugjen meer nommers te verkoopen. Dat' er dezen eersten keer te weinig nommers waren voor de kooplustigen, blijkt wel hier uit, dat een -fr H.L. „La Reine" daar die telkens als een geschenk terug gegeven werd, achtmaal verkocht is, en ten slotte de som opgebracht had van f 11.30. Na af loop. der verkooping betuigde de voorzitter rijn tevredenheid over het welslagen van ds* zen avond en herinnerde allen er aan, dat vele kleintjes een groote maken. VOORSCHOTEN. De Raad zal Dinsdag* avond om acht uren vergaderen. Tegenover de R.-K. kerk is een brie venbus geplaatst, hetgeen voor de in die wijk wonende ingezetenen zeer gemakkelijk 681 Er gleed een ©pottend glimlachje om den mond van mylord en verjoeg voor een oogénblik de ernstige uitdrukking zijn gezicht. „Uw verzekering is uitermate vriend? lijk, M. de Belle Isle" zei hij met een vol maakte hoffelijkheid, „ik moet echter herhalen wat ik zoo even gezegd heb, dat ik niet met M. de Stainville vechten w,V' „En in plaats van te herhalen wat ik zoo even gezegd heb, mylordzei de Lugeac met een booeaardigen trek op zijn gezicht...." „Geeft u er de voorkeur aan om te zwij gen zei M. de Belle Isle gebiedend en legde zijn hand op den arm van den jon gen man. De Lugeao, die voortdurend in angst verkeerde, dat hij het een of ander zeggen of doen tzou, dat zijn plebeïsche afkomst kon verraden, gehoorzaamde hot nevel van den heer de Belle Isle. Deze laatste, die wel verbaasd was, kende echter precies do manier, waarop edelheden zich in deze omstandigheden te gedJrageb hadden. Lord Eglinton, die naast zijn secreta;re stond, wachtte klaarblijkelijk op het ver trek' der bezoekers. M. de Belle Isle trok zijn schouders op, half uit verbazing, half uit minachting. Toen knikte hij even tegen mylord, keerde zich om en liep de ande re kamer weer in, terwijl M. do Lugeao 20o goed mogelijk den achteloozen knik en den blik vol minachting van zijn oude ren vriend nabootste. M. Achillea deed nu de vleugeldeuren van de studeerkamer dicht, sloot daardoor den aanblik buiten van dien ernstigen, hooghartigen man, die met zoo'n groote volmaaktheid de rol van lafaard had ver vuld. „Bah, die Engelsohenzei de jonge de Lugeac, terwijl hij deed, alsof hij op don grond spuwde. „Ik zou het niet geloofd hebben, par tous les diables! als ik bet niet met mijn eigen ooren gehoord had." De Belle Isle schudde oedenkelijk rijn hoofd. „Ik vrees alleen dat de jonge man den kwaden dag wil verschuiven. Zijn huid zal 't kwaad te verantwoorden hebben, aJ« hij het... ja, wat zal hij wel te verduren hebben, als die zaak ruchtbaar wordt1? „En ze zal ruchtbaar worden", stemde de Lugeac spijtig toe. Hij haatte dat wat hij de Engelsche „Kliek" noemde. Me vrouw Lydia snauwde hem altijd terdege af, en Mylord had tot nog toe zijn be staan vrij wel geïgnoreerd. „Ik hoop in 's hemels naam, dat mijn handschoen het eerst zijn wang zal aanraken." „St-s+^st!" waarschuwde de Belle Isle, naar Achilles wijzend, die met dö kande- labres bezig was. „Koml Wat geef ik er om," hernam de ander, „als u mij niet weerhouden hadt, dan zou ik hem daar toen 'n grooten lafaard genoemd hebben." „Dat zou al in het geheel niet pas send geweest zijn, mijn beste Lugeac," antwoord! de Belle Isle droogjes, niet op de taal lettend die in driftige opweling zoo juist de lage geboorte verried^ „Het recht van Lord Eglinton te beleedigen heelt in de eerste plaats Gaston de Stainville, en daarna alleen zijne vrien den." En ofschoon de ma.rkies de Belle Isle zioh in meer sierlijke bewoordingen uit drukte dan zijn plebeïsche vriend, toch sprak er antipathie en innerlijke eigerni* uit de uitdrukking van rijn gelaat terwijl hij» sprak. Na Achilles een teeken gegeven te heb ben dat hij hun met het licht zou vóór gaan, verlieten de beide vertegenwoordi gers van den graaf de Stainville de ver trekken van den gewezen Hoofdcontrolmr van Financiën. M. Du rand met zijn hoop boeken er pa perassen onder den arm, volgde h'.-n ge dwee, voortdurend zijn hoofd schuddend. XXXI. Delaatsteteleurs teil n g. Lydia wachtte eenige momenten, terwijl de vlugge schreden van haar vader langs de marmeren gang weerklonken. In de stilte van den avond en de eenzaamheid die in dat gedeelte van het paleis heerschte, kon rij zijn kort bevelend woord tot den knecht hooren, die in de antichambre de wacht hield, vervolgens het haastige afloo- pen der marmeren trappen, en ten slotte het herhaald geroep aan zijn koetsier, toen hij het terras bereikt had en 't geplaveide plein overstak, waar zijn paarden op hem stonden te wachten. Toen het in het paleis en daar buiten stil geworden, belde Lydia om haar ka menier. „Een donkere kap en mantel," beval zij, zoodra het meisje verscheen; zij sprak bij zonder snel. „Gaat mevrouw der makiezin nog uit1?" vroeg het meisje een .weinig angstig, toen zij zag dat het 2300 laat was en rij erg veel slaap had. „Alleen naar het paleis", antwoordde Lydia.. „Gauw wat meisje de mantel!" Binnen twee of drie minuten was rij van het hoofd tot voeten in een wollen mantel gehuld die de mooie japon geheel bedekte. Daarna vroeg zij het meisje om haar in haar boudoir o.p te wachten en niet let tend op de anstige tegenwerpingen van het meisje, verliet zij haastig de kamer. De gangen en de receptiezalen waren nu geheel ledig. Zelfs uit het hoofdgebouw van het paleis, waar de Koning gewoonlijk lang an copieus soupeerde, weerklonk niet de minste echo van gelach of van muziek. Het groote kasteel, gebouwd ten koste van het hajtebloed van de natie en in stand gehou den met haar tranen en haar vernedering, was nu geheel in slaap gedompeld. In dezen afgelegen westelijken vleugel was de stilte haast drukkend. Lydia kon van uit haar eigen vertrekken die van milord bereiken, zonder door cle anti chambre en de gangen te loopen, waar al tijd een paar nachtwachten stonden. Dus kon zij onopgemerkt voorbijgaan als een donkere spookachtige gedaante, die met onhoorbare snelle schreden door een betoo- «verd kasteel voortgleed, in welk kasteel misschien alleen de „schoone slaapster" en haar hofstoet lagen te rusten. Van buiten a.f drong geen enkel geluid tot haar door, behalve het gekras van den een of anderen uil of het klappen van de vleugels van een vleermuis tegen de uitstekende muren. Lydia trok haar mantel vast om zich heen ofschoon het een warme, zwoele Augustus-, nacht was voelde zij inwendig een rilling; haar slapen klopten hevig en het was,, alsof haar oogen gloeiende kolen waren.! Als zij nog een paar kamers door waa, ala rij haar trillende kniëen nog één oogén blik in bedwang hield, dan zou zij in de ver trekken van milord zijn. Zij was wel wat verbaasd clat het er even eenzaam was aJb in de rest van het paleis. De groote audientie-zaal met het mo numentale bed, de anti-chambre waar de verschrompelde gedaante van den heer Du- rand altijd troonde achter de reusachtige seoretaire en de deftige Baptiste indringe-. rigo bezoekers op een afstand hield, al die kamers waren leeg, eenzaam en somber. Eindelijk bereikte zij de achthoekige ka mer die uitkwam op het studeervertrek.- Hier heersohte ook duisternis, behalve een smalle lichtstreep die onder de deur der. studeerkamer doorkwam. De duisternis vooht met de absolute stilte. Lydia liep) alsof rij sliep. Zie riep aan den kamerdienaar. „Achil les!" maar zij deed" het fluisterend, opdat milord er niet wakker van zou worden. Toen er geen beweging kwam riep zij nog eens. „Achilles! is mylord nog wakker? Achil les, ben je daar?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1