ïTo. 16155. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 19 October. Berst© Blad. Anno 1912. PERSOVERZICHT» FEUILLETON. In Hofkringen. ~,Dö Beukelaar" (Chr..Soe. Weekblad) soli'rijft naar aanleiding van de voornemens dor vrijzinnigen, bij de verkiezingen van 1913 samel te werken, o.m- het y eigende: Bij dat al werkt deze Linksen© concen tratie de coalitie in do liand. Tegen liet Liberalisme, tegen een Liberaal Kabinet Iwordt thans woer de lenze, waarbij men feigen gemis van overeenstemming ter Rech terzijde zooveel mogelijk tracht te verdoe zelen. En ook hierom hadden wij gewenscht, dat men ter Linkerzijde zou afzien van ieder verwinnen van het Regeerkasteel, en en kel zou aansturen op overwinning der coa litie, opdat dan da-arna eon zaken-kabinet de leiding in handen zou nemen. Ken zaken-kabinet, dat dan als hoofdpunt van haar niet-politiek program invoering yan evenredige vertegenwoordiging yoorop- gtelde. Deze evenredige vertegenwoordiging hamers vindt zoowel ter Rechterzijde als ter Linkerzijde de meest breede instemming. Aan een zaken-kabinet dan de taak deze zoo algemeen gewenso.hte evenredige ver tegenwoordiging te belic.hamea in een stel. gal, dat het meest aanbevelenswaardig wordt geacht. Deze evenredige vertegenwoordiging kon dan voor het politieke leven nieuwe banen openen. Voorzeker, wij weten zeer wel, dat men ter Rechterzijde ook bij evenredige ver tegenwoordiging den cisch van coalitie blijft stellen. De practijk zal echter' wel lecren, hoe eenig samengaan van Kamer groepen tot 6teun van een Kabinet van zoo gansch an der kaTakter is dan huidige stembus.combi- tnatiee. Bij evenredige vertegenwoordiging staat men vrij in zijn beginselstrijd, komt als vanzelf aan al het stembus-geknoei een einde. Nu moet erkend, dat togen zulk een za ken-kabinet ter invoering van evenredige vertegenwoordiging een vrij gewichtig be zwaar kan aangevoerd. Deze evenredige ver tegenwoordiging zou dan nl. moeten worden doorgevoerd zonder Grondwetsherziening, en kel hiervoor Grondwetsherziening uit te lok ken was immers te bezwaarlijk. En nu kan wel niet ontkend, dat volgens veler oordeel ook bij de tegenwoordige Grondwet evenre dige vertegenwoordiging nog zeer wei kan •ingevoerd, maar er bestaan dan toch ook bezwaren, die niet zonder moer op zijde kunnen gesteld. Bij dat al zullen wij nu bij de stembus van '13 zeer waarschijnlijk staan voor de keuze tus6cheji een Rechtsch coalitie-kabi- het. of een Linksche conocntratie.regeering. En dan kan het wel niet anders of men gaat de hoofdpunten dei' coalitie- en der concentratie-politiek op stuk van beginsel en 's lands belang met elkander vergelijken. Dan komt te staan tegenover dwangverzeke ring, St-aatspensionneering met de mogelijk heid van verdere regeling in de Jij n van vrij willige verzekering. En hierbij, al gaan wij uit naar vrijwillige verzekering langs heel de lijn, ligt onze sympathie meer bij Staats- pensionneering met verdere mogelijkheid van vrijwillige verzekering, dan bij oen dwang, verzekering, die wij veeleer met het Anti- Revolutionnair beginsel in strijd achten, in werking; als anti-nationaal beschouwen, in practijk voor een doel der kleine luyden doer en door onrechtvaardig achten. Een dwangverzekering, waarbij alle mogelijkheid van vrije verzekering voorgoed is afgesneden. Algemeen kiesrecht staan wij voorts èn uit fechtvaardigheidsoogpunt èn als nationaal belang ter wegneming van ongewenschte on rust, beslist voor, terwijl nog altoos in het onzekere ligt, wat voor broddelwerk, van zoo genaamd organisch kiesrecht ten slotte van uit de coalitie zal worden voorgesteld. Ter wijl op stuk van tariefsherziening een verwerping der huidige voorstellen door ons wel vóór alles in 's lands belang wordt ge. acht. Daarbij achten wij nu echter één zaak van groot belang. Mocht slechts vóór de stem bus van '13 tweeërlei ter Linkerzijde vol komen vaststaan. Vooreerst dat men inzake Caondwetsherziening zich geheel wil beper ken tot wijziging op stuk van kiesrecht. En dan voorts, dat niet. slechts in de Grond wet alle beletsel tegen de invoering van evenredige vertegenwoordiging worde weg. eei ,,Ja, die is geheel klaar, zooals ge mij vanmorgen gezegd hebt. En ofschoon wq vreesren dat kapitein Barre 'n trouw aan hanger van de Stuartzaak is toch be sloten wij ten slotte dat het 't beste zou wezen om hem te vertrouwen, liever dan op de „Levantin" te blijven wachten Ik geloof, dat wij verstandig handelden, gij hiet Lydia.Lydia.Wat is er?" Die wanhopige angstige vraag was een gevolg van de afgrijselijke bleekheid van Lydia, dc woeste uitdrukking har er oogen, cie donkere kringen, die zich rond haar oogen vormden. Terwijl haar vader sprak, was zij van den. divan o.pstaan, en nu scheen zij zich niet staande te kunnen te houden, zij beefde van het- hoofd tot de voeten en zij had haar handen voor zich uitgestoken, als om steun te zoeken. Oogenblikkelijk sloeg hij zijn arm om haar heen, met zachte pressie voerde hij haar naar den divan terug en liet haar hoofd op zijne schouders rusten. Lydia... beste Lydia, Ik ben er zeker van, dat ge ziek Bijt." Maar ze wae dien plotselingen aanval ^an duizeligheid al te boven en zij schaam de er zich over, evenals zij het altijd over alle vrouwelijke zwakheden deed. Haar ze nuwgestel had in den loop van dien af- sohuwelijken, gedenkwaardigen dag zoo vel schokken doorstaan, dat het geen genomen, doch uitdrukkelijk worde vastge. steld, dat do Tweede Kamer wordt gekozen bij eenig stelsel van^ evenredige vertegen woordiging. Wij betreuren het maar te zeer, dat in de voorstellen der huidige Grondwets commissie een dergelijk grondwettig vast leggen van evenredige vertegenwoordiging wordt gemist. Een Grondwetsherziening van uit Anti- Rcvolufcionnair beginsel, wij schreven het reeds t clkens, heeft nog steeds ons hart. Doch zoo een algeheele Grondwetsherziening tot stand komt onder leiding van separatistische staatslieden der coalitie, achten wij het ge vaar voor ons land en Kerk. ernstig. De voor stellen der Grondwetscommissie, waarvan de minister-president zelf voorzitter was, heb ben daarvoor de oogen maar te zeer geopend. Enkele principieel© veranderingen van uit Anti-Revolutionnair staatsrecht en het is zeer de vraag hoever deze zouden kunnen reiken zijn zeker op verre en verre na niet waard, dat aan onze Kerk onherstel baar nadeel wordt toegebracht, de historische rechten dier Kerk worden vertrapt, de kerste ning der Overhcidsschool voorgoed wordt af. gesneden, de splitsing van het volksleven nog meer in de hand wordt gewerkt, aan de meest anti-godsdienstige school volledige Overheidshulpe wordt geboden. Onder het opschrift: De oud-libe ralen naar den kelder zegt „Het Huisgezin": Als de vrijzinnigen tot samenwerking ko men op een program, leggen de oud-libe ralen het loodje. En indien, naar verluidt, dat program als hoofdpunten bevat algemeen kiesrecht zonder correctieven en Staatspensionnee- ring, dan teekenen de oud-liberalen hier mede hun doodvonnis. Op het -gebied van onderwijs en tarief- wetgeving waren de oud-liberalen het met de overige vrijzinnigen roerend eens. Wat- hen van de voor uitstre venden on derscheidde en hun bestaan als afzonder lijke partij rechtvaardigde, was juist hun edgen standpunt ten aanzien van het kies recht en de sociale wetgeving. Aanvaarden zij nu het algemeen kies recht, nog wel zonder correctieven (dus zonder meervoudig stemreoht en zonder grootere bevoegdheid voor de Eerste Ka mer) en daarbij het Staatspensioen, wel, waarvoor zouden ze dan nog langer als •zelfstandige partij optreden en zich niet liever bij de Unie-liberalen aansluiten? Mr. Van Houten heeft nog onlangs het allemanskiesrecht en het Staatspensioen veroordeeld. En ds. Bronsveld heeft aan de liberalen den steun der zijnen en der middenstof toegezegd, mihs zij geen alge meen kiesrecht en geen Staatspensioen in voeren. Het schijnt; dat de heer Borgesius het van deze twee gewonnen en de oud-libe ralen belezen heeft^ een hulpkorps van de Unie-liberalen te worden. In 'n driestar n d e r w ij z e r s-s a 1 a- neer mg in „Het <J e n t r u ra" wordt, gezegd' Er begint ongerustheid te komen in som mige onderwjjzerkrragen. Men had in de Troonrede eenige mede- deeling omtrent dén kindertoeslag ver wacht. In die verwachting is men teleurgesteld. Heeft de Minister soms zoo vraagt men zich blijkbaar hier en daar af zijn aanvankelijk voornemen laten varen we gens de smalende wij-ze, waarop door sommigen over den kindertoeslag gespro ken en geschreven is, en zullen de tal rijke voorstanders, die, in vertrouwen op de Regeering, rustig meenden te mogen afwachten, dus worden gedupeerd? Dat zulke vragen zich opdringen, be grijpen we; toch kan, bij eenig nadenken, geen yreeze blijven bestaan. Ongetwijfeld toch zal ook in deze de .regeering, volgens eigen weg, doen, wat zij noodig acht in 's lands belang. Wij meenen daarom, dat, nu verhooging der minima in de gegeven omstandighe den duidelijk de gewensehte salarisverbe tering niet brengen kan, met gerustheid kan blijven afgewacht, op welke wijze (of wonder was, dat die laatste slag haar zoo wel lichamelijk ak geestelijk zeer aan greep. „Neen, neen, beste vader," zei zij zoo luchtig als zij kon, want zij voelde zich nog erg onpleizierig, „ik ben heel goed, ik verzeker het u. heusch... heusch..." hield zij vol, „maak n nu niet ongerust over mij, maar vertel me duidelijk en zoo beknopt als u maar kunt wat voor het oogenblik uwe plannen zijn... de uwe en die van Gaston, wat betreft den tocht tegen den Stuart-... u spraakt daareven over een duel... en toen over de geestdrift en den moed van M. de StainviUe... Ik... ik ben een beetje in de war... en zou het toch gaarne 'willen begrijpen." „Ik zal het je zoo kort vertellen, als «k kan, kindlief," antwoordde hij, nog niet geheel gerustgesteld en haar met teedere onrust aankijkende. „Wij besloten om 'n plaats van op de „Levantin" te wachten, de „Monarch" te sturen, en kapitein Bar re bevelen te geven overeenkomstig de kaart en den brief, die gij ons gegeven liebt en de geheime bevelen door Zijne Majesteit en mijzelf uitgevaardigd!. Als de Stuart en zijn vrienden aan boord zijn, dan zullen zij regelrecht naar de West kust van Engeland varen en daar de Jacobieten aan de eerste de beste ha-ven aan land zetten, waar zij aan de Engel- sche autoriteiten kunnen overgeleverd worden. Toen dit eenmaal vastgesteld wa6, bood Gaston dadelijk aan met de ge heime bevelen naar Havre te vertrekken. Wij zijn toch niet bang voor de mogelijke trouweloosheid van kapitein Barre, want hij moet aan de gegeven bevelen gehoorza men, of hij zal voor zijn insubordinatie wijzen) de Regeering dan wèl voorziening treffen zal. Dat echter degenen, voor wie deze zaak in de eerste plaats van belang is, met lang meer in 't onzekere mogen blijven, hopen ook wij. En we vertrouwen zulks ook. Bedenken we toch, hoeveel maanden -er- loopen zijn, sedert het betrekkelijk cenvon dig probleem in studie genomen weid, (U»a zoude het kwalijk passen te veronderstel len, dat de oplossing nog niet ge vennen we zen zou. Moge ze dan ook weldra wereldkundig worden Het „W eekblad va'nhetReoht" schrijft Een benoeming id de rechtsge leerde faculteit te Utrecht heeft heel wat pennen in beweging g"- bracht. Vee-1 van hetgeen tegen en ook weer voor die benoeming is geschreven geeft ons aanleiding tot een enkele opmerking. Wij hebben altijd gemeend en meenen dit nog, dat voor een benoeming als hoogleer- - aar alleen beslissend mogen zijn de be kwaamheid van den te benoemen persoon, zijn wetenschappelijke verdiensten, zijn ge schiktheid als docent. De kerkelijke of po litieke richting van den te benoemen per soon behoort daarbij, ook bii de rechts geleerde faculteit, volkomen onverschillig te zijn. De faculteit, die een geschikten can- didaat voorbijgaat om zijn richting, begaat tegenover de haar toevertrouwde belan gen een even ernstige misslag als de Minis ter, die een minder geschikte aan de Ko ningin ter benoeming voordraagt met het oog op zijn politieke of godsdienstige mee ningen. Een hoogleeraar lieeft niet tot taak propaganda te maken voor eenige rich ting of opvatting; hij heeft de weten schap te dienen naar zijn eerlijke over tuiging; hij heeft de vrijheid van de stu denten in voDen omgang te eerbiedigen, ook op andcrer meeningen het licht te la ten vallen, en aldus in zijn voordracht het „hoor en wederhoor" tot zijn recht te doen komen. Een partijman, van welke richting ook, is als hoogleeraar misplaatst. Wie van den nu benoemden hoogleeraar verwacht, dat hij op den katheder een bepaalde rich ting zal dienen, en hem wil beoordeelen naar de wijze on naar de mate, waarop hij dit doen zal, drijft hem in een rich ting, waarin hij niet behoort te gaan, en, naar wij vertrouweu, niet zal willen gaan. Naar on ze meening is het voor de Universiteit van ondergeschikte beteeke- nisT van welke richting de hoogleeraar is, aan wien eenig onderdeel van de rechts wetenschap is toevertrouwd. Mits hij, niét door partijgeest geleid, eerlijk en op recht, waar het te pas'komt, eieren over tuiging uitspreekt ondër eerbiediging en waardeerinjf van die van anderen en al dus, wetenschap doceerende, zich toont een man van wetensohappelijken zin, ie hij, ons welkom, ook al staat zijn levens opvatting lijnrecht tegenover de onze. Indien de Regeering haar Benoeming deed, overtuigd, dat zij daardoor aan de Universiteit den besten hoogleeraar schonk, dien zij te liarer beschikking had, kan men met haar in waardeering over personen verschillen, doch heeft men al lerminst recht haar hard te vallen op grond, dat de benoemde een richting is toegedaan, die men zelf verwerpt. Die overtuiging, doch ook die alleen, recht vaardigt ook afwijking van het advies van faculteit en curatoren. Indien zij echter zonder die, overtuiging iemand benoemde om de richting, welke hij vertegenwoordigt, heeft zij zich bezon digd aan de wetenschap en aan de Uni versiteit, wier belangen zij had te behar tigen. Naar onze opvatting mag de kwes tie alleen zóó worden gesteld. Wie haar anders wil stellen, ziet, door partij-inzichten geleid, het belang van het universitaire onderwijs voorbij. gestraft worden, iets, wat hem zeker niet zou bevallen. Over het algemeen genomen durf ik beweren, dat wij minder gevaar beloopen door de „Monarch" te zCcdrn, dan door op de „Levantin" ce wacht-.-ü, en Gaston heeft volmacht om aan sapiteia Barre een groote belooning toe U. zeg gen, als hij de „Monarch" zoo hard mogelijk laat gaan. Daarna behaagde het Zijne Majesteit om Monsieur de Stainville en mij te ontslaan, daar hij zeer ingenomen was met het geestdriftig aa n boa van Gas ton om met ongekende snelheid naar Ha vre te rijden, zoodra hij maar een paard kon machtig worden. Na het boudoir ver laten te hebben, verklaarde Gaston mij evenwel, dat hij het duel met Lord Eglin- ton niet kon opgeven, zijn secondanten Monsieur de belle Isle en Monsieur de Lu- geac hadden reeds zijn aanwijzingen ont vangen en zouden mylord vanavond op wachten, het uitstellen zou hem nu belache lijk en maatschappelijk onmogelijk maken; de straf voor de beleediging, zijn vrouv aangedaan, kon niet op zijn terugkomst wachten. Maar het duel kon böj het aan breken van den dag plaats hebben en hij kon dan een halfuur daarna wegrijden. Dus, zooals ge wel zult inzien, lieve, kan door die gewichtige redenen, het duel geen ernstige gevolgen na zich sleepen. Wat onzen tocht nu betreft het schijnt mij toe, dat alles nu bijzonder goed geschikt is, daar Gaston zweert, dat hij Havre be reiken zal eer de schaduwen van den nacht de zee bedekken." Lydia had vrij rustig naar die lange ver klaring geluisterd en nam van iedere bij zonderheid van het plan ü&titie, opcfat haar toch maar niete ontgaan zou. Gemeenteraad van Wassenaar* (Vervolg van gisteren). De rekening van liet Burg. Armbestuur werd goedgekeurd, sluitende met een voor. deelig saldo van f431.25. De begrooting van dit Armbestuur voor 1913 werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f2627. Ingekomen was een schrijven van de Ge zondheidscommissie van Katwijk tot wijzi ging van de algemeene poli tie. ver orden ing, vooral met betrekking tot vervoer van kwa lijk riekende meststoffen. In dien geest werd de verordening gewijzigd; echter werd niet voldaan aan het verlangen der Gezondheids commissie, om te bepalen, dat vischafval als mest gebruikt, dadelijk wordt ondergespit, wat B. en "We. niet voor practische toe passing geschikt achten. Ingekomen was een verzoek van den onder nemer van den omnibusdienst van Wassenaar naar Voorschoten, den heer Beyersbergen, om het hem verleende subsidie van f 1000 met f 300 te verhoogen. De Voorzitter stelde, namens B. en Ws. voor, hierop voorloopig niet in te gaan. Zij willen een advertentie in de bladen plaat sen, om gegadigden voor dezen dienst op te roepen en dan eens zien welke voorstellen zullen inkomen. Blijkt dat niemand zich aanmeldt, dan kan men er nog altijd toe overgaan. Misschien zou men een auto- dienst kunnen krijgen. De Voorzitter verdedigt het voorstel met nadruk. Er wordt niets nleo verloren en er kan mee gewonnen worden. Na heel wat 'discussie, werd met algemeen© stemmen het voorstel aangenomen. Ter tafel kwam nu de gemeente.begroo. ting dienst 1913, die zonder eenig debat werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 51,830.22de gewone inkomsten en uit gaven op f45,798.23 en de buitengewone ontvangsten en uitgaven op f 6031.99, terwijl op den post onvoorziene uitgaven wordt uit getrokken f 286.88 en de hoofdelijke omslag zal moeten bedragen f 10,000. Doch de Voorzitter stelde het nu aan de orae. B. en Ws. deden het voorstel den Hoofdelijken Omslag af te schaffen en er veer in de plaats tc stellen heffing van op centen op dc hoofdsom der personeel© be lasting. De opbrengst van liet personeel be draagt f 30,000, met 35 pCt. opcenten te heffen op deze belasting zal men den hoof- delijken omslag kunnen doen vervallen. De Voorzitter zette uiteen hoe deze nieuwe belasting zal werken. Hij verdeelt de bur gers in drie groepende meest gegoeden de middenstand en de mindergegoeden. Hij neemt daarvoor telkens een groep van 45 personen. De eerste groep betaalt nu f 5964.48, bij de nieuwe regeling zal dit be dragen f6333.12, een kleine vermeerdering dus. Detweede groep draagt thans bij f283.26 en zal bij heffing van 35 pCt. op centen op het personeel moeten betalen f271.57, dus een kleine vermindering. Da laagste klassen zullen een weinig meer moe. ten betalen, thans f 4170, zou deze groep dan f 6140 betalen. Dit is iets meer en dit is ook volg.ens den Voorzitter de zwakke plek in zijn regeling, maar er staat tegen over, dat zij, die de meeste kinderen hebbm, dan het laagst zullen worden aangeslagen. De heer Hooft Graafland kan zich wel vereenigen met dit voorstel, doch hij zou ook te gelijk opcenten op de grondbelas ting willen heffen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat daarop reeds 40 pCt. op het gebouwde en 10 op ongebouwde wordt ge. heven. De heer Van Pallandt, wethouder kan zich niet vereenigen met het voorstel van B. en Ws. Do H. O. heeft al jaren gewerkt en nu de nieuwe burgemeestér er nauwelijks een jaar is, komt hij met iets nieuws enkel omdat er eenige reclames ingekomen zijn. Wassenaar wordt thans getrokken van- wego den lagen H. O. en omdat er geen opcenten worden geheven. De Voorzitter bestrijdt deze meeningen, voert nog als een voordeel van zijn voor stel aan dat ook zedelijke lichamen en naam- loozn vennootschappen kunnen worden ge troffen. Hij noemt de Maatschappij „Oud- Wassenaar" en de Katholieke Kerk. De heer Van Pallandt stelde eindelijk voor het voorstel van B. en Ws. nog twee Haar vader kon heusch gerust zijnZij was volkomen kalm, oogenschijnlijk zelfs opgewekt, en toen zijn rede geëindigd was, dankte zij hem op natuurlijke wijze, en drukte haar goedkeuring uit over al les wat er gedaan was geworden. „Alles is keurig voorbereid en gearran geerd, beste vader," zei zij opgewekt; „het sohijnt mij toe, dat ik niets beters kan doen, dan een beetje rust gaan ne men. Ik vrees, dat ik den beelen dag wat overspannen ben geweest en u veel angst veroorzaakt heb. Allee is nu ten beste ge schikt, nietwaar?Zullen wij nu bei den naar bed gaan?" Monsieur le Due zuchtte van verlichting Hij scheen zijn sedert lang verloren doch ter weergevonden te hebben. Dit was zij, zooals hij haar kende: een vrouw met een helder hoofd en veel zelfbeheersching, een troost en een gids voor anderen. Hij trok haar naar rich toe en kuste baar teeder, en als er iets terughoudends of tegenstre- vends was in het jeugdige lichaam, dan was hij te zeer met zichzelf bezig om dit op te merken! Hij zei haar goeden nacht, waarna hij met zichtbare geruststelling en met lich ten tred cle kamer verliet. XXX. Deseoondantenvandenheer de Stainville. Toen Achilles, na mevrouw de Markiezin naar haar appartementen geleid te heb ben, weer op zijn gewichtige schreden te rugkeerde, was hij zeer verbaasd de waar jaar op te schorten, welk voorstel met op één na algemeene stemmen werd verworpen, (die van den heer Van Pallandt). Het voorstel van den heer Rooyakkers om' uitstel tot een volgende vergadering werd met op één na algemeene stemmen (die van den heer Ruygrok) aangenomen. Ten slotte werd na uitvoerig debat be sloten tot uitbreiding van het Plantsoen aan het Slooteinde, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 178.50; welke begrooting den heeren niet meeviel, terwijl men ook onge rief vreesde voor het lossen. De heeren Van Pallandt, Rooyackcrs en Van der Hulst stemden tegen. Ten slotte las de Voorzitter een circulaire voot, die hij vanwege het gemeentebestuur wilde rondzenden bij verschillende ingeze tenen, om te komen tot de oprichting van een Bouwvereeniging tot stichting van Ar beiderswoningen, waartoe werd besloten. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de Ned. Wielerbond zijn medewerking heeft toe. gezegd voor het nemen van een proef voor verharding van een weg door Wassenaar waarvoor hij aan den Bond hulde brengt. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Hulst of er ook mogelijkheid is, dat de Kerkstraat wordt verbreed, door achteruit- plaatsing van het hek van het erf van den heer Van Relcum; de heer Kuypers klaagi de over den slechten toestand der gemeen tewegen en straten. De Voorzitter zeide onderzoek en over weging toe en .deelde nog mee, dat aan het tuinpad een waarschuwingsbord zal wor den geplaatst. Daarna werd de vergadering gesloten. „De Voorzorg." Men meldt ons uit Utrecht: De volgende week zal de uitbetaling plaats vinden van de overgebleven gel den der Vereeniging „Voorzorg", onder linge verzekeringsvereen. van personeel S.-S., die, zooals bekend is, destijds werd ontbonden. Hardnekkige geruchten gaan, dat de liquidatie-com missie niete van de be scheiden van vóór 1885 heeft kunnen vinden. Hierdoor is het tijdstip van uit betaling eenigszins vertraagd. Ten opzich te van het Toelagefonds, dat aan de „Voorzorg" verbonden was en waarvan reeds de uitkeeringen plaarts vonden, wordt gemeld, dat er voor deelgerechtig- den een overschot van ruim 10,000 over bleef. Men acht dit te veel, zoodat hierover wel onder belanghebbenden kwestie ml ontstaan, die, nu er geen vereeniging meer is, zeer moeilijk zal zijn op te lossen. De schouwburgen in Enropn. De „Gaulois" geeft een intéressante sta tistiek over de schouwburgen in Europa, waaruit blijkt, dat de Romaansche landen in verhouding.tot hun aantal inwoners meer schouwburgen hebben, dan de andere lan den. Frankrijk' hééft de meeste theaters, niet minder dan '596, vervolgens komt Ita lië met 544. Dan Volgcii Èngeland (372), Duitschland (362), Spanje (288), Oosten rijk (216). In Rusland zijn 149 schouwbur gen, in België 04, in Holland 41, Zwitser land 40, in Zweden 37 en in Noorwegen 29. In Servië heeft men 18 schouwburgen. Deze opgaven hebben geen betrekking op concertzalen, variétés en bioscoop-onderne mingen., tiet slgarettenverbrnik in Duitschland. Volgens de „Süd-Deutsche Tabackszei- tung" is het gebruik van sigaretten in Duitschland in de laatste jaren verbazend toegenomen. In 1897 werden er 1,1 mil liard gefabriceerd, thans is dit aantal ver- tiendubbeld. Vooral in de laatste vijf jaar valt deze toename te constateeren. In 1911 werd er 12,2 °/o m'eer verbruikt dan in 1910 en 82 °/o meer dan in 1907. Stelt men 't aan tal sigarettenroolcers in Duitschland op 20 millioen, dan rookt ieder er 620 in het jaar. De Duitschcrs geven dan ook jaarlijks 250 millioen Mark voor sigaretten uit. dige Baptiste Durand in de kamer, die naar het studeervertrek van mylord voer de, aan te treffen. Het verschrompelde kleine mannetje zag er erg van streek uit: hij had een paar ^ware boeken onder zijn arm en twee grooto witte penneschachten achter zijn ©oren gaven hem het uiterlijk van een ver baasden ooievaar. Het was al lang den gewonen tijd voor bij waarop M. Durand, beladen met zijn zware boeken, gewoonlijk de studeerkamer van den markies betrad en tot lang na middernacht met m^lórd bleef praten. El- ken avond op hetzelfde uur kwam hij in de achthoekige kamer; hij had altijd een leeren tasch bij zich, gevuld met papieren, die netjes bij elkaar gebonden waren en hij kwam altijd met een ietwat angstige uit drukking op zijn gez:cht naar binnen en kwam er met een verlucht air uit. M. Achilles had vaak zijn broeden, deftigen rug gebogen, om door het sleutelgat te kijken van de deur, waardoor M. Durand altijd eiken avond om tien uren verdween, maar alle voldoening, die hij daarvan had, was, dat hij twee stemmen hoorde, de een vast en gedempt en de andere ietwat schril. En als M. Durand dan na middernacht de kamer uitkwam, dan zei hij M. Achil les kortaf goeden nacht en weigerde steeds eenige opheldering te geven ten opzichte van het werk, dat hij zoo laat op den avond voor mylord deed. Als men er bij hem op aandrong, dan zei hij vaag: „Rekeningen!" maar dat was natuurlijk belachelijk. M. Achilles had nog nooit gehoord van een edelman, die

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5