N°. 16155 Zaterdag 19 October. A0. 1912. feze Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. FEUILLETON. In Hotkriiigen. LEIDSCÏÏ DA&BLAD PRIJS DKR ADV EBTENTIEN s Van 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letter» naar plaaternimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het inoaseeeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voer Leiden per week 9 Oente i per 3 maanden 1,10. Balten Leiden, per leoper en waar agenten gevestigd zijn i 1,30. Franco per poit 1.66. Leiden, 19 October. De nieuwe predikant bij de Ev.-Luth. Gem., alhier, ds. J Ph. Makkink, vaii iumpen naar hier gekomen, hoopt mor-. genavond zijn intrede te doen, na des morgens te zijn bevestigd' door da. H. Makkink, van Breda. Tot dekking van het nog altijd be staande tekort op de rekening van de drie scholen der Vereeniging voor Uhr. Onder wijs ten behoeve van On- en Minvermo genden alhier thans nog f 994.29 zul- len tweethondend leerlingen dier «ohoUn en mej. A. Ludwich, van nier, als solo- Bongerefl, op 31 October een avond uit voering geven in de Pieterskerk, alwaar dan als spreker hoopt op te treden dr. J. Lammerts van Bueren, Ned.-iierv. pred. te Amsterdam. De heer A. Sjouw, alhier, komt voor op een voordrodht van B. en Ws. te Am sterdam ter benoeming van een onderwij- Eer aldaar. Voor den Indiscken dienst is bestemd ter benoeming tot onderwijzer derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande de heer A. A. L. van den Hoven van Genderen, te Leiden. De examens voor krankzinnigenver pleging, ingesteld door de Nederlandsche iVereenigmg voor ursychiatrie en Neum- logri, zullen afgenomen worden o. a.op „knVegeest," „itlujngeest" en „Voo**- gecstH op 5 .November. De 1ste luit. H. H. E. Daelken, van het 2de iv"ig. velö'-art. alhier, wordt 2 Nov. belast met het commando over het trein de tachement in de legerplaats bij Oldc- bro'ek. De K.-K kiesvereeniging Hecht voor 'Allen" te Loosduinen heeft met 28 van de 32 geldige stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten \ar Zuid-Holland (vacature-IJzermans) den heer G. J. van Marrewijk, secr.-penningra. der Loosduinschê Groentenveiling. De Doopsgezinde Gemeente te Zaan dam (Oostzijde) heeft besloten, dat de verkiezing van kerkeraadsleden voortaau zal geschieden aoor de matme'i;ke en vrou i welijke leden der Gemeente. De invoer mg zal geschieden langs geleidelijken weg. De tegenwoordige kerkeraad blijft- zitcon en i zal met een commissie van zes leden een verkiezingsreglement ontwerpen, waarin ook een artikel moet voorkomen, hetwelk de verkiezing van vrouwelijke diakenen mogelijk maakt. Het bestuur van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbediend* n „Aievcu rius" heoft zich per circulaire gewend 1 tot de firma's welke in Den Haag alleen gedurende de zomermaanden de vervroeg de Zaterdagmiddagsluiting hadden inge- gevoerd, met verzoek om dien maatregel ook het overige gedeelte des jaars toe te passen. Op het drietal voor hoofd der Ghr.- Nat. school te Polsbroek zijn geplaatst de heeren A. de Beun, te Bodegraven; P. Dirkse te Oud-Beijerland en P. H. Kroon, te Utrecht, allen onderwijzer. Na een langdurige ongesteldheid is, in den ouderdom van 80 jaren, te 's-Gra- venhago overleden de oud-officier van ge zondheid der Kon. Ned. Marine, A. I. van Manevelt. De Raad van Delft bracht een bedrag van f 2000 Op de begrooting voor een keu ringsdienst van levensmiddelen. Bij bet te Rotterdam gehouden exa men in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn geelaagd de heeren A. A. Hogeweg en G. Hogeweg, beiden van Nieuwerkerk aan den IJsel. Bij de gasteren te Haarlem gehouden herstemming ter verkiezing van twee leden van den Raad in district III zijn uitge bracht 2934 stemmen. Hiervan verkregen de heer A. Nagtzaam (S.-D. A.-P.) 1554, de heer E. van Everdingen (S.-D. A.-P.) 1449, de heer P. J. van Kessel (R.-K.) 13*18 en dr. K. E. de Jong (Ghr.-H.) 1455 stem men. Gekozen zijn dus de heeren De Jong en Nagtzaam. Met den heer Nagtzaam doet de S.-D. A.-P. haar rentrée in den Haarlemschen Raad. De heer Nagtzaam is onderwijzer op wachtgeld. De kans, dat tegen zijn verkiezing pro test zal worden aangeteekend, is niet bui tengesloten, zegt ,,De Tel." De heer M. W. Schalij, ruim 29 jaren burgemeester van Woerden, heeft tegen 16 December ontslag gevraagd. Te Rotterdam werd heclen de vijfde Aocountantsdag gehouden. De voorzitter de heer E. van Dien, open de de bijeenkomst met een rede, waarin hij allen van harte welkom heette en daar bij een speciaal woord van welkom wijdde aan de aanwezigheid van mr. G. van Slooten Azn., lid van de arrondissements rechtbank te Rotterdam, die voor d<eze ver gadering zou inleiden het onderwerp: „Wettelijke regeling van de publioatie der jaarstukken van Naamlooze Vennoot schappen." De voorzitter sprak daarna over; „De grenzen van accountants-bevoegdheid". De heer G. P. J. Hogeweg, accountant te Amsterdam, trad als inleider op over het onderwerp „Waardebepaling der aotiva voor de balans". Het voorstel van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, om f 500 te geven als steun aan de stakende glasblazers, is bij referendum goedge keurd. Volgens opgave in „De Schatkamer" bedroeg het aantal vacaturen in de Ned.- Herv. Kerk op 1 dezer 123, waarvan in Gelderland 12, Zuid-Holland 20, Noord- Holland 19, Zeeland 10, Utrecht 4, Fries land 16, Overijsel 8, Groningen 19, Noord- Brabant- en Limburg 7, Drente 8. Het aan tal beschikbare proponenten wa<s 39. Te Naarden besloot de Raad enkele maanden geleden tot afschaffing der ker mis op een verzoekschrift-, onderteekend door 103 ingezetenen. Later kwam een adres in, voorzien van 341 handteekenin- gen, om op dit genomen besluit terug te komen. Toen besloot de Raad een referen dum uit te schrijven om den geest der bur gerij te weten. Het resultaat daarvan is, dat 450 hoof den van gezinnen zich voor behoud! en on geveer 150 voor afschaffing der kermis hebben verklaard. Binnenkort vergadert de Raad opnieuw. Gisteren zou in de Ned.-Herv. kerk op Urk stemming gehouden worden voor een nieuwen kerkeraad. Van de 40 steniger eoh- tdgden waren er zeven opgekomen. De stemming werd uitgesteld. AARLANDERVEEN. Ds. D. Meerburg, pred. der Ned.-Herv. Gem., hoopt, na herstel van een ziekte gedurende een halfjaar, morgen weer voor zijn gemeente op te treden. ALPHEN. Als kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem. werd herkozen de heer J. Oosthoek, die deze herbenoeming heeft aangenomen. Voor het bouwfonds der Martka- Stichting is ingekomen f 1000 van mej. D. van H., te 's-Gravenhago. BODEGRAVEN. Tot ouderlingen der Geref. Gem. zijn herkozen de heeren C. Bol en C. Zaal en is gekozen de heer G. Bekker. Tot diakenen, zijn gekozen de heeren D. A. de Jongh en Pak. BENTHUIZEN. Tot zetters zijn be noemd de heeren R. Paul en P. Slootweg, die hun benoeming hebben aangenomen. HAARLEMMERMEER. De hoofdprij zen in de Haarlemmermeersche paarden- Verloting. uitgaande van de afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw, en waarvan de trekking gisteren werd gehouden, zijn ge vallen op de nummers 3767, 3252, 1720, 4573, 4675, 2612, 2677, 4393, 4210, 708, 33*16, 4997, 642, 3422, 3739, 3038 en 3983. HAZERSWOUDE. Aan onze gasverl'oh- ting wordt een belangrijke uitbreiding ge geven. Vooreerst wordt de leiding door getrokken in het Westeinde tob aan de Zijde; de Stationsweg en de Gemeeneweg tot aan den Rijndijk genieten reeds een paar dagen van dat onwaardeerbare voor recht en zelfs het station, dat steeds gele ken heeft op het huisje van den Wilde man, waarop de oogien van Klein Duimpje en de zijnen hoopvol gericht bleven, is thans, zoowel als het perron, met de ze geningen van het gasgloeilicht bedeeld. Gewis, den tijd van: „Zoo klok, zoo spuit, zoo lichtje" zijn wij te boven. De heer C. Erkelens, die in de laat ste jaren op sportgebied meer van zioh deed spreken, heeft thans in den 15 K. M. baanwedstrijcl te Groningen den eersten prijs behaald met wielrijden. De grond is thans duur, ook, en niet heb minst in onze gemeente. Dat is weer gebleken bij den verkoop van een boerde rij met twee arbeidershuizen en 32 H. A. land, waarvoor de kapitale som van f 79,702 werd besteed. De deelneming aan het herhalingson- derwijs wordt steeds grooter. Voor dezen cursus werden op de verschillende scho len op het dorp 34 leerlingen aangegeven. Een verblijdend verschijnsel is dit zonder twijfel. KATWIJK AAN ZEE._ De heer B. Ge wald, alhier, zal op 1 Nov. a.s. 25 jaren rijksambtenaar zijn. Van 1892 tot heden had hij Katwijk tot standplaats. De bomschuit K. W. 48" van deii heer D. W. Ouwehand Dzn., kwam giste ren binnen met acht last haring en schade aan de vleet. De netten waren blijkbaar beschadigd door het 6churen over den grond. Het is de laatste dagen weer bij uit stek druk in het reederij-bedrijf. Er zijn soms handen en... motorschuiten te kort). Veel arbeid wordt ook veroorzaakt, door dat er zooveel Engelsche haring te IJmui- den opgekocht wordt. Ook kwamen er in de afgeloopen week veel vaartuigen, te Katwijk thuisbehoorende, binnen. Zoo kwa men er acht loggers en negen en twintig bommen voor de tweede reis binnen, zoo- dat nu nog worden verwacht Voor de twee de reis negen bomschuiten en één logger (de K. W. 80.) LISSE. In tegenwoordigheid van den directeur der Tuinbouwschool, de leeraren en de Commissie van Toezicht, werden gis teravond de lessen weder aangevangen van het tweede gedeelte van den Tuinbouwwin- tercursus. OUDSHOORN. In de kleine nutszaal werd een openbare les gegeven tot slui ting van de landbouwzuivel-cursussen te Oudshoorn en te Woubrngge. Behalve het bestuur van de afdeeling AlphenOudshoorn en Aarlanderveen, van de Holl. Mij. van Landbouw, op wier initia tief de cursussen zijn opgericht, waren aan wezig enkele dames-leden van de Commis sie van toezicht, de inspecteur van het landbouwonderwijs, dr. K. M. A. van der Zande, de rijkslandbouwleeraar, A. N. Neeb, de burgemeester van Oudshoorn, en kele ouders van cursisten en eenige be langstellenden. Behalve dr. Yan der Zande, die de cur sussen sloot, voerde het woord de voor zitter van de afd. van do Holl. Mij. van Landbouw en namens de oursisten te Wou- brugge sprak mej. Swarfc, aldaar, en na mens de cursisten te Oudshoorn, mej. Yan Wijk, te Gouwsluis. Beide dames boden daarbij namens de oursisten haar leeraar een aandenken aan. RIJNSBURG. Yan de 25 lotelingen zal deze gemeente 20 manschappen voor de lichting 1913 moeten leveren. TER-AAR. Het aandeel der te leveren manschappen Voor de lichting der militie 1913 is door Ged. Staten van Zuid-Holland voor deze gemeente bepaald op 17, waar. door de vier hoogste nummers 18 tot en met 21, zijnde de lotelingen H. P. Heems kerk, M. A. St-igter, G. van der Sluis en H. A. Bardelmeijer, niet ter inlijving zul len worden opgeroepen. YOORHOUT. De Raad vergadert a. s. Donderdag, dea avonds te zes uren O. m. komen op de agenda voor: benoeming on derwijzer herhalingsonderwijsidem amb tenaar Burg. Stand; vaststelling Begroo- ting 1913. Van de 12 lotelingen der lichting 1913, voor deze gemeente, zullen 10 voor de na tionale militie worden ingelijfd. Wegens vertrek naar Rusland is door J. P. de Brabander, loteling van de lich ting 1913, uitstel gevraagd voor het opko men voor de eerste oefeningen' bij de nationale militie. WARMOND. De Raad vergadert Don derdag a.s., 's morgens om tien uren. O.a. komt aan de orde: wijziging veror dening salaris-regeling onderwijzers. Het aandeel dezer gemeente in de te leveren manschappen voor de lichting 1913 voor de militie bedraagt vijf. En waren zes loteliingen. G. Morgenstjerne Munthe, Kunsthandel Sola.) Men behoeft niet bijzonder veel opnxer- kmgsgavo te bezitten, om verschilpunten te vinden bij de vergelijking tussclien liet jong ste werk van dezen schildermet dat van ouderen datum. Droeg voorheen zijn kunst schier overal hét karakter van vluchtig heid, van luchtige ik wil niet zeggen ontalentvolle aanduiding van vaak veel. éischende gegevens, sinds eenigen tijd voeirt hij zijn penseel met aanmerkelijk meer de gelijkheid en evenwicht. Het is een verlies en een winst tegelijk. Het levendige, tintelende, gloeiende van zijn spontaan-geuite stemmingskunst, de kracht van zijn korte, maar hevige c.onoen. tïatie is grootendeels geweken. Het louter- emotioneele, soms ^romantische, maakte plaats voor rijpere verstandelijkheid. Hij won aan gavo bearbeiding, eenvoud van gegeven en voldragenheid. Deze schilder js volstrekt niet zonder ta lent. Het verheugt ons, dat hij heter ging opzetten; de technische moeilijkheden, in- plaats van ze te ontwijken, aandurft. Even waar echter is het, dat hij zijn vermogens nog moet ontplooien. Hij kan dat, omdat zijn nieuwe werkwijze hem voor oppervlakkigheid en onbedwongenheid zal be. hoeden. Op een breeder fond kan hij in weidscher licht .verschijnen. Er zijn hier een paar strandgezichten, zoowel in olie. als in waterverf, die deze bewering waar maken, hem moeten wijzen in welke richting te streven. Ik noem zijn ,,Piink op 't verlaten strand", zijn „Schelpenvisscher met kar". Daar iceft in iets van 't blonde van de "buiten-atmosfeer, van ijlheid der ruimte, van wijdheid- van zeé en lucht. Daar toont hij lijn in de verre bochten; van strand en duin, beeldt hij afstand van zee en liemel. Hierin hebben Maris en Weisson- bruch op 't best zicli voor ons onvergetelijk gemaakt. Munthe begrijpt de bewegingen van de branding. Hij treft den golfslag en de dei ning, zij het met minder massieven gang en minder hreede 6tuwing dan een Meidag. 't Moeilijkste thema voor den zee. en laïid. schapschildöi* is wel do hemel. De leek zal nauwelijks verstaan, wat., studie de struc tuur der wolken voor een schilderij vereischt. Munthe geeft Jiior een paar zwaarbewolkte luchten, die jnderdaad voortreffelijk zijn. Er zit zwaarte en lichtheid in, welving en doezelende verte. De pinken uit Katwijk zijn niet onverdien stelijk, alhoewel de rompen in de ronding ietwat misteekend zijn. Zij liggen als mas sieve gevaartenmast en tuigage rijzen goed tegen de lucht. Licht en luchtig, vol zonnigheid, is zijn. kleine stukje uit Zieriksee, een laantjo, be neden langs den hoogen dijkrug. 't Helle licht kleurt in de boomtoppen, aan de stam. men, op den groenen vloer. Wij twijfelen niet of deze schilder be reikt met eenige volharding en arbeid nog veel. Althans, hij is op den weg. I. v. W. 671 „Een dringend bezoek, mijnheer de mar kies," antwoordde Achilles met vaste stem. „Ik kan memand ontvangen. Ik ben bezig," zei de stem in de kamer. M. de Belle Isle voelde, dat dit tooneel- tje niet erg waardig was; noch hij, noch j M. de Lugeac waren gewoon achter den rug Fan een lakei te staan, die met iemand 1 achter een gesloten deur sprak; toen dus Monsieur Achilles zich tot hem wend'e met een blik, die duidelijk, doch eerbiediglijk t te kennen gaf, dat het geding beslist was, Btootte hij hem ruw op zijde en riep zelf met luide stelif: „Pardon, Markies, het schijnt mij toe, dat u hedenavond uw deur te zorgvuldig afsluit. Ik, Ar.dré de Belle Isle en mijn vriend de graaf de Lugeac wenschen een i Woordje met u te wisselen. Wij vertegen woordigen den graaf de Stainville en, tenzij er zich een dame bij u bevindt, ver- eoek ik u de deur open te doen." Aangezien de deur gesloten bleef, in ieder geval te lang voor het geduld van M. den markies nam hij brutaal weg de kruk ter hand en gooide de deur open. De zware paneelen vlogen naar achter en lie ten Lord Eglinton zien, die aan z'n secretai re zatte schrijden. Zijn hoofd rustte op zijn hand, maar hij keerde zich om ten einde naar de twee edellieden te kijken, die dood stil en nu onderworpen op den drempel ble ien staan. Hij stond op om te groeten, maar keek hen een weinig verbaasd aan en hield zich een weinig op een afstand en maakte geen enkele beweging als uitnoodi- ging voor hen om binnen te komen. „Wij vragen u pardon, milord" zoo be gon de heer de Belle Isle, die zooals hij naderhand verklaarde, zich niet op zijn ge mak gedoelde, „wij, M. de Lugeac en ik zouden u niet gestoord hebben, als wij niet hedenavond een kleine formaliteit te ver richten hadden, die wij niet kunnen uit stellen en die wij u verzoeken moeten wel te willen ten uitvoer brengen. „Welke formaliteit, mijnheer?" vroeg mi- lord beleefd. Ik vrees, dat ik u niet be grijp." „De geheele zaak is zeer onverwacht af gehandeld geworden, dit moeten wij toe geven," vervolgde de heer de Belle Isle, die altijd nog op den drempel der deur stond, schijnbaar niet van plan om zich ver der met dien man in te laten, dien hij eeni gen tijd geleden had leeren kennen, maar die hem nu eensklaps vreemd scheen te zijn, geworden; hooghartig, ernstig doch be leefd, met een bijzonder koelen blik op zijn gelaat-, die ieder **poor van gemeenzaamheid scheen te verbieden. „En dat is dan onge twijfeld de reden, my lord, waarom gij uw secondanten niet aan Monsieur de Stain ville genoemd hebt." „Mijn secondanten!" herhaalde mylord. „Ik vrees, dat u mij wel zeer dom zult vinden..., maa<r ik begrijp u beusch niet!" „Maar zeker, mylord", protesteerde M- de Belle Iele oen weinig uit het veld ge slagen. „Wilt u zoo goed zijn om ze mij te ver klaren?als het noodig is." „Noodig? Drommels, ik had niet ver wacht, dat het noodig zou geweest zijn. Gij mylord, en mevrouw de markiezin, uw vrouw hebben den graaf de Stainville en ook mevrouw de gravin beleedigd. Wij vertegenwoordigen in deze zaak den graai de Stainville en wij verwachten, dat u hem voldoening zult willen geven. En wij zijn hedenavond) gekomen, mylord, om u vriendelijk te verzoeken uw eigen verte genwoordigers te willen noemen, zoodat wij de bijkomstigheden van deze zaak re gelen kunnen op een wijze, die den graaf de Stainville aangenaam zal zijn, daar hij de beleedigde partij is." „Daarom, mylord", vervolgde hij met eenige stemverheffing, daar Lord Eglin- ton geen antwoord gegeven had, „verzoek ik u om uw secondanten te noemen, zon der eenig uitstel, opdat wij u niet langer in uw privaat leven zouden behoeven te storen." „Ik behoef dat niet te doen, M. de markies," antwoordde mylord ru6tig, „ik heb geen secondanten noodig." „Geen secondanten?" riepen de twee edellieden eenstemmig uit. „Ik ben niet van plan om met M. de Staiiville te duelleeren." Als lord Eglinton eensklaps zijn voorne men te kennen had gegeven om koning Lode wijk te onttronen, en de kroon van Frankrijk op zijn eigen hoofd te zetten, dan zouden zijn twee bezoekers niet meer verbijsterd hebben kunnen zijn. Beiden, M. de Belle Isle en M. de Lu geac, waren inderdaad stom vjfn verba zing: in geheel hun ervaring van het hofleven wa6 zulk een toestand nog niet voorgekomen en geen van beiden wist let terlijk, wat hem te doen stond. - M. do Lugeac, die jong en aanmatigend was, herkreeg het eerste zijn tegenwoor digheid van geest. Even als zijn fortuin lijke bloedverwante, Jeanne Poisson de Pompadour, was hij in een achterbuurt van Parijs geboren- zijn buitengewoon succes, dat zoo spoedig op d'at van de gewezen kruidenierevrouw gevolgd was, had hem een brutaliteit en een zekere onbeschaamdheid gegeven, die aan den ou deren de Belle Isle ontbraken en die hem hier op 't oogenblik goed te stade kwamen. „Moeten wij dit als een bepaalde weige ring beschouwen, mjdord?" vroeg hij nu op den man af. „Zoo als u goedvindt." „U wilt dus M. de graaf de Stainville niet de satisfactie geven, zooals het tus- echen mannen van eer het gebruik is?" „Ik wil niet met M. de Stainville vech tenherhaalde mylord kalm. „Ik ben met andere zaken bezig." „Maar, mylord", kwam hier M. de Bel le Isle tu9sehenbeiden, „u kunt niet nage dacht hebben over de gevolgen van zulk een daad, die ikzelf op dit oogenblik niet «zou durven te karakteriseeren." „U zult mij wel willen verontschuldigen, mijne heeren", zei lord Eglinton, met schijnbaren tegenzin, „maar is het noo dig, dat dit onderhoud nog langer wordt voortgezet?" „Volstrekt niet", antwoordde M. He Lugeac spottend. „Het is onze zaak niet, om aanmerkingen op het gedrag van my lord te makenvoor het oogenblik!" voegde hij' er met veelbeteekencnde uit drukking bij. Maar M. de belle Isle was, niettegen staande aijn onwaardigen aanhang Mm de kliek van Pompadour en haars gelijken, een nakomeling van den ouden Fransehon adel en het hinderde hem in te zieD, dat een hooggeboren edelman, wat ook zijn misslagen mochten geweest zijn, door zulk een parvenu a-ls de. Lugeac zou vernederd worden. Een gevoel van welwillendheid niet geheel onverklaarbaar deed hem bemoedigend zeggen: „Laat ik er u van verzekeren, mylord, ofschoon ik hierin mijn officieele macht te buiten ga dat M. de graaf do Stain ville niet van plan is om n hard te be handelen. Het feit, dat hij de beroemdste vechtersbaas in Frankrijk is, heeft mis schien op dit oogenblik invloed op u, miar fcoudt u mijn oude ervaring willen geloo- ven als ik u verzekerde, dat de bekende handigheid van den graaf de beste veilig heidsklep voor u is? Hij zal tevreden zijn met u een kleine bestraffing toe te die nen daar hij een meester op den d'gei is, kan hij dat gemakkelijk zonder u ernstig te verwonden. Ik vertel u dit na tuurlijk in het grootste vertrouwen en om dat ik weet, dat h°t zijn plan is. Daarm- boven gaat hij morgen een belangrijke re-a ondernemen en zou hij dus een zeer Vorte ontmoeting voorstellen bij het krieken van den dag in ©en van de boschjes van het Park. Een enkel© schram ik verzeker u u behoeft niets anders te vree»en. Minder kon hij wel niet doen (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1