N°. 16154 Vrijdag 18 October. A0. 1912. §eze <§onrant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. H Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. - Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH PRIJS DliR ADTERTENTIEN: Yan i6 regels ƒ1,05. Iedere regel meer Grootere lettor» neu jloatsrnimte. - Kleine edrertentiën van 30 woorden 40 Oents contant i elk tiental woorden meer 10 Oento.-Voor hot incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 8 Oents i per 3 maanden 1 J J l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franco per post i. i'. t 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder» van Leiden Gezien het adres der firma KAAS Oo. vergunning tot uitbreiding, van de fa briek van gemaakte goederen in het per sei Hooge Rijndijk No. 62, Sectie M No. 8047, door het maken van eenige aanbou wen en het bijlplaatsen van 2 electromoto- waarvan 1 van 3 en 1 van 1 P.K.; Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan bet publiek Hat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge- llegd is; alsmede dat op Vrijdag l Nov. a. s., 's voormiddags te elf uren, op het l Raadhuis, gelegenheid ®al worden gegeven I Cm bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vea- Itigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn sij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin- j derwet voor het gemeentebestuur of een i «ijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, NT. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 18 October 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algem.ene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan T. HOOGSTRATEN, en rechtverkrij- genden, tot het oprichten van een zuiyel- inrichting in het peroeel Musschenbroek- 6traat No. 19, Sectie K. No. 2197. Burgemeester on Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 17den October 1912. Leiden, 13 October. Naar aan ,,De Tijd" wordt bericht, is van meer dan één zijde de heer Van iWicïien lid van de tweede Kamer en bur gemeester van Alkemade, gepolst, of hij zich zou willen beschikbaar stellen voor lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. De heer Yan Wiohen weifelt. Naar „De Rott." verneemt, is de. C. A de Meyere, de oudste predikant der Ev. Luth. Gem. in Den Haag, ernstig onge steld. Den vorigen Donderdag uit een kerke- ra-ausvergadenng komende, overviel hem een beroerte, die zijn toestand, mede in verband met zijn hoogen leeftijd, zeer zor gelijk maakt, zoodat het ergste gevreesd wordt. De eerste luit.-kwartiermeester J. F. H. Israël, van het 4de reg. veld-art. te 's-Hertogenbosch, wordt 1 Nov. overge plaatst bij het 2de reg. veld-art. te Lei den. Onder R.-K. studenten is., zoo meldt „Het Centr^," een beweging gaande om te komen tot de oprichting van een studen ten-congregatie. Het doel is aankweeking van godsvrucht tot de H. Maagd in het bijzonder en verbooging van intensiteit der Roomscbe beginselen in het algemeen. Eenige studenten hebben reeds hun instem ming betuigd en binnenkort zal er een Ver gadering worden belegd. Bij de behandeling van het ontwerp-ver- ordening voor heb bezoeken van den Dom toren, te Utrecht, in den Utreohtschen Raad, werd met 15 tegen 14 stemmen ver worpen een voorstel van den heer Kettlitz, om het salaris van den bewaker van den toren >(bet voorstel van B. en Ws. was dit te bepalen op f 1300 per jaar met genot Van vrije woning en 5 pOt. van de jaar- lijksche ontvangsten) vast te stellen op f 1000 per jaar met genot van vrije woning. De verordening werd daarop ongewijzigd vastgesteld, zoodat het tarief voor het be doeken bepaald werd op 10 oents per per- Boon voor het bezoeken van den toren tot en met den eersten omgang en 30 cents per persoon voor bezoek van den geheelen toren met vermindering van dezen prijs tot 25 cents per persoon voor geeelsohap- pen van meer dan vijf personen. Gisteren is te Nijmegen op 68-jarigen leeftijd overleden mr. J. A. de Ban, grif- Her bij de arrondissements-reohtbank le Amsterdam. Mr. de Bas was ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. Z°lsenS "^e Tel." rijn burgemeester ©n Wethouders van Amsterdam gaarne bereid de oprichting eener melkcentrale in overweging te nemen. Da. M. Lindenborn, te Angeren, is be noemd tot director der Nederlandsche A©ndmgsvereeniging te Rotterdam. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Heilouw de heer G. J. Hooyer, cand. te Nieuwveen. H.M. de Koningin heeft f300 geschon ken aan de Vereeniging tot stichting en in standhouding van Herv. scholen te Heer len. (L.) Prins Hendrik geeft heden in den om trek van Het Loo een jachtpartij, welke besloten zal worden met een feestmaal voor de deelnemers, in het paleis Het Loo. Voor het proponents-examen bij bet Seminarium van de Remonstrantsohe Broe derschap is geslaagd de heer R. Wiedema (inet lof). De Vereeniging van Gemeente-veld wachters in Noord-Holland, die te Haar lem vergaderde onder leiding van den heer K. Frugte, te Haarlemmermeer, heeft tot haar eere-lid benoemd den heer G. Bouman, te Heemstede. Besloten werd aan de leden bij een 25- jarig jubileum als gemeente-veldwachter een diploma uit te reiken. Ten slotte beklaagde een der leden zich voor de collecte van den gewapenden dienst in uniform met een bus te moeten loopen. Naar aanleiding daarvan zegde het bestuur toe te zullen trachten daaraan een einde te maken. Tegen 1 Nov. a.s. heeft de comman dant van de Haagsche brandweer ontslag aangevraagd. Hij is thans met verlof onder geneeskundige behandeling te Amsterdam. De samenwerking tusschen hem en de com missie van bijstand voor de brandweer moet niet naar wensoh zijn geweest. De Jongemannen-vereeniging ter be vordering van het Christelijk leven „Ex celsior", Keizersgracht te Amsterdam, oudste af deeling van het Ned. Jongelings verbond, heeft toezegging ontvangen van een gift, groot f 35,000, voor een door de Vereeniging te stichten algemeen Vereni gingsgebouw voor den Christel ijken ar beid van en onder jongemannen in Am sterdam. Uit de adressen vóór en tegen wette lijke 9-uiir-winkelsluiting, aan den gemeen teraad van Drachten gericht, blijkt dat sommige winkeliers beide adressen getee- kend hebben. Omtrent het 35-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer van mr. Goeman Borgesius kunnen wij na bet gisteren ver melde nog berichten, dat tal van inwoners uit Pekola hun voormaligen vertegenwoor diger van het kiesdistrict, waartoe deze gemeente behoort het eerste, dat door hem 35 jaren geleden naar de Kamer af vaardigde een schrijven hebben gezon den, waarin de onderteekenaars het Ka merlid bij gelegenheid van zijn 35-ja-rig jubilé hun hulde betuigen voor zijn arbeid in dienst van het land volbracht. Voorts, dat ook de rechterzijde der Kamer niet achter bleef in belangstelling. Hiervan getuigden de schriftelijke gelukwenscben van minister Kolkman en van den minis ter van Staat, dr. Kuyper, de afgevaar digden Nolens en Loeff. Ook werd de heer Borgesius in een te legram namens de s ooiaal-democratische Kamerleden gelukgewenscht door mr. Troelstra. Het bloemstuk van „Het Vaderland" stelde in nauwkeurige afmeting voor de eerste pagina van dat blad, waarvan mr. Borgesius zoovele jaren de politieke re dactie voerde. De liberale Kamerclub uit de Kamer viert morgen het feest van den leider met een vriendsohappelijken maaltijd1, hem in „Hotel Be Twee Steden" aan te bieden. Men meldt uit Zwolle aan „De Maas bode Kaóünaal Van Rossum zal in Augustus 1913 ons land bezoeken. Bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van mgr. N v. Balen, deken van deze stad hetwelk den 15ö'en Augustus 1913 wordt gevierd, zal de kardinaal dan ook een bezoek aan zijn geboortestad Zwolle brengen en in de St.-Michaelskerk aldaar een plechtige H. Mis opdragen. In de .gisteravond1 te Nijmegen ge houden vergadering van de Nijmeegsche Handelsvereeniging nam de heer Thijs Plet, sedert, jaren voorzitter van genoemde Vereeniging, afscheid. Hij legde zijn vour- zittersfunctie neer, waarschijnlijk omre den van de indertijd uitgesproken afkeu ring van de Handelsvereeniging, tegen de Belvédère-brug, waarvoor de heer JL"iet als Raadslid vóórgestemd had- Ds. J. C. H. Scholten, pred. der Ned.- Herv. Gem. te Rotterdam heeft naar „De Rott." bericht,, wederom f 1000 voor de Evangelisatie ontvangen. Bij de wet van 18 April 1874 wordt in art. (M de ontvanger der registratie aan gewezen als de ambtenaar, die de uitbe talingen van getuigengelden beeft te doen. Nu was het gebruikelijk geworden, dat deze zulks deed door tusscrienfcomst van den deurwaarder, den bode of een klerk bij het betrokken rechtscollege. Thans is door den Minister van Justitie een circulaire verspreid, waarbij die uit betalingen worden opgedragen aan de griffiers onder hun persoonlijke verant woording. De vraag rijst nu echter of de Minister bevoegd is om de hierboven aan gehaalde wetsbepaling ter zijde te 6teil?.n en of de griffiers, daar wèl is voorgeschre ven, dat zij hebben op te volgen de beve len van de Kroon, doch niet van den Mi nister, verplicht zouden zijn aan deze cir culaire te voldoen. Het hoofdbestuur van de Mij. van Nij verheid heeft besloten de 136ste algemeen^ vergadering der Mij. van Nijverheid te 's-Gravenhage te doen plaats vinden. Verplaatst worden met 2 Nov. a.s. de rijksveldwachters W. Rademakers (brig.- tit.) van Sa-ssenheim naar Rotterdam en P. Kooy, van Rotterdam naar Sassenheim. HAARLEMMERMEER. Gisteravond werd in bet wijkgebouw der Ned.-Herv. gemeente te Nieuw-Vennep een openbare vergadering gehouden, belegd door Ket Provinoiaal Comité der Nat. Chr. Geh.- Onth.-Vereeniging. In deze vergadering, toerde ds. A. J. Montijn, uit Haarlem, het woord, nadat hij de bijeenkomst met gebed had geopend- 'Hij schetste de drank-ellende in schrille kleuren. Met een krachtig woord van op wekking zich aaneen te sluiten ter bestrij ding van het alcoholgebruik, wetende, dat eendracht ook hier macht maakt, eindig de spreker zijn rede, waaraan nog een kort woord werd toegevoegd door den heer Koelen, lid der afdeeling Haarlem. Hierna sloot ds. Montijn deze vergade ring met gebed. Alsnu werd gelegenheid gegeven zich als lid van een op te richten afdeeling aan te melden, waarvan door verscheidene der aanwezigen werd gebruik gemaakt, zoodat ook te Nqouw-Vennep thans een af deeling kon worden opgericht der Nat. Chr. Geb.-Onth.-Vereeniging. HEEMSTEDE. In het R.-K. Vereeni- gingisgebouw wordt Zondag a.s. een ver gadering gehouden, waarin opgericht zal wórden een Vereeniging voor Haarlem, Heemstede, Hillegom en Lisse, voor die organisatie van een plaatselijke bedevaart te voet en per fiets naar de, bedevaart plaats van St.-Jeroen, te Noordwijk. HILLEGOM. De bloem bollenbeurs werd gisteren door ruim 40 personen bezocht. Vermoedelijk zal de volgende week voor het laatst in dit jaar beurs gehouden worden. Gistermorgen zijn twee arbeiderswo ningen, staande aan de Leidsche Trekvaart en toebehoorende aan den heer P. Warmer dam, tot den grond afgebrand. De brandl is ontstaan door het in brand vliegen van een petroleumstel in een schuur, welke gebruikt werd tot berging en drogen van visehwant. De schade wordt door assurantie gedekt. KATWIJK. Het aantal lotelingen, dat door deze gemeente voor de lichting 1913 moet worden geleverd, bedraagt 51. KATWIJK AAN ZEE. Omtrent het vol water loopen van den Katwijkschen logger K. W. 30 „De Vrouw Neeltjo" deelde de eigenaar van dit vaartuig ons het volgen de mede: Het vaartuig stond gedeeltelijk droog. Toen is de vracht uit de motorschuit op het sohip geladen en boven op het vaar tuig aan één zijde gelegd. Daardoor moest het vaartuig kantelen. Het izit nu nage noeg vol waiter. Daardoor zal ook het aan boord aanwezige zout wel gesmolten zijn. Er zal getracht worden het schip leeg te pompen. Het is een leelijke schadepost voor den reeder. OEGSTGEEST. Dezer dagen plukte dc landbouwer P., alhier, van een eenzaam in het weiland staanden boom niet minder dan zes mud winterperen. Te sterker is dit, wanneer men bedenkt, dat de storm van Augustus reeds een goed deel der vruchten van 'dezen boom had doen ter aarde vallen. Het aandeel der te leveren manschap pen voor de lichting 1913 bedraagt voor deze gemeente 17. Aan de loting namen 21 personen deel. OUDEWETERING. Onze dorpsgenoote mej. J. Roeloffs is benoemd tot onderwij zeres te Oud-Leusden, bij Amersfoort. WOUBRUGGE. Door ingelanden van den Oudendijkschen polder, alhier, is, na ken nisneming met een drietal nieuwe plannen voor electrische bemaling, besloten een ma chinegebouw te plaatsen aan den dijk van den piaspolder ten zuiden van den Molen tocht en daarin een electrischen motor met pomp te stellen met 63 paardekracht, welke 38 kubieke meters water per minuut kan verplaatsen. Uit een vijftal inschrijvingen voor het plaatsen van dien motor, was de laagste inschrijver de heer Gröneman, te Haarlem' voor f4700, aan wien het werk as opgedragen. Voor de uitvoering van het geheele werk wordt een leening gesloten, van veertien duizend, gulden. ZOETERWOUDE. Van de 29 der goed gekeurde lotelingen voor de militie de»zer gemeente, lichting 1913, zullen er 23 wor den ingelijfd, zaodat nummer 23 het laat ste aan de beurt van oproeping is. Het gouden leent Tan „prof" Dee. Na de huldiging van zeer velen in „Hui- «ze Prins" en de aanbieding der kostbare geschenken gisffcernamiddag werd gister avond den heer Dee de voorgenomen sere nade gebracht. Te ruim tien uren zette de stoet met mu ziek, fakkel- en bengaalsch lichft zich voor de sociëteit Minerva" in beweging, om langs den kortsten weg naar de woning van den jubilaris te trekken, waar de se renade met opgewektheid werd gebracht. De stoet telde nu, in tegenstelling met dien van den vorigen avond, slechts weinig rijtuigen, waaronder thans evenwel een au to; maar ondervond niet minder belang stelling. Hij bewoog zioh in een vlugger tempo, aangegeven door de vele rijen van marcheerende studenten. Nadat de jubilaris in een der rijtuigen had plaats genomen, ging het weer naar de soos, waar hij een poosje ging verwij len. Ook op den terugtocht werd van vele gevels feestvuur ontstoken. De redactie van Minerva" heeft een Dee-album uitgegeven, een keurig verzorgd boekje, met bijdragen van vele oud-studen ten. Het is een passende hulde aan den be minden jubilaris. Al die woorden getuigen van warm ge voel voor „prof." Dee. Onder de velen, die blijk gaven van bun gevoelens, noemen wij den minister-presi dent, mr. Heemskerk, den secretaris van curatoren, mr. J. E. Boddaert, den rector- magnificus, prof. dr. B. D. Eerdmans, en verder de professoren E. Kalff, C. van Vollenhoven, W. van der Vlugt, F. Pijper, L. Knappert, J. J. -Hartman, P. J. Blok, Hector Treub, P. H. Damsté en, J. J. Salverda de Grave. Nog vele anderen hebben de Minerva- redactde gesteund, om den pedellus-major door geschrift te huldigen. Van die velen noemen we nog mr. H. L. Drucker, mr. C. P. Zaayer on dr. R. Fruin. In dit aardige bcekske een paar foto'tjes van „prof." Dee bij den aanvang van ziijn loopbaan, in 1862, en thans, in zijn jubi- leumsjaar. Leidseh Veefonds. Door het Leidsche Veefonds" werd he denmorgen om elf uren in ,-,Zomerlust", al hier, een vergadering gehouden, waarbij de heer P. Verkley, te Leiderdorp, als voorzitter, de vergadering opende en leidde. De heer J. B. Wesscluig, van Hazers- woude, secretaris, las de notulen van de vorige vergadering^ welke werden goedge keurd, waarna de commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de hoeren C. van Dam, van Hazerswoude, en N. Koot, van Leiderdorp, die alles in orde bevonden hadden, ook tot goedkeuring van de reke ning adviseerde. Deze wees in ontvangsten aan f23,542.2372, in uitgaven f 22,390.777* saldo gevend van f 1151.46. Het vorig jaar bedroeg het saldo f 1025.14. Er waren geassureerd tegen verschillende premiën, resp. 3449, 2464 en 45 runderen, in totaal 5958 stuks. De opbrengst van vet en vleesch was geweest f7120.08; schade f20,663.18. De buitengewone ontvangsten hadden be dragen f 1357.50, en waren uit hoogere con tributiegel den voortgekomen. De penningmeester deelde nog mede, dat bij de mi geheven premiën de Vereeniging voor geen financieele moeilijkheden zou komen te staan, indien zich tenminste geen buitengewone gevallen voordeden. Bij de stemming voor bestuursleden wer den met groote meerderheid, (bijna alge- mcene) stemmen herkozen de heer en J. Verkley, van AlphenJ. de Graaf, van Zoe- terwoude, en F. Knaap, van Leiderdorp. Bij de rondvraag werd mededeeling ge daan, dat het Fonds met 23 leden was toe genomen. De heer P. Verdegaal, van Lisse, stelde voor, van runderen, die in het Slachthuis geslacht worden, meer premie te vragen dan van door dorpsslagers gekochte. Het risico was daarvoor grooter. Dit werd niet aangenomen. Ook niet het voorstel van den heer Ramp, om nieuw toetredende leden niet de hoo gere contributie te laten betalen. Tusschen de heeren Wesseling, Bakker (Oegstgeest), Verwey,- (Alkemade) en Verdegaal (Lisse), ontspon zich een langdurige discussie over het bijeenroepen van een algemcene ver gadering bij verhooging van de premie. Ten slotte werd men het eens, dat het bestuur van zijn bevoegdheid tot verhoogen, zoo. noodig, gebruik maakt en daarna direct 'n algemeene vergadering uitschrijft. De vergadering werd hierop door den voorzitter gesloten. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 No vember aan den commies der directe bela« tingen, invoerrechten en accijnzen E. Roe ring, te Zwolle, op verzoek eervol ontslag verleend en is met ingang van gelijken datum als zoodanig definitief aldaar be noemd H. Hidding, thans tijdelijk; is benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter van aen Raad van Beroep (O.) te Amsterdam mr. Ch. J. I1. Karsten, thans plaatsvervangend griffier bij gemeldeo Raad, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde fcetrek- k i n^_ iö de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. J. C. Gay mans met ingang van 1 November a. s. benoemd tot administrateur van Financén in de kolonie Suriname. Wapenfeest Kon. Onderoft.-schermbond Men schrijft ons Zooals uit een voorloopig berichtje aan de lezers (reeds is medegedeeld, zal hot twaalfde wapenfeest van den „Koninklij ken Onderofficieren-Schermbond" van 16 tot 20 December a.s. te Leiden worden ge houden. Dit wapenfeest zal bestaan uit nationalen scherm wedstrijd (korps en personeele), waaraan geregeld door plm. 300 schermers wordt deelgenomen. Door de primeurs der schermsport wordt op die wedstrijden om de overwinning gekampt; zoodat steeds op alle plaatsen, waar reeds een dergelijk wa penfeest is gegeven, voor die wedstrijden groote belangstelling aan den dag is ge legd. iWaar Leiden ook vooral iii den laat sten tijd meer en meer belangstelling toont voor alle takken van sport, zullen vermoedelijk ook deze groote wedstrijden door alle sport-: liefhebbers met belangstelling worden ge volgd. Ook door legerbestuur cn burger-autori-i bei ten wordt het streven van den bond op prijs gesteld, getuigende de bepalingen van den minister van oorlog; om ieder, die door dienstbelangen niet is verhinderd, in de ge-, legenheid te stellen zooveel mogelijk aan/ de wedstrijden Ideel te nemen, en de vele prijzen door burger- en militaire autoritei ten steeds (uitgeloofd. De „K. O. S. B.", onder beschcrmheei- scliap van Z. K. H. Prins Hendrik, bestaat uit onderofficieren van alle wapens, zoowel, van land- als zeemacht en werd opgericht den 13den Januari 1901. Hij 'telt plm. 500 leden, 90 kunstlievende leden en 5 eeroi leden. Bij de jubileums der vereeniging, die steeds in ,de residentie gegeven werden, genoot de bond de hooge onderscheiding met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en. Z. K. H. den Prins der Nederlanden ver eerd te worden, welke vorstelijke perso-' n'en steeds tot het einde de eerc-avondenj bijwoonden en hunne bijzondere tevreden-: heid uitspraken over hetgeen dc bond pres-1 teerde. Voor het a.s. twaalfde wapenfeest heeft zich hier tor stede thans een feestcomité samengesteld, dat de voorbereiding der feestelijkheden op zich'genomen heeft en dat alle pogingen in het werk stek om den1 deelnemers aan den wedstrijd, die uit allo oorden des lands zich gedurende die week hier ter stede zullen verzamelen, een har-? telijke en aangename ontvangst te bereiden. Mogen die pogingen, wanneer een bc-f roep wordt gedaan op Leidens burgerij,- door ieder naar vermogen gesteund worden. Het politie proces te Norr-York. Bij de hervatting der zitting van het gerechtshof te New-York was de voornaam ste getuige „Bridgie" Webber, de rijke eigenaar van een aantal speelhuizen in New-York. Webber was even kalm en on verschillig als „Billiard bal!" Jack Rose, die Zaterdag als getuige werd gehoord. Hij verhaalde alle bijzonderheden van het complot om Rosenthal te vermoorden als of het een gewoon voorval uit zijn dage- lijksch leven betrof. Ook deelde liij mede, dab hij en Rosenthal geen vrienden wa ren, omdat Rosenthal eens 1000 dollar van hem leende en deze nooit terug gaf. liij zeide dat hij het geld inde, 'dat verschil lende speelhuishouders aan Becker afston den en doelde ook mede, dat Becker htm gezegd had, dat dij graag wilde, dat Ro senthal vermoord werd, aangezien deze reeds bij verschillende invloedrijke per sonen geweest was, o. a. bij den politie-* commissaris Waldo en burgemeester Gay nor, om te spreken over de corruptie van Becker en ook voor dat doeleinde naar mr. Whitman wilde gaan. Toen Webber, daarop zeide, dat het tamelijk gevaarlijk zou zijn om Rosenthal te vermoorden, ant woordde Becker: „Het zal gevaarlijk zij» als hij naar mr. Whitman gaat. X iemand

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1