Agenda van de week: Dinsdag- Uit de „Staatscourant". Buitenlandseh Overzieht. Leidsehe Schouwburg. 9 ring werden goedgekeurd. Besloten werd de oude bakkerij van jaar tot jaar te ver huren voor f 4.50 per week. Het bestuur wa$ er tot zijn spijt niet in geslaagd bet huis te verkoopen. De statuten-wijzigingen welke ook op de agenda stonden, konden niet behandeld worden, omdat veel minder dan het vereischte drie vierde deel der leden ter vergadering aanwezig was. Men besloot dit punt tot de jaarvergadering aan te houden, in de hoop dan de noodige leden bij elkaar te krijgen. Bij de rond vraag werd verzocht strenger tegen het maken van schuld op te treden. Namens het bestuur beloofde de Voorzitter stipt de desbetreffende voorschriften der statu ten te zullen navolgen; alle gevoel van barmhartigheid moet dan echter op zij ge zet worden. De nieuwe bakkerij zal Zater dagavond 2 Nov. voor leden te bezichtigen rijn. KATWIJK AAN ZEE. De verleden jaar opgerichte Ka-twijksche visschersmeisjea- vereeniging (naaikrans) zal Donderdag avond a.s. in de consistoriekamer der Herv. Kérk haar wekelijksche bijeenkomsten her vatten. Het aantal leden bedraagt dertig. Gisteren kwamen te IJmuiden een aan tal Engelsche stoomloggers binnen met tversche'haring, die om dezen tijd een ge- W'ild handelsartikel vormt. OEGSTGEEST. In de vorige week be vatte het ,,Leidsch Dagblad" een bericht aangaande het berijden van het Rustenbur gerlaantje niet motorrijtuigen. Veel inwo ners dezer gemeente, hier jarenlang wo nende, verklaarden niet te weten, waar dat laantje te vinden is. Uw correspondent wist het ook niet en trok daarom op onder zoek uit. Het bleek hem, dat het een pad is, dat den weg naar Rijnsburg verbindt met den Hoogen Morsch, en gelegen ter plaatse, waar men vroeger sprak van „de blauwe steen". Tot leden van het college van zetters zijn benoemd de heeren A. Den Haan en A. Juffermans. OUDSHOORiN. De heer D. van Duin, hoofd' der Chr. school alhier, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zooals wij reels vroeger berichtten, heeft hij tegen 1 April a. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Gisteren herdacht hij zijn 50-jarig onderwijzerssobap. Een halve e uw geleden was hij als on derwijzer aan de scholen der VereenigiDg tot bevordering van Christelijk Schoolon derwijs voor de stad Amsterdam werkzaam. Later trad hij op als hoofd eener Chr. school in de hoofdstad. Ook als huisonder wijzer is hij nog werkzaam geweest. Jarenlang stond hij aan het hoofd \er Christelijke school alhier. OUDEWETERING. Voor het herha- lingsondlerwijs alhier hebben zich zeven jongens aangemeld. Het vereischte aantal is daarmee reeds overschreden, zoodat de zen winter het onderwijs weer gegeven zal worden. SASSENHEIM. Dikwijls wordt Cr ge klaagd, dat er op de dorpen zoo weinijj ge legenheid is, de lange avonden nuttig door te brengen. Die klachten zijn evenwel dik wijls ongegrond. Men zoekt dan een uit vlucht, om op straat te loopan bungelen, en meestal niet veel goeds uit te voeren. On zo gemeente biedt meer dan één ge legenheid, om de lange avonden nuttig te besteden. Voor hen, die pas de school heb ben verlaten, staat de herhalingsschool open, leen zeer nuttige instelling, die, helaas, maar al te slecht bezocht wordt. Vootr ouderen is daar, dit seizoen vcor bet eerst, de landbouw.cursus, waar twee avonden per week les wordt gegeven, tegen zeer laag tarief, ja zelfs als 'tnoodig blijkt, .voor niets. Een derde instelling komt er nu eerst daags nog bij, n.l. een cursus in boekhou den en moderne talen. Voor een streek als 'deze is zoo'n cursus van zeer veel gewicht ten d en oprichters kunnen wij dan ook een woord van lof niet onthouden voor hun tijd, geld en moeite, die zij er aan besteden, om zoo iets in het leven te roepen. Dit is nu alles wel heel mooi, en bet kost niet veel maar nu moet men ook toonen zoo iets op prijs te stellen. En dit kan men het beste met te komen. -Vrijdagnamiddag zal onze gemeente worden bezocht door den Commissaris der Koningin. WARMOND. Hefc „Huys te TVarmondt" wordt telefonisch aangesloten aan het hoofdtelcfoonkantoor te Leiden en in het locale net van Leiden opgenomen. Met het plaatsen der palen en het spannen der dra den is men bijna gereed Hedenmorgen is alhier ten Raadhuize naar aanleiding van genomen monsters van eet- en drinkwaren, bij verschillende win keliers alhier, een conferentie gehouden met dr. v. Eek, directeur van den gemeen telijken! keuringsdienst van eet- en drink waren te Leiden. Een ©n ander staat in verband met de sedert kort alhier in werking getreden verordening van eet- en drinkwaren in de ze gemeente. Het aandeel dezer gemeente in de kwade posten der Rijksbelastingen bedraagt f 33.07. WASSENAAR. De Raad vergadert Vrij- clag a. 8., des morgens te negen uren. Concert In de JLotliergche kerk te Leiden. Dit concert werd gegeven ten bate van bet kerkgebouw der Evangelisch.Luthersche (Gemeente. Over de groote belangstelling zal bet kerkgebouw rich verheugd hebbende stroom jvan bezoekers en van stoelen hield aan tot ba het derde nummer van liet programma Op dit programma kwamen niet minder dan veertien componisten voor; van den ouden Bach tot dein modernen Boëllmannde wer ken van al deze componisten werden uitge roerd door drie Leidscho zangeressen, wier bamen niet op het tekstboekje voorkwamen, doch die wij zeker, uit dankbaarheid voor het genotene, wel mogen bekend maken? Het waren de dames Meerburg, Ritrnan en Grond- hout. Verder werkten nog mede: de bekende Leidsche violiste mejuffrouw Hanna Strie- ning, de Leidsche organist, de heer R. H. Th. van Leeuwen en een solo.cellist uit Den Haag, de heer Joh. IJdo. Waar zoovele solisten met zoovele componisten aan het woord waren, spreekt het vanzelf, dat, on danks de vele uitmuntend geslaagde en voor treffelijk uitgevoerde muzieknummers, het programma wat te overladen was. Behalve de mooie zang-duo's, was er geen enkel enscmblemunrmerde organist had een reuzentaak op de schouders genomen, door het begeleiden van alle soli, terwijl hij zelf nog drie orgelsoli: van Bach, van Boëll mann en een veel te gerekte koraalbewa.'- king van Buxtchude zeer goed ten gehooxe bracht. Het orgel hield zich vrij goed, hoe wel duidelijk te hooren was, hoe moeilijk het is om een gebonden spel er op uit te voeren. Ongetwijfeld zal een doel van de ontvangen gelden voor het kerkgebouw aan het orgel ten goede komen, waardoor de kerk. concerten in waarde zullen stijgen. Op dit conoört hebben wij kunnen op merken, welke goede muzikale krachten Lei den bezit. Mejuffrouw Striening heeft ge speeld met een flinken streek; mooi waren haar trillers en haar licht staccato.spelook de ernstige voordracht van Tartini en van bet zoo mooie Adagio van SindiDg valt te roemen. Niet minder de zang van mejuf frouw Meerburg met haar zuiver en vol altgeluid, 't Lof van Liefde uit Coers' Lie derboek werd met overtuiging gezongen. De dames Ratman en Grondhout zongen haar duetten van Franek, Kulilau en Mendelssohn zonder steun van het orgel. In het begin liet de zuiverheid wat te wenschen over, maar deze herstelde ziph hoe langer hoe meer; terwijl do stemmen goed te zamen li lonken. Hoog valt het spel te roemen van den solo- oellist den heer IJdo. Door en door muzi kaal, geanimeerd spel; mooi week van toon en toch krachtig klonk het Adagio van Bargiël en later drie deelen uit een Sonato van Ecclas, die wij wel geheel hadden wil len hooren. De organist liet hem in het begin even in don steek, maar dit kwam spoedig terecht, zoodat wij van het samen spel in deze mooie Sonate zeer hebben ge noten. Met een „Prière'van Boëllmann, dat zoet vloeiend klonk en een stemmingsvol, mov dem getint stukje muziek is, werd dit kerk- concert gesloten. Gebouw v. h. Magazijn Verole?ing9-Artikelen Pietersk«>rkgr&cht. Alsem. Vergadering Z.-H. Ver. ,Het Groene Kruis", 'eironds 9 uur. Woensdag: Nutsgebouw. Algem. Vergadering Vereenig. Bevord bouw Werkmanswoningen. 'eMidd. 4'/4 uur. Nutagebouw. Bazar ten bate Kerkgebouw Luth. Gemeente. Half acht. Donderdag: Kerkgebouw Remonstr. Gemeente. Voordracht van den Heer Da. S. K. Bakker (Zwolle) 8 uur. Nutsgebouw. Bazar ten bate Kerkgebouw Luth. gemeente. 2—4è, 7.>9fc uur. Salle Amicitia. Alliance fran^.ise. Assemblée générale. 8. 0 du aoir. Vrijdag: Zomerlust. Jaarvergadering Veefonds „Leiden", 's M o r g. 11 uur. Leidsehe Schouwburg, Büas Buch einer Frau". 8 unr Gymnastiek lokaal Pieterskerkgracht. Oefeuinga- avond Leidscbe Gymn.- en Scherm-Vereenigmg BHercule»". Negen uur. Nutsgebouw. Bazar ten bate Kerkgeb. Luth. Gemeente. 2—7*12 uur. Zondag: 't Posthof. Johan Schmier, Concert K.K. 8 a u r. Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdags TVjjkgebouw „Pniël", Bioscooe-VoorstelliDgen v. d. Heer V/. J. G. We9selman, (Amsterdam), tl al f- zes en 8 uur. (Woensdag 'd, 5, 8 uur.) Dagelijks: Bioscope-Théatre Hartman Stationsweg. 8uur. (Woensdags en Zaterdags o o k 12 unr.) fllSHC. Runderrollade, Andijvie, RIJ at met bessensap. BU Kon. besluit Is benoemd tot kanton rechter te Apeldoorn mr J. C. baron Creutz, thans kantonrechter te Ziltbommel is benoemd tot notaris in het arrondisse ment Groningen ter standplaats Leek, J. V»l- linga, candidaat-notaris te Groningen; zUn met ingang van 1 November 1912 benoemd tot surnumerair der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen: J. P. Uuyser, P. Iwema, J. A. Zandée, J. van der Poel en J. C. D. van den Busscho; z(Jn voor het tydvak van 16 October 1912 tot en met 16 October 1913, benoemd tot leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen R. Lanjouw, W. Woldendorp, J. H. van der Veen, J. B. Besanjon, J. Aalbers, U. D. Keiser, mr. J. J. Smit en J. W. Barendregt; ia aan J. J. L. Teychine, te Breda, op verzoek, met Ingang van 1 Januari eervol ontelag verleend als landmeter van het kadaster met dankbetuiging. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 15 Oct. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Inatituut te Da Bilt. Hoogsto barometerstand 772.5 te Clermont. Laagste 736 8 te Veetmanoer. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Aanvankelijk zwakke tot matigen, later toe- nemenden, meest zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkte tot betrokken lucht. ■Waarschijnlijk enkele regenbuien. Dezelfde temperatuur. Ketwijk.aan-2ee. Te IJmuiden kwamen aan„Willem Beukels- zoon", H. de Jong Lz., met 20 last; „Katwijk I", Maarten Plug, met 19 last; „Arbeid Adelt", Jacob van der Plas, Wzmet 21 laat; „Anna en Leuntje", Jan Haasnoot, met 22 last. Ziezoo, het zal toch nog in orde ko men. De conferentie der afgevaardigden is geëindigd. Iets definitiefs ie niet bekend, .maar men is vol goeden moed. Italië was anders al weer op vechten uit gegaan. De Parijsehe correspondent van de „Tel." vernam uit Rome dat de ItaJiaan- sche vloot een actie in de Egeïsche Zee zal beproeven, hetzij door een of ander Turkoch eiland te bezetten, hetzij door, wat waarschijnlijker is, over te gaan tot bom bardement van een der kuststeden op het vasteland van Turkije. De bedoeling van Italië is, de Verheven Porte te dwingen de gewijzigde vredesvoorwaarden te aanvaar den, of, wat ook mogelijk is, de uitbarsting van den algemeenen oorlog op het Balkan- schiereiland te verhaasten. Volgens den Romeinschen correspondent van de New-York Herald", maakt Italic aanstalten Turkije het mes op de keel te zetten. De Italiaansche vloot zou n.L bevel hebben ontvangen naar de Aegeische zee te stoom en om, bij weigering van de Porto om den vrede te teek enen, Saloniki te borbar- deeren of de Dardanellen te forceeren. In maritieme kringen moet men de over tuiging hebben, dat dit laatste kan geschie den zonder al te groote offers. Er wordt weer een opvolger genoemd van von Marschall als gezant van Duitschland te Londen. Basser- mann, de bekende leider der nationaal- liberalen wordt thans als zoodanig aange merkt. Deze benoeming houdt de Duitechers nog steeds bezig. Maar daar is ook nog een an dere bijgekomen. Kampf, de president van den Duitschen Rijksdag, heeftzijn mandaat als afgevaardigde voor Ber lijn nedergelegd. Hij was indertijd met slechts enkele stemmen meerderheid gekozen en de so ciaal-democraten hadden, op grond dat bij de stemming onregelmatigheden zouden zijn voorgekomen, tegen zijn verkiezing ge protesteerd. Kampf heeft de uitspraak van de verkie- zingscommissde, in wier handen het protest gesteld was, dus niet afgewacht. Er zal nu in het 1ste Berlijnsche kiesdis trict, het eenige,, dat nog niet door een so ciaal-democraat vertegenwoordigd wordt, een nieuwe verkiezing moeten plaats heb ben en het zal den burgerpartijen heel wat moeite kosten om zich in dit district te handhaven. Van Edinburg is een deputatie van suf fragettes vertrokken, die zich t e voet van de Sohotsche hoofd- stadnaarLonden zal begeven. Deze opmarsch der euffragettes moet dus weer een betooging zijn voor het vrouwenkies recht. Tusschen de 200 en 3CO vrouwen ne men aan dezen marsch deeL Er was groote belangstelling bij het vertrek der betoog- sters en eerst werd een propagandameeting gehouden, die dooy velen werd bijgewoond. Het is de bedoeling, onderweg, in elk dorp en elke stad, die men passeert, vergaderin gen te houden en liandteekeningen te ver zamelen voor een verzoekschrift, dat bij aankomst te Londen aan den eersten mi nister zal worden aangeboden. In Novemr her wordt de aankomst te Londen ver wacht. Koningin Victoria van Zwe den, die op het oogeublik op haar zomer verblijf Sollidan op het eiland Oeland ver blijf houdt, 1 ij d t reeds geruimen tijd aan een lievige gevatte koude, die haar dwong haar kamer te houden. In <te laatste dagen is echter haar toestand verergerd. Haar temperatuur is hoog en de koningin hoe3t voortdurend hevig, zoodat zij het bed moet houden. Haar vertrek van Sollidan naar Stockholm, dat op dien loden October was vastgesteld, is thans voor on bepaald en tijd uitgesteld geworden. De moeder der koningin, groothertogin Louise van Baden vertoeft aan het ziekbed! barer dochter. In Spanje gaat het spoorwegverkeer langzamerhand weer zijn gewonen gang. Nu weer hebben de beambten der Zuidelij ke Maatschappij den arbeid hervat. Het volgende is ontleend aan een be schouwing van den correspondent van de „Times" te Washington, over de kansen van Wilson, Roosevelt en Taft voor het presidentschap. De correspondent meent, dat op het oogénblik Wilson meer kans heeft dan Roosevelt en deze meer dan Taft; dat echter Taffc een weinig begint op te halen. Doch, zoo voegt hij daaraan toe, dè republikeinen kunnen nog heel wat 6temmen winnen en toch nog worden ver slagen, en de democraten heel wat stem men verliezen, op papier althans, en toch nog winnen. De kiezers vertoonen neiging om hun ge zindheid niet te uiten en geheel onafhanke lijk te stemmen. De toestand is hopeloos duister; in die woorden vat de schrijver zijn betoog samen. SPORT. Leidsche Kegelbond. De Leidsche Kegelbond heeft van 19 Oc tober tot 2 November a. s. kegelwedstrijden georganiseerd. Volgens het programma worden gehouden: Korpswedstrijd. Alleen open voor clubs aangesloten bij den L. K.-B. Te houden op Vrijdag 25 Oct.. a-, s. op de kegelbaan der Sociëteit „Amici tia", dés avonds van 8 tot 12 uren. Iedere club komt uit met 5 personen, die ieder 10 achtereenvolgende ballen werpen. De clubs mogen uitkomen met 2 vijftallen, doch kan sleohts één vijftal een prijs win nen. P rij zen: Zilveren lauwerkrans, groote zilveren medaille en kleine zilveren me daille. Personeele wedstrijd. Kampioen van Lei den. Alleen open voor leden van den L. K.-B. Te houden op de kegelbaan der Sociëteit „Concordia", op Maandag 21 Oct. en Dinsdag 29 Oct., des avonds van 812 uren. Iedere deelnemer kan in dezen wedstrijd slechts één kaart van 10 ballen werpen. P r ij z e nKampioenschap van Leiden 1912 (gouden medaille), verguld zilveren kegel en zilveren kegel. V r ij e-B a a n-W e d s t r ij d. Opengesteld voor alle Leidenaars. Te houden op de kegelbaan van „Den Buohfc", van af Zaterdag 19 Oct. tot en met Zater dag 2 Nov., iederen avond van 8 tot 12 uren benevens Zondag 20 Oct. en 27 Oct., des middags van 2 tot 6 uren. Voor dezen wedstrijd worden minstens 1000 kaarten geworpen. Zijn deze in de 14 dagen niet geworpen dan wordt de wed strijd met een week verlengd. De prijzen bestaan in kunstvoorwerpen. Wanneer de 1000 kaarten Zaterdag 2 Nov. afgeworpen zijn wordt de wedstrijd dien avond om 11 uren gesloten, waarna direct He pni6uitdeeling plaats heeft. Wordt de wedstrijd verlengd, dan heeft de prijsuitdeeling Zaterdag 9 Nov. plaats. Op de Zaterdagen en Zondagen is tevens een haas als dagprijs te verdienen. Korf baL „Fluks"-Vitesse III" (H.) 14—1. Bij schitterend mooi herfstweer werd deze wedstrijd gespeeld en zooals te voor zien was, zette „Fluks" 't goede begin van hare competitie voort door met genoemde sprekende cijfers te winnen. Reeds dadelijk na den uitworp wist „Fluks" tweemaal te doelpunten. Voor rust doorboorde „Fluks" 11 maal den korf, waartegenover slechts één tegenpunt kwam. Na rust verslapte „Fluks" merkbaar en ofschoon door 't keu rige spel van 't middenvak en goed op brengen de bal bijna doorloopend in den aanval van „Fluks" was, volgden er sleohts 3 punten meer. Of 't kwam, doordat men Jt mooi genoeg vond, of dat door de zwak ke tegenpartij de fut er uit ging, maar na de rust was 't soms een slappe vertooning. In allen geval, „Fluks" boekte een. wel verdiende overwinning en da-armee twee punten in hare oomp.etïtoe. Hockey. Het nieuwe bestuur van den N. H. en B. Bond heeft in zijn geheel bedankt. De daardoor ontstane crisis is gisteravond opgelost in een buitengewone algemeeine vergadering, waarop het bestuur van het vorig seizoen weaer als zoodanig werd be noemd. Luch tvadrt. Het marine-luchtschip „L I" is Zondag v.m. 8 uur 35 te Friedrichshafen opgestegen, bestuurd door graaf Zeppelin zelf. Er wa ren 21 passagiers aan boord. Na een niet onderbroken vaart van Friedrichshafen over Fuldo, Osnabruch naar Einden. Van daar gedeeltelijk tegen den wind in, die een. kracht had van 13 M. per .sec» Gedurende 11 uren kruiste het luchtschip boven Noord en Oostzéo en na een vlucht over Lubeck landde het luchtschip gistermiddag 3 ^ur 43 op het vliegveld Johannisthal bij Berlijn. Dat is dus van het Zuiden van Duitsch land regelrecht naar het Noorden: van Zuid- Beieren naar noordwest Pruisen en van daar weer over Lubeck naar Berlijn. In 31 uur 8 minuten. En dat aan één stuk, zonder tusschenlanding. Dat beteekent dus een duur- vaart van omstreeks 950 K.M., een feit van groote beteekenis in de geschiedenis van de bestuurbare luchtschepen. „Esther's Verloving." We hebben hier gisteravond kennis ge maakt met twee dingen, die ons tot nu toe vreemd waren. In de eerste plaats met de N. V. Tooneelvereeniging, de nieuwe tooneel- vereenigiug, die onder leiding van Herman Heyermaus nog voor slechts weinige wei ken tot stand is gekomen, en in de tweede plaats met hefc houden van een inleiding, voordat met de opvoering wordt aangevan gen. Met dit laatste was voor ditmaal be last de lezer-dramaturg van hefc gezelschap, de heer Is. Querido. En we kunnen hier direct volmondig ver klaren, dat de kennismaking met hefc een, zoowel als met het ander, uitstekend heeft voldaan. De heer Querido begon met in bloemrijke taal een korte uiteenzetting geen in)- houdsweergave, doch de diepere beteeke nis van deze Joodsche comedie te geven. Hij heeft doen gevoelen, waarom juist dat Joodsche milieu zoo groote aantrekkings kracht voor schrijveT9 bezit. ^Ghetto", „De Violiexs". ..De Familie Leh- mann", ..De vijf Frankforters" en „Esther's Verloving", alle behandelen ze hetzelfde on derwerp. Het Joodsche gezins. en familie leven komt daarin pp zoo treffende wijze tot uiting. Maai- ook de strijd tegen het Joodsch ritueel en het oud Hebreeuwsch cultuurleven. „Esther's Verloving", van Henri Nathan- sen, brengt den toeschouwer eerst in hefc gezin van den Joodschen effectenmakelaar* Adolf Levin. 't Is Vrijdagavond en de Sabbathmaaltijd wordt in gereedheid ge bracht. Sarah, Levins vrouw, is met het dienstmeisje druk in de weer. Als de oude Levin uit de synagoge komt, zijn kinderen en kleinkind reeds aanwezig. Alleen Esther ontbreekt nog. Gewacht woTdt er niet langer, de kippensoep met balletjes wordt opgediend. Midden onder (J«n maaltijd komt Esther thuis van een lezing, die dr. Horming over cultuur heeft gehouden. Ze is zichtbaar opgewonden. Kan niet eten en is niet in een stemming om ant woord te geven o>p de vinnige vragen van. haar vader, op de onbenullige opmerkin gen van haar broer Jacob. Zoodra ze met haar moeder alleen is, verneemt men de oorzaak: Ze heeft zich verloofd met dr. Herming. M«t dr. Herming, den Christen, den Ka- tholfek. Met den zoon van den man, die haar vader in zijn ongeluk weigerde te helpen, omdat hij Jood was, met den klein zoon van den man, die Levins vader in het ongeluk heeft gestort. Voor den ouden Levin, den orthodoxen Jood, is het een harde 6lag. Moeder had het zoo graag anders ge wild, toch ten slotte berust zij, al kost het haar moeite. De onbeteekenende Jacob, wiens eenige interesses gaan naar zijn gros sierszaak in huiden, z'n vronw en kinderen, voor wien het geheele maatschappelijk ge beuren vreemd is, klaagt en jammert mee'. Alleen Esthers broer Hugo, de dokter, begrijpt iets, voelt iets mee. Hij kan zich eenigermate in het gevoel indenken, maar toch is hij nog te veel Jcod, om allo bezwaren van vader en moeder te verwer pen. Hij immers heeft ook indertijd zijn verloving, met een Christen-meisje afge maakt, om zijn ouders, om geen vreemde te worden in het huis, dat vc-or hem altijd een zeldzame bekoring heeft behouden. Ten slotte stemmen de oudera toe. Bij de familie Herming aan huis zal de zaak wor den besproken. Aangenaam is de verhou ding allesbehalve. De bespreking der finan cieels zijde van het huwelijk geeft reeds haken en oogen, doch daarover zal men het wel eens worden, is het algemeen© oordeel- Mevrouw Herming, de zwakke, ziekelijke moeder van dr. Herming, brengt een be langrijker kwestie ter sprake: het kerke lijk hu v/el ijk en het doopen der kinderen. Dan wordt de situatie een geheel andere. Want noch de orthodox-Joodsche Levm, noch de vrome, katholiek© Hermings wil len toegeven. Esther echter had reeds vroeger toege geven Ze had dit niet van zooveel belang geacht. Doch als ze vader en moeder, over stelpt door droefenis ziet heengaan, be seft ze, wat ze deed. Alles komt in haar in opstand en z© verwijt haar verloofde zijn lafheid om van haar iets af te dwingen, misbruik makend van haar groote, oneindi ge liefde voor hem. Als dan Esther is heengegaan, gevoelt de jongeman, dat hij niet goed deed. Hij zegt het zijn vader, verwijt hem op zijn beurt, dat hij hem daartoe bracht. Wat hij beloofde, zal hij nooit volbrengen. Esther en hij* zullen van hun kinderen geen Joden, geen Christenen, maar menechen maken. Inmiddels is Esther thuisgekomen eu ver telt, wat gebeurd is. Kort daarop verschijnt ook dr. Herming, die aan zijn veranderde gevoelens uiting geeft en de band, die dreig de te worden ontbonden, wordt opnieuw ge. Icgd. In deze Joodsche comedie komen ontroe- rcnd.mooie momenten voor, toonoeltjes van een treffende innigheid. In het eerste bedrijf rit echter te weinig actie. De maaltijd, knus, huiselijk, is toch eenigermate benauwend. Zoo zijn er meer oogen blikken. Doch daar tegenover staan andere tooneeltjes, zoo pak kend, zoo ontroerend, dat men ze telken^ en telkens weer zou willen zien. Zoo, wan neer Esther haar moeder van haar liefde voor Herming vertelt, wanneer vader en moeder Levin samen in het tweede be drijf over deze verloving spreken. Hier aan zijn nog vele toe te voegen. Do opvoering viel te roemen. De titelrol werd zeer verdienstelijk gespeeld door mej. Henriet te van Kuyk. Zij heeft het Joden- meisje, zoo beschaafd, zoo schoon weerge ven, dat we weinig beter konden verwach ten. Alleen in hefc begin van het dejrdë bedrijf was ze eenigermate met zichzelf ver legen. Mevrouw De BoerVan Rijk wae een goed, zorgzaam moedertje, zoo geheel vol zorg voor haar kinderen. De oudo Levin werd niet onverdienstelijk gegeven door Adolf Bouwmeester. Alfieen was hij zoo nu en dan rijn stem niet geheel meester. Constant van Kerckhoven was vermakelijk als de procuratiehouder Meyer. Zijn huwelijksaanzoek bij Levin werd frisch gespeeld en amuseerde de aanwezi gen kostelijk. Jan Degens kon ons als dir., Herming minder bevallen. Zijn spel was koel en daardoor stak juist het tempera ment-volle spel van Esther te sterker af. Hefc slot echter, hoe gielukkig het ook was, kon niet bevredigen èn door het bezadigde van dr. Herming èn door de kalmte van Esther. Aan bijvalsbetuigingen ontbrak het niet. Het eerste optreden van d© Tooneelvereeni ging was een succes en ongetwijfeld zal iuü blijken, wanneer Maandag a.s. „Ghet to" zal worden gegeven. Het bezoek was niet zeer talrijk, doch in aanmerking genomen hefc slechte weder, de operette-voorstelling op den voorgaan- den avond en het naderen van de inaugu ratie der nieuwe corpsleden, zeer bevre digend. Gemeenteraad van Itijnsbnrg. Voorzitter: de burgemeester, de heer R. van. Ham. Aanwezigallo leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge, bed. Op de notulen wordt door den heer v. d.; Gugten aanmerking gemaakt, n_L dat de reclame H. O. van H. J. Grimbergen niet met algemecne stemmen is verworpenhij on een paar andere hebben tegen die verwerping gestemd. De notulen werden dientengevolge gewijzigd. Van Ged. St. is goedgekeurd terugontvangen de Gemeenterekening. Van mej. v. d. Berg is een schrijven ingekomen met mededeeling, dat zij wegens huwelijk niet langer bewaarschoolhoudcrcs kan blijven en zij deze functie heeft overgedaan aan mej. Kooy. Zij bedankt den Raad voor de aan haar verleend© subsidio cn beveelt haar opvolgster aan. Ook van mej. Ivooy is een request ingekomen met verzoek haar eveneens een subsidie van f 100 to verleenen. Hierop wordt gunstig beschikt, zeer ten genoegen van den heer A. do Mooy. Do Voorzitter deelt mede, dat bij de aanbeste ding van den aanbouw bij de ziekenbarak is ge bleken, dat de som, daarvoor toegestaan, to klein is. B. en TV's, stellen voor het ontbrekende aan to vullen uit de onvoorziene uitgaven. Aangeno men.- Do heer Van Klaveren vraagt of men kan vol staan met een aanbouw met halve steen. De Voorzitter acht het voldoende voor het doel*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2