Buitenlandseh Overzicht. Het Oorlogsgevaar in den Balkan. Sta op Uw Stuk. Agenda van de week: LOSSE BLAADJES. Aoademienieuws. 1 Ecu onduidelijkheid in het Betreffen de telegram van gisteren, deed ons mee- Ideelen, dat de voorloopige vredes voorwaarden reeds waren getee- kencL Zoover was 't echter nog niet, maar een iets later komend telegram Bracht wel die mededeeling. Doch het ministerie van buitenlandsche zaken van Italië sprak deze verklaring tegen. Zoo- ,vcr is t met de onderhandelingen nog piet gekomen. Uit Bazel wordt nu weer gemeld, dat Ide onderteekening van het verdrag ieder oogenblik te wachten is en de geruchten in Turkije zijn van denzelfden aard. In ieder geval wijst dit er op, dat de on derhandelingen ver gevorderd zijn en dat wel een goede uitslag te ver wachten is. Te Athene aldus wordt aan de „Nat. Zeit" geseind zijn uit Samos berich ten binnengekomen, die van ernstige excessen der Turksche troe- e n spreken. Fabrieken en winkels zou- en geplunderd, verscheidene inwoners gedood en vrouwen en meisjes onteerd zijn. De Fransche troepen, die den 25sten September geland zijn, hebben slechts een klein gedeelte van het eiland bezet. In het overige deel moeten de Turken Vreeselijk hebben huisgehouden. In een brief van den broeder van Sto- lypin, den gewezen eersten minister, in het „Nowoje Wremia," verklaaTt deze over de onderhandelingen van Sasonof in Engeland het volgende: De Engel- sche politiek draait om de vij andschap tegen Duitschlanu. Om zijn geweldigen strijd tegen Duitsch- land te kunnen volvoeren, heeft Enge land gepoogd er Frankrijk en Rusland in te betrekken. Rusland moest echter be denken, dat datgene, wat voor Engeland een levenskwestie is, voor Rusland niet die beteekenis heeft. Voor Engeland was het van belang, het Europeesch even wicht te verstoren, daarom moest Rus land het zich tot plicht rekenen, even wantrouwend tegen de voorstellen en plannen van deze vrienden te zijn als tegen zijn zoogezegde vijanden. Een merkwaardige uitlating, waaraan echter niet te veel waarde kan worden gehecht, gelet op de officieele verklarin gen over de prachtige resultaten van het bezoek van Sasonof in Engeland. Ambtelijk is het besluit bekend ge maakt waarbij' zeven klassen der reserve onder de wapenen zijn geroepen. Volgens Canalejas heeft men alle hoop op een spoedige oplossing laten yaren. Het spoorwegpersoneel te Almeria maakt bekend dat zij den 4den October zullen beginnen te staken. De beambten te Saragossa zullen morgen beginnen. Do mobilisatie is goed van stapel ge- loopen. Vierduizend spoorwegarbeiders zijn onder de wapenen geroepen. Do Maatschappij Rio Tinto heeft der regeering 4000 werklieden, voor hetmee- rendeel machinisten en stokers, aange boden om de stakers te vervangen. De regeering heeft het aanbod aanvaard. Ook heeft de regeering een aanbod van 300 automobielen met chauffeurs yoor de posterij aangenomen. Canalejas heeft verklaard, dat het mi nisterie niet werkeloos de staking van het spoorwegpersoneel kon aanzien, om dat deze het economische leven dreigt te verlammen. De regeering bepaalt zich er toe om de wet te doen eerbiedigen en uitvoeren, terwijl zij maatregelen neemt om het verkeer te waarborgen. In Portugal is men opgetreden te gen oen aantal r oy al i s ten. "Wegens samenspanning tegen de republiek zijn negen personen tot zes jaar celstraf ver oordeeld en is dit afgeloopen, dan gaan ze eenige jaren, van tien tot twintig, in ballingschap naar een Afrikaansche ko lonie. Ex-koning Manuel van Portugal heeft aan de uitgeweken ijoyalisten en aan de Porlugeesche natie 'een manifest ge richt," waarin hij zich verdedigt tegen de aantijging, als zou hij zich voor zijn eigen zaak, waarvoor zijn getrouwe aan hangers goed en bloed feil hebben, wei nig of in het geheel niet interesseeren. Vol bewondering zoo verklaart hij heeft hij de daden van zelfopoffering aan schouwd van hen, die hun fortuin, po sitie, vrijheid en hun leven op het spel hebben gezet om hun. koning te helpen en daarom is hij trotsch „zich koning te gevoelen over zulk een volk." „Meer en meer gevoel ik mij, in een intieme gemeenscha van gedachten en gevoelens, één met i land, met het Eolitieke beginsel, waarvan ik de eer eb de vertegenwoordiger te zijn met allen, die met inspanning van alle krach ten dit principe op lofwaardige wijze hebben gediend." Na gewezen te hebben op „hetgeen deze twee jaren van anarchie en revo lutie, welke Portugal doorgemaakt heeft, geleerd hebben," eindigt koning Manuei ongeveer als volgt: ,.~De royalistische beweging in Portu gal is nietdewraak neming eener in politieken zin overwonnen Sar tij, maar zij is daadwerkelijk de uit rukking van den wil der natie, die in het herstel der monarchie het laatste redmiddel voor het vaderland ziet. „Hiervan overtuigd, evenals het ge- hcele Portugeesche volk een minder heid uitgezonderd, die thans despotisch heersclit door geweld -wend ik mij thans tot u allen, bannelingen, evenals ik, en tot lien, die in Portugal, na zoo veel leeds geleden te hebben, nog bewa ren het geloof aan het heilig recht onzer zaak, om u en hun te verzekeren, dat ik het vaandel der monarchie, het vaan del der vrijheid en der rechtvaardigheid, nog vast in mijn Baanden omklemd houd, opdat liet onder zijn wapperende banen yereenige alle kracht, alle toewijding, alle goede wil, die wenschten te arbeiden, aan het patriotisch werk, dat onze blauw witte vlag vertegenwoordigt en symboli seert" Wel wat snoeverig, wanneer men daar bij in aanmerking neemt de overijlde vlucht, wat den ex-koning nog 't ver wijt van lafheid bezorgde. Enfin, 't is een onschuldig vermaak, zoo'n manifest. De Russische boeren zijn er, al wie weet hoe lang, allerellendst aan toe. In de laatste zes jaren zijn ten behoeve van de verleening van gronden aan boeren 80 millioen Rbl. uitgege ven; 64 millioen esjatinen zijn verka veld 'en 628,000 boerenhofsteden toege wezen. Uit de kroonlanden zijn 17,421 en uit de landerijen van de Agrarbank 208,828 boerenhoeven gevormd. Voor materiëele ondersteuning aan boeren is een som van 20 millioen Rbl. besteed. Het kustvaartuig „Marrachi" kwam gisteren bij Agadir terug. Toen het schip voorbij de stad voer, werd het begroet met kanonsalvo's, waarop het geduren de eenige uren met het kustvaartuig „Fasi" antwoordde. Men maakt hieruit op, dat Agadir bezet is door op standelingen, die in het bezit zijn van munitie. Pierpont Morgan is gehoord door de Senaatscommissie, belast met een on derzoek in zake de kwestie van de gel delijke b ij dragen voor de ver- kiezinscampagne. Hij verklaarde, dat hij in 1904 aan het republikeinsche fonds 150,000 doll, had gegeven en in 1908 een som van 30,000, maar hij ontkende, dat zijn firma die be dragen had geschonken, ten einde gun sten te verwerven. Nog geen oorlog, maarVan de eene zijde komt 't bericht, dat over een dag of vier de bom wel zal barsten, van een andere zijde wordt deze termijn gesteld op slechts twee dagen en een derde me dedeeling spreekt zelfs van het conflict dat ieder oogenblik kan komen. Doch zooals in dergelijke gevallen meer ge schiedt, de berichten zijn zeer verward en dikwijls met elkaar in lijnrechten strijd. Natuurlijk protesten van Griekenland inzake het beslag leggen op Grieksche schepen. Vermakelijk is echter dat Griek sche oorlogsschepen, koopvaardijvaar- tuigen van hun eigen land aanhouden en do .matrozen noodzaken op hun eigen vloot te dienen. De „Politische Korr." verneemt uit Sofia, dat het overhandigen van het ul timatum der vier Balkanstaten zal plaats hebben aan het einde der week of het begin der volgende week. Uit Konstamnopel wordt aan de „Köln. Zeit." gemeld, dat de aldaar aangekomen reservisten met muziek door de straten trekken en overal niet groote geestdrift worden begroet. De koetsiers, die in sta king zijn, boden zich aan mede te werken aan de mobilisatie. Volgens berichten uit Turksche bron, heerscht ook 'in de Erovincie groot enthusiasme voor demo- ilisatie. De vroegere minister van Bui tenlandsche zaken, Assim bey, had een veel besproken onderhoud met den Bul- gaarschen gezant Iarafou. Een buiten gewone ministerraad hield een beraad slaging over den toestand, in het bijzon der over de vraag betreffende de aan houding der Grieksche schepen. De Grieksche gezant verlangde, met het oog op deze aanhouding in krachtige be woordingen de onmiddellijke intrekking van het besluit der Porto, daar de maat regel willekeurig en zoolang de vriend schappelijke betrekkingen nog niet ver broken waren, ongepast is, daar iedere vertraging een verlies van millioenen be- teekent. Turkije zal zich echter niet zoo ge makkelijk laten, dwingen, want 't weet heel goed, dat de buren dan nog maar driester worden. Werd reeds gemeld, dat Roemenië mo biliseert, thans wordt dit tegengespro ken, terwijl een ander gerucht spreekt van slechts een halve mobilisatie. Dus toch mobilisatie. De toestand blijft overigens hetzelfde. De mogendheden doen haar best den vrede te bewaren. Meer is toch al on mogelijk. Dat echter de toestand ernstig blijft, blijkt wel hieruit, dat Engeland het Mid- dellandsche zee-eskader weer derwaarts heeft gezonden. nBCLAHES, «112 11 ii «0 Cent» per regol Velen klagen er over, dat al), wanneer zj) om het natuurlgke Hnoyadi Janos vrare bepraat worden om andere wateren te koopen. Dikwijls tracht men waardeloo2e middelen in de plaats van het door de natuur geschon ken Hunyadi Janos-Bitterwater af te leveren. Men eische echter besü9t het in de meest afgelegene deelen der wereld bekende en gevraagde Hunyadi Janos. Zaterdng: Bioscope-Tbéatre. 2 en 8 uur. Zondag: Bioscope-Théalre. 8 uur, 't Postbof. Lisette Blazer. 8 uur. Zaterdag, Zondag. Sladsgehoorzaa). Bioscope-Voorstelling Albert Frères. 8 uur. (Zaterdagmiddag 2 u ur.) Dagelijks: Leid8cbe Kunstvereeoiging. Tentoonstelling aqua ellen d or J. Jeaonot. 1 'L4 uur. Al K Al Varken slappen, Bloemkool, Vruohtengrnel. jaat. SPORT. „sa*. cüil SIP 5poiDl£B(l<i 21 Zohdag 6 O o t o be pi '2! VootbaL M'm 21 (7 Nederlandsche Voetbal-Bond^ Rj - Westelijk© Tweede Klasse B., Delft: „Concordia",,Ajax". Westelijke Derde Klasse B. Led dén: „De Sportman"„Hermes". Led dén: „L. V. V."„Olympia". 1 Reserve Tweede Klasse B. Léidén: „Ajax H"„V. F. C. II". Leidsche Voetba 1-B oni Eerste Klasse A'. Voorschoten„Ajax UT'„Berésteyn II". Hillegom„Hillegom"„De Sportman II". Eerste Klasse B. Leiden: „Leiden"— „D. L. V." I Tweede Klasse. Léidein: „L. F. O."„Lugdunum". Derde Klasse. Led den: „O. N. I."„Ajax TV". Neder 1. Bond voor Licham. Opvoeding. Leiden: Opening van bet Sportterrein aan den ZoebKrwoudschen Singel. en Korff verplaatsen met verre trappen den bal, maar de voorhoede van Ajax is nu bepaald sleoht geworden en Smith is bovendien in vorm. Op gelukkige wijze krijgt echter Freudenberg den bal in een open veldy hij rent op het doel af en pas seert Kloots, die echter dit had kunnen voorkomen. De stand drienul was nu bepaald geflatteerd voor Ajax, dat zich echter in de laatste oogenblikken weer wat gaat herstellen. Een harden voorzet van Freudenberg kopt Kleyn over, maar even later schiet hij een zaohteren en lagen voor set goed in het doel. Nog enkele minuten zijn er dan nog te spelen, terwijl een heftig regenbuitje al een groot gedeelte van het publiek op de vlucht heeft gejaagd. Ajax won verdiend, maar do cijfers zijn te groot. Een tegenpunt had daarom het L. V. B.-elftal wel verdiend, ofschoon de voorhoede weinig schiet-capacitéiten toon de. Het elftal leed aan gebrek aan samen hang en één oefenwedstrijd had hier al veel kunnen verbeteren, bovendien was het gemis van Harst van veel invloed. Achter- spelers en middenlinie van Ajax waren goed, maar de voorhoede als geheel zwak. Yan het bondselftal was Smith als altijd goed. Het is waarschijnlijk de laatste maal geweest, dat hij de kleuren van den L. Y. B. heeft gedragen. In de middenlinie viel het spel van De Geus op. XXV. Dat is ergeü:, dan m'n stoutste verwachtin gen op dat punt durfden vermoeden, 't Is zoo buitengewoon wreed en ongevoelig, dat ik het stilzwijgen niet kan bewaren. M'n opinie over de bioscoop is u bekend. Bij een vorige gelegenheid had ik aanlei ding gevonden den lof te zingen van deze machtige uitvinding, doch helaas, met scherpe afkeuring van veel, .wat in verscheidene theaters wordt gegeven. Ni©c alle op der nemers durven als aanbeveling verklaren „Alleen lachen", zooals dit deze week voor ons plaatselijk bioscooptheater geschiedt. Doch wat de laatste dagen in de tempels der jongste muze wie geeft die een pas senden naam in vele steden plaats grijpt, is zoo erg, dat de grootst mogelijke geld zucht van gewotenlooze filmfabrikanten er bij stilstaat. Of eigenlijk goed beschouwd, die staan voor niets meer. Zooals van die zijde het publiek wordt belogen, gTenst aan 't ongelooflijke. Tegen de jongste daad dient een woord van ernstig protest geuit 1 Weet u, hoever 't thans reeds gekomen is met de winzucht van hen, die door de bioscoop zoo'n. machtige factor voor volks ontwikkeling in handen hebben? Dat ze ?dch niet ontzien om in beeld te brengen een droeve gebeurtenis, die zoo ontzettend voel leed na zich heeft gesleept, dat slechts met het diepste ontzag, met weemoed er over gesproken wordt. Laten we 't direct maar zeggen, men heeft dc lage daad bedreven de schipbreuk van de „Titanic" op een film te brengen. Ik vraag u, is er iets ongevoeligers denkt baar? Wanneer daar groote rampen plaats grij pen, dan zullen we zoo'n gebeurtenis met weemoedige gevoelens gedenken. En zoo is 't ook met het vrecselijke ongeluk, da.t daar in volle zee, in den grooten oceaan met de „Titanic" is geschied. Maar, daar komen de bioscoop-mannen. Dat is nog eens een zaakje, iedereen spreekt ei over, daar is nog eens geld te verdienen. Geld! Wat komt 't er op aan, dat zich liet menschelijk gevoel daartegen verzet. Dat zwijgt wel voor het blanke zilvergeld. En men Ss de ramp van de „Titanic" gaan nabootsen. Wanneer daar toevallig een groote ca tastrophe door de bioscoop wordt opge nomen, dan stemt dit weemoedig en wij allen zullen meeleven met wat we op 't doek zullen aanschouwen. Dat is werke lijkheid, de zuivere waarheid. Maar hier, hier is men de ramp, die moer slachtoffers heeft geëischt dan eenig andere, gaan nabootsen. Men heeft een botsing met een ijsberg, 't vergaan van deze drijvende stad geïmiteerd. Dit biosecopdrama dat als „.grootsch" wordt aangeprezen, doch laag bij de grondsch, profaan is als geen ander wordt in tiep tajoreelen ingedeeld't Vertrek der „Tita nic", 't leven aan boord, in volle zoe, soiree dansante, de ijsbergen, de botsing, do redding, moed en zelfopoffering, nader tot U mijn God, .t vergaan van 't 6chip. Het eerste tafereel misschien uitgezonderd: is 't een leugen, al leugen. Dat deert niet, wanneer 't grappen zijn, maar stuitend is 't, wanneer 't een zoo ernstige zaak is als deze. „Moeite noch kosten zijn gespaard om een der werkelijkheid benaderend beeld te leveren der ontzettende gebeurtenis. In 't buiten land heeft de vertooning der ramp van de „Titanic" ontzaglijke belangstelling gewelct. Honderdduizenden bezochten de voorstellin gen, uren meest men wachten eer er plaats was." Dat wordt ter aanbeveling door de bios coophouders gezegd, 't Pleit niet voor die honderdduizenden, maar 't is te hopen, dat de Nederlanders meer gevoel zullen bezitten, 't Is te hopen, dat de bioscoopdirecties dit nummer hoe eer hce beter van het reper toire schrappen en zoo niet, dat dan 't pu bliek door een boycot te kennen geeft, dat 't van een dergelijke profanatie niet ge diend is. In Leiden s3rmpathiseert de bioscoopdirec tie met komische nummers en dat stelt ons gerust, dat we ten minste hier gespaard zullen blijven voor de vertooning van de nagebootste „Titanic"-ramp. 't Zou ook te erg zijn Het schennen op den vlondeT verliep even: eens goed en op tijd. Deze sport, hoewel levendig genoeg en vlugheid van oog en hand niet kunnende ontberen is toch weer,, van een geheel ander karakter dan de bal spelen. De belangstelling voor de postduiven kwam wel iets in den druk waar cr op zooveel plaat sen iets te zien was, ofschoon de liefhebbers zelf natuurlijk niet vergeten zuillen hebben er van op tijd kennis te nemen. Zooals reeds gezegd is, was alles op tijd begonnen en afgeloopen. De regeling haperde geen oogenblik. Het terrein was, dank zij de maatregelen van de vorige dagen vrij goed, zelfs het voetbal- en licckcy-veld waren in uitstekenden toestand. Deelen wij nog mede, dat prof. dr. G. Kalff des namiddags een bezoek aan de Sportbetooging bracht en met belangstelling de verschillende takken van sport aan schouwde. Lelden. Bevorderd ia tot Arta de heei A. J. de Weerd en toegelaten voor het Arts examen, eerste gedeelte, de heer J. Broekmeyer. Naar het „Hbld." mededeelt, zullen voor de Literaire Faculteit der Leidsche Studenten ook dit jaar weer eenige lezingen gehouden worden, o.m. door prof. Salvejda de Grave en prof. ühlenbeck. De laatste zal (waarschijnlijk reeds op 25 October a s.) een en ander mede- deelen naar aanleiding van den godsdienst der Black Feet-Indianon, btf welken volksstam hy, zooals men weet, twee academlale vacantiön ter bestudeering van taal, zeden en gewoonten, heeft doorgebracht Prof. ühlenbeck stelt zich voor o.m. iets te vertellen over het droom leven, hun begrippen over den kosmos en het hiornamaals, enz. Korfbal. Het korfbalprogramma v-oot de Leidsche vereenigingen „Vitesse" en „Fluks" luidt tot December als volgt: 13 October: „Fluks"„A. L. O. HE". 20 October: „Vitesse" (Don Haag)„Vites se" (Leiden). 27 October: „Vitesse"„Velox". 27 October: „Fluks"„Vitesse HI" (Don Haag). 3 November: „O. S. C. R."„Vitesse". 10 November: „Vitesse" (Leiden)„Vites se" (Don Haag). 10 November: „A. L. O. IH"„Fluks". Do Noordelijke Derde Klasse van den N. K. B is als volgt gesplist: A: „D. E. S. H", „T. O. G. H'\„Z. O. V." en „T. O. P." B: „D. E. D. H", „A. W. H", „D. E. V. HL", en „Swift" (Zandvoort). Nederlandsch© v 11 e gm aeliines naar Rusland. De „Beürl. Börs. Cour." deelt mede, dat bij den wedstrijd van militaire vliegmachi nes, die onlangs in Rusland plaats had en waaraan o.a. Russische en Fransche firma's deelnamen, onze landgenoot Fokker met zijn monoplan met automatische opvlieg- inrichting de eenige was, die aan alle voor waarden voldeed. Bij Fokker zijn hierop door de Russische ;r© geering 10 machines besteld. Fokker zelf zal te St.-Petersburg dén Rus- sischen officieren liet vliegen loeren. De Sportbetooging op 3 October. (Vervolg yaa het Tweede Bla.d.) Korfbal. Zooals wij reeds gisteren hebben ver meld, moest het Leidsche „Fluks" plotse ling de opengevallen plaats van het Haag- sche A. L. O. innemen,, en we kunnen er direct aan toevoegen, dat dit voor onze jongste Korfbalclub een succes is geweest. Geheel tegen verwachting wist „Fluks" met de rust met 31 te leiden, waarna „Vitesse" echter gelijk wist te maken. Beide twaalftallen waren, niet geheel volledig, wat zeer zeker van invloed op den einduitslag is geweest. De toeschouwers volgden met bijzondere belangstelling dit spel, dat gezamenlijk door dames en heeren kan worden beoe fend. Voetbal. Pr eed es kwart over twee vangt de wed strijd tussch en Ajax en het L. V. B.-elftal aan. Beide elftallen spelen met tien man, daar Harst in Amersfoort den trein gemist heeft en v. d. Feen wegens te laat zijn van den trein uit Den Haag niet op tijd ge reed is. Verder ontbrak aan het gepu bliceerde elftal van Ajax W. van Wettum, die door Van Weert vervangen werd. De aanvoerder van het Leidsche bonds elftal heeft het voordeel van den wind ge kozen, zoodat Ajax aftrapt. Onmiddellijk Valt Ajax aan, maar het spel kwam heden weinig tot zijn recht. Over den geheelen wedstrijd heeft een mat karakter gelegen en toen het einde nabij was, werd het spel iets beter. Beide partijen vermogen niet diep in de vijandelijke verdediging door te dringen, terwijl aan beide zajden de achterspelers nogal eens met gTondef- feot te kampen hebben. Gevolgen heeft dit echter niet. Spoedig komt voor elke par tij de elfde man, zoodat bij Ajax Gunning op zijn plaats ko-mt en „Rauch" in het bondselftal rechtsbuiten speelt. Nu komen er spoedig doelpunten en Kleyn Jr. profiteert van een fout van de verdedigers en schiet den bal buiten het bereik van Kloots in het net. Nog een tweede doelpunt maakt dezelfde speler, als Gunning hem daartoe in staat stelt, ech ter onder zware verdenking van buiten spel. Kloots kreeg betrekkelijk weinig t<e doen en ook Van Weert had. bet niet druk ker. Wel bracht de verdediging van het bondselftal haar voorhoede voor het Ajax- doel, maar daar gekomen ontbrak het verband en het schot. Met den stand Van twee tegen nul werd van spoelhelft gewis seld en na een oponthoud van drie minuten was het stpel weer in vollen gang. Het L. V. B.-elftal heeft de opstelling veran derd, „Rauch" speelt nu achter met Smith, „L. de Ruyter" spil en G. K. Boon mid- d'en-voor. Onmiddellijk zijn de blauwen sterker en houden het spel otp Ajax-helft, vooral Boon zet eenige malen goed door en Vergoedt daardoor iets van hetgeen er aan samenspel ontbrak. Een moeilijken bal schiet hij over en met inloopen op den Ajax-doelman heeft hij bijna succes. De bal blijft echter voor het doel liggen maar wordt nog .weggetrapt. Van Proodje Hockey. Onder leiding van scheidsrechter Des Tombe, begon deze wedstrijd enkele minuten te laat. Wegens ongecefendhaid stond het spel op geen hoog gehalte. De Hagenaars hadden met do rust de leiding, daar de Leddcmaars wel onophoudelijk voor het vij andelijke deel waren, maar hot goede schot ontbrak. De rust ging in niet den stand 01. Onmiddellijk na de rust zit Leiden weer voor het doel der tegenpartij. Een voorzet jaagt Kramp ver over het doel op een bal. kon in de Schutterstraat. Leiden blijft over wegend sterker, nu en dan afgewisseld met een uitval van Den Haag. Ten slotte slaagt Leiden er in gelijk te maken, voordat de tijd verstreken is. .Wij besluiten met het volgende Overzicht. Dank zij het weer, dat nu geen bepaalde reden tot klagen heeft gegeven, is de Sport betooging uitstekend geslaagd. Slechts de afrit van do wielrijders had met een klein buitje en de damesgymnastiek met een flinke regenbui te kampen. Onder veel belangstelling vertrokken de wielrijders en kwart voor negenen gingen do laatste deelnemers van het Noordeinds- plein. In dit nummer waren vele vreemde lingen en er waren er onder die al een ritje naar Leiden achter den rug hadden. Dat er 315 den tocht volbracht hebben, pleit niet alleen voor de populariteit van het nummer, maar ook voor dc juiste keuzo van afstand pn organisatie. Slechts één ding was jammer,d,at| de Optocht van de wiel rijders iets laat op „Zomerzorg" aankwam, waar de belangstelling voor het eerste ge deelte vqn dé Sportbetcoging onder gele den heeft. In de gehoorzaal woonde een niet talryk, maar uitgelezen publiek den tenniswedstrijd bij. Menig applausje hadden de spelers in te oogsten, vooral onder de tweede partij, die rijk was aan spannende momenten. Mis schien was er een kleine teleurstelling, dat Blom te laat kwam, maar Van Steeden verving hem waardig. Bovendien ging het niet om het publiek to laten wachten noch om den vastgestelden aanvangstijd te ver schuiven. Kernen wij nu tot de eigenlijke Sportbe tcoging zelf, dan moet ons eerst een woord van hulde van het hart aan het publiek, dat door zijn ordelievendheid de Sportbe tooging heeft doen slagen. De padvinders hebben uitnemende diénsten bewezen met de bewaking van de afzetting en met het over brengen van berichten en boodschappen. Er werd iets over één uur begonnen, maar deze enkele minuten werden ingehaald, daar de tijdsindeeling van het programma een kleine speling t-oeliet. Verder verliep alles op tijd en geregeld. Het begin van de Sportbetoo ging was vooral intressant, toen een leeg veld te gelijk vier demonstraties ging be vatten. Ook spannend waren de wedstrijden, niet alleen op den vlonder bij het Amerikaansch balspel, dat in een gelijk, spel eindigde en waarbij eetn jongen wel eens den bal op het hoofd kreeg, verdiept als hij was in de gelijkmatige bewegingen der gymnasten, die naast hem werkten. Vooral de gymnastiek had veel belangstelling en dit leent zich ook zoo uitstekend voor een demonstratie. En wat hadden niet de dames een bekijk, die oinder een stortbuitje van geen ophouden wil den weten maar moedig doorwerkten. Onze hulde voor deze samenwerking, om de bewe- gipg als geheel te doen slagen. Fluks hield zich even verder kranig tegen Vitesse en had zelfs eenigen tijd de leiding. We hadden dit niet verwacht van de dorde klasser, die zoo plotseling de opengevallen plaats van A. L. O. had in te nemen. Dit gelijke spel pleit voor haar. Op het hockey.terrein al een even span nend verloop. De H. H. V. had met de rust de leiding, maar de Leidenaars vielen veel aan. Een oogenblik was er een komisch moment, toen Kramp den bal over het doel op een balkon in de Schutterstraat sloeg. De bewoner van het huis sloeg juist hiervan afhet spel gade en retourneerde den bal ip het veld, zoodat de wedstrijd kon doorgaan. In mid dels waren de wielrijders met hun gevolg op het Schuttersveld gekomen en ston den de lijnen goed bezet, vooral om het voet balveld, dat in zijn grooten omtrek aan heel wat kijklustigen plaats bood. Deze wedstrijd had wat levendiger moeten zijn. Ook de athletóek hier vlak bij was bijzonder in trek. Het polsstokhoogspringen is een hijzonder mooi nummer, terwijl het touwtrekken door het gladde veld niet geheel tot zijn recht kwam. In de voorwedstrijden werd b.v. door deze ploegen beter getrokken. De atkletiek had wel met slecht terrein te kampen, toch warén er goede peries op de 100 en 400 Meter.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2